за данъчната декларация и инвалидите

  • 8 115
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 107
Не знам, НеПоКоРнА. За гражданския договор трябва да са му дали сметка за изплатени суми и там пише дали и колко. Все пак този граждански договор е длъжен да го декларира. Мисля си, че данък върху доходите не му е удържан. Миналата година имаше необлагаем минимум и сумата, която споменаваш, е там някъде - в необлагаемата част на таблицата.  Thinking
Ако има внасяни данъци, ще си ги изнесе.  Laughing
 

# 16
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
добре, но по мои груби сметки неговия доход за 2007 е почти на половина на 4800 и се получава минусово число , като извадиме 2200-4800...това , какво означава , че трябва да се върнат всички данъци , изчислени върху 2200 newsm78
рони, а трябва ли да внася данък за този един месец, на граждански договор, или той е внесен от работодателя Thinking

Когато сумата не надхвърля 4800 не изваждаш нищо. Изчисляваш си данъка върху тези суми с отстъпката за инвалиди.
За гражданския договор, както и при трудовия, ще му издададт служебна бележка и там ще си пише всичко, което е удържано.

Между другото наистина с копие от ТЕЛК работодателят всеки месец ще м изчислява данъка с облекчението и не е необходимо да го прави той.

# 17
  • Мнения: 68
Може да представи на работодателя си копие от ТЕЛК-а и да не му облагат дохода с данък ежемесечно (според посочения от закона размер).  Peace Това оттук насетне.
За 2007 да си подаде годишна декларация и ще му бъде възстановен надвзет данък, ако има такъв. Така или иначе е задължен да си декларира дохода от гражданския договор.
Рони ти е отговорила точно. Занася човека копие от ТЕЛК в счетоводството на фирмата в която работи по трудов договор и няма да плаща ДОД, а и ще му върнат взетите суми.

# 18
  • 1st floor
  • Мнения: 9 077
[ Занася човека копие от ТЕЛК в счетоводството на фирмата в която работи по трудов договор и няма да плаща ДОД, а и ще му върнат взетите суми.
във фирмата, или в данъчните  newsm78, за 2007?

# 19
  • Мнения: 68
НеПоКоРнА във фирмата. Аз съм с 75% инвалидност и единственото, което искаха от мене беше копие от ТЕЛК и не плащам данък

# 20
  • Мнения: 7 107
НеПоКоРнА, за 2007 заедно с данъчната декларация в НАП ще представи ТЕЛК-а баща ти. А за текущо получените заплати през 2008 - пред работодателя.
 

# 21
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
За 2007 е късно вече да се занася във фирмата каквото и да било. Трябва да си подаде данъчна декларация.
Данъка за 2008 обаче, може да бъде изчисляван от фирмата с облекчението за инвалиди като занесе копие от ТЕЛК

# 22
  • Мнения: 4 916
Също така авторката на темата може да намали своите данъците като декларира, че е направила парично дарение на баща си, който е инвалид - подписва се договор за дарение и уверение за полученото дарение (и в двете се вписват данните от ТЕЛК)   Peace тази година гювеча е за последно  Peace

# 23
  • Мнения: 75
Ако човекът е инвалид от преди няколко години и не е знаел за данъчното облекчение, може спокойно да си подаде декларация в НАП за предходни години. Ще му бъде възстановен данък само ако е работил по трудови правоотношения. Ако е имал и граждански договори, декларацията ще бъде без правни последици няма да му се възстанови нищо. За 2007 г. срокът за подаване е до 30.04.2008 г.

# 24
  • Мнения: 7 107
Още някой неподготвен да има желание да се изкаже?  ooooh! Tired
mami isi, кое точно не прочете? Че човекът е осигуряван на минимална заплата? Че жената е написала, че се касае за 10 месеца? За това, че закона не си го чела, съм убедена.  Tired

 

# 25
  • Мнения: 2 013
Може да представи на работодателя си копие от ТЕЛК-а и да не му облагат дохода с данък ежемесечно (според посочения от закона размер).  Peace Това оттук насетне.
За 2007 да си подаде годишна декларация и ще му бъде възстановен надвзет данък, ако има такъв. Така или иначе е задължен да си декларира дохода от гражданския договор.

Сигурна ли си, че е оттук насетне? За едни доходи на майка ми, която е инвалид със 73% според ТЕЛК-а, ми казаха, че сега ще й удържат данък, а после ще си получи облекчението обратно от данъчните newsm78 Т.е. данъчните ще имат да й връщат пари.

# 26
  • Мнения: 2 013
Също така авторката на темата може да намали своите данъците като декларира, че е направила парично дарение на баща си, който е инвалид - подписва се договор за дарение и уверение за полученото дарение (и в двете се вписват данните от ТЕЛК)   Peace тази година гювеча е за последно  Peace

Аз бях пускала подобна тема. Само едно нещо не ми се изясни тогава - трябва ли да съм покрила всичките си данъчни задължения към държавата преди да направя дарението? Защото имам разни неплатени данъци от минали години newsm78

# 27
  • Мнения: 7 107
 Divana, мислех да изляза от темата.
Уважаването на ТЕЛК-а от отговорните служители и работодателят е въпрос на добра воля.  Понеже то не утежнява нито живота на правещият заплатите, нито този на шефа, приемам че не би ги затруднило да уважат ТЕЛК-а. Но ако не желаят, то това наистина ще го свърши НАП при поискване от страна на инвалида с подаването на декларацията.  Peace

# 28
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Още някой неподготвен да има желание да се изкаже?  ooooh! Tired
 

Аз пък не видях някой, който да се е изказал неподготвен. То защото е голяма философия да си попълниш данъчната декларация. Не виждам защо трябва да се правим на велики, като използваме за това обиди ръсени по адрес на други потребители.

# 29
  • Мнения: 4 916
Също така авторката на темата може да намали своите данъците като декларира, че е направила парично дарение на баща си, който е инвалид - подписва се договор за дарение и уверение за полученото дарение (и в двете се вписват данните от ТЕЛК)   Peace тази година гювеча е за последно  Peace

Аз бях пускала подобна тема. Само едно нещо не ми се изясни тогава - трябва ли да съм покрила всичките си данъчни задължения към държавата преди да направя дарението? Защото имам разни неплатени данъци от минали години newsm78

Мисля, че не. Миналите данъци така или иначе остават в дълг, не се опрощават.

Общи условия

Активация на акаунт