Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 583
Интересува ме дали трябва да се направят предварително изследвания  за СПИН, васерман и хепатит, за да можеш да дариш кръв?

# 1
  • София
  • Мнения: 13 204
Не! Взимат ти кръв и после я изследват.

# 2
  • Мнения: 25 589
Не, по време на кръводаряването се вземат проби, които се изследват по-късно.

# 3
  • Мнения: 4 651
И ако ти има нещо /пази Боже/ се обаждат на личния лекар, който те уведомява.

# 4
  • София
  • Мнения: 13 204
И ако ти има нещо /пази Боже/ се обаждат на личния лекар, който те уведомява.

Мисля, че лично се обаждат. Т.е. не го казвам от опит (чук-чук), но нали специално за ХИВ си има тайна. Tired

# 5
  • София
  • Мнения: 309
И аз винаги съм се чудела,като дават предавания за болни от СПИН,които са се заразили при преливане на кръв. newsm78Не я ли изследват?!А за себе си знам,че не трябва да давам,защото като малка боледувах от хепатит.Спомням си,че ми казаха,че кръвта ми вече е,,мръсна,,и не мога да съм кръводарител. Sad

# 6
  • София
  • Мнения: 13 204
Ами ако е изследвана кръвта в "прозоречния период" теста е отрицателен, а  човека си има ХИВ и съответно заразява. Този период май беше 4 или 6 седмици, не помня точно. Ама според мен няма много такива случаи...

# 7
  • Мнения: 25 589
Както за всичко друго, в България не може да се разчита, че всеки си върши работата съвестно.
Миналата година журналист в един вестник беше пуснал статия на тази тема - кръводарява веднъж и когато след време отива да дари пак, му отказват кръвта, защото имал хепатит (явно някаква лека форма, та не беше се усетил сам). Човекът беше бесен, защото никой не му се е обадил да го предупреди. И точно това питаше - за какво се тези изследвания и защо не се информират пациентите, когато има проблеми с кръвта им?

# 8
  • Мнения: 11 747
Ами, аз като давах кръв септември, тук във Варна, в суматохата си забравих фамилията на личната лекарка - колебаех се между 2 фамилии...  Та лаборантките бяха притеснени и държаха поне телефона, който съм дала да е верен, че да се обадят ако се налага.

Сестра ми е лаборантка в същата болница, та от нея знам, че много стриктно се изследва кръвта и се обаждат на хората ако има проблем.  Разбира се, не мога да гарантирам за всички болници в БГ.

# 9
  • Мнения: 502
Не! Взимат ти кръв и после я изследват.
Така е - вземат и после я изследват, но като се дава на пациента винаги е проверена.

# 10
  • Мнения: 4 651
И ако ти има нещо /пази Боже/ се обаждат на личния лекар, който те уведомява.

Мисля, че лично се обаждат. Т.е. не го казвам от опит (чук-чук), но нали специално за ХИВ си има тайна. Tired

Ами останала съм с такова впечатление, защото винаги много държат да запишат името на личния лекар. Питала съм веднъж какво става, ако има проблем с кръвта, т.е открият болест, отговора беше "Уведомява се личния лекар, той вас".

# 11
  • Мнения: 27 524
Не! Взимат ти кръв и после я изследват.

 Peace

Но преди това попълваш въпросник с основни данни и заболявания, които си имала или имаш.

# 12
  • Мнения: 4 916
През декември дарявах кръв и освен моментните тестове, единственото друго нещо беше попълването на един въпросник с отговори да и не. Не са ми искали име и тел. на личен лекар - в това съм сигурна, защото нямам джипи. Мисля, че и мой тел. не искаха.

# 13
  • Мнения: 4 651
Моментните тестове са за хемоглобин. А, че не са искали каквито и да е данни за контакт ми се вижда супер странно.

# 14
  • Мнения: 4 916
Моментните тестове са за хемоглобин. А, че не са искали каквито и да е данни за контакт ми се вижда супер странно.

Попълних адлес, лична карта, такива неща. Но никакво име или тел. на личен лекар - това щеше да ми направи впечатление.

# 15
  • Мнения: 4 651
Все пак има как да те открият по ЛК, адрес /дано не се налага де/. Интересна работа наистина каква е точно процедурата и има ли регламентирана такава. Ще питам като ходя другия път да кръводарявам, но няма да е скоро, че нещо съм го окъсала със здравето.

# 16
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
сестра ми скоро дава кръв,каза че никакви изследвания не са и правили освен да и мерят кръвното Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 13 204
И ако ти има нещо /пази Боже/ се обаждат на личния лекар, който те уведомява.

Мисля, че лично се обаждат. Т.е. не го казвам от опит (чук-чук), но нали специално за ХИВ си има тайна. Tired

Ами останала съм с такова впечатление, защото винаги много държат да запишат името на личния лекар. Питала съм веднъж какво става, ако има проблем с кръвта, т.е открият болест, отговора беше "Уведомява се личния лекар, той вас".


Ъъъъ, аз съм давала в Центъра по кръводаряване и не помня да са ми искали на личния лекар координати или име. Сега питах мъжа ми, който дава кръв миналата година. На него също не са искали. Обаче искат ЕГН и както Блонди каза се попълва въпросник.
Когато на мен ми взимаха кръв отрязаха парченце от тръбичката към банката. Явно него изследват. А преди да взимат кръв ми взеха от пръста и направиха теста за кръвна група.

# 18
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
Здравей,аз съм дългогодишен кръводарител,така,че мога да ти отговоря точно на въпроса,единственото което се прави е да ти измерят кръвното налягане,после ти взимат кръв от пръста за да се определи кръвната група и дали хемоглобина е в норма,което отнема около 5 минути,попълваш един въпросник и си даваш личната карта за да проверят в системата дали не си давала кръв преди по-малко от три месеца(това е заради братята,които чакат отвън да продават кръв,не искам да обидя никой,само уточнявам!).След като дариш кръв тя се изследва допълнително за спин и хепатит,ако имаш желание, като кръводарител ти се полага да си получиш резултата безплатно Peace

# 19
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
Моментните тестове са за хемоглобин. А, че не са искали каквито и да е данни за контакт ми се вижда супер странно.

Попълних адлес, лична карта, такива неща. Но никакво име или тел. на личен лекар - това щеше да ми направи впечатление.

Това е странно.
Бланките, които се попълват, са еднакви навсякъде. В тях определено има поле за името на личния лекар. Възможно ли е да си пропуснала да видиш?

Чети тук други работи за даряването, макар че щом вече си дала, знаеш повечето: http://missby.wordpress.com/2008/01/31/bloodbank/

# 20
  • Мнения: 3 634
Аз много искам да даря кръв понеже съм 0+ и съм добър донор, но имам тежка анемия. На мен не ми пречи, но дали кръвта ми е "качествена"?  newsm78

# 21
  • Мнения: 2 759
...Така е - вземат и после я изследват, но като се дава на пациента винаги е проверена.
                   Значи ли това, че се изчакват три месеца, правят се повторни изследвания и едва тогава кръвта се използва? Изчаква ли се т. нар. 'прозоречен период' или бива пренебрегван поради незначителност? 

# 22
  • Мнения: 4 651
Не, явно няма такъв период. Но според мен, това не е повод за страх. Да кажем, че някой ще поиска целенасочено да кръводари и зарази със СПИН примерно.
-  Ако вече знае за болестта си, то тя е била доказана с тестове и тестовете на дарената кръв ще я открият пак.
- Ако е научил, че е правил секс със болен от СПИН и веднага хукне да кръводарява за отмъщение към обществото да речем.... Ами вероятността да стане последното според мен е много по-малка от да те блъсне кола, докато крачиш към работа.

А тези случаи за заразени при кръвопреливане със СПИН и Хепатит са често срещани в Африка и Азия, където не се изследва толкова стриктно кръвта. 

10. Отразява ли се процедурата на кръводаряване върху здравето на кръводарителите?
Човешкият организъм разполага с естествени регулаторни механизми, които чрез мобилизиране на кръвните съставки от кръвните депа, могат веднага да компенсират дарената кръв.
Дарената кръв се възстановява изцяло след 3-4 седмици, без да са необходими каквито и да било медикаменти или специална храна.
Има кръводарители, които са дарили кръв 50-100 пъти, без това да се е отразило на тяхното здраве.
Вие можете да помогнете като:
• добросъвестно и отговорно прецените здравословното си състояние
• безкористно, откровено и чистосърдечно отговорите на всички въпроси на медицинския персонал
Дарената от вас кръв ще бъде изследвана за:
• вируса на СПИН
• хепатит В и С
• сифилис
Ако изследванията показват, че вашата кръв дава положителен резултат за една от тези инфекции, лично ще бъдете уведомен за резултатите и кръвта ви няма да бъде използвана. Един отрицателен резултат не означава 100%, че вашата кръв е сигурна. Понякога минават няколоко месеца след опасни контакти, преди резултатите от изследванията да покажат положителен резултат. Поради това лица, които подозират, че могат да бъдат вирусоносители или имат контакти с вирусоносители, не трябва да използват трансфузионните центрове за проверка, защото биха могли да навредеят на хората, на които ще бъде прелята тяхната кръв.


Източник http://www.medicbg.com/bg/index.php?action=whatstory&cat=ent … entrance&id=2

Последна редакция: нд, 10 фев 2008, 16:19 от f(x)

# 23
  • Мнения: 2 759
...Не, явно няма такъв период..
                    Мерси за инфото   bouquet. Значи болните от СПИН могат да дарят не повече от веднъж заразена кръв, по непредпазливост, така да се каже.

# 24
  • Мнения: 4 651
Така казано, не звучи добре Simple Smile.
Ако прибавиш и вероятността това да се случи, вероятността болен от СПИН да дари кръв и това да не се "хване" е нищожна. И горе казах - по-вероятно е да те блъсне кола.

Кръводаряването е доброволно и с хуманни подбуди все пак. За да се избегнат съвсем всякакви рискове мисля, че е добре изобщо да не се прибягва до платено кръводаряване.

# 25
  • София
  • Мнения: 426
много ясно че първо те изследват и после даряваш кръв какъв е смисъла да изследват след това ако си болен от нещо как да предотвратят заразяването на този на който си дарител

# 26
  • Мнения: 4 916
много ясно че първо те изследват и после даряваш кръв какъв е смисъла да изследват след това ако си болен от нещо как да предотвратят заразяването на този на който си дарител

Ти направи ли си труда да прочетеш поне първата страница на темата?

# 27
  • Мнения: 2 759
..Ако прибавиш и вероятността това да се случи... по-вероятно е да те блъсне кола...
                  За съжаление вероятността да те блъсне кола принципно е доста голяма. И става все по-голяма.

...За да се избегнат съвсем всякакви рискове мисля, че е добре изобщо да не се прибягва до платено кръводаряване..
                 Това не е съвсем така - рискови контакти (т.е. с непознат или малко познат партньор, или партньор за когото подозират, че има и други сексуални партньори без употреба на презерватив) имат и бели, образовани, семейни хора. И те все на някого са познати. Предвид броя на определени теми в ДИС даже мисля, че всички познаваме такива хора.

# 28
  • Мнения: 25 589

А тези случаи за заразени при кръвопреливане със СПИН и Хепатит са често срещани в Африка и Азия, където не се изследва толкова стриктно кръвта. 


И в България. За жалост, бяха заразени и деца, чрез кръвна плазма. По времето на министър Мими Виткова.
Покри се случаят обаче...  Thinking

# 29
  • Мнения: 2 759
И в България. За жалост, бяха заразени и деца, чрез кръвна плазма. По времето на министър Мими Виткова. Покри се случаят обаче...  Thinking
                    Но поне засега тук не е често явление. За мен обаче е странно как се е случило. Някой знае ли подробности? Как кръв от един човек се прелива на много хора  newsm78?

# 30
  • Мнения: 13
много ясно че първо те изследват и после даряваш кръв какъв е смисъла да изследват след това ако си болен от нещо как да предотвратят заразяването на този на който си дарител
Ще си позволя един цитат от любим сериал:
"Слушайте внимателно, няма да повтярям!"  Grinning
1. Кръвта се изследва СЛЕД даряването.
2. Прелива се СЛЕД изследването.
Надявам се вече наистина ти е "много ясно".

# 31
  • Мнения: 25 589
                    Но поне засега тук не е често явление. За мен обаче е странно как се е случило. Някой знае ли подробности? Как кръв от един човек се прелива на много хора  newsm78?

Ставаше въпрос за кръвни продукти - плазма, такива неща. Не разбирам от тези неща, затова спирам дотук.
А какво точно се беше случило тогава, така и не се разбра, поне не и от широката публика. Спомням си само, че имаше такъв случай и такъв скандал. Няколко човека бяха заразени със СПИН, между тях имаше и деца. Какво стана после обаче... Казва ли ти някой?   Confused

ПП Упс, преувеличила съм. През 1996 г. (мин. Мими Виткова) са открити 7 пациенти, заразени при кръвопреливане, най-младият е на 16 години. За мен е дете, ама за вас може и да не е.
Това каза Гуглето.

Последна редакция: нд, 10 фев 2008, 22:06 от Как` Сийка

Общи условия

Активация на акаунт