Искаме да продадем жилището си, посъветвайте ме!

  • 2 856
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • DE
  • Мнения: 967
Ох, спирам и аз вече, че не е по темата, ама ако го натовариш много отгоре, не  е  сигурно дали ще си вземеш парите - доста колеги така се оказват между двата стола!!!
 Peace

# 31
  • Мнения: 4 668
Pipinka , има и други начини. Но, затова са адвокатите. Всичко може хем да е легално, хем да изповядате на дан. оценка, хем продавачът да е 100 % застрахован. Но това си има цена, разбира се.
Да , има начини . Точно това казвам и аз .
Но не е за това темата .
Реклама на адвокатите по принцип ли правиш ?

# 32
  • Мнения: 734
Само и единствено с агенция! Не те съветвам да правиш експерименти. Още повече, че в днешно време хората много рядко разполагат с пари в кеш и разчитат на ипотечни кредити. В този случай парите се отпускат на продавача след финализиране на сделката, като банката гарантира с писмо. Сложно е и се иска опит за това. Аз лично не бих рискувала дори на този етап, когато вече имам идея за какво иде реч.  Peace

При нас банката не е писала писмо, а директно управителката на съответния клон дойде при нотариуса и се написаха 2 нотариални акта - единия гласеше, че е сключен договор в полза на банката, ако се издъним с кредита, а другия - че сме собственици...Не е имало писма и нещата бяха много добре оформени, но ние купувахме от строителя, а не от частно лице..

# 33
  • Мнения: 781
Мимоза, тъй като ми цитираш мнението ще пиша и аз. Не може агенцията, след като обявява на клиент, че има комисионна 2%, да товари купувача с колкото си иска. Това най-малкото не е лоялно, нали и той й е клиент. Значи ли, че като все още няма закон, който да регулира тази дейност,  агенциите могат да правят каквото си искат? Затова и много хора предпочитат да не ползват услугите на агенция и да си късат нервите.Но докато отношението на агенциите към клиентите е такова, така ще е.
Съжалявам, че разводнявам темата, но съм била и продавач, и купувач - на никой не му е приятно да го правят на маймуна.

# 34
  • Мнения: 4 292
При нас банката не е писала писмо, а директно управителката на съответния клон дойде при нотариуса и се написаха 2 нотариални акта - единия гласеше, че е сключен договор в полза на банката, ако се издъним с кредита, а другия - че сме собственици...Не е имало писма и нещата бяха много добре оформени, но ние купувахме от строителя, а не от частно лице..
Писмото не е за вас, а за продавача. Невъзможно е да не го е получил, абсурд даже, нищо, че е строител! При положение, че прехвърля собственоста си на друго име без да получи пари в кеш и на момента. При положение че данъчната оценка няма нищо общо с реалната продажна цена. Адвоката на банката е длъжен да предостави такова писмо на продавача, чрез което да гарантира, че той ще си получи парите по сметка, или в кеш и то не тези, които са на базата на данъчната оценка, а реалните. А пък продавача е длъжен да изиска гаранционното писмо, в което точно и ясно е описано кога и каква сума ще получи. Обратното е проява на свръх наивност.

# 35
  • Мнения: 46 510
Или пусни сама обява и не допускай агенции за огледи, или избери 1, с която да работиш. Тъгнеш ли да работиш с повече от 1 агенции, става мазало.

Рискът за Продавача е при плащането . Тъй като масово сделките се минават на данъчна оценка , което е разбираемо - никой не иска да плаща безумни такси  Rolling Eyes в нот.акт пише , че стойността на сделката е тази на дан.оценка .
Затова бих съветвала Продавачът в момента в който подпише нот.акт пред Нотариус да иска от Купувача да му подпише и запис на заповед за разликата от дължимата сума ...

Има си една точка, която Нотариусът включва, тя е гаранцията, няма никакъв проблем в това отношение ...

... Това най-малкото не е лоялно, нали и той й е клиент. Значи ли, че като все още няма закон, който да регулира тази дейност,  агенциите могат да правят каквото си искат? ...

Ти лоялността я остави, но ми е много чудно как брокерът ще "бръкне" в сметката на продавача и ще си вземе разликата  Laughing до сумата, която купувачът дава на продавача, брокерът въобще няма никакъв достъп, единствения вариант е продавачът да му даде някакви пари, заради кафевите му очи, което сами разбирате, че няма как да стане   newsm78

# 36
  • Мнения: 4 390
О, Никол, на нас се обадиха от агенция, с която работехме и благо, без притеснения ни попитаха, да си надкачат цената с ***** евро на имот Crazy
Плюс комисионната им далавера, която е зашеметяваща - 10% на имот /заради това, че е курортно селище/. Close
Наглеци!  ooooh!

# 37
  • Мнения: 46 510
Дивиана, точно това имам предвид - без съгласието на собственика не могат да направят нищо, а на него, ако му е много пазарната цена, може и половината да им даде, въпреки, че не познавам такива хора  Laughing

За 10-те % нямам думи. Надявам се не сте се съгласили подпишете ...

# 38
  • DE
  • Мнения: 967
Мимоза, тъй като ми цитираш мнението ще пиша и аз. Не може агенцията, след като обявява на клиент, че има комисионна 2%, да товари купувача с колкото си иска. Това най-малкото не е лоялно, нали и той й е клиент. Значи ли, че като все още няма закон, който да регулира тази дейност,  агенциите могат да правят каквото си искат? Затова и много хора предпочитат да не ползват услугите на агенция и да си късат нервите.Но докато отношението на агенциите към клиентите е такова, така ще е.
Съжалявам, че разводнявам темата, но съм била и продавач, и купувач - на никой не му е приятно да го правят на маймуна.
Никъде не съм твърдяла подобно нещо.
КОгато стане въпрос за 2%, си остават 2 %. Има и фирми и фирми...
Исках да кажа, че има такива, които товарят доста отгоре на цената на продавача, като не му обявяват проценти и твърди суми. Била съм свидетел!!!
След като някои от вас работят в тази сфера, би трябвало да знаят за какво иде реч.

# 39
  • Мнения: 1 080
Да бе ама после кой и дава тая огромна разлика от товаренето - Фейо ли?
К'вот даде продавача - туй!!!

# 40
  • Мнения: 781
Нали точно това казвам, в крайна сметка купувача плаща и процента на продавача и своя собствен, тъй като агенцията е натоварила действителната цена на имота, защото продавача не иска да плаща. Обаче в този случай се получава, че клиент на агенцията е купурача, в същото време и най-прецакан в сделката.
Когато аз купувах с ипотечен кредит, тъй като той беше на по-голяма стойност от дан.оценка банката иска в нот.акт да се пише стойността на кредита, т.е. това да бъде стойността на сделката. Иначе няма как да се оправдаят парите, които отпуска-нали е за закупуване на жил. имот.Банката гарантира за тази сума с точка в договора, като се посочва и срок. Другата сума /разликата/ се плаща на ръка предварително или преди да се влезе при нотариуса./айде стига толкова пр.помощ Laughing/

# 41
Здравейте!
Прочетох най-внимателно цялата тема.Искам да се обърна лично към Клото.Намирам се в същата ситуация.
Искам да продам апартамент и да купя по- голям с доплащане/частичен ипотечен кредит/. Много ще ти бъда благодарна ако ми дадеш кординатите на твойта агентка  bouquet

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 702
Съгласна съм с всичко, казано от baibibi.

Моят опит с агенции е отпреди 6 години и горещо се надявам нещата да са се подобрили, защото простотията беше страшна!

Първо, поне тогава, единственото, което правеха, беше да пуснат описание на имота във вестника, нещо, което аз вече бях направила.
Обявата имаше лимит 10 думи, 2 от които бяха БЕЗ ПОСРЕДНИК и въпреки това ме скъсаха от звънене. На всички обясних, че не желая да им ползвам услугите и съответно - да им плащам грешни пари. По това време комисионните стигаха до 2%.
Тъй като ме увериха, че аз ще си получа сумата, която искам, се съгласих да водят свои клиенти.
И се започна....
Първо казаха, че цената е висока и че ако искаме да го продадем трябва да свалим около 10%. Аз естествено се опънах и и казах, че при толкова направени подобрения (естествен паркет, кухня, остъклена тераса с теракот, вграден гардероб, барплот, и всичко това на няма и една година) цената не е висока. А "брокерката" най-безцеремонно отговаря "ама какви подобрения, то всичко ще се рушка"  Shocked
Като разбраха, че няма да сваля се съгласиха "да се пробват" да го продават на тази цена. Каква беше изненадата ми, като го видях обявен за ОЩЕ почти 10% отгоре   #Crazy

Друга звезда, пак от агенция: пристига със замах, без клиент, влиза да огледа, държи се любезно, сипе комплименти и изведнъж изтърсва "какво е хубаво, южно...". А жилището беше запад, ама толкова запад, че чак северозапад  #Crazy   Разбрах, че нищо не разбира от имоти, но така или иначе е дошла, не върви да я изгоня, а тя кръжи наоколо и върху лист на подложка чертае схема на апартамента. Изведнъж се обръща към мен, пак някаква похвала и въпрос, подхвърлен като между другото " .... ще подпишете ли тук". Аз: "Не".
Тя се стъписа за момент, защото интонацията ми беше като на израза "да, разбира се", а думата нещо не се връзваше към нея. И в няколкото секунди докато осмисли къкво всъщност казвам успях да хвърля поглед на листа. Явно беше договор, който естествено, не успях да прочета, но имаше писано и на ръка и то се открояваше: 3%
Като загря, че няма да мине номерът, мацката отлетя и повече не се появи.

Мога и още да разказвам, но и така е твърде дълго и ще спра до тук.
Само ще кажа, че успешно продадохме, а след това и купихме без "помощта" на посрадник.

Успех ти желая. Бъди внимателна!

# 43
  • Мнения: 2 700
Миналата година продадох имот без посредник и дори без обява, на съсед. Проучих кой би имал интерес и отидох директно с предложение. Първите отказаха, но казаха на друг съсед, за който имали информация, че търси в района. Нотариус директно ни оформи сделката.
Не ти пречи да пробваш и този вариант. Peace

# 44
  • Мнения: 3 211
ние го продадохме без агенция на частно лице, което също не ползваше агенция.
тези агенции са такива измамници и мошенници, че направо ми се плаши окото.
пуснахме си обява и по интернет и по "Позвънете", може би почти всички агенции в града ми се обадиха, надуха нашата цена с около 6-7 до 10 000 евро, накъсаха ни от огледи и накрая ние го продадохме сами.
купувачите си имаха адвокат, който използваха за предварителния договор и за продажбата пред нотариус и ние също си бяхме наели адвокат за всеки случай. нямахме проблем от никакво естество.

Общи условия

Активация на акаунт