Местата, където сте ходили; пространствата, които сте запомнили

  • 3 013
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 940
Сещам се и за места като географско понятие, и за усещания
Една пейка в Лисабон-леко провинциално, въпреки столицата, смешните португалци с мустаците и веселите им зелени очи, бих останала там
вечерта проливен дъжд, рано сутринта юли, дърпам ципа на палатката, слънцето над Родопите, чува се гайда - Гела
Иракли -гледам делфините, красиви голи жени се къпят в морето до делфините, искам да съм с друг, за да споделим мига
Панчарево -излизаме от Обредния дом, правят ни снимки, не забелязваме, щастливи сме, въпреки смешната възторжена леля от преди това
с. Янтра-с мъжа ми слушаме как се събуждат птиците и пием кафе
играем "бирпонг" -хвърляме топчета в чаши бира, знам, че тази вечер ще бъдем за първи път заедно и ще останем
квартирата му в Западен парк-толкова тясна, а за мен света
синът ни в легълцето сред другите бебета в родилния дом-отдалече се разпознава, най-голям и най-ревящ
има още много, много

Последна редакция: пт, 15 фев 2008, 13:55 от valerie

# 16
  • Мнения: 3 268
В мислите ми има една красива улица,с големи дървета,от които падат жълти листа.Красиви къщи са наредени от двете й страни,широк тротоар,много е тихо.Тази картина никога не съм я виждала с очите си,тя е в ума ми.Откакто се помня,непонятно е за мен.Щастлива съм,когато си представям тази улица,в душата ми има покой.
От нещата,които съм виждала никога няма да забравя една борова гора на Петрово бърдо,където бях на лагер в 8 клас.
Созопол през 1991г.-с топли камъни по улицата,едно кафе на терасата над плажа,няма лудница,спокойно и хубаво.
Будапеща през 1987г.-бях шокирана,че има и друг свят-шарен,весел,свободен.
Берлин-гледката от теревизионната кула.Не вярваш ,че една грозна стена разделя не само града,а животи,съдби,любови,деца от родители....
Монако-гледката е толкова съвършена,че мислиш всичко за нереално.Яхтеното пристанище,Японската градина,водопада,въздухът мирише на парфюм.
Париж-Лувъра,Сена,Монмартр,нощната разходка с корабче по реката,гледката от Айфеловата кула-влюбих се в този град,завинаги.
Малко градче на Халкидики,топъл пясък и шезлонги.Гледаме как чайките се хранят с хляба,който им хвърляме.Залез,много червен.Море бе никаква вълничка,никога не бях виждала.

# 17
  • Мнения: 589
За мен най-вълнуващо беше да видя Свети Петър в Рим. Като ученичка много съм чела за черквата, за Браманте, Бернини и Микеланджело и беше откровение да я видя на живо.
Другото място, което ме порази беше Флоренция. В момента, в който Санта Мария изникна в целия си розово-зелен блясък сред тесните улички, онемях и оглушах едновременно. После площадът с копието на Давид, Уфици ... просто невероятно.

# 18
  • Мнения: 3 268
Споила,благодаря,че ми напомни за Рим.Пожелах си нещо на статуята на Свети Петър и след 3 месеца се сбъдна.Не беше изобщо за вярване,толкова нереално беше желанието и се сбъдна.

# 19
  • Мнения: 3 929
Увеселителните паркове в Англия, Ливърпул нощем, на океана, Манчестър, Оксфорд - ботаническата градина, Стратфорд наа Ейвън - родният град на Шекспир, Русалка - тук, в България, Рила - Една гледка се е "запечатала" в главата ми, наричам я "лунната планина". А как ми се ходи на някой остров от типа на Хаваите, колкото и банално да звучи.

# 20
  • Мнения: 86
последното за което се сещам е едно наистина приказно кътче в Сицилия курортно градче нарича се Таурмина неописуемо красиво място имаше някакво екзотично излъчване.

# 21
  • Мнения: 145
На много места съм била,но ето тук оставих част от сърцето си ..
Синанишки циркус,Пирин
http://dido.bajhui.org/pics_aquarium/mountain/pirin_jul_22_2007/IMG_9840.jpg

# 22
  • Мнения: 30
Прекрасна тема. Мястото, което веднага изниква като спомен и усещне е едно пристанище в Ханя на остров Крит......невероятно красиво.

# 23
  • Мнения: 262
Krisal, този твой блестящ, бял път под Шипка е и мой - оттам тръгваме с мотора винаги на изток, за морето, за лятото, запомнила съм го с жълтата трева от двете му страни и чувството на ентусиазъм в ранно слънчево утро, което ме обзема, докато ни духа вътъра, а ние все напред...

И "Сто години самота"- книгата на моите тийн години, чудех се какво ли може да напише още авторът след тая книга...

Аз исках да ви напиша за дърветата - огромните вековни дъбове в Странджа, останали от някаква гора, съществуваща само в детските приказки... Стоят като исполини сред "нормалната" гора. А тя е на 50-60 години. Нима допреди толкова горите там са били целите от такива праисторически дървета... Виждали ли сте дърво, на което да са му опадали от старост долните клони и да гният под него, а нагоре още да е разлистено? Там, до турската граница, има такива дървета, като оглозгани скелети.
А на едно место сред гората попаднахме на четири такива наредени в квадрат, по средата израсъл много стар бук, а наоколо - редици натрупани камъни - какво е било това?
А видях и едно повалено такова огромно - отрязали го и го оставили да си гние... Знаете ле, че в старите славянски предания се казва, че който отсече вековно дърво ще му изсъхнат ръцете, тези дървета са за страхопочитание...!

Виждам това, което ме е страх да видя - братовчедка ми от Габрово каза, че между Мазалат и Узана целия Балкан на север е като обръснат - това бяха стотици хектари огромни светли букови гори, въпреки там е Тевната гора, като деца сме вървяли през нея и баба ни пееше с тънкия си глас "Видях два бука, / прегърнати в гората, / от корен до върха / обвили се двата/ Столетия пият / любовен нектар". Пееше и плачеше.
Не, не може да ги няма горите. 
Хората може да вършат мерзости, но нека ги вършат помежду си.
ИМА НЕЩА, КОИТО НЕ СЕ ПИПАТ.


# 24
За колко красиви, толкова далечни места, а някои по-близки сте писали! Обяснимо, на мен са ми по-скъпи местата от България. Ходила съм и в чужбина, но нищо не ми се е запечатало така силно, както определени мигове от тук... Досега само четох , защото темата ми се струва много лична. Все пак ще споделя нещо с вас.  Един миг, миг на място, което може би всеки ден подминавате. Руската църква, при дядо Серафим. При мощите му. Бяха ми казали, че е много милостив към хората, колкото черен и лош да се чувстваш. Че помага не като с вълшебна пръчка, а нещата стават по най-добрия възможен начин за всички... Така един ден отидох да му се помоля, беше в момент на крайно неприятна безизходица. Като влязох, облъхна ме аромат на пролет. Още не беше съвсем пролет, беше март, но хората бяха донесли много пролетни цветя. И сякаш не влизах при мощи, а в дома на приятел, който харесва цветя.  И с когото все идва някой да си поприказва. Много хора бяха просълзени и същевременно усмихнати. Силно място... много ми е съкровено.

# 25
  • Мнения: 262
Червени божури на Камен бряг сред високите зелени треви през пролетта! А там обикновенно полето е прегоряло жълто, с бунища с оня отвратен плевел, дето е израсъл високо над главите дори.
И редичката макове, израсла перпендикулярно на скалите, в бялата натрошена каменна прах, точно на мястото на вадичката, дето се оттичаше от чешмичката ни миналото лято...

Сигурно никога няма да бъда вече там. А май полето е цялото в мащерка, жълт равнец и ниски нацъфтели жълти тръни.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 783
Карлък....

Бела съм, бела, юначе,
цела съм света йогрела.
Един бе Карлък останал
и той не щеше остана, 
ам беше в могла утонал.
В моглона нищо немаше,
сал едно вакло овчарче.
Сиво си стадо пасеше,
с медно кавалче свиреше, 
с кавалан дума думаше:
"Галени га са ни зьомат,
технону бално колко е !"

# 27
  • Мнения: 22
1.залезът в тунис...
2.вечеря във френски ресторант в ламарса....ммм...каква романтика
3.пролет в арбанаси
4.изгрева на кавала
5.метеора
6.красивия пейзаж по пътя от огняново през лещен до ковачевица

като си спомня за тези места и някак ежедневието ми става ....по-леко  Grinning

# 28
  • Мнения: 1 317
Безлюден плаж отвъд океана, няколко дни след силен ураган.
Наоколо - пусто, разрушено, малко страшно и много тъжно.
Бели птички летят над водата, момиче и момче кроят планове, останали завинаги неосъществени.


Орландо, Sea world и огромните косатки.
Стоях на втория ред и не можех да повярвам, че тези огромни животни са на 1 метър от мен.

# 29
  • Мнения: 27 524
Париж, Париж, Париж.  Heart Eyes
Много места и красоти съм видяла, още много повече ме очакват, но Париж за мене е най най най. Столицата на света, неповторима атмосфера, невероятно изживяване.

Общи условия

Активация на акаунт