Средно образование до 10-ти клас???

  • 5 617
  • 79
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 656
Тук е място да отговорим на глобалния въпрос защо Ората имат мераци за виШУ (не да учат разбира се)

# 16
  • Мнения: 6 992
Тук е място да отговорим на глобалния въпрос защо Ората имат мераци за виШУ (не да учат разбира се)
Може би повече възможност за издигане на работното място.  newsm78
Щото е ясно, че не всички почваме шефове, ама тия с някакво вишУ може и да станат newsm78

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Тук е място да отговорим на глобалния въпрос защо Ората имат мераци за виШУ (не да учат разбира се)

За да станат шефове и лидери и да обясняват важно, важно на бай Иван какво да прави.

# 18
  • София
  • Мнения: 4 744
Честно казано не очаквах точно такава реакция от ваша страна...  Shocked
Не осъзнавате ли, че след време ще се броят на пръсти висшистите в Бг??? Ще бъдем нация на непрокопсаници! И това ще е така, не толкова защото "от всяко дърво свирка не става", а защото от лекомислие въпросния индивид / все още под влияние на пубертета/  не е преценил добре ситуацията и е решил, че ще се задоволи с 10-ти клас.

Това са абсолютни глупости, ще прощаваш... Naughty
И какво, ако са малко висшистите? Сега като всеки втори е с висшО, всичко е перфектно, така ли?
А не знам дали имаш някакво наблюдение над 10-класници, но това са вече почти ГОЛЕМИ хора, много от тях знаят какво искат и съм сигурна, че амбициозните и "будните" ще си учат до 12-ти клас. Другите ще правят това, което сметнат за правилно вместо да пречат на останалите в клас и да тровят нервите на учителите. Whistling

# 19
  • Мнения: 2 891
Някои от занаятите нямат нужда от висше, за да ги упражняваш, пък нито парите отях са малко, нито нищо.

# 20
  • Мнения: 42
Съгласна съм с тази идея.
Даже би било още по-добре всички да учат до 10 клас, след това колеж и после университет. И е много не честно с тези професионални гимназии, защото там учат два пъти повече предмети от колкото в гимназиите, а след като завършат, кандидатсват всички на равно.
И съвсем не мисля, че сега като всеки втори е вишист е супер компетентен.
Искам да питам дали сте ходили скоро в студенстки град? За какво става въпрос там?

# 21
  • Мнения: 656
Съгласна съм с тази идея.
Даже би било още по-добре всички да учат до 10 клас, след това колеж и после университет. И е много не честно с тези професионални гимназии, защото там учат два пъти повече предмети от колкото в гимназиите, а след като завършат, кандидатсват всички на равно.
Добре де, а какъв е смисилът? Ако учиш 2пъти повече би трябвало да не се притесняваш от изпити, защото следва да знаеш 2пъти повече. Или ученето 2пъти повече е просто заради приказките?

# 22
  • Мнения: 2 759
                     Безумна ми се вижда самата идея. Неграмотността на подрастващите ме стряска сериозно не от вчера, и съм изненадана да разбера, че много хора смятат, че и това образование им е много на тия деца. На нашите деца. Не в Пакистан, а в държава от Европейския съюз...

# 23
  • Мнения: 42


Да знаеш два пъти повече ли? А ти знаеш ли, че тези училища имат държавни изпити след 12 клас. Ако не ги издържиш все едно си бил в обикновенна гинмазия. И кое по напред трябва да свършиш: да се готвиш за кандидат-студентски изпити или за държавните изпити.

# 24
  • София
  • Мнения: 4 744
Съгласна съм с тази идея.
Даже би било още по-добре всички да учат до 10 клас, след това колеж и после университет. И е много не честно с тези професионални гимназии, защото там учат два пъти повече предмети от колкото в гимназиите, а след като завършат, кандидатсват всички на равно.
Добре де, а какъв е смисилът? Ако учиш 2пъти повече би трябвало да не се притесняваш от изпити, защото следва да знаеш 2пъти повече. Или ученето 2пъти повече е просто заради приказките?

Да знаеш два пъти повече ли? А ти знаеш ли, че тези училища имат държавни изпити след 12 клас. Ако не ги издържиш все едно си бил в обикновенна гинмазия. И кое по напред трябва да свършиш: да се готвиш за кандидат-студентски изпити или за държавните изпити.

Абе на всички им е ясно как се вземат тези държавни изпити в тези училища. Не съм чула някой да не е преписал на тях, а и квестори са им я класната, я някой друг познат учител. Да не мислиш, че в езиковите е по-лесно? Факт е, че много от децата завършили професионални гимназии на изпитите в университети никак не се справят блестящо. А щом са учили два пъти повече, не би трябвало да е така.

# 25
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
    ..... и съм изненадана да разбера, че много хора смятат, че и това образование им е много на тия деца.

На кои деца?
Нали не слагаш всички деца под един знаменател и разбираш, че има маса хора, които не желаят да учат, вместо това искат да усвоят занаят и да работят.
10 години са напълно достатъчни за продобиване на богата обща култура и подготовка за живота.
Стига да са добре уплътнени.

# 26
  • Мнения: 42
Искам да кажа, че от моя випуск преди 5 години ни скъсаха половината. И се явихме септември отново. А за вузовете няма по два приема в годината.
Била съм в Италия и ми направи впечатление, че там повечето деца учат до 8 клас. След което тези който имат семеен бизнес започват работа там, а други който имат желание учат в такива професионални училища. Общо взето много малко стават вишисти. И не разбирам защо като ни е и без друго толкова бедна държавата трябва да продължава да налива излишни пари в тази остаряла образователна система.
Не е ли по-добре да се вложат тези пари в подобряване на материалната база.

Последна редакция: вт, 12 фев 2008, 12:17 от Beld

# 27
  • Мнения: 4 841
                     Безумна ми се вижда самата идея. Неграмотността на подрастващите ме стряска сериозно не от вчера, и съм изненадана да разбера, че много хора смятат, че и това образование им е много на тия деца. На нашите деца. Не в Пакистан, а в държава от Европейския съюз...

Грамотността/неграмотността се формират през целия курс на обучение, даже по-скоро и определено по-устойчиво в първата му половина. Да се разчита, че в 12-ти клас тепърва ще се ограмотят, е ... малко наивно.
Образованието, което човек получава, е това, което иска да получи. Има достатъчно добре образовани деца, които се явяват по състезания, олимпиади, печелят конкурси и какво ли още не. Това, че за тях не се говори и не ги познаваме, не значи, че ги няма. Не знам защо ратуваме толкова силно за "всеки българин - висшист!" или поне с общата култура на Димо Падалски...

# 28
  • Мнения: 4 292
Смятам, че това е много добро решение. Който иска да продължи с образованието си ще го направи, който не иска, ще поеме пътя си. Пък и до колкото знам, едва ли някой може да задължи младежите, които са завършили 12-ти клас да учат висше. Тоест, дори тези, които нямат намерение да следват, могат да решат да учат до последно а не до 10-ти клас. Нещо като колеж ще се получи.

# 29
  • Мнения: 656
Синът ми е 6ти клас, ще се опитам да анализирам какво научих за училищното обучение.
От първи до 4ти клас учеха много, но не правеха много диктовки. В резултат на това сега детето има много пропуски в правописа и съботно-неделно време наваксваме заедно.
След това учат всякакви глупости (включително и чертане - не на геометрични фигури а машинно чертане), не им стита времето никога да се вземе годишния материал. Тази година имаше продължителна стачка, но повечето (не чух всички) учители заявиха, че ще наваксат материала. Така и за мен не стана ясно защо при това условие предишни години не им е стигало времето.
Натискам синът ми да реши какво виШУ ще иска да следва, защото отсега трябва да се насочи към нещо за да набляга на тези предмети. Аз като обезверена в системата за виШУ образование натискам детето да учи езици за да ходи да учи някъде навън, където все още (предполагам) се научава нещо. Но само езикът няма да е достатъчен, за да кандиданства на равни начала с местните, така че трябва отсега да избере какво го влече. Така че трябва отсега да имам представа къде ще ходи синчето ми, да проверя тамошните критерии за кандидатстване. Има междуправителствени спогодби за приравняване на образованияна.
Смятате ли, че намаляване на обучението на 10 години ще се отрази благоприятно в тези спогодби? Дори и да не си висшит рискуваш да не ти признаят средното образование.

Това беше, аз казах!
Вие съдете, мислете и решавайте за вас си, защото дори и да се надигне глас, то Блъгария се превърна в пустиня...

Общи условия

Активация на акаунт