За по-големите деца в чужбина, джобните и доверието

  • 2 963
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Ох, не съм сама значи в терзанията си Hug
Моята скоро ще навърши 10. За сега ми е много добро детето, все в къщи си седи. То не че това е добре, защото или телевизора или компютъра са и пред очите. Ние живеем в кондо - блок с оградена прилежаща територия към него. Имаме 2 тенискорта, закрит басейн, зали за тенис на маса, билярд, скуош, джим. Но.. няма практика децата от болка да се събират и играят заедно. Друг е въпроса, че да си играе пред блока не бих я пуснала. До сега не съм я пускала сама никъде. Най-близкият магазин ни е на 15 мин. пеша, а най-близкият мол - на 20 мин. пеша (с 360 магазина вътре). Не виждам как бих я пуснала сама, просто няма начин. На училище ходи с училищен автобус, който я взима и оставя пред вратата на сградата ни. Сутрин чакам с нея, докато дойде автобуса, а следобяд си се качва сама - голям зор беше докато се съглася. Давам си сметка, че прекалявам, че не е добре за нея да няма никаква самостоятелност. Но поне за сега, не мога да я отделя от мен, ще се побъркам от притеснение. То аз съм си клиничен случай. Когато тръгна на училище в първи клас, първите дни прекарвах на прозореца с поглед вперен в двора на училището (на 20 мин. пеша. от нас, но пък ние бяхме на 19 етаж и се виждаше чудесно). Не че можех да я видя, но следях кога ги пускат в междучасие и кога ги прибират. Тук през лятната ваканция отганизират нещо като лагери, някои с преспиване, някои - не. Е мойта щерка си знае, че на лагер няма да ходи, освен ако мама не е в съседната палатка Embarassed  За сега няма мобилен телефон, защото на практика или е на училище или в къщи. Джобни пари не и давам, защото няма къде да ги харчи. В училище яде храна, която си носи от вкъщи (както и всички други деца). Джобните си ги заработва. Разбрали сме се, че нейната работа е да учи и когато ми донесе хубава оценка, ще получава по 2$. Като давам, обаче и взимам - за всяка загубена вещ си плаща с нейни пари за закупуването на нова (ръкавици и шапки основно). Когато си хареса някоя глупост в магазина, ако държи да я има, пак си я плаща сама.
Не ми харесва "детството" и, то според мен не може да се нарече така, сравнявайки го с мойто. От сега се приготвям психически, че от 6-ти клас  ще ходи на училище сама, че ще поиска и на други места да ходи...  А едно време се смеех на чичо ми, който следеше с бинокъл какво правят братовчедка ми и приятелите й на плажа.

# 16
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Леле, Харка,толкоз ли голяма стана ве4е  Shocked
ЗнаеШ,4е моите са оЩе дребоси ама като се знам Що за елемент съм и в какви времена живеем мисля,4е кат станат големи Ще трябва да се снабдя с бинокъл за ноЩно виждане,подслуШвателна техника,маскировъ4ни дрехи кат на морските пехотинци и да им бъда като сянка. Confused
Майтапа на страна ама това си е сериозен проблем.. Thinking
На браф4едката голямата и е то4но колкото Маги и 4есто си приказваме с нея на тази тема. Детето освен туй е и висо4ко и хубавко като твойто,на фона на останалите си леко трътлести талиански дружки та на нея хептен и е притеснено. Дала и е мобилен телефон и знам ,4е се опитва да я държи сравнително под контрол.Ама не винаги е възможно.Знам 4е ходят с приятелките и до близкия търговски център май с автобуса,но не знам дали си купуват неЩо или само се Шматкат.Карат колела из квартала,ина4е като трябва да ходи някъде по_дале4 или браф4едката или баЩа и я кара и взима. На кино като искат да ходят с тях отива и възрастен.Абе доста е деликатна ситуацията...
Аз съм на принципа,4е по_добре е да се държи малко по_изкъсо без разбира се да се стига до крайности. Щото по_добре е да се предодврати беля отколкото да се тЮхка 4овек след като ве4е е станала. Детенце Ще те разбере, то4но както е казала и твоята майка на времето " когато станеШ майка" Hug

# 17
  • Мнения: 11 314
Не можеш ли да и отпускаш малко повече джобни?
мога бе, веч! за можене - мога, не това е проблема. просто съм преценила, че засега това й е достатъчно като сума Blush
нямам й доверие, колкото и да дам ще ги изпапа в боклуци. и после ще ми прави гладна стачка вкъщи (ужасно е злояда)

Аз за друго доверие имах предвид - не дали ще изхарчи парите за глупости, това е като бял ден ясно. Има предвид дали като и кажеш да се прибере в еди-колко си часа, ще се прибере на минутата или ще трябва да и звъниш през 5 мин да и напомняш. В този смисъл питах.
А по темата за телефоните - още не ни е ударила сачмата да си искаме. Имам късмета да сме в малко населено място и да не се налага все още ползването му. Засега е много съвестна - сутрин я съпровождам до някъде, а след училище се прибира сама. За съжаление съм малко като такси следобедите, че извънкласните занимания са все на майната си райна.
Харич, а тя извънкласни форми посещава ли? Интересуват ли я изобщо? Защото това е също начин на убиване на времето, а в същото време научават нови неща, завързват нови познанства...

# 18
  • Мнения: X
нашият е на същата възраст
ама чак такова доверие не му се гласува
ходи до центъра сам (10мин с авт., 25мин пеша), с мобилен винаги и не остава там сам за дълго, колкото да отиде до кръжока си напр или ако карат хокей на арената
а толкова пари засега не му се дават, за да си пазарувал
той си има доста спестявания, но дрехи и обувки купуваме заедно
ако взема нещо сама, винаги мога да го върна ако не го хареса

на мен лично това, което описва авторката, ми се вижда доста ... хм не на място
твърде рано е май да се изявяват тези момиченца така като мацки
и тукашните са доста отворени, ама поне след 2-3 години
не на 11

ама кой знае какво ни чака догодина

# 19
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
И аз моят не съм го пращала на лагер до сега  Rolling Eyes Май месец организират за първи път от училището. Записал се е, платила съм. От сега го мисля, как ще се оправи 5 дни без мама  Laughing Мобилни телефони не дават да се носят   Confused
Като знам в България колко малки ги пращат по лагерите и ме досрамява да споделя притесненията си  Embarassed

# 20
  • Мнения: 764
Тук в Италия,са малко на другия полЮс.Примерно до 5клас децата задължително се прибират от родител от у4илище.За всякакви събирания,празници се водят от родител  и пак така се прибират.Моят телефон има,но е моя стария.Джобни на този етап няма,давам му при нужда,колкото преценя,4е стигат за даденото излизане.Слиза до долу да купува мляко,хляб...но това е в общи линии,децата от класа му са в същото положении.Аз даже го пускам сам до у4илище,което е на 3 мин. от нас,де,но и това е много на фона на останалите...

# 21
  • Мнения: 7 605
Моето дете е оЩе малко, но да кажа аz какво правих на таzи въzраст  Wink

Живях в Берлин, който е по голям от Мадрид. Редовно пътувах сама с градкия транспорт и то пове4е от една спирка. И ние на 12, 13 години ве4е ходихме на Шопинг с приятелки  Wink А тогава нямаШе оЩе мобилни телефони  Crazy
Та....колкото и да ти е трудно и притеснено, трябва да я пускаШ лека по лека.  Confused А 1?/седмица ми се вижда много малко. По моето време препоръ4ваха 1 марка (тогава, сега 1 ? сигурно) на клас на седмица, демек 1ви клас, 1 ?, 5ти клас, 5? и т.н.  Дай й малко пове4ко, трябва все пак и да свикне да се справя с пари  Wink

(сега така говоря, ама да видим след 9 години... Whistling )

# 22
Моето дете е оЩе малко, но да кажа аz какво правих на таzи въzраст  Wink

Живях в Берлин, който е по голям от Мадрид. Редовно пътувах сама с градкия транспорт и то пове4е от една спирка. И ние на 12, 13 години ве4е ходихме на Шопинг с приятелки  Wink А тогава нямаШе оЩе мобилни телефони  Crazy
Та....колкото и да ти е трудно и притеснено, трябва да я пускаШ лека по лека.  Confused А 1?/седмица ми се вижда много малко. По моето време препоръ4ваха 1 марка (тогава, сега 1 ? сигурно) на клас на седмица, демек 1ви клас, 1 ?, 5ти клас, 5? и т.н.  Дай й малко пове4ко, трябва все пак и да свикне да се справя с пари  Wink

(сега така говоря, ама да видим след 9 години... Whistling )

Татяна, а ако ти кажа в Бг какво правехме свят Ще ти се завие, ама явно времената се менят ...  Mr. Green

# 23
  • Мнения: 3 098
Моето дете е оЩе малко, но да кажа аz какво правих на таzи въzраст  Wink

Живях в Берлин, който е по голям от Мадрид. Редовно пътувах сама с градкия транспорт и то пове4е от една спирка. И ние на 12, 13 години ве4е ходихме на Шопинг с приятелки  Wink А тогава нямаШе оЩе мобилни телефони  Crazy
Та....колкото и да ти е трудно и притеснено, трябва да я пускаШ лека по лека.  Confused А 1?/седмица ми се вижда много малко. По моето време препоръ4ваха 1 марка (тогава, сега 1 ? сигурно) на клас на седмица, демек 1ви клас, 1 ?, 5ти клас, 5? и т.н.  Дай й малко пове4ко, трябва все пак и да свикне да се справя с пари  Wink

(сега така говоря, ама да видим след 9 години... Whistling )

Татяна, а ако ти кажа в Бг какво правехме свят Ще ти се завие, ама явно времената се менят ...  Mr. Green


Като си помисля какво сме правили като малки в България,свят ми се завива какво ме 4ака с моето дете. smile3515
А за парите това,което Татяна е дала като пример ми се вижда добро предложение.
Вие как давате парите на децата_накуп за целия месец,седми4но или ежедневно?

# 24
  • Мнения: 7 605
Аz ги полу4их седми4но. Според мен са оЩе малки да се органиzират zа цял месец, а ако полу4ават ежедневно, никога няма да се нау4ат  Laughing

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Вие как давате парите на децата_накуп за целия месец,седми4но или ежедневно?
Всяка събота получава парите за изминалата седмица, които понякога са повече или по-малко, в зависимост от седмичните му изяви  Twisted Evil

# 26
  • Мнения: 3 880
Като ви чета ми става ясно колко ми е спокойно още с моята 4 годишна госпожица и свят ми се завива, като си помисля, че времето на спокойствието и пълния контрол от моя страна наближава края си ooooh!
Ние наистина имахме възможност да израстнем по-свободно. Всяко време си има своето предимство и недостатъци. Като си спомня обаче аз колко лекомислено съм постъпвала в някои ситуации, а уж ме имаха за отговорна и дисциплинирана, ама на, от глупост. Но лекомислието си го разбирам чак сега, тогава си мислех че постъпвам възможно най-правилно и зряло ooooh!
Татянка, тази препоръка с джобните не я бях чувала, но определено ще я запомня докато му дойде времето Peace

# 27
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Като ви чета ми става ясно колко ми е спокойно още с моята 4 годишна госпожица и свят ми се завива, като си помисля, че времето на спокойствието и пълния контрол от моя страна наближава края си ooooh!
Ние наистина имахме възможност да израстнем по-свободно. Всяко време си има своето предимство и недостатъци. Като си спомня обаче аз колко лекомислено съм постъпвала в някои ситуации, а уж ме имаха за отговорна и дисциплинирана, ама на, от глупост. Но лекомислието си го разбирам чак сега, тогава си мислех че постъпвам възможно най-правилно и зряло ooooh!
Татянка, тази препоръка с джобните не я бях чувала, но определено ще я запомня докато му дойде времето Peace

Боже,Бибе и аз като се замисля какви дивотии съм върШила направо срам ме хваЩа ама пусто си бях бая луда.А не знам майка ми и баЩа ми как са били спокойни като на времето нямаШе мобилни телефони. Само си спомням ве4е като по_голяма,4е като ходех на купони наШите ме караха да се обадя като пристигна а ина4е винаги лъжехме ,4е не4ий баЩа Ще ни прибира с кола а ние си хваЩахме такси.Сигурно един ден Ще ми се върне тъпкано.... Sick
Мисля,4е сумата,която предлага Татянка като седми4на е съвсем приемлива.Пък и така детето Ще се нау4и да разполага с финанси и да ги управлява.Все пак и това е гласуване на доверие. bowuu

# 28
  • Мнения: 1 216
Много хубаво, че дъщеря ти споделя с теб и ти дава сигнал, че нещата се променят. Добре е да се вслушаш и да продължите в същия дух. Особено в тази възраст. Компромиси трябват и от двете страни. Не е фатално да се събират с приятелки в мола. 1 евро е смешна сума.

# 29
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
ох, Татяна  на мен все ми се струва малкааааа!
като казах на баща й за децата дето се мотаят сами в мола направо ми заяви, че не можело да бъде истина Confused

1 евро й давам за глезотии, неща които на мен не са ми по вкуса. аз и 20 да й дам ще отидат пак на същото място.
да не си помислите, че си лишавам детето Laughingотделно си взима любимото списание всяка седмица, като й трябва нещо ми казва и си го купува.
не е лишена от нищо, напротив.
освен това си има и касичка.
за какво са й нужни  повече пари? не ми идва на ум newsm78

Вечернице, да, винаги е точна.
ако евентуално има някакъв проблем ми звъни да ме пита дали може да закъснее малко.
тя между другото за всичко пита, много ми е мило детето. дори пита дали може да си вземе десерт Rolling Eyes
защото знае че десерт разрешавам само след плод или мляко, нали споменах, че е злояда...

по отношение на взимане-водене  до училище- още от мин. година започнах да я пооставям сама да се прибира, да свиква.
тази година вече се занимавам само със сестра й. в едно училище са, но тя ходи сама с една съученичка и после се връща пак сама.
прецених, че й е нужна малко самостоятелност, да си побъбри с приятели...
все пак от септември почва институт, където сама ще се оправя, време му е.


ще взема да се прекръстя на чичо скруч, и без това сигурно момичетата от арабските страни ми се смеят на ника hahaha

Общи условия

Активация на акаунт