Рускиня-почивка в Гърция ?!?!?!

  • 9 098
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 645
Здравейте
Моля всички които имат информация или мнения по въпроса да споделят.
Искаме да направим резервация за Гърция за лятото и искаме да вземем майка ми с нас.
Въпроса е там,че тя е рускиня. Постоянно пребиваваща в България е и има българска лична карта. Паспорта и е руски,не си е сменяла националноста.
Може ли да почива една седмица в Гърция без виза или е нужно издаването на такава.
Къде може да се издаде такава виза,какви документи са нужни,колко време отнема евентуално.
Всякаква информация ще ми е от полза.
Предварително благодаря  bouquet

# 1
  • Мнения: 907
С българската лична карта може да се пътува в целия ЕС. Ама попитай за всеки случай в гръцкото посолство имайки в предвид, че тя няма бг гражданство както разбирам.
А, и гръцка виза се издава в гръцкото посолство, къде иначе  Crazy. Ей колко хубаво, че младежта не знае вече как се вадят визи  hahaha!

# 2
  • Мнения: 1 645
Не вярвам да може да се пътува зад граница с лична карта,но може и така да е.Писах им писмо в Гръцкото посолство и чакам отговор.

# 3
  • Мнения: 907
Не вярвам да може да се пътува зад граница с лична карта,но може и така да е.Писах им писмо в Гръцкото посолство и чакам отговор.

Българи могат в целия ЕС.

# 4
  • Мнения: 3 880
Като притежател на раzреШително zа пребиваване zа една ЕС_държава, може да се движи спокойно и иz останалите ЕС_държави със съЩия документ, с който се легитимира и в България или с руския си zадграничен паспорт. Нали сме вече едно цяло Wink

# 5
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Като притежател на раzреШително zа пребиваване zа една ЕС_държава, може да се движи спокойно и иz останалите ЕС_държави със съЩия документ, с който се легитимира и в България или с руския си zадграничен паспорт. Нали сме вече едно цяло Wink
Съпругът ми с руски документи и виза за постоянно пребиваване в Кралството си вади визи за другите страни от ЕО Thinking Отделно, ако не се регистрирате в хотел, а сте отседнали при приятели, за руски граждани се изисква и регистрация в полицията  Rolling Eyes

# 6
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Визи се издават не в Посолството на Гърция, а в Консулският отдел. Официалния сайт на Гръцкото посолство.

# 7
  • Мнения: 1 645
Като притежател на раzреШително zа пребиваване zа една ЕС_държава, може да се движи спокойно и иz останалите ЕС_държави със съЩия документ, с който се легитимира и в България или с руския си zадграничен паспорт. Нали сме вече едно цяло Wink


И аз така си мислих ама дали е вярно не съм сигурна.Днес не са ми отговорили още,не ми остава нищо освен да чакам да видя какво ще кажат те.

# 8
  • Мнения: 132
Не вярвам да може да се пътува зад граница с лична карта,но може и така да е.Писах им писмо в Гръцкото посолство и чакам отговор.

До Гърция се пътува само с лична карта. Аз пътувам всяка седмица. На границата от гръцка страна само поглеждат картата, а много пъти изобщо не я и гледат. За ГКПП Кулата-Промахона става въпрос. От българска страна по-щателно проверяват документите.
Ако не ти отговорят от посолството и искаш да си сигурна, питай в Консулския отдел на нашето МВнР, от там са длъжни да ти отговорят.

Визи се издават не в Посолството на Гърция, а в Консулският отдел. Официалния сайт на Гръцкото посолство.

Консулският отдел е отдел точно на Посолтвото, не е самостоятелна институция  Wink

# 9
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
До Гърция се пътува само с лична карта. .......................

Визи се издават не в Посолството на Гърция, а в Консулският отдел. Официалния сайт на Гръцкото посолство.

Консулският отдел е отдел точно на Посолтвото, не е самостоятелна институция  Wink

Жената не е български гражданин, а има документ за временно пребиваване в страната. Не съм сигурна, че може да пътува с него в Европа без виза.

Разбира се, че Консулският отдел е подчинен на Посолството. Казах го, защото в София се намират на две различни места (поне така беше до преди 5г) и да не се разкарват хората до Посолството, а да идат направо в Консулството Wink.

# 10
  • Мнения: 3 880
Не вярвам да може да се пътува зад граница с лична карта,но може и така да е.Писах им писмо в Гръцкото посолство и чакам отговор.

До Гърция се пътува само с лична карта. Аз пътувам всяка седмица. На границата от гръцка страна само поглеждат картата, а много пъти изобщо не я и гледат. За ГКПП Кулата-Промахона става въпрос. От българска страна по-щателно проверяват документите.
Ако не ти отговорят от посолството и искаш да си сигурна, питай в Консулския отдел на нашето МВнР, от там са длъжни да ти отговорят.
Може би е добре да уточниш ти български или руски гражданин си, за да стане по-ясно. За българите е ясно, че могат навсякъде из ЕУ-то с лична карта, но в тази тема ставаше дума за рускиня.....

# 11
  • Мнения: 1 645
До Гърция се пътува само с лична карта. .......................

Визи се издават не в Посолството на Гърция, а в Консулският отдел. Официалния сайт на Гръцкото посолство.

Консулският отдел е отдел точно на Посолтвото, не е самостоятелна институция  Wink

Жената не е български гражданин, а има документ за временно пребиваване в страната. Не съм сигурна, че може да пътува с него в Европа без виза.

Разбира се, че Консулският отдел е подчинен на Посолството. Казах го, защото в София се намират на две различни места (поне така беше до преди 5г) и да не се разкарват хората до Посолството, а да идат направо в Консулството Wink.



Не временно а постоянно пребиваване- жителство.Тя живее в БГ вече 30 години и си е със статус.
И днес нямам отговор от посолството.Ще изчакам понеделник,вторник да мине и ще звъня по телефона.Майка ми вече е звъняла ама и казали,че трябвало да е омъжена инак не ставало...пълни глупости според мен,какво значение има.

# 12
  • Мнения: 132
Не вярвам да може да се пътува зад граница с лична карта,но може и така да е.Писах им писмо в Гръцкото посолство и чакам отговор.

До Гърция се пътува само с лична карта. Аз пътувам всяка седмица. На границата от гръцка страна само поглеждат картата, а много пъти изобщо не я и гледат. За ГКПП Кулата-Промахона става въпрос. От българска страна по-щателно проверяват документите.
Ако не ти отговорят от посолството и искаш да си сигурна, питай в Консулския отдел на нашето МВнР, от там са длъжни да ти отговорят.
Може би е добре да уточниш ти български или руски гражданин си, за да стане по-ясно. За българите е ясно, че могат навсякъде из ЕУ-то с лична карта, но в тази тема ставаше дума за рускиня.....

Български гражданин, който работи в тази система съм, затова изказвам мнение.

мими23,  казваш - "българска лична карта". Ако е така, жената може да си пътува с личната карта. Обаче ако е постоянно пребиваващ в страната чужденец, без да е придобила второ бг гражданство (понеже казваш че не го е сменила), тогава документът за самоличност, който има не се казва лична карта, а карта за постоянно пребиваване на  чужденец. Е, тогава не се ползва с правата на бг гражданите при пътуване в ЕС. Разликата в документите по външен вид е в заглавието, но все пак е различен документ, това не е българска лична карта.

А иначе това изказване:
Като притежател на раzреШително zа пребиваване zа една ЕС_държава, може да се движи спокойно и иz останалите ЕС_държави със съЩия документ, с който се легитимира и в България или с руския си zадграничен паспорт. Нали сме вече едно цяло Wink
е вярно за единното шенгенко пространство, към което обаче България все още не принадлежи. Като "влезем в Шенген", тогава ще сме "едно цяло". Дотогава на границата България-Гърция все още има ГКПП и проверка на документите, макар и както писах по-нагоре, формална. И ако се загледат в картата и видят че не е бг лична карта, а карта за постоянно пребиваване на чужденец - ще направят проблем.

Последна редакция: сб, 16 фев 2008, 16:34 от HappyCat

# 13
  • Мнения: 1 645
Ясно...ами ще вадим виза,какво да се прави.
Разправия си е,но друг вариант няма.Ще карам майка ми пак да звъни и да разпита с подробности и да действа навреме.

# 14
  • Мнения: 224
според мен щом има българска лична карта може да пътува в целия ЕС  въпреки че е рускиня

Общи условия

Активация на акаунт