Гости и бебе

  • 5 590
  • 81
  •   1
Отговори
  • Мнения: 367
Майчета, искам да споделя с вас възмущението си и да ми кажете дали съм права или не. Бебето ми е почти на три месеца и всички роднини и приятели се напреварват да идват вкъщи и да му се радват. Разбирам, че го правят от добро чувство, но в този грипен сезон честно казано много ме е страх и се опитвам да ограничавам посещенията. Някои от роднините пък като започнах да го прегръщат и допират до себе си, още малко ще го разцелуват!!! Направо се вбесявам! Само като ги видя как му налитат и ми става лошо. Нищо не мога да им кажа, защото ще ги обидя. Днес даже леля му се обажда, чувам я че е хремава ("била настинала, не е грип"), ама иска да идва да му подарявала някакви дрешки! Ужас!
Кажете и при вас ли е така? Как се справяте с подобни ситуации?

# 1
  • Мнения: 367
Каните ли често гости вкъщи и ограничавате ли контактите на външни хора с малкото ви бебе?

# 2
  • Мнения: 1 029
никога приятелите или роднините ни не са настоявали да идват без преди това да попитат дали е удобно.Още повече пък в грипен период.

# 3
  • Мнения: 8 999
Честно казано, не разбирам какви са тези хора, които налитат да се навират така на малко бебе! Аз моите роднини и приятели насила ги карах да идват у дома, а те все се скумросваха, неудобно било, имало бебеце, щели да ни притеснят...
Да ти кажа, ако ме налитат така, щях със сигурност да просъскам, че не може да идват и точка. Казваш просто, че имаш други планове и ще трябва да отложат посещението за друг ден, седмица, месец.
Или като дойдат им кажи, че бебето спи и не може да го будиш.

Последна редакция: чт, 14 фев 2008, 22:56 от baibibi

# 4
  • Мнения: 27 524
Как се справям? Бебето не вижда родата и приятелите, не го пускам да го питат, виждат, гушкат, целуват. Ако е в мен и пред тях - не го давам и точка. Ни най-малко не ме интересува какво ще си кажат. Аз съм майката и когато преценя, че може да го пипат, гушкат и целуват - тогава. Иначе не. На който не му харесва - прав му път. Спрях да робувам на закостенели и неискрени неща  Peace

# 5
  • Мнения: 622
Доста често имаме гости в къщи, но почти винаги вечер когато бебка спинка.През деня сме на вън и детенцето спинка в количката и никой не я закача.Да опитвам се да ограничавам близките контакти с детето ми.Ситуациата,която описваш е доста неприятна Confused Опитай някакси с мек тон да обясниш от какво се страхуваш и че бебенцето е малко и трябва да се пази. Hug

# 6
  • Мнения: 1 049
Кое е по-важно да не ги обидиш или бебето ти? След като те сами не се сещат ще трябва да им кажеш. Майката е подложена на достатьчно голямо натоварване в началото, че и роднините да го увеличават... те толкова ли не разбират.  newsm78 Утре ако недай си Боже се разболее бебето сигурно никой няма да дойде да ти помага.  Mr. Green Не премьлчавай и им го кажи по-дипломатично, без да ги обидиш.  Peace

# 7
  • Мнения: 221
Според мен е абсурдно това нещо.Аз лично бих им казала с мек тон че лекаря ни препоръчва почти никакви контакти и при всеки разговор да подмяташ разни коментари за това че е грипозно време и че не е хубаво малки бебчета да имат контакти със други хора.А ако не се усетят бъди директна.Това си е твоето бебче и ти и таткото сте тези които трябва да го пазите та дори и от доброжелателите.

Просто си измисляй някакви оправдания щом ти е неудобно.Все пак и ти трябва да се щадиш,а не постоянно да посрещаш гости. #2gunfire

# 8
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Ами как се справям- директно казвам, че в тоя грипен сезин предпочитам да не рискувам и не каня гости вкъщи. Разбира се, най- близките- баби и дядовци го виждат, но само ако са здрави, вече са напълно наясно, че в това отношение съм абсолютно безкомпромисна. По принцип не ми е приятно да го целуват, мачкат и т.н. Някои се съобразяват, някои не толкова, когато вече стане прекалено- правя забележки.

# 9
  • Мнения: 774
Ако все пак не можеш да удържиш набезите на нежелани роднини, можеш да се запасиш с хирургически маски и дезинфектант за ръце. Връчваш ги още преди да са влезли smile3513, докато бебето е още в другата стая. newsm10

# 10
  • Мнения: 357
ри нас никой почти не идва сега, изразила съм отношението си и всички го знаят, а ако все пак някой каже , че идва хич не ми и пука - питам - а здрав ли си? И пак няма гаранция  Confused

# 11
  • Разград
  • Мнения: 2 102
В нас е идват много гости. Още по-малко неканени. Идват само бабите и дядовците, и сестра ми. Но това са близки хора. Ако някой е болен сам си казва и не идва. Аз пък много се дразня когато дойдат и ако някой не си измие ръцете и ходи и ми бута бебето. Направо полудявам. Вкъщи съм научила съпруга и детето ми и с тях нямам проблеми.

# 12
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
денем ходим на разходки, тя спи в количката и няма контакт с разни хора
а за вечер нямаме гости, случва се привечер да намине някои но само ако сме се разбрали
определено не давам на много хора да си навират носовете в детето ми  Wink

# 13
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
У дома постоянно  има гости/не роднини/,но са достатъчно съобразителни и ако са болни просто не идват Peace
Моята политика е "право куме в очи" за почти всички ситуации Naughty

# 14
  • София
  • Мнения: 1 185
Ние сме още много малки и по този повод директно отказвам позиви за посещения, идват само бабите и то под контрол на пипането! Най-малко ми трябва болно новородено!?! ooooh!

# 15
  • Мнения: 4 555
Нищо не мога да им кажа, защото ще ги обидя.
Това е абсурдно! Вместо да се засрамят, че сами не се сещат, ти ще си рискуваш здравето на бебето заради липсата на съобразителност на някой си. Вземи се в ръце, ти си майката, за теб е на първо място бебето, после кой колко е тънкообиден.
На болната леля, дето се натиска да подарява дрешки благодариш най-сърдечно и казваш да дойде когато оздравее.

# 16
  • Мнения: 133
Направо не мога да повярвам!!!  Shocked Мен даже бабите ме питат дали могат да я пипнат, но аз съм голяма усойница  newsm47 и не "право куме в очи", ами направо "очи вадя", ако нещо не ми хареса относно детенцето ми. Загубвам всякакво чуство за такт и направо хапя  devil ... иначе съм много мил и добронамерен човек!

# 17
  • София
  • Мнения: 6 011
Няма от какво да се притесняваш - казваш им всичко в очите. Щом някой гост се обади предварително /при мен винаги постъпват така  Thinking/ първият въпрос винаги е дали са здрави и тогава се уговаряме за посещението.

Казвам ти нещо от горчив личен опит - по - добре обидени роднини, отколкото болно бебе.
Преживяхме го горе - долу на вашата възраст да се разболее от контакт с болен близък роднина и до ден днешен като се сетя колко ми беше зле детенцето не мога да си го простя. На тази малка възраст при евентуално разболяване трябва да ти е пределно ясно, че не можеш да му даваш почти никакви лекарства и трябва да стоиш и безпомощно да гледаш как детето ти страда и се мъчи. Повярвай ми, не искаш да си го причиниш това!

Дотогава бях просто лоша, сега съм зла. Честно, никой не се отказал от контактите с нас, просто вече спазват моите правила.

# 18
  • Мнения: 961
Ако ви идват на гости без да се обадят (което е безкрайно невъзпитано), ги каниш в съседна стая и казваш, че бебето спи и не ги пускаш при него. Ако са се обадили предварително, питаш дали са здрави и когато дойдат, им казваш да си измият ръцете хубаво. Бебето си го дръж ти в ръце, а на тях позволявай да го пипат само по крачетата и ръчичките. Ако искат по лицето и да го целуват, кажи, че му е много нежна кожата и се изрива.
И не робувай на хората, а гледай здравето на детето ти.

Последна редакция: пт, 15 фев 2008, 13:51 от elada

# 19
nikakvo gushkane i cunkane,,,Beni...!

# 20
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Ако все пак не можеш да удържиш набезите на нежелани роднини, можеш да се запасиш с хирургически маски и дезинфектант за ръце. Връчваш ги още преди да са влезли smile3513, докато бебето е още в другата стая. newsm10

Аз изрично бях забранила,на ВСИЧКИ в къщи да влизат при бебето без да са си измили ръцете.Станах за резил от страна на свеки,ама ми е все тая вече....

# 21
  • София
  • Мнения: 39 758
Когато Дияна беше съвсем малко бебе единствените, които идваха бяха мама и брат ми. Брат ми е идвал веднъж, почти веднага след раждането. Към 20тия ден дойдоха едни приятели, с предварителна уговорка. Когато Дияна заприлича на човек постоянно имахме гости Simple Smile Разбира се винаги са се съобразявали.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 735
Честно казано грешката си е в теб.Обясняваш, че бебчето е малко и в момента сезона е неподходящ.И какво означава да се обидят?Ми като са толкова ниско интелигентни/да ме прощаваш/ и да не досещат,че като имат хрема може да навредят на бебе ТИ ТРЯБВА да го опазиш.Имам приятелки,които без да са болни отказват да дойдат на гости,ако пък дойдат стоим в другата стая  и само я поглеждат докато спи.Извинявай,че съм толкова рязка,но понеже със свекърва ми в началата имаше такава ситуация/тя уж все се задавяше и кашляше/ и изведнъж се оказа,че има полипи на гърлото и е на АБ,та много се дразня на такива досадници. #2gunfire

# 23
  • Мнения: 5 940
Почти всички гости ме питат дали е удобно да дойдат при бебето. Ние по принцип сме свикнали да посрещаме много гости и не сме си променили особено начина на живот. Нашите приятели и роднини са достатъчно тактични, за да не дойдат, когато са болни.

# 24
  • Мнения: 812
Как се справям? Бебето не вижда родата и приятелите, не го пускам да го питат, виждат, гушкат, целуват. Ако е в мен и пред тях - не го давам и точка. Ни най-малко не ме интересува какво ще си кажат. Аз съм майката и когато преценя, че може да го пипат, гушкат и целуват - тогава. Иначе не. На който не му харесва - прав му път. Спрях да робувам на закостенели и неискрени неща  Peace
аз също правя така

# 25
  • Мнения: 953
Моето бебе също се роди по време на грипна епидемия - в началото не давах да я гушкат и пипат.
Имаше голям наплив от  роднини, но бързо ги отучих - с влизането ги пращах в банята да си мият ръцете, ако ще я закачат. Всеки път преди да дойде някой на гости предупреждавам, че ако е болен не може да идва. Държах винаги да ми се обаждат по телефона предварително за да им кажа кога е удобно да дойдат за да не събудят детето.
Сигурно отстрани е изглеждало много грубо това поведение, но човек трябва да има приоритети - в случая здравето на детето е на първо място.
Когато със спокоен тон обясниш какви са ти притесненията и защо не искаш да идват толкова хора на гости, сърдити няма да има.
В моя случай роднините бяха решили че Вики като е 20 дена ще я дам на племенницата / детенце на 3г./  да я гушка и да си играе с нея  Crazy

# 26
  • София
  • Мнения: 8 280
Как се справям? Бебето не вижда родата и приятелите, не го пускам да го питат, виждат, гушкат, целуват. Ако е в мен и пред тях - не го давам и точка. Ни най-малко не ме интересува какво ще си кажат. Аз съм майката и когато преценя, че може да го пипат, гушкат и целуват - тогава. Иначе не. На който не му харесва - прав му път. Спрях да робувам на закостенели и неискрени неща  Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 44 088
Винаги съм се радвала като е идвал някой в къщи...само съм ги молила да са здрави..никога , никой не съм спирала да го гушка и целува - от първия ден още...сина ми е зимно бебе, така че не е било мн по-различно.... не е боледувал първите месеци от грип въпреки това...според мен попрекаляваш....

# 28
  • Мнения: 2 068
Излъжи нещо  Mr. Green ........педиатъра каза че  blahblah blahblah
и трябва да се пазим, затова не трябва да имаме гости   Simple Smile

# 29
  • Мнения: 1 197
Нашите приятели и роднини винаги се обаждат и питат Naughty.Но на мен определено ми идва добре да има винаги хора в къщи

Последна редакция: пт, 15 фев 2008, 10:29 от nel15

# 30
  • Мнения: 315
ani_maan Мериа Карина elada nel15

 Peace

# 31
  • Мнения: X
Няма от какво да се притесняваш - казваш им всичко в очите. Щом някой гост се обади предварително /при мен винаги постъпват така Thinking/ първият въпрос винаги е дали са здрави и тогава се уговаряме за посещението.

Казвам ти нещо от горчив личен опит - по - добре обидени роднини, отколкото болно бебе.
Преживяхме го горе - долу на вашата възраст да се разболее от контакт с болен близък роднина и до ден днешен като се сетя колко ми беше зле детенцето не мога да си го простя. На тази малка възраст при евентуално разболяване трябва да ти е пределно ясно, че не можеш да му даваш почти никакви лекарства и трябва да стоиш и безпомощно да гледаш как детето ти страда и се мъчи. Повярвай ми, не искаш да си го причиниш това!

Дотогава бях просто лоша, сега съм зла. Честно, никой не се отказал от контактите с нас, просто вече спазват моите правила.
При нас беше по същия начин и докато малкия оздравее щях да откача от нерви. Но тогава всички се изпокриха в миши дупки и ми се правиха на интересни. Така че недей много да му мислиш-детенцето на първо място! На който не му изнася-прав му път!  bouquet

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 558
Не виждам нищо обидно ако има кажеш,че грипния сезон не е за посещения при бебе.Учудва ме това,че сами не се сещат,та нали и те са имали малки деца Rolling Eyes

# 33
  • Мнения: 530
Ох и аз бях абсолютно същата като теб. Все не ми беше неудобно да подскажа на този и онзи, че не е удачен момент за посещения при такова малко бебче в това грипно време. Дъщеря ми се роди точно когато в града обявиха грипна епидемия. И олеле мале. Чак кръстниците от другия край на България се завтекоха да идват, а аз още не изписана. При това бях със секцио. А те казали като се приберем от болницата тъкмо ще поливаме цяла нощ щастливото събитие.javascript:void(0); Снаха ми непрекъснато водеше 3- годишния ми племенник и само го вреше в носа на малката. "Виж мамо колко е сладка, пипни я де, гушни я." Имах и един набор от бабички и старци от родата на мъжо, които бяха редовни посетители. На всичкото отгоре никой никога не си миеше ръцете, независимо от влак ли слиза, от автобус ли, от кола ли. А пък аз нали съм си стеснителна и да не обидя някого само гледам и премигвам на парцали. И после почва една кавга с мъжа ми..... Сега вече придобих кураж и ако има някой подсмърчащ не го допускам въобще. Моят личен съвет е да не допускаш моята грешка и да не позволяваш на този и онзи да припарвма до детенцето. Просто казваш: "Дано не се обидите, но ако може да минете друг път, ще ви се обадя допълнително да се разберем, просто защото момента не е особено подходящ. Времете е грипно и не е добре да има посещения от  външни хора при детето". Успех и повече кураж.javascript:void(0);

# 34
  • Мнения: 729
никога приятелите или роднините ни не са настоявали да идват без преди това да попитат дали е удобно.Още повече пък в грипен период.
  Да,и при нас е така.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 802
Подкрепям майките, които вече са ти дали съвет да поставиш на първо място детето си и неговите потребности. Щом гостите ти не са тактични и не се съобразяват с вас, защо е нужно ти да си тактична с тях! Научи се колкото се може по- рано да казваш НЕ, защото ми се струва, че ще ти се налага и занапред.  Hug

# 36
  • Мнения: 3 929
За съжаление, такъв ни е манаталитетът, мила. Като цяло сме ниско образована нация, щом вършим подобни неща. Когато се прибрах с бебето вкъщи, живеем у свекърите. Свекърва ми и свекър ми не влизаха в началото, защото бяха болни. Етърва ми влизаше с маска, защото смяташе, че така е редно. У нас почти не идваха хора, защото се съобразяваха с това, че има новородено. Само свекърва ми не успя да осъзнае, че наистина така е редно, въпреки че и тя не влизаше, но го правеше, защото е неудобно само тя да не се съобразява. Иначе не пропусна възможността после няколко пъти да ми натяква, че били изолирани и някакви подобни глупости. На някои хора не можеш да им обясниш, те просто не "вдяват". Всичко е до кулутура, до образованост, до просветеност. Невежеството не говори за никой добро, но лошото е, че пречи и на другите хора.
Като цяло, няма деликатен начин да се каже, че гостите са нежелани в началото. хората просто не схващат и започват да тълкуват такива думи като израз на негостоприемство. Ако искаш да намалиш риска да се разболее детето ти, просто и ясно заяви, че контакти с него няма да има до еди кога си. Самият факт, че в родилното посещенията стават до вратата на заведението, е показателен.

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
Почти винаги дежурният ми въпрос е бил да не с болни/настинали/.И все още го правя,ама и те не си чупят краката да идват.

# 38
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Каните ли често гости вкъщи и ограничавате ли контактите на външни хора с малкото ви бебе?
Гости избягвам да каня. Покряй малкия съм ограничила контактите, понеже сама си го гледам, но другите от семейството не (на гости сме при родителите ми).
Да бих направила забележка на роднини и приятели, че в това болно време не приемам гости. Детето ми е по-важно, ако те не могат да го осъзнаят.....тяхен проблем.

# 39
  • Мнения: 884
Винаги съм се радвала като е идвал някой в къщи...само съм ги молила да са здрави..никога , никой не съм спирала да го гушка и целува - от първия ден още...сина ми е зимно бебе, така че не е било мн по-различно.... не е боледувал първите месеци от грип въпреки това...според мен попрекаляваш....
И аз така и с голямото, а сега и с малкото си дете за гушкането и целуването. Родителите ни идват, когато имат време , а приятелите-след като предварително се обадят. Никой до сега не е идвал болен в къщи. Не си представям , че може да ме обзимат гняв и злоба, когато някой гушка и се радва на децата ми.

# 40
  • Мнения: 9 973
право си кажи да не ти тежи..................все пак говорим за бебе......

# 41
  • Мнения: 1 536
Болна тема,ние точно се прибирахме от болницата и още не влезли ни се изтипосаха комшиите отсреща(видяха ни от прозореца че се прибираме)
После като се почна.....От същата вечер бяхме всеки ден с гости в къщи(пак от квартала).По някое време умората и безсънието си казаха думата, и без да се налага да им казвам нищо,много добре ме разбраха и спряха да се събират нонстоп в дома ми

# 42
  • Мнения: 2 100
Всички са се съобразявали, даже не идват, налага се аз да ги подканвам  Laughing Но още докато бях бременна ги научих, че трябва да се съобразяват както със тогавашното ми състояние, така и след това, а не да идват когато им скимне. Всички се обаждат предварително, а досега НИКОЙ не е целувал бебето и не се е навирал в него. Мисля, че трябва да очертаеш граница и да помослиш, все пак става въпрос за твоето бебе  Peace

# 43
  • Мнения: 2 438
Нетактичните гости сами са си виновни и не заслужават прояви на толерантност. Детето е на първо място.

# 44
  • Мнения: 679
Здравей, не прочетох всички отговори на другите майчета!
Не притеснявай да отклоняваш посещенията на близки и приятели, щом считаш за необходимо, че нямате нужда от гости. Изпитала съм на свой гръб какво е да ти мачкаш и гушкат детето, че не го били виждали отдавна, и после да лекувам хрема 2 седмици, да не спим всички в къщи и да ходим на работа, почти заспали  #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Блонди много добре ти го е казала  Peace Ти си майката, ти преценяш кога, как и защо! Някои хора са супер несъобразителни, но това не означава, че трябва да носиш последиците от тяхната наглост!
Успех и по-смело!   bouquet

# 45
  • Мнения: 306
Изобщо не се и замисляй, че може да обидиш някой! Бебето ти е по-важно от прищевките на който и да било.
Аз имах подобен проблем с родата на мъжа ми. И аз първо се притеснявах да им правя забележки, но когато един ден свекърва ми го нацелува с начервената си уста, реших, че изобщо няма да ми пука!
В общи линии гостите избягвам като казвам, че бебето има  режим и точно сега не мога да приемам гости.
А ако пък съм поканила такива, не им разрешавам да го гушкат под предтекст, че то така ще се научи да се носи и после никой от тях няма да дойде в 3 през нощта за да го подундурка  Mr. Green

# 46
  • Мнения: 873
ако някой иска да ми се домъкне ей така,питам дали е болен или е боледувал до преди седмица.ако ми смрънкат,че са настинали само-сори,ама то така се започва,уж настинка,пък после то се оказало грип ooooh!обяснявам,че бебето е с по-слаб имунитет и като нищо може да се разболее от нещо,което гостът му е донесъл(има хора с добър имунитет,които разнасят вирусите,без да боледуват от тях).ако гостите ти държат на теб и бебето,ще те разберат Peace

# 47
  • Мнения: 49
А какво ще кажете за празнуване на рожден ден с близки и далечни роднини, който горят от желание да дойдат да видят рожденника, и то няколко дни преди празника, че и няколко дни след това? В тази грипна епидемия ooooh! Ние вече си изкарахме за пореден път грипа и сега от вълната гости-нашественици, незная какво мога да очаквам. Първи рожден ден, но настроението ми хич не е празнично. Предупредила съм болни да не идват, но за някой хора хремата например не е болест.
Извинявам се на титулярката на темата, че се намесвам.

# 48
  • Мнения: 1 155
Да изпадала съм. Не трябва от нищо и от никой да ти е неудобно, прави им забележки за прегръдките и целувките. Бояна като беше малка, бях забранила да я целуват влючително и бабите и дядовците. Мисля, че няма какво да се сърдят. Казвах им: "Моля ви да не я целувате, защото е малко бебе, като порасне ще имате тази възможност, ако сама ви дава, разбира се" Mr. Green и това е. Здравето на децата е най-важното!

# 49
  • Мнения: 118
със свекърва ми в началата имаше такава ситуация/тя уж все се задавяше и кашляше/ и

Същата история, но го зарази и на 14 дни беше с 38 градуса температура. Плаках цяла нощ с болното дете на ръце и се проклинах, че съм толкова глупава. След този случай бях абсолютно безкомпромисна и не позволявах на никого да приближи до нея, докато не съм сигурна, че е здрав и с измити ръце. Това включва и мен самата, защото се е случвало 1 седмица само да се показвам на вратата /маскирана разбира се/ и после отново да вляза в другата стая. Не е било лесно, но сама си решаваш кое е по важно. Така че въобще да не ти пука кой се е обидил. В този грип най важно е да опазиш бебето здраво!!!

# 50
  • София
  • Мнения: 5 079
Няма нищо срамно в това, да отбиеш желаещите гостуване приятели и роднини, като изразиш ясно и категорично мнението си. Детенцето ти и неговото здраве са ти по - ценни от нацупените физиономии на n на брой несъобразителни хора, нали? Wink
А ако си прекалено притеснена как ще го приемат, не се безпокой за тях, ще те разберат, когато им дойде до главата. Peace

# 51
  • Мнения: 2 746
Много неприятно наистина.Единствения начин е просто да не каниш гости, докато не се разминат малко грипове и зарази.Ето, моята щерка е на 4 месеца, досега само едно приятелско семейство са ни идвали на гости.И хич не се кося от това, че родата напира. Ако се разболее, няма хората да ми я гледат я!

# 52
  • Мнения: 9 814
От такива "желани гости" така жестоко се разболях и за малко да умра на 30 ден от раждането / слава богу,че не се разболя  бебето/. Гостува една братовчедка на мъжа ми, на която не й се идваше на "погачата", с мъжа си и децата. След два дни такъв страшен грип ме хвана- 39.8 т. и повръщане. Обезводних се напълно, приеха ме в болница, на системи, а аз усещам, че съм дотук. Губят ми се моменти, само помня как двама лекари си говорят, че "май изпускаме това майче". Е, както и да е оправих се. След време разбрах, че всъщност три-четири дни преди да дойдат у нас са били болни цялото семейство. А ако бяха заразили дъщеря ми   #2gunfire

Разказвам това, за да знаете, че има опасност не само за бебето, но и за току-що родилата жена. Лекарите тогава ми обясниха, че имунната система на родилката отслабва дотолкова, че обикновен грип може да доведе до фатален край! ТАКА ЧЕ, ГОСТИТЕ ВЪН!!!

# 53
  • София
  • Мнения: 44 088
epita - това за дете на 1, 2 ...н -години ли се тревожиш...
айде за новородени донякъде я разбирам тази параноя...ама за по-големи...
ест, че откровенно болни нямат място до детето, но чак никой да не каните ....

иначе в една др тема половината форум се изреди да казва как пушетнето на обществени места трябва да се забрани, зада може да ходят на кефета и ресторанти с бебетата си зимата, че да не си губели социалните контакти....
мн странен народ има тук....

# 54
  • Мнения: 5 940
Angel_Dust , подкрепям те. Има безброй теми за скуката по време на майчинство, за социалната изолация и т.н.

# 55
  • Мнения: 266
А как може да са толкова несъобразителни.Все пак ти трябва да им направиш забележка иначе те ще си правят каквото искат.Аз съм във същата ситуация,но направих няколко пъти забележка и да видиш сега как се съобразяват вече.Нали ти си майката на това дете ти решаваш ,пък да се обиждат колкото си искат.

# 56
  • Мнения: 7 474
За мой късмет, близките ми са съобразителни и не идват сополиви и болни. ooooh!
Ако усетя , обаче, че някой е хремав и е дошъл,
няма да му дам да се доближи до детето,
пък нека си се сърди колкото си иска. Crossing Arms

# 57
  • Мнения: 2 131
Казвам ти нещо от горчив личен опит - по - добре обидени роднини, отколкото болно бебе.
Подкрепям напълно! Винаги има начин, интелигентно и мило, с усмивка, без да се караш, да им обясниш за какво става въпрос. Ако са разбрани хора и ако наистина обичат бебчето ти, ще се съобразят с това.

# 58
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219

Казвам ти нещо от горчив личен опит - по - добре обидени роднини, отколкото болно бебе.
И аз така.Не бях на себе си цяла седмица.

# 59
  • Мнения: 367
Благодаря за куража, мамчета! Сега съм по-спокойна, че не съм единствената с това мислене. Все пак ще си остана лошата снаха, дето не "позволява" на лелите и бабите да го гушкат, но не ми пука. Те да дойдат по-добре да ми измият и напазурават, като толкова много напират да се навират!
Определено ми олекна Simple Smile!

# 60
  • Мнения: 1 900
Най добросърдечно те съветвам да ограничиш посещенията на външни хора до минимум.
В този сезон особенно. Може въобще да не е болен човека, но да е носител на грипа, все пак се предава по въздушно капков път. Абсурд е да идва хремал или болен човек.
Миналата седмица баба ми беше на гости  и сега бебето ми след прекарания грип получи бронхит като усложнение.
 smile3511 newsm45
От тук нататък никой няма да допусна до бебето. Който иска да ме смята за лоша, това си е негов проблем. smile3513

# 61
  • Мнения: 4 447
Как се справям? Бебето не вижда родата и приятелите, не го пускам да го питат, виждат, гушкат, целуват. Ако е в мен и пред тях - не го давам и точка. Ни най-малко не ме интересува какво ще си кажат. Аз съм майката и когато преценя, че може да го пипат, гушкат и целуват - тогава. Иначе не. На който не му харесва - прав му път. Спрях да робувам на закостенели и неискрени неща  Peace

Направи и ти така и няма да сбъркаш.

Какво значи: "надпреварват се да идват у нас" това да не е състезание, а у вас универсален магазин, в който се предлага една играчка - детето ти? Казваш, че докато минат грипозните месеци по-на рядко и без прегръдки и това е. Да скачат на глава, ако щът Crossing Arms Grinning

# 62
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Последното нещо, за което бих мислила, е да не обидя някого  Stop Здравето на детето ми е най- важното и нееднократно съм заявявала на някого, за когото подозирам, че е болен, просто да не идва.

# 63
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Последното нещо, за което бих мислила, е да не обидя някого  Stop Здравето на детето ми е най- важното и нееднократно съм заявявала на някого, за когото подозирам, че е болен, просто да не идва.
Аз правя точно същото!  Peace

# 64
  • Мнения: 411
Аман от натрапници пък било то и роднини!Заявяваш,че не искаш гости заради грипния период и толкоз  Stop

# 65
  • Мнения: 1 210
У дома постоянно  има гости/не роднини/,но са достатъчно съобразителни и ако са болни просто не идват Peace
Моята политика е "право куме в очи" за почти всички ситуации Naughty


И аз съм така. Но си спомням, че за първото дете бях абсолютна параноичка - направо се чудя как се понасям. Може би и сега бих била такава ако не кърмех.
Баткото ходи на градина, таткото на работа. И двамата имат достатъчно контакти с други хора, така че е напълно възможно и те да ми донесат някоя изненада. Иначе за щастие всички питат дали е удобно да дойдат. Когато дойдат, тактично им казвам, че в банята съм сложила чиста кърпа за гостите и те се отправят директно натам. За гушкането - връчвам им една пелена, от една страна бебето да им смуче дрехите, от друга да не ги оповръща.
Не възпирам никой ако ми отговори положително на въпроса "Нали сте здрави".

Да не ме чуе дявола, но за тези 2 месеца и малко и таткото и баткото изкараха по един грип, но нито аз нито бебето се разболяхме - не сме се делили и т.н.

# 66
  • София
  • Мнения: 553
Щом става дума за детето ми никакви компромиси с никого не правя ! Ако се чуем по телефона с някой, който ми звучи хремаво си питам директно и отлагам идването. Същото важи и за вкъщи! То си е до човек - елеменарно е ако си болен да не отидеш при бебе. По скоро незнам какъв трябва да си за да го направиш  - от някакъв егоизъм, за да му се радваш ти, рискуваш да го разболееш. 
После ще видиш и като почнете да излизате по-често навън с бебето и като стане по-голямо, как ще има майки които си водят болните деца със сополите в градинката при здравите -   с тях също съм директна. Аз моята и с най-леките симптоми и не я събирам с други деца - и заради другите деца и заради самата нея, но на някои майки това въобще не им прави впечатление. Всичко си е до човек - ти си пази детето и не се притеснявай кой ще обидиш - ако нещо те тревожи си казвай  директно без никакви задръжки. Здравето на детето ти е най-важно от всичко !

# 67
  • Мнения: 4 668
Много се дразня , когато някой започне да ми обяснява , че е настинал  Close
Ей , да му се не види - всеки втори болен от грип , ама точно кандидат посетителя при бебето , взел , че настинал ...дрън - дрън .

Ние не сме допускали никой в къщи , докато Марти не стана на 10 дни , после не разрешавах да го пипат - само се гледа отстрани .
Баба ми ми се беше обидила зловещо , защото на 5- тия ден съм го била извела с количката , а не съм давала да го пипа ... Ходи и обяснявай разликата  Sick

# 68
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Аз не се притеснявам да не обидя някого.
Здравето на детето ми е по-важно от нацупена физиономия, при това на нетактичен човек, било то и роднина.
Кажи мило: Докторът ни каза да прекратим "свижданията" и толкоз.
 Hug

# 69
  • Мнения: 756
иначе в една др тема половината форум се изреди да казва как пушетнето на обществени места трябва да се забрани, зада може да ходят на кефета и ресторанти с бебетата си зимата, че да не си губели социалните контакти....
мн странен народ има тук....
да  изглежда трябва малко да се позамислим за това - по ресторанти и кафета определено не могат да  се заразят , но от гости се заразяват Laughing. Съгласна съм , че присъствието на гости , когато детето е малко трябва да бъде ограничено , аз самата го правя , карам ги да си прибират косите , мият ръцете и без обувки , включително и на здравните посетители , но как ли бих се почувствала , ако след толкова мерки и ограничения на посетителите се заседя в кафе или ресторант  Crossing Arms Thinking....мисля че доста ще си противореча

# 70
  • Мнения: 135
откакто съм родила постоянно има гости в нас направо ми писна вече от несъобразителни хора няма грип хрема изобщо не се замислят #Cussing out да не говорим че ми писна да посрещам гости вече не се издържа все едно бебе не виждали.нашия татко почива само в неделя и вместо да се видим и да си обърнем малко внимание ние посрещаме гости,след това докато почистя и се оправя и станало време за баня после в леглото и какво никакво внимание Crossing Armsще ставам лоша вече към роднините

# 71
  • Мнения: 173
Цитат на: Maphia link=topic=267284.msg6522297#msg6522297 date=ва1203020177
Майчета, искам да споделя с вас възмущението си и да ми кажете дали съм права или не. Бебето ми е почти на три месеца и всички роднини и приятели се напреварват да идват вкъщи и да му се радват. Разбирам, че го правят от добро чувство, но в този грипен сезон честно казано много ме е страх и се опитвам да ограничавам посещенията. Някои от роднините пък като започнах да го прегръщат и допират до себе си, още малко ще го разцелуват!!! Направо се вбесявам! Само като ги видя как му налитат и ми става лошо. Нищо не мога да им кажа, защото ще ги обидя. Днес даже леля му се обажда, чувам я че е хремава ("била настинала, не е грип"), ама иска да идва да му подарявала някакви дрешки! Ужас!
Кажете и при вас ли е така? Как се справяте с подобни ситуации?
Мамче,каквото и да си говорим,роднините са хубаво понякога нещо,но често и голям проблем.Аз също се притесням за малката,особено в началото и затова правех така:
-който искаше да види детето,първо се обаждаше и питаше дали е удобно
-здравите първо се миеха в банята и тогава се радваше на малката
-силно ограичен кръг от хора в началото - етърва ми и свекито
Ако родата е толков а нахална и .......,твърдо заявяваш,че в този грипен сезон гости не велаеш и приключваш с притесненията си.Който те разбере,разбере Naughty

# 72
  • Мнения: 247
боже ние от както си дойдохме от родилното все някой идва
свекървами не спря да мъкне разни навлеци нестига ,че сме 5 човека и без това
и да говориш тая си е само с грозен кютек ще се разберем ама да видим кога ще е bash box ritnik fight

# 73
  • Мнения: 363
по-добре да се обидят, отколкото да разболеят бебето!

# 74
  • Мнения: 922
Когато синът ми се роди, имаше обявена грипна епидения. Не приемах никакви гости /изобщо не ме интересува кой ще се сърди/ Родителите ни идваха почти всеки ден да ни донесат нещо за ядене и ако имаме нужда от нещо.

# 75
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Никога не ходя при бебе без да съм попитала преди това дали може,ако микажат,че не е удобно отлагаме във времето.
 Грип и вируси има през цялата година.
 Ти си човека който трябва да обясни,че е по-добре да изчакат още малко докато отмине този период.защото човек видимо може все     още да не е болен,но да си носи бацилите. Peace

# 76
  • София
  • Мнения: 6 250
Ако не можеш да спреш наплива от гости, то дръж бебето в спалнята (или в стаята, която спи), а тях ги кани в другата стая. Друг е въпросът, че е дразнещо да се изсипват сумати рода и гости на родилка и малко бебе, и то в този сезон. Naughty Част от приятелите ни са с деца и ако решим да се събираме първо се питаме: "Здрави ли сте?" То направо като Добър ден" ни стана, че все някой от децата (или нашите или при тях) е болно и няма да се изпозаразяваме я.

# 77
  • Мнения: 523
Изобщо няма да се притесняваш да си кажеш каквото ти е .То не стига че имаме толкова работа покрай децата , ами и след гостите , които са си цяла напаст трябва да оправяме .Аз направо вече си казвам , че има грип и разни вируси и ...... #2gunfire #2gunfire #2gunfire .Който ме разбира - добре , а който не -да си гледа работата .

# 78
  • Мнения: 1 032
Ами по- добре е да си казваш направо, че не удобно. Казвай също така, че примерно сте имали трудна вечер и смяташ да поспиш заедно с бебето, така че ако може друг път да дойдат. При мен е действал и друг номер. Слагам бележка на вратата "Моля не звънете, с бебето спим". Ако някой е толкова нагъл, че да почука просто се правя че не съм чула и не отварям. Болен човек в никакъв случай не приемай. Щом му е толкова мозъкът, че да иска да дойде в това състояние при бебето, значи може да понесе и директен отказ. Казваш- съжалявам, но се страхувам че ще заразиш дедето. Колкото пъти ти обясняват, че са настинали, а не грипозни, толкова пъти и ти го повтаряй. Късмет, нали знаеш човек не избира роднините си.

# 79
  • Мнения: 125
Да ви кажа не като майка (живот и здраве скоро ще мога и като такава да говоря), а като гост:
1 никога, ама никога никога, няма да отида при бебе, дори да не е новородено преди да са ме повикали, или аз да съм звъннала
2 не видях племенничката си до втория месец, защото все ми течеше носа (толкоз по въпроса дали съм ходила болна при нея)
3 сестра ми беше тази, която казваше кое, как и защо - миехме ръце, не целувахме по лицето и т.н

И, да, според мен така трябва да стават нещата! Не би ме обидило ако ми беше отказала в някой момент да ги видя! А ако роднините на момичето, пуснало темата не са и и толкова близки - незнам защо се притеснява толкова за моралните им терзания - голяма работа, да се цупят, като са толкова ограничени!

# 80
  • Мнения: 1 477
След като  не се сещат роднините няма нищо лошо да сама да им кажеш какво те притеснява.Като родих и при нас имаше голямо желание на близки да се радват на бебето.Аз обаче не се замислям да отказвам посещения.В крайна сметка детето ми не е някаква атракция в цирка.И мое е решението кой и кога ще идва да  го вижда и да му се радва.Който иска да се сърди...важно е бебето да е добре  smile3534

# 81
  • Мнения: 221
Какво става успя ли да ги ограничиш #2gunfire.

Общи условия

Активация на акаунт