Кога се прави погача?

  • 4 702
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 306
Мили мами, сигурно ви е писнало от такива въпроси, но напоследък нямам грам временце, за да ползвам търсачки. Та въпросът ми е кога се прави погача, преди или след като бебока стане на 40 дни?  И от кога се броят дните, от деня на раждане или от следващия?
Благодаря ви за отговорите предварително! Hug

# 1
  • Мнения: 9 814
Преди да стане на 40 дни или точно на деня. На 40 ден детето се води и в църква "да му пее" попа. Но това само в случай, че си от вярващите. Погача не се прави в събота, защото тогава се правят помени за мъртвите.

# 2
  • Мнения: 1 701
По принцип на 40-тия ден, като за първи ден се брои деня след раждането. май

# 3
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
В Асеновград някой майки правят пити на 40ден от както се е родило бебенцето.Аз лично правих само прощапулник,като проходи.

# 4
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
На 40-я се води на църква, за да му се прочете "чиста молитва", а погачата е след това Peace

# 5
  • Мнения: 1 197
На 40-я се води на църква, за да му се прочете "чиста молитва", а погачата е след това Peace
И аз така знам,но не го практикувах

# 6
  • София
  • Мнения: 4 575
Ние на 40 ходихме до църквата, а питката направихме в неделята след това. Поканих само жени, на сладко хапване и пийване.

# 7
  • Мнения: 959
На 40 ден от раждането се ходи в църква да се прочете пречистваща  молитва на майката , не на детето.
Погачата може да се направи и преди 40ден, не е задължително да е точно на 40ден. Peace
Традицията която аз, знам и която съм правила е:
събират се само жени.
Слагат се на трапезата предимно сладки неща за да е сладък живота на детето.
Алкохол не се слага /освен ликьор/за да не се пропие детето. Wink  Laughing
Гостите който идват е хубаво и те да донесат нещо сладко.
Питката се чупи над главата на майката и детето от ,жени с живи родители. 
Трохите не се изхвърлят дават се на птички/гълъбчета на вън/
Отчупва се парче от питата завива се в кърпа ,възела не трябва нита да е стегнат /за да не стане стиснато детето /, нито да е хлабав/за да не стане прахосник/.Слага се на високо/на гардероб или нещо подобно/за да порасне детето високо.

Разбира се, не задължително да се прави погача по принцип.Аз, правих и на двете ми деца, защото ми харесва символиката. Peace

# 8
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Гостите който идват е хубаво и те да донесат нещо сладко.
а подарък, нещо друго носи ли се?

# 9
  • София
  • Мнения: 3 271
Преди да стане на 40 дни или точно на деня. На 40 ден детето се води и в църква "да му пее" попа. Но това само в случай, че си от вярващите.

Много точно описано Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 4 575
Гостите който идват е хубаво и те да донесат нещо сладко.
а подарък, нещо друго носи ли се?
Аз съм оставяла парички, на мен също в кърпата с трохички от питката ми оставиха пари.

# 11
  • Мнения: 959
Гостите който идват е хубаво и те да донесат нещо сладко.
а подарък, нещо друго носи ли се?
Аз съм оставяла парички, на мен също в кърпата с трохички от питката ми оставиха пари.

Да, оставят се пари на погачата.
Носили са ми и подаръци но, принципно не е нужно.

# 12
  • Мнения: 9 973
На 40 ден от раждането се ходи в църква да се прочете пречистваща  молитва на майката , не на детето.
Погачата може да се направи и преди 40ден, не е задължително да е точно на 40ден. Peace
Традицията която аз, знам и която съм правила е:
събират се само жени.
Слагат се на трапезата предимно сладки неща за да е сладък живота на детето.
Алкохол не се слага /освен ликьор/за да не се пропие детето. Wink  Laughing
Гостите който идват е хубаво и те да донесат нещо сладко.
Питката се чупи над главата на майката и детето от ,жени с живи родители.  
Трохите не се изхвърлят дават се на птички/гълъбчета на вън/
Отчупва се парче от питата завива се в кърпа ,възела не трябва нита да е стегнат /за да не стане стиснато детето /, нито да е хлабав/за да не стане прахосник/.Слага се на високо/на гардероб или нещо подобно/за да порасне детето високо.

Разбира се, не задължително да се прави погача по принцип.Аз, правих и на двете ми деца, защото ми харесва символиката. Peace

да допълня-преди да се приберете с бебето от църквата минавате през три къщи и дават нещо newsm78не се сещам какво беше......ние това не го правихме Embarassed

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=257051.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=233966.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=231978.0

няма да продължавам,щом те мързи да пуснеш една търсачка,сигурно ще те мързи и да четеш Mr. Green


пп:време да напишеш една дума нямаш,а цяла тема да пуснеш..........

Последна редакция: ср, 07 сеп 2011, 18:20 от Boten Mary

# 13
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
И аз благодаря Hug
Извинявам се на авторката, че й използвах темата  bouquet

# 14
  • Earth
  • Мнения: 1 952
НА 40-тият ден или след него  Peace

Общи условия

Активация на акаунт