За корупцията в ПИРОГОВ...

  • 8 797
  • 115
  •   1
Отговори
  • Мнения: 79
Гледахте ли новините?Отново подкупен лекар EmbarassedСамите ние преживяхме тежък инцидент по Коледа.Благодарни сме затова,че спасиха детето ни,но е факт,че всеки те гледа в ръцете...На въпроса колко да"почерпим" отговориха -"колкото обичате"!Дадохме колкото преценихме...на другия ден се оказа,че са малко-пак дадохме.И на тоя доктор и на мн.други-мъжа ми приличаше на хората по улицата,които раздават листовки.Само,че вместо рекламни брошури,даваше пари...И идва логичния въпрос какво правиме ако нямаме PraynigВидях и другата страна -заедно с нас приеха цигане блъснато от кола в 8 сутринта,бяха му включили обезболяваща система и познайте Shockedтака до 20 часа.Тогава го отведоха за изследване ignore2Извода от цялата история е,че всички дават ,но не всички си казват Outta Jointа иначе всички сме много възмутени...На никой не му се рискува-нали става въпрос за детето ми,родител,близък или за мен самата...Не искам да досаждам повече,това видях аз,знам,че и много от вас са видели нещо подобно.Моля разкажете.Желая лека и спокойна нощ на всички ви  sleepuu

# 1
  • София
  • Мнения: 7 097
Не само, че гледахме новините, но даже знам за кого става въпрос. Въпросният анестезиолог беше на операцията на дъщеря ми. При нас сценарият обаче беше друг. Тъй като той преглежда и съответно допуска детето до операция, още тогава побърза да ме уведоми, че упойката струва 50 лв. /такава беше тарифата, явно сега се е качила/. След операцията, той лично ми докара Калина на количка и много мазно започна да ми обяснява как са минали нещата, навъртайки се като изгладнял котарак в очакване...
Явно сега е станал още по-нагъл, съдейки по разказа на жената  Confused

# 2
  • Мнения: 6 206
На мен друго ми направи впечатление
Като я попитаха въпросната майка по телефона искаха ли ви пари, как разбрахте да давате.
Ами от другите майки. Малко като стадо овце ми се сториха, дай защото едната дала, сега и другата.
Рекетът е узаконен отдавна и се прави по много интелигентен начин. Който иска специално внимание, а кой не иска за здравето на детето си, ходи в частните кабинети на въпросните доктори и така си урежда безпроблемието в болниците, доколкото зависи от лекарите.
Мен лично ме устройва.

# 3
  • Мнения: 79
Каспър,мила всички ни устройва да плащаме -купуваме внимание за децата си.Но остава въпроса РЕДНО ЛИ Е!?!И пак питам ,а ако нямаш Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 506
ако нямаш на детето ти ще бъде обърнато внимание ако на лекаря му е скучно и няма какво да прави.За съжаление така е навсякъде не само  в Пирогов.

# 5
  • Мнения: 6 206
Каспър,мила всички ни устройва да плащаме -купуваме внимание за децата си.Но остава въпроса РЕДНО ЛИ Е!?!И пак питам ,а ако нямаш Rolling Eyes
е, тука отиваме в друга тема
как хората работят от сутрин до вечер и като започват нова работа, първо гледат здравните осигуровки, колко са и какво поемат, защото наложи ли се да плащат, баз да им го покрива осигуровката става страшно. А за всеки здравето на детето ти е най-важното.
безплатно никъде няма
сестра ми я моткат втора година в италия, колко хиляди евро е потрошила, а има и застраховки, какви ли не светила и величия си я прехвърлят един на друг и всичко е само да й измъкнат повече и още пари.
Накрая ще вземе да си дойде и тук ще я оправят, дано.

# 6
  • Мнения: 79
Каспър стискам палци да се оправи сестра ти newsm10

# 7
  • Мнения: 1 426
въпросният доктор е всеизвестен сред майките на децата от урологичната клиника, тъй като той допуска детето до операция. представете си, че правили с месеци скъпоструващи иследвания и имате насрочен ден за операция, организира ли сте всичко за престоя си в болницата и въпросния анестезиолог ви каже - а не може днес имате сополки и червено гърло елате след две седмица - всичко отива по дяволите. Освен това на неплатили, не знам какви точно упойки слага, но децата се чувстват ужасно след това, иначе има и начин да не повръща детето, и да спи след операция а не да буйства. Аз съм си нямала работа с него, но са ми разказвали доста.

# 8
  • Мнения: 1 520
Не знам какво да кажа - крайно порочна практика.

Но такива ги има във всяка болница.
През януари бях в токсикологията на Пирогов и смея да кажа, че екипа и лекуващата ни лекарка бяха чудесни. Внимателни, загрижени, изпълняваха си задачите. Нищо не са ни искали. Е, всеки като си тръгваше носеше сладки или бонбони, кафе, стандартното. На мен ми казаха с усмивка как благодарят, но нямало нужда, да не се притесняваме. Логично, да го кажат, но хайде, тия 10 лв., за които съм купила, минало.

В същото време, за престоя в болницата трябва да си платиш по 4,40 лв на ден. Отделно още на влизане ти прибират 8,80 лв.
Имаше едно цигане, пренасяло наркотици, доведоха ги да ги изкарва и на сутринта си го заведоха ченгетата, които го пазеха в Районното.
Е съмнявам се да са му взели пари.
А ние плащаме все едно сме на хотел.
Това на мен ми е тъпо, и не виждам с какво ще се оправдаят.
Вярно, че трябва всички да се спасяват, а не избирателно, но някак не е честно и човек се чувства прецакан.

То вярно, че в моя случай не беше и сериозно, явно големите пари ги искат при по-сложни случаи и операции. Много порочна практика.
А смея да твърдя, лекарите като цяло си докарват не малко пари.
Като кажат цифрата на заплатата си може и да е малко, но колко работят на поне 2 места и имат достатъчно допълнителни доходи.

И да им увеличат заплатите, аз съм напълно убедена, че няма да се откажат от другите си работни места, за да почиват повече, примерно.
Ще бачакат още и още, защото според мен в последните години станаха малко повечко алчни.

Лично мнение, което разбира се, не се отнася за всички.

Последна редакция: сб, 16 фев 2008, 09:31 от SmaRt

# 9
  • Мнения: 1 938
На мен друго ми направи впечатление
Като я попитаха въпросната майка по телефона искаха ли ви пари, как разбрахте да давате.
Ами от другите майки. Малко като стадо овце ми се сториха, дай защото едната дала, сега и другата.

   Бутат пари без да им ги искат, пък на всичкото отгоре после мрънкат, че са им ги взели...
"Не е луд тоя, дето яде баницата..."
   Доколкото знам, предлагането на подкуп също е подсъдно...

# 10
  • София
  • Мнения: 7 097
Бутат пари без да им ги искат, пък на всичкото отгоре после мрънкат, че са им ги взели...

Ти била ли си там, та знаеш как точно стоят нещата?
Най-обичам такива неподготвени изказвания  ooooh!

# 11
  • Мнения: 774
На мен друго ми направи впечатление
Като я попитаха въпросната майка по телефона искаха ли ви пари, как разбрахте да давате.
Ами от другите майки. Малко като стадо овце ми се сториха, дай защото едната дала, сега и другата.
Е,това е масова практика.Един казва,че дал и айде...
Да има лекари,като този който си искат пари директно,но има и много съвестни и не корумпирани лекари.
Пак в Пирогов само,че в друго детско отделение се разнася слух,че операциите се плащат.
Само,че никой лекар не е искал пари,нито е намеквал.Майките дори тарифи бяха направили.
Операцията на дъщеря ми беше много сложна.През цялото време я обгрижваха като тяхно дете.
Никой никога не направи намек за пари.Накрая попитахме лекаря какво му дължим,човека ни каза" НИЩО".
Да ние му се отблагодарихме,но по наше желание.

# 12
  • Мнения: 1 938
Бутат пари без да им ги искат, пък на всичкото отгоре после мрънкат, че са им ги взели...

Ти била ли си там, та знаеш как точно стоят нещата?
Най-обичам такива неподготвени изказвания  ooooh!

    Не, не съм била там, но чух изказването на майката по новините. Тя самата каза, че пари не са и искали и на въпроса на медиите, откъде знае, че трябва да даде, тя отговори: "От други майки".
    Май неподготвената в случая си ти.  Peace Или може би си била там и можеш да ни кажеш как точно е станало всичко?  4470

# 13
  • София
  • Мнения: 7 097
Май неподготвената в случая си ти.  Peace Или може би си била там и можеш да ни кажеш как точно е станало всичко?  4470

Да, точно така - била съм там и мога да кажа как е станало всичко!
Ако си беше направила труда да прочетеш цялата тема, щеше да видиш поста ми в началото.

За тези, които смятат, че никой не си иска, а ние потърпевшите "като овце" даваме, защото сме чули, ще кажа, че си правите погрешни изводи и вадите от контекста грешни заключения.
Както вече споменах, още при прегледа анестезиологът казва, че упойката струва еди си колко лева. В такъв момент човек дори не се замисля плаща ли се наистина упойката или не или дори да загрееш, че това е за него, а не е цената на упойката, предпочиташ да махнеш с ръка и да ги дадеш, защото от неговия "преглед" зависи дали детето ще бъде допуснато до операция. Да не говорим, че после той се занимава и с анестезията на детето. И както е писала 3m по-долу:
представете си, че правили с месеци скъпоструващи иследвания и имате насрочен ден за операция, организира ли сте всичко за престоя си в болницата и въпросния анестезиолог ви каже - а не може днес имате сополки и червено гърло елате след две седмица - всичко отива по дяволите.

Освен това сега сме го зачекнали въпросния анестезиолог, но не е само той. Взимат и самите лекари, които правят операциите, макар и не всички може би /става въпрос за детската урология/. Докторката, която прави нашата операция също в това число. Изобщо и през ум не ми е минавало да й даваме, още повече, че ни свърза наш близък доктор от Пирогов, завеждащ друго отделение, чиято близка е тя и въпреки това тя го въртя-сука и накрая стана ясно, че си иска...Бях шокирана и отвратена, но когато става въпрос за живота и здравето на детето ти си готов на всичко. Те на това и разчитат...

# 14
  • Мнения: 1 938
    Направила съм си труда да прочета цялата тема.  Peace
    В нея не говорим за твоя случай, нали? Говорим за случая, за който съобщиха вчера по новините.  Peace
    И, моля те, не извъртай нещата! Колкото аз съм била на "местопрестъплението", когато въпросната майка е дала парите на лекаря, толкова и ти си била там...Думите на самата майка бяха:"Не са ми искали пари".
    Е, тя самата твърди, че не са и искали, пък ти искаш да ми втълпиш, че са...
   
    Колкото до "твоя" случай - надявам се детенцето ти сега да е добре.  Hug
    Обаче, къде беше твоята будна гражданска съвест, когато са те изнудвали? Защо си си мълчала тогава? Защо не повика полиция, медии?  Thinking

# 15
  • Мнения: 1 426
    Направила съм си труда да прочета цялата тема.  Peace
    В нея не говорим за твоя случай, нали? Говорим за случая, за който съобщиха вчера по новините.  Peace
    И, моля те, не извъртай нещата! Колкото аз съм била на "местопрестъплението", когато въпросната майка е дала парите на лекаря, толкова и ти си била там...Думите на самата майка бяха:"Не са ми искали пари".
    Е, тя самата твърди, че не са и искали, пък ти искаш да ми втълпиш, че са...
   
    Колкото до "твоя" случай - надявам се детенцето ти сега да е добре.  Hug
    Обаче, къде беше твоята будна гражданска съвест, когато са те изнудвали? Защо си си мълчала тогава? Защо не повика полиция, медии?  Thinking

и какво ще стане ако арестуват нейните лекари, ти май не знаеш че детските уролози, специалисти в Бг са по-малко от пръстите на едната ти ръка. Кой ще лекува детето, като всички са в кюпа.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 097
Колкото аз съм била на "местопрестъплението", когато въпросната майка е дала парите на лекаря, толкова и ти си била там...Думите на самата майка бяха:"Не са ми искали пари".
Е, тя самата твърди, че не са и искали, пък ти искаш да ми втълпиш, че са...

Обаче, къде беше твоята будна гражданска съвест, когато са те изнудвали? Защо си си мълчала тогава? Защо не повика полиция, медии?  Thinking

И като не са й искали пари, защо тогава подава сигнал в полицията? В репортажа тя използва думата "изнудване"...

Не бих нарекла моето изнудване. Анестезиологът дойде да получи парите си след операцията на Калина, чак когато тя излезе от упойка. Спокойно можех да не му ги дам. Т.е. имала съм избор, все пак. Докторката също. Вярно, че адски се подразних от безскрупулността и наглостта им, но преценила съм, дала съм ги.
Освен това, по-важно ми беше детето ми да бъде оперирано и съответно здраво, а не да се боря с корупцията.

# 17
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
Въпросът е много по-различен от простичкото поискал, не поискал, взел-дал..
Тъжната истина е, че лекарите в България получават унизително ниски заплати за труда си. Имам близка, която е лекар и в момента учи за да вземем специалност... ами това са години учене, което се изразява в работа по отделенията и тя си плаща за това. За да се издържа работи вечер и в почивните дни на друго място. И като вземе специалност ще работи в болница за 600-700 лв/месец. Това е смешно.. Как да не си искат..

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Да вярно е , че трудът им е нискозаплатен. Но корупцията няма да спре в тези среди и да започнат да взимат 2000лв.  Жалкото е , че се възползват от болката на хората, от отчаянието им... Какво би направила една майка в такъв момент- ще намери пари на заем ако трябва да пълни джоба на корумпираният лекар.
Не обиждайте родителите , че били като овце. Моята кума също лежа в Пирогов с детето си и също беше изнудвана за пари.

# 19
  • Мнения: 1 938
    ПРОТИВ изнудването съм!
    Но в случая не става въпрос за такова нещо.  Naughty
    Докато има кой да дава, ще има и кой да прибира!  Peace

# 20
  • Мнения: 19 296
Въпросът е много по-различен от простичкото поискал, не поискал, взел-дал..
Тъжната истина е, че лекарите в България получават унизително ниски заплати за труда си. Имам близка, която е лекар и в момента учи за да вземем специалност... ами това са години учене, което се изразява в работа по отделенията и тя си плаща за това. За да се издържа работи вечер и в почивните дни на друго място. И като вземе специалност ще работи в болница за 600-700 лв/месец. Това е смешно.. Как да не си искат..
ами да станат брокери тогава,за да получават повече пари.заплатите не са ниски от вчера и като са си избирали професия са знаели как стоят нещата.
на един наш познат се наложи да му сложат метална пластина в крака.лекарят поиска пари за слагането,а след няколко месеца каза,че ще я махне срещу определена сума,която човекът едвам намери.
никой не отговори на въпроса ако нямаш пари какво ще правиш?
защо няма нито един осъден лекар за корупция и немарливост?

# 21
  • Мнения: 1 938
ами да станат брокери тогава,за да получават повече пари.заплатите не са ниски от вчера и като са си избирали професия са знаели как стоят нещата.
на един наш познат се наложи да му сложат метална пластина в крака.лекарят поиска пари за слагането,а след няколко месеца каза,че ще я махне срещу определена сума,която човекът едвам намери.
никой не отговори на въпроса ако нямаш пари какво ще правиш?
защо няма нито един осъден лекар за корупция и немарливост?

    Ами няма осъдени лекари, защото няма оплакали се от тях.  Thinking Да не говорим че в повечето случаи (говоря за моя град) пациентите сами бутат пари, без да им ги иска някой. Ще се повторя, но "Докато има кой да дава, ще има и кой да прибира".
    Относно предложението ти - лекарят може би ще се справи добре като брокер, но брокер на операционната маса - едва ли...Опазил ни бог!  Praynig       

# 22
  • Мнения: 19 296
е как пък ще да няма оплакали се.дори Море от любов се беше заело с един случай,в който лекар беше уморил момче на 25години от немарливост.после четох,че нищо не е станало.
като ще се справят добре да станат брокери.така ще останат лекарите по частните клиники само,на които и без това се плаща и които са също толкова некадърни колкото другите си колеги,но поне обръщат повече внимание.

# 23
  • Мнения: 1 938
    Не винаги...
    В частна клиника едва не умрях. Бях със сепсис след раждане, вследствие на задържани плацентарни части. Наакаха се в частната клиника и вместо да си почистят, накараха друг да им мие нааканото дупе. Изпратиха ме в Държавна болница. Там ме върнаха от онзи свят, грижеха се за мен, излекуваха ме...БЕЗПЛАТНО...
    Та, хайде не ми ги хвалете частните клиники...

# 24
  • София
  • Мнения: 7 097
Въпросът е много по-различен от простичкото поискал, не поискал, взел-дал..
Тъжната истина е, че лекарите в България получават унизително ниски заплати за труда си. Имам близка, която е лекар и в момента учи за да вземем специалност... ами това са години учене, което се изразява в работа по отделенията и тя си плаща за това. За да се издържа работи вечер и в почивните дни на друго място. И като вземе специалност ще работи в болница за 600-700 лв/месец. Това е смешно.. Как да не си искат..

Това не ги оправдава!
Като не им харесва заплащането, да си изберат друга специалност.

    ПРОТИВ изнудването съм!
    Но в случая не става въпрос за такова нещо.  Naughty
    Докато има кой да дава, ще има и кой да прибира!  Peace

Ха-ха, горките...
Те не искат да взимат, ама ние насила им бутаме и те какво да правят...  hahaha

Що така на мен никой насила не идва да ми бута пари и аз да се чудя как да откажа  newsm78

Държа да отбележа, че познавам свестни лекари и то на места, където корупцията се шири със страшна сила. Значи може един човек да си върши работата с любов и желание и да бъде човечен.

# 25
  • Мнения: 1 938
    ПРОТИВ изнудването съм!
    Но в случая не става въпрос за такова нещо.  Naughty
    Докато има кой да дава, ще има и кой да прибира!  Peace

Ха-ха, горките...
Те не искат да взимат, ама ние насила им бутаме и те какво да правят...  hahaha

Що така на мен никой насила не идва да ми бута пари и аз да се чудя как да откажа   newsm78


Щото не си лекар.  Laughing

# 26
  • Мнения: 179
Отвращавам се всеки път,когато науча подобно нещо.
...ами да станат брокери тогава,за да получават повече пари.заплатите не са ниски от вчера и като са си избирали професия са знаели как стоят нещата...
PeaceТочно така.Освен това лекарската професия се счита за най-хуманната.Нищо не оправдава рекета тук и търгуването със здравето на хората.Иначе в обществото лекар звучи престижно и от това,което съм виждала досега, най-големите некадърници са с най-голямо самочувствие и вирнат нос.Е, извинявам се,но за мен такива лекари(тук говоря за тези,които си искат,независимо дали са добри или не) са равни на измет.Те уронват престижа на всички избрали тази професия,за да даряват здраве и помагат със знанията си безвъзмездно(има и такива).Къде стоят тук Хипократовата клетва,моралните ценности?...Само аз ли останах жив човек вярващ в моралните ценности?...В друг свят ли живея?...Така започвам да си мисля вече,защото виждам ,че има и хора,които приемат тази корупционна практика за нормална.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
..Къде стоят тук Хипократовата клетва,моралните ценности?...
И аз това се питам.

# 28
  • Мнения: 2 821

В същото време, за престоя в болницата трябва да си платиш по 4,40 лв на ден. Отделно още на влизане ти прибират 8,80 лв.
Имаше едно цигане, пренасяло наркотици, доведоха ги да ги изкарва и на сутринта си го заведоха ченгетата, които го пазеха в Районното.
Е съмнявам се да са му взели пари.
А ние плащаме все едно сме на хотел.
Това на мен ми е тъпо, и не виждам с какво ще се оправдаят.
Вярно, че трябва всички да се спасяват, а не избирателно, но някак не е честно и човек се чувства прецакан.


Въобще не е тъпо - нарича се Закон да здравното осигуряване.
Парите, които цитираш поне се вземат законно. Хайде стига с комунизма. Няма безплатен обяд/престой в болница.
Темата е за парите под масата...

# 29
  • София
  • Мнения: 2 521
Много ли Ви се струва 50 лв. на анестезиолог за да Ви приспи детето по време на операция, всичко да мине добре и после да го събуди!

Човека е учил години на ред, взимал е изпити и специалности, от него зависи живота на детето Ви, а в същотто време

запплатата му е по-ниска от тази на шофьора в авттобуса, дето ви мъкне по задръстванията и ви надува главата с чалга.

При това не си ги иска, а му ги дават доброволно.

Е като опандизят всички добри доктори за някакви си мизерни 50 лв, кой ще Ви оперира децата после?

# 30
  • Мнения: 1 840
Между другото, скоро мъжа ми трябваше да си прави една манипулация във Военна болница. Той е здравно осигурен и си отидохме там с направление от личния лекар. Но първото нещо, което напрапвихме при постъпването в болницата - платихме упойката и ни дадоха касова бележка за това. Става въпрос за лека манипулация и упойката го държа 10 минути - не зная точно какъв вид е, но не е както при сериозна операция. След това си купихме от болничната аптека бримка (за премахване на стомашни полипи) - струваше 60 лв. - купихме си го - къде ще ходим. А пролетта го оперираха в Пирогов - лапароскопска операция - хирурга, който е братовчед на мъжа ми и никога не би ни взел пари, ни обясни, че имаме два варианта за избор - класическа операция, която е безплатна, или лапароскопска, която е платена, защото Здравната каса не поема разходите за консумативите. Това е положението - здравеопазването вече е платено.

# 31
  • Мнения: 1 938
    Българинът не е свикнал да плаща за здравеопазване и образование.
    Виж, с радост може да хвърли 50 лв на фризьорката обаче...

# 32
  • Мнения: 774
Много ли Ви се струва 50 лв. на анестезиолог за да Ви приспи детето по време на операция, всичко да мине добре и после да го събуди!

Човека е учил години на ред, взимал е изпити и специалности, от него зависи живота на детето Ви, а в същото време

запплатата му е по-ниска от тази на шофьора в авттобуса, дето ви мъкне по задръстванията и ви надува главата с чалга.

При това не си ги иска, а му ги дават доброволно.

Е като опандизят всички добри доктори за някакви си мизерни 50 лв, кой ще Ви оперира децата после?

Тук не ставаше въпрос за доброволното плащане,а за изнудването.
Не трябва да плащаме 50 лв. за "по добро обслужване".
Давам 50 лв.,когато си избирам анестезиолог във Военна болница за упойка,която не се покрива от каса за ЯМР и не оплаквам,защото си имам избор.
Не може за едно и също нещо да плаща веднъж държавата с нашите пари и отделно ние пак да даваме пари.
Той тази упойка я взема от болницата нали!
Е, защо да му дам 50 лв.?

А, за фризьор давам 50 лв. понеже не плащам фризьорски осигуровки.

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Nellina, защо да плащаш за нещо, което един път касата го плаща и втори път ти. Тук не става въпрос за манипулация извън клинична пътека.

# 34
  • Мнения: 1 938
    Тук взеха да развиват теория на общия лаф.
    В случая докторът НЕ Е искал пари. Майката сама го каза в новините. Както вече споменах, даването на подкуп също е подсъдимо.  Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 7 097
В случая докторът НЕ Е искал пари. Майката сама го каза в новините. Както вече споменах, даването на подкуп също е подсъдимо.  Peace

Е, да ама не са прибрали майката, а анестезиолога. След като горкият доктор не е искал пари, а майката така отчаяно го е гонила да го корумпира, защо не арестуваха нея?
Ти гледа ли вчера вечерта новините - стана въпрос за мейлите, получени в БТВ по повод на същия анестезиолог. Оказва се, че не само, че е искал пари от десетки хора, но и го е правел доста безцеремонно пред много свидетели и т.н. Всъщност, това не ме учудва, при нас ситуацията беше същата - когато ми каза, че "упойката струва 50 лв." в кабинета му имаше поне 5 други лекари и още поне 2-3 външни с децата, на които им предстоеше операция.
Ще кажа и на какво станах свидетел, докато лежахме в Пирогов след операцията. Една майка не си беше платила упойката и естествено той не допусна детето й до операция. Все му измисляше някакво червено гърло, сополки и т.н. Та по този случай той каза: "Тя не разбра ли, че детето й ще хване паяжина в бокса, докато не си плати?"...
Има ли смисъл да се коментира изобщо повече?

# 36
Пътеките рядко покриват повече от 70% от реалната цена на лечението- пише го дори в НРД на сайта на НЗОК. Освен това и лекарите хранят семейства! Ако на мен ми кажат на ти 300лв и се оправяй след като си учил 10 години аз ще разсъждавам така: нали здравето е безценно ами да продадат нещо ценно и да ми платят труда като искат внимание. Плаща се навсякъде в ЕС, но тук е имало 45години комунизъм и селяните превземат държавата и може да дадеш хиляди левове за екстри на автомобила си, но за здраве не можеш. Не съдете лекарите- цвета на интелигенцията, помислете малко в каква държава живеем. Скоро 90% от болниците ще са приватизирани и всичко ще се доплаща, да му мислим тогава! Замислете се превръщаме се в нация от лумпени!  #Cussing out

# 37
  • Мнения: 774
Пътеките рядко покриват повече от 70% от реалната цена на лечението- пише го дори в НРД на сайта НЗОК.
Е,сега остана да ми кажеш,че въпросния доктор внася парите в сметката на болницата!
На всички ни е ясно,че парите не стигат,но не може да поощряваме изнудването.
Когато трябва да си доплащаме на касата на болницата,никой няма претенции,но пари на ръка,защото на някой не му стигали,е не мога да се съглася!
   
    В случая докторът НЕ Е искал пари. Майката сама го каза в новините. Както вече споменах, даването на подкуп също е подсъдимо.  Peace
На майката не е искал ,но на бащата,който му е дал белязаните банкноти,е искал пари.

# 38
  • Мнения: 2 821
Скоро 90% от болниците ще са приватизирани и всичко ще се доплаща, да му мислим тогава!
Нека! Аз съм съгласна да се доплаща, но с явни, регламентирани пари, а не кой колкото имал-дал.
Лекарката на снаха ми, която й прави секцио, след операцията е отишла да й се похвали какви ботушки си е купила с парите от нея Crazy

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Нати написа как стоят нещата при тези, които не си плащат. Няма какво да разтягате локуми, че докторите били учили 10 години, че и те хранели семейства и т.н. Конкретно анестезиолога си е искал не го ли прочетохте вече. Искал си е и то без да се притеснява. Ей това ме възмущава. Да не би хората дето са му плащали да нямат семейства. Стига сте го защитавали. Може да е добър лекар, не го познавам, но постъпките му не ги одобрявам.

# 40
  • Мнения: 1 058
И ние сме ходили в детска урология в Пирогов. Един "учил" доктор ни се изсмя, че отиваме с направление и каза, че няма да преглежда детето защото не сме били за там.

# 41
  • Мнения: 179
...Освен това и лекарите хранят семейства!... Не съдете лекарите- цвета на интелигенцията...
Ха-ха.Извинявам се ,просто не се удържам.Най-вече този лекар е най-удачният пример за цвета на интелигенцията.  201uu ignore2Ами, то май всички храним семейства.Хайде сега от утре:отиваме да плащаме тока-плащаме си го разбира се,но и се "отблагодаряваме"на жената зад гишето за това,че си е свършила работата,пък и тя семейство храни и заплатата и е мизерна.После отиваме в хранителния магазин и там така...Въобще всички(и тези с добри финансови възможности ,и тези без),да станем спонсори на хората,които просто си вършат работата и взимат ниски заплати.
 newsm61 smile3513
Ами да се преквалифицират,бе.Малко ли учили хора с едно,че и с две висши образования работят извън специалността си.Аз ли съм длъжна да храня лекарските деца?Някой храни ли моето?Някой пита ли ме мен колко ми е заплатата?И не ми се "отблагодарява" допълнително след като опре до услугите ми.Ай,сиктир(без извинение). #Cussing out

# 42
  • Мнения: 80
Абсолютно съм съгласна, че голяма част от лекарите, които се е наложило да посетим, са искали услугата да им се заплати.Имало е и такива, които въобще не се отваряли дума.
Винаги съм се дразнела от лекарите-търговци и в някои случаи съм се правела, че не разбирам, че от мен се искат пари и не съм давала.
Мога да кажа, че детето ми беше оперирано в "Пирогов" и никой не ми е поискал направо пари, поради което и аз не съм дала.Имало е думи или действия, които са ме насочвали към този извод, но не съм платила, защото така считам, че е редно.Впоследствие от благодарност към персонала мъжът ми купи обичайните неща, но това е друго, различно.
По този повод обаче искам да допълня, че операцията на детото ми, за която не платих, се оказа неуспешна.Слава Богу, не се касае за много сериозен проблем и опасност за живота му, но е факт, че ще трябва втори път да го оперират.Не бих могла да коментирам, че операцията е била неуспешна, защото не съм си платила за нея, но честно казано и това ми мина през ума.
Относно даването на пари, за да извърши лекарят някакава интервенция, за която здравната каса плаща, мисля, че не е редно.Същевременно разбирам всички родители, които в притеснението си, последното, за което мислят е дали е правилно или не да им искат пари, за да лекуват детето им.Сигурна съм, че в определена ситуация и аз бих реагирала като повечето майки-бих дала пари, за да обърнат неоБходимото внимание на детето ми, ако то не получава такова.

# 43
  • Мнения: 4 589
Освен това на неплатили, не знам какви точно упойки слага, но децата се чувстват ужасно след това, иначе има и начин да не повръща детето, и да спи след операция а не да буйства. Аз съм си нямала работа с него, но са ми разказвали доста.

това за  варианта да спи и да не буйства след упойка живо ме интересува , кой е начина ?

# 44
  • Мнения: 1 426
Освен това на неплатили, не знам какви точно упойки слага, но децата се чувстват ужасно след това, иначе има и начин да не повръща детето, и да спи след операция а не да буйства. Аз съм си нямала работа с него, но са ми разказвали доста.

това за  варианта да спи и да не буйства след упойка живо ме интересува , кой е начина ?

по-добре питай анестизиолог, аз не съм учила за това

# 45
  • София
  • Мнения: 7 034
Съгласна съм, че докторите са ниско платени. Като са учили много и са достатъчно квалифицирани, да отидат да работят в частният сектор изцяло, но не, те искат да скубят първо държавата, да използват безплатните упойки, медикаменти, база и т.н., а след това и пациента да им е благодарен за добре свършената работа и съответно да си плати Нерегламентираната цена.
Когато раждах си платих на частен лекар - регламентирано плащане и не смятах за редно да се плаща "под масата". Но когато ми се наложи,  си платих и "под масата" и без да ми искат.
Nellina, пожелавам ти никога да не ти се налага да плащаш, без да ти искат, но в противен случай да си наясно с последствията от неплащането. Прочети пак описанието на въпросният доктор, което е дала Нати.

# 46
  • Мнения: 1 938
Не бих нарекла моето изнудване. Анестезиологът дойде да получи парите си след операцията на Калина, чак когато тя излезе от упойка. Спокойно можех да не му ги дам. Т.е. имала съм избор, все пак. Докторката също. Вярно, че адски се подразних от безскрупулността и наглостта им, но преценила съм, дала съм ги.Освен това, по-важно ми беше детето ми да бъде оперирано и съответно здраво, а не да се боря с корупцията.

ЗАЩО???

# 47
  • София
  • Мнения: 7 097
Не бих нарекла моето изнудване. Анестезиологът дойде да получи парите си след операцията на Калина, чак когато тя излезе от упойка. Спокойно можех да не му ги дам. Т.е. имала съм избор, все пак. Докторката също. Вярно, че адски се подразних от безскрупулността и наглостта им, но преценила съм, дала съм ги.Освен това, по-важно ми беше детето ми да бъде оперирано и съответно здраво, а не да се боря с корупцията.

ЗАЩО???

Кое точно "защо"?

# 48
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Не бих нарекла моето изнудване. Анестезиологът дойде да получи парите си след операцията на Калина, чак когато тя излезе от упойка. Спокойно можех да не му ги дам. Т.е. имала съм избор, все пак. Докторката също. Вярно, че адски се подразних от безскрупулността и наглостта им, но преценила съм, дала съм ги.Освен това, по-важно ми беше детето ми да бъде оперирано и съответно здраво, а не да се боря с корупцията.

ЗАЩО???
Ще ти кажа защо.... Защото иска да е сигурна, че детето и ще бъде лекувано адекватно. Защото има безброй примери, които да я убедят, че не даде ли "сухо" ще има грижи после. Защото не може да има доверие на лекар, който иска да му се плати, а не получи исканото. Защото лекарите, оправдаващи се с ниското си заплащане, отдавна не са хуманисти.
Принципно си права да задаваш такива въпроси, но ми звучи наивно и нфантилно.

# 49
  • София
  • Мнения: 7 097
Ще ти кажа защо.... Защото иска да е сигурна, че детето и ще бъде лекувано адекватно. Защото има безброй примери, които да я убедят, че не даде ли "сухо" ще има грижи после. Защото не може да има доверие на лекар, който иска да му се плати, а не получи исканото. Защото лекарите, оправдаващи се с ниското си заплащане, отдавна не са хуманисти.

Много точно казано.

Освен това, лечението на едно дете не свършва с операцията. След това следват дълги месеци наблюдение, прегледи, лекарства и т.н. И най-добре е това да се извършва от лекаря, извършил операцията, защото той най-добре е запознат със състоянието на детето. И когато въпросният лекар непрекъснато и небрежно ти подхвърля как ще наблюдава детето след това, как ще поеме лечението му и др. все навеждащи на една и съща мисъл фрази, си правиш нужните изводи. Вариантите са два - или да дадеш парите и да разчиташ на адекватно лечение или да се молиш въпреки всичко детето ти да получи нужното внимание /което едва ли ще стане обаче.../. И какво ако не стане - да й извием врата ли после...То затова и се чува от време на време за някой набит лекар...
 

# 50
  • София
  • Мнения: 2 521
А бе хора, дадени са 50 лв като инвестиция или гаранция за здравето на Вашето дете!

Не Ви ли е срам от цялата тази дискусия?

Каква корупция е това?

Онези от инфраструктурата с 50 000 не ги дъвкахте толкова!


# 51
  • София
  • Мнения: 7 097
А бе хора, дадени са 50 лв като инвестиция или гаранция за здравето на Вашето дете!

Не Ви ли е срам от цялата тази дискусия?

Каква корупция е това?

Къде е регламентирана тази инвестиция или гаранция, както я наричаш? Законна ли е? И ти имаш ли представа колко души на ден се изреждат да му дадат на въпросния доктор по 50 лв.? Откъде-накъде? И не е единствен във веригата - после идват и докторите, в които трябва да "инвестирам" и тяхната тарифа не е 50 лв... След тях са и сестрите...
Ами хората, които не могат да си позволят да инвестират в горе изброените? Какво да правят, да мрат ли?

П.С. Поне отношението им да се променяше след "инвестицията"...Но това е друга тема, по която също мога много да попиша...

# 52
  • Мнения: 4 589
как може да има такива изказвания от сорта ''50 лв за фризьорката'', или '' инвестиция '' или ''гаранция''
това по принцип наистина е така , но порочен е начина по който се събират тези пари . в края на крайщата тук става въпрос за човешкото здраве
 недупостимо е да се изнудват хората в най- тежките им моменти и най малкото е непрофесионално това да се отразява на качеството на работа
цялото общество  винаги е било против корупцията , но тя винаги е съществувала
 на мен лично никога не са ми изкали пари на ръка , но след почерпка отношението винаги се  е променяло . а аз съм черпила от благодарност за грижите и с очите си съм виждала как заради това тези грижи просто се удвояват . но това е било мое решение , никой не ми е поставял улптиматоми или  изнудвал

# 53
  • София
  • Мнения: 2 521
Къде е регламентирана тази инвестиция или гаранция, както я наричаш? Законна ли е?

Отговарям: там, където е регламентирано да се дават бакшиши на празноглавите сервитьорки!

# 54
  • Мнения: 179
По принцип нямам навик по 50 пъти да влизам в една и съща тема.Казвам си мнението и не смятам повече за необходимо да водя лични спорове с този или онзи.Но сега...

А бе хора, дадени са 50 лв като инвестиция или гаранция за здравето на Вашето дете!

Не Ви ли е срам от цялата тази дискусия?

Каква корупция е това?

Онези от инфраструктурата с 50 000 не ги дъвкахте толкова!



Мен ли трябва да ме е срам???????????? newsm12

# 55
  • Варна
  • Мнения: 2 268
А бе хора, дадени са 50 лв като инвестиция или гаранция за здравето на Вашето дете!

Не Ви ли е срам от цялата тази дискусия?

Каква корупция е това?

Онези от инфраструктурата с 50 000 не ги дъвкахте толкова!



По нелепо изказване не съм срещала! Shocked
От тези от "инфраструктурата" не зависи ничий живот мила, или поне не пряко. Това е малката разлика.

# 56
  • Мнения: 1 938
Къде е регламентирана тази инвестиция или гаранция, както я наричаш? Законна ли е?

Отговарям: там, където е регламентирано да се дават бакшиши на празноглавите сервитьорки!

 smile3501 smile3501 smile3501

# 57
  • Мнения: 1 938
А бе хора, дадени са 50 лв като инвестиция или гаранция за здравето на Вашето дете!

Не Ви ли е срам от цялата тази дискусия?

Каква корупция е това?

Онези от инфраструктурата с 50 000 не ги дъвкахте толкова!



По нелепо изказване не съм срещала! Shocked
От тези от "инфраструктурата" не зависи ничий живот мила, или поне не пряко. Това е малката разлика.

    Още една мъъъъъничка разлика открих аз - три нули след 50.  Laughing

# 58
  • София
  • Мнения: 7 097
Къде е регламентирана тази инвестиция или гаранция, както я наричаш? Законна ли е?

Отговарям: там, където е регламентирано да се дават бакшиши на празноглавите сервитьорки!

 smile3501 smile3501 smile3501

И смяташ, че това заслужава овации ли  ooooh!

Сравненията, които правите са нелепи и по този начин вие сами слагате в една категория лекарския труд с този на сервитьорите. Знаете ли как се образува заплатата на един сервитьор - в повечето случаи още при постъпването на работа се договаря твърда заплата + % от бакшиша или целия бакшиш. Е, лекарската заплата със сигурност не се образува така. Освен това аз плащам данъци и здравни осигуровки, а не сервитьорски осигуровки.
Какво - да започнем да наричаме докторите "бакшиши" ли...То май натам отиват нещата.
А и досега сервитьорка не ме е изнудвала, нито животът ми е завиел от нея и аз преценявам дали да й оставя бакшиш или не. На всичкото отгоре не съм чувала за осъдени или дори задържани сервитьори за корупция  hahaha

Темата много изпростя и мисля да се въздържам от повече коментари.

# 59
  • Мнения: 1 938
    Темата изпростя още от първа страница.  Peace
    Лекар без да си поиска пари, е обвинен в корупция. Самата  обвинителка го каза.  Peace
    В продължение на 2 страници се опитвате да ме убедите в противното, съдейки по ваш минал опит. Това, че на вас ви е взел пари, не значи че и в този случай е взел. Както не значи, че ако днес денят е бил слънчев, утре също ще е...
    Разбрах обаче друго - всички са склонни да бутат пари на сервитьори, данъчни инспектори, фризьори, дребни чиновници, ноооооо на лекари - абсурд!!!  Naughty
   

# 60
    Темата изпростя още от първа страница.  Peace
    Лекар без да си поиска пари, е обвинен в корупция. Самата  обвинителка го каза.  Peace
    В продължение на 2 страници се опитвате да ме убедите в противното, съдейки по ваш минал опит. Това, че на вас ви е взел пари, не значи че и в този случай е взел. Както не значи, че ако днес денят е бил слънчев, утре също ще е...
    Разбрах обаче друго - всички са склонни да бутат пари на сервитьори, данъчни инспектори, фризьори, дребни чиновници, ноооооо на лекари - абсурд!!!  Naughty    
За оплакващите дребните лекарски доходи ще напиша следващото.

В повечето случаи лекарите искат парите предварително, за да се застраховат срещу евентуално "недобросъвестни пациенти", които ще го сметнат за подкуп и ще пропуснат да "почерпят". Като ще стравняваме със сервитьорите, те взимат бакшиша накрая. На таксиметровите шофьори също им викат "бакшиши", затова че често "нямат да върнат" и си просят бакшиша. Затова има и толкова теми за "бакшишите" в клюкарните. И досега няма похвална тема за тях. Какво хуманно има да изнудваш някого да си продаде къщата за да може да плати искания от лекаря подкуп (не говорим за корекция на носа все пак)? Изживяването като "Господ" често коства големи усложнения на пациентите. Специално за детската урология на Пирогов всичко изписано тук е вярно. Била съм и на места, където пари не са ми искали. Но за детската урология... шариш банкноти навсяка крачка.

# 61
  • София
  • Мнения: 7 097
Лекар без да си поиска пари, е обвинен в корупция. Самата  обвинителка го каза.  Peace
В продължение на 2 страници се опитвате да ме убедите в противното, съдейки по ваш минал опит. Това, че на вас ви е взел пари, не значи че и в този случай е взел.

О,к, ако е от значение и те успокоява фактът, че е взимал стотици пъти, но този път не е искал, а са го накарали на сила /едва ли не/  да вземе, така да бъде.
Горкият, какъв лош късмет - веднъж да реши не вземе и да вземат точно тогава да го арестуват...
А би ли ми отговорила тогава - защо тече следствие в момента, след като е толкова невинен, колкото се опитваш да го изкараш?

# 62
  • Мнения: 3 164
Наложи ми се да заведа малкия при Момчилов, като му се обадих предварително по телефона и го попитах дали работи със Здр.каса, той отговори "по принцип да"??? newsm78Взех си чинно направление от педито и отиваме-"прегледа" се състоя от 2-3 изречения, след което ми заяви, че проблема ни не е за него и ни прати при друг лекар, пак от същата клиника.Аз в такъв случай си исках направлението, което щеше да ми трябва за другия лекар, но сестрата важно ми каза, че там се плаща-ок.Но така и не получих направлението, защото ми беше категорично заянето, че в противен случай трябва да си платя "прегледа" Thinking newsm78Много ми стана странно това, обадих се на джипито и тя ми каза, че най-вероятно въпросния лекар(Момчилов) не работи със здр.каса, но ги прибира на пациентите си и или друг взима парите или той има частен кабинет и така "става номера".Джипито анулира направлението, но то си остана при уролога Thinking

п.п.
Има и много съвестни лекари в Пирогов Peace

# 63
Здравейте, майчета! Всичко това ми е до болка познато, защото за добро или за лошо вече работя доста годинки в Детската урология в Пирогов!  bowuuМного се зарадвах, като разбрах че най-сетне са се появили родители, които си знаят правата!  PeaceЕстествено, че всички родители дават мило и драго за дечицата си, но това е извън всякакъв контрол! На гърба на болните дечица да си изкарват парички без данъци! #2gunfire Остави другото, ами родителите остават с впечатлението, че щом са платили на лекаря, той си дели парите със сестрите и санитарите! Абсолютно всички лекари взимат пари там, без изключение! Може би трябва да се изключат 2-3 нови лекари, които още не са зарибени! А уж някога са се кълняли да помагат безвъзмездно, направо съм отвратена! А толкова си обичам професията, и искам да си я упражнявам в България! Иначе техниката е много напреднала! Ако всички родители си вкл. mp3-ката да записва, че може и да се снима, ще изхвърчат доста хора от целия Пирогов, не само от ДУО! #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 64
  • Мнения: 524
Искам да изясня нещо на alpha_beta и Nellina , тези 50 лв не са никаква гаранция за родителите, защото дори анестезиолога не знае какво може да се случи по време на една операция. Когато моето дете се роди трябваше да му се направят 2 операции на 4 и 5 месеца, боклука, който правеше тези операции каза, че не работи с направления - ако отидем с направление, ще ни каже, че болницата не разполага с консумативи и си поиска 700 лв за двете операции. Добре, но едната операция не беше сполучлива и 6 години по-късно "ходим по мъките". От тогава не давам пари на лекари. По вашата логика аз платих, защо не ми се оправиха нещата?

Последна редакция: вт, 19 фев 2008, 21:12 от Виза

# 65
  • Мнения: 2 657
Аз съм ходила с малкия няколко пъти при Д-р Бранков/Д-р Оги/,е човека нито един път не ми взе пари Peace
Преди 2г ми се наложи да лежа с малкия в нашата болница тук,е дадох една камара пари до като лежахме.След това отидохме в Царица Йоанна,там една стотинка не ни взеха...Когато попитах единия лекар,той направо ми се исмя отсреща,че повдигам въпроса....Същото направи и професора и дори не пожела да вземе плика с почерпката.

п.п.Че повечето взимат,да,така е PeaceНо има и такива дето все още си вършат работата съвестно и без да си просят Wink

# 66
  • София
  • Мнения: 7 097
Наложи ми се да заведа малкия при Момчилов...

От Момчилов имам крайно негативни впечатления  Thinking Когато ни приемаха за операцията на Калина, тя беше страшно крива и раздразнена, защото не беше яла и пила нищо в продължение на почти 24 ч. /заради пълната упойка/, а и беше само на 1 и 6 м. и е разбираемо да не можеш да успокоиш толкова малко дете и да му обясниш ситуацията. Случи се така, че точно пред кабинета му се разрева и той като се разкрещя: "Какво ми реве това тука. Махайте ги веднага от коридора и им дайте стая в края на коридора"...Държа се направо отвратително  Rolling Eyes

п.п.Че повечето взимат,да,така е PeaceНо има и такива дето все още си вършат работата съвестно и без да си просят Wink

Това е факт. Попадала съм на такива лекари  Peace

По новините по БТВ дадоха още две майки, които ще дадат показания срещу анестезиолога. Доста потърпевши са се активирали, даже от 6 РПУ призовават всички, които са били изнудвани от него да подадат сигнал в районното.

# 67
  • Мнения: 2 657
ами да се организират и да се жалват Peace

Аз като се замисля,тук колко дадох и с каква диагноза ни изписаха ooooh!просто си ревяха за съд,ама аз още незнам да има осъден лекар newsm78А,че си оревахме детето живо и ни казаха най-лошото и ни съкратиха живота с поне няколко години,те затова ни свалиха кожите от гърба...#Cussing outПовече от седмица живеехме с мисълта за най-лошото и когато в Сф ни казаха какво е,направо тичах да кажа на мъжа ми,че не е това и ревях от щастие....И накрая се оказа,че си платихме за да експериментират с детето ни #2gunfire #Cussing outТова бяха шефове на отделения,а,какво остава да мислим за по-надолу #Cussing out

# 68
  • Мнения: 161
Темата определено изпростя.Изчетох всичко и ще направя някои коментари.Няма да споря,защото е факт,че корупция има в цялата ни държава.Но:
Срамен е факта,че майка казава : да,ще платя на фризиорката 50лв,но няма да дам пари за здравето на детето си,защото си плащам здравни осигуровки.Сумата за осигуровки е толкова смешна и някои в държавата маже очите на хората като вас.Това което отпуска касата в повечето случаи е най-евтиното и най-разпространеното.Разбира се,че анестезиолога,ще подаде необходимата упойка по здравна каса . Но може да добави и нещо/ което обаче касата не плаща/ ,за да излезе детето ви по-лесно от упойката и да се чувства по-добре после.Разбира се,че ако пацинета не е здравословно добре и операцията не е спешна - ще се отложи.Защото именно анестезиолога е отговорен за живота на пациента и всички рискове ги поема той.
В държавните болници заплатите на лекарите са едни от най-ниските в страната . Това го няма никъде по света.Лекарската професия е една от най-високо заплатените навън.И си има причина за това.Но у нас с безплатното лечение години наред,свикнахме да плащаме за всичко,но не и за здравето ни.Нещата ще се променят и с това и качеството на услугите.Защото касата ти отпуска черно брашно и вода и може да си омесиш подобие на хляб.Но ако имаш качествени продукти,ще получиш качествен резултат.
Така че спрете да плюете докторите,които въпреки мизерните си заплати, въпреки лошото отношение и лоши условия на работа,дават от себе си,за да отговорят на Хипократовата клетва.Обърнете се към тези дето сте ги избрали да ви управляват и ви лъжат,а вие като стадо вървите след тях и  сляпо им вярвате!Защото не виждате лъжите ,а хвърляте камъни по тези,които спасяват буквално живота ви!

# 69
Явно нещо не си разбрала. Този доктор иска парите предварително, независимо каква упойка слага. Като иска по-високо заплащане - да се махне от държавната и да иде да работи само в частна клиника. Никой не го държи на сила.
Ако случайно не си разбрала тук оплюваме не всички лекари, а тези, които искат подкуп Не смятам, че нормално. Даван е пример за фризьорка, никога не ми се се случвало фризьор или сервитьор да каже "плати ми за да дойда и да те обслужа". Представяш ли си - седи си сервитьорът на бара , аз минавам покрай него, давам му тихомълком 50лв в джоба и сядам на някоя маса. Идва тогава раболетно служителят в заведението, приготвил тефтер да записва и започва да си върши работата.
Все още у нас взимането на подкуп е незаконно. АКо не знаеш какво е подкуп - потърси в интърнет и прочети.
Леле, представям си преди да се кача в автобус да минавам през кабинката на шофьора да го подкупя да ми разреши да се кача, после прилежно да си перфорирам билетче...
И ако това ти е малко като разлика с фризьора ще ти кажа - на взимат данък от заплатата ми за фризьор.
Ако не му хапесва как държавата се отнася към неговия труд - да смени държавата. Никоя не го задържа тук на сила.

# 70
  • Мнения: 487
Някой знае ли какво става с въпросния анестезиолог? Дали в момента работи в Пирогов? В понеделник ни предстои операция в детска урология... Sad

# 71
  • Мнения: 774
Срамен е факта,че майка казава : да,ще платя на фризиорката 50лв,но няма да дам пари за здравето на детето си,защото си плащам здравни осигуровки.!
Не съм казала,че няма да дам,защото дъщеря ми е със сериозни проблеми и съм давала не веднъж!Не е редно да давам пари ръка за да си купя това което ми се полага!Давам ги без да се оплаквам когато ми издадат някакъв документ.Не веднъж ми се е налагало да доплащам лечение.Давам ти пресен пример.За да направя контролно ЕЕГ на детето си трябва да отида във Варна.Преди това ще мина през двама лекари за да получа нужното направление и ще платя 35 лв. на касата на болницата.
За да направим ЯМР с направление доплащам 200 лв. за контраст и анестезия.
Само за информация ще ти кажа.Дъщеря ми до втората си година беше оперирана в Бг 4 пъти,половината от четири годишния и живот е минал в болници.Как мислиш какви ли доходи има семейството ми,че да си позволявам постоя но купуване на внимание?
Защото освен внимание в БГ нищо друго не получихме,в крайна сметка лекуваме детето в чужбина.
Как може големите специалисти като доц. Бранков лекуват  децата ни без пари,а на други да е редно и нормално да им плащаме на ръка?Такива като него не хранят ли семейства?

# 72
  • Мнения: 524
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=268377.0   Ако мислите, че е нормално някой да ти иска пари, за да може детето ти да проходи или да живее...... Лошите лекари използват точно това, че един родител ще направи всичко за детето си - за това ни доят, както намерят за добре. Има лекари, които, дори от благодарност да им даваш - не взимат (и те семейства хранят), за съжаление са толкова малко....... 

# 73
  • София
  • Мнения: 7 097
Някой знае ли какво става с въпросния анестезиолог? Дали в момента работи в Пирогов? В понеделник ни предстои операция в детска урология... Sad

Тези дни го пуснаха под гаранция. Едва ли в момента работи...

Dentsmile, анестезиологът не взима пари от хората, за да им доплати по-добра упойка, а за да се обогати. Казваш, че си прочела темата, би трябвало да ти е станало ясно. Освен това, единствените недопуснати до операция са тези, които не са си платили.
Не гледахте ли вчера новините - даваха интервю с дъщерята на Рангел Вълчанов, чието дете са оперирали преди 6 г. там. Тя не е знаела, че трябва да даде пари и анестезиологът е погледнал гърлото на детето и е казал: "Ааа, зачервено е, не може да се оперира". Някой от персонала е дочул разговора, попитала е майката не е ли дала пари. Като е разбрала каква е работата, майката е изразила готовност да плати каквото трябва, след което анестезиологът се е върнал, пак прегледал гърлото и изведнъж се оказало, че може да се оперира детето...

# 74
  • Мнения: 2 657
Мари,браво за последните 2 изречения  bouquet

И аз съм съгласна да давам пари,ама не и само защото на някой лекар му е скефнало да си пълни семейния бюджет Peace
Наскоро се наложи баща ми да претърпи черепно мозъчна операция в Александровска болница,при едни от най-добрите за страната ни....Да плати си прегледа при приемането-50лв,срещу бележка....Да плати си за избор на екип-2000лв,срещу фактура.....Но пак никой не му каза,бутни ми пликчето от писмо след операцията PeaceПлатихме си,дадоха си ни фактурите и така....А в нашата болница,невро хирурга нарочно го забави и изчакваше,защото искаше пари....Е ще ме извинява,но не получи....Нарочно не даваше направление за София и ни въртя 2 седмици,като през това време баща ми съвсем се изсуши и предаде и беше си тръгнал...........Докато моят хирург ми казваше вдигайте го за София,но или говори с шефа на болницата или с този въпросния дето ни размотаваше,защото аз бях до тук и нямам право да се меся,понеже беше преместен в интензивното....Зачакахме поредната снимка след 10 дни,като през това време го изсписаха от нашата болница и тогава направихме нова снимка и изобщо не се върнахме при онзи,а направо хирурга ни прати за София...В София думите на проф. са били-как си стоял 20 дни така с този голям хематом и не ти е станало нещо #2gunfire

п.п.от ноември до сега сме ходили 3-ти на прегледи след операцията-една стотинка не са ни взели Peace

# 75
  • Мнения: 1 426
на въпросния анестизиолог му викат "чичко паричко" - сигурно е случайно
а този новия шеф на урологията е пълна отврат. До къде ще се стигне с  него незнам. След операцията детето прокърви от раната и той беше дежурен и ми каза "аз какво да направя" и си врътна гърба, та трябваше да звъня на лекаря който го оперира, за да каже на сестрите поне да му сменят превръзката, макар че това е работа на лекарите за прясно оперирано дете.

# 76
  • София
  • Мнения: 7 097
а този новия шеф на урологията е пълна отврат.

Нов шеф ли има, как се казва? А с Кюркчиева какво става?

# 77
  • Мнения: 1 426
а този новия шеф на урологията е пълна отврат.

Нов шеф ли има, как се казва? А с Кюркчиева какво става?

не на детското, а на цялата клиника по урология сега е доц. Венцеслав Юскеселиев.

# 78
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Гледах сутрешният блок на БТВ. Корупцията в детска урология беше потвърдена и от доктори. Затова няма какво да се спори повече. Всяка майка която е минала през детска урология потвърждава това. Дано нещата се променят!

# 79
  • София
  • Мнения: 7 097
Гледах сутрешният блок на БТВ. Корупцията в детска урология беше потвърдена и от доктори. Затова няма какво да се спори повече. Всяка майка която е минала през детска урология потвърждава това. Дано нещата се променят!

Да, и аз гледах и побеснях направо на опитите на д-р Кехайов и на шефа на Пирогов да омаловажат ситуацията и да изкарат анестезиолога единственият корумпиран в това отделение, че и изобщо...
Кехайов се опита да оправдае взимането на подкуп от лекарите с ниското им заплащане - явление, което наблюдавам в тази тема. Изглежда наистина си вярват, че така трябва да бъде  ooooh!

# 80
  • Мнения: 3 164
а този новия шеф на урологията е пълна отврат.

Нов шеф ли има, как се казва? А с Кюркчиева какво става?

не на детското, а на цялата клиника по урология сега е доц. Венцеслав Юскеселиев.
TOWA NE E LI KANCHEW NA SNIMKATA newsm78 newsm78 newsm78

# 81
  • София
  • Мнения: 3 188
С малко боязън се впускам в разговора. "Всички сме грешни" е казано в библията. Аз по принцип и съвест не оправдавам такива изнудвания на пациенти. При нас също е имало случаи, които сме обсъждали и сме порицавали. Възможно е да има и такива, за които не знам. Но не за това ми е думата...
Не може да има оправдания за безкрупулния специалист. Обаче начинът, по който се експонират нещата в медиите говори за едно -желание от ръководните държавници да се отклони вниманието от тоталната корупция  #2gunfire

От началото на година при нас има нещо ново.
В "Пирогов", както във всички останали болници, се въвежда избор на оперативен и лечебен екип, което се заплаща по ценоразпис в касата на болницата. Това в никакъв случай не е догма: ако не желаете, няма да плащате, което обаче не означава, че ще ви лекуват по-лошо. За нашата Клиника аз следя за изпълнението на лечебната дейност и няма да допусна пропуски  Hug
Това е направено с цел да не се взимат пари на ръка, а част от вложените средства се разпределя между всички от екипа, а друга част остава за болницата в резервен фонд. Този фонд ще служи за модернизация и иновация.

Защо става така? Дано не ви прозвучи кощунствено, но никъде не е казано, че детското здравеопазване е безплатно. Впрочем държавата осигурява децата с месечната сума 1 лев и няколко стотинки   #Crazy  Здравната каса изплаща едва 30 % от сумата за цялостното лечение и всичко останало, свързано с него   ooooh! 
А от приходите и разходите зависят нашите заплати   newsm78

Пак казвам, това не е оправдание, но докато няма ясни правила и тази прословута здравна реформа не се прави на тъмно в угода на потайни групирования, не можем да очакваме европейско съзнание.

# 82
  • София
  • Мнения: 3 188
[[/quote]
TOWA NE E LI KANCHEW NA SNIMKATA
[/quote]

Това е доцент Славчо Кънчев, който от няколко дни е шеф на урологията и за когото се надяваме, че ще промени нещата. Дано!
А за доц. Венцеслав Юскеселиев не съм чувал.

# 83
  • Мнения: 1 938
Доктор Оги,
благодаря Ви за включването в тази тема!   bouquet

ПП. Това е едно от малкото смислени мнения в нея!  Thinking

# 84
  • Мнения: 1 820
Здравейте на всички!Не знам за Пирогов специално как стоят нещата не ми се е налагало да стигам до там и дано не ми се наложи!Реших да се включа и аз защото корупцията вече е на всякъде и ме боли защото излиза че ако нямаш пари просто ще си умреш(колкото и грубо да звучи).Не знам как нашата държава стигна до тук и как всичките управници в нея се правят на слепи.Но на тях не им пука,защото си имат пари.Омразна ми да гледам как деца умират от безхаберито и наглостта на някои не наяден доктор.Къде отидоха Хипократовите им клетви,за честта и човещината няма да говоря те никога не са я имали....Не ми се попълват петиции за това и онова(въпреки че още ги попълвам и се надявам на чудо)Лекарите се  оправдават сас ЗК,политиците пък се оправдават с др,и така се въртим в един в един кръг и край няма.А никои даже не ти казва че по ЗК детето ти има право на безплатни АБ.Не може бременна жена да плаща потребителска такса,или като водиш детето си на детска консултация да плащаш пак.Да не говоря само като раждах какви пари хвърчаха.На анестезиолога 50,на лекарката 200 и т.н.но така е когато искаш да е нормално всичко и те е страх че ако не си платиш няма да има внимание и може от невнимание да стане наи-страшното.Седнали политиците да говорят и по новините да тръбят само за корупцията в болниците,и като знаят че я има какво правят-нищо.Ами полицаите  те правят кампании за анти корупция а при тях е наи-голямата.Ами то да почнеш работа в МВР трябва да буташ пари на 100 човека.Но това е друга тема.....нямам думи просто !Желая късмет на всички,на себе си и близките около мен!Естественно и аз предпочитам да си платя и да знам,че ще обърнат внимание на детето ми или някои мои близък.Но ако наитина нямаш пари и се питам до кога ще  е така.Мисля че за Bg и дума не може да става че е европеиска държава.

Последна редакция: пт, 22 фев 2008, 18:30 от paneva_82

# 85
  • Мнения: 161
Явно нещо не си разбрала.  работи само в частна клиника. Никой не го държи на сила.
Ако случайно не си разбрала тук оплюваме не всички лекари, а тези, които искат подкуп Не смятам, че нормално. Даван е пример за фризьорка, никога не ми се се случвало фризьор или сервитьор да каже "плати ми за да дойда и да те обслужа". Представяш ли си - седи си сервитьорът на бара , аз минавам покрай него, давам му тихомълком 50лв в джоба и сядам на някоя маса. Идва тогава раболетно служителят в заведението, приготвил тефтер да записва и започва да си върши работата.
Все още у нас взимането на подкуп е незаконно. АКо не знаеш какво е подкуп - потърси в интърнет и прочети.
Леле, представям си преди да се кача в автобус да минавам през кабинката на шофьора да го подкупя да ми разреши да се кача, после прилежно да си перфорирам билетче...
И ако това ти е малко като разлика с фризьора ще ти кажа - на взимат данък от заплатата ми за фризьор.


Прочетох цялата тема и случайно пък и знам някой нещица.
Прочети мнението и на Д-р Оги и помисли.Трудна дейност ,но все пак.....
Навсякъде има корупция,навсякъде има корумпирани.Но не мисля,че има лекар ,който ще откаже помощ,за да спаси живот.Факт е обаче,че парите отпускани от касата са смешни.Факт е ,че лекарите работят при ненормални условия и често с липсващи консумативи.Факт е,че българина не е свинал да плаща за здравето си.Виж - на фризьорката,сервитьорката,монтьора на колата,в автобуса и къде ли още не -там е толкова естествено. Simple Smile))))
Интересно ако всички лекари напуснат държавата или поне всички кадърни такива отидат там където труда им се цени високо, на кого ще довериш собствения си живот,пък било то и срещу заплащане. И накрая -  данъка от заплатата ти за здравни осигуровки  месечно ,при фризьорката го даваш месечно поне тройно.Така че  стига с това че плащате осигуровки да нападате лекарите.Отидете и се жалвайте при тези които отнасят парите незнайно къде и кито избраха най-калпавия модел здравно осигуряване в света.И които не ги интересува,че няма най-нормалите и животоспасяващи консумативи и лекарства в болниците,но ви замазват очите и ви пращат в стадото да блеете.

# 86
Познавам лично този анестезиолог, знам какво говоря.

# 87
  • Мнения: 1 820
Dentsmile права си че корупцията я има на всякаде,но извиняваи ама какво значи "Факт е,че българина не е свикнал да плаща за здравето си"Ами аз ли4но не смятам че това е нормално а камо ли да свикна с него!Нито пак че има лекар дето ще откаже да спаси живот,ако не си платиш.Ами щом не ги устроиват условията и заплащането ми да си сменят работата,ако искат и държавата.Да се оплачат те на когото трябва а не да изнудват един обикновен човек които да речем както се казва"бере душа".Излиза че ако имаш пари ще живееш,ако нямаш няма да живееш.Кофтито обаче знаеш ли кое е,че понякога дори и да си плащаш пак не ти обръщат внимание.Гледа ли оня доктор по новините(забравих му името)дето взел от хората един куп пари за операция на тумор на един дядо.И те бутали,ама накрая се оказало че доктора-савестния и наи изтрадалия от това че работи в ненормални условия и с липсващи консумативи,даже не е извадил тумора!Просто тои си прибрал парите,а операция даже нямало.Приспали дядото-отвори ли го и го затворили.Еми кажи ми това какво е?Значи аз да свикна да си плащам.Никои не обвинява само здравната каса,но това че те сурнат пари и от касата и отделно заплатите им,от това че имат частни кабинети,отделно им се плащат и нощните,а да не говорим колко взимат от касата само за една операция,раждане или друго.Значи всичко това на тях си им е доход,отделно и от хората си докарват.Учили за това да са лекари и да им се плаща-лошо няма,но да се вдигнат на стачка да направят нещо,не да изнудват простосмартния човек.Е нямат доходите които получават лекарите в др страни,но аз имам ли ги тия доходи които получават обикновенните работници на Запад?А за таксита,фризиорки и т.н.от тях моя живот не зависи.Това дали ще ида днеска на фризиор ще го преценя аз,ако имам пари ще ида ако не няма.Ако нямам за такси ще варвя пеша...Но ако се наложи да ходя на лекар не мисля че трябва да се замислям:''Колко ли сега ще трябва да платя и бутна!"и на Колко?
Но нека не забравяме че макар и малко но все още се намират и мн свястни и кадърни лекари! Naughty

Последна редакция: пн, 25 фев 2008, 10:58 от paneva_82

# 88
  • Мнения: 774
paneva_82,споделям мнението ти,само с едно не съм съгласна.
"а да не говорим колко взимат от касата само за една операция,раждане или друго."
Дъщеря ми лежа в Пирогов десет дни.Направиха и изследвания и консулти за хиляди левове/ако аз трябваше да ги плащам,поне 1000 лв./Накрая тя се разболя от херпесна ангина и си тръгнахме .Не знам до днес дали тези хора получиха пари за изследванията.,понеже няма клинична пътека за не оперативно лечение.Те не могат да си вземат парите за свършената работа,но НИКОЙ не ме ангажира с това.
Има много съвестни лекари на който благодаря,но има и много корумпирани!

# 89
  • Мнения: 1 820
да Mari^ точно това казвам и аз че се намират и свестни лекари все още но са много малко за съжаление.

# 90
  • София
  • Мнения: 3 188
Никои не обвинява само здравната каса,но това че те сурнат пари и от касата и отделно заплатите им,от това че имат частни кабинети,отделно им се плащат и нощните,а да не говорим колко взимат от касата само за една операция,раждане или друго.

Болниците са търговски дружества и заплатата на персонала се определя от постъпленията от Здравните пътеки. А заболяванията по тези пътеки са оценени на около 25 - 35 % от реалната цена. Заплатата и издръжката на болницата като цяло се формира от разликата между приходите и разходите. Затова болниците имат много разсрочени плащания и дългове. А няма пари за нова апаратура, иновации, подобряване на болничния бит. Тези модерни болници, които имат всичко съвременно, са бездънна каца, в която са наливани неясни пари.

Здравеопазването струва много скъпо, то има и стратегическо значение. А относителния дял на Брутния вътрешен продукт за него е много малък. Ако сте навътре в нещата, ще разберете че без официално доплащане, каквото отдавна трябваше да бъде одобрено от парламента, няма да има съвременни болници (друг е въпросът че има стари, излишни и губещи болнични заведения). Затова на този етап е въведен платения избор на екип, който се разпределя официално в самата болница и има за цел да пресече корупцията.

Това разбира се е само част от проблемите. Колкото до манталитета на лекарите, преди 35 години аз получавах по волята на Партията минималната за тогава заплата, но на монтьора, водопроводчика и прочее дефицитни специалисти плащахме в плюс (много по-плюс), а се радвахме на някоя шльоковица или заклано пиле. Това продължи много дълго време. Ние работехме защото бяхме дали Хипократова клетва, която обаче не хранеше семейство. Същите тези монтьори или продавачи ми викаха "докторче", защото се чувстваха по-високо от мен (имам пред вид от нас - съсловието). А ние трябваше да се унижаваме, за да получим дадена занаятчийска услуга или да купим хубав зеленчук, защото тогава банани имаше само на Нова година.

А също и в онова далечно време забраниха частната практика на лекарите и съвсем обезглавиха инициативата. От този момент започна чиновничеството. Когато се чувстваш неоценен, вече не ти пука. В професията навлязоха партийни функционери и уволнени военни, заеха ръководните места, изтласкаха мислещите и инакомислещите (защото Партията не прощаваше). Настъпи тотален упадък, който не спря даже и след рухването на Берлинската стена.

Така постепенно стана геноцида на интелигенцията (включвам техническите науки, изкуствата), мнозина избягаха и продължиха да бягат след демократичните промени, а малкото (които останахме) берем горчивите плодове на старото наследство, но все пак се стремим на учим младото поколение на почтеност.

Дано сте ме разбрали, защото сте млади и хубави, но ако не сте ме разбрали, питайте Вашите родители.

# 91
  • Мнения: 982
Doktor Ogi, разбирам всяка написана дума от вас и съм съгласна!Не се чувствайте длъжен да отговаряте на обвиненията! Hug
За мен е важно, че все още има лекари като Вас!
Вие, който помагате напълно безкористно тук,във форума, ми давате надежда, че Човеци има!

# 92
  • Мнения: 2 657
Doktor Ogi, разбирам всяка написана дума от вас и съм съгласна!Не се чувствайте длъжен да отговаряте на обвиненията! Hug
За мен е важно, че все още има лекари като Вас!
Вие, който помагате напълно безкористно тук,във форума, ми давате надежда, че Човеци има!

 Peace
Вие сте прекрасен човек  bouquet


п.п.данос е сещате коя съм Wink

# 93
  • Мнения: 5 531
Doktor Ogi, разбирам всяка написана дума от вас и съм съгласна!Не се чувствайте длъжен да отговаряте на обвиненията! Hug
За мен е важно, че все още има лекари като Вас!
Вие, който помагате напълно безкористно тук,във форума, ми давате надежда, че Човеци има!
Peace
Д-р Оги вие сте напълно прав. Моят дядо беше хирург, така че всичко което казвате за съжаление е много точно и вярно. (аз си спомням колко много обичаше професията си, и как даваше всичко от себе си.)

# 94
  • София
  • Мнения: 7 034
Doktor Оgi, всичко, което казвате е абсолютно вярно и наистина работата на такива лекари като ВАС е неоценена, да, системата ни е кошмарна. Грешите обаче, защото вие разсъждавате ръководен от вашите принципи и условия на работа  (идвала съм при вас със сина си и съм си тръгвала спокойна и удовлетворена, възхитена съм, че с вашите ангажименти имате време и за форума). А тук говорим за "лекарите - изнудвачи", за лекарите, на които, ако не дадеш пари предварително, няма да получиш дори това, за което им плаща държавата-личните им умения и опит, изключвам техника, консумативи и лекарства. Има такива лекари,  които биха оставили човек да умре, защото не си плаща, лекари пишещи грешни диагнози, за да смучат пари от касата - ето за тях е темата и всички грозни думи в нея.
 А пред вас и малкото като вас - поклон, за това, че оставате в нашата държава, навсякъде в чужбина за трудът  и знанията ви, щяхте да сте възнаградени мнооого богато.

# 95
  • Мнения: 1 820
Подкрепям мнението на момичетата за Вас д-р Оgi.От малкото време което съм член на този форум ми беше достатъчно да разбера че сте кадърен и ценностен човек с принципи.Kакто казах вече такива лекари са малко.За съжаление хората се узлобяват и стават негативни,както казвате Вие-просто спира да ти пука.И за това си мисля че е виновно правитеството ни.Да тук говорим за лекарите изнудвачи както каза buni.А такива които като вас са съвестни и вапреки мизерията и всичко останало си гледат работата може само да им благодарим!Искренно Ви благодаря и се надявам да има повече такива хора като Вас!

# 96
  • Мнения: 179
Doktor Оgi, всичко, което казвате е абсолютно вярно и наистина работата на такива лекари като ВАС е неоценена, да, системата ни е кошмарна. Грешите обаче, защото вие разсъждавате ръководен от вашите принципи и условия на работа  (идвала съм при вас със сина си и съм си тръгвала спокойна и удовлетворена, възхитена съм, че с вашите ангажименти имате време и за форума). А тук говорим за "лекарите - изнудвачи", за лекарите, на които, ако не дадеш пари предварително, няма да получиш дори това, за което им плаща държавата-личните им умения и опит, изключвам техника, консумативи и лекарства. Има такива лекари,  които биха оставили човек да умре, защото не си плаща, лекари пишещи грешни диагнози, за да смучат пари от касата - ето за тях е темата и всички грозни думи в нея.
 А пред вас и малкото като вас - поклон, за това, че оставате в нашата държава, навсякъде в чужбина за трудът  и знанията ви, щяхте да сте възнаградени мнооого богато.

И аз искам да се присъединя към казаното тук.

Поклон и цветя за Вас ,докторе ! smile3501 newsm51

# 97
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Аз за съжаление съм се сблъсквала и с двата вида лекари.
Когато оперираха свекър ми от камъни в бъбреците в продължение на цяла седмица го подготвяха за операция и не го оперираха. Това означава - вечер след 8 нито храна нито вода, сутрин гладен жаден и притеснен седи и чака до обяд за операция и в един момент му казват че е отложен за следващия ден без да му обяснят защо. Всички ние (мъжа ми, сестрите му, мъжете им, аз и свекърва ми) също седим и чакаме с него. Не смеехме да го оставим сам защото беше диабетик и от глад и притеснение получаваше кризи. Пари не са ни искали. След цяла седмица притеснено чакане мъжа ми и сестрите му намериха хирурга, сгащиха го в кабинета и му дадоха пари. Може да излезе че на сила са му дали. Обаче на следващия ден свекър ми беше опериран с цялото внимание на което са способни в болницата и след това докато се възстановяваше въпросния хирург го гледаше като собстен баща. Защо предните дни беше отлаган а след като взеха парите го оперираха? Нищо в състоянието му не се е променило.

Другата страна на медала. Малкия ми син преди година беше опериран. Отношението към нас беше прекрасно, целия персонал беше внимателен, в това число и санитарките. Не ни поискаха един лев а като разпитах след операцията какво да подаря на хирурга изрично ме предупредиха да е само някаква почерпка която ще оставя в стаята на сестрите а доцента ще дойде да се почерпи там. Има и такива хора.

# 98
  • Мнения: 161
Dentsmile права си че корупцията я има на всякаде,но извиняваи ама какво значи "Факт е,че българина не е свикнал да плаща за здравето си"Ами аз ли4но не смятам че това е нормално а камо ли да свикна с него!Нито пак че има лекар дето ще откаже да спаси живот,ако не си платиш. Naughty
Д-р Оги е отговорил много точно на голямата част от коментара ти.Така че аз ще си спестя думите,защото виждам реакциите тук.Пак казвам,че не съм за корупцията,но и не съм съгласна,че лекарят е длъжен да работи за нищо . Лекарят не може и да стачкува. Спомнете си стачката на транспортните работници и горе-долу по същото време стачката на Пирогов. И общите изказвания - браво на шофьорите и  уууу за лекарите,защото са дали Хипократова клетва.
 Здравеопазването не е безплатно никъде по света.Да,има страни където не плащащ за много услуги,но застраховката е съвсем различна от тукашната.Касата плаща малък процент от реалната стойност на дейностите и както се обясни вече тези пари се разпределят между голям броика хора. Така че по каса лекарите за повечето дейности работят без пари.
Коментарите са излишни.Не трябва да има корупция,но и заплащането трябва да се промени .
Няма безплатно здравеопазване ,така че българина трябва да разбере това,а управляващите да регламентират нещата.Ако има закони и се спазват ,корупция няма да има.
Но определено няма да се оправим и ще си бъдем овците в стадото още дълго време.Особено докато има майки,които казват - ще дам 50лв за фризьор,но няма да ги дам за здравето на детето си и лекаря е длъжен да ме лекува без пари!!!

# 99
  • Мнения: 524
Dentsmile, по твоята логика, много хора трябва да се откажат да се лекуват (въпреки, че се осигуряват) и понеже все го дъвчеш този фризьор с 50 то лв. , както ти казаха по-напред -  аз, като нямам пари няма да ходя на фризьор, но като нямам пари и доктора ми каже: -Ами, мога да помогна на детето ви, но трябва да ми дадете .......лв. (не декларирани, пари за които няма да плати данък), кажи аз какво ще правя в такъв случай? Не се мъчи, ще ти кажа - ще ходя да паля свещи, дано Господ му помогне, няма да му купувам лекарства, защото няма от къде да взема пари и после ще съм - лошата, безотговорна майка, която не иска да даде пари да си лекува детето. Нали се сещаш, че като съм добре финансово, няма да чакам да ми искат, ще се "отблагодаря" както мога. Господ да дава здраве на лекарите, които си вършат всеотдайно работата, без задни мисли.

# 100
  • Мнения: 292
Казвате, че здравеопазването навсякъде по света се плаща (вярно че излиза от моята заплата, но това него усещам), но тук (Мадрид) аз никога не съм дала и една стотинка за да ме прегледат, включително когато бях нелегална и неосигурена. За операция също не съм плащала,а на мои много близък му се наложи да му правят ...... Кажете ми тогава, не можели да вдигнат здравните осигуровки, а ми трябва да "плаща ме" ние. И както казаха и други момичета, като се оплаква от малката заплата на доктор ..... ами да не е ставал, да си е избрал друга професия. Или гледаме къде се вземат супер заплати и тогава учим дадената специалност  newsm78 ??? Не се ли следва това което ти е на сърце. И дали това ще дам пари на лекар за да обърне повече внимание на детето ми или на някои друг ...... зависи от много ама много неща.

# 101
  • Варна
  • Мнения: 428
Много може да се говори за проблемите в нашето здравеопазване и каквото и да кажем, все ще е малко. Аз ще споделя един пример. Миналото лято се наложи да се консултираме относно едно рядко заболяване с  професор в Белгия, който е име в световен мащаб.
Консулта с него, който продължи около 1 час, с разглеждане на преведени епикризи и т.н., ни струваше точно 30 евро на свободен прием в болницата. Този човек продължава да ни консултира по e-mail , когато и да се обърнем към него, периодично му изпращаме резултати от изследвания, той ги коментира, променя дози, лечение и т.н. Всичко това по мейла, след 1 консулт с него!
Всички знаете хонорарите  на тукашните професори.
Освен това направихме един куп кръвни изследвания, част от които не могат да бъдат направени никъде в България. Това ни струваше към 70 евро. Само за пример ще кажа, че във Варна една кръвна картина ще ми струва около 50 лева ако е без направление.

Всеки може сам да си направи изводите. Само ще кажа, че проблемите не са толкова в липсата на пари, а в липсата на добра организация и мениджмънт. Защото директорите на болниците не трябва да са лекари, а мениджъри, икономисти и добри администратори. 

# 102
  • Мнения: 1 820
Dentsmile аз ли не мога да те разбера,ти мен ли не зная.Никой тук в тази тема не говори за заплатите на лекарите,а за корупцията при тях!Ние обикновените хора трябва да вадим пари от джоба си за да са отплатим за работата на лекарите ли?Аз не ти говоря за това че няма да си платя,а само за корупцията която има и винаги ще я има.И мога да ти кажа и защо ще я има-Не защото " има майки,които казват - ще дам 50лв за фризьор,но няма да ги дам за здравето на детето си и лекаря е длъжен да ме лекува без пари!!!" ще ти кажа само че съм убедена че такава майка на света няма!Хората не напразно когато стигнат в задънения тунел започват да теглят кредити,да продават имоти и да пускат по форуми молби за помощ!Но тежкото е понякога че въпреки вс вече е късно докато успееш да събереш парите!Всеки родител-не само майката би обърнал и света за да спаси детето си!И не ми говори за фризьори и таксиметрови шофьори защото на детето ми или моя живот не зависи от него!И ако нямаш пари както ти е казала Виза ще палиш само свещи и ще се молиш.Това че така се разсъждава че трябва да си платиш за да ти обърнат внимание-Ето за това корупция винаги ще има!И понеже ти месиш фризьори и таксиметри,аз ще ти намеся полицаите например.Карат с бясна скорост,убиват хора и деца,не спазват никакви закони които ги има-спира ги полицая,вади се парата и пича подминава!Това е!Защото така и за виновния е ок,и за полицая!Но това може да е твоето дете,твоят близък!Кажи ми ти защо тогава след като има закони за патищата най-голямата корупция е в МВР?
Аз не говоря да не плащам а говоря за това че не е нормално да плащаш за да ти назначат операция или др.Бих платила за да са по добри консумативите,за лекарствата за всичко,но не и за това че трябва да има внимание!ТЕ СА ДЛЪЖНИ!З-то някои може да има пари за консумативи но друг да няма даже и за внимание.И какво правим тогава?За това говоря.А за консумативите вече е друго,там вече въпроса е на правителството.Ако хората са  доволни мислиш ли че няма сами да си платят накрая?!И понеже го приемам лично само ще ти кажа че аз за твое сведение бих дала и живота си за детето си и не само аз,а всяка майка!Ще плащам ДА ако недай боже се наложи за да има и внимание и консумативи и всичко!Но не законите а ние сме си виновни,з-то научихме тези от които зависим да им плащаме!От такива разсъждения и от такива дето казваш ти които блеят...

Последна редакция: вт, 26 фев 2008, 20:53 от paneva_82

# 103
  • Мнения: 161
Dentsmile, по твоята логика, много хора трябва да се откажат да се лекуват (въпреки, че се осигуряват) и понеже все го дъвчеш този фризьор с 50 то лв. ..............
Dentsmile аз ли не мога да те разбера,ти мен ли не зная.Никой тук в тази тема не говори за заплатите на лекарите,а за корупцията при тях!Ние обикновените хора трябва да вадим пари от джоба си за да са отплатим за работата на лекарите ли?Аз не ти говоря за това че няма да си платя,а само за корупцията която има и винаги ще я има.И мога да ти кажа и защо ще я има-Не защото " има майки,които казват - ще дам 50лв за фризьор,но няма да ги дам за здравето на детето си и лекаря е длъжен да ме лекува без пари!!!" ще ти кажа само че съм убедена че такава майка на света няма!
Не вярвам да има лекар на света,който да откаже помощ на нуждаещ се ако не му се плати.Навсякъде има личности без достоинство и корумпирани,но един такъв не прави цялата гилдия равнопоставена..И пак казвам,че не съм за корупцията,за искането на пари,но не съм съгласна,че лекаря е длъжен!!! Всеки служител си има определени отговорности, които е длъжен да изпълнява. И други,които са чисто човешки и зависят само от неговата личност и желание да се отзове на нечия болка. Нещата са взаимни.
А за майките,които според теб ги няма - аз лично съм била свидетел на такива и за това съм се хванала и за фризьора,защото коментара на майката беше такъв - за тези пари щяла да си направи незнам каква си прическа, но да не била луда да ги дава за здравето на детето си.
Била съм и свидетел как при хирургична манипулация в държавно заведение ,при поставяне на упойката ,детето изпада в колапс и просто си заминаваше.По чиста случайност в същото време в съседен кабинет имаше анестезиолог ,който се притече зарязвайки платената си работа и 30мин реанимираха детето.Накичената със злато майка/свидетел на ставащото / , не каза дори едно благодаря.Помолиха я да заплати на анестезиолога само лекарствата ,които бяха използвани / не времето,труда,усилията на лекаря/ . Няма да описвам поведението и. Защото ако беше моето дете щах да му целувам ръцете на човечеца.И мога да дам още доста примери.
Вместо да обяснявате как лекарите са длъжни ,кажете едно благодаря на труда им. А мизерни хорица ще има винаги във всяка една професия.

# 104
Относно плащането в Пирогов - в детската урология това е още преди стартирането на Здравната каса. Разбирам желанието на д-р Оги да защити колегите си и името на професията, факт е обаче че корупция там имаше много преди болниците да станат дружества. Тогава тарифата на въпросния анестезиолог беше 50лв.
Вярно е и това, че всички работници, майстори и т.н. взимаха много пари, защото тогава "работническа класа" беше по-тежка дума от "семейство на служители", а това трябваше да си напише човек в автобиографията. Същото беше и отношението на работник към инженер. Това ли е пречупило лекарите работещи в детската урология да станат толкова подкупни и да забравят защо са избрали лекарската професия? И как не е успяло да пречупи всички? Защо д-р Оги не е пречупило вас? Ако не Ви е приятно, не отговаряйте на този въпрос.

Аз смятам да спра участието си в темата с този пост. Ве виждам смисъл просто - лекарите ще си защитават колегите, пациентите ще прдължават да си викат, като няма кой да ги чуе, нито корупцията ще спре, нито ще се промени нечий мироглед.
Пожелавам ви да не опирате до лекар, защото никога не знаете дали е доволен от живота и дали парите му стигат. Спомням си защо един професор по урология (в сегашната Александровска болница)  му беше отнета титлата "професор" още преди стартирането на здравта каса, и това не беше заради подкупа който е искал, а заради това доколко далеч е стигнал да крещи това из коридорите "ще си умреш като куче щом не искаш да платиш". Нещата не са се променили отпреди 10 години.

# 105
  • Мнения: 524

Не вярвам да има лекар на света,който да откаже помощ на нуждаещ се ако не му се плати.
Има такъв лекар, сблъсквала съм се лично с него, той направи 2 операции на моето бебе и ми разказа за майка, която се е отказала да оперира детето си, защото няма средства, разказваше ми го с такава ехидна усмивка, че, ако бях мъж, най-вероятно щях да му разбия физиономията. Наистина не става въпрос за животоспасяваща операция, но.... Най-отвратителното е, че не му казах нищо, мълчах и кимах, защото след два месеца моето дете щеше да лежи в неговите ръце. Зная и за други случаи, но няма да ги споменавам, защото не съм била свидетел на тях. И за мен е невероятно как общо практикуващи лекари взимат повече пари от специалистите (които носят огромна отговорност), но ние родителите не носим отговорност за това, нашата грешка е, че когато тези хора протестират, трябва да застанем до тях и да ги подкрепим.

# 106
  • Мнения: 712
Проследих темата и ми стана болно... Не точно заради подкупите. Подкупът, бакшишът, задължителната почерпка са само върха на айсберга, крайният резултат.
Стана ми болно, защото тук, в България, все още не сме свикнали да си плащаме за здравето. Здравеопазването ни още е в една размита фаза, в която хем на никой управник не му стиска да каже, че няма безплатен обяд, хем на всички е абсолютно ясно, че няма как разходите по модерното здравеопазване на световно ниво да се покрият от мижавите здравноосигурителни вноски на работещите в България. И затова се стига до абсурди, като последния случй, когато на мъжа ми се наложи да се направи лека диагностична операция, дори по-скоро манипулация, която, ако като здравноосигурен му струваше 400 лв, ако не беше - 600. Т.е, какво излиза - за дейност, която струва 600лв, НЗОК плаща 200, но се бие в гърдите, че покрива заболяването с клинична пътека  Rolling Eyes
И дори ако не им придиряме на чиновниците и си затворим очите за похарчените суми (офиси, оборудване, информационни системи - неясно как и по какви критерии избрани), дори да си помислим, че всички пари от нашите здравни осигуровки отиват по договори с лекари и болници, пак е ясно, че 6%-те или 7% здр. осигуровки (изгубих му края колко точно са), трудно ще покрият разходите по съвременното скъпоструващо лечение, консумативи, упойки, че и труда на лекарите и другия персонал, а всички искаме най-доброто за себе си, за децата си, за близките си.
Парите, които влизат в системата са твърде, твърде малко. Като се замисли човек... здр. вноски на децата до 18год, на пенсионерите и на соц. слабите с право на обезщетение се поемат от държавата (и със сигурност сумата е минимална). Върху доходите на майките по майчинство не се дължат такива вноски. И какво остава - най-големите потребители на услугата здравеопазване - възрастните хора и децата - практически плащат най-малко. Да не говорим за "братята роми"...
И здравеопазването ни е на този хал. За това, в първия момент когато чух за случая в детската урология, реших, че докторът наистина е предложил на семейството по-добра упойка, нещо, което не се поема от касата. Видя ми се правдоподобно, може би защото така и не съм се сблъсквала с плащане "на ръка", за лекаря. Но пък винаги съм си доплащала нещо, никога касата не е покривала всичко, от което съм имала нужда  Sad
Според мен, целият проблем с корупцията сред лекарите може да се реши лесно - здравна застраховка с определено покритие, но лична, а не на принципа на солидарността като в момента. Знаеш за какво си плащаш, ако се нуждаеш от повече, плащаш допълнително. С две думи - пито - платено. Но как ще гракнат всички със "социалистически" уклон  Rolling Eyes

# 107
  • Мнения: 524
.... здравна застраховка с определено покритие, но лична, а не на принципа на солидарността като в момента. Знаеш за какво си плащаш, ако се нуждаеш от повече, плащаш допълнително. С две думи - пито - платено. Но как ще гракнат всички със "социалистически" уклон  Rolling Eyes
Никой не е против да плаща, против съм да плащам под масата. Управляващите няма да искат  да направят здравно застраховане, защото ще трябва да освободят хората  от задължение към тях или аз да реша, дали ще имам здравна осигуровка. Сега дори и в майчинство плащах здр. осиг. Вярно е, че осигуровките не са толкова големи, но ние сме 4ри членно семейство, голямото ми дете боледува по-често и съответно ползва мед. услуги, малката много рядко. Ние с мъжът ми се осигуряваме и не ползваме услугите, аз ги ползвах през двете си бременности, е къде отидоха нашите осигуровки за 7 години.

# 108
  • Мнения: 161
.... здравна застраховка с определено покритие, но лична, а не на принципа на солидарността като в момента. Знаеш за какво си плащаш, ако се нуждаеш от повече, плащаш допълнително. С две думи - пито - платено. Но как ще гракнат всички със "социалистически" уклон  Rolling Eyes
............................... е къде отидоха нашите осигуровки за 7 години.

За новите офиси и модернизиране на здравните каси и в джобовете на онези дето обясняват как имаме безплатно здравеопазване,но те самите се лекуват някъде в чужбина и дори не подушват бг болница, за да не се сблъскват със собствените си лъжи!

# 109
  • Мнения: 524
Dentsmile, този път подкрепям мнението ти, знам, че истинският проблем идва точно от тях, от големите лапачи, с големите коли и големите сгради. Така се разхвърляха на институции, че където и да се обадиш да искаш някаква информация, все не е от тяхната компетенция.

# 110
  • Мнения: 506
Със сигурност корупцията я има и няма друг начин при условие,че тя съществува навсякъде нашите институции.
Но за краткият си престой в Пирогов/урология/мога да кажа,че никой дори и не намекна за пари.Видях как се работи там,какви са условията и какво още освен лекуване трябва да правят лекарите.Възхитена съм как въпреки това лекаря беше запомнил името на детето ни и беше запазил усмивката на лицето си.Защото преди да влезем в отделението ,предния ден се чухме по телефона на обяд той излизаше от операционна,когато отидохме сутринта той беше стоял цяла нощ и оперира после цял до обяд,изписа ни в 16,00 след обяда и на другата сутрин той отново беше там с пациентите.Не знам какво да кажа освен,че се прекланям пред него и се моля всички лекари така да работят.

# 111
  • Мнения: 1 820
браво значи сте улучили на лекар,или просто сте му били симпатични или е бил на кеф.........

# 112
  • Мнения: 1 938
браво значи сте улучили на лекар,или просто сте му били симпатични или е бил на кеф.........

Що за коментар?!?   ooooh!

# 113
  • Мнения: 506
предполагам коментар на човек доста патил от некоректни лекари.Но аз си мисля,че са малко хората,които не биха взели ако им се дава,ако някой върви и пита ти искаш ли,а ти? все някой ще поиска ....До голяма степен ние като пациенти сме виновни за това състояние на нещата.

# 114
  • Мнения: 1 938
До голяма степен ние като пациенти сме виновни за това състояние на нещата.

Абсолютно!!!  Peace
Това казах и аз, но скочиха да ме разкъсат.  Grinning

# 115
  • Мнения: 1 820
Да плащала сам на лекари и съм се сблъсквала с коректни както и с другата страна.А за това че ние сме си виновни до някаква степен го написах и по прения път и съм съгласна с вас!

Общи условия

Активация на акаунт