Сладкиш "Жадната калугерка"

  • 13 670
  • 59
  •   1
Отговори
# 30
Имам един въпрос....Само щипка сода пише ,е се слага.Друг набухвател няма... newsm78 Правилно ли съм разбрала?Да не стане някакво клисаво нещо.......
 Гледах предаването но чак към края го хванах....Блата беше доста бухнал.....

Да, сложиха само щипка сода в едната чаша с брашно, преди да я изсипят в тестото.  Wink

# 31
  • Мнения: 5 001
Имам един въпрос....Само щипка сода пише ,е се слага.Друг набухвател няма... newsm78 Правилно ли съм разбрала?Да не стане някакво клисаво нещо.......
 Гледах предаването но чак към края го хванах....Блата беше доста бухнал.....

Да, сложиха само щипка сода в едната чаша с брашно, преди да я изсипят в тестото.  Wink
А на тебе как се получи?Бухна ли,наду ли се?Извинявам се за въпросите,но все съм слагала или повече сода или бакпулвер и ми е чудно как става.....

# 32
Имам един въпрос....Само щипка сода пише ,е се слага.Друг набухвател няма... newsm78 Правилно ли съм разбрала?Да не стане някакво клисаво нещо.......
 Гледах предаването но чак към края го хванах....Блата беше доста бухнал.....

Да, сложиха само щипка сода в едната чаша с брашно, преди да я изсипят в тестото.  Wink
А на тебе как се получи?Бухна ли,наду ли се?Извинявам се за въпросите,но все съм слагала или повече сода или бакпулвер и ми е чудно как става.....

Не съм го направила още. Майка ми го правеше често преди много време и много го харесвах. Мога да я питам колко слага в нейната рецепта, но мисля, че не е проблем да сложиш и повече - кафена лъжичка напр.
На мен блата, честно да ти кажа, не ми се стори толкова бухнал.
valen74 е дала линк, където можеш да гледаш предаването, само трябва да се регистрираш, става бързо. Ако то ще ти даде яснота. Но и аз преди малко го гледах и сложи точно една щипка в брашното.
Не знам дали успях да съм ти полезна особено ...  Rolling Eyes

# 33
  • Мнения: 5 001
BelBon ,много си мила.Благодаря ти! Аз гледах предаването и знам за какво става дума там...А със содата не искам да прекалявам,защото много мразя соден вкус(когато е в повече де..) в сладкишите.....Ако не те затруднява питай майка си какво слага....Благодаря още един път

# 34
TheNMaster, ще я питам още довечера като се прибере от работа, за да погледне в рецептурника си, и ще пиша!  smile3525
За содения вкус напълно те разбирам!  newsm53

# 35
  • Мнения: 34
според мен содата може да се замени с бакпулвер.

блата си е чисто пандишпанено тесто. аз правя реване с прясно мляко по същия начин, както се прави блата на жадната калугерка. в тестото слагам бакпулвер - 1пак. на др. Йоткер.

# 36
  • Мнения: 5 001
Ааа,още един въпрос.... Embarassed
Пише,че блата се оставя да изстине и после се залива със сиропа.Ама сиропа топъл ли да бъде или студен?

# 37
  • Мнения: 98
Аз като го правих блата найстина сложих само 1по-голяма щипка сода.Нямаше соден вкус при консумацията.Него оставих напълно да истине,а сиропът ми беше топъл-не горещ.

# 38
  • Мнения: 5 001
Аз като го правих блата найстина сложих само 1по-голяма щипка сода.Нямаше соден вкус при консумацията.Него оставих напълно да истине,а сиропът ми беше топъл-не горещ.
  bouquet   bouquet   bouquet

# 39
TheNMaster,  майка ми каза, че не слага никакъв набухвател, нито сода, нито бакпулвер, защото това било пандишпанено тесто. Важното било да се бърка хубаво, за да стане пухкаво!  newsm12

devora3 и agia, благодаря ви, че сте се включили!  newsm10

# 40
  • Мнения: 1 312
А нали има и един сладкиш"Жадната монахиня"?
Този е различен май,но с почти същото име.
Другия ми е любим,но не го знам наизуст.

# 41
  • Мнения: 5 001
TheNMaster,  майка ми каза, че не слага никакъв набухвател, нито сода, нито бакпулвер, защото това било пандишпанено тесто. Важното било да се бърка хубаво, за да стане пухкаво!  newsm12


Давам отчет.....Яйцата+захарта+маслото ги разбивах докато захарта се стопи.Като забърках тестото сложих бакпулвер в брашното (да се застраховам.....пусто недоверие.... hahaha ).Е,хора....няма такъв блат!Стана СТРАХОТЕН!Наду се,изпече се идеално,а аромата .......За сиропа ми отиде повече мляко от литър... newsm78 Обаче стана много добре напоен и навсякъде(няма сухи места).Крема.....ами да ви кажа по-добре е да си го направите отколкото да е готов(на д-р Йоткер).Вкуса е несравним! Орехите с които се поръсва отгоре ги позапекох на сух тиган.Като изстинаха ги поръсих.....
    УБИЙСТВЕН СЛАДКИШ!Точно такива харесвам!

BelBon ,

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 4 385
А нали има и един сладкиш"Жадната монахиня"?
Този е различен май,но с почти същото име.
Другия ми е любим,но не го знам наизуст.
Жадната монахиня го правя от години по ето тази рецепта:
За блата:
6 яйца/на 2 от които отделяме белтъците/
1 ч.ч. захар
2ч.ч. брашно
1/2 ч.ч. олио
1 бакпулвер
1 ванилия
Всичко се разбива с миксер, сипва се в тава и се испича.
През това време се приготвя сироп от:
2 ч.ч. вода
1 масло
4с.л. какао
След като блата е готов се надупчва с вилица и се залива със сиропа.
Разбиваме двата белтъка с една ч.чаша захар/може и пудра захар/, намазваме сладкиша отгоре и го оставяме да се запече само от горе за около 10 минути.

# 43
TheNMaster, много се радвам, че ти се е получил сладкиша!  Hug
Да знам като го правя да се запася с повече мляко..  Rolling Eyes
Мисля и аз да сложа бакпулвер. Ти цяло пакетче ли сложи?
Идеята ти за препечените орехи е страхотна!  newsm10 И аз ще направя като теб.
Благодаря ти за споделения опит и още веднъж поздравления!  smile3501  smile3525

# 44
  • Мнения: 764
Да ви кажа честно,тазя калугерка вече съвсем ме обърка,всеки я прави по своему.Не мога и да се регистрирам да гледам как точно става.Хайде някой да я напише точно,моля.
така като чета,че на TheNMaster не и е достигнало количеството заливка,се съмнявам че се отделя от млякото 200мл за крема....

Общи условия

Активация на акаунт