В коя болица родихте и как протича там кърменето?

  • 21 566
  • 284
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 348
Родих в Света София (Тина Киркова). Дани се роди в 3 часа през нощта, дадоха ми го в 12ч на обед, когато сама отидох да си го потърся, ако знаех, че трябва сама да си го взема, щях и по-рано да отида, ама... По принцип при нормално раждане и ако няма някакви усложнения оставят бебето при майката, така че си го кърмех на поискване. Добавка не давах, въпреки че ми носеха шишенца през 3 часа. Вода също не давах. Никой не ми е показвал как да кърмя, слава Богу Дани имаше страхотен сукателен рефлекс, пък и аз бях попрочела това-онова преди раждането и нещата потръгнаха.
Та като цяло в Тина Киркова не те насърчават много-много да кърмиш, но поне не ти пречат, което все пак е нещо Peace

И аз родих там. Моето бебе не беше при мен, но на останалите майки никой не дойде да им обясни как се кърми бебе. Всички до една имаха проблем, но... 
 Аз и всички останали имахме проблем с изцеждането, но пак никой не ни обясняваше, освен забележката на доктора на визитация " Момиче изцеждай се, че ще си навлечеш беля  Naughty " И това беше.
 След 7 дена на биберон трябваше да започна да си кърмя бебето. Никаква помощ не получих, но бебо се справи сам. Добре, че си бях прочела урока за кърмене в книгите.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 504
1-ва АГ Света София/Тина Киркова/
след  секцио 24 часа реанимация...през това време не съм си виждала бебето
На другата сутрин във Вип стая, бебето беше непрекъснато при мен/но само във вип стаите е така, иначе им носят бебета под час/, показаха ми как да кърмя, молбата на акушерките беше да не ги кърмим преди тоалет/взимат ги на определен час да сменят памперсите/ за да не повръщали. Вода и АМ носят, но не насилват да ги ползаваме. Педиатрите, които отговаряха за бебета насърчаваха кърменето и то кърменето на поискване...поне при мен беше така. Храната беше съобразена с вида раждане. Показаха също и как да се цедим на ръка, ама аз така и не успях на ръка и си ползвах помпата, не са ми правили забележка за това...защото пък изрично казаха, че в началото се препоръчва цедене на ръка.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 348
1-ва АГ Света София/Тина Киркова/
след  секцио 24 часа реанимация...през това време не съм си виждала бебето
На другата сутрин във Вип стая, бебето беше непрекъснато при мен/но само във вип стаите е така, иначе им носят бебета под час/, показаха ми как да кърмя, молбата на акушерките беше да не ги кърмим преди тоалет/взимат ги на определен час да сменят памперсите/ за да не повръщали. Вода и АМ носят, но не насилват да ги ползаваме. Педиатрите, които отговаряха за бебета насърчаваха кърменето и то кърменето на поискване...поне при мен беше така. Храната беше съобразена с вида раждане. Показаха също и как да се цедим на ръка, ама аз така и не успях на ръка и си ползвах помпата, не са ми правили забележка за това...защото пък изрично казаха, че в началото се препоръчва цедене на ръка.
  newsm78  newsm78  newsm78
 И в стаите, които не са вип бебетата са при родилките, освен тези в ковиоз, на система и други такива. Мамите със секцио могат да избират. А за консултациите, за които пишеш... сякаш това, което чета не е за тази Св. София, която аз знам  Laughing

# 18
  • Мнения: 1 751
Родих в Окръжна болница в София:
Може ли бебето да е при майката постоянно?
при нормално раждане след 6 часа ти носят бебето....ако раждането е вечерта го носят на другата сутрин
Ако не - спазват ли желанието на майката да не се дава вода?
там неонатолозите забраняват на майките да дават вода на бебетата
Приемат ли желание за закърмване още в първия час?
по-скоро не...
Дават ли нужната информация относно правилното кърмене?
не съм търсила такава, бях си разпечатала статии от библиотеката, но предполагам, че няма да откажат. Като цяло неонатолозите са за кърменето...
Храната в болницата подходяща ли е за кърмачки?
не съм яла от тази храна, по-добре да ти носят Peace
сега видях, че Хедра е писала доста по-подробно  Wink

Последна редакция: нд, 17 фев 2008, 08:58 от marisasav

# 19
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А, да добавя нещо за Окръжна - имат изложени плакатчетата за кърмене, които сме им носили и с удоволствие приемат брошури, които да раздават на родилките, даже завеждащият неонатологията есента ми звъня да му занеса, защото им свършили Laughing От март месец болницата започва обучение по програмата Болници-приятели на бебето (ще минат поне 2-3 години, докато ги сертифицират, но ще стане). Един плюс на болницата е, че няма жесток наплив на родилки, нещата са по-спокойни, персоналът не е претоварен и по мои впечатления винаги са били любезни и отзивчиви.

# 20
  • Мнения: 616
Значи за сега, Окръжна е сред фаворитите  Peace

Да добавя сега и още някои въпроси, за които се сетих:

След колко време се изписват майките след нормално раждане? А след секцио?

Ако не подпишеш стандартния формуляр за информираното съгласие, как се отнасят в последствие?

# 21
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
След нормално раждане трябва да минат 48-72ч под наблюдение и след това изписват - в зависимост кога си родила това значи на 3 или 4. ден след раждането. След секцио - обикновено на 5. или 6.ден.
За формуляра нямам опит - аз го подписвах чак след раждането, че нямаше време преди това Mr. Green
Само едно малко уточнение - майките често се бъркат, че Приятел на бебето означава и приятел на раждащата... за съжаление все още няма отличие за добри практики по отношение на раждането, а само за следродилния период Confused За Окръжна мога да кажа, че поддържат физиологичното раждане - но и че си ползват всички интервенции като окситоцини, епизиотомии и т.н. (макар че пак да похваля акушерката - първо опита с масажи и т.н. и чак като видя, че няма да стане и може да се скъса предишното място на рязане, тогава каза на доктора да направи епз; иначе при мен нямаше време за други намеси, но при момиче, което дойде около час след това и имаше чудесна и напреднала родилна дейност, я включиха на система по настояване на лекаря, с който имаше уговорка, макар че акушерката се опита да възрази Rolling Eyes). Така че... малко си е и на късмет как ще протекат нещата. Но като цяло, където и да е човек, ако е учтив, не застава веднага на нож, а изслушва внимателно съображенията на персонала и след това излага вижданията си, като е отворен и за компромиси, нещата ще се получат възможно най-близо до желаното Grinning

# 22
  • Мнения: 616
Благодаря за подробната информация!
Аз точно това искам - да знам предварително кое какво е, как се прави, защо се прави, за да мога да реагирам все пак по някакъв начин, ако нещо не ми харесва. Според някои публикации във форума, ако откажеш да подпишеш този формуляр, след това имаш пълното право да откажеш и окситоцина и епизиотомията, и упойки и тнт.
Лелееее, то самия престой в болницата и справянето с процедурите ще се окаже по-труден от самото раждане  ooooh!

# 23
  • Мнения: 244
Родих в Света София (Тина Киркова) чрез секцио. Дадоха ми бебето 24 часа по-късно. Бях във ВИП отделението. Показаха ни как се поставя бебето на гърда. Бебетата бяха цял ден при нас и спокойно може да се кърми на поискване. Към 24 часа ги взимаха и ни ги носеха чак в 6 сутринта. От една страна успявахме да поспим, но пък гърдите ни се препълваха и се цедяхме. Оставяха добавка и вода, но не са ни следили дали даваме.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 833
Раждах в 1-ва АГ.
Бебето си беше постоянно при мен ( но това е за родилите нормално, за секцио им ги дават на 3 часа). Т.к. бях със спинална упойка ми дадоха бебето едва на другия ден (около 20 часа след раждането). След като си вземеш бебето, т. е.като се почувстваш добре след раждането,то 24 часа с теб, само ги вземат за тоалет 2 пъти в деня-сутрин и вечер.
Не смятам, че може да се закърми бебето още в първите часове, защото бебето се взема от педиатър в детското отделение, където му се правят изследвания, а майката стои 2 часа в коридора докато я настанят  в стая в Родилно отделение.
За съжаление никой не ми е дал информация как да кърмя. Бях в обикновенна стая, нямаше места във ВИП стая (може би там дават информация и помагат за кърменето). Добре че в стаята имаше една жена, която лежеше в болницата от 11 дни и знаеше вече как се кърми и тя ми помогна малко в първото засмукване на бебето, иначе никой не ти обяснява. Само една от сестрите като й казах, че имам температура и каза"Взимай помпа и цеди!" и само това. Гинекологът ми ми каза да редувам гърдите, но все пак то на него не му е работа да обяснява как да кърмя.
Храната не само, че не е подходяща ами  е обидно малка като количество и некачествена. Паднах се точно в момент, в който правеха ремонт на кухненското помещение и сервираха сухи храни(като например за вечеря хляб със сирене или сиренка Shocked). Така че не разчитай на храната в болницата. На мен ми носеха.

# 25
  • София
  • Мнения: 5 184
А, да добавя нещо за Окръжна - имат изложени плакатчетата за кърмене, които сме им носили и с удоволствие приемат брошури, които да раздават на родилките, даже завеждащият неонатологията есента ми звъня да му занеса, защото им свършили Laughing От март месец болницата започва обучение по програмата Болници-приятели на бебето (ще минат поне 2-3 години, докато ги сертифицират, но ще стане).
Браво! Ще има ли и други болници започващи обучение? Според теб инициативата на конкретния ръководител ли е? Как да ги стимулираме?

# 26
  • Мнения: X
offioly, горещо бих ти препоръчала следното - има "ден на отворените врати" в родилните отделения, през който можеш да ги посетиш на място и да разгледаш условията там.
Ето датите за февруари:

http://www.9m-bg.com/display.php?page=scool

Особено горещо ти препоръчвам да отидеш в Токуда, вдругиден е денят на отворените врати, трябва само да се запишеш утре:

19 февруари /вторник/ 13:00 ч.МБАЛ „Токуда Болница София” АД, София, бул. Н. Й. Вапцаров 51А
За записване: Иво Андреев – тел.: 02/ 403 43 52, 0884 993 110


Най-добрите условия за раждане са в частните клиники и болници - "Свети Лазар", "Токуда", "Вита", "Клиника Щерев". (Може би пропускам някоя)
За Правителствена болница, макар и не частна, също съм чувала добри отзиви (царската щерка Калина роди там).
От безплатните май най-добре е Втора градска, но все пак не бих препоръчала да се ражда там.
Като цяло, моите виждания са следните - все пак не раждаме по 15 деца, като прабабите ни, а само едно или две деца, затова не бива да ни ни е все едно къде ще раждаме. Раждането е един от най-важните моменти в живота на майката и не трябва да се подхожда към него все едно е нещо обичайно, делнично и прозаично, ей така, все едно отиваш на кино, или на пазар. Толкова неща могат да се объркат в родилния процес (пу-пу-пу), а в големите родилни отделения, където се ражда на конвейр, персоналът е претоварен, преуморен и не достига, или просто се отнасят нехайно и пренебрежително към родилките...понякога няма кой да ти обърне внимание с часове...Което понякога довежда до лоши, дори  фатални последствия за плода или майката (пу-пу-пу).  Отделно вътрешноболничните инфекции, застрашаващи живота на бебетата. Във форума съм чела за случаи в МД (Майчин дом) с фатален изход за бебетата точно заради такива инфекции. Мисля, че си заслужава човек да си спести подобен ужас, та макар и срещу 1000-2000 лева.

Аз мога да ти разкажа за Токуда - прекрасна материална база, най-съвременни легла, кувьози, апаратура, предродилната зала представлява уютна стая с едно легло и телевизор. Аз лично лежах и си гледах един филм, докато чакам разкритието. Непрекъснато ме наблюдаваха две акушерки и израждащия ме доктор, а когато контракциите зачестиха и ме преместиха в родилна зала, дойде целият екип - имаше и анестезиолог, и неонатолози - лекар и сестра, които веднага поеха бебето. Изобщо, нямаше вариант за грешка или небрежност. И това всичкото само срещу 500 лева за избор на екип, защото родих с направление. Не съм давала никакви други пари на ръка, под масата, или както там се нарича рушветът, който неминуемо се плаща по "безплатните" родилни отделения и който обикновено е доста над тези 500 лева.
Препоръчвам горещо тази болница на всяка родилка, която иска да роди спокойно, без притеснения. За бебетата има най-модерна апаратура, а неонатолозите са отлични - особено д-р Масларска, която е била завеждащ Неонатологичното отделение на Втора градска, преди да отиде в Токуда. Всъщност, целият персонал в Токуда е подбран след изпит и се състои от доказали се в своята област медицински лица.

# 27
  • Мнения: 616
Аз едно не мога да разбера за тези "отворени врати"  newsm78
Като е ДЕН на отворените врати, защо трябва да се записвам? Ми имам време - отивам, влизам, показват ми, питам и тнт. Какво е това записване? аз да не отивам на кино, че да си купувам билет  newsm78  А и при тези отворени врати навсякъде могат да ти покажат каквото си поискат.
Но ще се организирам, и ще отида де, вероятно по-късен месец, но ще отида! (сега съм на работа, и този час 13,00 примерно е безумен!)

# 28
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А, да добавя нещо за Окръжна - имат изложени плакатчетата за кърмене, които сме им носили и с удоволствие приемат брошури, които да раздават на родилките, даже завеждащият неонатологията есента ми звъня да му занеса, защото им свършили Laughing От март месец болницата започва обучение по програмата Болници-приятели на бебето (ще минат поне 2-3 години, докато ги сертифицират, но ще стане).
Браво! Ще има ли и други болници започващи обучение? Според теб инициативата на конкретния ръководител ли е? Как да ги стимулираме?
Да, има още няколко болници в страната, които ще започват обучение. Предстои сертифициране на болницата в Стара Загора в следващите няколко дни (буквално - до средата на март ще бъде сертифицирана). Доколкото знам, инициативата си идва от страна на болниците, които трябва да изявят желание да се включат в програмата и да са желаещи да направят необходимите промени в организацията (напр. да се даде възможност на майките да са заедно с бебетата, което често изисква тотално преструктуриране и ремонт и т.н.), да се обучи целия персонал и да се работи поотделно по всяка точка от програмата, после минават екзаминатори, които няколко дена следят работата в болницата, попълват се едни стандартизирани от Уницеф документи, които включват нещо като интервюта на персонал на различни нива И на пациенти и чак след това се разглежда целия пакет информация за това доколко добре болницата е застъпила практиките в работата си и дали може да се издаде сертификацията. Доколкото знам, периодично (май на всеки 2 години) трябва отново да защити титлата, т.е. пак се провежда наблюдение и отчет в нея.
Как може пациентите на стимулират болниците да участват - напр. като избират за раждането си болници, които носят титлата и като изискват нужите грижи дори в болниците, които не ги предоставят рутинно. Достатъчно е например на въпросните дни на отворени врати изрично да се пита дали болницата е сертифицирана по тази програма и дали работи по нея, ако още не е сертифицирана - това веднага показва консуматорски интерес, заради което и болниците ще се заинтересуват. Факт е, че трябва да се намери и поне 1 достатъчно вдъхновен от идеята лекар, който да подеме кампанията Grinning
Дните на отворени врати са със записване, защото не трябва групата да е прекалено голяма, така че да не нарушава нормалната работа в болницата. Иначе е бая неудобно, ако всеки ден трябва да им е на отворени врати и да има хора, които се врат навсякъде. Нямай прекомерно големи очаквания за тези дни - показват ти каквото те решат и то от най-благоприятния ъгъл, а вече какво ще стане в реална обстановка... Laughing Вътрешноболнични инфекции има във ВСЯКА една болница и ако някоя твърди, че при тях няма - просто лъже. Конкретно стафилококите са абсолютно навсякъде. А за Токуда по-добре да не коментирам - вчера работихме с една майка, родила миналата седмица там и 3 жени се потихме 2 часа да оправяме проблем, който можеше да бъде избегнат само с елементарно персонално внимание и малко навременна помощ към майката Rolling Eyes Не че в другите болници това го няма - но не бързайте да си рисувате розови картинки само защото болницата е частна, това не означава автоматично по-добри грижи на всяко ниво (макар че би трябвало!).
Още една гореща препоръка от мен към който проявява желание и инициатива за промяна на болничните политики - питайте изрично дали болницата разполага с консултант по кърмене и дали може да ви насочи към група за подкрепа на кърмещите майки Laughing Това е задължителен елемент от програмата болници-приятели на бебетата, който никой не спазва Laughing И отново само натиск от протребителите ще задължи болниците да го включат в обгрижването на майките и бебетата.

# 29
  • Мнения: X
В родилното не се допускат външни лица, поради възможност за инфекции на бебетата.  Предполагам, само през този един ден в месеца, който е указан, са направили изключение и то за няколкото бременни жени, които ще влязат вътре, обути в специални калцуни и облечени с онези зелените, стерилни престилки.
Записването може би е за да се предвиди броя на посетителките и да се вземе разрешение от завеждащия отделението за допускане на тези лица вътре. Както и за да се осигури медицинско лице от същото отделение, което да покаже родилното и неонатологично отделения и да разясни условията там.
Иначе, ето я Токуда - http://www.tokudabolnica.bg/, можеш да я посетиш и сама, но в родилното няма да те допуснат, предполагам. (цък)
Ако искаш да родиш там с направление, а не платено, трябва много по-рано да се запишеш на женска консултация там, затова отсега ти давам линковете.  Simple Smile

Ето ТУК е обсъждана Токуда във форума и има публикувани снимки от родилното отделение, ако искаш да добиеш малка представа. (Последните страници от темата са с по-съвременна информация, оказва се, че часовете за ЖК са заети месеци напред, за жалост. Но и аз навремето, се записах още от втория месец на бременността си на ЖК в Токуда, та нямах проблеми с направлението.)

Последна редакция: нд, 17 фев 2008, 12:17 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт