В коя болица родихте и как протича там кърменето?

  • 21 574
  • 284
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 423
Родих в Правителствена.
И гинеколожката ми д-р Христова и педиатрите полагат всички усилия да подпомогнат и насърчат кърменето на майките родили там.

# 31
  • Мнения: 711
Аз родих във Втора градска и съм доволна.Няколко часа след раждането бебка си беше при мен и я взимаха само сутрин за къпане, памперса сменяваха в стаята при нас.Можех да я кърмя когато си поискам идваха да ни показват как точно да поставим бебето на гърдата, но аз си знаех от тук  bouquet, и проверяваха дали е дошла кърмата, много трудно даваха добавка, насърчаваха кърменето.В легълцето при бебка имаше постоянно шише с вода но никога не са настоявали  да я давам.Интересното беше че педиатрите не даваха да си лягаме с бебетата в леглата, не било хигиенично, но санитарката ни казваше че това е най-доброто за дечицата.За ха раната нямам спомени, но май беше постничко и чаичета newsm78.Недостатъкът за някои на тази болница е че не се разрешават свиждания до деня на изписването, а си комуникираш с роднините и приятелите през прозореца, мен лично това не ме  е притеснявало.

Аз по-скоро родих там и въобще не беше така при мен...
Донесоха ми 4 час а след раждането..като се има впредвид, че бях в предродилна 36 часа...Казаха ми: Кърмете се! Аз погледнах тъпо, и казах, че незнам как и че кърмата не ми е слезнала още и отговора беше: "Там на плаката пише!" Shocked
Благодарение на това, че никой не ми обясни и въпреки опитите ми не успях да се справя, бебо изпадаше в истерия щом го сложа на гърдата и се наложи да го кърмя през шише (т.е. да се цедя, което продължи само 1 месец), а за проблемите с гърдите ми няма да говоря. Добре, че се уредих да ме изпишат 1 ден по-рано иначе не ми се мисли  Confused

# 32
  • Мнения: 616
Тази информация за Стара Загора е много добра! Аз нали се местя в Казанлък, поне ако ме свари бебето неподготвена там, няма да се тревожа, а отпрашвам към Стара Загора  Joy

За отворените врати ми е ясно, какви са причините, все пак това е болница, не музей или парламента  Joy Но аз имам навика да се възмущавам от всичко, което се прави повече или по-малко за да се отчете някаква дейност просто.

Лично аз засега съм се насочила към Св.София, но частната, на д-р Мазнейкова; ходя на консултация в МД, и като видях, че в кабината за ЖК няма дори кантар за тегло... ми хич не ме въодушевиха...А и вече трети месец не могат да ми направят едно изследване на урина като хората  ooooh! 
Та още на следващата среща с Мазнейкова ще си поставя всичките въпроси, и вярвам, че ще се съобразят с желанието ми.
Живот и здраве след някой друг месец ще споделя опит  Peace

И аз съм на мнение, че само интереса на "потребителя" може да промени нещата, затова и толкова много питам сега, да знам на какво да обръщам внимание като му дойде времето!

# 33
  • Мнения: X
hedra, предполагам, проблемът е бил свързан с кърменето. Иначе хигиената в Токуда беше светлинни години преди тази в МД. Например, неонатолозите и  сестрите влизаха със специални престилки при бебетата и задължително си дезинфекцираха ръцете със специален разтвор (който се използва за дезинфекция дори при хирургически интервенции), който е в пълнители, закачени на стената в бебешкия бокс, както и във всяка стая от родилното отделение. Освен това в наблюдението и контрола на родилната дейност наистина са перфектни - целият екип се занимава с една, максимум две родилки, защото цялото родилно се състои от (май бяха) 18 легла, т.е. възможността да раждат много жени едновременно е просто нулева. Аз бях единствената родилка за цялата нощ преди 8 месеца, когато раждах там. Това е несравнимо с хамбари като МД, Шейново и Тина Киркова. Колкото до подкрепата на кърменето, в първия постинг съм го написала - навсякъде медицинските практики в това отношение са еднакво некомпетентни. Добре, че го има този форум и хора като теб, дето давате безценни съвети bouquet, иначе много майки нямаше изобщо да кърмим, заради тази тотална незаинтересованост от страна на медицинските лица към този така важен старт за нашите бебета.

# 34
  • Мнения: 116
Здравей, offioly!
Да се включа и аз...Раждах в Св. София (бившата Тина Киркова) и съм доволна от всичко... обаче - с избор на екип и Вип стая... При мен по няколко показателя беше наложително секцио, обаче персоналът се съобрази с всички мои други изисквания - бащата беше до мен по време на операцията, а после се разхождаше с бебето, докато го къпеха и преглеждаха... След това ме вкараха за 12 часа в реанимацията (и там бях без бебето Sad ), но след това ни качиха заедно в отделна стая и го взимаха само за прегледите. Бебето си беше при мен денонощно, радваха ми се, че не искам никакви добавки, че непрекъснато виси на гърдите ми и че не го давам в общото помещение за през нощта. Минаваха от време на време да проверят как се справям и дали имам нужда от помощ... Трябва да отбележа, че жената, която първа ми показа как да кърмя, не беше лекарка или акушерка, ами санитарката, която влезе да чисти стаята... Wink...
Бащата можеше да е с нас колкото си иска по което и да е време (е, не сме пробвали през нощта).
За мен изводът от престоят ми беше, че за съжаление в България все още нещата, които ние искаме, не са нормалната практика, но ако човек се подготви, ако знае предварително какво иска и го заяви навреме, има реални шансове да успее Wink.
Така че - УСПЕХ!!!   bouquet

# 35
  • София
  • Мнения: 1 504
Има и още една частна  клиника "Света София" на Мазнейкова..чувала съм, че и там са добри условията...

# 36
  • София
  • Мнения: 1 504
skrech
 newsm78  newsm78  newsm78
 И в стаите, които не са вип бебетата са при родилките, освен тези в ковиоз, на система и други такива. Мамите със секцио могат да избират. А за консултациите, за които пишеш... сякаш това, което чета не е за тази Св. София, която аз знам  :lol

Бяха ме предупредили, че ако съм в общото помещение бебето няма да е при мен, ще ми го носят на 3 часа, а през ноща ги били взимали, затова си взех Випа. Остава варианта, защото съм била във Вип, затова да са били по-мили newsm78, но аз наистина нямам оплаквания от 5 дневния си престой...
Посещния във Випа могат да се правят по всяко време.

# 37
  • Мнения: 50
Да споделя и аз свойте впечатления.Вярно е,че не са много скорошни,но са доста различни от това,което прочетох.Раждах в 1-ва АГ(Тина Киркова).Родих преждевременно в осми месец със секцио.Имах доктор,който ми следеше бременността и той ми направи секциото.След него 24 часа бях в реанимация,а после лежахме още 15 дена в обикновена стая.Теди беше 5 дни в кувьоз,но не се хранеше със сонда,а си имаше сукателен рефлекс.Поради тази причина още в реанимация акушерките ми показаха как с масажи да стимулирам тръгването на кърмата и на другия ден вече имах колоастра,която ми показаха как да изцеждам и я давахме на Теди в кувьоза(честно да си призная не знам дали е кувьоз или кислородна палатка,но на всеки 3часа си и давах изцедена колоастра).Проблем дойде от това,че когато я извадиха от кувьоза и  започнах да я слагам на гърда Теди моментално заспиваше и по никакъв начин не можехме да я събудим,затова продължих с изцеждането.Но всички опити за кърмене от първия до последния бяха в детско отделение по надзора и съветите на акушерките.Преди всяко кърмене я теглеха след това пак за да се види дали и колко е сукала.Шише с вода имаше,но даже ме съветваха да не давам.Храната за родилките беше ужасна,но таткото се грижеше добре Laughing.След кувьоза Теди можеше да е при мен когато искам в смисъл че като ми дойдеше някой на свиждане я водех в отделението и ако исках и през нощта я оставях там,като задължително в 1 и в 4 ме викаха да я храня.Общо взето от 10-тия ден бяхме вече непрекъснато заедно,но така и не се научихме да сучем от гърда,въпреки че пак акушерките ми казаха за кърмето на поискване.Това е от мен,сега може и да не е така,но аз останах доста доволна Simple Smile  bouquet

# 38
  • Мнения: 743
И аз родих в Св.София 1ва АГ ,много съм доволна от отношението на персонала ,навърчават кърменето,раздадоха и брошури ,показват как се цеди,дори не едно момиче в нашата стая която нямаше помпа и възможност да си закупи,му помогнаха с електрическа такава, която се намира там,не съм била във ВИП стая ,нито пък съм имала екип по избор,родих нормално и подари липса на стаи бях настанена в отделението за инвитро на горния етаж,но бих казала че съм благодарна че бебето не беше с мен в една стая през първите дни ,защото раждах 24ч и бях много изморена и имах адска нужда от сън и тишина. Peace

# 39
  • София
  • Мнения: 1 391
Аз  се включвам само за да кажа, че в Деня на отворените врати Токуда не сме влизали в родилното, тъй като сметнаха, че има опасност от разнасяне на зараза, а пък и честно да ви кажа не би ми се искало докато раждам наоколо да ми се разхождат разни хора, били те бременни.
Иначе Ния я родих в Шейново (за условията там вече е писано), но сега нямам намерение да ходя пак там.

# 40
  • София
  • Мнения: 1 185
Аз родих в бившата Тина Киркова - нормално с присъствието на бащата, което задължаваше и за вип зала за раждане, където бебето стои при майката през първите 2 часа след раждането, но на молбата ми да го сложа на гърда още тогава получих отговор "Това е България, много филми гледаш!"  #Cussing out и така - още ме е яд, че когато излезнаха не го направих!. Донесоха ми бебето, когато ме преведоха в стаята - след около 3 часа и никой не ми показа как да го сложа на гърда. Малкия не искаше да засуче, но на следващия ден бързо се ориентира. Нищо не му даваха, само слагаха шише с вода, ако искам аз да му дам. Беше си при мен почти през цялото време, взимаха го само за тоалет и визитация.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Мога да отговоря за Пловдив- сигурно ще има и някой който ще го интересува

Родих във Весела

Може ли бебето да е при майката постоянно? - бебетата са постоянно при майките (при родилите секцио им ги носят на 3-ти ден)
Ако не - спазват ли желанието на майката да не се дава вода?- не само спазват, а имаше и една сестра, която твърдеше, че бебетата нямат нужда от вода
Приемат ли желание за закърмване още в първия час?- сигурно биха приели- 2006-та не се сетих за това
Дават ли нужната информация относно правилното кърмене? - може би защото моето засука както трябва не съм питала, а само веднъж погледнаха дали засуква добре и дали ми е слезнала кърмата, че акушерката много не повярва, че 48ч след раждане имах вече кърма.
Храната в болницата подходяща ли е за кърмачки? - не се хранех от болничната храна- носеха ми от нас

По въпроса за изписването- родих нормално на 13-ти на обяд на 16-ти ни изписаха  Simple Smile

# 42
  • Мнения: 107
Родих в Токуда болница в София. Доволна съм много!!!

Може ли бебето да е при майката постоянно? - бебетата са постоянно при майките - има и опция да е на общо гледане по желание на майката
Ако не - спазват ли желанието на майката да не се дава вода?- в легълцата на бебетата има шише с водичка, ако искаш даваш
Приемат ли желание за закърмване още в първия час?- раждах през нощта и не се сетих да питам. Донесоха ми бебка сутринта в 6-аз родих в 3и22
Дават ли нужната информация относно правилното кърмене? - неонатоложка и сестра гледаха дали правилно засуква бебка. обясниха ми и как да кърмя за да ми се регулира кърмата. казаха да кърмя и по често ако бебка е неспокойна.
Храната в болницата подходяща ли е за кърмачки? - нямах апетит, пиех главно кърма

По въпроса за изписването- родих нормално на 7ми рано сутринта, изписаха ме на 9ти май... newsm78

# 43
  • Мнения: 92
Моля, ако има майки раждали във Варна да споделят.
Тук има 3 болници в които може да се ражда, все пак имаш право на избор, но незнам до колко разнообразен  Blush

# 44
  • Мнения: 433
Родих в Майчин дом, вагинално, без усложнения - избрах да е там освен другото и заради това, че практиката там е децата да са с майките през цялото време след раждането. Ако говорим за нормално протекло раждане.
Бях доволна от това, че успях да направя всичко необходимо за едно успешно кърмене. След раждането, когато ни качиха в отделението с бебето, ни оставиха на спокойствие и аз веднага го сложих на гърда. Първите десетина часа след раждането то едва захапваше, луташе се, имах чувството, че зърното е много голям за неговата устичка. Затова впръсквах и изцеждах капките коластра в устичката му. Това помогна много и постепенно бебето разбра какво да прави и на следващата сутрин вече захапваше чудесно.
Другата майка в стаята, която роди след мен, веднага след качването си в отделението получи инструкции как да закърми, беше й показано и й се напомняше често да слага детето колкото може по-често на гърда. На детските визитации ни следяха кърмим ли, проверяваха имаме ли кърма и се даваха съвети при питане от страна на майките.
Персоналът питаше искаме ли вода и ни оставяше шишета за всеки случай, но никой не се скара на мен и другата майка в стаята, когато казвахме, че не даваме вода. Просто ни взимаха неизползваните шишета и даваха нови. Останах с впечатлението, че нямат твърда практика и просто дават възможност на всяка майка да прави това, което прецени. Това ми наблюдение е и изобщо за кърменето и всичко, касаещо бебетата. 



Тук бих искала да направя следните забележки по практиката на персонала.

1. Не обясняват на всички подробно и настойчиво техниката на кърменето - а само на някои, както се случи. Когато някоя акушерка разбереше, че съм раждала, си спестяваше всякакви напътствия - абе ти си знаеш, какво да ти говорим. Това не е правилно - една жена може да е вече раждала и пак да няма опит с кърменето.

2.  Не се препоръчва настойчиво кърменето - ако майка поиска добавка, веднага й се дава, без да се проследи защо и нужна ли е наистина. Ако някоя майка се оплаче, че бебето реве непрекъснато или на визитация се окаже, че теглото е паднало прекалено и не се качва след това - веднага й се дава добавка, без да се анализира доколко има проблем с кърменето

3. Най-разпространения съвет относно кърменето е: Цеди се!  Според мен това е много порочна практика и е основа за много от проблемите на неуспелите кърмачки!   Значи, не се съветва майката да слага детето непрекъснато на гърда, за да тръгне кърмата и да се регулира целият този процес, а й казват да се цеди. Майката почва да се цеди с помпа, в част от случаите се докарва до хиперлактация, бебето трудно засуква набъбналото зърно. В същото време бебето хленчи и тя му тика водичката, запълва му коремчето и то пак хленчи или реве. И се започва един порочен кръг, от който излизането е трудно. Зърната се разраняват, гърдите се препълват и затрудняват засукването и изнервената майка зарязва тая трудна работа и взима шишето адапт.мляко да й е мирна главата.
Наблюдавах това върху 3-4 майки за 5-те дни престой и можах да помогна само на една. В същото време природата го е направила много лесно:  първите 1-2 дена гърдите са още празнички, има само капки коластра. Така бебето усвоява по-лесно захапването. Когато тръгне млякото и гърдите се препълнят, то вече суче добре и ако се поставя често на гърда, няма да се стигне до препълване, температури и мастити и до чутовните денонощни изцеждания, на които ставах свидетел.
Мисля, че цеденето не бива да се препоръчва така лесно и автоматично от всички. Става дума за първите 2-3 дена след раждането.

4. Като цяло е разхайтена работа - чистачките викат силно в коридора, гледа се през пръсти на това, че външни хора могат да влизат дори без калцуни и извън времето за посещения. Бяхме бесни, че мъжът (и др.роднини) на родилката в стаята, с която деляхме един бокс, зяпаше към нас непрекъснато, докато кърмехме, а и заради жегата ходехме полуголи в стаята. Дори съжалих, че си бях запрала кървавата нощница, за да му се измандахерцам с нея демонстративно!  #2gunfire  Някои хора нямат капчица такт.
 
От друга страна, ако ми притрябваше нещо, откликваха и като цяло се държаха доста сърдечно (не съм плащала стотинка). Не съм била свидетел на грубо крещене и унизяване на родилки, каквито оплаквания често има. Неонатоложката си миеше ръцете преди всеки преглед на конкретно бебе - общо 5 пъти в нашия бокс. Ако поискаш лигнин или чист чаршаф - дават. Като цяло е доста по-добре, отколкото очаквах, имайки предвид положението в нашите болници (не само АГ).

Общи условия

Активация на акаунт