Тема за детските площадки в София

  • 15 166
  • 146
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 327
Всеки от нас има информация за детска площадка, която не е почиствана от години; в която има катерушки и пързалки от нашето детство; която е обновена наскоро, но вече е опасна за децата ни.

Настоящата тема се роди в продължение на един изключително приятен разговор в офиса на Асоциация "Родители". Каква е нейната цел?

Надяваме се с ваша помощ да съберем информация и снимков материал относно състоянието на повече детски площадки в София.
А дали в непосредствена близост до площадките има заведения?  Някои от изградените заведения в близост до детски площадки имат клаузи в договорите за подръжка на тези площадки.


Как приемате идея площадката, в която водите детето си, да бъде оградена и да се заключва през нощта? Бихте ли приели вие да отговаряте за този ключ? Има ли и други родители, с които може заедно да подавате сигнали за състоянието на съоръженията на територията на дадена площадка или идеи за нейното обновяване?

Реално ли е сами да отговаряме за чистотата на тази площадки (имайки предвид колко от нас оставят по пейките чашките от кафе и хвърлят фасове по земята  Rolling Eyes)
Можем ли да се организираме и сами да боядисваме съоръженията ако общината ни осигурява боята за тази цел?

Как бихте искали да изглеждат детските площадки и какви съоръжения да има на тяхната територия? Ако имате информация относно детските площадки в други държави, ще сме благодарни да ги споделите с нас.

Асоциация "Родители" се ангажира да представлява родителските групи юридически, както и да търси варианти разходите да се покриват не само от общината, но и по проекти.

Момичета, искрено се надявам да пишете повече в тази тема, като давате идеи и мнения относно изпълнението на подобен проект. Също така ви моля да не бъркате охраняването на детски площадки през нощта с настоящата тема  Mr. Green



# 1
  • Мнения: 3 161
много хубава тема. Харесва ми площадките да са оградени. В съседство със заведение, което се грижи и поддържа (и така привлича клиенти с деца) - чудесно. Ако се прави от родители - то те трябва да се обединят по някакъв начин, както са го направили Приятелите на Докторската градина и поддържат градината. Общината да помага - задължително, но не с кутия боя от 5 лв  Mr. Green. Да търси и привлича спонсори, да осигури ограда, охрана. В Париж съм виждала такива градинки с кабинка и охрана. В Лондон също - градината се поддържа от една църква. Впрочем и в София ги има, макар и рядко. Градината около гробницата на Ал. Батенберг е с охрана и свободен достъп за граждани (макар че заради охраната изглежда, че не е и малко хора влизат). Преди 2-3 години около една църква в жк Лагера имаше страхотна детска площадка, оградена, църквата я поддържаше, вечер заключваше, беше рай за майките с деца. Майките също се включваха, събираха пари, боядисваха. За съжаление от 2 години някъде църквата е в ремонт и градината на функционира. Друг квартален пример - площадката пред пицария Ветрило в жк Борово. Страхотна градинка, поддържана от заведението. Притегателен център за майките с деца - чисто, зелена трева, по която можеш да пуснеш детето по боси крачета (в градината на църквата също съм го правила - там пясъчникът беше чист). Изобщо, бих предложила, преди да оглеждаме лошите площадки, да потърсим примери за добре поддържани такива и да използваме опита им за другите. Сблъскък също водят кампания в момента за облагородяване на средата - може да се използва по някакъв начин, например да се показват добри примери. Успех с инициативата!

# 2
  • Мнения: 4 458
Харесва ми идеята и темата.
Аз съм за оградените площадки - така и пумиярите няма да влизат вътре (ако още ги има де).
Останалите дейности които писваш са си чисто "комюнити" дейност. Няма нищо лошо в това тези които ползват да се грижат за съоръженията. Моите деца на пример всяка седмица чистят училишния двор - всеки ден някой от класовете чисти по график. Не че държавата не е определила чистачи за тази цел, но и децата така се учат да пазят чистота и някак си са по-отговорни за последствията от действията си...
В САЩ разговарях с хора които си бяха построили публична площадка със пари събрани по между им. Всеки има достъп до площадката. Питах защо и държавата не плаща ли. Казаха ми че държавата им е дала земята - терена, а те са се събралии са го направили за техните си деца, но така че да се ползва и от следващите поколения. Хората сами си почистваха и потдържаха, но и се радваха на това което имат и не търсят признание за направеното... Малко е далече от българския начин на мислене но... неволята учи човека  Mr. Green

# 3
  • Мнения: 382
                    Сигнал за обновена площадка , но вече опасна за децата:
          Находяща се в кв."Стрелбище" между ул."Боровец", ул."Деде Агач" и новостроящата се все още ЦДГ№127 "Златното пате".Заради пункта на Детската кухня, там се събират изключително деца в яслена възраст от целия квъартал , идват и от "Бели брези"и "Хиподрума" даже , защото има много деца.Точно един месец преди местните избори се махнаха старите метални катерушки, успяха да приключат за датата на балотажа  Mr. Green.
      От много бързане , или защото толкова си могат изпълнителите -ЕТ"Вато97"/името им още виси на една счупена табела/, оставиха голямата двойна пързалка недовършена-липсват прегради, никога не са били поставени идецата могат да паднат.На същата тази пързалка разстоянието между най-високото стъпало и площадката и е по-голямо , отколкото между другите стъпала, толсова ,че да се промуши цяло дете.На съществуващите прегради има кръгли отвори с толкова голям диаметър ,че моето дете се подава до кръста през  тях.
      Другата пързалка , уж за по-малките , я поставиха на мястото на старата.Но старата беше с вертикални пръчки -все някакви прегради бяха, и със стъпала беше , ане като сегашната с тръби.Сложиха нови кошчета -те се рзпадат от самосебеси, имат вид на тенекия за сирене и дъната са им разпрани вече.
       Люлките са три вида.Първия вид , като везна, за две деца седящи едно срещу друго са без металните си дръжки , винтовете , с които са монтирани се скъсаха още на другия ден след откриването , и не защото са виновни децата -лошо изпълнение.
        Другия вид люлки -"Т" образни за две деца , ами те се клатят , защото имат контакт с земята само в една точка, две седалки  се счупиха още преди откриването и ги завариха отново, без облегалки са , аса ниски предполага се за по-малки деца.
        Третия вид люлки , със двойни седалки , с облегалки, са с такива размери , че за едно дете е широко , а за две тясно.Ако аз седна на тази люлка/ширината на седалката позволява това/ и зад гърба ми няма друг за равновесие моментално падам, изхлузвам се.
        Влакчето е дървено - единственото нещо което изглеждаше по-добре -дървено се разпада вече, разлепва се , колела , локомотив, не по вина на бебетата , пак от изпълнението.
        Има някакво странно съоръжение -дървено , представляващо част от крепостна стена с топове-оръдия, никой не играе на него , а доста дървета са били изсечени за материал за направата му и се намира непосредствено до мястото където липсва оградата на градинката .
        Пясък сложиха повечко-това го намирам за положително , не само в пясъчника , а и под някои от люлките , тази за по-малките си остана в калта.Той е притегателен за домашните кучета , обаче.По консистенцията на фекалиите си личи, че са яли храна купена от зоомагазин.Не знам какви са тези хора , които си извеждат кучетата там #Cussing out
        На изходите има винаги паркирани коли , които пречат за преминаването или на видимостта .
        И въпреки горе изброеното тази градинка е притегателна , в сравнение с много други.
     

# 4
  • София
  • Мнения: 383
Аз съм доста скептично настроена относно поддържката и изграждането на детски площадки. Преди изборите подавах жалба за площадката пред нас, която беше чисто нова, когато се роди дъщеря ми (преди 5 години). Миналото лято беше цялата обрасла в треволяци, пързалката е ужасна, люлките са без дъски, само едни голи железа, добросъвестен съсед си отряза една пейка, тъй като ги бяха циментирали, оградата вече почти не остана. Тази жалба още си ми седи във виртуалното деловодство на общината, не е мръднала на йота.
А и да я оправят, съм сигурна, че след една година ще е в същото положение.
Надявам се другаде да имат по-голям успех такива площадки.  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 4 841
Искам да кажа нещо положително във връзка с площадките. На 4 места в Младост (може и повече да са, но за тези знам със сигурност) направиха ремонт на площадките и ги оборудваха с пързалки, катерушки, люлки и т.н. на една шведска фирма - тази. Нямам представа чия е инициативата и с какви средства се правят, но ми харесват невероятно и се надявам да направят все повече такива местенца.
А ако можеше и да са заградени, за да не влизат кучета, щеше да е просто фантастично. Hug

# 6
  • Мнения: 1 327
Аз съм доста скептично настроена относно поддържката и изграждането на детски площадки. Преди изборите подавах жалба за площадката пред нас, която беше чисто нова, когато се роди дъщеря ми (преди 5 години). Миналото лято беше цялата обрасла в треволяци, пързалката е ужасна, люлките са без дъски, само едни голи железа, добросъвестен съсед си отряза една пейка, тъй като ги бяха циментирали, оградата вече почти не остана. Тази жалба още си ми седи във виртуалното деловодство на общината, не е мръднала на йота.
А и да я оправят, съм сигурна, че след една година ще е в същото положение.
Надявам се другаде да имат по-голям успех такива площадки.  Rolling Eyes
можеш ли да ми пуснеш на лични повече информация? или на мейл ely@dir.bg

# 7
  • Мнения: 1 479
Много хубава тема!Подкрепям идеятя за огради и заключване на детските площадки!Но от опит знам,че на практика НЕЩО НЕ СЕ ПОЛУЧАВА.Зад блокьт ми има много хубава площадка,която привлича много хора:майки с деца,домашни кучета,бездомни кучета,идващи хора на свиждане в болницата/ядат и си оставят боклуците,използват храстите за тоалетна по малка и голяма нужда/,пенсионери и ненормални шофьори на леки коли и камиони/ ей така решили за по-пряко да прминат през площадката/.Миналото лято на нас родителите ни писна от всичко това,говорихме с кварталния отговорник за сьвет.Сьбрахме подписка от всички родители,внесохме я в Общината на "Младост","извадихме им душата" за внимание от тяхна страна.И на практика Общината си свьрши работата,"като лисицата с опашката"!Старите съоръжения се боядисаха,на пьрзалките сложиха евтини ламарини,които изпокьсаха дрехите на децата,пребоядисаните изгнили пейки се изпочупиха,пак си преминават леки коли и пак боклуци и акита от кученца!А какво правихме ние родителите:ВСЕКИ ДЕН ЧИСТЕНЕ И СЬБИРАНЕ НА БОКЛУЦИ И НА СЛЕДВАЩИЯ ДЕН ВСЕ ЕДНО "БОМБА Е ПАДНАЛА"!И така се вьртим в крьг.Сега на пролет ЩЕ ИЗРЕЖЕМ ХРАСТИТЕ,ЗА ДА ПРЕМАХНЕМ "ОБЩЕСТВЕНАТА ТОАЛЕТНА",А ОБЩИНАТА ДА РЕШИ КАКВО ЩЕ ПРАВИ С ЗАНЕМАРЕНАТА "ДАТСКА ФУРНА"!И си мисля,като плащаме ВИСОК ДАНЬК СМЕТ,ЗАЩО ТРЯБВА ДА ЧИСТИМ И МЕТЕМ ?Малко обьркано го написах,че се ядосвам.Ще снимам и ще публикувам снимки.

# 8
  • Мнения: 1 327
Много хубава тема!Подкрепям идеятя за огради и заключване на детските площадки!Но от опит знам,че на практика НЕЩО НЕ СЕ ПОЛУЧАВА.Зад блокьт ми има много хубава площадка,която привлича много хора:майки с деца,домашни кучета,бездомни кучета,идващи хора на свиждане в болницата/ядат и си оставят боклуците,използват храстите за тоалетна по малка и голяма нужда/,пенсионери и ненормални шофьори на леки коли и камиони/ ей така решили за по-пряко да прминат през площадката/.Миналото лято на нас родителите ни писна от всичко това,говорихме с кварталния отговорник за сьвет.Сьбрахме подписка от всички родители,внесохме я в Общината на "Младост","извадихме им душата" за внимание от тяхна страна.И на практика Общината си свьрши работата,"като лисицата с опашката"!Старите съоръжения се боядисаха,на пьрзалките сложиха евтини ламарини,които изпокьсаха дрехите на децата,пребоядисаните изгнили пейки се изпочупиха,пак си преминават леки коли и пак боклуци и акита от кученца!А какво правихме ние родителите:ВСЕКИ ДЕН ЧИСТЕНЕ И СЬБИРАНЕ НА БОКЛУЦИ И НА СЛЕДВАЩИЯ ДЕН ВСЕ ЕДНО "БОМБА Е ПАДНАЛА"!И така се вьртим в крьг.Сега на пролет ЩЕ ИЗРЕЖЕМ ХРАСТИТЕ,ЗА ДА ПРЕМАХНЕМ "ОБЩЕСТВЕНАТА ТОАЛЕТНА",А ОБЩИНАТА ДА РЕШИ КАКВО ЩЕ ПРАВИ С ЗАНЕМАРЕНАТА "ДАТСКА ФУРНА"!И си мисля,като плащаме ВИСОК ДАНЬК СМЕТ,ЗАЩО ТРЯБВА ДА ЧИСТИМ И МЕТЕМ ?Малко обьркано го написах,че се ядосвам.Ще снимам и ще публикувам снимки.
dannyha, мислиш ли, че ако градинката беше оградена и се охраняваше през нощта съоръженията щяха да бъдат все още в добро състояние?

# 9
  • Мнения: 1 134
Подкрепям идеята за ограждане и заключване на детските площадки. Дори съм съгласна да има минимална такса, но да съм спокойна, че детето ми няма да играе сред фасове, спринцовки, боклуци...

Това, за което апелирам е да спре изграждането на детски съоръжения върху твърд терен - цимент или асфалт. Навсякъде по света детските площадки са върху тревни площи, пясък и пр.

В парка зад "Герена", например има няколко обособени детски зони. Едната беше в доста окаяно състояние, спортният клуб пое поддръжката й и в момента е доста приятно и чисто място. Оградена е и мисля, че вечер се заключва. В другия край на парка, обаче, има една циментирана площадка с люлки, метални катерушки, една от пързалките е много висока, много стръмна и необезопасена. Там непрекъснато стават инциденти с деца. Крайно време е да се спре изграждането и поддържането на детски площадки с остарели и потенциално опасни материали.

# 10
  • Мнения: 1 479
dannyha, мислиш ли, че ако градинката беше оградена и се охраняваше през нощта съоръженията щяха да бъдат все още в добро състояние?
[/quote]Да,мисля.И е смешно и жалко да стигаме до тази крайна мярка.Не сьм видяла по други страни детски площадки оградени и "под ключ",но хората там имат явно друга култура и вьзпитание,и си пазят.

# 11
  • Мнения: 9 052
eli, при последното си посещение в България zабеляzах доста градинки около Алея Яворов реновирани. Отначало се zарадвах, но след като се опитахме с малкия да полzваме някои съоръжения останах много раzочарована. Люлки, пърzалки ... всичко, което не беш? zапаzено от на?што детскво беше от некачествена и евтина пластмаса и беше веЕч иzпочупено. Няма начин, аz само на моето дете в двора да му сложа такава люлка и то само ще я потроши ... боклуци с 2 думи. Ако нещо се рпави трябвад а е качествено, трайно и да може да се полzва. Още нещо. За площадките, дори и да няма ключове е добре да има огради, zа да не иzлиzат децата и на улицата и да не хвърчат топки ... И трябва да има твърд правилник, който да се спаzва с родителска съвест. НЕ трябва да се пуши на площадките , не трябва да се иzхвърлят никакви боклуци . Ако повечето майки го спаzват , дори появилите се 1 или 2 простакеси щ? се почувстват отхвърлени и няма да иам с кого да споделят клюка и ще престанат да плюят семки по zемята и да осатвят чашки и боклук.

# 12
  • Мнения: 47 981
аз също съм "ЗА" и мисля че дори е редно да има минимална такса за някои градинки, но да сме спокойни за децата си там
аз мога да кажа че в моя квартал- гео милев, има само една що годе хубава градинка, и то там пак се чисти и боядисва по- често с пари на родителите, отколкото на общината
иначе пък- домашни кучета и тийнейджъри се събират в заключената детска ясла, а сутрин лелите първо чистят всичко, после ни извеждат децата, в противен случай трябва да изсипят 20 бебета всред кучешки..... , бутилки и др красоти
ще помисля малко и ще пиша за конкретни градинки

# 13
  • София
  • Мнения: 903
Напълно подкрепям идеята за ограждане на детските площадки, особено ако ще се заключват през нощта. Така няма да влизат помияри и всякакви наркомани и бездомници. Но малко се съмнявам това да се получи. Аз мисля, че не му ли се бръкне в джоба на българина, нищо няма да се примири. Ако общината плаща всичко, а ние само ползваме - нищо няма да се промени.
За съжаление в нашия район, преди около 4 години направиха ( или по-скоро обновиха) една детска площадка, елате сега да видите на какво прилича - бунище , по-зле от Суходол. Другите площадки са в същото състояние - висока трева, боклуци, счупени съоръжения... За съжаление и самите майки  много замърсяват - то не са изхвърлени мръсни памперси, то не са люспи от семки, фасове,опаковки от сокчета, вафли  и т.н. и т.н. Поради тази  причина отдавна вече не водя детето си по т.нар. детски площадки.

# 14
  • Мнения: 1 327
аз също съм "ЗА" и мисля че дори е редно да има минимална такса за някои градинки, но да сме спокойни за децата си там
аз мога да кажа че в моя квартал- гео милев, има само една що годе хубава градинка, и то там пак се чисти и боядисва по- често с пари на родителите, отколкото на общината
иначе пък- домашни кучета и тийнейджъри се събират в заключената детска ясла, а сутрин лелите първо чистят всичко, после ни извеждат децата, в противен случай трябва да изсипят 20 бебета всред кучешки..... , бутилки и др красоти
ще помисля малко и ще пиша за конкретни градинки

аз не смятам, че трябва да се заплаща такса, по-скоро трябва да започнем ние самите да опазваме детските площадки. Но първо трябва наистина да има качествени съоръжения, настилки, различни от бетон, цимент, плочки...  Можем да опитаме с няколко площадки, които да се обновят, оградят и стопанисването им премине в ръцете на родителите. Това не означава, че родителите трябва да заплатят обновяването на дадена площадка!
Ако някой от вас желае да се включи в подобен проект - пишете!

# 15
  • Мнения: 1 327
Напълно подкрепям идеята за ограждане на детските площадки, особено ако ще се заключват през нощта. Така няма да влизат помияри и всякакви наркомани и бездомници. Но малко се съмнявам това да се получи. Аз мисля, че не му ли се бръкне в джоба на българина, нищо няма да се примири. Ако общината плаща всичко, а ние само ползваме - нищо няма да се промени.
За съжаление в нашия район, преди около 4 години направиха ( или по-скоро обновиха) една детска площадка, елате сега да видите на какво прилича - бунище , по-зле от Суходол. Другите площадки са в същото състояние - висока трева, боклуци, счупени съоръжения... За съжаление и самите майки  много замърсяват - то не са изхвърлени мръсни памперси, то не са люспи от семки, фасове,опаковки от сокчета, вафли  и т.н. и т.н. Поради тази  причина отдавна вече не водя детето си по т.нар. детски площадки.
Танче, пусни моля те снимка и адрес на площадката. Също така има ли площадка близо до вас, която бихте поели няколко майки да отключвате/заключвате, да сигнализирате за нужни ремонти и тн?

# 16
  • Мнения: 1 327
jabata_dil , би ли ми казала ти къде живееш и повече инфо за статута на детските площадки там?

# 17
  • Мнения: 9 052
Живея в Германия. родителите нищо не правят zа площадките, освен , че се спаzва беzпрекословно zнака пушенето zабранено и съоръжението се полzва между 10 и 20 часа. Няма никакви zаведения на самата площадка. Те може да са наоколо, но ако са наблиzо не продават алкохол, цигари и пр. до сега не съм видяла някой да хвърли боклук на zемята , където се въргаля собственото му дете. Забранено е zа колела , zащотот може да ударят някое по малко детенце ...  Друго не zнам какво да ти кажа, има пясъчник и катерушки и пърzалки zа малките и zа големите, на някои места са отделно, zащото не можешда искаш 6 или 7 годишните да иzчакват бебетата  Wink но на други места са zаедно, тогава родителите си вървят подир отрочетата и обясняват как се играе с по малките  Wink

настилката е обикновен асвалт, има обаче чисти пясъчници, с пясък, който е рохкав и може да се копае и да се игхрае с него. В софия zабеляzах някакъв спечен пясък, който с пластмасова лопатка не можеш да го иzчегъртам иzобщо

Пусни тема в чужбинските майки, има даже теми по д.ржави, zа идеи и zа подробности.

# 18
  • Мнения: 392
Точно се чудех на кого да пратя снимките си от изпочупени детски съоръжения!
Чудесно е, че асоциация Родители се заема с детските площадки. Довечера, от вкъщи ще публикувам тук (или да изпратя по мейла?) материалите. Имам снимки от парка "Света Троица", квартални градинки в Зона Б-18, Западния парк, градинката "Свети Никола" (на Пиротска и Опълченска).
Моето мнение е, че първо трябва да има какво да опазваме. Голяма част от детските площадки и съоръжения са не само физически и морално остарели, но са ОПАСНИ!!! В България вече е преведен европейския стандарт за безопасност - БДС EN1176, аз съм запозната с него и мога да ви уверя, че почти няма площадка в София, сигурно и в цяла България, която да отговаря на този стандарт за безопасност. За съжаление както  всички стандарти той не е задължителен!!! Все пак смятам, че общината би трябвало да изисква от стопаните на площадките, да ги поддържат в съответствие с този стандарт, доколкото е възможно.
Старите съоръжения често са изпочупени и боядисването им НЕ Е ремонт! Новите пък, обикновено са правени с мисълта да се вземат пари от общината, без да се отчита качеството на поставеното съоръжение. Има все пак няколко наистина чудесни примера за нови, хубави площадки, финансирани от големи фирми. Това обикновено са площадки, изградени от специализирани фирми, а най-добрите просто са внос - на Хагс (Шведската фирма от един линк по-нагоре), Лапсет (Финландия), Компан и др.

# 19
  • Мнения: 9 052
друга идея, която мога да дам е, zабеляzала съм някои големи фирми zа детски съоръжения и играчки поддържат някои площадки, като съоръженията са техни продукти и целта е рекламна. Считай, ж,е няма да ти сложат боклуци. Сега, ако ме карашда ти пратя снимка не мога. виждала съм, каzвала съм си теzи си правят реклама, но не е zле и съм zабравяла, но вие може да се обърнеет към големи фирми виж BIG i drugi

# 20
  • София
  • Мнения: 6 360
много хубава и полезна инициатива, поздравления!

в Младост-1, където живея, на практика няма реновирана детска площадка. всички са останали от моето детство, с буренясали пясъчници, изпочупени люлки и пързалки, голяма част са превзети от автомобили.
преди повече от 10 години направиха 1 люлка и 1 пързалка пред читалището и това беше - сега те са вече счупени и опасни.
децата няма къде да играят.

има една-единствена площадка зад бл.66, в която все още са запазени 2-те подходящи за малки деца люлки, пързалката и пясъчникът (ограден). смятам да подам молба в общината да оправят поне пясъчника, защото е буренясал, и да сложат 1-2 кошчета.

все си мисля, че някои големи фирми с офиси в Младост, биха могли да се агитират да участват в реновирането и поддръжката на площадките - например, Вивател с техния огромен офис в бившите младостки хали. точно до тях има буренясала поляна, която с много малко инвестиции може да стане прекрасен мини-парк. с ограда - още по-хубаво!

# 21
  • Мнения: 1 327
Наслуки, много ти благодаря за мнението!
можеш да пратиш снимки на ely@dir.bg също.
Целта на тази тема е, така да се каже, да опипаме почвата. Дали биха се намерили групи майки, които биха се заели да "стопанисват" такава площадка. Не говорим за площадка със стари съоръжения, а за площадка, която ще бъде обновена изцяло и оградена.
Ако ти смяташ, че в градинката, която посещаваш може да се намерят още майки, с които заедно да участвате в подобен проект - моля те пиши ми и на лични!

jabata_dil, въпроса не е само в обновяването на една площадка, а по-скоро в състоянието и след 1 година! Нали се сещаш, че ако никой не поеме опазването и ще се превърне в подобна на тези, които си видяла при последното си идване тук?
 
И да добавя, че не става въпрос вие да ги охранявате!

# 22
  • Мнения: 9 052
ели, идеята ти няма как да се сбъдне, zащотот хората са си хора и такава група майки или ще им дойде множко работата  (напълно нормалнио )или ще се иzпокарат вzаимно коя какво повечЕ направила. Идеята да се събира мин. такса и с нея да се наеме човек, който да поддържа на с месечна надница май е найъдобра.

# 23
  • Мнения: 1 327
не става с такса, защото винаги има приходящи и ще ги гледат накриво! Нали важното е да има повече градинки, в които да пускаме с удоволствие децата си и най-важното да има хубави, а не опасни съоръжения.
и работата не мисля, че е множко! В няколко майки да има ключове, който последен излиза примерно да заключи.. Да се прави забележка на тези, които хвърлят боклук, или ако има нападали пликове да ги съберете... Това примерно. Ако някои съоръжения имат нужда от ремонт да пуснеш сигнал. Напролет може да се събират няколко татковци и да помогнат за боядисването на съоръженията. Толкова много работа ли е?? Честно казано не виждам да е повече от това, което правят някои майки и сега...

Всъщност за начало на този проект ни трябват 5-6 площадки. Ако излезе успешен ще се присъединят и други към нас.

# 24
  • Мнения: 392
Много внимателно трябва да се премисли това със заключването...
Първо, площадката трябва да е встрани от потока на движение на хората, иначе не може да ограничиш достъпа на хората по пътя им.
Второ - оградата. Трябва да е поне 1 м висока, за да има ефект срещу кучета и случайни набези. Срещу вандали каквото и да сложиш - все тая, ако реши някой да чупи - винаги ще успее.
Трето - ангажимент на колко майки ще е ключа и дали няма да се превърне в повод за скандали тоя ключ. Аз поне като знам колко ми е далече най-близката площадка, при това е пред чужд блок, не бих искала да се натрапвам като "ключарка" там.
Четвърто - площадките в градинки и паркове просто не могат да се заключват от хора, нямащи някакви правомощия спрямо терена. Т.е. общината трябва да разреши и на площадката трябва да има информация - кой е отговорника, кой и кога отваря и затваря. Трябва да се проучи как точно е организирано в парк "Оборище". Там има един чичко - охрана, в къщичка, който вечер заключва. Това ми допада, ама там е голяма площадката, има смисъл от специален човек, ама за пред блока как да намериш "пазач"?

# 25
  • Мнения: 2 208
Хубава и полезна тема!

Да споделя моята гледна точка за обновяването на едната детска площадка в парк "Герена".
Много се зарадвах като видях, че ще бъде оправена. Детето ми беше още малко и скоро щях да го пускам да си играе в пясъчник. Започнаха да правят ограда, докараха и съоръженията, монтираха ги и..... оставиха същия мръсен, пълен със стъкла, фасове и изпражнения пясък!
Оградата вече е изпочупена. Някой на първа страница беше писал, че се заключва.... ама друг път! Те тинейджърите се катерят по нея, правят дупки и вече липсват цели парчета от оградата! Кучетата си влизат свободно....

Като прочетох за градинките в Германия и се размечтах! Искам и тук да не се пуши и пие на детските площадки и да се зарязват чашите и използваните мокри кърпи по пейките! Но това май ще си остане само мечта!

# 26
  • Мнения: 9 052
не става с такса, защото винаги има приходящи и ще ги гледат накриво! Нали важното е да има повече градинки, в които да пускаме с удоволствие децата си и най-важното да има хубави, а не опасни съоръжения.
и работата не мисля, че е множко! В няколко майки да има ключове, който последен излиза примерно да заключи.. Да се прави забележка на тези, които хвърлят боклук, или ако има нападали пликове да ги съберете... Това примерно. Ако някои съоръжения имат нужда от ремонт да пуснеш сигнал. Напролет може да се събират няколко татковци и да помогнат за боядисването на съоръженията. Толкова много работа ли е?? Честно казано не виждам да е повече от това, което правят някои майки и сега...

Всъщност за начало на този проект ни трябват 5-6 площадки. Ако излезе успешен ще се присъединят и други към нас.


така погледнато работата иzглежда малко, но на мен не биха ми иzдържали нервите да тичам като чистачка подир някои мърли, на които ако им кажеш, че не е правилно да правят кочина ще ти кажат я си е**и майката , ти каква си , че ще ми кажеш на мен ...
да , бих събрала и почистила, не ме е гнус, но бих очаквала уважението и приzнанието zа труда ми и найъмалкото да се паzи доброто състояние.
Ако обаче аz ще събирам и ще чистя, а някоя иzнервена, която zдраво я работят вси,ки в къщи, ще си иzкарва комплексите, като ми плюе над усилията ъ.... сори.
А и ключа наистина щ? е повод zа дряzги, zащотот ключарката иzведнъж ще стане мног оважна личност и ще се съzдаде групичак окло нея и мобинг и клюки и онаzи пък zащо ни идва на площадката ...

# 27
  • Мнения: 2 309
Инициативата е прекрасна, сърцето ме боли като гледам детските площадки в това състояние, то не са само те де, кочината е навсякъде. За съжаление обаче съм виждала с очите си как инициативи, подети от хората за една седмица са съсипани. Ето  пример:

градинка в жк.Гео Милев, на улица Голаш, много хубава площадка, а и единствената в района. Съораженията са от мойто детство, кочината е невъобразима, от общината една кофа не са сложили. На няколко пъти хората от района се събираха да чистят, слагаха табелки, окачаха пликчета, в които да се събира боклука, но не би. Помиярите разкъсваха пликовете с боклук, пуберите нощем зарязваха бирите, цигарите, спринцовките и презервативите, никой не дойде да окоси треволяка цяло лято. Отвратително!

градинките в нашия квартал Яворов /виждам, че бяха споменати/ са доста добре поддържани, но пък няма съоражения за игра, плочките по земята са изпочупени и осеяни със счупени стъкла, дъщеря ми се спъна и падна, благодаря се на господ, че не си наряза лицето.

Не вярвам, че родителите могат да се нагърбят да ги поддържат. Аз съм съгласна да чистя на смени с други, но за съжаление, знам, че скоро ще се изнервя от нарочно направени боклуци. Ставала съм свидетел на хвърляне на лайняни памперси, чашки и какви ли не боклуци директно зад пейката. Не бих чистила на хора, които нямат капка самосъзнание. А голям процент от българите сме такива - мърляви. Всеки ден минавам с трамвая покрай гората зад Семинарията. Гората е зарината с боклуци, личи си как боклука е изхвърлен от кофата, личи че седи там с години, полуразложен от снеговете, сега като напъпи тревата ще го покрие. На спирките е кочина, кой каквото ял, пил, пушил е хвърлил...и това е гора, не им ли става жал. Същото ще е и по детските площадки. Песимист съм в това отношение. Но бих участвала в начинанието.

В Барселона /сигурно и в други градове, но в този вече гледах с друг, майчински поглед на нещата/, на всяко удобно местенце има градинка, хората нямат такива големи паркове като нашите. та имаш тротоар, а на него заградено с оградка местенце, покрито с пясък, пълно с обезопасени съоражения, много от хората даже обувките си събуват като влизат вътре. И това насред оживения градски трафик, намерили си начин хората. Самосъзнание трябва, а на нас ни е дълбоко изкоренено.

# 28
  • Мнения: 1 327
не става с такса, защото винаги има приходящи и ще ги гледат накриво! Нали важното е да има повече градинки, в които да пускаме с удоволствие децата си и най-важното да има хубави, а не опасни съоръжения.
и работата не мисля, че е множко! В няколко майки да има ключове, който последен излиза примерно да заключи.. Да се прави забележка на тези, които хвърлят боклук, или ако има нападали пликове да ги съберете... Това примерно. Ако някои съоръжения имат нужда от ремонт да пуснеш сигнал. Напролет може да се събират няколко татковци и да помогнат за боядисването на съоръженията. Толкова много работа ли е?? Честно казано не виждам да е повече от това, което правят някои майки и сега...

Всъщност за начало на този проект ни трябват 5-6 площадки. Ако излезе успешен ще се присъединят и други към нас.


така погледнато работата иzглежда малко, но на мен не биха ми иzдържали нервите да тичам като чистачка подир някои мърли, на които ако им кажеш, че не е правилно да правят кочина ще ти кажат я си е**и майката , ти каква си , че ще ми кажеш на мен ...
да , бих събрала и почистила, не ме е гнус, но бих очаквала уважението и приzнанието zа труда ми и найъмалкото да се паzи доброто състояние.
Ако обаче аz ще събирам и ще чистя, а някоя иzнервена, която zдраво я работят вси,ки в къщи, ще си иzкарва комплексите, като ми плюе над усилията ъ.... сори.
А и ключа наистина щ? е повод zа дряzги, zащотот ключарката иzведнъж ще стане мног оважна личност и ще се съzдаде групичак окло нея и мобинг и клюки и онаzи пък zащо ни идва на площадката ...


не става въпрос за 1 ключ  Laughing не всеки може да е винаги на разположение, все пак  Wink
а за чистенето си много права, но не мисля, че всички са такива мърли, айде сега. Пък и не става въпрос основно с чистенето да се занимават майките

# 29
  • Мнения: 252
Здравейте и от мен и много се радвам на инициативата, която сте подели. Аз живея с/у Пирогов, и искам да споделя за проблема с нашата градинка, която се намира точно до ресторант Кук и басейн Виктория. Тези заведения са построени на мястото на малко стадионче, което се е ползвало от хората и децата в квартала, но въпреки общественото мнение, заведенията са завзели голяма площ от бившата градинка. Доколкото знам, собствениците на заведенията е трябвало да поддържат детската площадка, която е останала, но нищо такова не се е случило в последствие. Тази годинка градинката е доста мръсна и запусната,но дори това не е най-големия ни проблем. От миналата година едната част от градинката се превърна в паркинг, особено през лятото когато работи басейна, има много паркирали и маневриращи в/у площадката коли. Успяхме да накараме общината да се намеси -издигнаха уж някакво заграждение, което бе разрушено само след няколко дни. Продължаваме да информираме общината (Красно село), за продължаващия проблем, но те не предприемат нищо и се оправдава със собствениците. Ако някой се е сблъсквал и се е справял с подобен проблем, моля да ми пише. Има родители от нашия квартал, които могат да помогнат да се изгради спонсорска площадка, но искаме да спрем преди това достъпа на коли до тази площадка.

# 30
  • Мнения: 1 327
Здравейте и от мен и много се радвам на инициативата, която сте подели. Аз живея с/у Пирогов, и искам да споделя за проблема с нашата градинка, която се намира точно до ресторант Кук и басейн Виктория. Тези заведения са построени на мястото на малко стадионче, което се е ползвало от хората и децата в квартала, но въпреки общественото мнение, заведенията са завзели голяма площ от бившата градинка. Доколкото знам, собствениците на заведенията е трябвало да поддържат детската площадка, която е останала, но нищо такова не се е случило в последствие. Тази годинка градинката е доста мръсна и запусната,но дори това не е най-големия ни проблем. От миналата година едната част от градинката се превърна в паркинг, особено през лятото когато работи басейна, има много паркирали и маневриращи в/у площадката коли. Успяхме да накараме общината да се намеси -издигнаха уж някакво заграждение, което бе разрушено само след няколко дни. Продължаваме да информираме общината (Красно село), за продължаващия проблем, но те не предприемат нищо и се оправдава със собствениците. Ако някой се е сблъсквал и се е справял с подобен проблем, моля да ми пише. Има родители от нашия квартал, които могат да помогнат да се изгради спонсорска площадка, но искаме да спрем преди това достъпа на коли до тази площадка.
може ли снимки и адрес?

# 31
  • Мнения: 19
Чудна инициатива!
Най-реално е фирми с цел PR да реновират площадките. Та на тяхното внимание - две площадки в плачевно състояние в Младост - зад блок 43 и зад блок 229. Опасни, изпочупени, ръждясали останки от катерушки, буренясали пясъчници и скелети от пейки.

# 32
  • Мнения: 1 327
Чудна инициатива!
Най-реално е фирми с цел PR да реновират площадките. Та на тяхното внимание - две площадки в плачевно състояние в Младост - зад блок 43 и зад блок 229. Опасни, изпочупени, ръждясали останки от катерушки, буренясали пясъчници и скелети от пейки.

а снимки и адреси, може ли?

# 33
  • София
  • Мнения: 6 360
Чудна инициатива!
Най-реално е фирми с цел PR да реновират площадките. Та на тяхното внимание - две площадки в плачевно състояние в Младост - зад блок 43 и зад блок 229. Опасни, изпочупени, ръждясали останки от катерушки, буренясали пясъчници и скелети от пейки.

а снимки и адреси, може ли?


elito, утре като се стопли и излезем, ще снимам всички площадки в Младост-1 и ще ти ги изпратя с точните им адреси.

# 34
  • Мнения: 1 327
Чудна инициатива!
Най-реално е фирми с цел PR да реновират площадките. Та на тяхното внимание - две площадки в плачевно състояние в Младост - зад блок 43 и зад блок 229. Опасни, изпочупени, ръждясали останки от катерушки, буренясали пясъчници и скелети от пейки.

а снимки и адреси, може ли?


elito, утре като се стопли и излезем, ще снимам всички площадки в Младост-1 и ще ти ги изпратя с точните им адреси.

малко извън темата ти в кой блок си там? до 95година живях в бл 43.

# 35
  • Мнения: 252
ще пусна утре

# 36
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Здравейте, живея в Редута и съм готова да се включа в изграждане, обновяване и стопанисване на детски площадки.

В Редута има активно строителство, заселиха се много хора и скоро ще са нужни детски площадки с по-голям капацитет.
Понеже разстоянията между кооперациите са малки, е най-подходящо да се направят малки детски площадки, разпръснати на различни места. Съвсем наскоро направиха една такава, малка, но с достатъчно съоръжения, има и ниска оградка и е доста прилична. Ще я снимам в почивните дни е ще я покажа.

Парка Гео Милев е голям и удобен, но затова пък е превърнат в кучешка тоалетна. Там общо взето стъпиш ли на трева, стъпваш върху кучешки изпражнения.

Всъщност непрекъснато мисля за обновяване и поддържане на детските площадки в района, но се опасявам, че нямам юридическо основание за това.
Ще ми бъде много неприятно, ако например съм подменила една счупена пейка, а от общината ми наложат глоба за това.


Да се заключват детските площадки не ми се струва добра идея, все пак не става въпрос за наша собственост, в която да влизат определен кръг хора. Но би било хубаво да има прилична ограда.

По-скоро детските площадки трябва да се опазват от кучета и трошащи тийнейджъри /дано някоя мама не се обиди, но те обикновено са доста буйни/.

# 37
  • Мнения: 1 327
хубав ник нейм си си избрала, ама някак странно ми иде да се обръщам към теб с него  Mr. Green

виж, идеята да се заключват градинките е, за да не влизат гаменчета вътре късно вечер или нощем. Не че ако са решили няма да го направят де  Grinning Ключове може да имат и 20 човека, нали?

# 38
  • Мнения: 19
Едната площадка е между блоковете 43 и 50 в Младост 1. Другата е точно на гърба на блок 229 в Младост 2. Ако мога, ще снимам. И още нещо - освен, че катерушките са опасно ръждясали и счупени, тревата наоколо въобще не се коси и през лятото избуява до 2, пълни с кърлежи метра

# 39
  • Мнения: 1 327
Едната площадка е между блоковете 43 и 50 в Младост 1. Другата е точно на гърба на блок 229 в Младост 2. Ако мога, ще снимам. И още нещо - освен, че катерушките са опасно ръждясали и счупени, тревата наоколо въобще не се коси и през лятото избуява до 2, пълни с кърлежи метра
като направиш снимката ще ти кажа дали са катерушките от моето детство  Laughing
там градинката е хубава, защото е голяма и има място за много деца.

# 40
  • София
  • Мнения: 6 260
Много хубава тема! Браво еlito!   bouquet

А ето и цитат от последния ми пост:

... Сега, като се прибирахме с малката, се сетих за още нещо ... Става дума за пясъчниците - име на скандалджийка ми излезе в квартала, че детските площадки и пясъчниците са за децата, а не за разходка на кучета. Много обичам животни, моят пес живя 18 години, много ми беше тъжно миналата година, като си отиде, ма как пък веднъж не помня да си е вършил работите в детските пясъчници... Та мисълта ми е какви са глобите за стопаните на кучета, които ги разхождат на неподходящи (забранени) места и дали не може детските площадки да се оградят, че с тоя народ или поне с бабите в квартала оправия няма, ей. Аз живея до самия Южен парк и минаваме през него, като се прибираме с малката, та ми омръзна да гледам в пясъчниците кучета, при това в повечето случаи домашни.

И това ако не е телепатия!  Joy Сега по същество - въпросните пясъчници  лятото привличат много майки от цели три квартала, защото са в една алея с шарена сянка. Аз почти всеки път събирах и хвърлях боклуци в кошчетата. Някак си не можех да си оставя детето да се въргаля сред тях. Да не говорим, че и малката се е научила да събира фасовете и да ги хвърля в кошчетата.  ooooh! Една от бабите на детенце в компанията даже два пъти прави основно почистване на пясъчниците и пространството около тях, включително и пресяване на пясъка - на следващия ден пак всичко е във фасове и обелки от семки.  Rolling Eyes

# 41
  • Мнения: 19
Elito, аз съм на 33 и тези две площадки ги помня от моето детство.

# 42
  • Мнения: 1 479
Много хубава тема! Браво еlito!   bouquet

А ето и цитат от последния ми пост:

... Сега, като се прибирахме с малката, се сетих за още нещо ... Става дума за пясъчниците - име на скандалджийка ми излезе в квартала, че детските площадки и пясъчниците са за децата, а не за разходка на кучета. Много обичам животни, моят пес живя 18 години, много ми беше тъжно миналата година, като си отиде, ма как пък веднъж не помня да си е вършил работите в детските пясъчници... Та мисълта ми е какви са глобите за стопаните на кучета, които ги разхождат на неподходящи (забранени) места и дали не може детските площадки да се оградят, че с тоя народ или поне с бабите в квартала оправия няма, ей. Аз живея до самия Южен парк и минаваме през него, като се прибираме с малката, та ми омръзна да гледам в пясъчниците кучета, при това в повечето случаи домашни.

И това ако не е телепатия!  Joy Сега по същество - въпросните пясъчници  лятото привличат много майки от цели три квартала, защото са в една алея с шарена сянка. Аз почти всеки път събирах и хвърлях боклуци в кошчетата. Някак си не можех да си оставя детето да се въргаля сред тях. Да не говорим, че и малката се е научила да събира фасовете и да ги хвърля в кошчетата.  ooooh! Една от бабите на детенце в компанията даже два пъти прави основно почистване на пясъчниците и пространството около тях, включително и пресяване на пясъка - на следващия ден пак всичко е във фасове и обелки от семки.  Rolling Eyes
Глобата за стопаните на кучета е 500лева.Общината не ги глобява веднага след сигнал,а пьрво ги предупреждава.

# 43
  • София
  • Мнения: 6 260
Момичета, ето ви един "смешен" кадър от северната ни съседка:

# 44
  • Мнения: 256
И аз съм навита да се включа в инициативата и да помогна с организацията по създаването и стопанисването на такава градинка в нашия квартал. Живея в кв. Мусагеница, бих казала в центъра на квартала.  Аз самата бих предпочела да водя детето си в заградена площадка, дори да се намира малко по-далече от моя блок, но да знам, че там кучета нямат достъп.
 Миналата година почти всички площадки в квартала се обновиха. Смениха се старите и почупени пързалки с нови, ремонтираха се пейките, на някои места се поставиха и нови, оправиха и люлките.  Даже нов пясък сложиха в някои от пясъчниците, но май не беше много качествен, защото след някой и друг дъжд се слегна и образува твърда маса, в която почти можеш да счупиш пластмасова лопатка. 
Значи най-общо, по мое мнение на няколко от кварталните градинки им трябва само нов пясък и огради. А да се организират родителите не е немислимо, след като миналата година са финансирали новия, но за съжаление оказал се некачествен пясък.

# 45
  • Мнения: 392
Снимките ми са много!
Така че вместо да ги пращам по мейла, ги качвам в нет-а:
http://picasaweb.google.bg/Snowlandscape/YVpNpB
В момента качвам снимки, така че ще се увеличават в близките дни. Така е по-удобно, пък и има място за коментари - откъде е снимката, кога е правена, има даже теми с продължение Wink
То явно е че само нашата добра воля няма да стигне - трябва общинските власти да действат в посока опазване на площадките, понеже повечето са обществени. Какво мислите обаче за частни, платени детски площадки - сещам се за МакДак в Овча купел и площадката при басейна Спартак. Дали не са по-доброто решение, стига да са поносими цените? Струва ми се, че докато отново си върнем навиците да пазим общественото, ще трябва лично собственикът на всяко едно съоръжение да налага ред и чистота на частната си територия.....
Очаквам мненията ви newsm78

# 46
  • Мнения: 5 255

Запис - ще следя темата  Peace

# 47
  • Мнения: 9 052
ели няколко мърли са достатъчни да иzнервят и демотивират всички посетители на плодката, а и да не zабравяме колко много майки в България работят и колко време им остава zа домакинството, камо ли да се борят с простотията на други въzрастни.

# 48
  • София
  • Мнения: 3 648
Виждам, че пързалката в парка Света троица се мъдри първа от снимковия материал - наистина опасно съоръжение, но явно само за майките, защото никой нито го, маха нито оправя! Децата се катерят там и се висят с главата надолу и зада стигнат до пързалките преминават по парапета или по железата - тома се счита за върховно умение!
Парка се стопанисва от някаква фирма - пребоядисаха пейките като преди това ги позакърпиха, но съоръгенията не пипнаха/ е боядисаха някои, ама незнам защо не всички. От там мога да покажа и едно дървено съоръжение, поставено от Софарма преди 8 години някъде, което вече също е опасно!


А, има го и него!

# 49
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Заради няколко мърли няма да се предаваме, я.
Нали трябва да учим децата да взимат пример от добрите, а не от лошите.

Може да се организира почистване два пъти в месеца, примерно, като един вид празник. Може да се донесат сладки и кафенце за почистващите мами и дечица. За една малка площадка ще отнема около 30минути, а и децата ще се учат да не хвърлят боклуци след това.

Обаче за мен въпросът пак опира до това, общината да е съгласна с нашето стопанисване. Дори и да построим оградка, от общината може да я съборят като незаконна.

Колкото до платените площадки, не съм много съгласна. Твърде малко са детските площадки, за да си позволим да ограничим достъпа до някои от тях. Те трябва да се ползват свободно от всички.

# 50
  • Мнения: 47 981
както ви казах, само с ключ няма да стане. в нашата заключена ясла редовно влизат стопани с домашни кучета и тийнейджъри
специално с хората с кучета как съм се карала, ама каква файда
според мен например за малките паркчета като редута може да се измисли пазач, както има в градинката при цум, хем пази, хем чисти, хем евентуално глобява
ще се събират суми някакви минимални, но предпочитам да платя и да си водя спокойно детето, отколкото както е сега
също така съм виждала алеи за кучета, например във варна, и алеи за майки с деца
за кварталните градинки-ами обшината да подменя съораженията и пясъка/настилката, а близкоживеещите да почистват/например домоуправителите на всеки вход да следят за това...малко като съботниците май ще стане/ newsm78

# 51
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
mamavassi,

като за начало може да ограничим достъпа на кучета в парка Гео Милев. Не знам как става, но зная че е възможно. Мога да кажа за парка, който е на Мадрид, срещу Държавния куклен театър.
Това е едно от най-чистите места, които съм посещавала, с приятни зелени площи, широки алеи, няколко детски къта със сравнително поддържани съоръжения, и забележете чисти пясъчници. Няма кучета, освен ако някой не е дошъл с дете и куче.

# 52
  • Мнения: 9 052
Може да се организира почистване два пъти в месеца, примерно, като един вид празник. Може да се донесат сладки и кафенце за почистващите мами и дечица. За една малка площадка ще отнема около 30минути, а и децата ще се учат да не хвърлят боклуци след това.

 
това е супер идея ... но да иzлиzат повеЕч майки да чистят . ясно, мърлите няма да са там, но останалите да не се демотивират от това  .

# 53
  • Мнения: 47 981
децата от блока изчистаха градинката за 1 юни, донесоха балони и нарисуваха картинки с тебешири
беше много приятно, празник, красота
съседите  вечерта умилени си изведоха кучетата на площадката, да се изсер..т на картинките #Cussing out
в парка гео милев вече не стъпвам, за парка заимов съм съгласна, приятен и чист е, има алея за кучета и преди време минавах ада глобяват,явно затова се псазва
просто без пари няма да стане

# 54
  • Мнения: 1 327

Запис - ще следя темата  Peace

това градинката пред вашия блок ли е?  Blush

# 55
  • Мнения: 392
Не става въпрос да се въвежда такса за детски площадки в обществени площи - градинки и междублокови пространства, изградени от общината. Въпросът ми е дали биха се радвали на интерес НОВИ детски площадки в частни парцели, направени от фирми или лица, за които това да е бизнес, не благотворителна акция.
За опазването на обществените площадки проблемът е основно вечер и нощем - тогава вилнеят вандали, крадци на метали. Тях ограда не ги спира - справка изпочупени детски градини. Като че ли живата охрана е единствено решение, но не ми се струва възможно навсякъде. Друга възможност - площадките да са добре осветени нощем. На светло е по-малко вероятно някой да чупи и руши.
За тийнейджърите дето чупят - ами и те са деца, а пък все ги гонят от площадките. Люлките не били за големи деца, че ще се счупят (което не е вярно, съоръженията се оразмеряват за килограми на възрастен човек) Доста несправедливо, нали? По света има площадки за деца от ВСИЧКИ възрасти - от току-що проходили до 18-годишни. Естествено за големите не са точно детски съоръжения, а повече спортни, места за събиране - беседки пейки, скейт и байк съоръжения. Къде ги в София? Чупят, се съоръженията, които са некачествено направени или пък се използват не по предназначение. А има чисто технически начини да се избегне това, хитрости разни.

# 56
  • Мнения: 9 052
наслуки, делят ги, ще гледам и аz да пратя снимки, но вече гледам и до втората ни площадка zаделят място zа площадка zа по големите. Тя включва по големи съоръжения и повечЕ някак пригодени zа спорт и zа беснеене ... по zдрави греди ... реновират и мястото , където са масите zа тенис на маса, май ще има и zа шах. А поляната МОЖЕ да се полzва zа футболно игрище, но кучета в цялото паркче не се допускат  Hug
Другата площадка е на 2 нива. На баирче, горното е с малки съоръжения zа бебета и малки деца (пърzалка, мрежа , катерушка, кухня по пърzалката ... ) долу е голяма пърzалка zамък zа големите, но доста голяма и пясъчника там е с по едър пясък (не става zа кофи и лопатки) между тях има няколко дървени къщички и няколко люлки тип кончета , мотори и обикновенни , настиклата отдолу е едни кори от дървета на дребни парчета, доста е меко и трева , ако някоя от чужбинските майки може да покаже снимка

# 57
  • Мнения: 4 970
Включвам се  и аз с малко снимков материал от няколко детски площадки в кв.Овча Купел
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=197113&photo=1
Както се вижда, не са от старите "соц"-съоръжения, но  използването им  не  е много възможно Rolling Eyes
НИе, няколко майки от квартала сме решили да внесем в общината искане за изграждане на нови детски площадки и ремонтирането на съществуващите такива.Имаме намерение да напоравим и подписка сред живущите и да я приложим  към  молбата в общината.

# 58
  • Мнения: 1 327
Включвам се  и аз с малко снимков материал от няколко детски площадки в кв.Овча Купел
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=197113&photo=1
Както се вижда, не са от старите "соц"-съоръжения, но  използването им  не  е много възможно Rolling Eyes
НИе, няколко майки от квартала сме решили да внесем в общината искане за изграждане на нови детски площадки и ремонтирането на съществуващите такива.Имаме намерение да напоравим и подписка сред живущите и да я приложим  към  молбата в общината.
значи може да се включите и в нашия проект?

# 59
  • Мнения: 392
Велмар, виждам че в Овча купел са същите съоръжения, като в градинката "Св. Никола" и положението им е същото - неизползваеми. Явно поначало са лошо изпълнени... освен че някои са глупави (стълбата с трите рамена, дето не води до никъде).
Сега ми хрумна нещо по повод липсващите почти навсякъде люлки. Достатъчно е общинските власти да се погрижат за отстраняването на опасните остатъци от люлки, а да останат само носещите конструкции. После хората от квартала е нуждно да купят, или направят прости седалки от дърво, пластмаса, гума, окачени на въжета или вериги, да се нагърби един/двама/ за отговорник по люлките и сутрин да ги монтира, а вечер  да ги сваля от носещата конструкция.
Това има две предимства - първо - няма да изчезват и да се чупят, второ - люлка с въже/верига е по-безопасна - при сблъсък с нея меката връзка поема голяма част от силата и удара в детето е много по-слаб. Нека майките от чужбина да потвърдят, мисля че само в България още има люлки с твръди носачи.

# 60
  • Мнения: 1 479
,

. Мога да кажа за парка, който е на Мадрид, срещу Държавния куклен театър.
Това е едно от най-чистите места, които съм посещавала, с приятни зелени площи, широки алеи, няколко детски къта със сравнително поддържани съоръжения, и забележете чисти пясъчници. Няма кучета, освен ако някой не е дошъл с дете и куче.


[/quote]  smile3521Това е квартала на нашият татко и ние предпочитаме да водим децата там!Мога да пусна и снимки от там.

# 61
  • Мнения: 5 255
...това градинката пред вашия блок ли е?  Blush
Много бих искала да е  Crazy
Събирам материал за площадките в чужбина, и използвах случая да се запиша в темата  Wink

# 62
  • Мнения: 1 327
...това градинката пред вашия блок ли е?  Blush
Много бих искала да е  Crazy
Събирам материал за площадките в чужбина, и използвах случая да се запиша в темата  Wink

ти по какъв повод събираш този материал?

# 63
  • Мнения: 3 336
Много хубава тема!

Имам скорошни впечатления от квартални градинки в Испания. Детските съоръжения са оградени с ниска ограда - на места и от храсти, но толкова високо, че хем малко дете не може да прескочи, хем да може да вижда навън. На входа при детските съоръжения има огромна табела, че влизането на животни е забранено, настилката не е асфалт, а нещо като пясък или чакъл, за да може ако падне дете да не се удари сериозно. Обикновено в центъра на Мадрид тези детски съоръжения са в центъра на градинката, а останалата част са алеи със зеленина, където хората могат да си разхождат кучетата. Т.е. детската зона си е детска и там кучета не се допускат. Само че в България не знам до колко ще се спазва това, което пише на табелата Rolling Eyes

А има и нещо друго, което ме притеснява, в квартала където живея няма нито една градинка, нито се предвижда, нов квартал е Rolling Eyes Да оставим това настрана, пресичайки булеварда има няколко занемарени градинки в Борово, само че там доста често "играят" тийнейджъри, люлят се на люлките с кални крака, стъпили върху седалките, да не говорим, че люлките изобщо не са пригодени за техните килограми и съответно се чупят. И така поседнали си пушат цигарки и пийват биричка и съотвено фаса и бутилката след това се въргалят по земята, ако не успят да ги счупят и така да предотвратят съвсем ползването наплощадката от малки деца. Ето с този проблем как ще се опавим не знам.  С възрастен човек по може да се разбереш, ама с група тийнейджъри - никакъв шанс Rolling Eyes

# 64
  • Мнения: 252
Аз днес направих няколко снимки на нашата площадка и паркиралите коли по нея. Днес колите са малко, но особено когато заработи басейн Виктория, алеите са пълни с коли. По тези алеи децата карат велосипеди,тичат и т.н. Надявам се да успеем да ги спрем преди да е пострадало дете. Адресът ни е ул."Даскал Манол" 1, но дефакто това е ъгъла на Даскал Манол и Пенчо Славейков.
ето и линк към снимките: http://www.snimka.bg/profile.php?view_album&album_id=221118

# 65
  • Мнения: 5 255
ти по какъв повод събираш този материал?
По повод темата  Hug

# 66
  • Мнения: 1 479
Много хубава тема!

Имам скорошни впечатления от квартални градинки в Испания. Детските съоръжения са оградени с ниска ограда - на места и от храсти, но толкова високо, че хем малко дете не може да прескочи, хем да може да вижда навън. На входа при детските съоръжения има огромна табела, че влизането на животни е забранено, настилката не е асфалт, а нещо като пясък или чакъл, за да може ако падне дете да не се удари сериозно. Обикновено в центъра на Мадрид тези детски съоръжения са в центъра на градинката, а останалата част са алеи със зеленина, където хората могат да си разхождат кучетата. Т.е. детската зона си е детска и там кучета не се допускат. Само че в България не знам до колко ще се спазва това, което пише на табелата Rolling Eyes



Ако не си ги снимала тези градинки,аз мога да пусна снимки от Мадрид.

# 67
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Gabuna, линкът не е към албума ти, ще го оправиш ли?

# 68
Здравейте и от мен,
Темата е супер!
Аз в момента живея в ж.к. Красна поляна, нашата площадка е точно зад 123 у-ще, няма никакви съоръжения на нея. Проверих в няколко фирми за люлки и пързалки / http://www.astometal-sofia.com и http://www.plantbg.com / искам да спонсорирам поставянето на такива на въпросната площадка. За съжаление незнам колко време ще се задържат здрави, тъй като площадката нон-стоп е пълна с ученици. Не съм сигурна, че заключването ще реши проблема....., но тъй като няма къде да водя дъщеря ми сигурно ще отделя 2000 лева за люлка.

# 69
  • Мнения: 392
Бубето и Мишленце, моля не противопоставяйте децата по възраст - "Деца" срещу "Тийнейджъри". Не забравяйте, че всеки човек под 18 години е дете и има нужда от игра.
Напоследък децата доста бързо започват да се държат и живеят като възрастни, но това мисля че не е никак положително. По-добре да се погрижим всяко дете да има възможност за игра!
Наистина ли мислите, че люлките се чупят, ей така, просто от претоварване от човек тежащ примерно над 30 кг? Stop Вие никога ли не се люлеете (ако не ви виждат други възрастни  Laughing)
Това е несериозно! Ще повторя:
Чупят се съоръженията, които са некачествено направени или пък се използват не по предназначение. Освен когато не се чупят нарочно...
Специално ще издиря в интернет няколко съоръжения за "големи деца", да ви покажа нагледно идеята, че ако има с какво подходящо да играят тийнейджърите, няма да се занимават с "бебешките" съоръжнеия.

# 70
  • Мнения: 5 228
В нашият квартал има няколко много добре поддържани градинки. Една от тях е бивше игрище, което е с висока ограда, заключва се през нощта, поддържа се ежедневно. По средата има огромен пясъчник, в него има люлки, пързалки, катерушки. Острани има пейки и тревни площи. Едно от малкото места, в които оставям дъщеря ми спокойно да си играе. Финансирането от общината обаче свърши и сега не е ясно как ще стои въпроса с почистването. Имаше идея да се събира символична сума от хората, които редовно посещават градинката, но имаше як отпор.  Rolling Eyes
На близо строят поредния мол. Заради него развалиха една градинка, но за сметка на това ремонтираха много добре друга в близост и са обещали да когато приключат строежа, да възсткановят и първата.

# 71
Наслуки, нямам нищо против тинейджърите.... просто съм реалист. Не мисля, че на нашата площадката, където преди и след часовете се събират учениците може да оцелее нещо. Аз през два дни събирам чували с опаковки от закуски..... опитах се да говоря с 6 момичета на възраст 13-15години, които играеха футбол с празна бутилка от вода..... не можеш да си представиш на какъв вулгарен език се наслушах. "Плюя си в пазвата", както казват хората, защото и аз съм майка.

# 72
  • София
  • Мнения: 6 360
ето обещаните снимки на детските площадки в Младост-1:

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=221210

това са почти всички площадки в този квартал. както ще видите сами - положението е ужасяващо.
аз съм готова да участвам с труд и средства в една инициатива за подновяването им.

# 73
  • Мнения: 2 722
Преди няколко години щях да напиша - в нашия квартал има много добри условия за игра на деца  Mr. Green
Сега ще сложа линк /снимките не са правени специално заради темата/ на който се вижда занемареното състояние на "индианското селище", открито от кмет Софиянски преди преизбирането му. Става въпрос за Люлин 8 - карето между бл. 812-813-814-815.
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=130799 Снимките са от миналата година. Утре мога да направя нови.
След построяването му, еднократно имаше обновяване на боята и това е. Дървените части са натрошени, имаше шатра - кафене, от която остана грозен паметник на безхаберието и където след овандалчването й в дупка на пода падна дете. Малките дървени шатрички бяха натоварени за огрев с каруца. Пързалките са ръждясали, крепостта се руши и понякога е пълна със спринцовки на наркомани. Пясъка от двата пясъчника отдавна е употребен за поставяне на теракота в апартаментите, а асфалта незнайно защо се напука. Дървените части са изгнили, а мисля, че боядисването им веднъж на 5-6 години с корабен лак би ги предпазило от атмосферните условия.
Кошчета за боклук има на 4 места на площадката, но обикновено са препълнени и бездомните /и не само/ кучета разнасят разкъсани памперси из квартала.
В единия край на площадката има заведение.
На двата изхода на площадката са монтирани бетонни колони, което пречи на влизането на автомобили и превръщането на площадката в паркинг, което е все пак един плюс.

С удоволствие бих работила за облагородяването на това пространство.

# 74
  • Мнения: 4 458
Mama_Galia_66, как си го описала само  Joy веднага се сетих за един виц за Иванчо който има подобна идея. Няма да цитирам вица, само ще напиша идеята

В час по рисуване Иванчо предава празен лист и на въпроса защо листа е празен той отговаря, че там е имало зелена поляна и крава, но кравата изпасла тревата и преминала на друг лист та за това този останал празен  hahaha

# 75
  • Мнения: 1 479
ето обещаните снимки на детските площадки в Младост-1:

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=221210

това са почти всички площадки в този квартал. както ще видите сами - положението е ужасяващо.
аз съм готова да участвам с труд и средства в една инициатива за подновяването им.
Разгледах ги,но тази грозна гледка продьлжава и в карето около болница "Света Анна"с още 10 броя такива площадки.Секретарят на кмета на Общината ми е сьсед и изобщо не му пука!Работата ми е в "Люлин-4" и там площадките са "цвете"в сравнение с нашите.

# 76
  • Мнения: 382
Прилагам линк към снимки с коментар, правени на 20.02.2008г., на обновена детска площадка, ползвана само 2-3 месеца, във връзка с моя пост от първа страница ,на тази тема. http://picasaweb.google.com/apsaas/KvGhNC .Трябва ли да сме доволни от такова обновяване !?Това са предизборно похарчени пари ...

Последна редакция: чт, 21 фев 2008, 11:40 от dsg

# 77
  • София
  • Мнения: 3 524
цоп и от мен в тази тема. за съжаление в слатина до пазара има една по-голяма градинка която е ужасно ама ужасно мръсно и разликата е фрапираща с парка гео милев, а не са чак толкова отдалечени. записвам се да следя и да ви изчета. мисля да пиша и писмо до кмета на слатина за да му обърна внимание върху това Thinking

# 78
  • Мнения: 392
dsg, веднага ти отговарям - НЕ, не трябва дасме доволни! Не защото не ни харесва идеята за площадката, ами защото е ужасно измислена и още по-зле изпълнена. Изглежда сякаш някой е откраднал идеите за съоръженията от фирма Плант , но ги е изпълнил със амортизирани, стари материали, без мисъл за безопасността на съоръженията. Води до предположението, че някаква измислена фирма е спечелила търг за  обществена поръчка с много ниска цена, която е за сметка на качеството и техническите спецификации на съоръженията.
Люлките изглеждат твърде масивни на места където не е необходимо (седалките и носачите), а там където трябва да е здраво  - в основите, явно е претупана работата. Боята е спестена - това сребристото е сребърен феролит - основа за боя, не е финално покритие.
Само за "висящите греди" не съм съгласна с теб - не че висят, просто дървените колони наистина не трябва да опират в земята, за да не гният. Основата на колоните е метална тръба, набита в средата, която не се вижда на снимките. Но и тук има тънкост - едно гумено уплътнение между земята и колоната, в случая липсва.
За липсата на подходяща настилка явно никой в общината не му пука. Асфалтът не е подходящ - твърд е. Калта за всеки е явно че не става, освен може би за възложителя (общината най-вероятно)

# 79
  • Мнения: 51
Това ми е болна тема!
Аз от миналото лято пиша писма до общината и Агенцията за закрила на детето за една опасна катерушка и до момента резултата е нулев. В междублоковото ни пространство има хубава градинка, която преди години беше пълна с пейки, катерушки, имаше люлка и пясъчник. Сега са останали 2 пейки и една катерушка "кълбо", която не е циментирана и е въпрос на време някое дете да се пребие от нея. Лятото в градинката се събират много дечица, дори идват и от съседните квартали. Една част е асфалтирана и там, в един ъгъл, направихме импровизиран пясъчник (мъжът ми купи няколко чувала с пясък и ги изсипахме). С още няколко майки всяка седмица почиствахме основно. Да ви кажа честно побеснявах, когато някой домашен любимец вършеше биологичните си нужди в пясъка, под невъзмутимия поглед да стопанина си. Или разни лелки гребяха с лопати от пясъка и пълнеха в торби - щом е на площадката значи бил на всички  Shocked. #Cussing out
В писмото си до общината ги молихме да обезопасят въпросната катерушка и ако има възможност да бъдат поставени и нови, защото наистина страшно много деца се събират. Събрахме около 200 подписа. Казаха, че ще направят и декември дойдоха работници, предвождани от еколога на общината и монтираха ето това http://www.snimka.bg/album.php?album_id=221321 върху терена, който по-големите деца използваха да играят футбол. Помолих ги да преместят въпросното съоръжение 1. заради игрището и 2. заради факта, че лятото до 19-20часа ще бъде неизползваемо, защото няма сянка. Отвърнаха, че не може, защото така било по проект (а бяха обещали, че ще съгласуват всичко с нас). За това колко е стръмна пързалката и необезопасените й стълби няма да споменавам.
В общи линии е това за нашата площадка. Ще видим, пролетта може да си довършат работата Thinking

# 80
  • Мнения: 252
ето отново линка, би трябвало да работи. днес колите бяха още повече, а снимките са от вчера.:

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=221118

# 81
  • София
  • Мнения: 3 524
хм тези даже са малко, иронично казано... на нашрата площадка е кошмарно
ирка това в гео милев ли е или се бъркам?

# 82
  • Мнения: 51
ирка това в гео милев ли е или се бъркам?

В "Света Троица".

# 83
  • София
  • Мнения: 3 524
ирка това в гео милев ли е или се бъркам?
В "Света Троица".
Peace

# 84
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
На нашата площадка пред блока отдавна са забравени функциите й. Асфалтирана е и е много удобна за каране на колело, защото е доста голяма. Но е превърната на сборен пункт на всички кучкари от блоковете наоколо и паркинг на доста коли. #Cussing out

# 85
  • Мнения: 252
днес допълних линка с още нови снимки-с всеки ден колите на площадката, ще се увеличават, а когато отворят басейна, ще стане направо опасно за децата ни. снимала съм и жалките остатъци, или поскоро местата на които трябваше да седят преградите за да не влизат колите. http://www.snimka.bg/album.php?album_id=221118

# 86
  • Мнения: 1 327
момичета, аз малко го закъсах откъм време тия 2 дни, утре съм извън София и в неделя ще пиша по-сериозно! много благодаря за включванията!

# 87
  • Мнения: 1 470
Ех,съжалявам че чак сега откривам темата!
Браво!!!  bouquet  bouquet  bouquet
Аз също съм за ограда,и ключ-тя предпазва от кучкари,кучета и техните --------,от недоброжелатели,от тинейджъри евентуално и въобще...Преди години бях гледала документален филм за арабска държава,там е точно така,и от както има ограда и охрана,са намаляли в пъти кражбите на деца,защото преди това са имали подобни проблеми...Преди в една подобна тема бях дала това предложение,но ме обвиниха че искам да сложа децата зад огради като животни,но ако това е начина,майките,и децата да се чувстват добре,в приятна и здравословна обстановка,какво лошо има?!Лошото е че в Овча Купел примерно,имаше подобни площадки,но не знам защо не се посещаваха особенно,може би защото бяха малко отдалечени от кафета,и централните улици,и постепенно бяха разградени,и сега гледам че на част от тях се строи...А имаше футболно игрище,Баскетболно игрище,и катерушки и др.и май повече татковците играеха на тях от колкото децата...

Иначе вярвам че дори и облщината да не отпуска винаги паори за боя,или др.,то ще се намерят и инициативни,всеотдайни хора,които да купят за 10-20лв блажна боя,и да боядисат...Стига да знаят че след две вечеури няма да е изпотрошено всичко...Аз поне много пъти съм го предлагала,а и в нашият квартал имаше много инициативни мами,и татковци,които искаха да направят нещо,но като се има в предвид че малкото което се правеше издържаше максимум до сутринта... Hug

Примерно купи се пясък за старото езерце,поне на пясъчник зда го направим,вечерта минали някакви циганки със легени,и изнесли половината пясък,другата половина да седмица беше наакан от кучета,и пълен с изпотрошени стъкла,от тинейджъри...За това казвам че ако има охрана,няма да се налага дори на общината да строи,ние сами ще се справим,стига да си заслужава...И пейките колко пъти оправяхме,а за чистотата да не говорим...

# 88
  • London
  • Мнения: 292
ето обещаните снимки на детските площадки в Младост-1:

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=221210

това са почти всички площадки в този квартал. както ще видите сами - положението е ужасяващо.
аз съм готова да участвам с труд и средства в една инициатива за подновяването им.
Разгледах ги,но тази грозна гледка продьлжава и в карето около болница "Света Анна"с още 10 броя такива площадки.Секретарят на кмета на Общината ми е сьсед и изобщо не му пука!Работата ми е в "Люлин-4" и там площадките са "цвете"в сравнение с нашите.

Записвам се да следя темата, защото ми е много болна.Конкретно за градинката пред читалище "Младост".
 Няколко години всички майки сме довели градинката показана в снимките за нормална, значи преди това си представете какво е било.Имаше някаква пародия на събрание миналата година след като искаха да строят паркинг и всички родители направихме подписка до общината и дойдоха от една телевизия.Секретаря или каквато длъжност изпълнява господин Дзавела обеща да се направи градинката,но сами виждате колко.Единственото хубаво нещо е , че сложиха преди месец улично осветление и сега през лятото няма да си пускам детето в 21.00 ч. с фенерче  да си играе.

# 89
  • Мнения: 1 517
В "Дианабад" има доста площадки, повечето на голяма площ, но са в ужасно състояние, с опасни остатъци от детски катерушки, много боклук (въпреки усилията ни да почистваме, на другия ден не личи), всякакви животни и най-вече изпражненията им. Както навсякъде. Водим децата най-често в едно от училищата наблизо, там е равно, широко и оградено. И няма опасност децата внезапно да изкочат пред някоя кола (или обратното). Споменах пред майките за вашата идея за оградени площадки и бяха във възторг, така че ако решите да правите пробни такива, заповядайте!  Hug

# 90
  • Мнения: 3 161
Вчера намерихме страхотна площадка с ограда, ниско подстригана трева, пързалка и люлки пред една коопарация. Оказа се, че я е направил фризьорът от салона под блока - салонът се казва Cher, кв. Гоце Делчев. Самият той е с малко дете, явно го е мотивирало това, но могат да влизат и други хора с деца. Мисля, че това е пътят - хора с деца (за да имат мотив, макар че не е задължително) и с някакъв бизнес в района. Кафенетата, разбира се, са най-подходящи, но ето че става и други видове бизнес. Но трябва някой да поеме нещата в ръце и да намери финансиране; това с "група майки" ми се вижда много по-трудно осъществимо. Виж ако някой след това организира майките да поддържат и почистват и да ползват съоръженията в замяна - май е по-разумно.

# 91
  • Мнения: 1 479
.Секретаря или каквато длъжност изпълнява господин Дзавела обеща да се направи градинката,но сами виждате колко.Единственото хубаво нещо е , че сложиха преди месец улично осветление и сега през лятото няма да си пускам детето в 21.00 ч. с фенерче  да си играе.
[/quote] Joy

# 92
  • London
  • Мнения: 292
Danny   Hug
Страхотна идея е това с хората които имат заведения или някакъв бизнес пред градинките да помогнат, но лошото е , че те като направя постъпки в общината за да не е на своя глава им отказват, а така рискуват да си създават проблеми.
 Бих се включила активно с физическа помощ и пари, но трябва и малко помощ от горе.
Преди 3 години събирахме всички родители пари за пясък, за да дойде някой да окоси, да изреже клоните и изсъхналите дървета, но всуе, комшиите си направиха ремонт с пясъка,циганите окосиха и зарязаха тревата, и така цяло лято.Когато събрахме тревата, клоните и боклуците нямаше кой да дойде да изчисти кофите, после всичко се връщаше пак в градинката, че и по-вече.
 Омръзна ми, всяка събота да правим "съботници" и на лице нищо.Децата нямат една люлка,пързалка или нещо такова което да не е разбито и занесено в близките вторични суровини,колко пъти правихме люлките и пързалката.....

# 93
  • Мнения: 3 161
Danny   Hug
Страхотна идея е това с хората които имат заведения или някакъв бизнес пред градинките да помогнат, но лошото е , че те като направя постъпки в общината за да не е на своя глава им отказват, а така рискуват да си създават проблеми.

Ами каква е разликата, ако група майки го направят на своя глава? Просто трябва да се регламентира положението и общината да посочи при какви условия се ползва мястото - да не вземе човекът да сложи катинар на градинката след време и да стане неговата лична градинка... Нали темата е за предложения към общината, може би е добре да се говори с тях по този въпрос.

# 94
  • London
  • Мнения: 292
никаква

# 95
  • Мнения: 4 970
Преди два дни ходих в общината с питане за начина за изграждане на детски площадки  по официалния ред.В общи линии жената там  ни взе за абсолщютни идеаалисти  и ни се изсмя.Аргументите- ами то не остана общинска зема и т.н.....
ПОпитах я- ако  на парцел, закупен от даден строител и  прехвърлена  в последствие собствеността на  жителите в блока( за ново строителство), може ли да рпеим и да си построим площадка- жената отговори- правете каквото си искате- тя земята не е наша.Аз обаче я попитах- ама няма ли да се сметне за незаконна таз иплощадка, въпреки че терена е наш, а тя  каза че трябва с молба до Архитектурния отдел да  пуснем искане за изграждането й м, и съответно да я впишели  в плана на общината Crazy.Та с 2 думи- пълни идиотизми  се случват #2gunfire

# 96
  • Мнения: 9 052
егати иzмъкваците.
zначи при нас е така (а мисля чЕ нямат особено много общинска zемя ), ако имаш жилише в някаква кооперация и се реши да се строи отпред улица, тротоар, площадка ... си длъжен да поемеш съответната чАст падаща се на твоето жилище на таzи кооперация, да не говорим, чЕ си длъжен да го почистваш и пр. За площадките не zнам как е , но със сигурност има zакони zа брой площадки на брой жилища в квартала, не zнам къде да проверя,м но ще раzпитам в немската тема, ако някой zнае.
ама чЕ ужас. А общината на каква zемя е построена? А данъчната служба наем ли плаща ??? Ами ще купят малко zемя и ще направят нужното zа децата . Егати държавата ,не я е грижа zа бъдещето  Sick #Crazy Sick #Crazy

# 97
  • Мнения: 93
Здравейте, това са снимки от площадката пред блока ни в ж.к"Св. Троица". До нея има платен паркинг, на чието място е трябвало да бъде построена детска градина. http://www.snimka.bg/album.php?album_id=192138&view=1&photo=1 . В албума има и снимки от ж.к"Дружба", където живеят родителите ми.

# 98
  • Мнения: 392
Уф, тия служители в общините явно ги мързи да мислят, да ровят в закони и да дават адекватна информация на хората.
Има малко писано в Закона за устройство на територията - ЗУТ, за детските площадки:
Цитат
Чл. 55. (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) До реализирането на подробния устройствен план незастроени поземлени имоти могат да се използват за временни открити паркинги, пазари за сергийна търговия, открити обекти за спортни дейности и площадки за игра и други подобни открити обекти въз основа на разрешение за строеж, съответно разрешение за поставяне, при условия и по ред, определени с наредба на общинския съвет.
и
Цитат
Чл. 147. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
............................
7. огради, градински и паркови елементи с височина до 2,20 м над прилежащия терен;
...............................
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) За строежите по ал. 1, т. 1, 3, 5, 7, и 12 се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението им.

Има и Наредба за изграждане, поддържане и опазване на зелената система на столична община:
http://www.sofiacouncil.bg/content/docs/c_f13273.pdf

# 99
  • Мнения: 9 052
като има zакон ако се zаведе дело и стигне до европейски или межд. съд (въпреки, че ще го влачат гадовете ) ще ги побъркат там. Но на служителите какво им пука, чЕ държавата щ? плаща глоби? Да не иzлиzат директно от джобовете им?

# 100
  • Мнения: 804
Тези детски съоръжения, освен че са морално остарели, са и безкрайно опасни по ред причини. Тръбите се боядисват с най-долнокачествена боя, която е нетрайна и токсична. Металните връзки и сглобки не са защитени и корозират, което прави нестабилни и самите съоръжения. Дървените части не са обработени както трябва и след време също стават опасни.
Металните тръби използвани в детски съоръжения трябва да са с поресто покритие, което освен че е по-безопасно при удар, не се нагрява през лятото и не замръзва през зимата, намалява до минимум възможността детето да се подхлъзне и нарани.
Няма да се впускам в дълги обяснения, но съм готова да съдействам с каквото мога, защото проблемът с детските площадки, съоръженията и настилките е още от вашето детство. Имаше някакви напъни да се реши, ама и тогава общинарите си изсмукваха причини от пръстите, за да не го направят.

# 101
  • Мнения: 34
Здравейте,

Не бих казала, че се радвам на подобна тема, защото тя е поредното доказателство, че нещо не е наред.Но пък дано се окаже полезна.Нашата най-близка градинка е тази до Пирогов, която постепенно се превръща в паркинг, което може да видите на снимките на Gabuna,но това не  ни спира да се надяваме, 4е може да се промени нещо и да стане по-добре.В тази връзка искам да ви питам, дали някой има информация какъв е реда за изграждане на спонсорска площадка?Прочетох много компетенти мнения по-нагоре в темата и се надявам някой да помогне.
Аз също мисля, че по-добре би било детските площадки да се заключват през ноща  и задължително да са с ограда,която да пази децата от коли, кучета, фекалии и всички екстри, които предлагат софийските детски площадки.

# 102
  • Мнения: 252
Преди малко успях да намеря г-жа Йоргова, от община Красно село, която от миналата година, се опитва да помогне в борбата с ресторант Кук и басейн Виктория (говоря за площадката с/у Пирогов).Звучеше ми много често и много обезнадеждена за това какво може да се направи за да се спрат колите. Каза, че в Гоце Делчев са сложили около площадка/блок, около 100 колчета, от които в момента били останали 20. Колчетата се чупели и премахвали още докато цимента бил мек.Кава, че са информирали 6-то и са ги помолили за съдействие, но явно полицията е останала безучастна. Много тъжно е да чуеш това от служител на общината.

# 103
  • Мнения: 392
Цитат
Чл. 18.(1) В незастроените имоти предвидени по ОУП или ПУП за зелени площи по чл. 61, ал. 4 от ЗУТ, които не са реализирани, могат да се изграждат само временни обекти по чл. 55 от ЗУТ, представляващи спортни и детски площадки, летни естради, атракциони, открити изложбени площи и други открити обекти, съвместими с парковите функции, които заемат до 25% от имотите с площ до 5000м2 и 10% от имотите с площ над 5000м2.
...........................
Чл. 21.(1) При разрешаване на временни и на преместваеми обекти по чл. 55 и чл. 56 и чл. 57 от ЗУТ в незастроени имоти, които не са определени по устройствен план за зелени площи, но в които има дървесна растителност, обектите се разполагат така, че да се осигури определената с ОУП за имота минимална озеленена площ, при максимално опазване на растителността.
Това е от Наредбата за зелената система на Столична община, към която дадох линк по-нагоре.

Според моето тълкуване, излиза, че детските площадки се явяват временни строежи, за които се изисква разрешение за строеж, но не и инвестиционен проект, а само конструктивно становище. Могат да се разполагат във всякакви имоти - общински, частни, държавни, стига да има съгласието на собственика на имота (това не го пише конкретно никъде, но това е общия случай  за строителство). Разрешението за строеж се издава от главния архитект на общината. Обаче по сега действащото законодателство, ако "построиш"/поставиш детско съоръжение, а общината е против, най-много да го квалифицират като незаконен строеж. Но според ЗУТ, той е временен и подлежи на премахване, чак когато тръгне да се осъществява предвиждането на подробния устройствен план - строеж на сграда, улица, парк и т.н. А ако е в парцел, определен "за озеленяване" практически няма основание да се премахне. 

Засега няма изискване за определен брой площадки на квартал, блок или брой жители. Но се подготвя наредба към ЗУТ от междуведомствена комисия, в която би трябвало да се заложи такова изискване и общините да са принудени да направят доста нови площадки.

# 104
  • Мнения: 392
Към babche -  не съм съвсем съгласна с твърденията относно безопасността на ВСИЧКИ съоръжения в парк Св. Троица. Морално остарели са - да, но например червената пързалка е сравнително безопасна. Грозна е с олющената боя, но но няма ръжда, няма възможност за лесно падане, заклещване или нараняване на дете.
Относно боите - по какво съдите че са долнокачествени и токсични? Това е сериозно обвинение... Най-вероятно е просто да не са подходящи, но и това не е сигурно. Да, праховото покритие е най-добро, но е много скъпо и неприложимо за вече монтирани съоръжения.
Металните връзки и сглобки при тези съоръжения са само един вид - заварки, които по мои наблюдения са здрави и засега - боядисани (макар и грозно). Така че за корозия е още малко рано да се говори.
Дървените съоръжения не са поддържани - импрегнацията им, ако е имало такава е остаряла, както и боята, но това е все още поправимо.
Изобщо по-добре да подходим с фантазия и трезва преценка кои съоръжения са за премахване, кои за ремонт и кои само за почистване и боя. Защото при липсата на достатъчно съоръжения е нецелесъобръзно да се отказваме от вече съществуващи, които се нуждаят от обновяване. Просто то трябва да е истинско и правилно проведено.

Към veselinka - първо да се намери спонсор, после собственик на терен, който е съгласен да се монтира там площадка и тогава вече - разрешение от общината за строеж по чл. 55 от ЗУТ или за поставяне по чл.56 от ЗУТ. НО, както казах по-рано разрешението е повод за чиновниците да се направят на важни. Бих препоръчала да се подходи с необходимата доза увереност, че издаването на такова разрешение е техен дълг по закон, а не благоволение.

# 105
  • Мнения: X
Момичета, съжалявам, че съм дублирала темата в частност.  Embarassed
Просто не съм видяла тази тема, иначе щях да пиша в нея. Ето темата, която пуснах в друг подфорум, за нашата детска площадка и парка, в който се намира тя: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=270839.0
Положението с детските площадки в цяла София е трагично - те са едновременно места за игра на децата ни, тоалетна за домашните и уличните кучета, понякога дори стават сборища на наркомани, пияници, проститутки и клошари. Мисля, че детските площадки трябва да са оградени, така, както е на запад, за да не се превръщат в сметища и източници на зараза. Децата ни с нищо не са заслужили участта да се ровят в тези боклучарници!

# 106
  • Мнения: 700
Кв. Редута - градинката до Техникум по автотранспорт на ул. Велчо Атанасов. Има както стари, така и нови съоръжения. Новите след монтажа не са циментирани. Асфалта беше изровен и оставен така. Децата прохождат при условията на висока проходимост Whistling
Същата градинка е сравнително малка - има 2 кафенета, в двата края. Единият наемател е изряден - мете (дори листата), чисти кошчетата, събира бутилки, дори беше подел инициатива за събиране на пари за смяна на люлките. Другият наемател е наел "Клуб на СДС" и "неговата" половина тъне в ужасяваща мизерия и мръсотия.
Към СДС ли да се обърна, за да си следят изпълнението на наемните договори newsm78

# 107
  • Мнения: 804
Не съм тук за да споря, а да предложа съдействие защото съм се занимавала с това близо 20 години. Боята е обикновена и некачествена, напластене на много слоеве направо върху ръждата, такава се ползва още от едно време, защото е най-евтина. Качествената боя не се лющи. Перилата на пързалката са тръбни, а лентата по която се спускат децата ламаринена. И двете се прегряват и преохлаждат. Дървените стъпала са хванати с болтове, заварките също имат определен живот...
Но както и да е, щом това ви удовлетворява, няма да досаждам.

# 108
  • София
  • Мнения: 6 360
babche, моля те, посъветвай каква боя да взема за боядисване на метални съоръжения за детска площадка? намислила съм да пребоядисам поне старите люлки и пързалката в нашата градинка, но не се бях замисляла досега за вида на боята, а твоят постинг ме алармира.

# 109
  • London
  • Мнения: 292
 Бabche, и аз искам съвет.
От какъв метал трябва да е пързалката,при нас сложиха някаква ламарина и не е пореста, а
е гладка и децата като се пускат изхвърчат от нея.
 Може ли, след като не е направено нищо като хората, да се боядисе с нещо защитно(боя или някакъв грунд) и да ги поправим по някакъв начин.

# 110
  • Мнения: 392
babche, моля за извинение Embarassed
Не съм искала да кажа че досаждате, както и че положението в близката градинка ме удовлетворява. Единствено бях смутена от квалификацията "токсична" за използваната боя. С всичко останало съм съгласна. Просто моето мнение е, че точно това не е най-опасното съоръжение в парка. Има такива без парапети, със стърчащи железа, без платформи - ужасяващи неща просто. Затова на техния фон, тази пързалка направо "ме кефи".
Аз имам едни въпрос, точно за боите - ясно, че още един пласт боя върху всичките отдолу няма да има кой знае колко добър ефект. Песъкоструенето приложимо ли е в този случай? В смисъл - икономически изгодно и осъществимо ли е, или наистина е по-добре подмяна на цялото старо съоръжение, което изглежда здраво и стабилно, въпреки несъвършенствата си.

# 111
  • Мнения: 804
Наслуки, нямах предвид конкретна градинка, а използвах снимката ти за да покажа за кои съоръжения става въпрос. Те отдавна са морално и физически остарели. Още през 78-79 година правих студентски проект в който имаше част за процента детски травми, причинени от този вид тръбни съоръжения - катерушки, ракети и други подобни. Тогава имаше тенденция да се премине изцяло на дърво и постепенно те да се премахнат.  Но като всяко добро начинание след еуфорията и то беше забравено и с малки изключения всичко си остана по старому. Писах, че боите са токсични защото се използва обикновена блажна боя, а отдавна при изработката на всичко свързано с децата - мебели, играчки и т.н. едно от изричните изисквания е да се използват нетоксични бои, консерванти и импрегнанти.
За покритието (боята) сами можете да направите сравнение със снимките от Испания. И там са използвани метални тръби, но те са с покритие нанесено по специална технология, използват се специални бои, които са далеч по- устойчиви. Тръбите върху които децата стъпват или се хващат имат мека обвивка (до църквата "Св.Троица" на Редута има такава детска площадка).
ov4ar4eto kalitko най-добре е пързалката да е пластмасова, но ако се използва метал, трябва да е т.н. "неръждавейка" а не боядисана ламарина. На пързалка не може да се сложи допълнително поресто покритие, защото тогава няма да се пързаля. За да е безопасна за децата, края на плъзгащата част трябва да е на не повече от 4-6 см от земята. Тогава при "излитане" от пързалката и падане назад няма опасност главичката на детето да се удари в ръба.
jam за да е ефективно боядисването трябва най-напред да се почистят тръбите от грапавата наслоена стара боя и от ръждата. Защото ако боядисате върху тях, дори и да използвате най-скъпата боя за външно боядисване, трудът ви ще отиде на вятъра. За съжаление, ако все пак сте решили да освежите площадката, нямате много голям избор и ще трябва да използвате боя от същия вид.  За да се използва нетосична боя на водна основа старата боя трябва да се премахне изцяло, което, във вашия случай, е невъзможно да се направи .

# 112
  • Мнения: 392
Стана ми много интересно!
В каква сфера сте правили проект? Дори е имало статистика за травми при детски съоръжения?
Явно сме изостанали от миналото....колко жалко.
Относно това дали съоръженията са дървени, метални или пластмасови, мисля че при добри дизайн,  изпълнение и поддръжка материалът не най-важен.
Вижте вчера какви неща гледах, направо на мен ми се дощя да се катеря, люлея и вися по такива съоръжения:







# 113
  • Мнения: 804
Наслуки, съоръженията от снимките приличат ли по нещо на безумните кубове, глобуси, ракети, камиони и други малоумия, които пълнят нашите детски площадки? Виж дебелината на тръбите,  заобления мек край и извивката на пързалката, която естествено забавя движението, пластмасовите сфери които покриват връзките, настилката върху която са съоръженията....
За проекта - беше студентски по ТНТМ (имаше едно време такова нещо) Паркова архитектура и по-специално съоръжения за игра на детските площадки. Ставаше въпрос за това, че детските съоръжения и в частност катерушките не са съобразени с децата, че са самоцелни и не отговарят на съвременните изисквания за безопасност и естетика. Например - тръбите са дебели и малката ръчичка не ги обхваща стабилно; разстоянията между отделните сектори са тесни и при падане детето удря главичката си в желязната тръба; високото монтиране на пързалката при падане назад води до удар в тилната област, което е много опасно; близостта на две люлки също води до опасност от нараняване...
Травмите ги следеше един колега, който ходеше в Пирогов. Доколкото си спомням за около месец повече от 60% бяха причинени от детски съоръжения, бетонни бордове на  пясъчници и асфалтови настилки на игрища и детски площадки.

Последна редакция: чт, 28 фев 2008, 17:31 от babche

# 114
  • Мнения: 34
Наслуки, благодаря за отговора.Ние спонсори почти сме намерили, а площадката мисля, 4е е на общинска земя, затова исках да разбера как се слу4ват нещата административно - към кого да се обърнем в общината и т.н.
А и на нашата площадка сложиха една ламарина за пързалка и една боя за по-прили4ен вид.

# 115
  • Мнения: 252
на мен тази Йоргова от общината ми каза , че е добре да предтавим проект за детската площадка, и единственото за което общината се грижела и съблюдавала, била какви са съораженията, така че да не са опасни за децата.

# 116
  • Мнения: 131
Има опасна детска площадка в Слатина зад пазара,даже е доста голямо място в близост до реката и няма никъде прегради,дечковците постоянно тичат по тревата право към нея. Има и пързалка със стълби,след които следва дупка.

# 117
  • Мнения: 3 161
Наслуки, откъде са тези снимки?

# 118
  • Мнения: 382
dsg, веднага ти отговарям - НЕ, не трябва дасме доволни! Не защото не ни харесва идеята за площадката, ами защото е ужасно измислена и още по-зле изпълнена. Изглежда сякаш някой е откраднал идеите за съоръженията от фирма Плант , но ги е изпълнил със амортизирани, стари материали, без мисъл за безопасността на съоръженията. Води до предположението, че някаква измислена фирма е спечелила търг за  обществена поръчка с много ниска цена, която е за сметка на качеството и техническите спецификации на съоръженията.
Люлките изглеждат твърде масивни на места където не е необходимо (седалките и носачите), а там където трябва да е здраво  - в основите, явно е претупана работата. Боята е спестена - това сребристото е сребърен феролит - основа за боя, не е финално покритие.
Само за "висящите греди" не съм съгласна с теб - не че висят, просто дървените колони наистина не трябва да опират в земята, за да не гният. Основата на колоните е метална тръба, набита в средата, която не се вижда на снимките. Но и тук има тънкост - едно гумено уплътнение между земята и колоната, в случая липсва.
За липсата на подходяща настилка явно никой в общината не му пука. Асфалтът не е подходящ - твърд е. Калта за всеки е явно че не става, освен може би за възложителя (общината най-вероятно)
        Добавила съм още 4-5 снимки тук   http://picasaweb.google.com/apsaas/KvGhNC  на същото "нещо"и явно се вижда липсата на тръбата , за която пишеш.

# 119
  • Мнения: 392
Емем, снимките са от каталог на американски производител на детски съоръжения. В европа също има много добри производители.
Ето да изплакнем очи и да знаем какво да искаме за децата си:
http://www.hags.com/
http://www.wicksteed.co.uk/playground-products.html
http://www.lappset.com/global/en/Products.iw3
http://www.smp.co.uk/who/who_home.htm
http://www.larslaj.com/

dsg, наистина си права! няма я тази тръба. Явно шината отстрани трябва да върши работата на закрепване. Дано да е добре бетонирана. Аз бих предпочела шините да са две - по една на две срещуположни страни на колоната. По-здраво ми се струва, но не съм конструктор, не мога да кажа със сигурност.

# 120
  • Мнения: X
Понеже сега проверих, че жалбата ми за състоянието на нашата градинка и детска площадка, която подадох във виртуалното деловодство на Столична община вече е придвижена до Л.Божков - директора на "Зелена система", та се зачетох в нета за информация каква е тази общинска структура.
Оказа се, че един от най-бързите начини да се облагороди една градинка, е някоя фирма да я "купи": http://www.bm-businessmagazine.bg/bg/articles/Да-посадиш-реклама/355/index.html
В случая печелят всички - и фирмата, и общината, а най-вече децата и всички хора, които ползват облагородената градинка.
Хрумна ми идеята да намеря благодетел за нашата детска площадка, то явно ние, майките, няма да можем да я оправим - два дни чистихме, изхвърлихме 10-на чувала боклук, на следващия ден пак започна мизерията - пред очите ми улични кучета опикаха детския пясъчник, пияници си хвърлиха шишетата от водка под пейките, алеите започнаха отново да потъват в боклук...
Явно мерките трябва да бъдат други - да се обособи и загради с ограда детската площадка, за да не могат да влизат уличните кучета вътре, да се назначи охрана, да се закупят и монтират детски съоръжения, да се чисти по-често.
До нашата градинка има една банка и една голяма бутилираща компания, не знам защо не са се заинтересували да "вземат" паркчето? Като знам иначе какви луди пари се дават за реклама...
Както и да е, мисля, че намирането на подобен благодетел е много добра идея, затова реших да я споделя.  Simple Smile

# 121
  • София
  • Мнения: 3 524
Жасмин, положението и при нас е същото... за съжаление. След като почистихме с мъжа ми междублоковото пространство където е градиката, отново намерихме хвърлени боклуци а и такива довяни от вятъра... Сега смятам и аз да напиша една жалба до районния кмет, както и до КАТ може би, поради ползването на половината градинка за паркинг. Изобщо се чудя какви хора има около нас Shocked

# 122
  • Мнения: 1 479
Вчера са давали нашата площадка по БТВ,днес пак снимаха.Надявам се да има ефект и Община "Младост" най-после да си поеме отговорността за терените си!

# 123
  • Мнения: 382
http://www.njoybg.com/view_news.php?nid=117 
На 8 март 2008 г.  в 11 ч. Радио N-JOY ще открие градинка за игра на малчуганите в Южния парк, Розариума, в София - до подлеза на бул. "Гоце Делчев".

# 124
  • София
  • Мнения: 6 360
чудя се какво стана с авторката на темата и инициативата? беше обещала да пише за развитие...

# 125
  • Мнения: 3 740
елито има затруднения в момента, но от понеделник вероятно ще се върне в темата. Не се е отказала, така че не губете интерес.  Simple Smile

# 126
  • София
  • Мнения: 3 249
Живея в "китния" квартал Орландовци...Тук няма къде да оставиш детето си да играе. Има една градинка-циганската, която е място за сбирки на роми(да ме прощават, ако има обидени) Мизерия, голотия и викове по цял ден...Катерушки от едно време, няма ни една пързалка или люлка...Имаме "парк", на който уж ще му сменят осветлението-разкопаха и сега навсякъде е само камънаци. Да отбележа, че в него алеи няма. Имаше 3 пейки, за които се караме кой да седне едва ли не. Не виждам оправия, поне при нас или да се изградят съоръжения от камък(цимент ли)-има такива в една градинка на Ботев до Централна гара.

# 127
  • Мнения: 148
Живея в "китния" квартал Орландовци...Тук няма къде да оставиш детето си да играе.

 JoyАз живея в кв. Бенковски - знам за какво говориш, при нас положението е още по-трагично. Опитвам се да водя детето си в една градинка зад един ресторант. Еми кофите от ресторанта са почти в градинката, лятото миризмата от тях се усеща "приятно" на пейките, а вечер се събират "младежта" на квартала, и изпивайки поредната бутилка водка я чупят на площадката... Не описвам съоръженията, защото читави няма. Една мама се беше пробвала в общината, с молби за ремонт и облагородяване, но само ни обезпаразитиха миналото лято... Единствено на нас си май трябва да разчитаме, но.....  newsm78Не ограда ни трябва, а зид с катинари на нас.

# 128
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Моля, ако имате някаква информация, да ми кажете, какво трябва да направя, за да сложат пешеходни пътеки на няколко възлови места в моя квартал.

Живея в Редута, чиито улици не са пригодени за огромният трафик, който минава през него. В целия квартал има една единствена главна улица, по която непрекъснато има оживено движение като на булевард. И съответно нито едно подходящо място за пресичане - нито пешеходна пътека, нито светофар.
Улицата е точно по средата на квартала, много хора трябва да се надбягват с автомобилите за да пресекат. Въпрос на време е да стане трагичен инцидент.

# 129
  • Мнения: 1 327
елито има затруднения в момента, но от понеделник вероятно ще се върне в темата. Не се е отказала, така че не губете интерес.  Simple Smile

за съжаление, обаче, при мен нещата много се влошиха.. На баба ми се наложи да правят спешна ампутация на крака. Изписаха я в понеделник, но след операцията изобщо не е на себе си. Щерката пък точно сега се падна да е с хрема и кашлица..
Бих искала да прехвърля щафетата на някой друг, на този етап не ми стигат силите за подобно начинание.

# 130
  • Мнения: 3 161
Гледам, че темичката е позамряла. Ето един конкурс за освежаване на междублоковото пространство. Ако искате, включете се. http://www.youthbg.net/node/169

# 131
  • Мнения: 175
Чудесна тема!
На детската площадка пред църквата Св. Седмочисленици в центъра на София живеят 5 - 6 бездомни кучета, които спят в пясъчника. на 50 метра е детска градина и 2 училища. Кучета обитават тази площадка от години! В самия център на града! 

А днес минах покрай рушащия се паметник пред НДК и си помислих, колко хубаво би било, ако на неговото място се направи една детска площадка.

Според мен трябва да се агитират за каузата частни фирми, които по този начин - със създаване и поддържане на детски площадки под тяхното лого биха си правили реклама. Лично за мен по-работеща реклама от това няма. 

Вижте и това:

http://dnevnik.bg/show/?storyid=177833

# 132
  • Мнения: 1 327
Djanni, би ли копирал направо статията, че иска регистрация този сайт

# 133
Здравеите. Сега по темата нашта фирма е представител на www.hags.comm  фирма за детски площадки от/до ако искате повече инфо. молиа обадете се за съдеиствие във общините както и за направата на проекти. Доста нерви съм похабил по общините в Българиа във момента помагам за направата на НАРЕДБА ЗА ДЕТСКИТЕ ПЛОЩАДКИ която трябва да бъде приета от министъра на МРРБ и МВР ако това стане във БГ щи има наистина нови европейски площадки отговарящи на EN1176- ЗА БЕЗОПАСОСТ И EN1177- ЗА НАСТЕЛКИТЕ НА ДЕТСКИТЕ ПЛОЩАДКИ. За момента във БГ  има 3 фирми отговарящи на тези норми и това са: АРЕЯ.НАШТА URBANSOLUTIONS BULARIA PRESTAVITEL NA HAGS I KOMPAN NEMSKA FIRMA VAV MOMENTA NAVLIZA DRUGA NEMSKA .Всички други са морално отарели и БЕЗ ISO I TUV СЕРТИФИКАТИ. ВЪВ МОМЕНТА ФИРМИ КАТО: ПЛАНТ.КОЗИРОГ.ТЕС И ДРУГИ ПОДОБНИ ОБИРАТ ПАРИТЕ НА НАШИТЕ ДЕЦА САМО ПОРАДИ ФАКТА ЧЕ НАРЕДБАТА НЕ Е ОДОБРЕНА А ИМЕННО ЗА EU СТАНДАРТИТЕ.
ДАВАМ ТЕЛЕФИ ЗА КОНТАКТИ И ИНФОРАЦИЯ КОИТО ПОЖЕЛАЕ: 02/8513381. 0889136533 0885764480 НЕКА СЕ БОРИМ ЗАЕДНО ЗА БЪДЕЩЕТО НА НАШИТЕ ДЕЦА НИКОЛАЙ РУСИНОВ ГОРД ТАТКО НА ФИЛИП РУСИНОВ 3-МЕСЕЦА
ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ НА ВСИЧКИ

# 134
  • Мнения: 392
Радвам се, че се включвате г-н Русинов! И най-вече, че Хагс и Компан са вече и на нашия пазар!
Моля Ви само, не бъдете толкова краен - "Парите на нашите деца" не се "обират" от споменатите от Вас фирми. Макар и да има забележки към производствотот им, те далеч не са толкова лоши! А само приемането на НАРЕДБАТА, сама по себе си няма да построи веднагически хилядите нужни детски площадки. Нужни са пари, работа и желание от страна на общинските власти и родителите, както и съдействието на всички, които се занимават с бизнеса с детски площадки.
Да Ви е жив и здрав синът, и да играе на най-хубавите съоръжения!   1swing

# 135
  • Мнения: 439
Чудесно, г-н Русинов, но не ми става много ясно каква точно е процедурата. Обръщаме се към общината и...какво? Казваме им, че искаме Вашата фирма да ни облагороди площадката? Дайте повече подробности.

# 136
  • Мнения: 1 327
здравейте!
Първо да се извиня за дългото ми отсъствие, но имах лични проблеми.
През изминалата седмица проведох някои разговори и на 30ти ще ви изпиша каква е процедурата по обновяване, ремонтиране или изцяло изграждане на детска площадка. Ще имам нужда от вашата помощ не само като информация, но и жалби и подписки.
Поздрави и приятни празници!

# 137
ЗДРАВЕЙТЕ МАЙКИ И ТАТКОВЦИ
КАМ ВЕРОЧКА ПРОЦЕДУРАТА Е ЛЕСНА : ПРАВИАТ СЕ ПРОЕКТИТЕ ЛАНДШАФТНИ И АРХИТЕКТУРНИ НА ПЛОЩАДКАТА И СЕ ОТИВА В СЪОТВЕТНАТА ОБЩИНА И СЕ ЗАЯВЯВА  ЧЕ ИСКАМЕ ДА НАПРАВИМ ДЕТСКА ПЛОЩАДКА. ПОНЕЖЕ ВЕДНАГА ЩЕ ВИ КАЖАТ НЯМЯМЕ ПАРИ И ЩЕ ВИ ПРЕРПАТЯТ ПРЕЗ 3 ГОРИ В ДЕСЕТА. НО АКО ИМ СЕ ПРЕДСТАВЯТ ВСИЧКИ ДОУМЕНТИ И ПРОЕКТИ И ИМ СЕ КАЖЕ ЧЕ ВСИЧКО ЩЕ ДАДЕ ЗА НАША СЕТКА ТОЕСТ НИЕ ЩЕ СИ ГИ ПЛАТИМ И НИЕ ЩЕ ГИ ИЗГРАДИМ И ЩЕ ГИ ДАРИМ НА СЪОТВЕТНАТА ОВЩИНА ВСИЧКО ЩЕ СТАНЕ ЗА МЕСЕЦ / ДВА ВЪВ ЗАВЪРШЕН ВИД.
СЕГА ЗА ПАРИТЕ КОИТО ЩЕ СЕ ОТПУСКАТ НА ОБЩИНИТЕ МАЛКО ИНФО. ОТ БРЮКСЕЛ ОТ СЛЕДВАЩАТА ГОДИНА ЩЕ СЕ ОТПУСКА ПО ЕДО ЕВРО ОТ ГЛАВА НА НАСЕЛЕНИЕТО САМО ЗА ПОДОБРЯВАНЕ И ИЗГРАЖДАНЕ НА ДЕТСКИ ПЛОЩАДКИ. ОТ ПО СЛЕДВАЩАТА ПО ЕВРО И ПОЛОВИНА И ТАКА ДО 2012 ТАЗИ ИНФОМАЦИЯ НЕ Е ОФИЦИАЛНА ОЩЕ НО Е ОТ КУХНЯТА.
МОГА ДА КАЧА ПРОЕКТО НАРЕДБАТА НО Е ДОТА ОБЕМИСТА ДАИТЕ И-МЕЙЛ КОИТО ПОИСКА ЩЕ ИЗРАТИЯ.
ОТНОСНО ДЕТО ОГРАБВАТ НАШИТЕ ДЕЦА ЩЕ ВИ КАЖА КАК СТАВА : ОБЩИНАТА ОБЯВЯВЯ ТЪРГ ЗА 200 000 ХИЛЯДИ ЛВ. ПРИМЕРНО И СЕ ПОЯВЯВАТ ОПРЕДЕЛЕНИ КОМПАНИИ ОТ БГ. И ГО ПЕЧЕЛВАТ НО ВМЕСТО ДА  НАПРАВЯТ НАИСТИНА НЕЩО СЪС ПАРИТЕ ТЕ ВЛАГАТ 50 000 ХИЛЯДИ И ДРУГИТЕ КАДЕ ОТИВАТ - КОНУЛТАНСКИ ФИМИ АКО НИЯКОИ ИСКА И ТЯХ МОГА ДА ГИ СПОМЕНА
НОРМАЛНО Е ФИРМА ДА ЗИМА 10/20 % ПЕЧАЛБА НО 50 НАГОРЕ Е ГРАБЕЖ И ТО НА КОЙ- НА НАШИТЕ ДЕЦА.
ВЪВ МОМЕНТА РАБОТИМ ПО ЧАСТЕН ПРОЕКТ ЗА ГРАДИНКАТА ЗАД Р-Т КУУК И САМ УБЕДЕН ЧЕ ДО 1 ЮНИ ЩЕ ИМА ВИДИМ РЕЗУЛТАТ.
ELITO ДА МИ ДАДЕ E-MAIL ЗА ИНФОРМАЦИЯ И ПОМОЩ  newsm78 newsm78 newsm78

# 138
  • София
  • Мнения: 3 524
г-н русинов и аз бих искала да имам ваш имейл за обратна връзка. ето това е моят: petrova_e@abv.bg
моля изпратете ми и проекта на наредба Peace

# 139
  • Мнения: 1 327
Привет на всички!

Днес говорих със столична община. Утре е последния срок, в който кметовете по райони трябва да изпратят информация за детските площадки на територията на София.  Следва разглеждане на информацията, отпускане на средства от приватизационните фондове и поправяне и изграждане на детските площадки.
Тъй като имах затруднения разговорите с Асоциация Родители не сме продължили, но се надявам да се видими в началото на май с тях. По отношение на оградите - обясниха ми, че не се допуска ограда по-висока от 50см за детски площадки....
На 8-9 май ще поискам информация кой кмет какво е изпратил като информация и ще го публикувам във форума.
Хубавото е, че вече всички детски площадки, които се възстановяват ще трябва да отговарят на европейските стандарти.




Nikoay Rusinov, можете да ми пишете на ely@dir.bg

# 140
  • Мнения: 4 970
еlito , поздравления за свършената работа и благодарности за това , че ни информираш   bouquet

# 141
  • Мнения: 1 327
еlito , поздравления за свършената работа и благодарности за това , че ни информираш   bouquet
velmar, реално нищо не съм свършила. Доста време се занимавах с мои си проблеми... Това е само от няколко обаждания информация, т.е. нещата си вървят без наша намеса.
Вече като вземем инфо кой какво е пускал от кметовете и какво се очаква, тогава ще можем да действаме

# 142
  • Мнения: 1 710
Не се бях разхождала в междублоковите градинки от години. Винаги съм се чудила къде ще си разхождам детето и смятах, че ще е голям проблем. С радост открих, че в Люлин 7, има доста градинки с нови люлки и пейки и една напълно нова площадка, която е оградена.

# 143
MALO NIVINI IZPRATIH E-MAILI SAS PROEKTO NAREDBATA ZA INFO .
VECE RABOTIM ZA OPRAVIJAETO NA GRADINKATA DO KAPITAN COOK NADIJAVAM SE DO MESEC DA ZAPOCNEM SAS IZGRAZDANETO I
SASHTO TAKA RABOTIM PO DRUG PROEKT KOITO SHTE SPOMENA PO KASNO VSICKO SHTE E SAS PARI OT SPONSORI NADIAVAM SE DA
STE DOVOLNI.
IZVIJAVAM SE CE NE PISHA CESHTO NO DOSTA RABOTA IMAM NAPOSLEDAK SASHTO TAKA ORGANIZIRAM SEMINAR SAS VSICKI OBSHTINI OT SOFIA I ZELENI SISTEMI I ZAM KMETOVE NA 30.05.2008 TAKA CE SLED TOVA SHTE IMA OSTE INFO .
ZELAIJA HUBAV DEN NA VSICKI MAIKI I TATKOVCI KOITO SA MACHINSTVO  Hug Peace Hug

# 144
  • София и наоколо
  • Мнения: 53
Здравейте, живея в кв. Горубляне и от няколко години чакаме община Младост да изгради детска площадка. При нашите блокове  е имало площадка края в на 80-те години, но оттогава няма нищо. От два месеца пишем всички майки в квартала отново молби до Столична община и община Младост с  настояване най-накрая да се изгради някакво съоръжение. За да могат нашите деца да играят на детска площадка, трябва да ги возим  с автобус или кола до Младост.
В четвъртък бях в община Младост и ми казаха в отговор на поредната молба че няма пари. Сега ще пиша жалба.
Около нашите блокове няма фирми или кафенета, за да съдействат за площадка, а само родителите не бихме могли да съберем пари за такава.
До преди две години дори и не вярвах че нещо може да се случи в нашия квартал, сега виждам че се строят много детски площадки и имам надежда  и за нашите деца.
 Ще следя темата с инерес.

# 145
  • Мнения: 7 640
Не се бях разхождала в междублоковите градинки от години. Винаги съм се чудила къде ще си разхождам детето и смятах, че ще е голям проблем. С радост открих, че в Люлин 7, има доста градинки с нови люлки и пейки и една напълно нова площадка, която е оградена.

дано да я имате по-дълго време Confused
В Дружба 1 чисто новата площадка на около 6 мес пред старото читалище е вече поломена тотално Twisted Evil
Освен да се дадат на някого парите за съоръженията, общината трябва да задели средства и за подръжка- чупят се нещата- къде от вандали, къде от употреба.

# 146
  • Мнения: 3 740
Всъщност нали това беше идеята на тази тема - да се намерят хора, които да се организират да поддържат площадката, която ползват, в приличен вид - да я заключват вечер, да сигнализират в общината или пък във фирма, която поема "шефство" над площадката, при нужда от ремонт, да организират почистването и поддържането от хората, които водят децата си там.

Общи условия

Активация на акаунт