Първа храна с пръсти - каква и от кога?

  • 1 556
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 121
Ето тези въпроси ме вълнуват в момента. Синът ми е на 8 месеца и половина и в книгата "Какво те очаква през първата година" пише, че вече могат да се предлагат малки парченца банан и добре сварен морков. Колко малки? Вие какво дадохте за първи път? Аз купих два продукта на Gerber:



Вие предлагали ли сте тези храни на Gerber и ако да, кога? Притеснява ме това, че са с добавена захар.

Ето това е съдържанието: rice flour, whole grain oat flour, wheat starch, wheat flour, sugar, banana powder, natural flavour, tri- and dicalcium phosphate, banana puree, mixed tocopherols, zinc sulfate, alpha tocophercyl acetate, electrolytic iron, caramel colour, soy lecithin.

Овесова и оризова каша вече съм въвела, обаче пшеницата не съм и се чудя не ни ли е малко рано? newsm78

Моля ви пишете вие с какво започнахте? Hug

# 1
  • Мнения: 1 371
Алекс ядеше плодовете самичък от 6 месеца. Както си го научиш. Понякога ме мързеше да му правя сокче и ги нарязвах и той си ги хапваше. Нищо не съм варила. Ябълка, киви, банан и т.н. на парченца. Оставях му чинийката в кошарата и той си хапваше плодовете, които бяха по това време. И сега по същия начин. С изключение, че ходи и маже навсякъде!!!

Показаните продукти не съм купувала. Бисквити му дадох май по това време (на 8м.), но бяха на Плазмон и едни на Хип/Нестле. Но с тях доста се давеше, докато свикне. По същото време въведох и глутена.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 064
Около 8 месеца дадох, бисквитки Плазмон и Чичи бебе. По това време и корички хляб.

# 3
  • Мнения: 630
Мия пък не иска да яде с пръсти. Ако не й го дам с лъжичка, няма да го яде. Е, взимала е бисквита и солетка, но по-скоро си играе с тях, отколкото да ги яде. Най-правилно е да оставиш детето и то да прояви интерес и мисля, че само ще си вземе, когато иска.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 664
Давах парченца сварен картоф и морков, броколи накъсани, карфиол, т.н., предпочиташе ги пред пюретата, и досега не иска лъжица, а си взима с пръсти и дъвче парченца (вече сурови ябълки, круши, банани, бисквитки). Не знам кога ще се научи да яде "прилично" Wink.

# 5
  • Мнения: 8 223
Виктор се научи да яде с пръсти някъде на около 7-8м по време на разходките. Ядеше от зрънчовците на по-големите деца. Отначало не бях съгласна (не исках да свиква с тях), ама всички хлапета като ги ядат, няма как да не дам и на него. У дома с пръсти яде парчета мандарини или ябълки.

# 6
  • Мнения: 1 121
Благодаря за отговорите. Преди малко му дадох много малки парченца банан, но всеки път се давеше и след третото парченце се отказах. Нормално ли е така да се дави в началото?

# 7
  • Мнения: 2 090
Виктор се научи да яде с пръсти някъде на около 7-8м по време на разходките. Ядеше от зрънчовците на по-големите деца. Отначало не бях съгласна (не исках да свиква с тях), ама всички хлапета като ги ядат, няма как да не дам и на него.
и ние така започнахме

# 8
  • Мнения: 1 367
Мисля,че вече е достатъчно голям за пшеница.Ако има зъбки,спокойно можеш да му даваш парченце сухар например,или някакви детски бисквитки.Те се топят лесно от слюнката и няма опасност да се задави.Не съм давала на сина ми от храните,които си показала на снимките.Можеш да опиташ много ситни парченца обезсолено сирене например,или картофче,а ако вече му даваш жълтък,може и от него-намачкан с вилица.Моето момче например обича да си топи ръчичките в купичката с храна,по-скоро като игра,отколкото да яде.Плескавицата е ужасна,но нали така ще се научи да яде самичък?Сега прочетох,че се дави с банана.Нормално е,не е свикнал да дъвче.Не се тревожи,опитай ти да държиш банана,а той да гризка от него.

# 9
  • Мнения: 2 090
исках да кажа че и ние така

# 10
  • Мнения: 1 121
steli Hug

има две зъбчета отдолу, май и горните са тръгнали, ще видим Laughing не се бях сетила за сиренцето и картофчето, но ще опитам. Мисля тези дни да дам и по малко жълтък и ще разказвам как е минало Grinning

# 11
  • Мнения: 950
На около 8 месеца дадох хляб да си държи в ръчичката и така да го дъвче, после почнах с бискитки, солети.

# 12
  • Мнения: 142
Здравей,
Може да се яде с пръсти от самото начало. Хубаво е да се дават сурови или сварени зелен боб, тънки лентички морков, пастьоризирано сиренце (на малки кубчета), обелени банани, препечен хляб и т.н. Извинявам се ако се повтарям.
Някой бебета обичат храна, която могат да хванат пред пюретата, а други не.. Всичко зависи от бебока
Според мен важното е да не му даваш бисквити и сладки неща, за да не свикне и да очаква сладко като част от храненето.
Това е от мен.
Поздрави

# 13
  • Мнения: 4 388
започвайте време е!малката започна да хваща лъжичката докато я храня сещай се за резълтата .....постепенно започна да си уцелва устата но пак яко се омазваме Laughing не се дразня това ми е работата да я уча и да чистя Wink
иначе по малко бели стават с парченца мандарина,банан ,парченца хляб.....общо взето колкото лешник големи но ти пак прецени според дечко  newsm78 обаче  с парченцата нещо не и е забавно трябва да има мазило Sick

# 14
  • Мнения: 1 367
Приготви се за голяма плескавица  Laughing Но пък е забавно да гледаш доволната мутричка,когато успее да си улучи устата с лъжичката... Laughing Успех !

# 15
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Парченцата първо му ги давай ти и ги слагай отстрани в бузката, а не на езика, за да може да се усети да ги сдъвче. Бебетата още нямат кътници, но и с венеца могат да смачкат храната.

# 16
  • Мнения: 684
Да, някои деца явно доста се давят (вкл. моето  Rolling Eyes ). Даже и на 10- месеца си се давеше с бисквитка, банан или мека круша. Просто не дъвче, а направо бута навътре и се мъчи да преглътне. Принципно няма страшно и да изчакаш за по-нататък. И аз бях чела в същата книга, че е време, но явно за нашето дете не беше това времето и от съвсем скоро започнах да й давам сама да си взима - банан, портокал, бисквитка, кашкавалче, дори от попарата си отбира сиренцето, а също и ако нещо падне на плота на столчето за хранене - веднага бива прибирано на топло  Laughing . НО почти не е имало големи мазаници - явно като я пробвах по-сериозно сега като "голяма" и бързо загря, че мястото на храната е в устата, а не на пода  Grinning
Това със слагането върху венеца е хитро - да го знаех по-рано...   

# 17
  • София
  • Мнения: 6 011
За пшеницата не ви е рано, щом е захранено детето с глутен.
За парченцата - нормално е в началото да се дави, докато разбере за какво става въпрос. Парченцата наистина отначало трябва да са съвсем мънички.
За самостоятелното хранене с ръка или с лъжица - при всяко дете е различно. Моят син не пипа нищо, а да си сложи нещо сам в устата /дори и играчки или други предмети/ е в сферата на научната фантастика засега.

# 18
  • софия
  • Мнения: 636
от годинката почна да проявява интерес да си взима п арченца-яде оттогава сама банан, мандарина, кекс. Зрънчо и солети не яде, защото аз не й давам. Вече се храни сама с лъжицата - не иска аз да я храня. Маже по 1 час, ама се радва като си стигане устата. Давам по двойно количество манджичка и десерт, защото половината е на земята, по масата , в стола и Бог знае още къде, но се радвам на резултата.

# 19
  • Мнения: 789
От 5-6 месечно бебе започнах да му давам банан,да си до "мляска" самичък и да свиква с твърдата храна,започна и сиренце да хапва,диня,пъпеш,бланширани моркови и сварени картофи.И т.н. На 7 месеца вече беше на детска кухня-без проблеми.

# 20
  • Мнения: 2 825
Аз дадох ябълка вчера - голямо парче да си го смучи. Днеска и банан дадох, но не и хареса и го изплю

# 21
  • Мнения: 1 121
Благодаря ви за съветите Hug от утре подновявам опитите Laughing

# 22
  • Мнения: 1 367
Ох,аз пробвах хитринката да слагам храната от вътрешната страна на бузката,но не помага.Упорито плюе и дори се задавя.Засега успешно гризка само сухарче и се опитва да набута лъжичката в устата си /в повечето случаи не успява  Laughing/.Успех,Rylie,и пиши как се справя детенце.

# 23
  • Мнения: 1 049
Не бих дала никое от тези неща на снимката след като са с добавена захар...  Confused Някьде около 7 месец давах вече на дьщеря ми да яде с рьце сухарчета (това беше пьрвото) и тя с много голямо удоволствие си ги смучеше и гризеше, вьпреки че имаше тогава само две зьбчета.  Wink После и давах отвреме навреме бисквитка, хлебче и т.н. но сварени моркови или банани не. Тя само ги размазва навсякьде с прьстите си  вместо да ги яде.  Joy

# 24
  • Мнения: 668
яде вси4ко с пръсти,незнам само как да свикнем с лажи4ка сам.барка в купата с ядене и си маже по краката Simple Smile

# 25
  • Мнения: 1 121
Понеже малкият напоследък отказва да яде пюрета, поднових опитите с пълна сила Wink та малко по-малко се подобрява положението, в началото много се давеше, вече не чак толкова. Онзи ден сварих едно шйце и му дадо 1/4 жълтък-в началото по-дребни парченца, после по-едрички и много му хареса. Днес дадох пак банан, американско сирене и няколко парченца от храните на Gerber, които съм показала по-напред. Малко ме притеснява, че са с добавена захар, но хапва по малко, така, че предполагам няма проблем!

# 26
  • Мнения: 3 312
аз и давам пар4енца плодове и тя си взима сама

# 27
  • Pb
  • Мнения: 1 183
пример за подходящи храни:

- обелени сурови плодове,
като бабан, грозде без семките, праскови и т.н. Твърди плодове, като ябълки, е подходящо да се предлагат на по-едри парчета, които бебето може да хване и дъвчещ

- Сушени плодове. При нужда, да се накиснат във вода;

- Сготвени зеленчуци, като царевица и грах;

- Лентички от сурови зеленчуци. Настъргани зеленчуци. Може да аранжирате храната в забавна за детето форма (напр. да "нарисувате" лице);

- Сварени макарони;

- Парченца сварено пилешко;

- Малки топченца от мляно месо;

- Парченца риба;

- Оризови бисквитки;

- Сирене, нарязано на ленти или настъргано;

- Миниатюрни сандвичи с пълнеж;

- Твърдо сварен жълтък;

- Мини салата от обелен домат без семки, резени краставица и настърган морков или сирене.

Последна редакция: нд, 02 мар 2008, 22:30 от елхичка

# 28
  • Мнения: 1 367
Понеже малкият напоследък отказва да яде пюрета, поднових опитите с пълна сила Wink та малко по-малко се подобрява положението, в началото много се давеше, вече не чак толкова. Онзи ден сварих едно шйце и му дадо 1/4 жълтък-в началото по-дребни парченца, после по-едрички и много му хареса. Днес дадох пак банан, американско сирене и няколко парченца от храните на Gerber, които съм показала по-напред. Малко ме притеснява, че са с добавена захар, но хапва по малко, така, че предполагам няма проблем!
Браво,много се радвам,че имате напредък!При нас пък няма никакъв интерес към хранене с пръсти.Предлагала съм му парченца ябълка,направо бута настрани чинийката,преди да е видял какво има в нея.Когато го храня,му давам и на него лъжичка и купичка да бърка,иначе не иска да яде понякога.Според мен го примързява да дъвче  Laughing.Иначе гризе сухар и бисквитки.

# 29
  • Мнения: 2 531
Коричка хляб  Peace Давах им да си чешат зъбките! А и така вкарахме и глутена! Мри дъщеря ми към 6-7 м., за сина ми - не помня Embarassed

# 30
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 на 8,5 месеца му давах кора от хляб, или обикновена бисквита.Само си чешаше венците с тях.

# 31
  • Мнения: 2 567
На малката вече давам от около месец корички хляб, геврек, банан или ябълка.

# 32
  • Мнения: 1 121
Благодаря на всички за отговорите Grinning От доста време не съм писала тук. При нас вече има напредък Laughing от няколко дни давам хляб, хапва си без проблем, даже май много обича да дъвче и да си почесва зъбките Laughing хапва си и сухарчета и други детски храни на GERBER. Давам му и кашкавал, жълтък, малки пърченца пилешко. От 2 седмици посяга и си взима сам. Не знам какво друго мога да му давам на тази възраст? И да попитам: до кога давахте пюренца? Hug

# 33
  • Мнения: 1 367
Пак ще кажа-браво за напредъка!!!Браво на мама за търпението!   bouquetКакво можеш да даваш още за ядене с пръсти-настъргана ябълка,банан /става голяма плескавица/,морковче,попара ако яде,солетки...Колкото за пюренцата-ще те ориентирам по изискванията на нашата детска кухня-до годинката предлагат пасирани пюрета и бульони,а след това вече с миниатюрни парченца.Ние позакъсняхме със смяната на храната и утре за пръв път ще му взема от храната за големи  LaughingДано да я яде,че както писах по-горе,нещо го примързява да дъвче и гълта като щъркел,съответно се дави и плюе.

# 34
  • Мнения: 1 121
Steli, късмет и разказвай как е минало Grinning а за търпението-ами аз не съм от най-търпеливите Embarassed но той просто си беше готов да дъвче. Даже вече му давам пюренца за по-големи деца, с малки парченца месо, зеленчуци или макарони, които стимулират дъвченето.

# 35
  • София
  • Мнения: 17 591
Пробвай да му дадеш. Или ще ги изяде, или ще ги размаже. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт