Семейно-правен въпрос за имуществена делба

  • 9 568
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 155
Biby, 'сичко хубаво. Сега ако някой измисли и как да докаже принос съответната дама всичко ще е 'цветя и рози' Wink
Така е. Но след като въпросната дама има претенции към тези дялове, значи е имала принос и има как да го докаже  Whistling
В противен случай ще се задоволи с приноса си в СИО.

# 31
  • Мнения: 139
muneca de porcelana, говоря за постановена от съда издръжка, а не за такава постигната от споразумение по взаимно съгласие - от втория вид съм виждала и от по 1000 лева на дете.

Радвам се да го чуя, аз работех в адвокатска кантора преди повече от 6 години, и присъжданите от съда издръжки на дете бяха наистина унищожително ниски. А твоето детенце е по-малко, значи със сигурност говориш за случай от "по-наши дни". Дано да е редовна практика.

# 32
  • Мнения: 756
тя , ако е имала принос , досега да се е подсигурила , още повече че инициатива за развод е от нейна страна иначе нали се сещате - ще си поискаме от съда , а ако пък съдията даде добре, ако не има друга инстанция Hug Hug

# 33
  • София
  • Мнения: 6 999
Biby, 'сичко хубаво. Сега ако някой измисли и как да докаже принос съответната дама всичко ще е 'цветя и рози' Wink
Така е. Но след като въпросната дама има претенции към тези дялове, значи е имала принос и има как да го докаже  Whistling
В противен случай ще се задоволи с приноса си в СИО.

Аз не съм чувала до сега някой да е успял по отношение на дялове в дружество. Ако има такъв случай - веднага бих изчела цялото дело и бих го популяризирала.  Peace

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 1 762
[
Аз не съм чувала до сега някой да е успял по отношение на дялове в дружество. Ако има такъв случай - веднага бих изчела цялото дело и бих го популяризирала.  Peace
Напълно съм съгласна, и понеже изпаднах в голяма чуденка, от някой твърдения тук, говорих и с колегите с които работя като двама от тях се занимават само с брачни дела и стажа им е двуцифрено число, че те казаха цитирам "това е часта от това тълкувателно решение която не се прилага на практика" и съществува само на хартия, и те не са виждали такова чудо, но веднъж за малко да успеят с жена която била почти колкото мъжа си богата от собствен бизнес и могла да докаже, че тя му дала парите за дяловете от дружеството където той бил съдружник.  Но те пък взели че се споразумели ...........

# 35
  • Мнения: 1 427
Много са ни загубени законите,само това мога да кажа. Какво излиза,че жената никъде и за нищо няма права. Май най-добър в случая е варианта"гъбена супа. Joy

# 36
  • Мнения: 2 032
Добре де. Значи. Ако съм мъж и имам чували с пари, и жена ми тръгне да се развежда с мен: купувам си бизнес и хоп: тя остава без нищо. Така ли?

# 37
  • Мнения: 14 486
Добре де. Значи. Ако съм мъж и имам чували с пари, и жена ми тръгне да се развежда с мен: купувам си бизнес и хоп: тя остава без нищо. Така ли?

зависи  Grinning тез чували с пари какъв им е произхода

# 38
  • София
  • Мнения: 6 999
Добре де. Значи. Ако съм мъж и имам чували с пари, и жена ми тръгне да се развежда с мен: купувам си бизнес и хоп: тя остава без нищо. Така ли?

Ако си жена - също.  Mr. Green

Казах го и по-горе - прецакан е този, който е гледал семейството. В България и според българските закони /и съдии/ да си гледаш децата и дома не е нещо, което се оценява като принос.  Sick

# 39
  • София
  • Мнения: 6 999
зависи  Grinning тез чували с пари какъв им е произхода

Произход се доказва много трудно освен всеки път като си давал пари на мъжа си ти подписва разписки, че тези пари са ти от наследството на баба ти примерно.

# 40
  • Мнения: 2 032
Значи, като обобщя каквото прочетох- жалко за жената.

Не знам това останки от социалистическия манталитет ли са, ама тези две неща ме бъркат: (1) че има фиксирана ставка за издръжка на децата  и (2) че може би най-големият актив на един бизнесмен (мразя думата, ама за бързо става) остава извън делбата на имуществото. Това е като останка от времето, когато всеки получава 180 лева заплата и частен бизнес не съществува.

На това, че си гледал 20 години семейство, къща и деца, се слага стойност "близо до нула", така ли.
Колко подтискащо.

# 41
  • Мнения: 139
Не знам това останки от социалистическия манталитет ли са, ама тези две неща ме бъркат: (1) че има фиксирана ставка за издръжка на децата  и (2) че може би най-големият актив на един бизнесмен (мразя думата, ама за бързо става) остава извън делбата на имуществото. Това е като останка от времето, когато всеки получава 180 лева заплата и частен бизнес не съществува.

На това, че си гледал 20 години семейство, къща и деца, се слага стойност "близо до нула", така ли.
Колко подтискащо.
С риск пак да ме нападнат тук, но се опитвам да разбера, защо трябва да се дели нещо 50:50, ако то е постигнато 10% от единия и 90% от другия.
Да, природата е отредила жената да износва бременност, да ражда и в по-голяма степен да се грижи за децата. Да, това е повече от достойно за уважение както от съпруг/партньор, така и от обществото. Да, в този период жената не може активно да гради кариера и да трупа дивиденти, НО бременност+раждане+гледане на дете/деца (защото средно българското семейство има 1-2 деца) не отнема 20 години.
Какво е правила приятелката ти толкова години без работа/свой си собствен бизнес?
И още нещо тук има много жени с деца, които ходят на работа, а бас ловя, че и къщата "гледат" т.е. готвят, пускат перялня, водят децата на градина, училище и спортни занимания....
И аз като работя да не живея в кочина - пера се, чистя си, мия...., т.е., това си е нещо съвсем нормално, всички го правим и никой не получава за това нито "евала", нито пари. Това пак е принос, но несравним със здравото бачкане. Отделно, че това всеки го може, не се изискват образование, интелект, кой-знае какви усилия...
Като чета повечето мнения тук започвам да си мисля, че съм нещо сбъркана да смятам, че това, което човек получава трябва да е съотносимо с това, което дава във всяко отношение.
На запад може и да са други законите, но и предбрачните договори са си съвсем законни и широко разпостранени, за да не се опитват някои хора след години наред лентяйство да се облагодетелстват неправомерно.
Чакам си казана с катран и овалването в пера, но мисленето ми е такова.

# 42
  • Мнения: 756
muneca de procelana  абсолютно си права /прав , а за казана ще ти го излеят най -скоро и ти се чудя  Hug Hug , обаче и аз от вчера си го търся нещо Laughing Laughing. Въпреки всичко няма да стане 50:50 -то и в закона си го пише ще се докаже принос , но кой ще го присъди приноса 50:50 - е не става .Подкрепям те изцяло , но все пак си е тежка и домакинската работа и отглеждането на деца , но до едни период - докато израстат и след това вече е малко по- лесно - така че дамата е могла и малко да порабитои или да отиде при адвокат да се подсигури ...иначе няма нищо лошо да е домакиня , ако знае как да го направи Peace Hug

# 43
  • Мнения: 14 486
никого няма да заливам с катран и не щото сте така предизвикателни, всеки наистина има право на мнение Peace
но преставам да пиша, а и да чета по темата защото ми писна да се обвиняват законите в бг (които по скромното ми мнение на юрист са много добри, ама все на някой нещо не му е на кеф и друг му е виновен) след три страници по темата, в които най-подробно бе обяснено на авторката, че има достатъчно законови възможности за нейната приятелка да се защити и подсигури.
само, че не - някой като се е настроил против държавата и правната й система....кучето си лае, кервана си върви

# 44
  • Мнения: 2 032
Алегра, явно не съм разбрала. Аз разбрах, с едно изречение, че принос трябва да се докаже (обратното е: да се вземе за дадено, че има принос, пък който иска да се пъне да оборва.)

Мунеса, ами да кажем просто, че не е цивилизовано законът да отнася към съпругата като към салфетка за нос: ползваш и хвърляш. Доводи не ми се слушат, честно казано. Доводи някакви си сигурно могат да посочат и практикуващите сати (изгаряне на жените, които са останали вдовици) в Индия.

Но не ми се дискутира, исках да се осведомя за нещо конкретно. Пък и се оказа, че не съм била разбрала отговорите, при това.

Общи условия

Активация на акаунт