Климатици - обсъждане на всякакви въпроси - част 2

  • 48 959
  • 293
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 925
Моля, прочете, преди да питате  Peace

Ето какво трябва да се знае при съвет за избор на климатик :
Квадратура на помещението ( височината на тавана е съществена подробност )?
Каква е изолацията ?
Каква е дограмата ?
Какво изложение е ?
Какъв е вида на строителство ( панел, тухла ) ?
Колко прозорци има и каква е големината им ?
Отопляват ли се помещенията около вас ?
Каква Т искате да постигнете ( за отоплителния сезон ) ?
Какъв бюджет имате ?

На коя фирма да се спрем ?
Закупуването и монтажът на климатик, трябва да се извършва от специализирана фирма. Това уред, който изисква специфични технически познания ( климатичната техника не е стандартна битова техника, която да включим в контакта и тя да почне да функционира ). За добрата работа на климатикът е нужен качествен монтаж. Магазините като Техномаркет, Технополис и т.н. "техно", ползват услугите на подизпълнители. В списъка с подизпълнители има всякакви фирми, повечето от които работят с евтини материали и в стремежа си  да направят колкото се може повече монтажи за един ден, претрупват работата си и монтажът се оказва некачествен и климатикът не работи оптимално. В големите хипермаркети - рядко се продава качествена климатична техника от водещи световни компании.

Най-често задавани въпроси :
Кои климатици спадат към "сплит система" - "Split" - разделен ( външно и вътрешно тяло );  сплит системи са почти всички видове климатици ( подови, стенни, колонни, чилър, канална, касетна ), без прозоръчни и мобилни.
Какъв е принципът на работа на инверторният климтик - той автоматично регулира мощността си ( обикновените климатици работят в режим на включване-изключване ), при което точно се поддържа зададената температура, при по-ниски нива на шум и икономия на електроенергия от 35% до 65% ( спрямо обикновенния климатик ). Консумираната мощност се понижава, когато температурата в помещението се приближава до желаната. Инверторният климатик може да работи на отопление при отрицателни външни температури ( до - 20 градуса Целзий ), нещо по-трудно достижимо за обикновенните сплит-системи. Основните разлики при видовете инвертори са в икономията на електроенергия - АС (до 35% спрямо обикновенния кондиционер), DC (до 50% спрямо обикновенния кондиционер), DC (до 65% спрямо обикновенния кондиционер) и DC Hibrid (до 65% спрямо обикновенния кондиционер).
Кахетиновият филтър е изсушен зелен чай на прах. Работа особена не върши.
Каква е разликата между Mitsubishi Heavy Industry и Mitsubishi Electric ? Mitsubishi Heavy Industry са с по-високи COP ( коефициент на отопление ) и ЕЕR ( коефициент на охлаждане ) фактори и с малко по-голяма гама от климатици. Mitsubishi Electric е малката фирма, а  Mitsubishi Heavy Industry по-голямата.



Какво означават съкращенията и кои параметри трябва да гледаме, при избора на климатик :
СОР - коефициент на отопление ; EER - коефициент на охлаждане; ниво на шум в dB; енергиен клас ; разход на ел. енергия ( при охлаждане и отопление ); мощност в kW

Какви по "народност" са марките ?

Елит = AUX Китай; Nippon = AUX  - Китай; NAGOYA - Галанц,Китай; Краун = Беко,Турция; Hisense - Китай; SOGO = Мидея, Китай; Carrier ( обикновените климатици ) = Мидея, Китай; NЕО = AUX, Галанц, Грии (Китай); TREO = Галанц ( Китай ); ОСАКА - произведена в някой знаен и незнаен китайски завод в Галанц, Грии ( Китай ); SANG = Haer, BEKO ( КИтай, Турция ); EXEL = Haer; KRAFT = Елит и т.н. КИтай; Fagor ( принципно е испанска марка ) = някъде в Китай;

BTU, British Thermal Unit: - мерна единица за енергия = 0.293 вата
COP, Coefficient of Performance: - коефицент за производителност (използва се не само при климатиците)
EER, Energy Efficiency Ratio: - коефицент за енергийна ефективност

MULTISPLIT- климатик разделен на 2 или повече части  (с повече от 1 вътрешни тела)


R12, R22 , марки фреони:
хладилни агенти (топло и студоносители), използвани в климатичната техника - стари
R134a, R407C, R410 , марки фреони: хладилни агенти (топло и студоносители),  използвани в климатичната техника - екологични

Топъл старт   - функция на климатика, при която в режим ОТОПЛЕНИЕ вентилаторът на вътрешното тяло не тръгва да духа преди топлообменника да се е нагрял до определена температура (най-често над 35 градуса).  Това се прави с цел да се предотврати обдухване на помещенията със студен въздух докато климатика влезе в режим.

ПЛАЗМЕН ФИЛТЪР - За ефективно пречистване на въздуха в помещението.
Филтрираща система при която, миниатюрните частици прах се улавят от електростатичен филтър, а неприятната миризма се разгражда на микро ниво от полифенолов филтър. Резултатът е отлично пречистен въздух, наситен с отрицателно заредени йони.
Филтрира въздуха от: домашен прах, животинска козина, цигарен дим, ларви, почвени спори, полен.
Поглъща миризми от: цигарен дим, животни, кухненски отпадъци и др. неприятни миризми.



СТАРА ТЕМА

Последна редакция: пт, 22 фев 2008, 04:28 от Tandoori

# 1
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
 Peace
  bouquet за Страчи

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 180
запис да следя

# 3
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Може ли да ме посъветвате, моля
Става въпрос за 2 стаи - 25кв и 16кв, чудим се между мулти-сплит система и 2 отделни инверторни. За инверторните сме харесали Хитачи или Панасоник(като уж най-разумен избор цена/качество).
Хитачи: http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09026211
Панасоник: http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09003488
Мулти-сплит системи гледахме на Тошиба и Дайкин, но ни идват множко, мислим да отделим около 2000-2500лв за климатици  Blush
Идеи?

# 4
  • Мнения: 132
Моя съвет е да избегнете сплит системата.По-добре е два отделни климатика.А колкото до марката Хитачи сме супер доволни.Имам такива два от осем години и никога не сме имали проблеми.Стига само да не са от китайските.Нашите са от малайзийските.С девятка отоплавяме 20 квадрата стая,но е с вътрешна изолация-много е важно.И още нещо-задължително е да са инверторни.Вярно,че са по-скъпички,но пък си избиват парите като сравниш сметките за ток.В къщи имаме два инверторни/Хитачи/ и един обикновен/Осака/,всичко останало е на ток и за последния месец имаме 130 лв ток.Успех в избора!

# 5
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Да, инверторни сме се насочили. Имаме хубава външна изолация и незнам си колко камерна пвц дограма. Хитачи ми ги хвалят много, Панасоник също (специално Панасоник имат 60месеца гаранция на компресорите, та затова се чудим)
Имам още един въпрос - колко дълга може да бъде тръбичката, по която се оттича климатика  Tired Мислим да къртим стената и да я вградим там ,ама ми казаха, че не било добре ако външното и вътрешното тяло не са гръб с гръб и сега се чудим, не искам да ми се разкарват някакви тръби из къщи   Tired

# 6
  • Мнения: 1 925
Ето още полезна информация, за която благодаря на Jackas   bouquet
P.S. За съжаление не мога да си редактирам първият пост, така че ще допълвам където мога  Sad

* Страчиатела, аз ще качвам каквото трябва в първия пост, само ми се обаждайте  Peace Премествам тези, които си пуснала сега. Тандури



Последна редакция: пт, 22 фев 2008, 04:27 от Tandoori

# 7
  • Мнения: 35
За стаята, която е 25 квадрата е малко рисковано да се монтира 9ка инвертор. Нали ще го ползвате и за отопление все пак. Ако е така вземете по-голяма мощност. Не е добре да сте "на ръба" Peace

# 8
  • sofia
  • Мнения: 249
 Stra4iatela благодаря за съветите които ми даде,много ми помогнаха.
и да се похваля-от вчера вече си имаме климатик Grinning.

# 9
  • Мнения: 734
Да, инверторни сме се насочили. Имаме хубава външна изолация и незнам си колко камерна пвц дограма. Хитачи ми ги хвалят много, Панасоник също (специално Панасоник имат 60месеца гаранция на компресорите, та затова се чудим)
Имам още един въпрос - колко дълга може да бъде тръбичката, по която се оттича климатика  Tired Мислим да къртим стената и да я вградим там ,ама ми казаха, че не било добре ако външното и вътрешното тяло не са гръб с гръб и сега се чудим, не искам да ми се разкарват някакви тръби из къщи   Tired

Не ми стана ясно това за вграждането на тръбичката... newsm78
Тръбичката, по която се отича климатика не е най-важната...важно е тръбите между външното и вътрешното тяло да не са много раздалечени, защото се намалява ефективността на климатика (разбирай - топли по-малко грубо казано, защото се удължава пътят на фреона, до колкото знам без да съм специалист).
А чак че не било добре, ако външното и вътрешното тяло не са гръб в гръб е малко пресилено по мое мнение. Да, най-добре е да са по този начин, но дори да са разположени другояче, пак си е ок. Виждат се малко тръби, но при нас така хубаво го направиха, че нямам никакви забележки. А и изолираха тръбите с някакъв материал, после ги увиха...накрая се получи подобие на един маркуч, а не няколко...Не знам дали го обясних добре...
Ние сме с Mitsubishi и сме много доволни.

# 10
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Как точно ви го направиха у вас? Понеже климатика ще е на вътрешна стена, а външното тяло на външна ( Mr. Green ама обясних) , т.е. ще са на различни стени ще има тръбичка от вътрешното тяло до др. стена, което е около 1,5м. Мислех за някаква пвц лайсна, както правят кабелите, ама незнам да не седи грозно  Tired

# 11
  • Мнения: 734
Как точно ви го направиха у вас? Понеже климатика ще е на вътрешна стена, а външното тяло на външна ( Mr. Green ама обясних) , т.е. ще са на различни стени ще има тръбичка от вътрешното тяло до др. стена, което е около 1,5м. Мислех за някаква пвц лайсна, както правят кабелите, ама незнам да не седи грозно  Tired

Да, при нас е точно така - външното тяло си е на външната стена (разбира се), а вътрешното е на вътрешна стена - не са гръб в гръб. А  защо ще има само една тънка (предполагам си имала предвид 1.5 см) тръбичка? Къде ще минават другите тръби??? Може би трябва да снимам нашия и да ти пусна снимка....да прецениш дали ти харесва...

# 12
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Ако не ти е проблем, ще ти бъда благодарна   bouquet

# 13
  • Мнения: 1 427
Въпросче- за стая 24м2,югоизточно изл,ПВЦ,изолации 12-ка достатъчна ли е и има ли смисъл от инверторен.?Ще се ползва предимно през лятото за охлаждане,през зимата само като резервен вариант/предстои ни газификация/.

# 14
Хитачи ми ги хвалят много, Панасоник също (специално Панасоник имат 60месеца гаранция на компресорите, та затова се чудим)
От един познат,които монтира климатици знам че сервизната им база е пълна с климатици Панасоник с счупени компресори в гаранция.Освен това се препоръчвало да работят само до -5 градуса.По добре вземи някоя друга марка.

Общи условия

Активация на акаунт