Нехранителна кърма има ли такова понятие? ;)

  • 20 066
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 236
Не смятам, че съществува такова нещо като нехранителна кърма. Няма начин. Майчиното мляко е най-добрата храна за едно бебе. Кърмата има много свойства, т.нар. предна кърма, или тази, която изтича най-напред от гърдата е по-водниста, тази, която бебето изсуква по-късно е по-гъста, с разтежа на бебето се променя и кърмата - т.е тя се адаптира към нуждите на бебето. От един момент нататък (6-7 месеца) бебето може и да има нужда от друга храна, но има нужда и от кърма - тя е най-важната за разтежа.

# 16
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Сега спокойно мога да принта темата и да я връча за четиво на роднините на мамчето, а пък и на нея.

Последна редакция: ср, 20 фев 2008, 22:53 от ivalex

# 17
  • София
  • Мнения: 6 265
Ех, много полулярна реплика и често употребявана. И много ме дразни. Най-ме е яд като ме попитам - ама дали ти е достатъчно хранителна кърмата, а дали му стига? Ами не знам. Ама си расте човека и не се оплаква.

Дано се включи Бу с компетентно мнение, а и с инфо, от къде може да прочетем по въпроса, а и да принт-нем и дадем да прочетат на тия с "нехранителната кърма".

# 18
  • Мнения: 5 539
ivalex, може да принтираш и това: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4920
върши идеална работа срещу баби-многознайници и педиатри-малоумници Mr. Green

# 19
  • София
  • Мнения: 1 056

Най-вероятно мита за нехранителната кърма идва от там, че кърмата  има различен състав по време на едно кърмене. По-точно може да се каже, че кърменето протича на два етапа, които в началото почти не се различават. Но постепенно, ако майката се вслушва и вглежда внимателно в бебето си докато суче (т.е. да е "потънала" в кърменето, а не да се занимава с нещо през това време) ще види леките разлики. След 4-тия месец аз ясно различавах кога ми слиза и задното мляко, при някои не се усеща много ясно. (при мен беше така, на два пъти усещах "игличките" на слизащо мляко на едно кърмене)

ПРЕДНОТО МЛЯКО и ЗАДНОТО МЛЯКО.

Първо потича Предното мляко. След минута-две-три-пет откакто бебето е започнало да суче, майката (по принцип) усеща как слиза млякото(леки побоцвания, като изтръпване) и бебето започва да гълта с бързи и ритмични глътки. Ако струята е много силна е възможно дори да се дави. Това Предно мляко може да се характеризира така - воднисто, синкаво даже, нискокалорично и утолява жаждата на бебето. Ако изцедим и оставим изцедено количество в прозрачна чаша, след известно време то ще изглежда точно като синкаво-белезникава вода с тъъъничък слой масълце отгоре.

Ако бебето е гладно, то продължава да суче след като струята вече е свършила, като по този начин то стимулира потичането на Задното мляко. Значи, след бързите ритмични глътки на предното мляко идва един период в който бебето ту суче-суче-суче, ту поспре с гърдата в уста, ту суче-суче, ту я държи в устата си...(изглежда че няма мляко и то "дърпа" напразно, някои бебета след 3-4 мес. започват да удрят с юмруче, да ръмжат...) Така след няколко минути "труд" от страна на бебето потича Задното мляко. Бебето започва да гълта с дъълги глътки(сякаш пие нещо гъсто), моя син дори смукваше по два-три пъти и чак тогава глътваше. Това е задното мляко. То може да се охарактеризира така - по-гъсто, по-бяло, висококалорично. Служи за засищане на глада. Ако изцедим от него и оставим в прозрачна чаша, след известно време то също леко ще синее, а отгоре ще има доста по-дебел слой мазнина.

Всяка майка може да опита да направи това и ще види разликата. Да изцеди мляко от пълна гърда преди сукане(предно мляко) и в друга чашка да доизцеди кърма след сукане(задно мляко) от същата гърда. (ако е останало Mr. Green)
Оставяте ги една до друга един ден и ще видите разликата.

В заключение - нехранителна кърма няма! Ако майката не изчака потичането на това Задно мляко и прехвърля бебето на другата гърда, то бебето изпива все от нескокалоричното Предно мляко и затова и огладнява по-често и на хората им се струва, че кърмата е нехранителна... ooooh! ooooh! ooooh!
Това най-често се случва когато майката има свръхлактация и бебето като изпие предното мляко и му се напълва коремчето, спира да си почине 15-тина минути, но отново му се предлага от предното мляко. Решението е, ако бебето не е изпило цялата гърда, да му се предложи пак същата гърда следващия път когато му се суче. Целта е по-често бебето да изпразва гърдата докрай. А не да изпива рядичкото предно мляко, а майката да доизцежда неизпитото задно по-ценно мляко.

Малко се поувлякох, но здраве да е, дано съм ви била полезна!

# 20
  • София
  • Мнения: 2 348
Братовчедка ми кърмеше четвъртото си дете през половин час, защото то все беше гладно и не наддаваше. Направи си изследване на кърмата и се оказа, че тя няма почти никаква хранителна стойност. Една мама от форума предположи, че става въпрос за "предната" кърма. Аз не съм говорила подробно с роднината ми, но смятам, че нито тя (с 4 деца) нито лекарите ще са толкова некомпетентни, че да не се сетят да вземат в предвид това.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 056


Ужасно много ми е любопитно да разбера къде е изследвана кърмата, какъв е бил нейния състав и какъв е трябвало да бъде?
И не на последно място - цялото съдържание на една гърда ли е иследвано или малко количество?
(това го питам наистина от любопитство, понякога ми пробягвала мисълта да си изследвм кърмата, не се заяждам)

А за некомпетентността на лекарите изобщо, ама изобщо не искам да говоря...

Ако педиатрите знаеха нещо за кърменето, то 90% от майките щяха да кърмят децата си поне до 6-тия месец...
Ако педиатрите знаеха нещо за кърменето, то едва ли щях да чувам от "компетентни" доктори - след 6-тия месец кърменето е безполезно, след годинката кърменето е вредно...
Ако педиатрите знаеха нещо за кърменето, то защо съветите им са абсолютно кърмоспиращи...

и т.н. и т.н.

# 22
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ще се учудиш колко народ, включително лекари, си няма идея за предно и задно мляко Confused Къде е правено такова изследване - питам с голямо любопитство, тъй като единственото място, където кърма се изследва по подобен начин, е БМК - а там определено са на мнение, че няма нехранителна кърма Wink В обикновените лаборатории не изследват кърма за хранителност, със сигурност - проверено е Mr. Green
Причините бебето да е гладно и да суче през половин час, без да наддава добре, могат да са много и да са както от страна на майката, така и от страна на бебето. Последното нещо, което може да причинява подобен проблем, е хранителна неадекватност на кърмата, която възниква само в изключително специфични ситуации (тежки операции за стесняване на стомаха, сериозни хормонални проблеми, при които и количеството се повлиява силно и т.н., и т.н.) Rolling Eyes Много по-вероятните - проблем при майката след раждането (задържана плацента, хормонални проблеми - особено с щитовидната жлеза и още един куп други състояния) или проблем при бебето - неефективно сучене (вследствие най-често на проблем при раждането, но и при някои други неврологични проблеми), заради което то не получава достатъчно мляко и кърмата прогресивно намалява.
Или съвсем накратко - да се хвърлят веднага към хранителността на кърмата показва просто неадекватен подход към ситуацията.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 348
Брей! Амбицирахте ме. Утре, ако не забравя, ще взема да и звънна да я разпитам подробно.

# 24
  • Мнения: 287
ludmilana страхотен пост за предното и задното мляко! newsm10 И аз съм на мнение ,че няма "нехранително мляко"- звучи абсурдно!Но все пак skrech ме накара да се замисля. Thinking skrech ,как ще кажеш на братовчедка си после ,4е всички тук сме на друго мнение относно хранителността на кърмата ,не знам. Mr. Green Не ми се иска да съм на твое място. Rolling Eyes А другите деца кърмила ли ги е?
Melodiya ,тези бабииии  #2gunfire Аууу,направо избеснях от твое име. Crazy Добре че си продължила смело напред!  bouquet

# 25
  • София
  • Мнения: 2 348
Познайте!
  Кърмата, която е "изследвана" наистина не е била "първата", но "изследването" е било визуален контакт на кърмата с педито!!! И лечението е било НАН.
  Но братовчедка ми не е съгласна с обяснението, че няма нехранителна кърма, защото нейната била сива на цвят, не хващала каймак и бебето наистина не качвало дори грам за месец.
  Все пак ми каза " Благодаря за информацията. За петото дете ще знам"  Crazy .
 Предлагам да линчуваме нейния лекар  Twisted Evil

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 9 711
Значи бебето и не качило грам за месец, но ще линчувате лекаря, че се е притеснил и е дал друга храна на детето?  Shocked Shocked

Понякога фанатизма в този форум ме учудва. Дават ви пример, че детето не наддава, но проблем няма?! Ще ми се да видя някои от вас на мястото на тази притеснена майка. Дали щяхте пак да твърдите, че я мързи да кърми?
 
А проблемите, които Хедра е описала са наистина по-реално обяснение. Само не ми стана ясно - ако наистина проблема е един от изброените при майката след раждането какъв е извода- кърмата си е ОК ли? Или може би в този случай наистина става въпрос за нехранителна кърма и дефакто такова животно има?! newsm78

Последна редакция: пт, 22 фев 2008, 14:41 от nova_badeshta_mama

# 27
  • София
  • Мнения: 2 348
Аз смятам, че е трябвало да се обърне специално внимание на майката и на детето, а не без доказателства да се решава, че източникът на проблема е кърмата и точка. Наистина от изкуственото мляко бебето започнало да наддава, но нямаше ли да е по-добре педито да задълбае в проблема и така да открият защо аджиба този организъм не може да произвежда храна за бебо?

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 9 711
Аз смятам, че е трябвало да се обърне специално внимание на майката и на детето, а не без доказателства да се решава, че източникът на проблема е кърмата и точка. Наистина от изкуственото мляко бебето започнало да наддава, но нямаше ли да е по-добре педито да задълбае в проблема и така да открият защо аджиба този организъм не може да произвежда храна за бебо?

Разбира се, че е по-добре. А междувременно какво да правят с детето- на фотосинтеза ли да го оставят?

Просто се изненадвам, че дотолкова сте сигурни и вглъбени в темата кърмене, че не допускате при някой да е възможно наистина проблем в майката или друг проблем да води до нехранителна кърма. Имам чувството, че всички тук са професори-медици, запознати със всички медицински аспекти на майките, бебето, кърменето и прочее.

# 29
  • София
  • Мнения: 6 265
Значи бебето и не качило грам за месец, но ще линчувате лекаря, че се е притеснил и е дал друга храна на детето?  Shocked Shocked

Понякога фанатизма в този форум ме учудва. Дават ви пример, че детето не наддава, но проблем няма?! Ще ми се да видя някои от вас на мястото на тази притеснена майка. Дали щяхте пак да твърдите, че я мързи да кърми?
 
А проблемите, които Хедра е описала са наистина по-реално обяснение. Само не ми стана ясно - ако наистина проблема е един от изброените при майката след раждането какъв е извода- кърмата си е ОК ли? Или може би в този случай наистина става въпрос за нехранителна кърма и дефакто такова животно има?! newsm78

Не съм прочела някой да твърди, че майката я мързи да кърми! Фанатизъм е трудно да се каже, че има във форума. Възмущението на всички нас е към лекарите, тъй като всяка една от нас се е сблъсквала с подобен род проблеми и изказвания, а "фанатизма" на педиатрите да изписват веднага добавки или визулано да категоризират кърмата като не хранителна е учудваща и будеща недоверие. Естествено,ч е всяка една майка би била страхотно притеснена от факта, че детето не наддава. Но един добър лекар, според мен естествено, трябва да търси причините и другаде, не само в хранителната стойност на кърмата. Защото и при нас третия месец бебо наддаде едва 300 гр., което естествено ме притесни, но не дадох добавка, а се постарах да стимулирам производството на кърма. Няколко месеца по-късно му бе открита уроинфекция, която може би е била виновна за ненаддаването на детето (сина ми бе опериран на 1 месец и най-вероятно в болницате се е получило заразяване - това е обеснение на един от лекарите, при който отидохме в последствие).

Дългото ми писание е, за да ти кажа, че никоя от нас не се има за "професори-медици", а по-скоро говорим от личен опит. КОйто понякога е по-важен от прочетеното.

Пожелавам ти леко раждане и успешно кърмене   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт