Документ за дете под 14г за пътуване в ЕС

  • 123 691
  • 250
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 7 821
Само да попитам, ако идем двамата родители, сигурно ли е че няма да ми искат удостоверение за местоживеене на детето.  Rolling Eyes

Не е сигурно. По-вероятно е да ти поискат. Издава се за няколко минути в общината по местоживеене.

 E сега вече съвсем ме объркахте.Защо го искат това удостоверение и кой го иска,на нашата граница ли?  newsm78
Понякога го искат за издаването на паспорта.
На нас обаче не са го искали нито за големия, нито за малкия, а паспортите им ги вадихме в различни години. Според мен го искат защото хората не знаят, че децата се водят по адресната регистрация на майката и пишат друг адрес.

# 31
  • София
  • Мнения: 11 692
И на моя приятелка не са и искали такова удостоверение,но по-добре да го имаш.

# 32
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Aми ние и двамата се водим на един и същи адрес,може би затова нищо не ни казаха. newsm78

# 33
  • Мнения: 1 599
Здравейте,

Да попитам и аз нещо...  лятото трябва с детето ( на 4 г. е) да ходиме до САЩ.... знаете ли освен паспорт на детето , разрешение от таткото (пред нотариус) и застраховка нещо друго трябва ли да вадя??

# 34
  • София
  • Мнения: 1 456
Само да спомена, че "Декларацията за пътуване на дете в чужбина" може да се
направи валидна до пълнолетието на детето  и така няма да ви се налага
на всяко пътуване да тичате до нотариус.
В текста не се посочва нито до къде, нито от кога до кога , а само ,че
съответният родител е съгласен детето да пътува организирано в група или с майка си/баща си, до навършване на
пълнолетие. Трябва да носите копие, защото иначе ще ви вземат оригинала при излизане и ако нямате друг оставате
без декларация за следващ път.

Адресната регистрация на майката се счита и се приема за адресна регистрация и на детето!

Ето и една темичка за задграничните паспорти и глобите.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=190665.msg3955365#msg3955365

Ето и една подобна дискусия в правния портал Лекс:
http://lex.bg/forum/viewtopic.php?t=14937

Прочетох някъде, че глобата е дължима до година и три месеца от датата на изтичане на паспорта, но
не мога да открия законова разпоредба относно това твърдение.

# 35
  • Мнения: 80
...............
Адресната регистрация на майката се счита и се приема за адресна регистрация и на детето!



Това е така, само да поясня, че при мен изискваха Адресно удостоверение на едно от децата ми, защото накой от общината не си беше свършил работата и по-малкото ми дете се водеше на стария ми адрес, а по-голямото на новия. Понеже аз пазя всякакви документи им показах, че при пререгистрацията си съм записала във формуляра и двете си деца, но така или иначе трябваше да се разходя до общината, защото навсякъде имат комп., но някъде накой спи като подава данни. От паспортната служба ще ви кажат дали ви е необходим този документ като сверят адреса от личната Ви карта и този на детето.

# 36
  • Мнения: 3 197
Полезно е да знаете това при пътуване в чужбина.
Има книжка с тази информация, която (мисля), че можете да вемете безплатно на ГКПП (ако се сетите да я поискате).

# 37
Дали трябва задграничен паспорт за малолетно-17 годишно,ако има ЛК и иска да пътува до Испания със самолет?

# 38
  • Мнения: 1 547
А така... Ако не беше тази тема, след две седмици на летището хуууубавичко щяхме да се подредим, просто щяхме да имаме едно чудесно пътуване, да.  Crossing Arms За първи път чувам за задгранични детски паспорти, невежество голямо - бях убедена, че трябва някаква хартия да има, но понеже детето напуска страната с родителите си, реших, че може би акт за раждане ще свърши работа  Embarassed Утре ще се подредим в паспортното - Клеопатра, благодаря!

# 39
  • Мнения: 25 571
Дали трябва задграничен паспорт за малолетно-17 годишно,ако има ЛК и иска да пътува до Испания със самолет?

Задължително! Под 18 години могат да напускат страната само със задграничен паспорт.

# 40
  • Мнения: 331
крейзи шик - направо ме уби, мила. Е като отидете в Израел напр. как точно с акт за раждане напр. ще удостовериш, че това е лицето еди кое си.
Един   bouquet - направо ме развесели, преди да ме убиеш, честно.

# 41
  • Мнения: 21
Момичета,помагайте!Синът ми е на 16 г.Ще пътува в Португалия на лагер.Няма да го придружава никой то нас родителите.Баща му не е в страната.Може ли само аз да извадя декларация от нотариус за пътуване с някой придружител?Много ще съм благодарна,ако някой ми обясни   :hug

# 42
  • Мнения: 3 197
Момичета,помагайте!Синът ми е на 16 г.Ще пътува в Португалия на лагер.Няма да го придружава никой то нас родителите.Баща му не е в страната.Може ли само аз да извадя декларация от нотариус за пътуване с някой придружител?Много ще съм благодарна,ако някой ми обясни   :hug

Не може.

Ако страната напуска малолетно или непълнолетно лице, което не е придружено от някой от
родителите си, трябва да разполага, освен с паспорт или лична карта и с нотариално заверена декларация от
отсъстващия родител. Ако родителят, към момента на подготовка на детето за пътуване, е извън страната,
декларацията следва да бъде заверена от дипломатическо или консулско представителство на България.


Справка

# 43
  • Мнения: 21
Cool_witch,благодаря ти много за информацията! 55

# 44
Zdraveite i na men mi se nalaga da ozlozam zad granica sas sina mi .Imam deklaraciq ot bashtata no nqmame zadgranichen pasport.Hodih v raionnoto i pitah za dokumenti i srokove.Kazaha mi barza pora4ka 3 rabotni dni no zabravih da pitam ako e parvi pasport dali pak moje da se pusne barza ili ekspresna.Ba6ta mu si idva v ponedelnik i vtornik otivame v raionnoto a v sabota trqbva da patuvame.Kade da podam dokumentite za da stane vazmojno nai barzo?Blagodarq Vi za sadeistvieto predvaritelno i leka ve4er ot men

Общи условия

Активация на акаунт