Отговори
  • София
  • Мнения: 135
Здравейте. подновявам тази тема, тъй-като подобна има само в архив.

Криво стъпало, equinovarus, club foot. При нас го откриха още в утробата при прегледа при доц. Томова /но при моя позната не го е видяла, така че гаранции няма/. Лошото е, че въпреки, че го видяха и доцентката и гинеколожката ми в частна болница, никой нищо не ти казва. Поне някаква информация какво може да е това и къде да отидем след като се роди детето с този проблем!!!

Така че като се роди, поставиха диагнозата equinovarus на едното краче и ни казаха да изчакаме един месец преди да отидем в ортопедията в Горна Баня. Ние обаче, за щастие, отидохме още на шестия ден. Доктора ни каза, че може да се лекува и спомена и за друг доктор във Варна. Ние предпочетохме да се лекуваме във Варна и се свързахме с д-р Живков. На 11 ден пътувахме за от София до Варна и първото гипсче беше факт. След 2 месеца, през които сменихме шест гипса, краченцето беше в нормална позиция. Беше направена и операция на ахилеса и отново едноседмичен гипс. След това започнахме да ползваме ортопедични обувки / специални, вносни /, които се слагат по време на сън и се носят от две до четири години, според решението на лекаря.

Сега детето вече пълзи и стои право. Много сме щастливи. Ако знаете как изглеждаше стъпалото като се роди и колко съм плакала - беше на 90 градуса  и нагоре и настрани!!! Д-р Живков го благославям всеки път като гледам детето. Той е лекувал над 140 деца с това заболяване. Много внимателен и спокоен човек. Специализирал е специално за това и е дипломиран по метода на Понсети при самия Понсети.
Кривото стъпало е важно да се лекува колкото се може по-бързо след раждането, буквално първите дни се слага гипс. Особено важно е детето да е на възраст до две годинки. Но и след това лечението е възможно, доколкото знам.

Ако вашето дете има това вродено заболяване на крачето, напишете ми лично съобщение или ми пишете на майл: heros@vip.bg
Ще ви пратя снимки и координати.

Пожелавам на всички здраве!
[/color][/color]


Какво е еквиноварус (clubfoot) на български:
http://equinovarus.hit.bg/p4bg.htm

Различните методи на лечение на еквиноварус на български:
http://equinovarus.hit.bg/megberdmethodsbg.htm

Често задавани въпроси и съвети на български:
http://equinovarus.hit.bg/p9bg.htm

Последна редакция: ср, 08 апр 2009, 13:35 от jiva

# 1
  • Мнения: 2 242
jiva, напълно съм съгласен с теб. Познавам го лично.
Който се интересува, може да погледне и ТУК.

# 2
  • Мнения: 524
Записвам се за темата. Родител съм на дете с такава диагноза, за съжаление не мога да се похваля с добри резултати от лечението и операциите, вече 7ма година не може да се оправи. Мечтая за деня в който ще спра да му правя забележки как да стъпва. Това е, приятен ден ви желая.

# 3
  • София
  • Мнения: 135
Виза, ако искаш ще ти пратя координатите. Прати снимка, посъветвай се с д-р Живков, ако прецениш. Виждала съм във филма за Понсети и по-голямо момиченце коригирано, но разбира се аз не мога да преценя.
Можеш да погледнеш филма тук:
http://www.clubfeet.net/video.php
Или тук или да го дръпнеш отнякъде /Ponseti Method Video/.
Поздрави!

# 4
  • София
  • Мнения: 135
Имам филма Ponseti Method Video на диск, ако не можете да го намерите в по-голям формат ще го кача в нета или ще ви посоча коректен линк.

# 5
  • Мнения: 524
jiva, благодаря ти за филмчето. Моето дете беше с изкривявания, като на първото бебе, но и след операциите нямаше това движение на крачетата, което видях тук. Трябва да реша какво да правя. Още веднъж ти благодаря.   bouquet

# 6
  • Мнения: 13
Здравейте и моето дете е със същата диагноза.Ние се лекуваме в Горна Баня,вече е на 6м. и е мн.добре.

# 7
  • София
  • Мнения: 135
Много се радвам за вас Емали. Бихте ли казали повече за лечението. Пак ли е с няколко гипсчета и операция? За колко време се прави всичко? Носите ли ортопедични обувчици сега?
Поздрави!

# 8
  • Мнения: 13
Претърпяхме само една операция за удължаване на ахилеса,през другото време с шини и кинезитерапия.За мен този метод е много по удобен и най-важното ефикасен.Лекува ни Доц.Медникаров на който благодаря от все сърце.

# 9
  • Мнения: 83
И нашият малчо е с еквиноварусни стъпала, но ние знаехме още от 4,5м.на бременността. Между другото откри го "прославената" др.Мазнейкова, която ти го съобщава по такъв начин все едно е най-страшното нещо на света.....но както и да е....Имахме достатъчно време да съберем информация относно самото заболяване, процедури и лекари. Ние лично също се спряхме на Ортопедията в Горна баня, но при д-р Кехайов(той заедно с кинезитерапеватът Евгений Медникаров работят по френски метод). Заведохме бебо на 5 дни и първоначално определи степентта на изкривяване като тежка към много тежка. Сега вече близо 3 месеца след процедури нещата вървят към значително подобрение, самите крачета са податливи на гимнастиката. Самата процедура включва ежедневни масажи от родителите(5-6-7 пъти на ден), шини и евентуално операция/и. Нашата първа операция предстои през април-удължаване на Ахилесовото сухожилие с цел максимална корекция.
Лично на мен този метод ми допада повече от метода на Понсети, защото чрез ежедневната гимнастика се стимулират мускулите и сухожилията и според мен не закърняват, така както при постоянното носене на гипс. Бебо си мята крачетата спокойно, дори и с шините (те са леки).

Това е засега, че стана малко дълго.
Успех newsm10

# 10
аз съм на 18 години и за жалост не мога да се похваля с някакъв успех за жалост защото и аз съм се родил със същият проблем,но при мен е бил явно наистина доста сложен проблема имам 5 операции при доц. Медникаров  и сега като вече съм голям кракът ми не прилича много на това което би трябвало не упреквам ни най-малко доцентът.Тренирам си футбол нямам никакви проблеми от гледна точка на това като болки но самият вид на ходилото...  Sad .Но все пак явно просто при мен пак казвам е по тежък случаят .

# 11
който може да ми каже как да се свържа със понсети ще съм безкрайно благодарен. Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 2 242
който може да ми каже как да се свържа със понсети ще съм безкрайно благодарен. Rolling Eyes

ЛИНК към формата за връзка с Ponseti International.
Виж и тук. Успех!
Ако искаш, свържи се и с д-р Живков. По-горе има негови координати.

# 13
  • Мнения: 71
Синът ми, също се роди с equinovarius и на двете стъпала.Още в родилното, детската лекарка ме "задължи" да изчакам специално извикания от нея ортопед от болницата, да гипсирал бебето ми.Всички се държаха, едва ли не "не виждана работа" за първи път виждат такова нещо.Аз и в момента като пиша пак си поплаквам, още си преживявам тези моменти.
Та като стана на 20 дена синът ми, отидохме в София при д-р Медникаров.Той ни обясни, че е нужно консервативно лечение с гипс, и две операции на детето след навършване  3 месеца и 6 месеца.Операциите се състояха в съсяване на ахилесовите сухужилия и скъсяване на сухожилието на вътрешената част на стъпалото.Гипсовите ботушки ги свалихме кагото беше почти на 11 месеца.Синът ми си проходи съвсем нормално.След операциите,  не сме ходили със специални ортопедични обувки, док каза че няма нужда.Единственото изискване беше, обувката да е по-висока да обхваща глезена хубаво.Сега всяка година го водим на профилактични прегледи.Вече сме почти на 6 години.Единсвеното което ме притеснява, че крачетата от коляното на надолу са по-слабички, като че ли мускулатурата не е достатъчно развита.А и другото което е, че петичката е по-малка в сравнение с деца които нямата проблем със стъпалото, но пък това няма как да се корегира.
И ние си стъпваме на криво, малко на вътре.Понякога му правим забележки, но не винаги.Смятам че като стане по-осъзнат сам ще си корегира стъпката.

Sun_Shine при теб като са видели проблема толкова рано, бременността нормална ли беше.В смисъл количеството околоплодни води нормални ли бяха?Тъй като ми казаха че една от причините за деформацията е количеството околоплодни води.

# 14
  • Мнения: 83
Не, при мен бременността си беше напълно нормална. Има и т.нар. позиционно изкривяване, но нашия случай не е такъв. За съжаление все още не се знае от какво точно се получава, като най-предполагаемата причина е вирусна инфекция прекарана от майката през първите 3 месеца от бременността(а аз наистина точно в началото без да знам, че съм бременна, болудвах от грип).

Общи условия

Активация на акаунт