Смяна на адресна регистрация?

  • 38 630
  • 22
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 11 692
Здравейте!

Реших да си сменя адресната регистрация.Отивам днес да го направя,попитаха ме къде съм живяла до този момент,къде искам да се регистрирам,до тук добре.Да поясня,че става въпрос за пререгистрация на територията на една и съща община.
Последва въпрос на чие име е жилището в което ще се регистрирам  и тук вече бях меко казано изумена поискаха ми нотариален акт /копие или оригинал/  Shocked.Щели само да го погледнат и да ми го върнат.Без него не мога да си направя адресната регистрация.
Искам да попитам има ли такъв закон,това нещо ново ли е?Или аз изглеждам неблагонадеждна  Joy?
Попитах ами ако живея под наем тогава договор за наем.
В първия момент реших да занеса документа,но след това реших да попитам тук.Навярно има хора,които са променяли наскоро адресната си регистрация,искали ли са Ви такъв документ?
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 111
Преди две години си смених адр. рег-я, но не са ми искали нищо такова-живеем  под наем.Попълних някаква бланка , искаха ми лична карта, за акт на раждане-не си спомням.Но документи за жилището не са ми искали изобщо.Нито на мъжа ми.Може би е някаква нова блестяща ,управленска идея.
Не се ядосвай-безумия, колкото щеш. Wink

# 2
  • СоФиЯ - ДрАгАлЕвЦи сега в Lloret de Mar (Costa Brava) - España
  • Мнения: 1 856
Да вече искат тези документи. Спокойно си ги представи документите , правят справка и ти ги връщат.  Peace Сега се сещам , че ни искаха и декларация , че собственика (мъжа ми)  на имота е съгласен да живеем  на негова територия.  Joy

# 3
  • Мнения: 1 233
Искат ги в повечето общини,да. Я си представи, че някой напълно непознат за теб заяви постоянен адрес у вас например. С тази цел се прави. Не, че няма да те регистрират и без това, но....

# 4
  • София
  • Мнения: 1 833
На мен ми искаха освен нотариалния акт и декларация от собственика, че е съгласен да използвам неговия адрес като постоянен.Не се притеснявай те само го поглеждат.

# 5
  • София
  • Мнения: 301
Миналата година сменяхме (аз и съпругът ми) адресната си регистрация. Поискаха ни копие или оригинал на нотариалния акт. Но аз не съм попълвала декларация, че съм съгласна мъжа ми да се регистрира на този адрес (имотът е на мое име).

# 6
  • Мнения: 2 327
Искат нотариален акт за справка. Не се оставя там нито акта нито копие от него. А съюо и декларация от собственика че е съгласен да се регистрирате там. Казаха ми, че и подпис някъде трябвало да сложи и аз ходих със собственика, но май на място не се наложи нищо такова. Декларацията беше достатъчна.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 045
А, вие ме убихте! ooooh! Сигурно и на нас ще ни се наложи в близко бъдеще да сменяме адресни регистрации, а ако не можем да изкопаем нотариалния акт (апартаментът е стар, още от баба ми и дядо ми и не знам къде е всъщност документът), какво се прави??

# 8
  • Мнения: 118
В Закона за гражданска регистрация е записано, че ако собственик на имот не желае друг да се регистрира на неговият адрес, подава декларация в общината. Тъй като това е поредното безумство, повечето общини са приели обратното, да се попълва декларация за съгласие. Всяка община решава сама за себе си.

# 9
  • Мнения: 78
Явно наистина си е до община. Милото преди 2 месеца си смени адресната регистрация на адреса на майка ми. Ние не сме женени и никой нищо не му е искал.  newsm78

# 10
  • София
  • Мнения: 1 890
А, вие ме убихте! ooooh! Сигурно и на нас ще ни се наложи в близко бъдеще да сменяме адресни регистрации, а ако не можем да изкопаем нотариалния акт (апартаментът е стар, още от баба ми и дядо ми и не знам къде е всъщност документът), какво се прави??

     Вади се нов нотариален акт (по-точно препис на стария) от Агенцията по вписванията. От наследниците. Приятно ровене из архивите !  Crazy

# 11
  • София
  • Мнения: 6 045
Благодаря, дано не се налага да се ровим! Имам друг въпрос: трябва ли някак да доказвам, че имам нещо общо с хората, на чието име е нотариалният акт? По имената трудно може да се ориентираш кой какъв е... Или е достатъчно, че ти се намира този нотариален акт и се предполага, че не си го откраднал? Crazy

# 12
  • София
  • Мнения: 1 890
      Естествено, че се налага, кой ще ти издаде нот. акт или дори само инфо за имота само заради еднаквите имена ?))))  Наследникът / ците вадят удостоверение за наследство от общината по местоживеене на покойника. Струва 3 лв и става веднага. Вече с него отиваш в Агенцията по вписванията. Там пък трябва да знаеш приблизително годината на придобиване на апартамента, дават ти един дебел архив за съответната година и почваш да прелистваш и да търсиш.  Crazy Като го намериш по имената на собственика, ти дават копие и готово. Мисля, че и там беше 3 лв.
     Имай предвид, че това е по-лесния вариант. На мен наскоро ми се наложи и понеже не успях да намеря нот. акт, се наложи да се съставя нов - няма такъв въртел.  Laughing
     Сорри за оффа, темата е много полезна.  Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 13 204
Ми аз вчера си смених адреса по местоживеене и никой не е искал нищо повече от това да попълня един формуляр. Но постоянния ми адрес си остава, т.е. не си сменям личната карта. Май в повечето общини искат декларация от собственика заради разни злоупотреби

# 14
  • София
  • Мнения: 11 692
Ми аз вчера си смених адреса по местоживеене и никой не е искал нищо повече от това да попълня един формуляр. Но постоянния ми адрес си остава, т.е. не си сменям личната карта. Май в повечето общини искат декларация от собственика заради разни злоупотреби

Би ли разяснила това за постоянния адрес?

Аз май се отказах да сменям за момента.Днес прочетох в дир.бг,че от септември щели да се вадят нови лични карти с чипове.Не ми  е вади за една година два пъти лична карта.

# 15
  • София
  • Мнения: 6 045
Mirena80, благодаря за разясненията! Нотариалният акт се намери, сега се чудя дали ще се наложи (ако в тази община искат да се показва) да водя и наследниците - не би било много лесно... Rolling Eyes А това за постоянния адрес и адреса по местоживеене и мен ме интересува.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 890
     Значи ако си правите временна регистрация, само се попълва една бланка в общината (ако например сте студенти някъде или живеете временно). Ако обаче си сменяте постоянния адрес, се сменя и личната карта. Тогава се налага да идва собственикът на жилището с нот. акт и да декларира, че наистина живеете там. Това се прави отскоро, заради многото злоупотреби покрай изборите. Имаше един фрапиращ случай, даже наскоро го гледах при Милен Цветков - един човек установява, че в неговия апартамент има регистрирани 16 (може и повече да бяха) човека  #Crazy , които той изобщо не познава.  Crazy

# 17
  • София
  • Мнения: 13 204
Ми аз вчера си смених адреса по местоживеене и никой не е искал нищо повече от това да попълня един формуляр. Но постоянния ми адрес си остава, т.е. не си сменям личната карта. Май в повечето общини искат декларация от собственика заради разни злоупотреби

Би ли разяснила това за постоянния адрес?

Аз май се отказах да сменям за момента.Днес прочетох в дир.бг,че от септември щели да се вадят нови лични карти с чипове.Не ми  е вади за една година два пъти лична карта.


Аз пък за личните карти разбрах, че се сменят когато им изтече срока. От септември новите ще са с чип. Другите си ги сменят когато изтекат.
Иначе за адресите.. имаш 2 адреса. Постоянен - там вадиш всички документи, гласуваш и т.н. и Адрес по местоживеене - това е адреса на който живееш в момента. Ако само си сменяш местоживеенето не е необходимо да си сменяш Личната карта, освен ако не ти се е променило семейното положение примерно. Това е улесненение за хора, които сменят адреса си често. Wink

# 18
  • София
  • Мнения: 13 204
Мирена не е задължително да е временно. Може и "постоянно" да се попълни в бланката. Обаче това няма общо с постоянния дрес. Постоянния ти е адреса в картата. Там те търсят властите, там гласуваш, вадиш всички документи и т.н.

Давам пример.. решавам да живея с мъж, с който нямам брак. Сменям си само местоживеенето. Пиша "постоянно" в бланката, защото другите възможности са упоменати конкретни срокове. Аз не мога да упомена такъв.. Утре си вдигам шапката и се разделям и си се връщам на постоянния адрес или отивам на нов по местоживеене. Пак си отивам в общината и сменям 'местоживеенето", без да променям постоянния или да сменям картата. Виж ако променя постоянния трябва да си сменя и картата.

# 19
  • София
  • Мнения: 13 204
И още нещо да добавя.. това с воденето на собственика е по вътрешни наредби на общините и го няма писано в закон или по-голяма наредба примерно. Свързано е със злоупотребите и май го няма във всяка община.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 890
Мирена не е задължително да е временно. Може и "постоянно" да се попълни в бланката. Обаче това няма общо с постоянния дрес. Постоянния ти е адреса в картата. Там те търсят властите, там гласуваш, вадиш всички документи и т.н.

Давам пример.. решавам да живея с мъж, с който нямам брак. Сменям си само местоживеенето. Пиша "постоянно" в бланката, защото другите възможности са упоменати конкретни срокове. Аз не мога да упомена такъв.. Утре си вдигам шапката и се разделям и си се връщам на постоянния адрес или отивам на нов по местоживеене. Пак си отивам в общината и сменям 'местоживеенето", без да променям постоянния или да сменям картата. Виж ако променя постоянния трябва да си сменя и картата.

    Да, има и вариант временната регистрация да ти е "безсрочна", забелязах го, когато половинката си прави и ми стана много смешно. Уж временна, а няма срок.  hahaha Как да е, дано това с личните карти важи само за новоиздавани, че моята е валидна до 2015.  Crossing Arms

# 21
  • София
  • Мнения: 13 204
Ами и аз много мислих като попълвах... Mr. Green Викам си сега как да определя, че ще живея с мъжа ми от 1 до 6 месеца, от 1-6 г. или там каквото беше другото... Викам, я да чекна "постоянно" пък после в моята си община пак ще чекна "постоянно"  Mr. Green Mr. Green Ама на моята бланка пише "Удостоверение за настоящ адрес".. е сега ходих да я гледам, че не се сещах как се наричаше тоз адрес дето не е постоянен  Twisted Evil

# 22
  • София
  • Мнения: 11 692
Vache  Hug

Общи условия

Активация на акаунт