Компютърните игри и телевизията

  • 2 022
  • 9
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: NaNa
...А да не говорим за ПС игрите ,  които верно може и да развличат , но в никакъв случай не са подходящи за деца 1-2 клас , а играят на тях и по-малките. Виждала съм какво ли не в комнютърните зали ...


Мисля че не трябва да подхождаме крайно отрицателно към нещата, които но пръв поглед са вредни, особено, когато става въпрос за компютъра и телевизията. Все пак те са част от нашето ежедневие и според мен трябва да се опитаме да извлечем максимална полза! Погледнато в глобален мащаб компютърните игри наистина /не всички, но като че ли по-голямата част/ са свързани с насилие, кръв и т.н. Imp  Това разбира се не означава, че не могат да се намерят полезни и приятни неща. Според мен има доста ползотворни и образователни игри, програми и филми. Аз лично разрешавам на сина си по 15 мин да играе на ПС-то /има много интересни игри за буквите, за оцветяване, за животните, природата и т.н./ и да гледа телевизия или по-скоро детски филмчета като "Тигър", "Големия филм за Прасчо", Книга за джунглата", които според мен са подходящи за него.
Не зная дали вие споделяте моето мнение, но мисля, че темата е актуална и затова предлагам да я обсъдим Simple Smile

# 1
  • Мнения: 1 363
моят снощи игра на УорКрафт 3 (дублиран на немски)
доста зловещо звучи Simple Smile
а бебешочко е на около 8 месеца Simple Smile

все пак внимавайте с настройките на монитора - под 85 хц решфреш рейтинг не го пускайете. и поне на 70-80 см да бъде.
също така са важни сертификатите на монитора...
принципно TCO-то е за ниско радеоизлъчване
друг добър избор е и ЛЦД монитора (течни кристали) който е прекрасен за малко дете.. и секретарки или интернетаджии... но за професионалисти е скъпа и неадекватна покупка - която не носи качествено изображение и реални цветове - като добър ТФТ (такъв с кинескоп) монитор.
Принципно добитре ТФТ монитори са с Брилианс, Тринитрон или ДаймнъндТон "туби" - и са почти безопасни - за разлика от всеки един телевизор с кинескоп.
принципно не е много желателно да пускате на хлапенцата си игрички от сорта на Doom (Скоро ще излезе 3-та част на играта) Quake, Halflife и подобни 3д "пукалки" - които освен, че носят насилие са т.нар триизмерни игри, които могат да объркат понятията за пространство на малко дете. Неслучайно не се препоръчват на деца под 14 години...

Истината е там, че игрите са създадени за децата - но много татковци и мамки се зарибяват Simple Smile
аз лично играя на компютърни игри от поне 20 години насам (от 16 години насам имам домашен компютър) - т.е. откак бях в "отделенията" - макарче последните 6-7 години почти нямам време за това (не че не ме "кефи") но си мисля, че е по-добре детето да стои пред компютъра - отколкото да върши глупости на улицата (аз като малък каква хаймана бях.. че и кола откраднах на 10 години.. че и в художестевната галерия взляох - без да задействам алармата - естествено на 11 години.. колко мазета - тавани отворих.. по едно време в ТВУ искаха да ме вкарват защото бях написал SLAYER на перионерската си връзка... па колко съм се бил с батковците.. и още колко глупости...)
макарче от друга страна - детето трябва да излиза на въздух... но в общи линии е добре да се учи от малко.. става дума за компютрите.. игрите дават базовите познания.. а в днешно време всеки - който не позлва компютър/интернет за мен е неграмотен... а когато детето порасне - без ИТ познания - е все едно човек, който неможе да се подпише в днешно време..

поздрави

# 2
  • София
  • Мнения: 2 300
Това с мониторите е така. Аз моя съм го настроила на 100Hz Laughing и също съветвам всички да си проверят настройките. А иначе LCD-то наистина е по-добрия вариант - все пак не сме професионалисти, а пък за децата е по-добре. Ще почакаме да измислят нещо ново та да им паднат цените и да си купим LCD Laughing Мярнах някъде за органични екрани и за такива коите ще показват триизмерно, но не съм чела подробности. Май беше в някое от компютърните списания. Така или иначе засега си оставаме с добрите стари монитори с катодно-лъчеви тръби #Milti

Наздраве за пиещите бира cheers

# 3
  • Мнения: 7 831
Здравейте,
За мен това е много актуална тема. От няколко месеца Вики откри анимацията  Grinning , много се притеснявах от това да не би да се пристрасти и да престане, например да харесва четенето на книжки. Но нищо такова не се случи. За детето и сега продължава да е много по-приятно да му чета или да си играя с него. Смятам, че ако не се прекалява, нито телевизора нито компютъра са вредни. Ние родителите сме в дълг към децата си (особено малките) от страна на общуването, а не те. Децата винаги ще предпочетат да правят нещо заедно с мама и татко пред някое филмче. Не се чувствам застрашена от новите технологии  Grinning  за забавление, а докато Вики гледа телевизия мога да свърша малко домакинска работа.
Стига да се контролира достъпа да игри и филми, т.е. да са съобразени и подходящи за възрастта на детето според мен няма нищо лошо в употребата им.
Живеем в информационно общество, компютъра е част даже от моя свят имам го и го ползвам вече 10 години, той ще бъде още повече част от света на децата ми, как да им обясня, че е вреден като аз прекарвам част от свободното си време пред него, а и двамата с баща им работим с него и защо да го правя.

# 4
  • Мнения: 229
Цитат на: Ellypr
Здравейте,
За мен това е много актуална тема. От няколко месеца Вики откри анимацията  Grinning , много се притеснявах от това да не би да се пристрасти и да престане, например да харесва четенето на книжки. Но нищо такова не се случи. За детето и сега продължава да е много по-приятно да му чета или да си играя с него. Смятам, че ако не се прекалява, нито телевизора нито компютъра са вредни. Ние родителите сме в дълг към децата си (особено малките) от страна на общуването, а не те. Децата винаги ще предпочетат да правят нещо заедно с мама и татко пред някое филмче. Не се чувствам застрашена от новите технологии  Grinning  за забавление, а докато Вики гледа телевизия мога да свърша малко домакинска работа.
Стига да се контролира достъпа да игри и филми, т.е. да са съобразени и подходящи за възрастта на детето според мен няма нищо лошо в употребата им.
Живеем в информационно общество, компютъра е част даже от моя свят имам го и го ползвам вече 10 години, той ще бъде още повече част от света на децата ми, как да им обясня, че е вреден като аз прекарвам част от свободното си време пред него, а и двамата с баща им работим с него и защо да го правя.

  202uu   202uu   202uu

# 5
  • Мнения: 2 051
Мисля, че е по-добре детето да играе на компютъра вкъщи, отколкото да виси в някоя задимена зала. Освен това е добре да може да направи сравнение - как се играе в залите (пристрастено, с часове, едно и също итн.) и как може да играе вкъщи - например да рисува, да оцветява, да отгатва, да се състезава, да строи, да види повече възможности. Има много хубави и градивни игри, в които децата развиват логическо или асоциативно мислене. Глупаво е просто така по инерция да се отхвърлят възможностите, които се предоставят с тях. Като гледа телевизия детето остава пасивен консуматор, но в компютърната игра търси активно решение!
Мисля, че като родители трябва да намерим баланса между традиционните игри, четенето и компютрите. Нека децата познават и умеят повече.

# 6
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: vedrra
Мисля, че е по-добре детето да играе на компютъра вкъщи, отколкото да виси в някоя задимена зала. Освен това е добре да може да направи сравнение - как се играе в залите (пристрастено, с часове, едно и също итн.) и как може да играе вкъщи - например да рисува, да оцветява, да отгатва, да се състезава, да строи, да види повече възможности. Има много хубави и градивни игри, в които децата развиват логическо или асоциативно мислене. Глупаво е просто така по инерция да се отхвърлят възможностите, които се предоставят с тях. Като гледа телевизия детето остава пасивен консуматор, но в компютърната игра търси активно решение!
Мисля, че като родители трябва да намерим баланса между традиционните игри, четенето и компютрите. Нека децата познават и умеят повече.

  202uu   202uu   202uu

# 7
  • Мнения: 15
Темата е изключително интересна. Дъщеря ми е на три години и половина и преди година откри компютъра /телевизора естествено познава от бебе/. Научи буквите от азбуката, което е изключително полезно, както и разни номерца - смяната на големи/малки букви; да си отваря сама вече направен документ, да прави интервали и т.н. Тя твърди, че пише писма до нейния "вълчо" и е много въодушевена. Това, че успява да направи "нещо" я прави уверена и със самочувствие. Наскоро откри компюрърната игра на баща си и сега движи кончета напред - назад. смятам, че това и дава много добра координация на ръцете, развива паметта, увереността в себе си. Но никога не я оставям повече от десетина - петнадесет минути - все пак е малка, а колкато и да е добър кампюра ни, все пак си облъчва. По неприятно се развиха нещата с телезивизията. Естествено знае да го включва, изключва, сменя канали и коригира звука, но преди около шест месеца гледаше "Покемон" и макар че много и хареса, започна леко да заеква.  Sad Веднага я спрях от гледане на телевизия и след седмица заекването изчезна. Мина време и пак й пуснах филмче - за мечо Пух и пак започна да заеква. Отново спрях телевизията, но и до сега, когато се развълнува, леко заеква на първата буква от изреченето. Взела съм мерки, записала съм я на логопед - но така или иначе си е голяма притеснение. А не можеш да забраниш телевизията - не е бебе, телевизора е навсякъде, част от ежедневието, учат се много неща. Добре, че много ме слуша и ми вярва, затова спазва стриктно правилата.
Ле-ле, колко дълго писво стана.  Embarassed Дано поне да е полезно.

# 8
  • Мнения: 19
Идеята да учим децата си да боравят с компютър е чудесна. Аз позволявам на дъщеричката си да гледа телевизия и да наблюдава как работим на компютъра. Любопитна съм да разбера как с помощта на интернет оцветявате, учите азбуката и т.н. Идеята е супер.
Аз съм нова във форума, въпреки че го посещавам често от днес съм член! Имам две дечица - едното е на 2 години и 7 месеца, а другото само на 5 месеца.
Е, изфуках се, но ми беше приятно да си побъбря с вас...

# 9
  • Мнения: 289
Цитат на: BeaZtiE
а когато детето порасне - без ИТ познания - е все едно човек, който неможе да се подпише в днешно време..


Абсолютно вярно!

Общи условия

Активация на акаунт