Анти Баба Мартенска!

  • 4 146
  • 77
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 517
 От няколко дни насам съм в потрес от това, което се случва из града- на всяка крачка някой е опънал сергия и продава мартеници. То бива, бива, ама защо и този хубав обичай се обръща на търгашество, така според мен се губи чара на традицията. Отделно, че половината мартеници са made in China. Затова тази година няма да купувам, а ще си купя конци и ще си направя и всъщност и занапред така ще процедирам. Аман вече. Сега предстоят кофите с букети на всеки ъгъл по случай 8-ми март. Отдавна съм казала на мъжа ми, че цветя на този празник не искам да ми купува. Грозна работа.   

# 1
  • Мнения: 8 999
По-лесно ми е да си купя мартеница, а и по-евтино. За децата пък - по-атрактивно. У дома нямам матрица за значки на Уинкс.
Да са живи и здрави китайците!

# 2
  • Мнения: 50
От няколко дни насам съм в потрес от това, което се случва из града- на всяка крачка някой е опънал сергия и продава мартеници. То бива, бива, ама защо и този хубав обичай се обръща на търгашество, така според мен се губи чара на традицията. Отделно, че половината мартеници са made in China. Затова тази година няма да купувам, а ще си купя конци и ще си направя и всъщност и занапред така ще процедирам. Аман вече. Сега предстоят кофите с букети на всеки ъгъл по случай 8-ми март. Отдавна съм казала на мъжа ми, че цветя на този празник не искам да ми купува. Грозна работа.   
И аз съм на това мнение,като си представя как преди време с такъв ентусиазъм съм се подготвяла за празника,а сега ако може, ми се иска направо да прескочим 1 март.
Когато бях дете,палехме огньове и ги прескачахме,и ни беше много забавно,а сега какво-направиха Баба Марта реклама за телефони и какво ли още не.
Искам си старата Баба Марта с хурката и къделята.

# 3
  • Мнения: 2 161
Аз копче като зашия пада,мартеница да изплета абсурд!Има  красиви и стилни мартеници,без голи задници или портрети на Бойко Борисов.

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
Децата ми с голямо удоволствие направиха мартеници и за себе си, и за съучениците и приятелите си. Много ми хареса заедно с тях да усуквам прежда, да им показвам и да им помагам.
И мен ме дразни по всички кьошета да дебнат мартеницопродавачи (опа, отивам направо в темата за правописните истериЙ Laughing). Може би ще купя 2-3 мартенички, но те ще са по-специални, а не китайски.

# 5
  • Мнения: 526
От няколко дни насам съм в потрес от това, което се случва из града- на всяка крачка някой е опънал сергия и продава мартеници. То бива, бива, ама защо и този хубав обичай се обръща на търгашество, така според мен се губи чара на традицията. Отделно, че половината мартеници са made in China. Затова тази година няма да купувам, а ще си купя конци и ще си направя и всъщност и занапред така ще процедирам. Аман вече. Сега предстоят кофите с букети на всеки ъгъл по случай 8-ми март. Отдавна съм казала на мъжа ми, че цветя на този празник не искам да ми купува. Грозна работа.   

На същото мнение съм. От всеки празник търговците гледат да направят печалба и се опорочава идеята. Дразниме и това, че мартениците са или с герои от холивудски продукции (спайдермен напр.), или са прекалено кичозни.

# 6
  • Мнения: 4 841
Познавам две жени, които правят мартеници. Възрастни жени, пенсионерки. Правят го с любов. Не подпомагат кой знае колко бюджета си с "печалбата", защото плащат и някаква такса към Общината за правото да разпънат сергия.
Повечето хора, които продават, обаче, са наети работници - за една седмица ще припечелелят 70-100 лв - какво печалбарство, какво търгашество? А за китайските мартеници - ако са внесени легално, с платено мито и ДДС, защо да не се продават? А ако не са внесени легално, вината не е на продавачите, а на вносителите, но те са по доста по-високи етажи, не по тротоарите. Пък и как ги различавате кои са китайски и кои не?
Не ми пречат сергиите, заглеждам се с удоволствие. И кича не ми пречи. На неговия фон още по-ясно изпъкват стойностните неща.
Със сина ми направихме няколко мартенички, но и ще купим - както вече някой спомена, нямам матрица за спайдърмен в къщи  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 2 401
Само мен ли пък не ме дразни това? А това пък "От всеки празник търговците гледат да направят печалба и се опорочава идеята" даже не го и разбирам.  Нека правят хората, нека продават, знаете ли колко бабки  си помагат на "достойните" пенсийки така.

# 8
  • Мнения: X
Оригинални,традиционни,вече им се пренаситих. И колкото повече стават сергиите,толкова по-голяма минавка ми е да ходя да избирам.

# 9
  • Мнения: 1 517
Познавам две жени, които правят мартеници. Възрастни жени, пенсионерки. Правят го с любов. Не подпомагат кой знае колко бюджета си с "печалбата", защото плащат и някаква такса към Общината за правото да разпънат сергия.
Повечето хора, които продават, обаче, са наети работници - за една седмица ще припечелелят 70-100 лв - какво печалбарство, какво търгашество? А за китайските мартеници - ако са внесени легално, с платено мито и ДДС, защо да не се продават? А ако не са внесени легално, вината не е на продавачите, а на вносителите, но те са по доста по-високи етажи, не по тротоарите. Пък и как ги различавате кои са китайски и кои не?
Не ми пречат сергиите, заглеждам се с удоволствие. И кича не ми пречи. На неговия фон още по-ясно изпъкват стойностните неща.
Със сина ми направихме няколко мартенички, но и ще купим - както вече някой спомена, нямам матрица за спайдърмен в къщи  Mr. Green
Ми на някой си пише, че са китайски, други си личат, трети са ги докарал и като родно производство. Нямам против хората да си изкарат някой лев, но къде по д.волите отиде традицията.

# 10
  • Мнения: 526
Само мен ли пък не ме дразни това? А това пък "От всеки празник търговците гледат да направят печалба и се опорочава идеята" даже не го и разбирам.  Нека правят хората, нека продават, знаете ли колко бабки  си помагат на "достойните" пенсийки така.

Разяснение: под печалба от страна на търговците имам предвит, че се спекулира с празника; че се продават кичозни мартеници на цена от 2-5 лева (най-малко). А за продавачите не съм казала нищо. Бабичките нека си продават, има и малди хора, които го правят за някой лев отгоре. Против тях нямам нищо против. Против съм спекулата. Същото важи и за 8-ми март, за Трифон зарезан, постепенно заместен от св. Валентин и т.н.

# 11
  • София
  • Мнения: 4 736
Мен пък не ме дразни, даже ми е готино като вървя из гадните ни и мръсни улици, а сергиите в бяло и червено ме оживяват някак. Пък и ми напомнят за празника, става ми едно такова "детско"  Crazy

# 12
  • София
  • Мнения: 18 679
Ако продължавате да се дразните на всичко и всички, ще ви се образуват преждеременно бръчки и после тия бръчки как дразнят в огледалотоооо Twisted Evil

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
Никой не ни кара насила да купуваме.
 Не е толкова трудно да се усучат 2 конеца и да се сложи някакво мънисто за късмет. Изработването на традиционната мартеница отнема не повече от 10-15 минути и не е кой знае колко сложно. Важното е мерак да има.

# 14
  • Мнения: 42
И аз съм против мартениците с фолк певици и кичести, и затова не купувам такива. Само Пижо и Пенда и гривнички.
Когато има кой да ги купува нека си продават.

Общи условия

Активация на акаунт