Има ли мами, които са ПРОТИВ късното захранване?

  • 3 756
  • 67
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 378
 Бу, съгласна съм, че се е давало рано сок, но сега това може да отпадне. Съгласна съм, че преди са се замествали кърмения, затова писах, че майките не бива да бързат със заместване.
 Намерих схемата във вида, който я написах, може и педиатрите да са се престаравали, може и схемата да е била променяна...   newsm78
 Действително е лошо, ако получите неправилен съвет от педиатър... Не си спомням дали съм получавала съвет за заместване на кърмене, но бях решила, че няма да замествам и не съм говорила за това с лекарката...
 И все пак - нека не спорим за два месеца... Мисля, че най-важното е да не се дава сок, новата храна да се дава в малко количество като добавка и да не се замества кърмене до годинка. И също -  да се знае, че новата храна е за опитване - например малкото ми дете в продължение на дни, когато не ми се е занимавало е било само на кърма...
 Стана ми интересно - бихте могли да споделите какво точно се е случило след неправилните съвети, все пак знам, че сте кърмили дълго. Майките да знаят все пак, че може да има неприятни последствия...  Съжалявам много...  Hug

# 61
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Милли, на пюретата от 4 месец на ХИПП пише: "Изключителното кърмене през първите 6 месеца е идеално за Вашето бебе." Ако не можете да кърмите, този продукт се препоръчва, но не по рано от 4 месечна възраст..."
С доуточняването, че тук "от 4-ти месец" най-често се интерпретира 'начало на 4-ти месец', т.е. 3 навършени, докато в другите страни 'от 4-ти месец' значи 4 навършени. Това понякога също обърква, когато човек чете по етикетите препоръчителната възраст.

# 62
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Стана ми интересно - бихте могли да споделите какво точно се е случило след неправилните съвети, все пак знам, че сте кърмили дълго. Майките да знаят все пак, че може да има неприятни последствия...  Съжалявам много...  Hug
Аз получих 'класически' съвети за кърмене като начало:
на 3 часа, вода помежду (поне 150-200 грама, подсладена), без нощно кърмене, биберон-залъгалката не е проблем, от една гърда, максимум 15 минути на гърда и т.н.
Резултатът беше, че на 40 дена бебето ми вместо да наддава, беше спаднало на тегло с над 100 грама.
Предложиха ми дохранване (конкретна марка), а като попитах защо да не дохранвам с изцедена кърма, щом имам, ме изгледаха като лудичка и педиатърката извика мъжът ми на другия ден да му обясни, как детето му ще порасте идиот от недохранване заради майка си. Спрягаше се ниското качество на кърмата ми, а не (очевидните) проблеми, породени от неправилната организация.
В крайна сметка дохранвах с кърма до 4-ти месец, когато започнах да чета повече за кърменето и го реорганизирах по по-добър начин (на поискване, без вода и т.н.). Междувременно бях получила препоръки за сок и плодово пюре (които давах), но когато ми казаха и препоръка за зеленчуково и месно, които да заместят хранене през 4-тия месец, ми се видя прекалено странно и рано (майка ми, която беше с мен, също сметна така) и реших да не го правя. Но не всеки прави така Confused
Не е нормално да не можеш да се довериш на педиатъра на детето си, че не ти препоръчва най-правилното за здравето му.

# 63
  • Мнения: 378
 Благодаря Ви, Бу! Ценя мненията Ви.   bouquet Съжалявам, че се е случило така!  Hug
 Сега вече започвам да се чудя  по каква схема съм захранвала и дали не  говорим за едно и също...   newsm78
 Авторката на темата се колебае дали да захрани на 4 месеца - все пак не става въпрос за копиране на старата схема...

Последна редакция: вт, 04 мар 2008, 13:28 от Милли

# 64
  • Мнения: 961

Аз получих 'класически' съвети за кърмене като начало:
на 3 часа, вода помежду (поне 150-200 грама, подсладена), без нощно кърмене, биберон-залъгалката не е проблем, от една гърда, максимум 15 минути на гърда и т.н.
Да, и при мен беше така! Само времето за кърмене ми беше удължено на 20-25мин (този съвет не го послушах, малката първите три месеца сучеше по час). Да кърмя от една гърда, за да се събере мляко за следващото хранене(и това не го послушах)... Само че давах водата и спазвах трите часа.  Confused Горкичкото ми бебче.
Майка ми е работила в детска консултация дълги години. Тя ми даваше същите съвети! Често се чуваха реплики, че "това стомахче трябва да почива", да не давам по-рано от три часа. Да не взема да го будя, ако спи повече от три часа!
В резултат на всички съвети, първо започнаха да ми се запушват каналите, после кърмата драстично ми намаля и за малко да си отбия детето.
Моето бебе се роди много дребничко - 2650гр - и аз бях много притеснена, затова отидох на 15 ден да я премерят. Беше наддала 500гр. 15 дни по-късно, т.е. на 1 месец беше наддала с 200гр, което за целия месец прави 700гр. Док каза, че ако не сме правили контролно мерене, би казала, че е наддала много добре, но 200гр за две седмици е твърде малко. Изписа АМ и така. За съжаление около мен близките хич не ми помогнаха в първия момент. Всички дружно казаха да купуваме адаптето и да дохранваме. Много беше болезнено да чуя, че "Това бебе е гладно!" И така дохранвах три седмици. В последствие доста неща прочетох, спрях да слушам съветите и нещата се регулираха, но сега като се връщам назад винаги си казвам, че е можело да минем не само без добавка, но и нямаше две три седмици детето ми да гладува, а на мен да ми се изтича кърмата по дрехите!  Rolling Eyes

# 65
  • Мнения: 378
 Просто ми е много чудно  - за първи път чувам това - да не се кърми повече от определено време...  newsm78  Педиатърката много не ми е говорила, в повечето случаи казваше "Ти си знаеш..." или нищо не ме е питала... Тя наблюдаваше преди това детето на сестра ми и сигурно не и се е обяснявало... 
 Много тъжно ми стана, като разбрах какво сте преживели...  Hug
 Кърмех денем през два часа в продължение на час. После час почивах и пак кърмене... Това го прочетох в една книга в родилното (препоръчваше се за увеличаване на кърмата, лошо наддаване...) - не беше моя и не си спомням името. Нощем - като се събуди. На 3 месеца и половина го взех да спи при мен, че задрямвах и мислех, че ще го изпусна...
 В една френска книга прочетох, че кърмата съдържа витамин С и сокове не са необходими за кърменото дете. Не съм давала ... Захраних по схемата, предложена там, с някои изменения...
 

Последна редакция: вт, 04 мар 2008, 18:11 от Милли

# 66
  • Мнения: 1 737
Аз още докато бях бременна, гинеколожката всеки път ми набиваше в главата, че най-много 5 мин. се кърми, в никакъв случай повече. Без значение възрастта на бебето, на 3 часа се кърми по 5 мин. Много била разочарована от дъщеря си, която кърмела по цели 20 мин., за беберон я било ползвало бебето. Това било вредно и невъзпитателно.

За сокчетата педиатъра ми беше казал - първия месец - 10 мл., втория - 20 мл., третия - 30 мл.  и т.н. Като навърши месец се почвало, а свекърва ми като медицинска сестра с 20 годишен опит в болници с деца ми каза още на 25 дни да започвам с по лъжичка сок, че на 30 дни да е направил вече 10 мл. дневно. Аз издържах до 2,5 месеца да не давам сок, когато започнах с по 1 чаена лъжичка. 3-4 дни продължи това, като детето се съдираше от рев от колики и реших да прочета тук какво не е наред. Спрях навреме и захраних на 5 месеца с тиква и зеленчукови пюрета.

# 67
  • Мнения: 415
Мисля че колкото педиатри и лекари и изобщо хора толкова и различни мнения и съвети има за захранването и за кърменето.
Ние още от начало имахме натиск от познати (не педиатърката ни) да даваме сокче от морков - обикновено доводите са как в кърмата нямало много важни витамини и минерали и затова трябва да се дава сок. Видях че някои не вярват че още се дава сок, такъв натиск беше че не знам как се разминахме.
И сега със захранването е така - още не сме отишли на консултация - да не повярваш педи е съгласна да захранваме от 6 месеца (навършени) даже самата тя ни го предложи, и днес се обажда свеки изпаднала в паника - някаква лекарка й казала че как така от 6 месеца, трябвало да захранваме от 5 и половина  #Crazy

Така, искаше ми се да се запиша, защото ми е много интересна темата.
asiasia и аз също като тебе сега като се връщам назад винаги си казвам, че е можело да минем не само без добавка и без вода със захар, а може би и без колики до 5 месеца, но е можело и да си кърмя първото ми толкова дълго чакано и най-важното в живота ми дете още от раждането му.

Общи условия

Активация на акаунт