Родителите в чужбина, детето в БГ при баба и дядо?? Лоша идея???

  • 5 964
  • 71
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 708
Детето си е ва6е,отговорността и задълженията по неговото отглеждане съ6то.....

Едно е баба на 52, млада пенсионерка от социализма в една къде къде по-безопасна среда,
друго е баба на 65 при днешната ситуация по улиците в София, например.

Лени, моята майка е на 48 год. ама пак не си давам детето,колкото и да мрънка за това лято  Mr. Green
И моята ду6ица е зажадняла за една хубава по4ивка,та ако 6те6 дори няколко но6ти пълноценен сън,ама няма и това е.
Като оженя 6терката 6те се наспя....ако не ми се наложи да гледам вну4ета  Mr. Green

# 61
  • Мнения: 3 591
Dealema, да натискаш буквичкита Ш и Щ е също толкова времезаемащо колкото и 6. И имаш много по-голям шанс някой да разбере какво си писала,.

# 62
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 663
Няма да обсъждам решението ти, няма да те нападам и само ще кажа, че аз не бих оставила детето си за повече от 2 дена, ако ще пък да съм най-съскащата, дива амазонка.
Разделихме се лятото с мъжа ми за 3 месеца - аз да си почина, детето да види баба си и дядо си, да си починем взаимно, за да се преоткрием с мъжа ми както ти искаш. Еми резултата въпреки скайп и телефон е, че детето се страхуваше после от баща си и не го познаваше. Не искаше да отиде при него и въобще изпадаше в паника. Трябваше ни доста време после да му покажем, че не е изоставено.
Има една много хубава приказка за твоя случай - Очи, които не се виждат се забравят!

# 63
  • Мнения: 1 783
Daman, искам да споделя пресен опит с баби - както вече споменах, синът ни е в Русия при руските си баба и дядо за 5 седмици. Току що се оказа, че са решили да го водят на лекар, правили са му изследвания за един проблем, който отдавна го тормози, и НЕ СА МИ КАЗАЛИ, че смятат да го правят. Нито на мен, нито на баща му. Аз трябваше да им вадя думите с ченгел от устата. Дори казаха, че аз досега не съм го направила, а те ето на са го направили, намеквайки, че аз не съм свястна майка. За сведение, аз се разбирам с тях и полагам усилие да се разбираме, аз изявих желание той да отиде там, за да може да си възвърне руския и да се разбира с баща си, когато пак се съберем.
Аз си мислех че познавам свекърва си добре и не се оплаквам от нея много, а и тя много ми помогна, като беше малък, но в последните няколко месеца, ми вдига нервите, сега особено с нейните самоинициативи и намеци. Някои баби и дядовци по подразбиране смятат, че биха гледали внуците си по-добре от родителите. Мисълта ми е, че съпругата ти трябва да се чувства изключително комфортно с това детето и да е в друга държава, с хора, които не познава добре, с чиито навици не е добре запозната, не знам дали родителите ти и съпругата ти имат общ език, в много случаи не е така, дали ще и е удобно да им звънне да даде наставления, дали те ще и кажат точно, как са нещата или ще отговорят само с "много е добре" без да дават допълнителни обяснения. Пак да кажа, аз не съм против децата да ходят при баби, но споделям опит от само 3 седмици. Не мога дори да си представя, какво би било, ако е там за повече от месец. Нямам търпение да отида да си го прибера...  Tired ... и още нещо от моя опит - ще имате ли възможност от днес за утре да отидете да си го вземете, ако нещо се случи? аз не мога - трябва ми виза за "прекрасната" Русия, а тя се получава само с покана от там... изобщо, ако не си личи да си кажа - вече съжалявам .... Confused

# 64
  • Мнения: 708
Dealema, да натискаш буквичкита Ш и Щ е също толкова времезаемащо колкото и 6. И имаш много по-голям шанс някой да разбере какво си писала,.

Приемам забележката ти,но клавиатурата ми е супер странна и нямам възможност да пи6а на кирилица....
Та не става въпрос за мързел от моя страна  Peace

# 65
  • Мнения: 11 314
Мога да споделя моя скромен опит в подобна ситуация. Дъщеря ми беше на 2 г., когато я оставих за 2 месеца при майка ми. Няма да коментирам причините, породили това решение.
Аз как го преживях, няма да коментирам - всяка от вас го чувства по същия начин.
Споделям, за да подкрепя реда на мисли на Сърфлайн - ами ако се разболее.
Дъщеря ми направи неприятна алергична реакция към много храни в България и по-скоро към безобразното им тъпкане с консерванти в тях. По телефона ежедневно коментирахме къде да отиде, с кой лекар да се свърже, какво да направи и тн. Не беше никак лесно.
Да не споменавам и притесненията на майка ми през този период - поела ангажимент за дете, израсло в друга среда, с други навици, друг език.
А когато се видяхме след 2 месеца раздяла, няма да споменавам шока, който аз преживях. Тя беше толкова пораснала, че се уплаших, че това не е моето дете.
А за срок от 6 месеца или 1 година -  това е твърде дълъг период за толкова малко дете.
Да не споменавам и бебешкия пуберитет точно тогава как ще влоши нещата.
Даман, премислете много добре. Това е решение, което може да ви промени живота.

# 66
  • Мнения: 7 914
Мама и татко са НЕзаменими Peace

Аз лично не бих си оставила детето при възможност да избирам. Оказа се, че и мъжа ми също, дори и за две седмици(аз да отида сама в Бг)...
какво повече да коментирам Thinking

Някой по-горе беше писал, че  западно европейките не биха си оставили децата по баби и дядовци, но аз си мисля, че не ги оставят понеже не им се позволява Mr. Green Понеже всеки би се възползвал в даден момент от подобна помощ!
Но все си мисля, че дори и собствената ми майка няма да е по-добър възпитател на детето ми от мен.
 Peace

Дано успеете да вземете правилното решение... и за детето Peace

# 67
  • Мнения: 20
Ако за сега имате затруднения по добре при бабата и дядото а пък като се оправите си го вземете-не разбрах то4но какъв вие е слу4ая-вие най-добре може да си прецените ситуациата.Мисля 4е 4уждо мнение не ви е нужно-4овек сам най-добре си решава.

# 68
  • Мнения: 1 173
много хора са си дали мнението , едни обвиняват , други съветват, аз просто ще ти разкажа нашия опит.
 Дъщеря ми се роди през 2001, съпруга ми имаше още 2г за да стане американски поданик и още 1г докато тече процедурата. така през тези 2 г , той живееше 6м в САЩ, 6м в Бг. когато се върна в САЩ , Дида беше бебе на 5м , той казва , че това което е чувствал тогава , не го пожелава на никой. Естествено като бебе, тя не разбираше нищо. при следващото си прибиране към САЩ детето вече беше ,на 1г и 3-4м , тъкмо започнало са ходи , да казва бебешки думички-и той трябваше да се раздели с нея за 6м отново. когато се прибра в Бг, тя беше почти 2годишна, гледаше го странно , не му даваше да ме докосва ,да спи при мен, плачеше. естествено децата свикват бързо , и след 2-3 седмици всичко беше О'к. тогава нямаше Скайп , да се чуваме он-лайн и да се виждаме , единствено снимки.
 Мисълта ми беше , че съпруга  ми тези раздели с малката ги изживяваше трудно. а като се има в предвид че не е от хората със слаб характер. както казва той, единствено " да работя по 12-14ч на ден ме спасяваше"
 така през 2004 , април месец , всички вече бяхме заедно в щатите. свекър ми и свекърва ми също живеят тук(със зелени карти са), и в края на 2005 решиха да се приберат в Бг за 1м. майка ми почна да се моли по телефона да пратим детето с тях , не я беше виждала година и половина. както и при вас , единствено внуче, мъчно им беше на родителите ми. Съпруга ми не искаше и да чуе каза"аз достатъчно дълго съм бил без детето си", но аз го убедих да я изпратим в България. един от доводите ми беше, че ние също бяхме "изчерпани", и си мислех че имаме нужда да се "преоткрием", и починем, а и майка ми щеше да се порадва на внучката си за 1м. ще ти кажа само че , след като детето си отиде в Бг , нещата станаха по-трудни. аз изпаднах в някаква депресия , детето ми липсваше , а съпруга ми каза"сега разбираш ли за какво ти говорех". малката се чувстваше добре в Бг , баба и я глезеше , разбира се, но когато се обадихме първия път по телефона( беше след около 3-4 дни) , тя започна да плаче и да вика"мамо елате да ме вземете , искам в къщи, при вас, не при баба и дядо" . сърцето ми се скъса , просто на детето си му беше мъчно за "мама и тати". тя беше на 3.5г тогава. за възпитанието ще ти кажа сега:естествено е бабите и дядовците да глезят внуците си , и въпреки че баща ми е строг по-принцип , позволяваше на малката да му се качва на главата.Сам можеш да прецениш.
 през 2006 аз трябваше да се прибера в Бг , по здравословно проблеми, малката питала баща си"мама защо си отиде в Б-я , не ме ли обича вече , защо не ме взе и т.н...."
 е това е нашият опит с разделите , и вече от опит ти казвам , не бих си пратила децата в Бг(сега имаме 9м момче), дори и за месец, може би защото САЩ е далеч , и не можеш ако стане нещо просто ей тъка да си тръгнеш за Бг.
 за майка ти-нормално е да иска да си види внучето , особено като има само него , но аз смятам че в тази възраст в която е малкия в момента -2г,е най-неподходяща за дълги раздели. той тъкмо започва да разбира и да пита, и същевременно не е достатъчно голям за да разбере че " не е изоставен" а просто на гости на баба и дядо. но както казах един месец дори два , е добре(макар че ще ви липсва),но 6м-1г , е адски много време. сигурна съм че сам ще го почувстваш.

# 69
ОК,

Пак благодаря за отговорите и съветите... Откровенно казано нещата които някои от вас споделиха ме накараха много сериозно да се замисля. Тук детето ми от време на време прекарва време с  майката на съпругата ми и се чувства много добре. Проблемът  е че жената има още 4 внуци и нейни си задължения и не може да му отдели нужното внимание за духовно развитие. Ние с майка му се опитваме, но професионалните задължения ни пречат да се отдадем изцяло на детето.. Когато е с нас той е най-щастливото дете на земята спор няма, но и когато е при баба си се чувства ОК.  Проблемът е че детето така или иначе страда когато аз отивам на работа например или трябва да излеза от къщи по други задължения..

Опитах се да наема гледачки, За два месеца смених 4. Дори им бях сложил скрита камера и установих че са тотално безотговорни. За щастие нямаше физически злоуптреби с детето но на практика го оставяха занемарено.

Частните градини тук изискват децата да са малко по-големи и по самостоятелни (нашият още носи памперси)  а пък за държавните въобще и не си помислям защото в тях е мизерия.

Относно  отношенията на съпругата ми и родителите ми.. А ми смея да твърдя че моите родители са много свестни и съпругата ми се чувства отлично със тях въпреки че все пак съществува езикова бариера (но тя понаучи малко български детето също разбира защото за му говоря само на бг) .  Ни сме ходили два пъти в България (преди да се роди детето) и отношенията да чукна на дърво бяха прекрасни, та може би заради това жена ми е склонна да им се довери.. Тя също  се притеснява че ако един ден нещо се случи с родителите ми, (защото все пак са в такава възраст че нищо не се знае, но да чукнем на дърво за сега са супер) нямало да имат възможност да се "порадват" на внука си..  Така че има и известни емоциални мотиви зад идеята..  в този случай обаче може би "целта не оправдава средствата"..

Относно разболяванията и спешните случаи..  Ами имаме познати в БГ които са детски лекари, дори и една от първите ми братовчедки е лекарка така че смятам че ако се наложи има кой да окаже медецинска помощ.

Пак повтарям  оценявам  отговорите и съветите които повечето от вас сте ми дали..  Живот и здраве след 10тина дни заминаваме за БГ.  Там ще сме един месец и много внимателно ще наблюдавам ситуацията... Ако се окаже че рискът е голям ще се наложи да променим плановете... Дори със съпругата ми имаме намерение да се консултираме тук със детски психолог макар че вече знам какво ще ми каже.

Ако решим да не го оставим ще трябва да изчакаме подходящ момент да дойдат бабата и дядото при нас и така.... а бе какво да се прави  ..????   живот.. 

# 70
  • Мнения: 2 257
Аз пък няма да ти дам никакъв съвет, защото виждам от прочетеното, че имаш глава на раменете си, а в главата вещество, което съм сигурна, че ще проработи правилно, в правилния момент, на правилното място. Успех с детето и събитията. Стискам палци всичко да мине по най-безболезнения начин.

# 71
[quote author=Джи link=topic=271946.msg6759803#msg6759803 date=1204944805]
Аз пък няма да ти дам никакъв съвет, защото виждам от прочетеното, че имаш глава на раменете си, а в главата вещество, което съм сигурна, че ще проработи правилно, в правилния момент, на правилното място. Успех с детето и събитията. Стискам палци всичко да мине по най-безболезнения начин.

[/quote][/b]

Mersi i az na tova se nadiavam  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт