Въпрос за кръщене?

  • 1 241
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 467
Един човек (на 30 години вече) е кръстен преди 25 години. Изгубил е обаче кръщелното свидетелство. Сега ще се жени и при сключването на църковен брак предполагам, ще му трябва липсващото кръщелно. Обаче кръщаването е било преди 25 години в едно забутано село, на което вече ни църквата, ни попа ги има.
Как се процедира в подобен случай? Да се кръщава на ново ли? Или има шанс да се издири копие на кръщелното?

Благодаря за отделеното внимание   bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 1 762
Да отиде в църквата, където е кръщаван. Имат задължително архив, ще извадят ново кръщелно. Аз съм вадила на мъжът ми по този начин след 23 години  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 39 717
Аз си вадих дубликат на кръщелното, от Рилският манастир.
Най-добре познатият ти да отиде до някоя църква и да попита от къде може да си извади дубликат при положение, че църквата където е кръстен не съществува. Мисля, че има архиви, но нямам представа къде може да се провери.

# 3
  • Мнения: 53
Когато ние със съпругът ми се венчавахме, никой не ни поиска такъв документ - попитаха ни единственно дали наистина сме православно кръстени в църква. Помня че и аз доста се притеснявах, че няма да успея да намеря кръщелното си, но в крайна сметка не ми потрябва като доказателство.
Нека мъжът който ще се жени, първо да попита в цървата в която ще се венчава, дали е наложително да представя този документ. В крайна сметка никой /или аз поне така си мисля/ не би излъгал за подобно нещо. Нали след като сме християни, следва да сме и Богобоязливи, а да излъжеш свещеник, че си кръстен си е грях - нали?!

# 4
  • Мнения: 109
Цитат
Нека мъжът който ще се жени, първо да попита в цървата в която ще се венчава, дали е наложително да представя този документ. В крайна сметка никой /или аз поне така си мисля/ не би излъгал за подобно нещо. Нали след като сме християни, следва да сме и Богобоязливи, а да излъжеш свещеник, че си кръстен си е грях - нали?!
Peace
Освен това човек се кръщава само веднъж. Това лято кръщавахме децата и кръстницата също беше със загубено кръщелно така се е венчала навремето без него така и кръсти децата ми. Така ,че младоженеца да пита в църквата където ще се венчае дали ще е проблем.

# 5
  • Мнения: 4 784
Кръщелно в църквата искат, когато ставаш кум и кръстник. Поне в нашата е така. Когато съм сключвала църковен брак, искаха кръщелно на кумовете, но не и на младоженците.

# 6
  • Мнения: 2 467
Мерси много за отговорите  Hug

Общи условия

Активация на акаунт