Антипиретици по схема за висока Т?

  • 3 823
  • 16
  •   1
Отговори
  • В Голямото село
  • Мнения: 560
Малката от няколко дни е болна, сополи, кашлици, а аз съм доста объркана и искам да се допитам и до вас по няколко въпроса. Вчера бяхме на преглед при Джипито, каза ми нещо, което и друг път е споменавала - да редувам Панадол и Нурофен през 4 часа няколко дни подред, около 4-5 дни ... заради високата Т. И че дори трябва да го давам още един ден след като температурата отмине. Аз винаги съм пускала този неин съвет покрай ушите си, защото съм против насилственото сваляне на температурата освен ако не е много висока. Но този път ме удиви това, че Джипито даже ми се накара задето не съм й давала температуропонижаващите през 4 часа... Щяла съм да предизвикам още по-висока Т... Останах като гръмната и искам да ви питам - има ли такова нещо? Вие давали ли сте по такава схема антипиретиците?
И още нещо. Предписа ни ТОБРАДЕКС за нослето, като в рецептата е писала "3 пъти по 2 капки в носа" - какво ще рече в носа?! По една капка във всяка ноздра или по две? Днес не ми вдига телефона да я питам...
И още нещо ме притеснява - след като 3-4 дни малката поддържаше висока Т (38.5-39.5), днес има слаба Т (37.5) - която обаче повече ме тревожи. Колко дни е нормално да я държи Т? И на какво може да е признак тази ниска Т? Ако днес не успея да се свържа с Джипито, утре отиваме на преглед другаде, но исках и от вашия опит да почерпя. Много ще съм ви благодарна за отговорите!

Последна редакция: ср, 05 мар 2008, 19:42 от Rosie-Posie

# 1
  • Мнения: 774
Нашата лична също назначава антипиретиците на 4 ч.Аз лично спазвам това,защото в противен случай дъщеря ми вдига температура до 39.5 и нагоре.Дори когато е само настинало детето личната  ме съветва да и давам нурофен преди сън.Това си го обяснявам с противовъзпалителното действие на нурофена.
За капките предполагам,че са по 2 капки във всяка ноздра,но не сам сигурна.
За температурата не се притеснявай,не знам колко е нормално,но дъщеря ми имаше Т пет дни.

# 2
  • Високо в планината на изобилието
  • Мнения: 484
Ако температура до 38,5 аз лично не давам нурофен и подобни.Ако се налага да ги пие, температура е по висока от 38,5,обикновено  давам  лекарства 4 пъти на ден.И щом температура отмине,спирам ги веднага,организъм нали трябва сам да се пребори.

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
При всякакви Т давам антипиретици, защото последните съдържат и противовъзпалителна съставка. Поне 2-3 д-ри са ми препоръчали даването им, дори леко снижават часовата разлика.

Rosie-Posie, за какво ти е личен лекар, щом не го слушаш? Искам да кажа, че и аз й нямам кой знае каква вяра на моята, но си имам специалисти под ръка, на които вярвам на 100%. Специалисти, не общопрактикуващи.

И още нещо... не искаш да даваш антипиретици... ми ако детето ти вдигне 39-40 градуса? По-леко и лесно ли ще се справиш с нея?
Понякога се чудя, защо зорлем си мъчите децата?
Афебрилната Т не е притеснителна, след тежката болест на детето ти. Виж, ако ей тъй, без видими причини я поддържа е притеснително.

# 4
  • Мнения: 269
Аз не давам антипиретици дори при много висока температура. Децата ми са малки - на1,6 и 4,6г. Справят се сами и с темп 40 градуса. Оздрdвяват значително по-бързо и рядко имат усложнения.
Може и за луда да ме обявите, но трябва да ви кажа, че откак не им давам температуропонижаващи, забравихме какво е да боледуват сериозно... Чук-чук на дърво!
Все пак високата темп е естественият начин на организма да се пребори с инфекцията.

# 5
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Все пак високата темп е естественият начин на организма да се пребори с инфекцията.

точно така си е..., но е много важно, с мозъчните клетки какво става при 40 градуса Т?

# 6
  • София
  • Мнения: 6 965
Давам антипиретици точно по тази схема - редувам Нурофен и Панадол през 4 часа, когато синът ми поддържа висока температура. Миналата седмица  имаше два дни 40 градуса и за съжаление стигна и до АБ след като направихме кръвна картина.
За Тобрекса - 3Х2 капки в носа според мен означава по две капки във всяка ноздра три пъти дневно.
Температура от 37,5 е нож с две остриета - може детенцето да се оправя и съответно да сваля температурата, а може и да се развива инфекция и организмът да не може да се пребори.
Ако нямаш доверие на твоят доктор потърси друго мнение.

# 7
  • Мнения: 269
Нищо лошо, надявам се!
Дечицата ми не дават признаци на оглупяване. Напротив!
Инатът им е магарешки, но това едва ли е от температурата.
А какво ли се получава с мозъкът, когато темп рязко се свали? Thinking

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
А какво ли се получава с мозъкът, когато темп рязко се свали? Thinking

Тя не се сваля рязко. Точно И затова д-рите съветват, да се дават антипиретици през 4ч. за да се контролира.

# 9
  • Мнения: 269
Предполагам, че колкото и да продължаваме да спорим, ти ще си даваш антипиретици, а аз - не! Тъй, че  има ли смисъл да спорим кой прав, кой крив?
Дано са ни здрави дечицата, та да не се налага да се изправяме пред подобни дилеми.  bouquet

# 10
  • София
  • Мнения: 492
Като по малка съм и давала при всякаква температура антипиретици, защото съм шубе... Rolling Eyes , но сега вече гледам да се въздържам когато температурата е под 38 градуса.
И в крайна сметка Т се вдига винаги и пак опирам до антипиретиците...   Crossing Arms  и каква е файдата...?   newsm78
Шани е много права. Температурата се сваля рязко само с течен аналгин - тогава е опасно...и затова препоръчват докторите на 4 часа Нурофен , Панадол. Въпреки , че аз съм прибягвала и до аналгина... Tired

# 11
  • Мнения: 1 344
http://www.nsoplb.org/guidelines/Guideline_temperat.pdf
Това е линк към становището на експертна група по въпросите на високата температура при бебета и деца. Написано е на изключително достъпен език и аз лично доста се израдвах, когато го открих.
Накратко казано, антипиретикът трябва да се дава над определена температура (38 градуса), да се дава редовно (според съответната схема), да не се прекъсва приемът му веднага след спадане на температурата и, доколкото разбирам, да не се смесват антипиретиците.
Поздрави и бързо оздравяване!  Hug

П.П. Без да твърдя, че е правилно, когато ние капехме Тобрадекс (различава се от Тобрекс, в Тобрадекса има и кортикостероид), дозировката беше 3 пъти по 2 капки във всяка ноздра.

# 12
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 043
Не давам нищо при Т до 38.5. Моето дете вдига до 40.5 Т почти на всяко разболяване. Редувам Панадол и Нурофен до смъкването на Т под 38, после спирам.
Не съм привърженик на даването на антипирептици, когато не е наложително. Например- превантивно при имунизация  Stop Или пък, когато Т е овладяна да се дава за всеки случай.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 5 009
И аз не давам - до 39,5. Досега не се е "сварил" мозъкът им, но не са и правили никога гърч.
Много по-лесно се оправят, ако не давам нищо и просто изчаквам организма да се пребори сам. Като дадеш температуропонижаващо му пречиш да се справи сам с проблема и боледуването се удължава.

Дъщеря ми е с 38,5 втори ден, днес бяхме при джипито, казах, че не съм давала, не ме накара да давам нещо, още по-малко пък по схема, само се осведоми колко е темп. и каза да я следя и по този начин да разбера кога ще падне /т.е. кой ден/  под 37.
И друг път съм я чувала да казва, че темп. до 38,5 не е хубаво да се смъква!  Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 492
Завиждам на смелите майки.... Аз лично не мога да седя и да гледам как детето ми се топи и ври с температура 39.5... Shocked шашкам се яко... може би защото рядко ми вдига такава Т (и да бъда по точна - само един път досега ми е вдигала 39)

Последна редакция: ср, 05 мар 2008, 22:51 от Kamito _77

Общи условия

Активация на акаунт