Плашите ли децата с меца, вълчо и т.н.?

  • 9 087
  • 215
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 499
Понякога, когато се налага плашите ли детето, че меца идва или нещо подобно?
В доста книги и списания съм чела, че това не е правилно, че не бива да се всява страх у детето с подобни щуротии.
Ние с мъжа ми, обаче, понякога, когато се налага казваме с уплашен тон: "Ди джея идва" или "Полиция" или "Меца май идва" и това предизвиква голям ефект у нея и моментално се укротява. Понякога пък, когато ходи боса й казваме например, че по пода лазят буби и ще я ръфнат по крачето. Това са лъжи и може би твърде неправилни подходи към детето, но понякога наистина само това помага.
Embarassed Embarassed Embarassed

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не не съм я плашила с такива неща.

# 2
  • Мнения: 296
Старая се да не го правя, макар че в яслата го практикуват, бабите също , въпреки, че сме говорили по въпроса.
Използвам неща като - "не пипай това мръсно е и има микроби" така хем не я лъжа, хем думичката микроби, явно звучи достатъчно заплашително и има ефект.
По повод мецата - една приятелка и каза " не отваряй шкафа там има мечка" което беше груба грешка защото Михаела реши, че трябва да извади въпросното мече от там Wink. Просто жената не прецени, че това животно се ползва с добра слава в къщи

# 3
  • Мнения: 1 479
Не, уча ги да харесват "баба меца и кумчо вьлчо"и какви звуци издават тези животни.

# 4
  • София
  • Мнения: 39 718
Никога не съм плашила Дияна. Защото помня как ме плашеше дядо ми, та не смеехме с брат ми до 00 да отидем. Години наред ме беше страх от тъмното. И като отида на село при баба ми, притичвах от ъгъл на ъгъл.

# 5
  • Мнения: 1 298
Никога не я плаша с подобни неща. Намирам го за неправилно.

Интересно ми е по какъв повод казвате например - полиция или меца идва?

# 6
  • София
  • Мнения: 62 595
Никога не съм ги плашила с такива глупости. Никой не идва, никой няма да им вземе нищо, нито тях. Или съм отказвала направо, или съм измисляла нещо друго да ги уговоря.

# 7
  • Мнения: 4 668
С баща му много държахме да не го плашим с такива "елементи" , но тръгна на градина и от другите деца си донесохме в къщи и баба Меца и Кумчо Вълчо , че и баба Яга  ooooh!
В градината не ги плашат , сигурна съм , но децата много говорят за това .
Общо взето овладяхме положението , като обяснихме , че мечките и вълците живеят в планината , баба Яга е просто една баба и никой от тях не хапе ...  Confused
Доколко сме успели - не знам !
Сега го е ударил на забавление - решил е , че в гаража живеят мечки и винаги наднича дали са там , но се смее ...
Чудно ми е как при 100 % отговорили , че не плашат децата / защото съм сигурна как ще се развие темата / , почти всички деца около нас говорят за това ... ама хайде да не се впускам в подробности  Stop.

# 8
  • Мнения: 25 449
Не. Плашила съм го единствено с наказания - лишаване от нещо или че някой от нас ще му се скара.
Не мога да разбера, как може да си плашите децата с хора, от които би трябвало да търсят помощ - лекари, полицаи и т.н.?  newsm78 Ако, недай си боже, утре изпадне в беда и му се наложи да потърси закрила от някой полицай, как си я представяте, че ще стане тази работа?

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
ето едно обяснение - моите не са имали време да донесат от градината такиваприказки и ги гледам аз. Много деца се отглеждат предимно от баби и бавачки, които използват подобни плашила още преди детето да тръгне на градина.

# 10
  • София
  • Мнения: 790
Аз не плаша, обаче се случва да чувам някоя от бабите или дядовците да казва туй-онуй... и после аз трябва да обяснявам  Tired А Рали всичко иска да знае и понякога е доста трудно обяснението.

# 11
  • Мнения: 1 312
Не.
Абсолютно съм против.
Както каза Кака Сийка не мисля,че е правилно да всявам страх от лекари и полицаи при положение,че това са хората към които трябва да възпитам уважение,доверие и респект.
И от тъмното не плаша.
Обаче имитирам изхвърляне на играчките като се заинати Mr. Green

# 12
  • Мнения: 3 499
Никога не я плашим, че ще я вземат и т.н. Просто ахваме "Полиция!" или пък загадъчно "Май меца е отвън" или пък дори казваме "Диджея", тя не разбира точно какво означава и кой е това, но по интонацията ни разбира, че нещо се случва и кротва.
Например ако е вече 23-24 часа и тя още не е заспала, а вместо това буйства, подскача, хленчи и т.н. /разбирате за какво говоря/ и казваме, че идва Полиция и тя ляга и се кротва, започва нещо да бърбори тихо или си рови в косата, личи си, че не е изплашена, но някак инстинктивно реагира, знам ли как да го обясня. Или например, ако докато отключвам вратата с пълни с торби ръце и т.н. и тя тръгне към стълбите, аз от страх да не падне й казвам да не отива там, че може Диджея да е там. Или пък, ако упорито иска да излезе боса в коридора й казваме, че може да има буби на пода и да я ръфнат по крачето и тя се връща. Ей такива НЕПРАВИЛНИ НЕЩА правим с татко й, но понякога това е единственото, което "помага" в конкретни ситуации. Признавам, не съм много добра майка и в някои моменти не мога да измисля нещо друго и ПРАВИЛНО, с което да й отвлека вниманието.
Скоро малката чукна на дървената рамка на спалнята и каза Меца, като от нас се очакваше да легнем и да се притаим. За нея в конкретния случай това беше игра.
В един момент детето ще спре да вярва в това, виждайки, че не идва нито диджей, нито полиция, нито меца и тогава ще разбере, че сме я излъгали и това много повече ме притеснява. Confused Embarassed Embarassed Embarassed

# 13
  • Мнения: 25 449
Ами спрете да я лъжете тогава! Едно са бубите по пода, друго е човек, към когото внушавате страх, само защото не можете да измислите друг начин, за да постигнете послушание...  Tired

# 14
  • Мнения: 645
Ние също не го плашим, по никакъв повод. И бях неприятно изненадана когато една вечер лампата в коридора беше изгасена и той тръгвайки нанякъде се върна плачейки, повтарящ "Баба Меца", "Баба Меца". Не знам - яслата ли, бабите ли... Sad Опитах се да му обясня, че баба Меца е добро животно, той ме слушаше и се усмихваше, все още не знам дали преодоля страха.  Tired

Общи условия

Активация на акаунт