как да кажем на детето за починал близак?

  • 7 349
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 47 963
вярно е гадничко, но пък е ясно и го разбра
ходила е на гробища много пъти и знае какво има там и защо хората са заровени

# 16
  • София
  • Мнения: 124
И на мен това с развалените тела нещо не ми допадна. Не че не е истина. Моето дете също е на 6 г. и половина, но на гробища е ходила 1 или 2 пъти, не смятам още отсега да натоварвам съзнанието й със всички гадости, които живота ни предоставя. Всичко с времето си. Не че укорявам някого.
Ние също казваме, че починалия отива на небето и ни гледа оттам.

# 17
  • Мнения: 7 201
Обясни му , че е на небето и от там го гледа и му се радва.
Това обясних на дъщеря ми, когато прабаба й почина.
PeaceИ аз така казвам на детето,когато моя дядо почина преди 2 г.
ПП:Моите съболезнования! Flowers Rose Flowers Rose Flowers Rose

# 18
  • Мнения: 1 520
Дядо ми като почина му казахме, че е отишъл на по-добро място. При други възрастни баби и дядовци, и там си почива и гледа какво прави Теди , дали е послушен. Описахме му такива неща. Казахме му, че сега като отидем в къщата на дядо, той няма да е там.
Но всичко в къщта ще си го чака, двора ще е пак подреден. Такива неща.
Като обяснявахме казахме, че дядо е умрял. В смисъл казахме тази дъюума точно. И съотеюветно останалото са обясненията какво значи да си умрял.

Не е присъствал на погребението. Смятам, че е малък за това. Беше на 3 години и нещо тогава.

Сега от време на време се сеща за него споменава го, пита как е, гледа ли дали слуша.

Гледам да назовавам нещата с точните думи.
После при обясненията кое как включвам фантазията и подробности, които мисля са подходящи за тая възраст.

# 19
  • Мнения: 1 820
Мисля че до около 4-5 години детето няма да разбере какво е точно думата починал.Единственното логично обяснение ми се вижда че е на небето и от там гледа.Да знае че вече няма да се върне,че рано или кэсно всички отиват там.Дори и мама и тати,просто на тази възраст се приема като факт,и се свиква с тази мисъл без да се замисля какво точно означава това. Hug

# 20
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Децата приемат по-леко раздялата с близък.
Помня как голямото ми дете ми обясняваше, че прабаба му вече е умряла и няма да се върне, че и ние някой ден ще умрем и че такъв е животът.
Не ми харесват обясненията за небето, съпругът ми все още се притеснява, че починалият му баща го наблюдава. Това са излишни страхове според мен.

# 21
  • Мнения: 1 820
Децата приемат по-леко раздялата с близък.
Помня как голямото ми дете ми обясняваше, че прабаба му вече е умряла и няма да се върне, че и ние някой ден ще умрем и че такъв е животът.
Не ми харесват обясненията за небето, съпругът ми все още се притеснява, че починалият му баща го наблюдава. Това са излишни страхове според мен.
До някъде съм сагласна че не е точното обяснение че са на небето,но как друго яче ще обясниш "Ами тя/той каде е сега?"и на отговори ти се питам "И кога ще се върне?"или нещо от тоя род.Като не е на небето каде е,под земята ли?Нещо не ми се нравят и двете,но предпочитам небето.Не ми звучи чак толкова грозно като че ли..... newsm78
А за страхове чак не мисля.Аз самата винаги си мисля че баща ми е горе и ме гледа,но не ме е страх,макар да знам че не е така....Напротив,хубаво ми е.И ми се иска да е така,отколкото да зная че е на 2м под земята и всъщност вече даже и там  не е.За това го и мисля защото,знам че не е на небето,но ми се иска.Иска ми се да има и "някъде другаде" SadНо май се отклонявам от темата.

# 22
  • Мнения: 141
Всяко дете разбира смъртта по различен начин. Малчо каза, че не обичал починалата си баба, защото била умряла и не му говорела.

не е лошо да има някакъв пояснителен разговор, но реален, а не измислен.

съгласна съм, мисля, че евфемизмите повече вредят. когато бях малка за малко време починаха леля и прабаба и нашите ми го обясниха много просто, казаха ми, че са починали и значи че са си отишли и повече няма да се върнат или нещо такова. без ангелчета, Рай, небе и така нататък. И досега съм убедена, че това беше добър начин.

# 23
  • София
  • Мнения: 312
Наистина децата приемат някак по-леко смъртта. Или поне така изглежда. Синът ми беше на 3 1/2 годинки, когато почина единия му дядо. Без да е боледувал, внезапно от инфаркт. Живеехме заедно, дядото и бабата на долния етаж, ние с детето на горния. Господи, колко много се обичаха внуче и дядо (моя баща). Винаги заедно, и вкъщи и навън. Спестихме на детето да вижда трупа, да ходи на погребението. Казахме му разбира се, че дядо го няма вече, разболял се е внезапно и е отишъл на небето. Случи се така, че през следващите 6 години починаха и другият дядо и двете му баби. Вече по-голям му обяснихме, че като остарее много човек и умира.
Децата ако не от нас, то от филмите все научават за смъртта. Рано или  късно.
Детето си поплака, но след няколко дни вече беше по-спокойно. В началото на няколко пъти ни пита мен и татко си :Вие нали няма да умрете? Нали няма да ме оставите сам ?
После имаше един период в който ме е питал дали и той самият ще умре.
Всеки сам намира думите с които да утеши малките душички. То за нас е трудно да приемем загубата, а какво остава за едно детенце, което не я разбира, не я приема и кой знае какво му е в главата.
Да се върна на първото си изречение. Когато обаче умря папагалчето му, леле какъв рев дръпна. Чак се наложи да купим ново папагалче. Така не беше плакал за бабите и дядовците. Яд ме беше, че едва ли не му е по-мъчно за някакво пиле, отколкото за хората.
За себе си съм убедена, че ако е възможно на едно дете трябва да се спестява силния стрес. Поне докато психиката му укрепне.

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
До някъде съм сагласна че не е точното обяснение че са на небето,но как друго яче ще обясниш "Ами тя/той каде е сега?".........За това го и мисля защото,знам че не е на небето,но ми се иска.Иска ми се да има и "някъде другаде" SadНо май се отклонявам от темата.
Аз не знам, защото никога не съм умирала, така казвам и на децата ми. Не е нужно да им обясняваме нещо, което самите ние не знаем. Това за небето си е чиста фантазия, но наша. Когато детето не получи отговор, то само си обяснява по някакъв начин.

# 25
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Когато любимият ми почина, въобще не знаех, как да обясня на малчо, че тати го няма вече Cryа той милият(още не говори), сочеше снимките на баща си и вдигаше учудено раменца.Не знаех как да му обясня, че тати го няма вече, просто не виждах начин.И спрях да търся.Когато ми посочи снимката на баща си, просто му казвам "Тати е там(и соча небето), тати е ангелче Cry.Сега, макар и толкова скоро след смъртта на баща си, чуе ли за тати Cryсочи към небето и се усмихва Cry Cry Cry
Не знам как се обяснява на дете, за загубата на близък Cry

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
Когато любимият ми почина, въобще не знаех, как да обясня на малчо, че тати го няма вече Cryа той милият(още не говори), сочеше снимките на баща си и вдигаше учудено раменца.Не знаех как да му обясня, че тати го няма вече, просто не виждах начин.И спрях да търся.Когато ми посочи снимката на баща си, просто му казвам "Тати е там(и соча небето), тати е ангелче Cry.Сега, макар и толкова скоро след смъртта на баща си, чуе ли за тати Cryсочи към небето и се усмихва Cry Cry Cry
Не знам как се обяснява на дете, за загубата на близък Cry
Много мъчно ми стана Cry Cry Cry Cry

По темата- още нищо не съм обяснявала Rolling Eyesне се е налагало  Praynig

# 27
  • Мнения: 59
Когато баща ми по4ина аз също не знаех как да обясня. Малкия непрекъснато питаше къде е дядо му. Един ден
му казах, 4е той е на небето, от там ни гледа  и  ни пази. А малкият тогава запо4на да пита кога ще си дойде от небето. Това беше по-гадният въпрос. Как да му кажа, 4е отговорът е "никога".smile3518

# 28
  • Мнения: 1 820
Когато любимият ми почина, въобще не знаех, как да обясня на малчо, че тати го няма вече Cryа той милият(още не говори), сочеше снимките на баща си и вдигаше учудено раменца.Не знаех как да му обясня, че тати го няма вече, просто не виждах начин.И спрях да търся.Когато ми посочи снимката на баща си, просто му казвам "Тати е там(и соча небето), тати е ангелче Cry.Сега, макар и толкова скоро след смъртта на баща си, чуе ли за тати Cryсочи към небето и се усмихва Cry Cry Cry
Не знам как се обяснява на дете, за загубата на близък Cry
Стана ми много мъчно CryМойте съболезнования!

# 29
  • Мнения: 6 167
Моят кръщелник е на 3г. Баба му почина скоро и му казаха, че  е отишла на небето, откъдето ще му се радва и обича. Детето видимо е О.К с това обяснение, още повече, че  аз например също не съм му пред очите и според мен той не прави разлика ( освен, че с мен се чува).
Мисля, че това е достатъчно за едно дете, което едва ли може да осмисли какво точно е времето, преходността на нещата и хората.

Общи условия

Активация на акаунт