как да се освободя от нелоялни наематели

  • 14 682
  • 81
  •   1
Отговори
 newsm78 newsm78 #2gunfireМиналата год. месец март решаваме със сапруга ми да пуснем наематели в къщата ни в провинцията.Агенция ни намери наемателите и подписахме договора.Първите 3-4 месеца аз редовно си проверявах сметката за преводите на наема и всичко беше наред.После през лятото ние купихме жилище ,занимавахме се с теглене на кредити ,пренасяне,ремонти и прочие и аз бях изперкала.Ноември месец правя проверка на сметката и установявам,че последния внесен наем е за месец август.Обаждам им се-имали проблеми-проявявам разбиране и изчаквам.След един месец превеждат сумата за един наем.И от тогава до момента се започват едни лъжи-"ще ги преведа в понеделник",приследващия разговор по телефона "ще ги преведа в петък".До момента имат 5 неплатени наема и задължения към енергото -350 лв.
Един месец преди изтичането на договора отиваме при нотариус ,пишем нотариална покана с която я уведомяваме ,че договора на 05.03.08год. изтича и те трябва да освободят имота.Получава поканата  и продължава да си живее в къщата.
  Забравих да спомена че се консултираме със съдия и той казва" не се саморазправяйте защото после ще ви даде на прокурор".Трябвало със свидетели да отидим да си поискаме ключовете-отидохме и тя отказа/НЯМАЛО КЪДЕ ДА ОТИДЕ #2gunfire/
ДО ТУК СПАЗВАМЕ ЮРИДИЧЕСКИТЕ ИЗИСКВАНИЯ.Тя и семеиството и продължават да живеят в нашата къща въпреки че на практика от 05.03.08 год.договора не е подновен.
 Сега аз трябва да заведа дело,за целта ми искат данъчната оценка на къщата/въз основа на нея се внася такса която не зном колко процента е защото от 05.03. имало нов закон за ЗЗД и ГПК.Следва някаква глупава процедура с писма-ще ги подканят ли,ще ги молят ли не знам но те са в нашия имот и не знам до кога................................... #2gunfire #2gunfire #2gunfire #Cussing out newsm78
 Въпроса ми е следния:ако има някой който се е преборвал вече с нещо такова  или някой юрист да ми дадете съвет,защото вече ................................................................
  Ако пусна нови наематели/фиктивен договор с приятели/и те отидат да живеят в къщата заедно с тях..............да ги натикт в една стая,за да ги принудят да напуснат.............................
  Прапуснах нещо много важно да спомена "Тя" е инвалид..................................................
  Да се обадя ли в "Господари на ефира", защото имам усещането ,че законите в тази държава се правят така че да пазят всички други ,но не и нормалните хора???????????????????????????

  Съжалявам ако съм ви отегчила..............

# 1
  • Мнения: 25 565
Чрез съдия-изпълнител не става ли?  newsm78
Не знам как са в момента законите, но преди години точно така един съсед си изгони наемателите, които не само не бяха плащали наем цяла година, но и никакви сметки...
Провери и дали е плащано за ток, вода и т.н.!

# 2
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 675
И аз съжалявам, но тази работа с добро едва ли ще се получи ...

# 3
  • Мнения: 137
Отивате на място и ги изгонвате. Прекалено сте толерантни.

# 4
  • варна
  • Мнения: 90
нона, съветвам те да се консултираш с наистина добър адвокат, който няма да те мотае и знае какво прави! Това с поканата е добър вариант (стига да е написана кадърно ) но отразили ли сте срок в който тя трябва да напусне , в поканата има ли сума която тя да дължи в случай, че не напусне?? Така от тук нататък с поканата и договора за наем отивате при адвяокат, той ще прецени дали да водите дело за изкарване по бърза процедура или да се саморазправяте . Но наистина ти трябва гъвкав адвокат, който знае какво прави.

# 5
  • варна
  • Мнения: 90
забравих! Желая ти успех каквото и да решила да правиш. Действай твърдо и най-важното-не чакай да решат да се изнесат.Колкото повече време минава -толкова по-зле за теб .Действай

# 6
  • Мнения: 872
Щом жената лъже и маже, че и нахалства...Нямало къде да живее, ама ти какво си и виновна...
Лошото е , че и доста сметки и наеми се трупат...
Имала съм разправии в подобна ситуация, не че се оправиха нещата бързо и с добро. Малко с натиск, малко със заплахи...
Ужасявам се от некоректни и нахални хора, които се държат така все едно,че някой им е длъжен с нещо.

Пожелавам ти да разрешиш проблема по най-бързия начин.

# 7
  • Мнения: 22 414
Щом договорът им вече е изтекъл можете просто да отидете и да ги изгоните. Те нямат законово основание да живеят в къщата.
Вземи адвокат ако трябва, свидетели, за да могат да потвърдят после, че вие сте в правото си.

# 8
  • Мнения: 3 376
  Прапуснах нещо много важно да спомена "Тя" е инвалид..................................................
 

Това иронично ли го казваш или...?
Ако жената наистина е инвалид..... ooooh!

# 9
  • София
  • Мнения: 3 064
Трудна работа... Бавна и мудна е съдебната система, за съжаление. Начинът е със съдия изпълнител, но ще отнеме време. Успех!

# 10
  • София
  • Мнения: 7 019
Сигнализирай в полицията, че са нахлули в къщата ти, при изтекъл договор за наем, наемателите нямат законово основание да влизат в имота ви. Би трябвало да се третират като крадци, влизащи в жилището на някого.

# 11
Най-нарред благодаря на всички взили участие по темата!
отговарям на въпросите ви:
Тя наистина е инвалид.................
Проверила сам сметките:350 лв. за ток до момента и 85 лв. вода.А неизплатения наем до февруари включително е 2450 лв.Simple Smile
Юристката с която действам до момента ме съветва да съм много сдържана-можело после да ме влачи по прокурори...Изобщо що за закони имаме?
В момента дефакто няма договор обаче аз не мога да разполагам с имота си?!!!
Сбъркана държава................
 Rolling Eyes

# 12
  • софия
  • Мнения: 2 140
Доста зор ще видиш с тези навлеци! #Cussing outПожелавам ти по-скоро да има развръзка и да успееш да се освободиш от тях!

# 13
щяло да се стигне и до съдия изпълнител,но това чак след като съда писмено я информира ,че с/у нея е заведено дело.Тя трябвало да отговори дали има възръжения,после ние да отговорим с доказателства за задълженията и чак тогава ще бъде насрочено дело на което щи се реши да бъде изпратен съдия изпълнител #Crazy #Crazy EmbarassedТова щяло да отнеме около 1-2 месеца LaughingЕвентуално тогава ще я изритат и се продължават делата за парите които дължи,а всички казват че те се протакат...................
Това в общи линий е БЪРЗОТО ПРОИЗВОДСТВО Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Embarassed newsm78 #2gunfire

# 14
  • Мнения: 555
Преди доста години (повече от 10) имахме една такава наемателка - голям навлек беше за 9 месеца не си плати. Решението дойде от един млад полицай, който по някакъв закон й написа глоба, която тече от 10-я ден и полицията си я определя - провери как е - много бързо се изнесе. Нещо слушах и за съдия изпълнители - частници ... провери и там, а паралелно с това си намери и добър адвокат, но да знаеш, че те винаги гледат дела да водят, а в този случай мисля , че има и по-бързо решение, но всичко накуп - едновременно! 

Успех!

Hug   

# 15
  • бяла спретната къщурка с две...дъги отпред
  • Мнения: 30
Не знам до колко е разумно това, което ще предложа, но мои познати в аналогична ситуация предприеха следното нещо. Отидоха в Електроразпределение и пуснаха молба за спиране на тока в апартамента. След като се озова на тъмно, наемателката се изнесе почти на бегом, а нейната наглост беше надхвърлила дори и тази на вашата.

# 16
  • Мнения: 9 990
  Прапуснах нещо много важно да спомена "Тя" е инвалид..................................................
 

Това иронично ли го казваш или...?
Ако жената наистина е инвалид..... ooooh!

Какво ... ooooh!?Жената е описала ситуацията и е казала, че наемателката е инвалид.По-скоро се чуди дали наемателката няма на тази основа да ги "цака" с инвалидността си.Което е ужасно пък, мен ако питаш-Тя да се възползва , при положение, че знае, че има да плаща 3000 лв грубо.Дължи ги.Даром не е било, тя е наемател и е редно да си плати..та-какво... ooooh!

# 17
  • Мнения: 555
Тъкмо щях да го напиша и аз
Не знам до колко е разумно това, което ще предложа, но мои познати в аналогична ситуация предприеха следното нещо. Отидоха в Електроразпределение и пуснаха молба за спиране на тока в апартамента. След като се озова на тъмно, наемателката се изнесе почти на бегом, а нейната наглост беше надхвърлила дори и тази на вашата.

и водата също.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 23 630
ХЕИ не дават да се спира водата.

# 19
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Договора е изтекъл, наема не е плащан за 1/2 година, мисля, че ако съм на мястото на наемателите досега да съм умряла от срам #Cussing out
Явно с добро няма да стане, дай и някакъв срок да се изнесе егати Sick и да се издължи ooooh! #Cussing out

# 20
  • UK
  • Мнения: 1 351
 Ама влизай си в къщата. Как може такова нещо. Влез и смени ключалката и да не са припарили повече в собствеността ти

Последна редакция: пт, 07 мар 2008, 20:25 от Мегита

# 21
  • Мнения: 2 657
ХЕИ не дават да се спира водата.

аз не съм много сигурна в това което си написала.......Работя във ВиК и доста често ми се налага да пиша списъщи за прекъсване....та процедурата при нас е така-пускат ни в апартамента и се спира от там,другия вариант е да се прекъсне от комшийте от долу/ако е в апартамент/....а случая при тях/поне при нас е с влизането на собственика,без да и се иска разрешение на наемателката и без проблеми със съгласието на потърпевшата се прекъсва водата Peace

# 22
  • Мнения: 90
Обади се на господарите.

# 23
  • UK
  • Мнения: 1 351
Обади се на господарите.

 Реши въпроса  Joy Joy Joy

# 24
  • Мнения: 4 753
Това за тока и водата мисля, че е добра идея, въпреки че при тези неплатени сметки интересно защо тока вече не са го спрели  newsm78 Другият вариант е да си вземеш седмица отпуска, да отидеш във въпросния имот и да кажеш, че се връщаш да си живееш там, а ако един път успееш да ги изкараш с багажа само сменяш ключалката.

# 25
  • варна
  • Мнения: 90
това с отпуската е добра идея Simple Smile направо си се прибирай в къщи докато са още топли нещата, но си заведи и "приятели-едри"на гости . Не се занимавай с господарите , преди две години направиха предаване за Ани ( жена в същото положение ) ...и какво - нищо! Накрая ги изгони с "едрите момчета". Саморазправа било-аре бе , то само това е варианта  #2gunfire #2gunfire за жалост такава ни е държавата !!!! Владеещия не собственик го изкарваш или само с дело което е доста дълго или с "момчетата"

# 26
Благодаря на всички ви за подкрепата и идеите!Смятам да постъпя така:спирам тока и водата.
За "Господарите " също го мисля от два дни..............
Смятате ли че е добра идея със спирането на ток и вода да продължа и с тях?
А може би и съпруга ми да се върне там за седмица?!

# 27
Значи "Господарите" отпадат Laughing Благодаря на shanti за добрия съвет и примера.Пожелайте ми успех,ще ви информирам за развитието Simple Smile

# 28
  • варна
  • Мнения: 90
прати им нотариална покана с неустойките които ти дължат от тук нататък докато се изнесат , обяви им доста по-висок наем и пишете в поканата ,че ако не се изнесат до еди кога си , започваш да ги съдиш! те да се изнесат а ти пак си търси парите ! Напишете поканата така , че да се стреснат максимално и да се махнат . Това с тока е добре също , ще видят че срещу тях има ефективни действия . Успех , ще следя темата , живо ме интересува Peace

# 29
  • UK
  • Мнения: 1 351
 Хайде и аз стискам силно палците и дано всичко се оправи. Дърпай шаутера на тока да видим като баба Марта се развихри с какво ще се топлят  Laughing...

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 23 630
ХЕИ не дават да се спира водата.

аз не съм много сигурна в това което си написала.......Работя във ВиК и доста често ми се налага да пиша списъщи за прекъсване....та процедурата при нас е така-пускат ни в апартамента и се спира от там,другия вариант е да се прекъсне от комшийте от долу/ако е в апартамент/....а случая при тях/поне при нас е с влизането на собственика,без да и се иска разрешение на наемателката и без проблеми със съгласието на потърпевшата се прекъсва водата Peace
Ами не знам, ама едни съседи във входа с години не си бяха плащали водата и не можеха да им я спрат. Съдия-изпълнител докараха, ама водата не беше спирана. Не знам как.

# 31
  • Мнения: 281
Аз се занимавам с наематели повече от 10 години,имала съм и такива случай Thinking,но толкова дълго да ги търпя... Shocked.
Отиваш,изхвърляш багажа и тва,да не е тяхно жилището,че да правят каквото си искат.
 smile3513
Още повече ,че им е изтекъл договора newsm78...




А може би и съпруга ми да се върне там за седмица?!
Да,това също е вариант Naughty...

# 32
  • Мнения: 804
Щом ползваш интернет значи имаш поне бегла представа за положението в България. Как въобще ти дойде на акъла да се опитваш по законен път да си решаваш проблема newsm78 Стягай се и срещу не много пари ще се намери кой да ти реши проблема. "На Вълка врата му е дебел, защото си върши сам работата"

# 33
  • Мнения: 461
Вместо да давате пари за адвокати, да ти изпратя една тайфа жадни за денонощни купони тийнеджъри.
Пиенето и ремонта на жилището от Вас  Sick (и без това ще има нужда от такъв, след като има наематели).
В разгара на партито викаш полицията, а купонджиите барабар с наемателите - към изхода. Mr. Green
После те да ходят да доказват "кой кум, кой сват и кой на булката брат", след като нямат действащ договор за наем.

# 34
  • UK
  • Мнения: 1 351
Вместо да давате пари за адвокати, да ти изпратя една тайфа жадни за денонощни купони тийнеджъри.
Пиенето и ремонта на жилището от Вас  Sick (и без това ще има нужда от такъв, след като има наематели).
В разгара на партито викаш полицията, а купонджиите барабар с наемателите - към изхода. Mr. Green
После те да ходят да доказват "кой кум, кой сват и кой на булката брат", след като нямат действащ договор за наем.

 Ей от всички предложения това най ме кефи  Joy
 Не дай се Боже да ми се налага ще ти се обадя за тайфата  Joy

# 35
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Дано спирането на тока да помогне.

# 36
  • Мнения: 4 458
записвам се да следя темата. Успех с борбата  Peace

И на мен ми хареса идеята за купона. Спирането на тока е доста добра идея, но и аз се питам защо до сега не е спрян от Енергото  newsm78

# 37
  • UK
  • Мнения: 1 351
И на мен ми хареса идеята за купона. Спирането на тока е доста добра идея, но и аз се питам защо до сега не е спрян от Енергото  newsm78

 И аз това се чудя  #2gunfire ако бяхме ние до сега да са ни го спрели 1000 пъти  ooooh!
 

# 38
  • Мнения: 2 563
А какво значи "тя е инвалид"? Наистина ли има увреждане или е някаква старческа болест?

# 39
  • Мнения: 378
  Прапуснах нещо много важно да спомена "Тя" е инвалид..................................................
 

Това иронично ли го казваш или...?
Ако жената наистина е инвалид..... ooooh!
Е като е инвалид дай да стои в къщата и и да трупа сметки,след като държавата не се грижи за тях,защо жената трябва да им плаща сметките newsm78

# 40
Предложението за тинейджърите ми харесва :lo
Междувременно направих консултация с адвокат с съдия по наказателни дела.
Резултата шокиращ и абсурден,но някой от вас още в началото каза"в такава държава живеем"
 Каквото и да предприема се води САМОПРАВСТВО-наказанията достигали и до затвор.Така че варианта -връщане в къщата отпада.
Пускам молба за завеждане на дело със всички задължения до момента.Също така молба до прокурор за самоправство от тяхна страна :ll:Има вероятност той със заповед до съдия изпълнител да ги изхвърли веднага,а аз после да си ги съдя за задължения.
Някой ме попита за това че е инвалид:не може да ходи добре,влачи краката.

# 41
  • варна
  • Мнения: 90
нона затова ти казах,че ти трябва печен адвокат !! Много обичат да се съдят те и времето да си минава , консултирай се с адвокат , който ще ти каже какво да предприемеш за да ги изхвърлиш и после ако ще се жалят никой да не им обърне внимание , а и те едва ли са запознати на този етап с правата си . Затова ти казвам да не протакаш, действай бързо без да се усетят какво става . пробвай с нотариалната покана и тока . после някой да отиде да си "поговори с тях " някой голям и  стряскащ 

# 42
  • Мнения: 553
спираш тока и водата- по договора т си страна, не наемателите и при твое искане, следва да я спрат. а наемателката ако иска да си пусне молба за партиди на нейно име.
другия вариант: това със самооправството може и да може да се обърне срещу наемателите. влезте да живеете там, пък да видим дали тя няма да се самооправи- да смени ключалки, да ви изхвърли багажа... и на място- тормоз докато сама реши да се изнесе.
делото си го водите, защото това си е царския път, който макар и с отсрочка има сигурен резултат. 

# 43
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Преди доста години (повече от 10) имахме една такава наемателка - голям навлек беше за 9 месеца не си плати. Решението дойде от един млад полицай, който по някакъв закон й написа глоба, която тече от 10-я ден и полицията си я определя - провери как е - много бързо се изнесе. Нещо слушах и за съдия изпълнители - частници ... провери и там, а паралелно с това си намери и добър адвокат, но да знаеш, че те винаги гледат дела да водят, а в този случай мисля , че има и по-бързо решение, но всичко накуп - едновременно! 

Успех!

Hug   
Обърна ли внимание на това мнение? Съчувствам ти, стискам палци да се пребориш с по-минимални загуби за теб... Имала съм наематели, които ми оставиха огромни сметки, които после плащах месеци наред....  при теб засега не е толкова страшно... Горе главата!

# 44
  • Мнения: 2 005
Съди ги по частен ред, щом има договор! Мисля, че с новите промени в ГПК се приеха и някакви приемливи срокове, а не като преди с години да се влачиш по съдилищата.  #2gunfire Пък на следващите избори, ще гласуваме "по съвест", както обикновено... Embarassed

# 45
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 675
Издебваш я да излезе, отиваш с ключар и сменяш ключалката. Изнасяш и багажа пред входа на улицата. Завеждаш дело за неплатените наем и сметки, ама едва ли ще получиш нещо - щом е инвалид, предполага се,че има ниски доходи, та и да я осъдят, все тая. Това обаче предполага също, че тя едва ли има възможност теб да те съди. Това е нецивилизования метод, ама такава ни е държаната. Цивилизования е - отиваш при частен съдия-изпълнител и така, изобщо не се занимавай с държавните. Също така, имай си готовност ти да си платиш просрочените сметки. Успех!

# 46
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Момичета, не четете ли темата? Собственичката вече обясни, че според адвокатът й това е самоуправство, което се наказва по закон. Много примамливо звучи, ама....  newsm78

# 47
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 675
Тук е БГ. Следователно - правосъдие няма....

# 48
  • Мнения: 281
Тук е БГ. Следователно - правосъдие няма....
newsm10

# 49
  • варна
  • Мнения: 90
Момичета, не четете ли темата? Собственичката вече обясни, че според адвокатът й това е самоуправство, което се наказва по закон. Много примамливо звучи, ама....  newsm78
да мила , самоуправство е , но има как да се направят нещата така ,че да не се води самоуправство . И кое точно е самоуправство ?! Когато влезе без те да са вътре , изхвърли им багажа , смени ключалките , единственото което могат да направят ако са светнати е да заведат дело за изчезнали пари примерно( това трябва да се докаже) , но има вариант да влезе със свидетели да направят опис на всичко намерено и да изкара багажа някъде където няма да бъде откраднат или да стои някой като гаранция , че в момента на получаването му не е изчезнало или счупено нещо. Самоуправство по закон може да е ако някой нахлуе в къщата докато те са в къщи , разбива носове , краде , чупи ! Не знам , нона консултирай се с такъв адвокат който се е сблъсквал с този проблем и ще е адекватен .

# 50
Лятото имах подбен проблем. Отидохме там да си вземем някви неща за бебетата уж тя излезе на пазар  ние влезнахме в къщата  събрах и багажа сложих го пред къщата смених ключалките и майка ми заедно с Емко се настаниха там за две -три  седмици от  тогава по съдебен път ми плати всички наеми и сметки ойто е дължала.

# 51
  • Мнения: 2 478
Хм...
Прочетох мненията,ако със спирането тока, не се изнесе,щото може и да се примири и да си ляга с кокошките,да си готви на огън... и т.н.т.

Съветвам те, да не губиш време, а си напиши свободен текст ЖАЛБА до икономиеска полиция,на ръка(няма нужда да е напечатан),всичко от- до,с дати, кога се е нанесла,от кога до кога дължи за ток,кога и е изтекъм наема,какви претенции имаш,колко пари ти дължи ,подай жалбата в икономическа полиция срещу нея,приложи договори, моговори и до 7 дена ще ти се обадят ,веднага ще я намерят и най- малкото с тези твои описания които ще си ги написала и с договора имаш гаранция, че ще ти изплати парите,ако няма, ще и спрат инвалидната пенсия,ще се спече и не само че ще се махне , но и парите ще дава..Айде да не псувам че се ядосах!


Аз така процедирам с работодател, от който не съм взела и стотинка майчинство,но това е друга тема,икономическа полиция Peace

Утре трябва да ми плаща пред полицаите, да видим де! Thinking

А до господари на ефира писах,никоййй не се интересува братче

Царския път,труден е и дълъг ,но наистина върши работа,и не съм наемала никакви адвокати,директно от жалбата си се плашат като видят полицията!

# 52
Да обърнах внимание на изказването ти Мillla,но по новия закон за ГПК полицията няма право да се намесва без съдебна заповед Laughing
Нито пък мога да спра водата или тока.
Днес адвоката ще оформи молбата за съда и утре ще я внесем.А също и това за САМОПРАВСТВОТО от тяхна страна до прокурор.
Ще пиша пак.
Тези които ни КОВАТ тези закони си ги извираме ние,за съжаление.

# 53
  • варна
  • Мнения: 90
ели, незнам дали икономичека полиция се занимаватс такива случаи. И какви са правомощията им ? все пак полицията е изпълнителен ораган , някой трябва да им нареди какво да правят . Едва ли икономическа може да вземе решение тези да се изхврлят. Ако имаш инфо от извора , някой приятел там , попитай го и обясни на жената какво точно да направи Simple Smile

# 54
  • варна
  • Мнения: 90
как да не можеш да спреш тока !!! това са глупости !!!!

# 55
  • Мнения: 2 478
Занимават се, щом дължи пари...значи е за икономическа полиция! PeaceПък и повечето хора ,както си мисля и тя ще се изплашат от посещение от полиция,пиши в жалбата че искаш веднага да се изнесат,и да се издължат ..ох ако седна ще напиша такава жалбаааа,всеки си знае подробностите,,

нямам приятел нито инфо,но от опит с длъжници на пари,пък и по документи жилището си е нейно,какво правят чужди хора там,олеее направо с полицая отивам и ия изхвърлям

# 56
  • варна
  • Мнения: 90
нона проблема е, че тези закони от 100 години не са променяни #2gunfire #2gunfire #2gunfire но , такава ни е държавата. И ако тези , който ние си ги избираме имат такъв проблем - те самите ще го решат извънсъдебно . Та за какво им е да променят закони

# 57
  • Мнения: 872
Малееее, като чета за какво става въпрос ми настръхва косата ooooh!.
Ами като не може със законни методи, пробвай с незаконни. Саморазправа, сплашване...Някакви по-едри приятелчета да им цъфнат на вратата...
Успех!
Има хора, на които спирането на тока няма им попречи толкова, комшията под нас живее 10 месеца без ток например.

# 58
  • варна
  • Мнения: 90
Нона , а като отидеш , те допускат ли те до имота ти? Допускат ли те да влезеш?

# 59
  • Мнения: 4 965
Не ми се струват нормални обясненията на адвоката ти. Дали не цели да му/й платиш повече?
Защото би трябвало жалба до районното да реши проблема.
При нас имаше друг случай: ние взехме апартамент, в който бившите собственици не се живяли, но са били пуснали квартранти за 3-4 месеца. Въпросните квартиранти са живяли там преди 6 г. (ние живеем в апартамента от 4, а той е на 7-8 г.). Та, те са си сменили личните карти с нашия адрес тогава и после не са си ги сменили отново и 2-3 г. постоянно ги търсеха у нас, получавахме им пощата, издирваха ги кредитори и какво ли не още... Естествено, накрая ни писна да отговаряме за непознати - подадохме жалба до кварталния (занесохме и копие от нотариалния акт, че жилището е наша собственост) и те им написаха фиш за глоба + официална покана в определен срок да си сменят адресната регистрация с истински адрес, за да не бъдат глобени допълнително. До месец спряха да ги търсят у нас.
Мисля, че същото трябва да се направи и във вашия случай. Пуснете жалба до кварталния, че тези хора са се настанили незаконно във вашето собствено жилище - той трябва да намери начин да ги изнесе от там, а после ги съди за сметките и задълженията.
Пробвай. Peace

# 60
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
  Адвокатът ви е прав. На полицията /още по-малко пък на икономическа/ съвсем не и е в правомощията да вади бившите наематели от имота ви. Тя може само да съдейства на съдебния изпълнител. Освен това да, нямате право да им спирате тока, водата, да им изнасяте багажа на улицата и тем подобни - има си законоустановен ред за това, който ако не бъде спазен влече санкции. Съжалявам, че не ви се харесва, но това е положението и така трябва да бъде.
 
Справка що е самоуправство - НК:
Чл. 323. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., изм. и доп., бр. 62 от 1997 г.) Който самоволно, не по установения от закона ред, осъществи едно оспорвано от другиго свое или чуждо действително или предполагаемо право, се наказва в немаловажни случаи с лишаване от свобода до пет години и глоба до хиляда лева.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., бр. 62 от 1997 г.) Който самоволно заеме недвижим имот, от чието владение е отстранен по надлежен ред, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до петстотин лева.
(3) Деецът не се наказва, ако след предупреждение от съответния държавен орган незабавно възстанови първоначалното фактическо положение.
(4) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага, ако деецът след възстановяването извърши отново същото деяние.
(5) (Нова - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) Когато деянието по ал. 1 е осъществено чрез сила или заплаха, наказанието е лишаване от свобода до 6 години.

# 61
  • Мнения: 4 965
 ...
(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., бр. 62 от 1997 г.) Който самоволно заеме недвижим имот, от чието владение е отстранен по надлежен ред, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до петстотин лева.
...

Е, ама в този случай не важи ли това по отношение на наемателите  newsm78.
Пък и след като договорът е изтекъл, защо да не може собственикът да се разполага с имота си (да заживее в него, да спре тока и т.н.)?

# 62
  • UK
  • Мнения: 1 351
 Алооооо, кой ще те съди  ooooh!. Я стига глупости. И как така няма да мога да си спра тока и водата в моята си собственост. Те ще ти трупат сметки които ТИ ще плащаш и ще стоиш и ще им се радваш. Как може толкова да сте страхливи  Thinking.
 Ако толкова не ти се разправя лично с тях давай ги на прокурора за да можеш да ги разкараш по- бързо, с адвокат после се занимавай. Трябва ти прокурор който да ти издаде заповед за да се махнат

# 63
  • варна
  • Мнения: 90
marid може и такъв да е законовия ред , но не работи ефективно . Абе във крайна сметка Нона е решила как да действа Simple Smile Дано скоро се реши проблема  Peace успех 

# 64
  • варна
  • Мнения: 90
тока може да се спре !! И го казвам от личен опит . Водата не може . Тези свети" недей това недей онова" за самоуправството ги дават хора дето не са попадали в такава ситуация . Реда бил такъв , аз казах какво трябва да се направи , ама в крайна сметка всеки си знае

# 65
  • Мнения: 6 155
Спирай тока!
Никой няма да те осъди за самоуправство само за това  Wink

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
 ...
(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., бр. 62 от 1997 г.) Който самоволно заеме недвижим имот, от чието владение е отстранен по надлежен ред, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до петстотин лева.
...

Е, ама в този случай не важи ли това по отношение на наемателите  newsm78.
Пък и след като договорът е изтекъл, защо да не може собственикът да се разполага с имота си (да заживее в него, да спре тока и т.н.)?

Не, не е това случая - наемателите не са били отстранявани от имота, че да са го заели самоволно - те са били пуснати вътре, заемали са го на основание договор и след покана са отказали да го напуснат.

По отношение на втория въпрос - житейската логика е такава, да, обаче пак казвам - щом за упражняване на правото има установен ред, то си длъжен да го спазваш. Иначе всеки ще почне да си установява правата с методи, каквито си реши /което, видно от повечето отговори в темата явно не се счита за притеснително/.

# 67
  • Мнения: 6 155
Нона, а договорът за наем с нотариална заверка ли е?

# 68
Договора не е нотариално заверен ,но има същата тежест в съда.
Благодаря на Marid за компетентното мнение.

# 69
  • Мнения: 6 155
Идеята ми беше да извадите изпълнителен лист(по стария ГПК), по новия - заповед за незабавно изпълнение и да преминете директно към изпълнително дело. Съдия-изпълнителят щеше да е един много по-бърз вариант.  Confused
Но след като не е нотариално заверен ще трябва да вървите по реда на бързото производство и едва след приключването на процеса да преминете към изпълнително производство.

Както виждаш "тежестта" не е една и съща. Wink

Поне поискайте обезпечение на иска.

# 70
Т.е. искаш да кажеш Biby да ми възстановят парите по делото?

# 71
  • Мнения: 6 155
Искам да кажа, че за да си сигурна, че ще си вземеш парите, които ти дължат наемателите  (и за които предполагам, че адвокатът ти ще заведе иск) може да поискаш от съда (дори преди да предявиш иск) да наложи запор върху движими вещи на наемателите ти или някоя друга обезпечителна мярка. А не да ги  гониш после и да се чудиш как да си вземеш парите.





Предпоставки за допускане на обезпечението
Чл.391. (1) Обезпечение на иска се допуска, когато без него за ищеца ще бъде невъзможно или ще се затрудни осъществяването на правата по решението и ако:
1. искът е подкрепен с убедителни писмени доказателства, или
2. бъде представена гаранция в определения от съда размер съгласно чл.180 и 181 от Закона за задълженията и договорите.
(2) Съдът може да задължи ищеца да представи парична или имотна гаранция в определен от него размер и в случая по ал.1, т.1.
(3) Размерът на гаранцията се определя от размера на преките и непосредствени вреди, които ответникът ще претърпи, ако обезпечението е неоснователно.
(4) Държавата, държавните учреждения и лечебните заведения по чл.5, ал.1 от Закона за лечебните заведения се освобождават от представяне на гаранция.
(5) Обезпечение на иска се допуска и когато делото бъде спряно.

Чл.397. (1) Обезпечението се извършва:
1. с налагане на възбрана върху недвижим имот;
2. със запор на движими вещи и вземания на длъжника;
3. чрез други подходящи мерки, определени от съда, включително чрез спиране на моторно превозно средство от движение и чрез спиране на изпълнението.
(2) Съдът може да допусне няколко вида обезпечения до размера на цената на иска по чл.69, ал.1.

# 72
  • Мнения: 3 861
Какво стана със случая, има ли развитие?
Питам защото аз тази вечер попаднах в подобна ситуация, утре сутринта съм при адвокат, но прочетох доста по темата и незнам какво да очаквам...

# 73
  • Мнения: 337
Незнам как ще се разберете, но не им се доверявай на тези адвокати на 100 %, защото ще мине време и ти ще плащаш всичко. А на гольо какво ще му вземеш, съдраните гащи.
Спирай тока, не може да не може, стани по-нахална и им кажи да си обират крушите, докато още могат да вървят. Не казвам да прибягваш до такива мерки естествено, но просто ги заплаши. Простете за грубиянството, но каквото повикало такова се обадило.
И помни, че и най-лошото споразумение е по.добро от най-доброто дело.
Това адвокат ми го е казал, приятел. Успех Peace

Последна редакция: чт, 03 апр 2008, 11:43 от cotton4e

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 74
По темата- никакво гонене, сменяне на ключалки и саморазправи- казвам го като полицай . Много дела за самоуправство съм водила и за много подобни случаи.
Вариант -освен казаното за действие по ГПК, подавате жалба в районното управление,че имате некоректни наематели, прилагата ксерокопие на всички документи , искате наемателите да бъдат предупредени с протокол за предупреждение по ЗМВР да спазват законите на страната. Това едно . Освен това, в жалбата цитирате телефонния разговор в който Ви се обещава плащане на наем, цитирате, че такова не е последвало- престъпление измама

Чл. 209. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г.) Който с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага възбуди или поддържа у някого заблуждение и с това причини нему или другиму имотна вреда, се наказва за измама с лишаване от свобода до шест години.
Лицата и са възбудили и са поддържали у Вас заблуждение че ще платят и по този начин са си набавили имотна облага- не са плащали наем.
Друг е въпроса че това дело няма и да стигне до съд/ по ред причини извършеното от тях не е напълно съставомерно/, но Вие като редови гражданин не сте запознати напълно със законите  Mr. Green Grinningи действията на органите и сте в пълното си право да подадете жалба. И така до безкрай- засипете районното с жалби ако от първата няма ефект,
 В районното със сигурност са се сблъсквали с множество случаи от този род, а и преписката задължително се изпраща за съгласуване с прокурор щом има данни за извършено престъпление- а Вие ще посочите такива /измамата/, и прокурора дава задължителни указания- ако открие престъпление за образуване на дознание, ако не- дава конкретни указания със срок за изпълнение по ЗМВР.
Сега като се замисля може да има самоуправство от тяхна страна, т.к. те заемат имота без законно основание- договора за наем е с изтекъл срок, ето още  едно престъпление и  още едно основание за жалба и ако  след надлежно предупреждение / протокол по ЗМВР да напуснат имота/ те не го направят в дадения от полицая срок- налице  е престъплението....
Съжалявам, че не мога да открия, но съм сигурна че имаше и престъпление свързано с неизпълнение на договор....но не го откривам в НК Embarassed
Така че ако имате нерви и възможност да се занимавате подайте жалба в РПУ-то от там може да ви дадат много актуална информация, по-добре от мен дето от две години само бебшки млека  и каши са ми в главата...

# 75
  • Мнения: 337
есме, колко време ще отнемат тези процедури за които пишеш. Не съм много сигурна, че някой ще обърне сериозно внимание на случая. На майка една колежка мъжът й я пребива до смърт безброй много пъти, жалби в полицията да те затрупат. Колко пъти е искала органите да и съдействат за помощ, не им пука.
В България дори не могат да го отстранят от жилището, камоли да го изселят в друг град. Но това е друга тема, просто давам пример.

# 76
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Имам един въпрос: Ако договорът за наем е изтекъл, не се ли подновява автоматично? Т.е. ако не се прекрати изрично от едната страна си тече и е валиден, поправете ме ако не е вярно  Thinking

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 74
жалбата в полицията отнема съвсем малко време, след това нещата се движат от полицията и прокурора. Друг е въпроса, че в този случай може да няма ефект, но не съм сигурна дали е редно да напиша тук, защо например няма да издържи едно дело за измама в съда в този КОНКРЕТЕН случай.
 Не ме разбирайте погрешно, но може тук да четат хора, които да се възползват от вратичката, която ще посоча Embarassed
А иначе в случай със системен побой- властта на полицията е единствено свързана със Закона за домашното насилие. Тази твоя позната следва да си извади медицинско свидетелство за нанесената телесна повреда- дори и да е лека телесна повреда/ която се изразява в болка и страдание, т.е. и един шамар е достатъчен да си причини лека телесна повреда/ за образуване на дело за извършено престъпление по НК. Ако има подадена жалба за извършено престъпление / по който и да е текст от НК/ никой-нито полицай, нито прокурор може да си затвори очите.
Работила съм с месеци по скалъпени обвинения, докато се докаже, че обвинението е безпочвено, но съм разпитвала и работила, така сякаш действително е извършено престъплението визирано в жалбата, защото действията по приключване на дело с мнение обвиняемия да бъде предаден на съд и за приключване на дело с мнение то да бъде прекратено спрямо обвиняемия са ЕДНИ И СЪЩИ по вид и обем.
Така че - казвам го като полицай и напълно отговорно- в случай, че имате съмнения, че спрямо вас е извършено престъпление- подавайте жалба- било в полиция или в прокуратура. Няма да решаваме само проблемите на циганите , защото вярвайте- те не се колебаят да подават жалби.
Освен това полицаят не е длъжен, пък и често няма възможност да държи в течение тъжителите- неприятно, но факт. Само да посоча, че за месец имам право на 50 разговора с БТК/ за призоваване на свидетели, за призоваване на вещи лица, за консултация с прокурори, за обаждане до Адвокатска колегия...../, иначе от мобилния ми телефон.
Съжалявам за отклоненията и дългите постове- повече няма да правя така Grinning

# 78
  • Мнения: 337
Чак сега прочетох отговора ти, жената си има и медицинско, защото и беше счупен носа, и т.н. Колегите й Бяха ходили в полицията да питат какви са тези закони, защо не направят нещо на мъжа й, трябва да я убие ли от бой, та да стане нещо и т.н и НИЩО. Повече няма да пиша и аз, че не е за тук

# 79
  • Мнения: 1 942
А дали не е редно да искаш запор на имущество за стойността на дължимото ти? Т.е. да не се окаже после, че няма с какво да ти плати тока и дължимите наеми?

В договора някъде не е ли споменато за продължаване на договора? И промяна в стойността на наема? Т.е. да искаш за периода в който са се самонанесли да се брои двоен или троен наем?

А Енергото какво казват? Защо до сега не са спрели тока? Не получи ли искане за плащане и предупреждение? Защо не идеш там и без да се обясняваш да кажеш, че си получила такова искане ама няма да платиш барем се заядат с теб и им спрат тока за неплатени сметки.  Mr. Green Но сигурно след плащането ще го пуснат  Rolling Eyes

# 80
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
есме
В България дори не могат да го отстранят от жилището, камоли да го изселят в друг град. Но това е друга тема, просто давам пример.
Не е само в България. В Обединеното кралство си имат и специален термин за наематели, които отказват да напуснат жилището, а не е законно да ги изгониш на улицата - sitting tenant. Проблемът е сериозен навсякъде.

# 81
  • Пловдив
  • Мнения: 74
Открих и още един повод за навестяване на наемателите от патрулката  Mr. Green, ако първите не са дали резултат.
Подавате отново жалба за извършено престъпление срещу неприкосновеността на жилището. По принцип тук не отговаря на основния текст от закона, т.к. там се има предвид противозаконно влизане, но пък

(4) Който противозаконно остане в чуждо жилище въпреки изричната покана да го напусне, се наказва с лишаване от свобода до една година.
Съжалявам, че не съм по-конкретна , но не съм чела практика по този текст, така че не мога съвсем добре да го разтълкувам, а именно какво има предвид законодателя, когато е казал "противозаконно остане". Дали е  имал предвид противозак. оставане след противозаконно влизане, или пък няма значение основанието на влизане в жилището/ т.е. може и да е законно/, но самото оставане след покана за напускане вече да е противозаконно. Но това не трябва да ви спира да навестите отново районното с жалбичка в този смисъл.

Общи условия

Активация на акаунт