Прекалено малко кърма

  • 765
  • 11
  •   1
Отговори
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
Здравейте всички,
Имам прекалено малко кърма - от гърда по 5 гр. някъде
бебето ми е на 10 дни и не съм предполагала, че ще се чувствам толкова зле, от това че не мога да го кърмя.
Опитвала съм с познатите неща, като топли компреси, чай за кърмачки на ХИП, наблягам на белтъчини (без прясно мляко), изцеждам до край и слагам бебето за по 5 минути на гърда, но подобрение няма.
Ще се радвам ако споделите и други методи.

# 1
  • Мнения: 6 441
Слагай бебчо по-често да суче,за да се увеличи лактацията.Не се притеснявай,че не са минали 3 яаса,примерно ,от прдишното хранене.Пий и повече фрешове,може и с овесени ядки да пробваш.  Peace Сигурнас  съм,че ще се справите и ще се кърмите мнооогооо дълго!! Hug

# 2
  • Мнения: 864
Грозното Пате ти е казала достатъчно  Peace
Бебето ще те стимулира най-добре!

# 3
  • Мнения: 2 829
Най доброто средство за увеличаване на кърмата е честото и дълго сукане на бебето.
Цеденето изобщо не дава информация дали имаш или нямаш кърма-аз самата успявах да изцедя най-много 10 грама (след половинчасови мъки, опитвала съм и на ръка и с помпата на Авент), но бебето ми наддаде 1.5 кг за първия месец.
Просто зарежи всички схеми, часовници, забрави за милилитрите и режимите и давай на бебето да суче по всяко време на денонощието и колкото се може по-дълго. Понеже вероятно в момента то се храни основно с АМ, опитай да намаляваш постепенно количеството АМ, което даваш. Тоест-даваш си АМ в часовете, в които си давала и досега, само че с по 10-20 мл. по-малко (и естествено след като бебето е сукало докато само се откаже). Понеже е приело по-малко АМ бебето ще се събуди по-рано и ще поиска да суче а ти ще му дадеш. Така постепенно гърдите ти ще започнат да произвеждат повече мляко.

# 4
  • Мнения: 2 829
Понеже нямам много време да ти опиша подробно ти цитирам мои съвети към една друга мама. Смятам, че за да е кърменето успешно трябва да направиш така, че да ти е удобно и приятно докато кърмиш. Защото при много двойки майка-бебе първите месец-два кърменето отнема по доста време Grinning

Препоръчай и да си направи удобно място за кърмене, според мен е много важно кърменето да е приятно и за двете страни-бебе и майка. Нека си нагласи възглавници, така че да може да се излегне удобно и да си подпре гръб, ръце, евентуално и самото бебе да го подпре с възглавница за да са и свободни ръцете. Да си сложи до мястото за кърмене нещо за пийване, за хапване, дистанционното, книжка, лаптоп... Така няма да брои минутите и вместо да и е досадно да е постоянно скачена с мишлето ще си почива. Също може да кърми легнала или ако има нужда от движение-да кърми с бебето в слинг.


Според мен удобството на майката е много важно. Хубаво е да и предложиш другата гледна точка-честото и продължително кърмене може да е удобство, а не натоварване. Ако майката се е настанила удобно, бебето еподпряно с възглавници и ръцете и са свободни, ако и е удобно и има забавления под ръка това ще и бъде време за почивка. Хем ще има оправдание да и носят разни неща, хем бебето ще е кротичко и тя ще е спокойна, че няма да плаче, няма колики, абе, кеф! Хем си го гушка, хем пък може и нещо друго да прави
А и няма да се налага да мие, стерилизира, преварява вода и т.н. Всеки месец ще спестява по стотина лева т АМ, с тия пари може да плаща на жена да ичисти вкъщи, докато тя си кърми бебето
Пък и периода, в който бебето суче дълго е само 1-2 месеца, а после си остава само авантата. Аз да си призная толкова бях свикнала да се излежавам във фотьойла със сучещо бебе в скута (и да разглеждам списания, да гледам ТВ или да ровя в Интернет) че когато бебето ми започна да се нахранва за 5 минути ми беше много криво. Тъкмо съм се настанила удобно и съм започнала нещо и той вече се нахранил и иска да правим нещо друго!
Моят съвет е-поговори с нея относно това какво и тежи, кое и липсва от живота и преди бебето, как иска да си прекарва деня. След това ако искаш заедно ще помислим как хем тя да се чувства добре, хем да си кърми бебето. Има начин за всичко-аз успявах да ходя на фризьор, на маникюр с бебето (разбирахме се с още една мама и ходехме заедно, като всяка гледаше бебето на другата по време на процедурите). Всичко е въпрос на правилна организация

# 5
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
Много благодаря на всички!
Ще се възползвам от всеки съвет и определено ми вдъхнахте вяра.  bouquet Hug

# 6
  • Мнения: 4 017
Диана, честито бебче, да е жив и здрав малкият дългоочакван принц !

Моето бебе е на 2 месеца и няколко дни и аз следвам съветите на Янаст и другите момичета от форума.

Но иначе, когато родих, бях ужасно нещастна от това, че нещата не се получават, просто такъв  сценарий  - нямане на кърма и даване на АМ не ми беше минал наум изобщо
Получи се един порочен кръг - аз рева, че нямам кърма, бебето и то усеща кога майката е неспокойна  и това му се отразява и т.н

Не знам как засега се получава малко по-добре, още не смея да кажа, че нещата с кърменето са се нормализирали, но бебето все по-категорично не ми иска шишетата с АМ, а суче Simple Smile

Дано да се преборите с малкия и всичко да е наред. А иначе въпреки всичко изписано, че ако не кърмиш, това не е краят на света, аз лично дълго време го приемах точно така, и все още не знам какво ще стане и дали ще имам поне малък период без шишета, дози, стерилизатори и т.н

Успех и бедете упорити! Hug

Последна редакция: нд, 09 мар 2008, 08:30 от blueeyes

# 7
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
включвам се с благодарности, защото вече има ефект.   bouquet Hug

blueeyes, благодаря и на теб  bouquet

# 8
  • Мнения: 42
Аз кърмех "на поискване" и "колкото иска" - през първите 2 седмици нямах почти никаква кърма, зърната ми бяха буквално рани (течеше и кръв понякога), но въпреки това кърмех на около 2 часа (продължаваше по около 40 минути, защото бебка заспиваше). После изведнъж сякаш се отприщи бент и кърмата потече, даже се доизцехдах с помпа, защото бебка не успяваше да изпие всичко. НО не й го давах с биберон до края на втория месец!!! Специалистът по кърменето многократно предупреди да не се дава биберон на малката, докато навърши 2 месеца, защото малките хитряги  се научавали на лесното (т.е. биберона и спирали да сучат).
Други "помощни" средства:
- мноооого вода (пиех по около 700 мл на всеки 2 часа)
- ядях много овесени ядки, супи, готвени ястия и хапвах десерт
- хапвах доста чесън (да, може да звучи странно, но има изследвания, които доказали, че бебетата харесват вкуса на чесъна в кърмата и по тази причина сучели по-дълго и по-често; а По-дълго и по-често сучене= повече кърма)
- не пиех алкохол - въпреки разпространеното мнение в БГ да се пие бира (заради бирената мая), алкохолът намалява кърмата
- почти не пиех кафе - отвреме на време по едно дълго , или просто безкофеинно.

След третия месец започнах да давам от запасите изцедено мляко, но винаги когато давах бутилка се изпомпвах.

Бебка е на 6 месеца и половина и все още се храни на 3-4 часа (когато тя си реши).

Наддава отлично. Тъкмо започнахме захранване с оризова каша и много й харесва.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 561
Диана, първо честито бебче. Знам колко дълго сте го чакали   bouquet Радвам се, че имаш желание да го кърмиш и че вече има резултати от съветите, които са ти дали тук.
Само за кураж ще добавя, че моят малчо първия месец сучеше почти нон-стоп през деня. Както е казала и yanast, аз вместо да се притеснявам защо бебето плаче през половин час се отдадох на кърмене и почивка, що филми и книги изгледах и прочетох в тоя първи месец  Grinning. После малчо от само себе си поразреди кърменията, интересното при нас беше, че благодарение на дългото кърмене и спазването на диета от моя страна бебко нямаше въобще колики. А масово съветите на педиатрите са за кърмене под час именно, за да не се претоварвало коремчето и да няма колики...
И накрая само да добавя, че в началото е много важно и нощното кърмене, защото то поддържа добра лактация и през деня. Ако можеш да кърмиш легнала ще е супер, аз например от както открих кърменето легнала се родих и нямам една безсънна нощ.

Последна редакция: ср, 12 мар 2008, 11:09 от green_dawn

# 10
  • Мнения: 502
Диана,честито бебче!Вече си получила хубави отговори,така че,само ще те подкрепя и ще ти кажа,че трудното при кърменето е първите един-два месеца,докато свикнеш.После е такова удоволствие и радост и за двамата,че ще бъдеш възнаградена за усилията си!Просто не спирай да кърмиш,това е!Давай,като ревне,както беше казала една майка!Успех!

# 11
  • Мнения: 1 121
Кърми колкото се може по-често. това е най-добрата стимулация! baby_neutral Пий много течности, особено вода. Цеденето също стимулира, но с помпата винаги изцеждаш по-малко, отколкото бебето би могло да изяде и това кара майките погрешно да си мислят, че кърмата им е малко, оттук идва и стресът, някои майчета бързат да дадат АМ и бързо отбиват Sad Трябва голяма упоритост и малко инат Wink Пожелавам ти успех и честито бебче!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт