Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори

това сме ние Hug
Morki 01.08 - Ан-Мари 30.03.2007
Мопси 10.12 - София 08.01.2007
Milika 06.04 - Ариена Слава 29.10.2007
megan79 - 09.02 Елисе 13.06.2006  термин19.06.2008
Marieta 13.12 - Мартин 15.09.2005
Милен@ 07.01 - Александър Юлиъс 08.03.2004
kartinka 04.08 - Себастиан 22.07.2006
kariluis 01.12 -  Александър Ерик 06.07.2005
Mari-7 08.09 - Калина Кроон 07.03.2007
sterje 25.05 - Ванко 03.10.2002
звездичка 02.04 - Ерик 22.05.2007
eddita 21.01 - Максим 14.03.2007, Алекси 10.07.1996
Kalina_I 28.09- Александър 20.09.2007
SaraJK 20.02 - Даниел- 25.10.2002, Рубен 20.01.2005 Томас- 12.11.2007
Илче - Виктор 26.04.2006
asotirova - Яков 10.01.2006
puh golqm - Ангел 17.06.1998
mimkata - Станислав
fata morgana
windy [YES]
mimkata
мими 23
dimitiya

българско училище в Холандия

предишни теми:
тема 1
тема 2
тема 3
тема 4
тема5
тема 6
тема 7
тема 8
тема 9
тема 10
тема 11
тема 12
тема 13
тема 14
тема 15
тема 16
тема 17
тема 18
тема 19
тема 20
тема 21

# 1
  • северно море
Здравейте моми4ета Hug
www.snimka.bg
ime:maraika
parola:salamon
Ка4ила съм снимки на Калина от рождения ден,ако искате може да ги разгледате Hug
Лек ден на вси4ки Peace

# 2
Кукличка! Пу-пу!

# 3
Mari-7
Калина е много красива Heart Eyes... аз гледах отначалото снимките .. колко много се е променила Hug

SaraJK
как сте  Hug Hug Hug

# 4
  • NL
Звезди  Hug за темата.
Mari-7  много е сладка малката госпожичка Heart Eyes
През 2007 много бебета са се родили във холандската темичка  smile3501.
Как сте днес девойки?Тук вали и не мисля да излизаме днес на разходка.

# 5
Цитат
SaraJK
как сте  Hug Hug Hug
Кретаме. Не мога да се оплача. В семейството извърлува един стомашно-чревен вирус (разбирай разстройство) и беше напрегнато, но отмина.
В момента съм скарана с Дани, защото ми писна да ме гледа злобно и да ми посяга да ме удря. Казах, че съм му обидена. Не че му пука - има още 3 човека, които правят каквото пожелае. Ама...бели кахъри...
Томас се изака преди малко като за световно и сега спи блажено, та аз имам свободно (другите пък гледат Том и Джери)
Ще ходим на Center Parcs за Великден (ако децата са здрави, естествено).
Еми то друго няма... ама мерси, че питаш...

# 6
SaraJK
амиии...аз просто се зарадвах, че ти остава време да поглеждаш форума Hug
Разбра се, че ще питам как сте.. Hug Hug
ама след сърдето идва сдобряването и то е супер , нали? Hug дано да е скоро Hug
хаха и моят Ерик от няколко дена дриска акто слонче...а яде само хляб и кашкавал.. и многооо банани Crazy

# 7
Mari: Голяма сладурана е малката Калина, да ти е жива и здрава
Сара: дано да си изкарате супер в централ паркс; ние никога не сме ходили, но се каним тая година да ги посетим

# 8
Добро утро, девойки!

Звезди, мерси за новата тема Hug

Мари, колко много е пораснала Калина Hug Голяма сладурана е Heart Eyes Да ти е жива и здрава!

Сара, радвам се да те "видя" тук Hug. Дано сте се възстановили напълно след стомашния грип.
Дано не се разболявате повече до посещението в Сентър Паркс и си изкарате чудесно.

В последната тема писах, но пак да благодаря за милите пожелания за рождения ден на Алекс Hug
Днес го заведохме на училище и сега броим часовете до 12 за да го приберем. Дано му хареса там.

От мен лека и ползотворна седмица  bouquet

# 9
  • Eemnes, NL
Миленски - честит ви ученик. Heart Eyes
Не се притеснявай, а и дори днес да не му е много интересно(все пак не познава дечица там), ще видиш как до месец два, след училище ще се прибирате с по още едно детенце hahaha(да си играят). В началото може и да е малко трудно в смисъл зависи как другите дечица ще го приемат, но всичко ще си дойде на мястото.
Лека седмица момичета.  bouquet

# 10
Стерче, благодаря Hug На мен ми беше по- лесно да го оставя във фермата, отколкото днес в училище. Все пак във фермата се събират не повече от 3-4 деца и то не всеки ден. В класа на Алекс са 24 деца и той се чувстваше днес направо загубен сред тях. Дано други деца сами подхванат инициативата да си играят с него.
При вас в колко почва училището? А на обяд взимаш ли Ванко?
Ние решихме Алекс за начало да остава до 12 часа и следобедите ще си е в къщи. Постепенно ще го увеличаваме престоя в училище и ще видим как ще му се отрази.

# 11
  • Eemnes, NL
Милена - спокойно. Heart Eyes Hug И на двете страни ще им е необходимо малко време да се опознаят. По принцип до навършването на 5 години, той може много по лесно да "отсъства" от училище. Wink В смисъл ти можеш да прецениш той как се чуства. След навършването обаче на 5 години е длъжен да бъде постоянно в час. Аз оставям Ванко на обяд, не заради друго ами с тия дъждове, не виждам смисъл, да се мокрим по пътя(докато изкарам книжка) а и да не забравяме, че аз самата съм понякога там, нали съм оверблайф майка.

# 12
Привет момичета,
 тук духа ужасен вятър.... още не вали, ама май и това ще стане  Rolling Eyes

# 13
Привет девойки!
Милена, честит ви първи учебен ден!
Мари, Калинката е пораснала много и е много сладка пу-пу.
Ние сме се заели с ремонт на къщата и оставяме Софи през деня на свеки.  Confused Надявам се следващата събота да приключим етажа със спалните и да си я взимаме с нас, че не мога да свикна да съм без нея и при всяко позвъняване на мобилния ми се свива сърцето.  За капак свекича си купил столче на колело и иска да вози Софи. Как ли не увъртахме за да не и кажем истинската причина, че не искаме да я вози. Уфф, предпочитам да плащам на гледачка, отколкото да я гледа близък. Поне ще прави точно каквото и казвам.  Сега и беше намазала дупето с нейния крем за ръце, защото не съм и била занесла крем  ooooh! .А аз 100 пъти и казах, че я мажа само при проблем. Май склерозата и се задълбочава. Сега цялото и дупе е с обрив.  Sad  Изобщо не искам да си помисля пък какво и дава да яде освен това, което и нося.Хубаво, че е проклето Софито и ако не е финно пасирано ще го плюе.
Звезди, как го научи Ерик да яде ботърхами. При нас хляба е за забавление. Дъвче се и се плюе. Кашкавала тоже. Само манджи иска Софито.  Времето и при нас е така. Май няма да се излиза.  Crossing Arms
Сара, радвам се да те видя тук. Дано да се оправите и да изкарате добре в Сентър паркс. Естествено чакаме подробен снимков материал.  Wink
Наоплаках се и ми олекна.  Wink

# 14
И днес си имаме Рожденичка в темата, ама тя като не дава данни без малко да я изпуснем:

честит рожден ден ,      Kalinka!

да си здрава и усмихната !
Весел празник и Наздраве!

# 15
Мопси
искренно ти съчувствам за свекито  Hug Hug
 дано понеремонта върви бързо и гладко Hug

не ти трябва Софи да се учи да яде ботърхамче... после може манджичка да не иска Mr. Green.. както моя Убавец Tired

# 16
  • Там,където се събуждам щастлива.
Благодаря, звездичка!   bouquet  bouquet  bouquet Hug Hug Hug

# 17
  • северно море
Благодаря за хубавите думи  Hug
Милена,как е у4еника хареса ли му? Hug
Мопси порастнала е да,и е много спокойна,не капризна хапва си вси4ко Grinning
Любимка на у4ителката в градината Flutter
4естит рожден ден Калинка,да си жива здрава и щастлива.Весело изкарване на празника
Лека ве4ер на вси4ки Peace

# 18
Честит рожден ден Калинка!
Много успехи във всяко начинание ти желаем аз и Яки

bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 19
Да се запиша в темата.
Като говорим за училищата - да взема да се оплача.А аз представате ли си, днес забравих че имам среща с директора на быдещото училише на Виктор!!! Embarassed
Такыв откачен ден беше.... Имах разни документи да подготвям и да ги пращам спешно, дойдоха ми изненадващо гости, Виктор се маймунеше, разни е-майли пристигат, на които пак трябва да отговоря и....в един момент направо изключих) срам голям. Та се обажда директора" кыде сте аз ви чакам??". А аз сывсем сым изключила за днес (освен това успях да си изтрия агендата от компютыра тези дни, та затова не ми и напомни за срещата). Беж до училището. ...и выпросите си забравих дето ги бях подготвила и всичко. уффф не ми беше ден днес.
Хем уж хубаво училище, добри резултати на СИТО теста, а пык...нещо не мога да свикна с някой неща. На выпросите за протоколи против "pesten" някакви вяли отговори - имали ама то било само документи, а в практиката друго било не се стигало чак да се прилагат, то не било такыв проблем само дето много се говорило за това.....В две от стаите бях сигурна че учениците са выв почивка (разхождаха си се вытре, врява вдигаха), а те били в час. И това е най-доброто училище в града.....не си представям как са другите......Вярно имат и доста положителни страни и това което видях е момента картина, но.......Сыс здравната система тук свикнах, но с училищата май сега се почва запознаването.......Обаче групите на малките са тооолкова сладки...такива мили учителки и такива игри правят...направо супер.

Миленка - успех на Алекс ( и на вас) с училището. Ще обменяме опит!!!!
Сара - поздрави на всички ви!!!!! отдавна не беше писала, но това не означава че не си мислим за теб Simple Smile.
Мопси - лек ремонт
Калинка - Честит Рожден Ден

# 20
  • NL
Честит Рожден Ден Калинкe.
Много здраве,лични и професионални успехи.

# 21
Добро утро!
Милена, как мина първия учебен ден?
Илче, какво имаш предвид под протокол за pesten? Нещо като указания за действие като дразнят някое дете.  newsm78 Сори, но съм на вълна бои и плочки и нещо не мога да вдяна. Видях като нашите цедки за варене на зелечуци в Икеа.  Mr. Green
Мари-7, явно на мен ми се е паднала най-голямата пакостница.  Mr. Green
Звезди, Софи иска само от готови бурканчета да яде. От моите творения яде само варени картофи с АМ и сирене и оранжева леща.
Калинка, честит рожден ден на патерици!   bouquet

Чао, че ме зовът 6 перални за гладене.  #Crazy  Не знам как успях да ги докарам до тази бройка. Ако не се появя скоро - гладя.  hahaha

# 22
Да ви кажа намоят син нещо му става днес.. първо се събуди в 4.30 накърмих го и той взе ,че заспа до 8 (осем!!!!) часа.... и сега от 11.15 пак спи!!! #Crazy

направо не мога да повярвам #Crazy

явно трябва да ходя да пускам лотария Mr. Green Mr. Green

Мопси

пък моят син нищо не яде.. ни готвено, ни купешко.. докога ще я караме така незнам ooooh!
лелеееееееееее как мразя да гладя.. повече от бърсането на прах Sick

# 23
пък моят син нищо не яде.. ни готвено, ни купешко.. докога ще я караме така незнам ooooh!
Спокойно, към тригодишни пак прояждат Simple Smile Или поне мойте, де...
Майтапа настрана, рядко има толкова злояди, би трябвало да е период, който да отмине. Но е много неприятно.

# 24
Звезди, Ерик винаги ли е бил така или е период? Софи от неделя кара само на мляко и пасиран плод, който в повечето случаи и го давам с ръка, защото реве от лъжицата.Явно много я мъчат кучешките зъби. Но иначе е добро прасенце.

# 25
  • Eemnes, NL
Момичета помните ли линкът който ви бях пуснала? Е, има добра новина, последният тест на детенцето е 104, и вече никой не може да ги спре да си преместят детенцето.  Hug Heart Eyes
Ние сме добре, изчезваме на плуване. Wink Миленски не е писала от вчера как е минал първият учебен ден на Алекс.

Със закъснение Честит рожден ден на Калина.  bouquet

# 26
SaraJK
мерси за успокоението   bouquetи ха, дано де  Praynig

Мопси

като го мъчат зъби как ръба хляб и морков Crazy... лекоооо гивезанчо го даваме май Rolling Eyes шЪ видим кухнята на баба му дали ще го излекува Mr. Green

sterje

супер новина  Party Party Party

# 27
Стерче, супер новина! Много се радвам за детенцето.
Звезди, дано му се усладят гозбите на бабакук-а.  Mr. Green

# 28
Мопси - да, протокола е една книжка в която стыпка по стыпка е казано какво да се прави ако тормозят някое дете. Ако е нещо малко - се разминава само с "реазговори" с пакостника. Но ако е периодично или групов процес ( за по-големите деца става выпрос) на "теория" трябва да се ползва този протокол, а на "практика" явно го правят единични училища. Вие поне сте на боички, а аз сым как да отырва Виктор от телевизора и как да издыржа този Боб още един ден....
Стерче - супер новина. Дано да им се отвори пытя, пиши когато всичко стане факт и реално е в ново училище.
Миленски - пиши как е малкият ученик Simple Smile.
Звезди - малкият ти дава малка ваканция явно Simple Smile

# 29
Привет, девойки!

Стерче, страхотен резултат е изкарало детенцето. Браво на него newsm10

Илче, браво на теб, че толкова подготвена ходиш на такива важни срещи. Аз пратих половинката на opendag и той не спря да ми говори как били пили чай и яли кукхес Crazy Та за anti- pestbeleid питахме, когато вече Алекс беше записан за училище Rolling Eyes

Звезди, при баба Ерик пак ще заглади косъма, няма страшно Hug

Мопси, как върви ремонта? Кога ще се местите?

За първият учебен ден на Алекс- мина добре. Влезе в си стаята без проблем и дори не се обърна да ни махне. Само ни попита дали ще го вземем по- късно. Като го взехме се смееше и каза, че му било харесало. Тази сутрин обаче не искаше да ходи. Пред входа на училището се дърпахме като 'дядо и ряпа'. Добре, че едно момченце се развика възторжено:"Алекс, Алекс" и спаси положението. Утре имам предчувствието, че пак ще се дърпаме. От как сме се върнали на обяд води преговори утре да си оставал в къщи Crazy Тази седмица ще караме до обяд, другата ще го оставя един път целия ден да видим как ще му се отрази Thinking

От мен Hug

# 30
Милен@

pestbeleid - какво е това? Thinking

и дано утре да се дърпате по малко  Hug

# 31
Милен@

Какво правят в училището в случай на тормоз от подигравки.

Благодаря на всички за пожеланията. Не ми остана време да празнувам, тъй като тукашната рода се сдоби с едно прекрасно голямо момче и ходихме на посещение в болницата. Майката е героиня, като се има впредвид, че бебока е 4.700 и не са предприели нищо, а даже с 8 см разкритие и в процес на раждане, са я закарали с обикновената кола на акушерката до болницата. Добре че, припадъците, които е получила от раждането не са станали в колата. Голям сладурчо е!   

# 32
Милен@

Какво правят в училището в случай на тормоз от подигравки.

Благодаря на всички за пожеланията. Не ми остана време да празнувам, тъй като тукашната рода се сдоби с едно прекрасно голямо момче и ходихме на посещение в болницата. Майката е героиня, като се има впредвид, че бебока е 4.700 и не са предприели нищо, а даже с 8 см разкритие и в процес на раждане, са я закарали с обикновената кола на акушерката до болницата. Добре че, припадъците, които е получила от раждането не са станали в колата. Голям сладурчо е!   
лелебиха ме по килограми #Crazy
 да ви е живо и здраво и много послушно  bouquet  bouquet  bouquet

# 33
Едвам се логнах и Софи изключи PC-то.  Crossing Arms
Милена, значи първия учебен ден е минал добре, за разлика от втория.  Wink Защо не иска да ходи Алекс? Нещо не му харесва или просто не иска ?
За местенето и аз не знам точно, но до 30 април трябва да сме се преместили.  Thinking Още не е ремонтирана банята, но за там слава богу ще има майстори. Иначе двамата с мъжа ми правим всичко сами. 
Илче, не ми се вързаха двете думи затова попитах. После погледнах в нет-а и разбрах. Улучила съм все пак. Викор не е ли малък за училище?  newsm78
Калинка, честито ви ново попълнение.  Браво на майката? То направо отгледано. Аз като се сетя как напъвах 1.5 часа за 3.620 кг не мога да си представя с 1.100 отгоре как ще е. Ама моето много главчесто беше.   Laughing С глава на първокласник.  hahaha

# 34
Мопси - малык е, но за някой училища тук даже вече е кысно за записване. Той е почти на две години, а за някой се записвало до 9 месечна вызраст - после вече е кысно. Shocked
Милена - той и Виктор беше записан в това училище  хе хе хе, а аз чак сега го посетих  Simple Smile Вместо 1 час среща, му направих инвентаризация за 1 час и 40 мин, та даже в гимн салон и тоалетните инспектирах Simple Smile.  х ех хе Само да не бях забравила за нея, та да го карам директора да чака 30 мин... Embarassed срам...
И Алекс и и сте герой. Нас тепырва ни чака спел-залата от Май месец. И аз почнах да проучвам пазара за работа, та за голямо учудване имам интервю другата седмица. Горките - ако знаят какыв холандски ще им се наложи да чуят хе хе хе. Аз гедам на това като допылнителен урок практически холандски, само се надявам да не докарам няой инсулт на интервюиращия Joy

# 35
Kalinka - в училищата би трябвало да се взимaт много мерки. В нашето быдещо училище, всяка година всички ученици и учители участват в нещо като ден против тормоза. Прави се нещо като ролеви игри и децата имат вызможност да играят и усетят как е да си тормозен, тормозещ и свидетел и после го обсыждат. Има специални курсове, на които се изпращат жертвите или пакостниците, за да работят вырху себе си, заедно с групов терапевт и други деца с подобни проблеми. Понякога ако дете страда от тормоз, може да се направи нещо като дневник, в който всеки учител през деня, пише как му се е сторило детето, колко често е взимало участие, някой обидил ли го е, как е бил класа и той се разглежда седмично/ежедневно. От това учителите си вадят заключение и следят системно какво става с детето, а и не забравят за проблема. Има доста мерки - зависи си от училището каква му е политиката и ДАЛИ я изпылнява. Да се надяваме, че няма да ни трябва да се запознаем по-отблизо с тази страна на образованието.  Peace

# 36
Kalinka - в училищата би трябвало да се взимaт много мерки.

Така е, но за съжаление повече на подобни неща се набляга в основното училище. В големите средни училища е нещо страшно. Не обвинявам, че няма ефективна работа, защото всеки учител е администратор. От всичко пестят пари. Страшното е, че децата успяват и учители да тормозят по същият начин, по който помежду си. Направо е страшно....

# 37
Kalinka - аз имам предвид как би трябвало да е в основните  (не че и там всичко това се прави). За средните нямам идея, там и като се намеси пубертета и направо......Поне имаме още време докато стигнем до там.....

# 38
 Thinking
 жалко, че в БГ няма подобна политика Rolling Eyes

# 39
Здравейте момичета! Hug
Калинка,честит ти рожден ден на патерици  bouquet...здраве,късмет и много лубов ти желая!! Hug
Миленски,а на теб честит ученик Wink  bouquet...определено ще му трябва малко време да свикне  Wink...,щом не ляга по земята и не реве,значи положението е под контрол Joy.
Мари,Калина много е пораснала,и мнооого се е променила(принцескова е Heart Eyes),ама така са децата.
Сарче туй разстройственото положение и аз го изкарах Sick,ама само за ден и половина беше,придружено и с повръщане при мен ooooh!..,ама си мисля,че при мен беше от храна. #2gunfire..и то точно за 8 март бях подредена.. #Cussing out
Звезди и Елисе не яде Thinking...,и просто се чудя от кво живэ,че тя и бузи и коремче си има... Laughing
Ако съм пропуснала някой Embarassed,после ще добавям...че съм ужасно разсеяна hahaha
Иначе ние сме добре,ходя на курс,имаме гости от БГ(не в нас де)..ама все се ходи някаде,или идват на кафе...та и затова не влизам много в форума...Мъжо и той тези дни си е в къщи Heart Eyes..та поне помага помага за малката..Вчера така се напуших от нея,цяла сутрин мрънкане,дрънкане #2gunfire...а на мойте хормони колко им трябва сега..и викам на мъжо(а аз бях от 13.00 чак на курс)..излизам Sunglasses..беше още 11.30..просто ей така навън да съм,ама не и в нас... hahaha
Иначе като цяло тя се кротна,помага ми,започна да ме слуша..,ама някой път като стане с гъза на горе,и ми вади нервите,или е ангелче Flutter..или дяволче Twisted Evil,средно няма(май като при мама и ooooh! Joy)

# 40
megan79
 иии като станем с д-то нагоре цял ден ме върти на шиш.... иначение бзките си ги знаем от кого са....баща му е с бузи.. налседени от татко му и тн Mr. Green

# 41
Добро утро!
Илче, ми то време да изберем училище за Софи.  Rolling Eyes  Снощи разглеждахме с мъжа ми училищата около нас. 6 броя в радиус  от 2 км.  Сега трябва да изберем дали да е базис, католико-протестантско, свободно , Йена или Далтън.  Crazy  Та сега ще разгледам подробно последните 3 . 
Вашите деца в какви училища са? Как ги избрахте?
Мегън, значи да не губя надежда, че ще се очовечи и моя малък бяс.   Mr. Green

# 42
Пырвата стыпка на нас беше да отидем на тази страница

www.onderwijsinspectie.nl/nl/home/site-model/zoeken/Zoek_op_scholen

избираме училището , коеот ни интересува и там са дадено за сваляне всичките направени репорти за това училище. Някои са много кратки, но през 2004 или 2005 година повечето имат много дылыг и подробен рапорт. Там по точки се разисква всичко за това училище, оценява се и се сравнява с общото ниво. Ние от там разбрахме за едното например, че имат проблеми тый като имат много деца идващи от семейства в кризисно положение и учителите много време отделяли за емоционални и дисциплинарни проб;еми, за сметка на учебният материал. То и там малко "деликатно" ги казват нещата, но човек може да чете и между редовете.

Последна редакция: ср, 12 мар 2008, 15:04 от Илче

# 43
Илче
много интересен сайт  bouquet

# 44
Илче, мерси мнооого!  Hug
Момичета, какво правите в това ветровито време? Ние издивяхме вече.  Crazy Научих новините, вече мога да ги изрицитирам .  Crazy Чудя се, кое е по-гадно-да трябва да излизаш навън в това кофти време или това, че не може да излезнеш навън, заради времето.  Crazy

# 45
Мопси
издивяваме   ooooh!Tired и чакаме да стане 17- да си дойде татито Mr. Green

вчера в единственият сух час излязохме на галоп навън...ама днесс този вятър, няма да рискувам Thinking

# 46
Илче Hug,  златна си Heart Eyes Точно от такава информация имах нужда. Благодаря за ценния сайт  bouquet
Днес така ме вбеси #Cussing out учителката като отидох да взема Алекс от училище, че само дето не я набих. През цялото време си казвах само:"говори спокойно, не викай". Но и изнесох една тирада без да и дам възможност ' хък' да каже, за да и стане ясно какво означава да си има работа с проклета българка. Само ми се усмихваше и повтаряше едно и също. Аз я почнах, оставам на половинката да я довърши.
После ще пиша за какво става въпрос, че имам излизане и малко да ми се охладят страстите...че още ми излиза пушек от ушите Crazy

# 47
Милен@
бива ли така? да ни оставиш тук в недоумение Naughty Crossing Arms
 надявам се само да не е нещос ериозно и дано незабавно да намерите разрешение Hug

# 48
  • Eemnes, NL
Миленски казвай какво е станало? HugИ не се ядосвай.
Илианка интересен линк. Ванко е в опенбаре шхол, засега съм доволна от учителите и директорката(нали с нея имах и личен контакт за детенцето на другата българка която имаше проблем със СБО). По принцип е най удобно училището да ви е наблизо, да не забравяме, че като пораснат малко и те сами си ходят и прибират от него. Wink
Аз да ви се похваля, преди малко довърших първото ми собствено направено суши. ММММмммм Утре отзиви от вкусът и снимки.  chef  bouquet bowuu Peace

# 49
Днес, просто издивях. Добре,че дятето заспа и съм си отворила една бира за да си възстановя душевния мир.  Crazy
Милена, сподели с нас да ти олекне.
Има ли някое детенце в двуезично училище?

# 50
Привет, девойки!

Ами значи още първия учебен ден казва първата учителка на половинката, че Алекс трудно го разбира и трябва да ходи на логопед. Половинката реагира адекватно като казва, че и него до 5 годишна възраст никой не го е разбирал какво говори с изключение на съседката- шведка Crazy Това го е казал умишлено, след като е известен факта, че аз съм чужденка. Съответно ние още понеделник хващаме телефона и звъним на дом. лекар и детската консултация и искаме съвет/ направление за логопед. Отговарят ни, че е още много рано да се притесняваме за проблеми във езиковото развитие на детето. Въпреки това правим уговорка за направление, намираме логопед.
Днес отивам да го взема и втората учителка казва отново, че Алекс бил труден за разбиране. При което на мен ми пада пердето и питам дали това се казва съвсем съзнателно поради факта, че аз съм чужденка. Продължавам аз, веднъж набрала инерция, че ми е писна да чувам предположения основани само на база на моя произход. И обесвам, че деца, които са проходили рано (в нашия случай на 10 месеца, на 1 година бягаше вече) и се развиват моторично бързо, изостават в езиковото развитие. За нас е естествено, че той не е еднакво бърз и идеален във всичко. Споменавам, че в къщи се говори предимно холандски и че Алекс не полага особено старание да изговаря думите старателно, но изреченията са му граматически са правилно построени (като се има пред вид откачения словоред на холандския Crazy).
Тя казва, че логопед би бил полезен не само за изговора но и за езиковото богатство Shocked. Питам, как са преценили езиковото му богатство още първия ден Thinking И споменавам, че малко деца познават и назовават всички животни в зоо-то и аквариума (например). Че едва ли всяко дете може да произнесе neushoornleguaan и му го накарах да го направи Crossing Arms
Тя пак, трябва да се занимаваме с него, да му четем книжки и го караме да назовава думите. Аз- има богата колекция от книги и може да назове всички думи Crossing Arms
Тя- отсега трябвало да се вземат мерки за да не изостава в училище Shocked Аз- двуезичните деца показват по- добри резултати от едно-езичните и имат по- добра концентрация от едно- езичните деца. И не се притеснявам как ще се представи в училище след като сега той играе Мемори на компа.
Продължавам, как съм срещала холандски деца на неговата възраст със същия изговор.
Тя- има още едно македонско дете, една французойка и още няколко холандски деца, които не говорили добре и може би трябвало да направят нещо за тази групичка деца Shocked. Ами за какво сте там, нали пращаме децата си на училище да ги научат на нещо?! Crossing Arms
Не помня какво казах още. Във всеки случай казах, че ако сме го записали на логопед е само за да ощастливим учителките му, а не защото смятаме, че той има проблем Crossing Arms На 25.03 имаме среща с логопедът и след това смятаме да си уговорим среща с директора на училището. Този пускам тежката кавалерия- половинката Mr. Green

Честно казано, едва ли щях да реагирам така, ако всичко беше подхванато по- деликатно. И съответно бяха излезли с предложение за някакво действие. Но така нападателно и то от първи ден да започват, не съм съгласна Naughty. Отделно дето ми приличат на поставен вече етикет върху Алекс, а най- трудно е да се бориш със стигма и стереотипи. Не може за толкова кратко време да поставиш едно дете в рамка. Ако ни бяха викнали след 1 месец и ни бяха съобщили наблюденията си, щеше пак да е по- различно.

Та това беше в общи линии. Следва продължение...
Пак се натоварих #2gunfire Отивам да нагрея половинката сега (горкия той) Mr. Green

От мен лека вечер Hug

# 51
Милен@
 хиляди  Hug
 и не може да не се натоварваш и палиш...ама да не си очкавала нещо по различно...аз отсега съм се приготвила за подобно поведение... почти навсякъде е така Hug
май изключение прави само звездичка( не аз де  Mr. Green) Thinking

Но Миленски, наистина ли предимно говорите на холандски във вас? newsm78
 или си го казала за додовд? newsm78

# 52
  • NL
Миленски ужасно неприятна ситуация наистина.Сега остава да видите какво ще каже и логопедът.При всички положения каквото и да е има много по-деликатни начини да се подхване въпросът.Наистина ли мислиш,че е било тенденциозно заради това,че не си холандка Thinking.Дано  не е така,че това никак добро не говори. Много  Hug Hug Hug за вас и успех в по-нататъшната комуникация с учителката.
В крайна сметка Алекс е на 4 години.Те какво очакват от децата на тази възраст ?Те въобще какво ги учат първата година?

# 53
Момичета, радвам се, че сым полезна с инфото за сайта.  Hug  Поне да има някаква полза и от моето седене пред компютыра

Миленски - много ти сычувствам за случката с учителката. И мен най-много би ме притеснявало лепването на етикет. Тази учителка знае ли че си психолог?!? Поне аз выв началото на такива спорове, след като кажа за какво сым учила и  се занимавам и какви са препорыките на "колегите" детски психолози и логопеди веднага млыкват! Аз бих потырсила инфо и бих разпечатала и дала на госпожата да прочете и се образова. Но ако тя има навик да категоризира децата и да ги слага в рамки, при това негативни - кофти. От друга страна в нашето веднага след започване на училището предлагат на всяко друго-езично дете допылнително холандски по един час на седмица. Това станало от последните 3 години след като една от госпожите го организирала, за да помогне на такива деца. Разликата е, че на нашата среща, диреткорыт ме убеждаваше как няма място за притеснение, и ще си навакса детето и как да му говоря на майчиният му език, защото "феномена език" се учил най-добре на родният. А аз бях тази, която изказваше сымнения и притеснения. Стискам палци да се разберете с тази учителка. В краен случай - училиша бол, и разбрани хора сыщо се намират, дето са попрочели нещо по-сывременно.

Забравих да допылня - на курса по холандски тези дни се запознах с детска логопедка (австралийка работеща тук). Разисквахме точно този выпрос, и тя каза, че щом детето до 8 год вызраст е изложено вскидневно на един език, то го научава като роден. Това става дори ако е пред пубертета, след това вече пубертета е настыпил не било сыщото. Каза и за някаква книга "More then words" на Sizan...някоя си, която засягала проблема с развиването на речта и била писана за хора занимаваши се в тази насока. Ако ми даде още конкретна инфо, ще пиша.

Последна редакция: ср, 12 мар 2008, 21:10 от Илче

# 54
  • Eemnes, NL
Милена - много неприятно като ситуация. Sad
Моя опит - значи, когато Ванко започна училище никога това не било в основата на разговорите за него. Преди логопед имаше в училището му, но от тая година той вече е частен(застраховката ти покрива началните разходи). Само да довърша та знсчи, при втория ни разговор в училището на Ванко, бяха споменали само, че той ще има нужда(може би), но понеже е много малък! това ще го разгледат чак 2 рата година след като посещава училище.Тая година при разговорът ни, казаха, че е по добре да посещава такъв за да може да изчисти произношението на някой звуци. В това няма нищо лошо, аз дори вчера си бях пуснала една детска приказка за слушане и веднага направих разлика, между моя "холандски" и оригиналът. Но това е нормално, все пак за нас това не е майчин език. Wink
Ние бяхме в понеделник за първи път на логопед с Ванко, но този разговор е само с въпроси, най различни свързани с раждането му, развитието му и здравето му. Следващия понеделник ще видя вече съществената част. Жената беше много открита и приятна, и го похвали, че е доста будно дете понеже той сам и отговаряше на някои от въпросите. Party
Така че много добре разбирам реакцията ти. Никой не оправдава такова грубо отношение, и то още през първите учебни дни. Може би е по добре да изискаш среща с тях и да ти кажат къде точно те виждат проблема? А за логопеда той няма да му навреди, тука има доста дечица които го посещават, дори и холандчета. Hug

# 55
Момичета, благодаря Hug Hug Hug

Но Миленски, наистина ли предимно говорите на холандски във вас? newsm78
 или си го казала за додовд? newsm78
Наистина в къщи се говори предимно холандски. Алекс използва българския много пасивно- разбира какво му се говори, но не говори български. Като сме в България се говори само български и той подсъзнателно започва да използва български думи наравно с холандските.

При всички положения каквото и да е има много по-деликатни начини да се подхване въпросът.
Точно за това най- вече се впрегнах. Има толкова по- добри начин да походиш в подобна ситуация.

Те какво очакват от децата на тази възраст ?Те въобще какво ги учат първата година?
И аз това се питам Thinking Но за това и по време на разговора казах, че той не е задължен да ходи на училище и че избора да го запишем от 4- годишна възраст е бил съзнателен. Именно защото очакваме за една година да постигне значителен напредък в езиковото си развитие. Все пак децата за една година преминават през толкова промени и научават толкова нови неща.

Поне аз выв началото на такива спорове, след като кажа за какво сым учила и  се занимавам и какви са препорыките на "колегите" детски психолози и логопеди веднага млыкват!
Аз не казах какъв психолог съм, само че съм учила психология тук в университет. И от там знам, че двуезичните деца имат по- добри постижения в училище. И как се препоръчва от самото раждане да се говорят и двата езика. Споменах и за прочетените книжки и статии. Но си права, май ще се наложи да ги принтирам и занеса лично.

А за логопеда той няма да му навреди, тука има доста дечица които го посещават, дори и холандчета. Hug
Аз съм далеч от мисълта, че ще навреди. Но на този етап на неговото развитие, смятам че е рано да се бие още камбаната за тревога. Това го казаха, дом.лекар, от детската консултация и логопеда. В крайна сметка Алес току- що навърши 4. И като правя сравнение с това, какво е било преди една година и какво е сега разликата е огромна.

Училището, където записахме Алекс е "бяло" католическо училище. Само холандчета са, дори няма суринамчета или индонезийчета. Ние се успокоихме като чухме, че в класа на Алекс има една македонче и французойче. Изглежда се набива на очи всеки, които е малко по- различен. Алекс има славянски черти и веднага прави впечатление, че не е типично холандче. Не ви ли бях разправяла как брата на жената от фермата го е взел за руснак Crazy

Поне нашите много се смяха на разказа ми Mr. Green Мъж ми каза, че сигурно вече мълвата се е разнесла за мен и ще си казват както, когато се играе на криеница: "wie niet weg is, is gezien" Joy

# 56
Милена, наистина много неприятно. Ако беше след известно време разбирам, ама на втория ден... И между другото, честито на патерица, изпуснала съм рождения ден на Алекс, но  напоследък чета много по диагоналната система. Да ти е жив и здрав! И много успехи в училище да има Mr. Green
Аз да ви се похваля като заговорихме на тая тема, оная вечер имах родителска за Дани. Те са 3 приятелчета, много добре си играят. Но миналия път ни заявиха, че Дани не си играел с други деца и това не било добре и т.н. Тогава говорихме и с майките на другите две деца, и те се бяха ядосали, защото колко приятелчета очакват да има дете на 5 години? На мен 2 много добри приятелчета ми се струва достатъчно, а Дани иначе играе и с други, но не с такъв кеф. И сега се бях приготвила за подобни изказвания и че ще кажат, че няма да са в една група другата година. Да, ама не. Казаха само положителни неща, и за развитието му, вече говорел много повече и всичко правел нормално (той преди беше много свит), и щели да са в една група и другата година тримата. Много съм доволна. А едно от другите деца майка му ми каза, че първата година не е казал нито една дума в училище, 6 месеца!!! Не знам какво им е било. А сега и той се отвори да говори, очевидно им действа на всички добре това приятелство.
Оф, ще къпем Томас, лека нощ на всички!
Поздрави, Сара

# 57
  • NL
Цитат
Но на този етап на неговото развитие, смятам че е рано да се бие още камбаната за тревога.
Абсолютно си права.Явно на тази възраст много деца имат по-неясна реч.
Дано Алекс не го приеме много навътре това с логопеда да не му остане травма още в началото на училището.То не,че логопеда е кой знае какъв проблем но знаеш ли го детето как лично изживява случката.Говорихте ли с него след това ?

# 58
Сара, благодаря Hug
Браво на Дани, че така добре се представя в училище Hug Много е хубаво, че е завързал приятелства. Поне знаеш, че се чувства добре в училище.

Милика, ние още нищо не сме казали на Алекс и не мисля, че той за сега усеща какво става. Той е много любопитен и лесно завързва познанства (слава богу, не е особено притеснителен Mr. Green). За това не ме притеснява мисълта, че ще се наложи да го водим ма логопед. При всички случай ще му е интересно.

# 59
Милен@
ми принтирай им листите и така ходи...напомня ми като бях бременна 2 дена преди да родя...как ходех и се карах да ме взимат да раждам и им показвам подчертаното, за да се избегне "не ви разбирам акцента" и пак имаха наглостта да си приказват тяхното , при което аз много "грубо" не по холандски ги прекъснах и им посочих точно какво да прочетат Mr. Green Mr. Green Mr. Green и да ми отговорят, получи се мрънкане и обаждане до гинеколог  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
явно, че така трябва Thinking

Илче

страхотен извор на полезна информация си Hug Hug

SaraJK

аз не знаех, че имат право да разместват децата newsm78

# 60
Добро утро, девойки!
Снощи писах, писах и Софи изключи компа.  Crazy Преди малко също.Сега съм сложила лейкопласт на копчето... едва ли ще помогне, но да видим.  Thinking
Милена, ужасно е това! Пускай тежката артилерия! Наистина ми е чудно какво очакват от едно 4 годишно дете?! Ако беше минал месец ок, но ми е чудно как за един ден са преценили. Наистина е тенденциозно! Само не мога да разбера, как може самите те да са толкова плиткоумни за да казват до какви изводи са стигнали за 1 ден. Всеки логопед би им се изсмял предполагам. За съжаление май-повечето от нас ще се сблъскат с подобни ситуации.
Ние също се спряхме снощи с мъжа ми на едно ''бяло" католическо училище (след като разгледахма сайта от Илчето), но сега почвам да се чудя дали е добра идея.  Thinking Явно те са само за чистокръвни холандци.  Crossing Arms Сега везните ми натежават към двуезичното международно. А има ли някое детенце в монтесори?
Лек ден!  Hug

# 61
А има ли някое детенце в монтесори?

аз съм за този вид училище Party Party, ама още не сме измислили къде ще живеем ooooh!

# 62
Освен да се преместите до нас.  Wink  Останалата 1/2 от къщата е те кооп.  Mr. Green

# 63
Илиянче,   Hug за сайта на инспекцията   bouquet

Мопси, какво е това Йена и Далтън?  newsm78

Ние засега сме решили Яков да ходи в посолството към руското у-ще и на холандско такова, защото в първото децата са твърде малко, а не ми се иска да расте без приятели.
Между другото, братята руснаци безплатно преподават в посолството на всички желаещи (без връзка с Русия или бившите републики), така че ако искате, можете да се присъедините към нас. Училището е до 4ти клас с възможност за почване още на 5 г. За деца, които не могат да посещават ежедневно училището в Хага, има вариант за занимания 1 път седмично, т.е. се явяват като частни ученици. След 4ти клас, един път седмично,  се извозват до Брюксел на училище.
Чанча ще е върха, но все се надявам да е за добро  Thinking Имам позната рускияна (дете на посланик или аташе, не помня точно), която е учила къде ли не- от Либия до Лондон. От нея знам, че след 3-4 месечни занятия в руското училище, навсякъде си е клатила краката, защото материала изоставал с няколко месеца, а й бил значително по-повърхностно поднесен.
Та мисълта ми е, че за сметка на това зверско напрежение, детето ще има допир до две много различни системи- холандската, която е по-творчески и не силова, и руската, в която се гонят много и задълбочени познания. На теория съм го нагодила. Напрактика да видим как ще бъде  newsm78

# 64
Добро утро, девойки!

Мопси, Звезди вие от доста време се гласите за съседки Wink

Не знам дали в католическите деца само чисти холандчета ходят. Имаме познати холандци, които се оплакват как в такива училища се записват турчета и мароканчета. В училището на Алекс така, както е католическо нищо с религия не се прави. Само като наближават религиозни празници им разправят по достъпен начин за библейските личности. Аз имах и без това намерение да купя една такава детска библия, че въобще не съм запозната с религиозните аспекти Embarassed Поне там и аз за обща култура ще прочета кой кой е Joy

А за Монтесори ние не сме. На Алекс му трябва малко дисциплина и изграден рутинен режим. Само ако нещо съвсем последователно се прилага може да даде резултат, иначе си прави каквото иска Crazy

Между другото, ние сме решили да свикаме една среща с учителките и директора, след срещата с логопеда. Имаше някъде една тема пусната във форума за обучението. Другите чужбински мами останаха удивени как тук децата на 4 години започват училище Shocked. На всякъде се почва на около 6-7 години, защото децата до тази възраст продължават да се развиват. Идеята тук децата да започват на 4 години е, че децата на алохтонен в повечето случай не говорят холандски и за да ги подготвят за училище ги събират с аутохтонен за да научат езика. Така, че по тази логика децата дори не са задължени да говорят холандски за да могат да бъдат записани за училище. И се питахме вчера с мъжът ми какво щяха да го правят Алекс, ако той въобще не говореше холандски Thinking

Днес сутринта се появи учителката от някъде и се спря до мен за да ми каже: 'Добро утро!'. Не знам дали си е направила изводите от речта ми вчера, надявам се да е така Mr. Green Сега като отида да взема Алекс от училище ще видим дали няма пак да иска да си говори с мен. Мъж ми каза, в такъв случай да си уговори среща с двама ни. Негов ред било сега smile3508  

# 65
Милена, гласим се със Звезди,току виж наистина сме станали.  Grinning
Аз съм споделяла тук във форума, как снаха ми имаше постоянно проблеми в селското училище. В тяхното село няма ни един чужденец, та явно като много диво семейсвто, невписващо се в манталитета и начина на живот там, бяха нарочили нейните деца.  След преместването им в града, нямат проблеми в училище. Странно, нали? Все едно попълват някакъв норматив за изоставащи деца.
Дано учителката да се е ''вразумила'' . Много се дразня от тесногръди хора, които слагат всички чужденци под един знаменател.
Асотирова, аз не ги бях чувала до вчера. Случайно попаднах на тях, докато разглеждах училищата в Еншхеде. Ето тук има за Далтън http://www.dalton.nl/html/schoolleiding/page_1.php , а тук за Йена http://www.jenaplan.nl/ и тук за антропософтско http://www.vrijeschoolenschede.nl/ .

# 66
  • Eemnes, NL
Ама аз съм много разсеяна, училището на Ванко не е опенбаре а, е - Jenaplanschool
http://www.skogene.nl/frontend/pages/school.php?school=8
http://www.hobbitstee.nl/joomla/
Ако кликнете на гропен и изберете Балдостее ще видите и класът на Ванко. Simple Smile
Всъщност искрено се надявам за Миленка, това да е просто едно недоразомение. Иначе, може би още не е късно да му потърсите и друго училище. Sad
П.п При нас си имат Пестен протокол. Wink
http://www.hobbitstee.nl/joomla/index.php/Info/pestprotocol

# 67
Нещата, които чувам за Далтон не са много добри, но може да си зависи от училището.
Протестантското, което  е наблизо е най-вече "оцветено" отколкото бяло. ( пак си зависи какви сгради има до него).
А в католическо.протестантското,  в което ще е Виктор е "бяло", но има и няколко семейства на чужденци - френско, португалско, френско. Най-вече си зависи от района според мен. Дали едно училище е цветнно/бяло не ме притеснява толкова. По-скоро каква е атмосферата вытре, какво е нивото на преподаване и какво е нивото на средата от което идват децата.

За Монтесори чувам хубави неща, но проблема е че те не прават тестовете както в другите училища и поради това не може да се каже обективно колко е добро или не, защото няма показатели, по които да се оцени. Показателите са - колко деца са напуснали училището и са ги пратили выв училище за изостанали и.т.н. Пак може би си зависи от училището, но това е което знам за наи-близкото до нас Монтесори. Иначе супер се отнасят с децата, много хуманно, много човешки, но като научен материал, писане смятане....малко ме смущава липсата на по-точен контрол и сравнение.

Имам приятели с деца, които говорят само былгарски и не са им правили никакыв проблем за това - нито намеци, нито нищо. Според мен много си зависи от учителката и директора.

Миленски - сега прочетох в гида на нашето , ще выв 1/2 група им правят преглед с логопед на всичките за много показатели  - моторика на устата, изговор на думи, правоговор и не знам какво си. После ж група 2 е с лекар - там се наблюдава май най-вече психологическоо и социално ниво , и после пак май-имаше някакви тестове за набор от думи. Така че, явно си има по схема такива прегледи, но тази учителка много е взела присырце задачата, по много нетактичен начин, и в крайно-неподходящ момент - на пырвиа учебен ден!!! Shocked

Последна редакция: чт, 13 мар 2008, 14:18 от Илче

# 68
Миленски - сега прочетох в гида на нашето , ще выв 1/2 група им правят преглед с логопед на всичките за много показатели  - моторика на устата, изговор на думи, правоговор и не знам какво си. После ж група 2 е с лекар - там се наблюдава май най-вече психологическоо и социално ниво , и после пак май-имаше някакви тестове за набор от думи. Така че, явно си има по схема такива прегледи, но тази учителка много е взела присырце задачата, по много нетактичен начин, и в крайно-неподходящ момент - на пырвиа учебен ден!!! Shocked
Да, де. За това и аз се впрегнах толкова.
Но днес се държа "ни лук яла, ни лук мирисала". Или съм им взела вчера страха, или след споменаване на думичката "дискриминация" вече са нащрек. Все едно нищо не се е случило вчера. Дори ми похвали гарджето колко миличък бил и как се забавлявал с децата. И как няма да се забавлява, като играе фалшиво за да спечели Crazy И бягал най- бързо и не можели да го стигнат Crazy
Поне не се притеснявам, че ще е жертва на пестен. Море, наш Алекс как мяза на балканджия, че и на глас го докарва дори Mr. Green

# 69
 #Crazy
колко е сложно да се избира училище...а аз едно време се стресирах от видовете шишета(не че сме ползвали допреди месец де Mr. Green ) ooooh!

явно и аз трябва да почвам да чета Thinking

# 70
Звезди, аз подходящо шише още не съм избрала. Ако и така с училището ...  Crazy
Стерче, като те слушам (чета) как винаги си доволна от училището на Ванко, взех да се замислям за Йенаплан.  Thinking Мъжа ми обаче има едно наум спрямо алтернативните училища. Аз ги предпочитам.
Милена, взела си и страха, да знаеш.  Mr. Green
Ох, Софи е станала ужасно непослушна, тръшка се, инати се,реве ако не и се угоди, не ще в количка (иска да лази по улицата).Направо нямам търпение да дойде май и да пътуваме за Бг, че да я дам малко на баба и да и се порадва.

# 71
  • NL
Цитат
колко е сложно да се избира училище...а аз едно време се стресирах от видовете шишета(не че сме ползвали допреди месец де
Всичко с времето си Звездич.Като ти дойде до главата и няма как да не разучиш нещата.Аз сега се суча около захранването и ми е мъгла а сигурно след време и съвети ще давам в тая насока Mr. Green
Миленски как сте днес?Браво,че холандският ти е на ниво да опонираш адекватно.Ей затова наблягам да го науча като хората,че с хъц-мъц разговор не се води и се чувствам като пиле в калчища понякога.
Мопси как върви ремонта?Сложихте ли джакузито вече Mr. Green?
При нас нищо ново.Три дни бях със страшен зъбобол.Бях на зъболекар,оправи го и ме предупреди,че след това щял още известно време да боли.Да ама не каза,че ще боли още толкова и вчера се бях нагълтала с хапчета,че едва гледах.Днес съм вече свежарка и апетита ми се върна.
Лек ден на всички.
Само да добавя,че и мойта шебечка се е разлигавила ужасно и избра точно тези дни да ми мрънка по цял ден ooooh!.

# 72
  • Eemnes, NL
Аз напоследък, доста се замислям, над някои неща. Например наскоро имах "разговор" с учителя на Ванко по плуване. Crossing Arms И как няма , та той вече почти година плува на почти плиткия коридор, а почти цялата половина от групата им с която почнаха, вече плува на дълбокото. Та аз съсвем кротко го попитах, до кога смята те да пуват само там, а той ми вика, ама защо ти притесняваш ли се? Ами да, та той няма никакъв стимул така, а картите не са гратис все пшак, но това не го споменах, и той ми обеснява, че след като минат на дълбокото ставало много бързо докато вземат диплома... Ама аз се дразня, той си плува доста добре, и дори смятам ако до края на тоя месец не го преместят на другата страна и ще го спра за една година. Но, и  ми направи голямо впечатление колко е настоятелен с него в последните му уроци! Е, аз и не търся конфликт, все пак детенцето му е в един клас с Ванко, но явно твърдо трябва да устояваш мнението си и ако нещо ти притеснява просто да го кажеш!
Колкото до училището на Ванко - пу, пу да не им е уроки училището на Ванко наистина съм доволна.

# 73
  • NL
sterje защо ше спираш детето за година ?След труда който е положил да стигне дотук, да го върнеш после в началото newsm78.За тази една година може много постижения да направи, защо да му ги отнемаш Hug.

# 74
Милика, хубаво, че вече ти е минал зъбобола Hug. И аз все се ослушвам, но вече е крайно време да си запазя час. Имаше едно кариесче за правене последния път (преди 3 месеца) и още ме боли като се храня на тази страна Rolling Eyes А посещенията при зъболекаря не са ми от любимите.

Стерче, и аз стигнах до този извод, колкото повече си мълчиш, толкова повече проблеми си създаваш Thinking За това си казвам вече мнението, дори и да не са ме питали Mr. Green Браво на Ванко, че се е научил да плува Hug Аз не мога Embarassed

Звезди, то и ние уж избирахме, но има неща, които научаваш за училището чак след като вече сте станали ученици. Няма страшно, ако първото попадение не е успешно , второто ще е Hug

... че да я дам малко на баба и да и се порадва.
Мопси,  Laughing Hug

# 75
Милен@
 дано успеем от първият път да го улучим Praynig

# 76
  • Eemnes, NL
sterje защо ше спираш детето за година ?След труда който е положил да стигне дотук, да го върнеш после в началото newsm78.За тази една година може много постижения да направи, защо да му ги отнемаш Hug.
Ами защото вече не му е интересно. Sad И той иска да е с другите дечица, а сега останаха в плиткия коридор само 4 момченца. Другото, което ми направи впечатление, че момиченцата на тая възраст имат много по големи шансове да се научат да плуват по бързо. Thinking   bouquet

# 77
Момичета, четохте ли за тоя ужас- "РУМЯНА ИВАНОВА: ДВЕТЕ МИ ДЕЦА СА ЗАЛОЖНИЦИ В ХОЛАНДИЯ!"?:
http://www.bulpress.net/index.php?p=view&r%5Bid%5D=4403

# 78
Момичета, четохте ли за тоя ужас- "РУМЯНА ИВАНОВА: ДВЕТЕ МИ ДЕЦА СА ЗАЛОЖНИЦИ В ХОЛАНДИЯ!"?:
http://www.bulpress.net/index.php?p=view&r%5Bid%5D=4403

Братовчедка ми ми каза вчера по телефона. В България доста се говори по този повод. Имало е и предаване, но не можеше да се сети кое точно. Не знам какво да мисля, защото не съм запозната. Звучи страшно.

Имам в класа си дете, което е в пристъпи на депресия, не иска да ходи на училище и се държи зле с майката. Бащата е бил отбой ( разведени са). Положението е така от декемсри ( което за мен не е много време), а вече се говори за приемане в психиатрия и отнемане от дома. Някак си много бързо й се лепна етикет, а дали всичко е направено????

# 79
 Thinking
ужасна трагедия... не знам какво да мисля... Rolling Eyes

# 80
eddita
след броени минутки  Максим, ще бъде вече на годинка, искам да ви пожелая да расте весел и безгрижен, заобиколен от обичта на мама, татко и голевмият си батко!

# 81
Честит първи рожден ден на Максим!!!!! Tada  ura newsm18  Gift newsm38  costumed034  bigdance2  ura Tada dance

# 82
ЧЕСТИТ ПЪРВИ РОЖДЕН ДЕН НА МАКСИМ!!! ДА РАСТЕ ЗДРАВ, ВЕСЕЛ И УМЕН!

ЕЛИ, ЧЕСТИТ РОЖДЕНИК!

# 83
  • NL
Честит Рожден Ден на Максим.
С пожелание за много здраве и приказно детство.

Едита,честит празник на цялото семейство smile3525

# 84
момичета , да се похваля  има вече Mutsy и в БГ Party Party Party даже и два представителна магазина в СФ и Варна Party Party..

# 85

Еди, да ви e жив и здрав Макс! 

# 86
момичета , да се похваля  има вече Mutsy и в БГ Party Party Party даже и два представителна магазина в СФ и Варна Party Party..
Звезди, Мutsy има от около половин година.  Mr. Green Ти да не работиш за Мutsy и да не си ме уредила с отсъпка за количката.   Thinking  Laughing

# 87
  • Eemnes, NL
Честит първи рожден ден на Максим:)

Ели - честито и на тебе. Много да се слушате и обичате.  bouquet

# 88
Момичета,искренно благодаря на всички,които се сетиха за мен и Макс днес!  Hug
Денят ни беше наистина много хубав, слънчев и усмихнат и вашите пожелания са част от нашето щастие!

Ето малко снимки от една фотосесия, която Макс спечели.

http://good-times.webshots.com/album/562782595OXtigh

Пожелавам на всички само радостни моменти с вашите семейства,здраве и късмет!   bouquet

Ели и нейните прекрасни момчета

# 89
Мопси
Звезди, Мutsy има от около половин година.  Mr. Green Ти да не работиш за Мutsy и да не си ме уредила с отсъпка за количката.   Thinking  Laughing
нещо не схванах, откъде на къде да работя за мътсито newsm78...ако беше така ехееееееееййййййййй Party Party
а сега се чудя дали да купувам фън сит-а Thinking

ми аз откъде да знам, че от половин година има...чак днес видях в едно списание , че има мътси във Варна и сега ще се обадя да видя...ако нещо стане в БГ- да речем ми се спука гумата и тн, дали мога да си я сменя в БГ? Thinking

eddita
много сладък Макс, каква фотосесият спечелихте? Thinking
 Hug Hug Hug

# 90
Ели,честит първи рожден ден на Максим newsm59 newsm38  bigdance2 newsm67 nbirthday
как лети времето.... #Crazy

# 91
Честит рожден ден на Максим. Да е жив и здрав и много да ви радва!!

# 92
Меги,Илче благодаря и на вас!   bouquet

Звезди,ами някакво писмо получих от Belle photo, че печелим 1 снимка,а останалите 6 които направят/на стойност 160 евро  #Crazy/ можем да ги вземем ако искаме или ако ни харесват.Сесията беше в С&А и след това разиграваха номерата на поръчките на томбола и ние си спечелихме цялата сесия.  Laughing И добре, че така стана защото цената е безбожна, а  снимките толкова ми харесаха, че вече бях решила вече да взема една хармоника и да стоя пред магазина докато изкарам пари за всичките  Joy  Wink
А още преди да се роди Макс от бебешкия панаир ни дадоха талони за безплатни портретни снимки...по една на 6 месеца,във фото студио Portrait Palace.При нас го има в някои филиали на V&D.

Ето и двете сесии.

http://good-times.webshots.com/album/562782595OXtigh

# 93
  • България
Мила Ели,
4естит първи рожден ден на чаровния Макси! Heart Eyes  bouquet
Да расте весело и щастливо дете за радост на мама и тати!

# 94
eddita
 намен тази със шапката най много ми харесва Heart Eyes
 то нали имаше и акция за подобни снимки в кутията след раждане от Пренетак, или беше за нещо друго? newsm78 Thinking

norah
 ха , я казвай бързо от къде се знаете  newsm78 Mr. Green

# 95
  • България
Звезди,ха сега,гатанка! Joy
Ами знаем се ние отдавна с Елито,покрай разни каузи из форума! bowuu
Да отивам аз в моята "кошарка",тук се отбих да честитя само... Joy

# 96

олелееееееееееее как се засрамиииииих Blush Blush... аз питах ей така, че не съм искала отчет - приятнос е изненадах да те видя по съседски у холандската ни тема Hug Hug Hug винаги си добре дошла тук  bouquet

# 97
  • България

олелееееееееееее как се засрамиииииих Blush Blush... аз питах ей така, че не съм искала отчет - приятнос е изненадах да те видя по съседски у холандската ни тема Hug Hug Hug винаги си добре дошла тук  bouquet
Знам аз Laughing,може пак да ви навестя,като има нов повод! Wink Hug

# 98

Знам аз Laughing,може пак да ви навестя,като има нов повод! Wink Hug
и без повод може де Hug Hug

# 99
Еди, Макс е малко сладко вампирче.  Grinning 
Ние само с пренаталската сесия се уредихме.
Звезди, ми много ти беше радостен постинга, та затова  Laughing Аз доколкото разбрах, доставката е 6 седмици (за количка), предполагам и за част е толкова. Бях се поинтересувала, защото и Софи е с Mutsy (Spider).Ta aко наистина трябва да се чака толкова, то ще ни свърши почивката в Бг-то. Пък аз вече разбих една количка там.  Joy

# 100
Мопси
стига де Mutsy - то ли разби ? #Crazy...а аз я мислех за благонадеждна Tired..но все ако нещо стане , важи ли гаранцията за Бг или не? newsm78

# 101
Звезди,и аз рабзих едно англииско бъги там миналото лято #Crazy...само "Макси таксито" се държи..и затова сега търсим пак такава (двойна Wink)..ми те гумите големи,надуваеми,с вътрешни гуми Sunglasses..такова чудо трябва там...ако са от онез мънинките гумички,забрави Naughty...ще се предаде мн бързо Sick

# 102
megan79
честно казано не знам какви са гумите, ама са обзаведени вече с едно габърче и няколко стъкълца и все още си караме с тях( нищо, че имаме нови)  Party Party
 аз затова си мислех , че имаме танк,които евентуално ще издържи и на Бг територия Thinking

# 103
Звезди, разбих едно бъги XAdventure. Положението е както Мегън описва. След това си купих Спайдъра, той устоя на българския уличен релеф, но на българското летище го бяха пуснали на лентата и беше кално, мокро и с ужасно ожулена рамка. Не знам какво бяха правили с него.  Crossing Arms Беше на 1 месец. Аз закарах Софи с него до самолета, за да ми го връчат като кацнем пак там, но уви.
Вчера свекича ни връчи Софи с ужасна тротоарна екзема. Липсва парченце от горната устна. Повече няма да и я оставям.  Crossing Arms То верно на всеки може да се случи, но тя само я тормози да ходи, съответно малкото рогато се стресира и съвсем не иска да прохожда.  Вчера успяхме да и довършим детската стая и вече ще си я взимаме с нас, докато ремонтираме.Никакви свекърви повече...поне докато ми мине.
Мегън, намерихте ли икарус за децата?  Grinning

# 104
Мопси
 ooooh! много съжелявам за Софи, дано бързо да заздравее раничката Hug Hug...ама аман от тези свекита Crossing Arms

а за количката Twisted Evil... то значи нито да вземаш , нито да не вземаш количка Tired

# 105
Мегън, намерихте ли икарус за децата?  Grinning

Абе хвърляме по едно око тук там,ама не сме се заели сериозно със задачата Thinking...април ще купим нещо със сигурност вече...гледахме едно XАдвентура(двойно),уж надеждна ми изглежда...,ама незнам ,наистина сме в голяма питанка. newsm78
.. вчера сложих на едното рафче(нависоко,че Елисе все вади дрехи и разхвърля #2gunfire),в шкафа  в детската малко бебешки дрешки...дето сме купили нови,и изпрани...Тази седмица съм решила да изкарам всички дрехи на зверо,и квото  ми харесва най много остава,другото поема към една моя пеижателка Laughing...и тя с малка мома Heart Eyes

# 106
момичета
 вижда ли ли сте тази реклама?
http://www.clip4e.com/play_doide_mama_i_vsitchko_se_obyrka.htm
 Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 107
Майчета, дайте акъл как да изберем училище за малкия.
Понеже никой не можем да намерим да ни посочи конкретно училище, дайте някакви идеи! ... В нашето монтессори голям наплив... на едни приятели  пък са им похвалили едно католическо, въпреки че района е лош...

# 108
windy [YES]
Илче беше дала ето този линк, преди 3-4 страници : Zoek_op_scholen

# 109
Добро ютро!
Windy, тъкмо сме на вълна училища. Улучи момента.  Wink Разгледай рапортите на чилищата. Аз ще направя и проучване сред съседите.
Къде се губите, девойки?

Звезди, за количките наистина ни така, ни иначе. Според мен за бебе до 7-8 месеца е задължително количката да е с големи надуваеми гуми. Иначе има риск да получи комоцио и да стане на друсан кебап. След това може и с бъги. Като проходят за мен пък е безмислено да се мъкне голяма количка, защото те ще седят много малка част от времето в нея. Аз съм се замислила да купя едно бъги на Бертони в Бг (70 лева струват) и да си го оставя там. Ако издържи ок.Ако не, здраве да е.
Мегън, а мислили ли сте за тези столчета за по-големите дечица, които  се закачат отстрани на количката.АКо не се ползва се сгъва. Като слушам колко е дива Елиска, едва ли ще седи лятото в количка. То моето не ходи още и не ще. Ако продължава да ме побърква така, едва ли някога ще се сдобие с братче или сестриче.  Crossing Arms
Лек ден!  Hug

# 110
Добро утро, девойки!

Мопси, как е Софи? Зарасна ли и вече устничката? Милата как ли е плакала Hug Твоето свеки малко се престарава Sad

Звезди, сакън, тия сметанки за кафе и аз ги купувам Joy

Windy, успех в избора на училище Peace

Ние сме болнички, Алекс де. Явно се е простудил. Вчера си остана в къщи, днес също. Утре вече ще го заведа на училище. Сам прояви желание да ходи, явно се е наскучал в къщи Crazy.

Гледам колички сте коментирали. Ние изкарахме с една XAdventure доста време. Сега други наши познати я ползват. Доста здрава се оказа, дори и за пътните условия в България Thinking Виж, бъгитата доста ги сменихме.

Лек ден от мен Hug

# 111
  • NL
Цитат
Звезди, сакън, тия сметанки за кафе и аз ги купувам 

Миленски вие в къщи така ли си отваряте сметанките сутрин за кафето Laughing?????
За количките и аз мисля по-удачният вариант е с големи надуваеми гуми.То с тях друса понякога въпреки,че тук поне пътищата са идеални а какво остава  ако има дупки или тежък терен.
Мегън гледах в едно бебешко списание такава количка като за вас.Номинирана от потребителите за миналата година май беше.После ще видя как се казваше и ще ти я напиша,може пък да ви хареса.Струваше си спомням 160-170 евро.

# 112
Мегън гледах в едно бебешко списание такава количка като за вас.Номинирана от потребителите за миналата година май беше.После ще видя как се казваше и ще ти я напиша,може пък да ви хареса.Струваше си спомням 160-170 евро.

PeaceОк,напиши я непременно...
А за тези столчета дето се прикрепят към количката newsm78,малко ми е странно..и някак страшно като 4е ли ooooh!...няма да е такова Thinking...искам нещо здраво дето да ми стоят богаствата... Joy hahaha
Елисе вече хич неще да стои в количката #Cussing out....,ама като и сложа здраво колана,и няма друг избор. Whistling
А и много мисля последно време за бг на лято. Tired..ще трябва да търся жена дето да ми помага за децата,че майчето ми работи,а на лято отпуски не може да взима Crossing Arms...Вече съм казала на мои приятелки да се позаинтересуват как,каде,кой....Говорих с баща ми,зависи от работата му много,се надявам да се засечем в БГ(той нали в Испания с брат ми)..той доста помага миналата година Party...,та ако си е там,направо ще се родя. Praynig Praynig Praynig
За училищата,и ние сме в питанка newsm78..,но много зависи къде ще се местим,и с какви училища ще разполага околията Sunglasses.Хич не ми се води Елисе на училище някаде надалеч Naughty...искам да ми е под ръка,че с 2 деца няма се разкъсвам я Naughty Naughty

# 113
Милена, значи на Алекс му харесва в школото. Това е супер. Да оздравява бързо!  Praynig
На Софи и зараства трудно раничката и доста чето кърви леко, но на устата е така.  Tired
Мегън, имах предвид такава седалка
Ако някой ден имам второ, това ще бъде моя избор. Даже съм я спазарила да я купя от една приятелка, koято чакам всеки момент да роди. Но както ме прави луда Софи, а и на дърти години... едва ли.  Tired

Последна редакция: вт, 18 мар 2008, 11:23 от Мопси

# 114
  • NL
Ами то се оказва,че е само отделна седалка и е точно такава каквато Мопси е показала.Ето го сайта им за всеки случай http://www.revelo.co.uk/ (поне да видиш какви са вариантите за ползване)а иначе за пазаруване от сайта на другарката Мопси.

# 115
Миленски - бырзо оздравяване на Алекс. Охххх с тези разкази и клипчета покрай свекырвите, аз нещо взех да се притеснявам. Нали и нашата може би ще идва в един момент тук за по-дылгичко да гледа Виктор и...........много е добра жената, много иска да помага....но как ще се получи за по-дылго време не знам......Уж знам как да поставям граници и как да се "изясняват" нещата веднага. Ама едно е с клиенти за един час работа, друго да е постянно човека в кыщи и да ви тече "процеса" нон стоп. Та така при нас.

# 116
Windy -  а аз май те разпознах коя си  хе хе хе...Wink. Пиши по-често тук Simple Smile. И се обаждай да дыржим врызка. Уж на гости щеше ди дваш...пык то умря работата...

# 117
момичета, да ви покажа моят син как се ...движи  ( който видял видял който -не, другият път ) насам натам  Mr. Green Mr. Green

Последна редакция: ср, 19 мар 2008, 07:33 от звездичка

# 118
 ха ха ха звезди имаш супер сладык син    Hug
Той явно се тренира да става "летящ йог" Simple Smile Това е пырвата фаза, втората е да скача в тази поза на един метыр то земята.  Joy Талантливо си е момчето и това си е - хората години се учат да си отключват вытрешните енергий за да го правят този номер, а той по рождение си го има  Laughing

# 119
Звезди, Много бърз Ерик Hug И много е сладък с дълга коса Heart Eyes

# 120
  • Eemnes, NL
Звезди - много е сладък. Hug Heart Eyes
А, ето ви "рапъра''http://nl.youtube.com/watch?v=28IiQSSePRU Ванко от миналото лято в Бг. Simple Smile

# 121
Е Звезди,такова нещо за първи път виждам Laughing..,попиках се от смях Joy Joy

# 122
благодаря, момичета, за милите думи   bouquet
ми не можах да се сдържа да не го "изтипосам"  Mr. Green Mr. Green
sterje
 нещо линка не се отваря Rolling Eyes

Илче

ами хич не се учудвам, каквото е мъжле с характер, а мама му го гласи за плувец, баща му за футболист... той напук да е йогист Mr. Green Mr. Green

като казах футболист, следващото филмче, може да е като върви... де що види по земята и налита да го рита...баща му във възторг, че е роден футболист Joy

# 123
Звезди, много сладко контшхойвърче си имаш. Нали не си го сватосала още.  Wink
Много се смях, даже пробвах и аз така, но се успях и сантиметър да се изместя.  hahaha
Стерче, заби ми компа от линка. ИЕ ми се отвори около 50 пъти. Явно има някакъв проблем, щом и при Звезди не се отваря.  newsm78

# 124
Мопси
смея ли да го предлагам Mr. Green
и аз не мога, значи не съм го учила аз така да ...ммм. да се предвижва Mr. Green Mr. Green

# 125
И аз не смея, че както само се оплаквам, кой ли ще я поиска. Joy

# 126
Мопси
щом е така, да вземем да ги съберем.. поне ще си знаем ,ч е са един дол дренки и няма да си забелязваме Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 127
Това за рапортите и училищата е доста относително. Четох този за училището, където съм. Хубави неща, а действителността е доста различна.

# 128
Kalinkа - и мен това ме притеснява, че едно е все пак на хартия, друго е все пак всекидневната реалност. По-скоро аз ги чета ако са казали че е зле училището, да знам че нещата сигурно са сывсем зле. Но като пишат , че е ОК  няма гаранция наистина..........