А как готвите боб?

  • 14 044
  • 48
  •   1
Отговори
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
Почитател съм на готварския форум. Тук намирам страхотни засукани рецепти и научавам много кулинарни " пинизи".
Незнам дали има такава тема, но днес реших да си поговорим за най - " простата" така да се каже манджа - бобът Laughing
Как го приготвяте вие? Сигурна съм, че и там има доста тънкости.
Добавяте ли брашно, запържвате ли?
Моята баба, лека и пръст вареше невероятен боб и никога няма да забравя вкусът му.
Хазяйката ми пък навремето, прибавяше освен всичко друго, малко сминдух и целина и също ставаше много вкусен.
Аз лично, след като изхвърля първата вода, го оставям да се вари с лук, морков и олио. Слага малко ракия ( не се усеща уверявам ви ) за да уври по -бързо. Слагам и  малко захар,около една чаена лъжичка.
Като поуври прибавям джоджан и малко чубричка. Солта и доматките слагам почти накрая, когато е полу готов. Добавям и брашенце за сгъстяване. Най - накрая запържвам с червен пипер.
А, и да не забравя, варя на мнооого бавен огън  chef
А вие?

# 1
  • Мнения: 27 524
Кисна го за малко в студена вода, първата вода не я хвърлям. Варя го с моркови и домати и зеленчуков бульон. Отделно запържвам, да, в олио много лук, брашно и червен пипер. Добавям сухи натрошени червени чушки, слагам запръжката. Като подправки - чубрица, джоджен, сол, черен пипер, червен пипер и девесил. Харесвам го гъст, като яхния, не на супа, макар, че мъжър ми все се надява и на супа  Mr. Green

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Накисвам го за 12 часа във вода. След това хвърлям водата, измивам боба, слагам го в тенджерата под налягане с около 4 пъти повече вода по обем от боба, затварям я и слагам на най-ниската степен на котлона. Така се вари около 3-4 часа - почти не завира, но боба се сварява идеално. След това отварям тенджерата, слагам лук, моркови, чушки, домати, сол, олио, червен пипер и джоджен и затварям пак тенджерата, включвам котлона вече на най-силната степен и като заври силно, изключвам котлона. Като спре да се чува тенджрата е готов.

# 3
  • София
  • Мнения: 39 755
Не хвърлям 1вата вода. Мия хубаво и слагам в тенджера под налягане. След сваряването добавям почти всякакви подправки, моркови лук и т.н. Запържвам с лук, червен пипер, доматено пюре и брашно. Мъж ми задължително слага и джоджен.
Като живеех при баба ми на село много често децата от улицата се събирахме някъде и си правехме боб в гърне. Тогава слагахме и стрък коприва.
Само веднъж у нас съм правила боб в гърне.

Мама е язваджийка. И веднъж ме накара да оставя малко боба да поври и да сложа сода, да паднели люспите. 1 час не можах да го изчистя. Това ми беше 1вия и последния опит за махане на люспи Simple Smile

# 4
  • Мнения: 27 524
Това ми беше 1вия и последния опит за махане на люспи Simple Smile

Много лесно се бели, аз редовно беля за малкия, а и за нас, но да не е от най-ситния, де.  Grinning Особено родопския става за минутки. Сварявам го леко боба, колкото да се набръчкат люспите и малко да омекне и след това като стиснеш зърното в единия край люспата сама се съблича от раз. Става лесно и бързо  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 1 802
За мен готвенето на боб е хамалогия, ама аз сама си го я правя хамалогията. Накисвам го от вечерта, хвърлям три води  Tired Прибавям лук, моркови, пиперка ако ми се намира и така го оставям да се свари, почти накрая добавям домати. Запържвам лук, брашно, червен пипер и прибавям към боба. Подправката ми е джоджен, друга на боба не слагам. Пръцкането към рецептата ли да го запиша, че се чудя  Mr. Green  Laughing

# 6
  • Мнения: 769
Аз го правя на фурна.

# 7
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
Кисна го от вечерта. Хвърлям и първата вода. Варя го с лук, чушка и морков. От подправките слагам само джоджен. Когато е готово всичко, запържвам в олио червен пипер или доматено пюре с малко брашно и прибавям в тенджерата с боба.

# 8
  • Мнения: 13 187
Кисна го и аз от вечерта, измивам го, добавям много малко вода и като заври я изхвърлям- така три пъти. После /в тенджерата под налягане/ го варя с много лук, моркови, джоджен и девесил, понякога слагам и целина. Като е сварен му добавям доматки и червен пипер и повира с тях още 5-10 минути. Става много бързо. Когато имам време го пека на фурна като го наръсвам с много лук, нарязан на полумесеци, маслини, домати и подправки. Правила съм и пържен по велинградски- с много едър боб, много е вкусен. Готвила съм го със свински ребра, с наденички, с бекон. Но най- много обичам боб с кисело зеле!

# 9
  • Мнения: 27 524
Аз го правя на фурна.

И аз много харесвам боб на фурна, с много лук отгоре  Blush

Ето го тук  Simple Smile

А големия си го правя на салатка с лук   chef

Последна редакция: нд, 09 мар 2008, 19:14 от Блонди

# 10
  • София
  • Мнения: 18 679
Кисна от вечерта. Изхвърлям тази вода и слагам на котлона, на сууупер слабо - 1-2 от девет степени, с лук и олио. Като се посвари бобчето, подправям с джоджен, девесил, целина и магданоз. Накрая слагам доматки и сол. За чорбичка - стига толкова. Ако ще го правя на яхния, оставям да му поизври водата, да остане по-гъстичко и правя запръжка. В малко олио слагам 2-3 лъжици брашно и 1-2 лъжици червен пипер. Пържа 30-40 секунди до минута, замирисва много вкусно, непрекъснато бъркам и изсипвам сместа при боба. Връщам на котлона всичко за още 5 минутки да се сгъсти и готово.

# 11
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Днес сготвих боб.Вече няколко пъти купувам боб от една баба на пазара.Изобщо не го кисна предварително,много бързо увира и е много вкусен.
Първата вода винаги изхвърлям.След това,когато заври водата прибавям лук,морков и пиперки-на дребно.Оставям така да си ври на умерен огън.Накрая прибавям джоджен и сол на вкус,правя запръжка от брашно,червен пипер и лютеница или доматено пюре.
Който желае може да прибави и бекон,на дребно нарязан.

# 12
  • Мнения: 27 524
Пръцкането към рецептата ли да го запиша, че се чудя  Mr. Green  Laughing [/color]

А, не е към рецептата  Stop Laughing То не е задължително, при мен поне никога не се случва от боб. Има си обяснение от какво се получава, ако на някого му е интересно, ще пиша  Hug

# 13
  • Мнения: 22 867
Една по-стара тема   за приготвяне на боб, има интересни рецепти. Препоръчвам да опитате тази на Иван Лечев.

# 14
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
Пръцкането към рецептата ли да го запиша, че се чудя  Mr. Green  Laughing [/color]

А, не е към рецептата  Stop Laughing То не е задължително, при мен поне никога не се случва от боб. Има си обяснение от какво се получава, ако на някого му е интересно, ще пиша  Hug
Блонди, то тва е най - голямата тайна, сподели Praynig
Аз слагам захар

# 15
  • Мнения: 845
За да не пръцкаме в първата вода слагам 1 ч.л. сода бикарбонат и варя 20 мин. След това сменям водата и слагам вече подправките.

# 16
  • Мнения: 1 802
Пръцкането към рецептата ли да го запиша, че се чудя  Mr. Green  Laughing
А, не е към рецептата  Stop Laughing То не е задължително, при мен поне никога не се случва от боб. Има си обяснение от какво се получава, ако на някого му е интересно, ще пиша  Hug
Блонди Пиши  Simple Smile на мен ще ми е интересно. То не можем да си говорим за боб и да оставяме настрана... другото Mr. Green
За да не пръцкаме в първата вода слагам 1 ч.л. сода бикарбонат и варя 20 мин. След това сменям водата и слагам вече подправките.
Ей на! Туй съм го правила, ама не ми действа  Twisted Evil И много обичам боб, ама се въздържам да ям поради тази му екстра.  Mr. Green

# 17
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
На нашите стомаси им е достатъчно да сложа лъжичка сода в първата вода, която сменям след завиране( водата, де).

# 18
  • София
  • Мнения: 11 700
Накисвам боба от вечерта /или пък сутринта,но да поседи 7-8 часа/.На сутринта изхвърлям тази вода.Добавям нова вода и слагам тенджерата с боба да заври.Когато заври изхвърлям водата и наливам нова.Отново  слагам тенджерата да заври и намалявам на слаб огън.Добавям лук,олио,червен пипер,джоджен,моркови,може и чушки.След известно време и домати,а по-към края и сол.

# 19
  • Мнения: 526
Накисвам го от предната вечер в гореща вода.  Преди да го сложа да се вари, му сменям водата. Варя го на умерен огън и в тенджерата под налягане. Когато кипне, му сменям пак водата и оставям да кипне още веднъж. Когато видя, че е сварен добре (зърната да се размазват между пръстите ми), добавям сол, чубрица, джоджен и малко мащерка, олио. Оставам да поври с подправките около 15 минути. През това време запързвам червен пипер и така правя запръжката на боба. После гладни като вълци, сядаме и нападаме боба. Т.е. мъжо, аз боб не обичам .

# 20
  • Мнения: 5 001
Пръцкането към рецептата ли да го запиша, че се чудя  Mr. Green  Laughing
А, не е към рецептата  Stop Laughing То не е задължително, при мен поне никога не се случва от боб. Има си обяснение от какво се получава, ако на някого му е интересно, ще пиша  Hug
Блонди Пиши  Simple Smile на мен ще ми е интересно. То не можем да си говорим за боб и да оставяме настрана... другото Mr. Green
За да не пръцкаме в първата вода слагам 1 ч.л. сода бикарбонат и варя 20 мин. След това сменям водата и слагам вече подправките.
Ей на! Туй съм го правила, ама не ми действа  Twisted Evil И много обичам боб, ама се въздържам да ям поради тази му екстра.  Mr. Green
В кръга на шегата....това е музикалното растение с три букви,което дава тон в мажорна тоналност.... hahaha  hahaha  hahaha

Иначе по темата и аз не съм забелязала да има звукови сигнали от боба.Блонди моля те разкажи повече.... Praynig

# 21
  • Мнения: 28
Аз готвя боба по следния начин. Предпочитам по-дребния боб. Наксивам го в хладка вода поне за 10-12 часа, обикновено от вечерта и да е готов за следващия следобед. Изхвърлям водата, в която е киснал и в нова го "размачквам" с ръце (така правя и с лещата). Слагам го на котлона и след като заври го изчаквам 5-10 минути и му изхвърлям водата. В новата вода вече слагам малко сол, чубрица и джоджен, колкото и странна да ви се вижда комбинацията от тези две подправки), доста лук и моркови. Забравих да кажа, че го готвя само в тенджерата под налягане. Варя го около час, след завирането му. След като разхерметизарам тенджерата добавям олиото (по принцип така процедирам с олиото за всички манджи) и връщам тенджерата отново на котлона като го усилвам до края за около 10-15 минути. Така той сам се "размътва". Не добавям домати (почти съм изключила консервите домати в готвенето, с изключение на две манджи) и не правя запръжка. Peace

# 22
  • БГ
  • Мнения: 1 161
Аз май съм единствената, която слага картоф в боба?!? Моят начин на приготовление е следния: Не кисна боба, варя го около час и хвърлям водата. В боба с втората вода слагам нарязана на ситно глава лук и олио, оставям да поври около половин час. Добавям нарязани на ситно морков и картоф. Когато всичко е сварено, боба вече доста се е и посгъстил. Добавям малко доматено пюре, една лъжица "10 зеленчука" на Маги, чубрица и това е, боба е готов! Не правя запръжка и не прибавям брашно!

# 23
  • Мнения: 195
Ето как варим боба у дома:
Слагаме в тенджера студена вода и добавяме боба. След като заври изхвърляме водата. Слагаме отново студена вода и чакаме да заври. След завиране отново изхвърляме водата и така още един път. След това изхвърляме боба и водата и изваждаме пържолите.(Това бе в кръга на шегата). Joy
Иначе готвя боба по най-традиционния начин. Бобче, моркови, лук - докато уври добре, след това добавям домати, правя студена запръжка с олио, брашно и червен пипер и добавям. Любимата
подправка за боба е чубрицата.
Има дни обаче , в които сварявам само боба и след това запържвам лук, брашно и червен пипер.

# 24
  • София
  • Мнения: 5 074
Аз пък имам две рецепти за боб.
Първата - боб чорба.
Накисвам боба вечерта, на сутринта изхвърлям водата.Наливам малко водичка, завира и пак изхвърлям.
Наливам вода, притурям лук, нарязан на по-едричко, червена чушка и олио.
Като се посвари бобчето, слагам домати, нарязани на дребно, сол, червен пипер и джоджен. и оставям да се свари.
Втората рецепта е боб на фурна.
 Повтаря се  накисването  и пр. сутрешни процедури.
В тавичката,  в която ще се пече боба , запържвам една голяма глава лук, една червена чушка,червен пипер, прибавям отцедения боб и домати, нарязани на дребно, овкусявам с джоджен, наливам останалия сос от варенето и прибавям пикантина на вкус.
На моето семейство се харесва, да ви е сладко Grinning

# 25
  • Мнения: 281
Не хвърлям 1вата вода. Мия хубаво и слагам в тенджера под налягане. След сваряването добавям почти всякакви подправки, моркови лук и т.н. Запържвам с лук, червен пипер, доматено пюре и брашно. Мъж ми задължително слага и джоджен.
и аз така го правя  chef

# 26
  • Мнения: 533
За мен готвенето на боб е хамалогия, ама аз сама си го я правя хамалогията. Накисвам го от вечерта, хвърлям три води  Tired Прибавям лук, моркови, пиперка ако ми се намира и така го оставям да се свари, почти накрая добавям домати. Запържвам лук, брашно, червен пипер и прибавям към боба. Подправката ми е джоджен, друга на боба не слагам. Пръцкането към рецептата ли да го запиша, че се чудя  Mr. Green  Laughing


Така го правя и аз  Peace

# 27
  • Мнения: 1 352
Бобът ми става вкусен и без запръжка.
Накисвам го от вечерта. На другия ден го сварявам, изхвърлям водата. Сипвам нова и пак го слагам да ври, добавям нарязани лук, морков, чушка. В купичка сипвам доматен сок (повечко, по-вкусен ми е боба после) и размивам брашно с него. Добавям към боба и оставям да покъкри още малко. Подправям с чубрица или джоджен.

# 28
  • In the jungle out there..
  • Мнения: 1 252
Аз пък слагам всичко на веднъж Mr. Green Наречете ме мързелива, ама това ми една от най-бързите манджи Rolling Eyes

Накисвам от вечерта, понякога забравям...В първата вода слагам 1 ч.л. сода бикарбонат, оставям да поври малко. През това време нарязвам лук, морков, печена чушка, сурова чушка, домати. Изхвърлям содената вода, измивам боба, връщам го на котлона с нова вода, поне 3 пъти повече от обема на боба, предварително кипната в каната, слагам всички зеленчуци + джоджен, чубрица, целина, магданоз, сол, червен пипер, затварям тенджерата (под налягане), като писне, намалявам котлона на 2 (от общо 4 степени) и след 40 минути ядем боб Grinning Не се занимавам с никакви запръжки. Получава се нещо м/у чорба и яхния, така най-много го обичаме. Не понасям разварен на каша боб Sick

Понякога го правя и на фурна, рецептата съм дала в едноименната тема Peace

# 29
  • Мнения: 6 390
Бобът ми става вкусен и без запръжка.
Накисвам го от вечерта. На другия ден го сварявам, изхвърлям водата. Сипвам нова и пак го слагам да ври, добавям нарязани лук, морков, чушка. В купичка сипвам доматен сок (повечко, по-вкусен ми е боба после) и размивам брашно с него. Добавям към боба и оставям да покъкри още малко. Подправям с чубрица или джоджен.
не прочетох всичко, но това отоговаря и на моето готвене  Grinning

# 30
  • Мнения: 595
Боб само в гювеч!
Накисвам го от вечерта,слагам лук,моков,домати,чесън(цели глави или скилидки),джоджен,босилек,мащерка,чубрица,олио,червен пипер,сол и мъничко захар+2-3 чаши вода,(може и нещо лютичко).Не запържвам.
След 2 часа елате да видите!!!

# 31
  • Мнения: 1 122
Аз го правя така:

Пържен боб с пушени свински гърди

1 купичка боб
2 глави лук
4 с. л. олио
2 с. л. червен пипер
2 с. л. подправка за боб
0,250 мл. смлени домати
2 сухи чушки
сол
700 гр. пушени гърди
2-3 с. л. брашно

Измивам боба и го накисвам от вечерта. На другия ден го изцеждам и слагам в тенджера със студена вода. Прибавям нарязания лук, олиото, пипера и чушките. 15 мин. преди да е сварен слагам подправката за боб, доматите и солта и така ври докато се свари напълно.
В тиган сипвам малко олио и изпържвам нарязаните на филийки гърди. Изваждам ги и в същата мазнина сипвам боба (не трябва да е много воден). Размивам брашното с малко вода и изсипвам в тигана върху боба и бъркам. Оставям да ври на слаб огън да се сгъсти.


# 32
  • Мнения: 120
Аз да споделя как готвя моят боб на фурна.

Значи сварявам фасула, слагам го в една тава, към него добавям нарязани  кисели краставички, печени чушки, моркови, пушени ребра / или някакво друго пушено месо/, подправям го с гьозум, сол, малко олио, малко доматен сок и  мъничко водичка слагам, разбърквам всичко това, покривам тавата с фолио и бум във фурната. Направо си облизвам пръстите.

# 33
  • Мнения: 1 283
Имам въпрос- защо няколко пъти ми се вкисва фасула. Готвя го по един и същи начин  newsm78

# 34
  • Мнения: 1 352
Имам въпрос- защо няколко пъти ми се вкисва фасула. Готвя го по един и същи начин  newsm78

От доматите, ако го оставяш на топло.

# 35
  • Мнения: 2 018
Към гоерпосочените рецепти ще добавя само, че аз слагам и 1ч.л. шарена сол и 2 скилидки чесън, лющян!
Блонди - чакам тайната срещу пръцкането  Laughing

# 36
  • София
  • Мнения: 1 312
Аз слагам гъби в боба,накрая преди да го дръпна от котлона и става много вкусно-печурки,челадинки или други каквити има. Иначе го прявя бял без червен пипер,с зехтин и малко краве масло.Слагам чушка,морков,лук/кромид и чесън/,чубрица,целина,джодж.и магданос.Един горски ни черпи с боб и  каза, че слага в боба 20 билки,ама какви не каза,само гъбите познах.И беше бял боба му,по скоро зелен от зеленини и билки.Но уникален на вкус.

# 37
  • Мнения: 463
Накисвам от вечерта, сменям водата и сварявам в тенджера под налягане с лук, морков и малко сушен чесън. Варя 20-22 мин. на много слаб огън. Запръжката ми всъщност не е точно запръжка, ами в горещ тефлонов тиган слагам джоджен и малко чубрица за много малко и слагам настъргани пресни/консервирани домати или салца и като поизври водата прибавям солта и зехтина, може малко вегета и брашно от манатарки/дава страхотен вкус/ и цялото това го изсипвам в сварения боб и го оставям да кипне и това е. Ако е много водата и трябва да сгъстя слагам разтворено във вода брашно или запичам брашното с подправките според зависи.
А пръцкане няма ако изхвърлям  първата вода след завирането, но всичкото зависи дали имам време Embarassed Вкусният боб става като се вари дълго и е в големи количества, защото така процеса е бавен, но у нас големи количества не се изяждат затова напоследък се изхитрявам и сварвам 1 кг боб и го разделям на 3. 2те останали порции замразявам и застройвам за 10-15 мин за някоя вечеря - хем е "прясно" сготвено и вкусно - хем става бързо.

# 38
  • София
  • Мнения: 3 675
Варя боба 30-40 мин в тенджера под налягане,без накисване
Изхвърлям водата и го измивам.Слагам го в обикновенна тенджера,добавям вода, настъргани моркови,лук,чушки и домати/ако имам готова такава смес от зимнината на мама е супер лесно, а и не е настъргано, а нарязано и сварено/,като заври слагам сол
В тиган запържвам червен пипер,брашно,масло и малко дом. пюре
Прибавям запръжката и оставям да заври.
Подправките ми са от джоджен и чубрица, и малко пикантина
И аз го обичам много гъст, а и по възможност с нещо пушено в него Mr. Green

# 39
  • Мнения: 27 524
О, ето ме, забравих. То не е тайна, обяснение е  Simple Smile
Музиката от бобовите разстения безпокои преди всичко хората, при които липпсват ензимите за разпадане на алфа-галактозидите. Както има хора, които нямат ензимите за разграждане на алкохола - японците, баща ми...  Laughing И както повечето хора губят след 3-годишна възраст ензимът за прясното мляко, поради което не е добре да се пие сурово прясно мляко от възрастни хора, така и за бобовите.
Та, алфа-галактозидите са несмлени захарни вещества, които действат на чревните бактерии като валериан на котка  Grinning - те се размножават експлозивно в на тези хранителни остатъци и предизвикват газове, напъват чревните стени, създават некомфортни усещания. Затова при някои хора бобовите растения не предизвикват музикално оформление, нищо, че набиват гърмяща трева  Simple Smile
За безензимните екпезмпляри методът за намаляване на гърменето се казва метод на Олсон - зърната се измиват добре. След това се заливат с вряща вода и киснат най-малко 4 часа. След това се хвърля водата и се сваряват в чиста.  Също така спомага добавянето към боба на кимион, смин и кориандър (но не знам дали си вървят както подправка към бобови  Thinking). Това е  Hug

# 40
  • Мнения: 224
аз го измивам добре слагам го да заври изхвърлям първата вода след това слагам лук,олио ,морков и чушка ако имам и го заливам с гореща вода и го оставям на слаб огън в тенджерата под налягане към края когато е полу готов слагам доматите и солта оставям да се довари и правя запръжка от олио ,брашното запържвам после слагам червения пипер и смесвам и като го спра  му слагам джоден .

# 41
  • Мнения: 1 150
аз го измивам добре слагам го да заври изхвърлям първата вода след това слагам лук,олио ,морков и чушка ако имам и го заливам с гореща вода и го оставям на слаб огън в тенджерата под налягане към края когато е полу готов слагам доматите и солта оставям да се довари и правя запръжка от олио ,брашното запържвам после слагам червения пипер и смесвам и като го спра  му слагам джоден .
A след това го мятам във фурната с пушени ребърца  Simple Smile

# 42
  • Мнения: 224
аз го измивам добре слагам го да заври изхвърлям първата вода след това слагам лук,олио ,морков и чушка ако имам и го заливам с гореща вода и го оставям на слаб огън в тенджерата под налягане към края когато е полу готов слагам доматите и солта оставям да се довари и правя запръжка от олио ,брашното запържвам после слагам червения пипер и смесвам и като го спра  му слагам джоден .
A след това го мятам във фурната с пушени ребърца  Simple Smile
никога не съм пробвала във фурната но ще пробвам тези дни Peace

# 43
  • Мнения: 1 520
Ето любимата ми рецепта с боб. Пуснах я и в друга тема, но ще я сложа и тук:

КРЕМ-СУПА ОТ БЯЛ БОБ (много вкусно)

Задушете в по-голям съд ситно нарязани: 2-3 скилидки чесън, 1 средно голяма глава лук, 1 среден стрък праз, 2 стръка целина, 3-4 супени лъжици олио, зехтин или и двете заедно. Прибавете сухи подправки по ваш избор и вкус: джоджен, риган, чубрица. Към зеленчуковата смес се прибавя 600 грама бял боб. След като кипне, се оставя да ври към 15 минути. После се пасира до идеална гладкост и пак се кипва. Накрая се сервира в купички и се гарнира с настърган пармезан (може кашкавал или сирене) и магданоз.

# 44
  • Мнения: 3 312
ох, ooooh! ще се пробвам довечера и аз да направя боб  Peace много лесно ми се вижда

# 45
  • Мнения: 329
И аз го приготвям гъст и добавям малко захар, за подправките : джоджен и малко девисил. Много обичам боб с пушени гърди или друго пушено месо, което слагам още при варенето, аромата е страхотен. Накрая слагам запръжка с червен пипер и брашно.

# 46
  • Мнения: 1 440
Последните 2 пъти го готвих в гювеч и стана разкошен  chef
Накиснах от вечерта, после го сложих да се вари с щипка хл.сода ... като хвърлих първата вода и го варих около час и нещо, но на много бавен огън (на моята печка от 1-9 аз готвих на 4 степен). След това го изсипах в гювеча и сложих от водата само да го покрие 1 пръст. Прибавих кромид лук, 1-2 скилидки чесън, доста червен пипер, малко сол, 2 кренвирша и няколко парченца домашна луканка, джоджен разбира се, 2 щипки чубрица, малко олио. Затворих го и във фурната на 140 за около 2-2,5 часа. От време на време ги проверявах как е на сол и дали е сварен, но като цяло си се готвеше сам. Стана много вкусен и гъстичък, както го обичаме, а не чорбалив (иначе с повече вода и другият вариант е доста сполучлив Peace).

# 47
  • Мнения: 375
 Е тук не мога да не се запиша Laughing, тъй като при другите Ви кулинарни магии са пълна нула, но боба ми е стихия. Лично аз винаги забравям да го накисна, затова по стар изпитан начин сменям водата три пъти - става бавно, но сигурно Naughty. Подправките слагам винаги най - накрая /в обилни количества, но без домати/. Обичам си боб яхния, въпреки че като една от съфорумките по - горе любимият винаги се надява и на боб - чорба!!!
    Тъй като гледам някои искат да белят люспите - наскоро в един магазин видях да продават боб без люспи - така че хората са измислили решение и за хора с по нежни стомаси, но незнам дали става сполучлив Thinking - май ще го пробвам.
  А за пръцкането след боба - това си е част от "ритуала" за похапване на боб Joy

# 48
  • Мнения: 1 352
Накиснала съм един боб за утре, мисля в гърнето да го правя и използвам темата, за да задам един въпрос: Какво ще стане ако му нарежа пащърнак newsm78?

Общи условия

Активация на акаунт