Търся идея за празнично българско ястие

  • 5 031
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 549
nana77 ако не те затруднявам пусни тази рецепта че ме заинтригува.Моля те. Praynig

# 16
  • Мнения: 22 867
nana77 ако не те затруднявам пусни тази рецепта че ме заинтригува.Моля те. Praynig

Докато nana77 даде нейната рецепта, да похваля пьлнено пиле в гювеч на ani metcalf , което правих и се хареса много. Само пропорциите трябва да се съобразят според пилето, което ще пълните.

# 17
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Предястие - пълнени сухи чушки с боб или с булгур, ако не намериш сухи чушки пълнени тиквички или патладжани с кайма, лук, морков и домати. Може и шопска салата, ама незнам дали ще намериш бг сирене, с фета вкуса е друг и му казват гръцка салата  Confused
Основно - агнешка плешка с джоджен, ако успееш да я напълниш с дреболии(ако намериш) ако не само така, в сос от вино, и мажеш с масълце плешката да не стане суха. Иначе в тавата добавяш цели пресни картофки, хем вкусно, хем лесно  Wink
Следястие - плато сирена(това не етипично бг ама хайде)  Mr. Green
Ооо, сетих се тук имаше много готина рецепта за пататник и клин, страхотно следястие са, че и предястие де, ще потърся линк към темата -> цък
Десерт - крем карамел сервиран обърнат с топка сладолед

Последна редакция: ср, 12 мар 2008, 11:57 от Камамбер

# 18
  • Мнения: 549
Labrex, благодаря ти за страхотната рецепта. /ще се пробва/         newsm51.                Можеш да направиш пълнени пиперки с кайма/лестно,вкустно и засища стомасите/,кебап в/у ориз., КАРТОФЕНИ КЮФТЕТА . А ако разполагаш с време  и ти се занимава ти предлагам:тиквеник,мляко с ориз.    newsm78

# 19
  • Мнения: 1 909
Леле, страшни сте, ужасно огладнях, докато четях всичките предложения! Grinning И се размечтах за истинска българска трапеза...

Тука малко трудно мога да я направя толкова истинска, а и не всички неща вървят. Май пак към агнешкото ще наклонят везните -

Джаста Праста, я кажи за това агнешко със сос от пасиран лук, например?

Размишлявам и върху пълнените чушки, но не е много сезона, а пък и има една баба, която не може да яде чушки Close  Миналата година бях правила чушки бюрек, а за нея специално патладжан-бюрек.

Няма ли някакво ястие като капама, с различни меса, но вътре с лозови сърмички, вместо зеле...  newsm78

Asyalein, кажи за тези рулца от патладжани, как ги правиш?
 
А чомлек е телешки джолан с разни зеленчуци в глинена тенджера. 

За десерт ще има торта, а предястието ще зависи от това на какво ще се спра за основно...

# 20
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Asyalein, кажи за тези рулца от патладжани, как ги правиш?
 

патладжанът го режеш на филии надълго. оставяш да му падне черната вода.
мажеш с малко зехтин или олио и слагаш в сух, добре загрят тиган.
така печеш от 2те страни.

после си правиш пълнеж. аз импровизирам: сирене с подправки, на ситно домат.

става с шунка и кашкавал
извара с подправки и орехи
риба тон с домат.
каквото се сетиш...

та слагаш плънката, завиваш на руло и слагаш една клечка за зъби да не се отваря. после поръсваш с кашкавал и запичаш да се разтече.

# 21
  • Мнения: 2 755
Пълнено пиле с ориз и други неща - рецепти много, печено  във фурна, със златна коричка и сервирано цяло. Много е вкусно и ефектно. Аз за празник правих и соленото руло от парено тесто- рецепта взета от форума. Пак е много ефектно, лесно и много вкусно, но е предястие.
Извинявай за въпроса, ама защо за рожден ден на детето, си правиш труда да каниш и да готвиш за целия род, че после и да чистиш след тях? Аз съм правила тая грешка и вече си знам урока Laughing

# 22
  • Русе
  • Мнения: 1 193
Агнешко със сос от лук и гъби

   Месото се нарязва на порции,запържва се леко в олио(да добие златиста коричка тук-там)Изважда се от мазнината,ако е много се отлива част от нея.В остатъка се задушават 5-6 глави ситно нарязан лук,1-2 моркова настъргани или ситно нарязани,1с.л дом.пюре,брашно за згъстяване,долива се гореща вода или бульон.Пасира се.Отделно се запържват в масло дребно нарязани гъбки,докато станат златисти и леко хрупкави.Заедно с месото се прибавят към соса.Слага се джоджен,чер пипер,2-3 зърна бахар,сол на вкус.Затваря се и се вари/пече около час минимум,в тенджера под налягане 40мин са достатъчни.Поръсва се с магданоз по желание.
Аз го готвя в тенджера под налягане за неофицялни случаи и в гювеч за гости.

Когато само пека агнешко го намазвам със кашичка от брашно,червен пипер,джоджен,чер пипер,сол,2-3 с.л олио,няколко капки лимон,1 с.л мед,1 с.л водка/ракия и водичка.пека под фолио минимум два часа и после около 20-30мин за загар.Става превъзходно.

# 23
  • Мнения: 5 001
А мусака дали ще одобрят гостите ти?

# 24
  • Мнения: 1 909
Asyalein, мерси! Hug Дори да не ги направя този път, ще си ги запомня тези твои патладжани за като стане малко по-сезон! Харесва ми, че може да се импровизира с плънката.

TheNMaster, в тази връзка да ти отговоря - нашенската мусака с картофи тук нещо не се тачи много (освен от сина ми  Grinning), защото правят мусаката с патладжани. Става много хубаво, но не е никак същото.

Джаста Праста, благодаря ти!  Heart Eyes

Их пък и ти, Acer, тя не е чак толкова голяма родата, а и това е един от малкото поводи да ги въведа в българската кухня. Затова така усилено търся нещо по-интересно, вкусно и впечатляващо Laughing

# 25
  • Мнения: 5 001
Ахаааа,ясно...Ми де да знам така като гледам най-подходящо ми се струва мешаната скара,украсена подобаващо с предястия,мезенца ,салатки...Като гледам тука в битовите заведения как им сервират и се убиват да хапват чужденците....Шопска салата,Снежанка,(катък евентуално),ракийка и мешаната скара много върви с тях

# 26
  • ...до морето..
  • Мнения: 74
Правила съм тази рецепта от Бон апети,мисля че може да се направи и с прясно зеле.
  chef


  Пиринско вдъхновение



Списък на необходимите продукти:

1 пиле
300 г кървавица
300 г кайма
200 г свински гърди
100 г сланина
150 г ориз
1 кисела зелка
2 малки глави лук
1 с. л. червен пипер
сол


Начин на приготвяне:


      
1. От зелката се отделят няколко листа, останалото се нарязва на парчета. Лукът се нарязва наситно, поставя се в подходящ съд заедно с каймата и ориза. Овкусява се със сол и червен пипер и хубаво се омесва.

      
2. С една част от каймата се пълни пилето, с другата се приготвят зелеви сарми.

      
3. Сланината се нарязва на филийки и се поставя на дъното на глинен гювеч. Върху нея се слагат нарязаното зеле и пилето. Отстрани се подреждат сармите и свинските гърди. Кървавицата се нарязва и се нарежда върху пилето.

      
4. Налива се вода до нивото на продуктите. Гювечът се захлупва и се запечатва с тесто. Слага се в студена фурна, която се загрява на максимална степен. След 45 минути температурата се намалява на 100-150 градуса и се пече 2 - 2 1/2 часа.

# 27
  • Хасково
  • Мнения: 995
Днес в предаването бон Апети  Ив.Звездев направи следната рецепта Пълнени картофи с миш-маш и каза че я е приготвял точно на чужденци.

Списък на необходимите продукти:

за миш-маша:
100 г сирене
3-4 стерилизирани домата
2 печени чушки
1 глава лук
1 яйце
6-7 с. л. олио

за пюрето:
3-4 картофа
1 белтък
1 ч. л. сол

за панировката:
1 яйце
1 жълтък
5-6 стръка магданоз
брашно за овалване
олио за пържене
Списък на необходимите продукти:

за миш-маша:
100 г сирене
3-4 стерилизирани домата
2 печени чушки
1 глава лук
1 яйце
6-7 с. л. олио

за пюрето:
3-4 картофа
1 белтък
1 ч. л. сол

за панировката:
1 яйце
1 жълтък
5-6 стръка магданоз
брашно за овалване
олио за пържене
Списък на необходимите продукти:

за миш-маша:
100 г сирене
3-4 стерилизирани домата
2 печени чушки
1 глава лук
1 яйце
6-7 с. л. олио

за пюрето:
3-4 картофа
1 белтък
1 ч. л. сол

за панировката:
1 яйце
1 жълтък
5-6 стръка магданоз
брашно за овалване
олио за пържене
Начин на приготвяне:
1. Лукът и печените чушки се нарязват надребно, сиренето – на кубчета.
2. Олиото се загрява в дълбок тиган, сипва се лукът и се запържва до златисто.
3. Добавят се чушките, разбърква се, налива се малко гореща вода и се оставя да се задуши.
4. Доматите се обелват и се прибавят към сместа.
5. Чупи се яйцето, сипва се сиренето, бърка се още малко и се сваля от котлона.
6. Картофите се сваряват небелени, след това се обелват и се намачкват с преса.
7. Прибавя се белтъкът, посолява се и отново се намачква.
8. От пюрето се оформят тънки питки, във всяка се сипва по малко от миш-маша и се завива, така че да се придаде формата на истински картоф.
9. Овалват се последователно в брашното и в смес от разбито яйце, жълтък и нарязан магданоз.
10. Пържат се на маслена баня до златисто. /така е вписано в сайта -той ги изпържи/
Излеждат много вкусни!
 

# 28
  • Мнения: 2 755
За 10-15 човека може да вземеш малко прасенце или агънце и да го опечеш цяло. Агнето пълнено, а прасето с лимон в устата. Сигурно не са виждали такова нещо Grinning

# 29
  • Мнения: 301
Ако имаш сач може да импровизираш и е доста оригинално http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=264431.0

Общи условия

Активация на акаунт