SOFIBOR ?!

  • 8 557
  • 24
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 96
Има ли някой запознат, който може да ми каже как точно индекса Sofibor влияе на банковите кредити? Имам потребителски кредит - 14 000 лв. за 8 години с погасителна вноска 195 лв. Днес поисках разпечатка от банката и установих, че за година и половина от първата вноска до сега, размера й се е покачил на близо 215 лв.  #Cussing outЗнам, че съм подписала договор и съм на плаващ лихвен процент, но все пак възможно ли е изведнъж да ми вдигнат вноската с 20 лв., което направо си е 10 процента и то върху вече договорените 7,6 процента?! Че аз така с тези увеличения накрая ще върна пари като за ипотечен кредит!!! На въпроса защо е толкова голямо увеличението, служителката отговори, защото ми била голяма сумата!  Като се прибрах и се порових малко, установих, че 3-месечният SOFIBOR, с който ми е вързана лихвата по договор, за последната 1 година се е увеличил с един пункт, а не с 10... #2gunfire
Права ли съм или нещо бъркам?

# 1
  • Мнения: 4
Аз съм в абсолютно същата ситуация с тази разлика, че вноската по кредита е увеличена с близо 60 лв. Обяснението, което получих от банката е, че съгласно Общите условия по договора за ипотечен кредит, кредитора може едностранно да определи лихва в по-висок процент при условие, че базовия лихвен процент се повиши с повече от два пункта. Кредитите, отпуснати в лева се олихвяват с лихвен процент равен на базовия лихвен процент /SOFIBOR/ плюс съответната надбавка, определена в договора. И тъй като към настоящия момент SOFIBOR се е повишил с повече от два пунка, съответно и лихвата по кредита се е увеличила с два пункта.

# 2
  • Мнения: 654
аз също имам кредит с плаваща лихва .увеличението беше  с 60-70 лева.когато взех кредита SOFIBOR беше 4.05 а сега е доста по висок.вноската от 650лв. стана около 710-720

# 3
  • Мнения: 96
miama, така е, но сумата за която говоря не е 2 пункта, а близо 10! Или аз някъде бъркам в сметките. Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 4
svetlan4o, с така получената нова лихва олихвяват цялата остатъчна главница по кредита. Аз също още съм афектирана, още повече след обяснението на служител на банката, че такова увеличение ще е тенденция, т.е. всяка година ще бъдат преизчислявани вноските по кредита и то в посока увеличение. Лошото в случая е, че след подписването на т.нар. Общи условия по договора за банков кредит, кредитополучателя, т .е. аз, се съгласявам кредитора да променя едностранно лихвата по кредита. Замислям се за рефинансиране на кредита от друга банка. От всички проведени разговори с банкови служители обаче стигам до извода, че след предлаганата и широко рекламирана ниска лихва и хиляди други промоции, в крайна сметка след определен период /обикновено една година от отпускане на кредита/ вноската се преизчислява.

# 5
  • Мнения: 654
мина една година от както взех моя кредит и от банката ме уведомиха че може да има преразглеждане.когато отидох банката ми намали лихвата с 1.5%,и така пак се върнах на старата вноска.

# 6
  • Мнения: 52
Наистина през последната година индексите доста се увеличиха, затова се увеличава и лихв.%, на теб ти се струва че е с 10%, защото лихвата е в/у цялата остатъчна сума на кредита - главница. Потребителските кредити по принцип се изплащат на анюитетни вноски, при тях в началото се изплаща предимно лихва и много по-малка част от главницата, така че ако си в началото на кредита си е твърде вероятно да си изплатила доста малка част от главницата. Според мен по-добър вариян е да поискаш самата банка да ти преразгледа кредита и да ти смъкнат малко лихв. процент. Аз лично не съм запозната някъде да предлагат фиксирана лихва, така че и да го рефинансираш  в друга банка пшак ще ти вдигнат лихвата (тъй като тези индекси продължават да скачат) и само ще платиш наказателна такса.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 104
Момичета, ще споделите ли за кои банки става въпрос, ако не е тайна?
Аз имам в ОББ, увеличението ме чака от 01/03...

# 8
  • Мнения: 1 152
И на мен преди 4 месеца ми вдигнаха месечната вноска с 20%, на една колежка от този месец също. Промяната идва от повишаващия се SOFIBOR индекс с повече от 2 пункта, каквато е и бъдещата тенденция за съжаление.

# 9
  • Мнения: 96
Според мен по-добър вариян е да поискаш самата банка да ти преразгледа кредита и да ти смъкнат малко лихв. процент.

Yoghurt, как точно може да стане това - с кого трябва да преговарям?
Иначе напълно споделям останалото - рефинансирането е временно решение на проблема. Днес говорих с кредитната ми инспекторка, която също е в майчинство, та ще трябва да се срещна с някой друг и да си видя погасителния план. Това, което успях да установя досега е, че той вероятно е напълно променен, не в мой интерес разбира се, и се оказа, че дори е възможно да са ми променили срока на договора, което направо ме изуми! Иначе е точно така - олихвяват ти цялата оставаща сума с новия процент. А банката е Уникредит сега, а кредита е теглен от Хеброс.

# 10
  • София
  • Мнения: 4 884
Момичета, SOFIBOR и ЕURIBOR са индекси, към които са "вързани" вашите плаващи лихви, съответно за 3 и 6-месечни периоди.
SOFIBOR е индекс, който е свързан с левовоте, а ЕURIBOR- с евровите кредити. Преди няколко години SOFIBOR индекса не е съществувал, и всички лихви на кредити, независимо от валутата им, са били вързани към ЕURIBOR-а. Ако кредита ви е в долари, индекса се казва LIBOR.
Тези индекси се "пускат" от БНБ, и вашата Банка няма вина за това, което се случва. Вие реално сте подписали договор за плаваща лихва, която се сменя на всеки 3 месеца (за левови кредити), и на 6 месеца ( за еврови). На всеки такъв период, би трябва да получавате в банковата си поща нов погасителен план за следващите три или шест месеца.
За съжаление тези индекси никога не намаляват, а напротив-главоломно скачат все по-нагоре.
Незнам какви условия предлагат всички Банки, но моите наблюдения са, че всички "големи" кредити, които се отпускат, са с плаващи лихви, тъй като съответно са за по-дълъг период от време, и политиката на банките е , че те не могат да се фиксират за години напред.

# 11
  • Мнения: 654
тази тема е започната от друг,но много ме вълнува и ще я следя.дано има повече мнения.всичко е така както е казано от gabiplus.аз работя с прокредит банк и съм много доволна.

# 12
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
И аз съм в това положение. За една година SOFIBOR-a скочи с над 2 пункта. Вноската ми беше 360 лв преди година,а сега е 440 лв.
Всеки месец е различна сумата,защото и въпросният индекс расте.

# 13
az v mometna 6te teglq kredit ot banka i mi predlagat ili da e plava6ta sled parvata ili sled 15 ta godina i neznam kakvo da pravq.vnoskite prez parvata godina sa po niski no ako sled tova trqbva da pla6tam mnogo pove4e nqma da si struva.no ako sled tova 6te padat kaktoe v evropeiskit e strani koeto silno se samnqvam po izgoden e drugiq variant.ako nqmakoi moje da mi dade savet 6te mi bade mnogo polezen,za6toto vse pak stava vapros za ipote4en kredit za 30 godini,blagodarq predvaritelno

# 14
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Дай повече параметри за двата варианта. Бъди сигурна,че лихвите няма да паднат. нали виждаш какво се случва в САЩ?
 Но таксите ,застраховките също са важни. Дай повече инфо.
И пиши на кирилица.

# 15
  • София
  • Мнения: 2 104
Мъжът ми вчера получи смс, че месечната вноска по заема се променя от 242 на 248 лв.

# 16
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
След малко отивам в банката и ще ви кажа благодарение на софибор-а ,колко се е вдигнала вноската. Направо не ми се мисли вече Crazy

# 17
  • Мнения: 552
За SOFIBOR нямам никаква информация, но при моята вноска по ипотечен кредит в ОББ увеличението не е голямо (от 143 на 145 лв.) Надявам се да е последно, де  Crazy поне в обозримо бъдеще... Whistling

# 18
  • Мнения: 1 152
Добре де, може ли някой да ми каже как да си правя сама сметка с колко се повишава СОФИБОР от сайта на БНБ? Кое точно да гледам от този линк, реда с котировката на моята банка ли?

# 19
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Добре де, може ли някой да ми каже как да си правя сама сметка с колко се повишава СОФИБОР от сайта на БНБ? Кое точно да гледам от този линк, реда с котировката на моята банка ли?
Би трябвало за воята банка. Най-добре се обаждаш в банката и служителката ти казва колко ти е л% още след като ти мине предната вноска. Поне при мен е така.
Днес съм приятно изненадана,вноската ми е по-висока само с 1 лв. При 3 месеца с по 20 лв,това си е промоция Mr. Green

# 20
аз също имам кредит в прокредит и съм доволна. уведомяват ме редовно за промените и много читаво обясняват. имам лош спомен от уникредит.

# 21
  • Мнения: 592
Мили хора, да сте видяли банка да се мине - само фалира! Всичко се вдига, а като подписвате, не четете и сега се оплаквате. Едно време в училище ни учеха - 7 пъти мери, един път режи! Вътре сте каквото и да проверявате, и ще расте, не се и надявайте на друго! Дори познати от Испания се връщат, защото там с още по-големи темпове скачат вноските по кредитите, а те нали само чинийки мият. Та така - сори! Сметка се прави преди подписа! /не съм банкер, да не ме линчувате, ей!/ Гледайте да не сте обвързани със софибора и другите бори, има си и други условия! Но лихвата пак ще скача! Твоа бъдещето за няколко години!

# 22
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Notar,нещо не те разбрах newsm78 . Ти за кредит с постоянен Л% за 30 години да си чувал? Ако има дай го насам. И кои са другите условия, при които лихвата не се увеличава? Я ни просветли,че явно всички сме много заблудени. Тук не виждам някой да се оплаква,че е сгрешил. Всеки е чел и знае под какво се подписва. Когато си обвързан с банката за 20-30 год,не знам какъв ще си за да не те изтересува договора. Кой ще и гарантира,че БЛП няма да се променя често или дори веднъж в годината ,но с няколко пункта?

# 23
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 220
Момичета, SOFIBOR и ЕURIBOR са индекси, към които са "вързани" вашите плаващи лихви, съответно за 3 и 6-месечни периоди.
SOFIBOR е индекс, който е свързан с левовоте, а ЕURIBOR- с евровите кредити. Преди няколко години SOFIBOR индекса не е съществувал, и всички лихви на кредити, независимо от валутата им, са били вързани към ЕURIBOR-а. Ако кредита ви е в долари, индекса се казва LIBOR.
Тези индекси се "пускат" от БНБ, и вашата Банка няма вина за това, което се случва. Вие реално сте подписали договор за плаваща лихва, която се сменя на всеки 3 месеца (за левови кредити), и на 6 месеца ( за еврови). На всеки такъв период, би трябва да получавате в банковата си поща нов погасителен план за следващите три или шест месеца.
За съжаление тези индекси никога не намаляват, а напротив-главоломно скачат все по-нагоре.
Незнам какви условия предлагат всички Банки, но моите наблюдения са, че всички "големи" кредити, които се отпускат, са с плаващи лихви, тъй като съответно са за по-дълъг период от време, и политиката на банките е , че те не могат да се фиксират за години напред.
Изчерпателно!

Наистина лихвените проценти по по-големите и дългосрочни кредити са плаващи и обвързани към ОЛП /Sofibor  или Euribor/. Sofibor-ът през последната една годин аскочи с около 2 пункта мисля и това се отрази драстично на месечните вноски по обвързаните към него кредити. Не така фрапиращо е увеличението пр Euribor-a, но той - както стана ясно по-горе- е за кредити в евро.
Има обаче банки, в които лихвата за такава сума /14 000лв/ е фиксирана. КОгато кредитът е обвързан към плаващ лихвен процент, клиентът може да подаде молба в Банката, надбавката към него да му бъде намалена.

# 24
Съвсем случайно попаднах на дискусията и бих желала да поохладя страстите, доколкото ми стигат познанията и наблюденията Simple Smile
Първо малко теория: ОЛП (Основен Лихвен Процент) е инструмент на паричната политика, който се използва от Централната Банка (но не и нашата) за регулиране на паричното предлагане. При нас не е така, тъй като сме в режим на паричен съвет (т.н. валутен борд Simple Smile). ОЛП се задава от БНБ само и единствено във връзка с обслужването на външния ни дълг и по-конкретно за определяне на лихвите по редица облигации, емитирани преди 1997 г., когато сме се правели че знаем как се провежда монетарна политика и сме имали ефективен ОЛП. By the way, ОЛП (след горното обяснение) няма нищо общо с индексите SOFIBOR, EURIBOR, LIBOR, SOFIBID и т.н.
Да вземем SOFIBOR (Sofia Interbank Offered Rate) е осреднен лихвен процент, на които банките в България си обменят средства в лева - най-грубо казано, т.е. това е цената, на която те си купуват и продават пари (още по-грубо казано). SOFIBOR, както и всички индекси, завършващи на -IBOR (Interbank Offered Rate), се определя на пазарен принцип (търсене и предлагане:), а не се "пуска" от БНБ, променя се ежедневно и се обявява в 11:00 ч. всеки ден.
Ето и връзката м/у Sofibor и лихвените проценти по дългосрочните кредити в лева: Търговската банка си купува левове на цена Sofibor, естествено, че ще ги продаде на кредитополучателя (който си купува левове, с които не разполага в момента,а му трябват) на цена Sofibor + ... Същото се отнася за кредити в евро и EURIBOR - м/убанков лихвен % в Еврозоната, т.е. м/у банките в страните, чиято официална парична единица е евро, а не членките на ЕС, т.е. наши бани почти няма как да участват в ежедневното му определяне, освен косвено, чрез банка майка, която оперира в ервозоната.
Ако нямате хляб и имате 1 лев - отивате в магазина и си купувате хляб. Ако ви трябват 1000 лв, а имате само 10 лв. - отивате в банка и си купувате 1000 лв. Ако сключите договор да ви осигуряват всеки ден по един хляб за следващите 5 години - никой хлебар не би се съгласил цената да е 1 лв. за целия период, брашното догодина може да е двойно по-скъпо. Представете си сега, че цената на брашното се мени ежедневно. Хлебарят обаче сключва договор с вас, в които се ангажира да ви информира за промените в цената (като ви предоставя нов "погасителен план") на определен период (на 3 мес., на 6 мес. и т.н.) - така би следвало да направи, иначе става дума за непрозрачен хлебар, което не означава, че всички хлебари са такива Rolling Eyes. Моето мнение е, че хлебарят постъпва доста коректно и дори поема риска от разликите, които биха се появили не в негова полза от това, че на него му сменят цената на брашното всеки ден, а той на вас ще ви сменя цената на хляба на 6 месеца. Естествено, че днес не си купувате хляба на цената му от преди една година (имаше голяма суша и лоша реколта). С кредитите е същото (м/ународният банков пазар тепърва навлиза в проблемен период).
Надявам се сега всички сме малко по-спокойни. Все пак банките са финансови институции с цел - генериране на печалба, но са добър помощник при нужда пък и често (зависи от политиката на банката) създават финансова култура и помагат да развиваме себе си, бизнеса си и т.н. Безспорно хлябът си има цена... и не може да се фиксира за 5 години. Ако можеше, бихме изпаднали в положение на централизиран пазар и затворена икономика, познато ни в период от 45 год. в близкото минало.
Повярвайте, не съм собственик на банка нито съм на повече от 25 г., просто обичам да се опитвам да разбирам икономиката Simple Smile и обожавам този сайт Hug! Ако считате, че бъркам в разсъжденията си, ще се радвам да ме поправите Simple Smile  Peace
LIFE IS BEAUTIFUL, ENJOY!

Общи условия

Активация на акаунт