Да помогнем на бъдещите майки - Следродилната Депресия

  • 6 222
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 2 901
Знам, погледнах в търсачката още веднъж, както и преди раждането си съм гледала - има теми за след родилната депресия, но тази не искам да бъде такава. Казвам го, защото въпреки всичко, когато родих не бях достатъчно подготвена - да, знаех, че има такова нещо като следродилна депресия, но не бях подготгвена за нищо от това, което изпитах, а със сигурност щях да се оправя по-бързо или нямаше да затъна толкова дълбоко, ако знаех, че това е нещо нормално и толкова много майки го изпитват.

Ще помоля майките, които не са минали през това чудо да не пишат, ако смятат да пишат, че не са имали такава депресия (в интерес на истината ви завиждам, макар сега да се чувствам доста силна с опита си), за да не стане като предишните постинги, които имам предвид. Все пак това не е анкета, а има за цел да подготви бъдещите майки и да ги направи по-силни.

Ето и аз как се чувствах или моята следродилна депресия:
Започна тогава, когато 6 часа след раждането помолих една сестра да ми донесе бебето да го видя (не го видях добре по време на раждането и жената се смили над мен) - остави го до мен на леглото, аз го гушнах, а то се разплака. И плака 2 минути с такъв оглушителен рев на фона на тихата нощ, като от време на време в резултат на полюшванията ми се успокояваше за 2-3 секунди и отново започваше. Попитах, защо плаче. "Защото е бебе" беше отговорът, но за мен не беше така. Бях отнякъде заблудена, че бебето веднага ще направи контакт с мен като негова майка и ще ме познае и ще се успокоява от мен, но не. Това дете, според мен ме отхвърляше. На следващия ден ми я донесоха за кърмене - започна да суче гърдата ми сякаш винаги я е сукала, но не това беше проблемът, естествено - нямаше вид на това бебе, което винаги съм си мислила че ще родя. Може би главите на всички ни са пълни с образите на онези бебета от рекламите (поне едномесечни, със сигурност) - с голи или светли главички - моето се роди с толкова много коса, че чело нямаше чак и имаше вид на вечно сърдито дете, но след 3 дни дали свикнах с нея или просто тя взе да се вчовечава... Но въпреки всичко не я чувствах като своя. Беше ми толкова далечна, не можех да повярвам, че аз съм я родила, не помнех как е станало това, това дете въпреки че вече не плачеше като го гушнех, сякаш ме отхвърляше, а и аз не усетих това майчинско чувство, което очаквах да изпитам инстинктивно. Стоеше при мен на всеки 3 часа по за един час и след като заспеше след сукане се чудех какво да я правя, докато дойдат да я вземат. Да се виждам и гушкам със сълзи през всеки свободен момент в прегръдката на мъжа ми бе по-важно за мен. Едва дочаквах да я вземат и тичах надолу (превита от болката от операцията по стълбите). Стоях на пейката при мъжа ми и там плачех дори - исках да се прибирам вкъщи, очевидно не ставах за майка - ами аз дори не бях сигурна, че ще се справя. Толкова много чаках това бебе, с такова нетърпение бременеех - гледах идващите на преглед бременни в болницата й плачех при вида им. Исках пак да съм бременна, бебето да си е в мен (моето бебе), пак да съм уверена в себе си, пак да знам какво ме чака или поне да си мисля така. И изпитвах такава вина за това, което изпитвах. Лекарите се скъсаха да ме успокояват, че било нормално - да, и аз бях чувала, но според мен никой не беше изпитвал такава вина като мен.

После се прибрахме вкъщи, бях посвикнала с нея и даже се бях привързала към малкото беззащитно човече - ами сега, тя започна да плаче още в колата, сякаш я отвличах, вкъщи кое по-напред - на изваря шишето ли, да преваря и охладя вода ли - а то плаче ли плаче и в първите няколко часа нямах никоя жена под ръка която да ми помогне! Ами първите нощи - плаче, а аз не мога да й помогна с коликите и се чувствах толкова безсилна и загубена като майка! Ревях с нея всеки път, толкова ми беше мъчно - каква майка съм, щом не мога да успокоя детето. Минаваше ми през главата мисълта дали искам нещата да са както преди - не, не исках, щях със сигурност да се чувствам като ограбена, нещо страшно да ми липсва и виновна за нещастието на всички около мен, но ми минаваше тази мисъл, нали? Да, чувствах се нещастна, че нещата вече не ги контролирам както преди и никога вече няма да знам със сигурнаст какво следва. Странното беше, че изпитвах една такава безнадеждност и болка, сякаш съм изгубила близък човек безвъзвратно. Няколко седмици по-късно осъзнах, че имам натрапчивата мисъл, че мъжът ми вече не ме обича както преди, а сякаш на половина по-малко или по-малко, а другата си обич - даваше на дъщеря ни вече...

Майка ми дойде, стоя 1 кошмарна седмица и си замина - детето плачеше почти непрестанно, аз вече зверски го обичах, но така безсилна и виновна се чувствах, че не мога да го успокоя. И накрая останахме двенките сами - и от тогава никой не може да ни раздели. Няма някой който да може по-добре да я гушка, да я успокоява (не, тя пак си плаче безспир по време на коликите и в такива моменти, но аз така си мисля, че по-добре от мен никой не може да я държи!). Никой не е толкова търпелив - всеки дава съвет - "остави я да си поплаче в креватчето, нищо няма да й стане", но не. Това е моето детенце и никой не знае по-добре да се грижи за него. Никой няма право да я държи самичка, когато нещо я боли. И съм много много по-уверена - вече почти седмица не съм плакала с нея!

И за протокола - около мен е пълно с жени които са преживяли следродилната депресия, но не би и една да ми каже предварително какво да очаквам - щях да се чувствам по-нормална. Едната не е искала да вижда и детето и мъжа си няколко дни, акушерката ми не е искала дори да си види първото дете 5 дни. За следващото бебе ще съм подготвена!

Може би има и по-красиви бебета от моето, но моето е най-сладкото, най-чаровното и най-обичаното!

# 1
  • Мнения: 2 784
Почти същото.Първия месец беше ад.Коликите я мъчат,тя реве-аз със нея.Мъжа ми я носи,даде ми я-тя ревва два пъти по-силно и аз започвам:"Ето,това дете ме мрази."На 20 ден направих мастит и изкарах Нова Година е банята с горещ компрес в/у гърдата.Рагадите ми бяха така ужасни,че като дойдеше време за кърмене се опитвах да го отложа по всевъзможни начини.Как не я отбих тогава просто не знам...Но,ако можех да се измъкна някъде без нея,бях първа кипра.Хем се чувствах гузна,хем не я чувствах тая връзка за която всички говорят.Казвах на мъжа ми,колко хубаво е било като си бяхме двамата,как не съм създадена да бъда майка и съм направила голяма грешка.Сънувах малката в ужасни кошмари като дяволче и как ме яде.Ужасен беше първия месец,добре че отмина.Надявам се,че с второто няма да се повтори,ама знае ли човек....

# 2
  • Мнения: 2 028
да ви е жива и здрава малката буболинка! #Milti

и, Валентина, благодаря ти за тази тема и за това, което си описала като лични усещания!

# 3
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Абсолютно същото и при мен, само че продължи малко по-дълго  - около 2 месеца. Аз също бях бясна, че никоя жена не ме предупреди, не ми разказа, докато бях бременна, а в последствие се оказа, че доста майки са го преживели. Това, което е най-важно според мен е да не очакваш, че майчинският инстинкт ще те изпълни веднага, още първия път, като гушнеш бебето. Идва малко по-късно, когато жената се поуспокои от преживяването, от промяната /не само хормонална/ и от страха, че сега си отговорен за още някой. А и самото бебе отначало не знае на кой свят се намира - първите месец-два то почти не общува с околните - не че не иска, просто не може да намери изразните следства. После почват едни усмивки, сладки муцунки и разбира се рев, рев, рев  Grinning Също така, според мен, е абсолютен мит, че ще разбереш за какво реве по начина, по който плаче - това при нас стана чак след 6-я месец, а дотогава налучвах ...... и се чувствах лоша майка, или поне неоправна.

# 4
  • Мнения: 1 722
Бях чувала за депресия през бременността, но такава за щастие не изживях. През бременността бях най-спокойната бъдеща майка на света /въпреки, че не беше безпроблемна/. Родих бебето си и още като го погледнах се разочаровах. Двамата със съпруга ми сме светли, а то се роди с голяма тъмна коса и много ама много червено телце. Но това още не беше нищо. Както и да е ... преживях някак си 3-те дни в родилно, където нямаше ток, баня или храна ... бебето спеше по 9-10 часа непробудно, после ставаше за 10 минути и после пак дъъълго спане. На четвъртия ден беше изписването. Гърдите ми се стегнаха, но покрай суетенето с букетите, тортата и бонбоните минаха няколко съдбоносни часа. Прибрахме се у дома и о...ужас... гърдите ми бяха станали твърди като камък и много болезнени ... бебчо се опитваше да захапе, но нямаше сили и само пискаше от глад. На помощ дойде братовчедка на мъжа ми, акушерка, която ме упрекна защо не съм предприела нещо, че гърдите ми били в окаяно състояние. Започна 12 часово изстискване. Аз умирах за сън /4-то денонощие не бях спала, в нашето родилно бебе-майка делят една стая нон-стоп/, ревях от болка ... следваше компрес след компрес ... но проблемът се задълбочи. В полунощ съвсем се запуших и тогава с мъжа ми отидохме в родилно и ги помолих да ми бият инжекция окситоцин. Прибрахме се и тогава милият започна да ме изцежда с помпата, че аз нямах капка сили и така до сутринта. Очите ми бяха подути от плач. После открих друг проблем - при раждането се беше преразтегнал перинеумът и не можех да усетя кога ми се ходи до тоалетна и направо се напишквах. Депресията се задълбочи. Чувствах се безпомощна. Отгоре на всичко пъпа на бебчо беше отрязан прекалено ниско, забра гной и почна да кърви. Отново рев. Появи се секрет в очите - рев. И така ... за всяко нещо рев ... Дори като го кърмех, плачех ... съответно близките ме съветваха да се успокоя, че ще ми спре кърмата ... но не възприемах. И наистина ... след няколко дни започна да ми спира кърмата - от преумора, стрес и изживените болки. По чудо се оправих. Но отново много рев и сълзи, съответно бебчо се изнерви и започна много да плаче ...
Но слава богу всичко това продължи само около 3 седмици ... след това нещата влязоха в релси и сега само си спомням за изживения кошмар.

# 5
  • Мнения: 4 244
Валентина - благодаря ти че ми напомни за изживяните от мен чувства преди 5 години
Когато държах за пръв път дъщеря си в ръцете си - 5 мин след раждането, реши за себе си в първия момент, че това е най грозното бебе на света и че никога няма да мога да изпитам някакви чувства към него. Галех го, говорих му, дадох му да засуче и в същото време усещах в себе си една съпротива и болка от това че не се чувствам майка.
Детето ми се роди малко преди 19 ч
Зяла нощ седях в леглото без да мигна и ми минаваха през главата най идиотските мисли които можеха. Ужасавах се от себе си, отвращавах се, чувствах се неспособна да бъда майка. Нито можех да се зарадвам, нито да заплача от щастие. Точно за тия чувства не бях подготвена и едва ли не ми идеше да потъна в земята от срам заради тях.
Носеха ми ревящия вързоп, кърмех го и го връщах обратно в детската стая. Не усешах никаква близост, никаква тръпка, само задължение.
Така минаха 3 дни. Вечерта на 3 ден след посещение на половината рода около леглото и някои подметнати реплики, ми донесоха вързопчето за кърмене.
В един миг "прогледнах".
Вече не виждах грозно маймунче - червено-жълто (от жълтеницата) и с черна рошава дълга коса, а видях едно малко сладко бебе. Видях моето бебе!
И като ревнах.... Тихи сълзи на щастие, на радост, на любов и хиляди неизброими и неизразими с думи чувства (сори, ама и в момента плача). Часове наред плаках и се наслаждавах на малкото създания което беше моя дъщеря. Тази нощ остана при мен. Аз не спах - наслаждавах се на звуците които издаваше докато спи, тихото и прохъркване мъркане, сладостното сукане при поредното кърмене.
На 5 ден, когато ни изписаха и ни пратиха по живо по здраво у дома, аз вече бях МАЙКА!
С 2 дете нямах избощо такъв проблем - даже пролях сълзи на щастие като го гушнах още като се роди. Вече душата ми и тялото ми знаеха какво става и бях готови да поемат отговорността наречена МАМА

Мили бъдещи майчета - четете и се подгответе че и това го има, за да не се срамувате като мен и Валентина от обзелите ви чувства. Това е част от процеса на ставане да си майка

# 6
  • тук-там
  • Мнения: 5 690
Валентина, страхотна дъщеричка си имаш!!! Много е сладка. Явно не си виждала новородено, иначе не би се усъмнила и за секунда, че твоето бебче е една малка красавица. Похвално е, че се опитваш да подготвиш бъдещите мами, много полезен постинг! Надявам се обаче, никоя мама да не преживее твоите душевни терзания.

Мила, имам един въпрос в страни от темата. Вашият татко не е ли онзи гооолям симпатяга от "Господари на ефира"? Преди време гостуваше на Гала и тя го изпита по бащинство. Мисля, че не бъркам и ако е така, имаш страхотно семейство. Усмивките не лъжат!

# 7
  • София
  • Мнения: 2 901
Цитат на: mtz

Мила, имам един въпрос в страни от темата. Вашият татко не е ли онзи гооолям симпатяга от "Господари на ефира"? Преди време гостуваше на Гала и тя го изпита по бащинство. Мисля, че не бъркам и ако е така, имаш страхотно семейство. Усмивките не лъжат!


Той е - това е нашият превъзходен баща, сега е гушнал малката Билянка и си гледа мача - двете му страсти заедно, правеше й муцунки, за да му се усмихва...

Скъпи вече-мамчета, откакто пуснах този постинг, час по час го отварям и плача с всяка втора от вас. Никога няма да забравя, колко нещастна се чувствах в болницата, заради тази неподготвеност с която се оказах стегната! Един ден, отворих стаята от която даваха храната, за да видя какво има за ядене и едната от жените вътре възкликна "О, боже - ето го момиченцето дето плака вчера цял ден!" Кой ли не ме видя да плача - плачех по коридорите, когато навън беше хладно (сядахме с мъжа ми пред някой кабинет на столчетата и аз се сгушвах в прегръдките му и плачех (имах чувството, че сълзите ми нямат край)), на пейките в двора плачех пак така сгушена и толкова, ама толкова ме беше срам - минаваха лекари и спираха да ме успокояват, че това е нормално (един даже си приказвал един ден с мъжа ми, за да сподели, че първата си дъщеричка я заобичал едва на 3-тия месец), минаваха родилки и бременни и кой знае какво си мислеха, че ми се е случило - затова също вина изпитвах! Как да го разочаровам като му кажа, че не ставам за майка! "вземи ме оттука, моля те", а той ми вика с усмивка и недоверие "ами бебето", а аз - "ще ме водиш с такси за храненето и пак ще си ме вземаш обратно". Плачех, че след някой друг час мъжът ми ще си тръгне за вкъщи (горкия - прекара едни не много леки събота и неделя - дупето му на релси стана от пейките, от сутринта до 10-11 вечерта е стоял с мен - даже докато кърмех горе в стаята ме чакаше долу), плачех и като си тръгнеше - че се е уморил, че аз съм виновна за толкова много неща! Плачех вечер под одеялото - едва го дочаквах да се прибере вкъщи и му звънях за да си говорим. А прекрасната д-р Ковачева успя на 3-тия ден да ми уреди една ВИП стая, за да може милия да идва при мен по всяко време и да сяда и поляга ако иска. Една вечер (преди да ме преместят) обясних на момичетата в стаята защо плача и като ревнаха и те - всяка бе таила в себе си подобни чувства. Бяхме 5 в стаята - 2 по-младички даже, на моя хал, първескини. Едното по-голямо майче, вече с второ бебе се случи пък да бъде моя позната и съм й благодарна, че се случи там за да я познавам, че да й имам доверие, тя ни окуражи всичките - първият път не е била подготвена, но при втория вече нямаше тези негативни емоции. Всички в стаята бяхме след секцио, доста трудно ставахме и ходехме приведени, а тя сладко ни намигаше като идваха бебетата - "не можели да ходят! я се вижте как скоквате като чуете количките в коридора! как да нямате майчински инстинкт!"
 
Бъдещи майчета, не е срамно това, което може да изпитате. И повярвайте ми, като чуете от всички нас, какво е нормално да преживеете - то даже и не е толкова страшно!!! А когато смените болничната обстановка с домашната - е много по-лесно! Макар че първия ден вкъщи също ми беше голям шок - вървях из апартамента и го гледах с други очи - къпех се под душа и си мислех - ето тук се къпах толкова отдавна, когато бях бременна и си мислех с вълнение от нетърпение за следващия ден, ето холът - тук спахме последната вечер и цяла нощ си приказвахме за утре... А бебето е вече вкъщи - боже, колко различно ми изглеждаше всеки предмет...

Но непременно, непременно, момичета, намерете си някой кайто да бъде до вас - някоя жена, приятелка, майка - раждала, с която да можете да си поговорите, докато за първи път хранете бебето (тогава ще ви е по-спокойно), да си поплачете, да си кажете, какво ви тежи - да е някой пред който да се чувствате спокойни и да плачете, ако ви се иска. Помага - тя най-вероятно ще ви разкаже за нейните чувства, когато е била на ваше място, не се изненадвайте! И дано съпрузите или партньорите ви са толкова мили и всеотдайни, та ей така невинно като нашия татко да се навеждат над детското креватче и да шепнат "бебко, имаме си вече бебе" с усмивка... Толкова мило ще ви става...

# 8
  • Мнения: 5 370
Валяяяяяя.мила,сега ако ти разкажа за моята "депресия"-сигурно ще паднеш от майтап.Аз първата вечер у дома си ревах за..стаята в болницата Laughing  #Crazy .Както и друг път съм писала-родих в болница Лозенец и много бях доволна и от отношение,и от условия.Да не говорим,че за всяко най-малко нещо ми се притичваха на момента.Изведнъж се озовавам у дома,чудя се кое откъде да почна -близките ми само седят до мен и чакат нареждания-а аз не знам какво и що и как.....И в банята под душа се наревах на рамото на милото....Сега си обяснявам,че ми е липсвала сигурността от болницата и че съм се терзаела дали ще се справя.Е,слава Богу,справям се вече като автоматче-и татенцето също-и засега сме си отгледали едно малко "зверче"в добрия смисъл на думата-така го нарече педи. Laughing -понеже е якичък и много буден.Но по темата-моята депресия беше с някакъв много странен "обратен"знак.Всеки с номера си-какво да правиш............ Mr. Green

# 9
  • София
  • Мнения: 938
И мен не ме подмина депресията. Родих секцио, сравнително леко, но прекарах първите 18 часа в интензивно. Донесоф(ха ми бебето да го видя, но бях толкова зашеметена, че ми е като син. На следващия ден още като ме качиха в стаята една акушерка ми я донесе и ....изчезна. Ужас - не знам как да кърмя, как да я хвана, нямах и коластра дори, детето се дърпа от мен - рев, рев, тя реве и аз рева. Имах чувството, че са ми донесли някакво бебе, не моето. Тотално се побърках. Опитвах се 3 дни да кажа мама....Ужас. Като се прибрахме в къщи - още по-голям стрес - да я изкъпя, да я преоблека, да й сложа памперс за пръв път - не спрях да рева. В продължение на 1 месец ме тресе, но най-страшно беше първите 2 седмици, и особено първата. Така, както не знаех какво да правя, не давах и на другите да ми помогнат, нещо като самонаказание - не съм добра майка, нека ми е зле. Боже, като си помисля в какви истерии изпадах, как крещях на мъжа ми, че е идиот, изрод, да не ми докосва детенцето...после рев, извинения, след час пак истерия, после рев, понеже не знам какво да правя, имах и проблеми с кърмата, терзания, че не съм обсебена от всепоглъщата майчина обич...Направо още настръхвам като си спомня какъв ужас беше - ако не рева, крещя, ако не крещя, рева  Simple Smile Просто ми е чудно как ме изтърпяха мъжа ми и майка ми, която идваше всеки ден, а аз я гонех и не й давах да пипа бебето, а после и звънях и ревях, че не ми помага...Слава богу, всичко отминава....
Кураж момичета, не е нещо ненормално, почти всички сме минали оттам.

# 10
  • sofia
  • Мнения: 1 185
Бях чела, че има следродилна депресия, но не съм очаквала такъв ужас. Детето ми беше желано, забременях след лечение на стерилитет, имах проблемна бременност и много се пазих и т.н. Какво беше изумлението ми, когато родих сина ми не почувствах нищо освен бегло любопитство. Когато ни изписаха от болницата нещата станаха кошмарни - толкова ме болеше всичко, шевовете ми дърпаха, а бебето ревеше постоянно. Аз плачех с него и се чудех няма ли да ме остави на мира да поспя. Когато заплачеше особено през ноща аз направо издивявах. Съпруга ми се чудеше кого да успокоява- мен или бебето. Нямах желания да се храня, нито да върша нещо, чувствах се така все едно ми е пропаднал живота - така ли ще е занапред? Как ще живея сега? Исках да се разболея, за да не се грижа за него, а някой друг да го прави. Същевреминно се определях като изключително лоша майка, която не заслужава детето си. Лошото е, че това продължи много дълго- 4-5 месеца. Дори мислех, че трябва да отида на психолог, че не съм съвсем наред. Слава богу всичко вече отмина, но само като си спомня колко зле се чувствах  планове за второ дете въобще не правя.

# 11
  • Мнения: 2 978
Цитат на: Валентина

Бъдещи майчета, не е срамно това, което може да изпитате. И повярвайте ми, като чуете от всички нас, какво е нормално да преживеете - то даже и не е толкова страшно!!! А когато смените болничната обстановка с домашната - е много по-лесно! Макар че първия ден вкъщи също ми беше голям шок - вървях из апартамента и го гледах с други очи - къпех се под душа и си мислех - ето тук се къпах толкова отдавна, когато бях бременна и си мислех с вълнение от нетърпение за следващия ден, ето холът - тук спахме последната вечер и цяла нощ си приказвахме за утре... А бебето е вече вкъщи - боже, колко различно ми изглеждаше всеки предмет...

Но непременно, непременно, момичета, намерете си някой кайто да бъде до вас - някоя жена, приятелка, майка - раждала, с която да можете да си поговорите, докато за първи път хранете бебето (тогава ще ви е по-спокойно), да си поплачете, да си кажете, какво ви тежи - да е някой пред който да се чувствате спокойни и да плачете, ако ви се иска. Помага - тя най-вероятно ще ви разкаже за нейните чувства, когато е била на ваше място, не се изненадвайте! И дано съпрузите или партньорите ви са толкова мили и всеотдайни, та ей така невинно като нашия татко да се навеждат над детското креватче и да шепнат "бебко, имаме си вече бебе" с усмивка... Толкова мило ще ви става...


Абсолютно съм съгласна с теб.

Човек не трябва да сдържа чуствата и емоциите си..
Колкото по-рано толкова по-добре....

Никога не бях си мислела преди, че мога да се разплача пред майка ми и най-вече пред баща ми за такова нещо.
Дори незнам за какво точно се разплаках...може би най-вече от това дали ще мога да се справям самичка с толкова малко дребосъче....може би..незнам...сега ми се вижда толкова далечно.
Но да, разплаках се...и много ми олекна, особено когато видях уплашените им физиономии..хем ми стана смешно, хем се успокоих, защото и двамата стояха зад мен....
А вечерта когато си легнахме в леглото с мъжа ми се почуствах толкова спокойна, че съм се отървала от така силно стаените чуства в мен, че се почуствах нов човек.

# 12
  • sofia
  • Мнения: 1 185
Валентина, теб съм те виждала в парка на Герена. Дори , ако не се лъжа за последно в петък ви видях семейно да разхождате детенце.

# 13
  • Мнения: 596
При мен беше малко по-различно, аз си харесах много бебчето от първия поглед и си го обикнах, но и мен много ме беше страх в началото да се грижа за него. 1вия ден в къщи изпаднах в дива паника и чувах непрекъснато бебешки плач, а то миличкото си спеше спокойно. Депресията ме налегна като гръм от ясно небе около 2 седмици след раждането. Една сутрин просто си се събудих с мисълта, че съм ужасно грозна, дебела и мъжа ми вече не ме обича!!! Отидох при бебето, гушнах го и ревах и му говорих, че мама никога няма да го остави, дори тати да ни напусне, ние ще се оправим и т.н  Shocked Нещата се задълбочаваха и непрекъснато ревях и се чувствах все по-отблъскваща! Това продължи около 2 месеца. Слава богу, вече всичко е ок!

# 14
  • София
  • Мнения: 6 182
Това, че ревях на всеки час заедно с бебето не го броя. Аз и сега си поплаквам вечер - от преумора ли, от нерви ли - не знам. За мен най-ужасното в следродилната депресия беше усещането, че съм в КАПАН. Мислех си: "Как можах да допусна такава грешка? "Направих" едно човешко същество, но се оказва, че май съм сбъркала. И сега какво, вече е късно, не мога да го върна, не мога да се откажа от него." Терзаех се, че ми минават такива мисли, ами ако с тях предизвикам съдбата и нещо се случи на бебето. Чувствах се безкрайно уморена, а когато мъжът ми ми помагаше се дразнех и ревнувах, защото ми се струваше, че той се справя по-добре от мен. Питах околните кога ще свърши този ад, а те ми отговаряха: "малко дете - малки грижи, сега ти е най-леко" Това окончателно ме убеждаваше, че аз съм "дефектната". Ами външния ми вид? Като се погледнех в огледалото се разтройвах още повече. Плачех безутешно. А мъжът ми, очевидно стреснат от цялата ситуация стоеше като вцепенен и не казваше нищо. Аз пък приемах това мълчание като знак, че вече не ме обича, че е разочарован от мен и от моето безсилие...
Хубаво е, че слънцето взе да изгрява и на моята улица. Не мога да кажа, че всичко ми е минало. Знам, че вече животът ми никога няма да е като преди. И колкото и много да обичам малката си кукла все още изпитвам малко носталгия по "онези" времена. Но вече не се самообвинявам за това, а виждам как срещу мен имам едно разбиращо човече и вярвам, че само след месец ни предстоят нови вълнуващи приключения - вече тримата.

# 15
  • Мнения: 3 818
Иска ми се да напиша и аз няколко думи, макар че те няма да бъдат моята история, колкото думи на благодарност към теб и всички майки, които са разказвали във форумите за своите депресии след раждането.
Това наистина помага страшно много на една неопитна и неподготвена майка, каквато аз се готвех да бъда само преди три седмици. Изчела доста истории за чувствата или липсата на чувства след раждането, някак си отидох подготвена в болницата- че няма да изпитам това, което  се предполага, че трябва да изпита една майка в мига, в който види бебето си.
И това сякаш ми помогна да премина през нещата доста по-спокойно.
Отидох с мисълта, че след раждането сигурно ще бъда уморена и няма да ми е до бебето. Че то ще бъде сбръчкано и не особено красиво. Че ще се почувствам майка не в мига, в който го видя. Че това е НОРМАЛНО.
И сякаш тези мисли ми дадоха възможността да реагирам спокойно на всяка спохождаща ме емоция:).
Първите ми думи към докторката ми, когато видях бебока си и се уверих, че е добре, бяха "кога започват да приличат на хора". Тя само се усмихна и нищо не ми отговори:).
После на другия ден го гледах, гледах и си казах "Е, грозничка е, ама нищо, трябва й време и ще се оправи".
Фактът обаче, че не изплака добре и я поставиха в кувьоз съкратиха сериозно времето на питане ставам ли за майка и ще обичам ли бебето си, защото тревогата, която изпитах не остави място за съмнение.
Слава Богу, всичко това отмина много бързо за броени дни и вече виждам в дъщеричката си едно прекрасно създание, което обичам с цялото си сърце. И все си мисля, че всичко мина бързо точно заради това, че знаех какво ме очаква.
Така че благодаря ти, Валентина, благодаря и на всички други, които споделят преживяното от тях.

# 16
  • Мнения: 35 961
моята следродилна депресия беше съвсем невинна: спомням си как седях над детското легло и ревях с глас, че бебето ще порастне /тогава беше на 4-5 дни и още дори колики нямаше/ и няма да е толкова сладко... Embarassed  Embarassed  Embarassed
сега съм в недоумение /не чувствам към него нищо друго, освен дълг и желание да престане да ме рита  Embarassed / как ще мога да обичам "новото" дете, толкова обичам каката, че ме е страх, че няма да мога да обичам мъничето  Embarassed  здравият ми разум твърди, че всичко ще бъде наред, но сърцето ми  #Splat  #Splat  #Splat

# 17
  • София
  • Мнения: 2 958
Аз исках да е с мен за да мога да успея да усетя поне за малко майчината обич, за която всички говорят! Чудех се аз ли съм  ненормална, че не съм я почувствала от първата ми среща с нея! Дразнех се когато плаче и се опитвах да се измъкна за малко и да избягам! Дори и се разкрещях няколко пъти! Добре, че мъжът ми беше в тези моменти до мен и поемаше грижите! Започнах  да я обичам бавно, но безвъзвратно! Една вечер с мъжът ми се скарах ме пак под влиянието на следродилната депресия! На вън валеше, но аз я облякох и тръгнах към родителите ми! Той ми издърпа бебка на вратата и в този момент разбрах, че я обичам истински! В този момент сякаш ми изтръгнаха сърцето! Сълзите бликнаха без да искам, а ръцете ми посягаха към отдалечаващото се човече! Дано никога повече не изпитам това чувство! След всяка буря има светлина! След депресията идват първите усмивки, първото гукане и много други прекрасни неща! Колкото и да е тежко всичко отминава! Целувки на всички бебоци, а на мамите изпитали следродилна депресия много топли прегръдки от една съпричасна мама!

# 18
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Когато станах мама за първи път и аз имах подобни усещания и никакви майчини чувства в началото. Имах късмет бебето ми да е по-едричко, дадоха ми го 12ч. след раждането, което си оказва влияние на външния вид, така че поне не беше грозновато новородено Laughing Бях ошашавена от постоянния плач, който продължи над 2 месеца  #Shocked
С второто усещанията са доста по различни. Тук имах късмета да гушна бебока и да го закърмя веднага след раждането. Сложиха ми я на коремчето, за да й отрежат пъпната връв и двете голички и мръснички, като животинки, се гушнахме под одеялото. Беше много грозна и сиво-синя. Въпреки това не се чувствах като в небрано лозе, както беше с първото бебе и ми беше много комфортно. Не се и шашках като заплачеше, защото знаех как да я успокоя.
Така че мами спокойно, с второто е съвсем различно  Heart Eyes В майчиното сърце има винаги място за още един.

# 19
  • Мнения: 8 163
Аууу, а аз обожавам малката! От момента на зачеването, през напъните на раждането, в мига, в който ми я показаха, та до ден днешен. Нито за миг не съм имала съмнения в обичта си към щерчето. Нямах никакви страхове - знаех, че ще се справя като майка и можех да кажа за какво плаче Аля.
За всичко това мога да благодаря на Трейси Хог (Бог да я прости!). Нейните книги ми дадоха увереността, че всеки проблем си има решение.
"Следродилната ми депресия", ако може да се нарече така, беше плод единствено на малоумни педиатри, които до такава степен ме стресираха, че ми спря кърмата.

# 20
  • Мнения: 1 383
Цитат на: meri_ark

Така че мами спокойно, с второто е съвсем различно  Heart Eyes В майчиното сърце има винаги място за още един.


Дано да си права. Това е голямото ми притеснение в момента.С първото дете не съм преживявала депресия. Още като се роди беше много красив. Стоях до прозорчето на стаята за бебета и не можех да откъсна очи от него. Даваха ни ги през три часа, първия ден като че ли бях повече ангажирана със собственото си състояние, макар че му се радвах много. На втория ден всеки път като трябваше да го дам изпитвах болка от раздялата. Добре че тук изписват след 48 часа. Имаше вероятност да забавят изписването, такъв рев ревах, ако това може да се сметне за депресия. В къщи малко се ошашавих от осъзнаването че животът ни коренно се промени, но го преодолях.
От самото начало на втората си бременност изпитвам съмнения дали с второто ще бъде така. От една страна, дали ще е толкова хубаво и умно като "идеалния " ми син , от друга дали моите чувства ще бъдат същите. Успокоявам се с това, че и първия път не осъзнавах колко силни чувства ще изпитвам, докато не го родих. Дори му измислих име, за да мога да мисля за него по-определено. Когато го гледат на видеозон, когато го усетя да рита, се вълнувам, но пак не мога да си представя как ще го обичам.

# 21
  • Мнения: 1 722
Бъдещи мами, следродилната депресия не се изразява само в разочарование от външния вид на появилия се бебок. Вярно е, че в следствие на нея много често майчиния инстинкт не възниква веднага, но проблемите са много повече: собственото тяло на родилката - мисълта за увисналия корем, напращелите бедра, стриите навсякъде ... страхът от бъдещ сексуален живот, поради преживяното раждане .... неувереността в силите си да се справиш със задълженията на майка, съпруга и жена едновременно ... страхът за живота и здравето на малкото беззащитно създание в креватчето до вас ... всичко се натрупва, напрежението расте и неминуемо се стига до един почти непрестанен плач, безспокойство, безсъние, което води до стрес и преумора. Това е процес, който не може да бъде избегнат и единствено трябва да се чака ... а помощта на близките и тяхното разбиране само може да бъде от полза, потърсете я!

# 22
  • Мнения: 488
За депресията можете да прочетете и тук :
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=budeshtimaiki&Num … mp;sb=5&part=

И аз плаках повечето време в болницата, даже не исках да ме изписват, ужасявах се ,че няма да знам какво да правя.Дори на моменти ме беше страх от детето и го чувствах чуждо. Добре ,че майка ми и сестра ми бяха до мен, та го преодолях бързо.

# 23
  • Мнения: 779
Валентина, поздравявам те за прекрасната тема, със сигурност ще е много полезна на бъдещите мамчета. Поздравявам те и за малкия бонбон ,който сте създали, дано животът и е сладък като малкото и личице Flutter .
Не можеш да си представиш , колко познато ми звучат повечето постинги от темата, все едно аз съм ги писала. И мен не ме подмина този ад-следродилната депресия. Ама не само,че не ме подмина,ами направо си ме цапардоса сякаш с мокър парцал през сърцето. Аз родих нормално (няма да обсъждам раждането,защото според мен лесно раждане няма) , но почти месец преди термина. Успях да зърна малкото същество само за миг, защото веднага го откараха в интензивно отделение за недоносени, за да го сложат в кувиьоз ( така и не се научих как се пише тая дума Embarassed ). Когато ми го взеха, не знаех къде го водят, мислих си, че по-късно ще ми го доведат . Чувствах се изтощена до безумие, но щастлива, че съм дарила живот. Когато ме качиха в стаята, акушерката ми обясни, че макар и физически здраво, бебето ми все пак е недоносено и затова ще трябва да прекара известно време в интензивното. Ето в този момент започна моя ужас. Чувствах се празна. В корема ми вече нищо не мърдаше и той висеше изпразнен и грозен , а бебче нямаше! Когато след 1 час докараха още една родилка в стаята( до този момент бях сама) и нейното бебче заплака -заплаках и аз. И така цяла вечер( родих в 20:15). На сутринта ми казаха, че "свижданията" в интензивното са в 11 часа ,тогава дойде и мъжът ми и двамата отидохме да видим сина си. Никога няма да забравя гледката ,която видяхме тагава- едно толкова мъничко човече, само по памперс, който му стигаше почти до вратлето, тъничката му ръчичка беше набодена със система а в носленцето му влизаше тръбичка, която изглеждаше направо огромна на фона на личицето му. Разплаках се. Исках да го гушна , да го успокоя, но не можех. Дори не можех да го докосна. Толкова безсилна не съм се чувствала никога през живота си. Сега ,когато отново преживявам този миг пак плача.
Прибрах се в мръсната стая със свита душа и ревах като луда. Другите момичета не смееха да ме попитат какво ми е от страх, че нещо лошо се е случило-представете си колко страшно съм изглеждала от страни. Не мога да опиша ужаса и болката с който живях 3 дни, докато синът ми беше в това гадно стъкло,което така жестоко ни разделяше. Можеш да го виждам само 2 пъти дневно за 4-5 мин., през които се опитвах да му вдъхвам сили и да му показвам, че не е сам и го обичам. Вечер, когато всичко беше толкова тихо, бебешкия плач беше най-жестокият звук , постоянно си мислих че моето бебче плаче там някъде самичко и няма кой да го прегърне. Намразих момичетата в стаята, които бяха близо до децата си и можеха да им се радват. Мразех ги. Мразех и себе си, защото не можех да помогна на сина си. По цял ден ходех като зомби из болницата. Прегърнах детенцето си чак на 4-тия ден, а когато на 6-тия ми го доведоха в стаята, не се отделях от него нито за секунда (макар,че той през повечето време спеше). Прибрахме се след 10 дневен престой в болницата( който за мен беше като година), но депресията ми не свърши до тук. Толкова се бях изнервила, че постоянно ревях и се дразнех от всичко. Кърменето през 3 часа ме побъркваше, имах чувството,че денонощно само това правя (истинско чудо е ,че имах кърма след целия този страес). Постоянните мисли, че не ставам за майка, че не мога да разбера защо плаче и страха, че може да се задави вечер, а аз да не го чуя( много често се задавяше, заради стеснения хранопровод при преждевременно родените). А когато почнаха и коликите вече ми идеше да си сложа въжето на врата. Аз сама не можех да се понасям, а не знам мъжо как ме изтърпя такава- недоспала, дебела и постоянно ревяща и крещяща #Crazy .......
Но....всичко свърши. Сега като си помисля,че може да имаме второ дете, ме е страх повече от периода след раждането, отколкото от самото раждане.
Целувки на всички бебоци и на техните СИЛНИ майки Heart Eyes .

# 24
  • Мнения: 779
Извинявам се за ужасно дългия постинг. Едва ли някой ще има търпение да го изчете, но поне на мен ми поолекна като споделих Mr. Green .

# 25
  • Мнения: 3 550
Моята следродилна депресия започна и свърши бързо-бързо още в болницата. Беше свързана най-вече с проблемите ми с гърдите и липсата на внимание и обяснения от лекарите. Вторият ден след операцията ми беше кошмарен, покрай мен беше луднал и съпругът ми. Акушерките идваха и ми обясняваха как, ако не се изцедя до 2 часа, после до вечерта, после до утре, ще кача температура 40 градуса, ще хвана мастит, ще ми дадат антибиотик и ще приключа с кърменето още незапочнала.
Колкото до бебока, аз също не изпитвах онова горещо майчинско чувство, което и ти си очаквала. Не усещам и сега онази сладка болка на влюбеност и очакване, която изпитвам при влюбване. Но това не ме тревожи. Обичта ми към бебока е по-скоро дълбока привързаност и близост. Подобно е чувството ми и към моята майка. Мисля, че няма защо да се безпокоиш и да смяташ, че си лоша майка.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Страшна работа е депресивността. #Puppy dog
След раждането не знаех на кой свят съм и какво става, бях ужасно чувствителна и много рев ревах, мноого дни. По всякакви причини и без тях дори. Няколко месеца не бях в час, докато разбера, че съм майка на моето бебе, нося отговорност, не съм свободна, както преди и най-вече ми стана ясно, че  зная повече, отколкото предполагам. Последното четох в книгата на Д-р Спок, но не бях убедена.
Та цялата работа бе, че не се чувствах уверена в себе си и обстановката. Голяма депресия ме клатеше и май продължава, щото на моменти не мога се справя с майчинството и вдигам ръце и ми се реве. Нормално де. Само да си подготвен, че и такива работи стават. Crazy
Поздрави и горе сърцето! Heart Eyes

# 27
  • Мнения: 1 976
Благодаря ви за темата!

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Аз също ви благодаря. До момента съм изчела доста неща по този въпрос и от самото начало зная, че следродилната депресия не е нещо за пренебрегване. Споделения в случая личен опит е много по ценен от научните статии. Похвална е готовността ви да споделите!
Темата съм я запазила за препрочитане и съм я добавила към "образователната програма" на нашия бъдещ татко  Stuck Out Tongue
Поздрави  Simple Smile

# 29
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
наистина трябва човек до родилата жена, но РАЗБИРАЩ и ПОМАГАЩ!!!!
Аз мога да кажа, че съм все още в депресия благодарение на майка ми и свекърва ми, които не ми помагат, а само критикуват, най-вече майка ми, която иска да се гледа бебчо с остарели методи.
В момента ми е на гости и колкото и да я обичам, едва я изтрайвам на моменти, защото повдението й е повече от скандално - като почне малкият да реве и тя едва ли не ми го изтръгва от ръцете, защото само тя можела да го успокои, постоянно ме укорява, че нищо не знам и нищо не разбирам...
Добре, че след два дни си заминава...

Затова, момичета, дано вашите близки (майки, свекърви) са по-отзивчиви, а не както при мен.
Добре, че е съпругът ми, за да ми дава кураж и да ме подкрепя безрезервно!!!

# 30
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Цитирам какво написах неотдавна в клуб Бъдещи и настоящи майки към Дир-а:
"Предлагам тази тема също да бъде закотвена на първа страница, ако смятате, че заслужава, може да гласуваме...  
Тъй като откакто станах по-смела и споделям с другите за следродилната си депресия, видях, че за съжаление не съм изключение...  
Така че споделете, мами, за това как се чувствахте като новоизлюпена родителка... Ето и моята история, ако искате я четете, но на мен ми олеква като пиша:
Така-а, родих Алекс на 15-ти август 2004 год., неделя на обяд, Голяма Богородица - 2850 г, 51 см, здрав и красив!!! И по случая бях в еуфория докъм края на септември!!!  
Но дойде октомври и усетих първите депресивни настроения, но си казвах, че е нормално и ще отшумят бързо, много си вярвах...  
Грешката направих през ноември, когато почувствах силна умора, но не се оплаках, усетих желание да не се събуждам повече сутрин, но не го споделих, а го скрих - уплашена и засрамена от себе си... А депресията вече надигаше своята грозна глава, въпреки болезнените ми и безсилни опити да я спра...  
Чувството за вина и несправяне с майчинството достигнаха своя апогей към 7-ми декември 2004 година, когато вече сериозно обмислях и желаех самоубийство... Паметта взе сериозно да ми изневерява за голям мой ужас, все по-трудно се концентрирах в каквото и да е, и започнах да се губя дори из квартала, което ме паникьоса съвсем, депресира още повече, вината ми достигна грандиозни размери, желанието ми да хвърля Алекс от 4-ия етаж все по-силно, а след него щях да се самоубия разбира се!!!, уви, не се шегувам, имах самочувствие под абсолютната нула, чувствах се ненужна, лоша, глупава, незаслужаваща радост, пречеща на близките си, имах разстройство, безсъние, страхотно се потях нощем, сънувах ужасни кошмари, мъжът ми ми липсваше адски, защото много бачкаше!, кърмата ми секна съвсем, чувствах се изтощена и без сили, зрението ми отслабна, М. ми дойде, зимен студ, абе ужас отвсякъде... На около 15-ти декември вече не можех да търпя положението и най-накрая спрях да се крия! С голям страх, чувство на себеотвращение и самоомраза, вина и паника споделих с мъжа ми една съботна сутрин, че смятам, че това ни е последното любене, че за последен път виждам Алекс, и той много се ядоса и стресна... На 17-ти казах и на мама, която помолих да ме заведе на психиатър, защото явно имах нужда от спешно лечение!!! Тя първо не повярва колко съм зле, но после, та чак до Нова Година, се грижи за мен и за Алекс с много любов, доброта, търпение и вяра в добрия изход - БЛАГОДАРЯ ВИ, мамо, татко, лельо, Ками, Роси, Иво, Хри и бабо Божке!!! - без вас сега просто нямаше да съм жива, а много вероятно и Алекс... Имаше момент, в който се чудех как се казва Алекс, в който ми беше трудно да се изкъпя или да напиша нещо, или да приготвя дори елементарно ядене... Не се преструвам, това е от болестта!!!  
На 18-ти декември започнах да пия антидепресант, Сероксат, който почна да ме поосвества малко по малко, на 1-ви март почувствах по-осезаемо подобрение и вече не желаех да се самоубивам, като полека-лека започнах да общувам с други хора и да излизам повече навън...  
Около 20-ти март обаче изпаднах в хипомания, обратното на депресията и сега съм вече в еуфория, в другата крайност, но съм и малко по-нервна, раздразнителна и избухлива, което изморява много и мен, и близките ми... Но това състояние е по-готино...  
Уви, и това не е нормалното състояние, та психиатърът ми предписа ново лекарство Нюротон за предотвратяване на гадното лашкане между потиснатост и прекалена еуфоричност... В момента съм като махало, което се люшка между двата полюса, но никога не се задържа по златната среда на спокойното щастие!!!  
Но вярвам, че ще се излекувам напълно близките седмици, а вие???
Психиатърът ми се казва д-р Сираков и ме похвали, че съм лесна пациентка, защото си пия предписаните хапчета, защото съм учила психология и знам за какво става дума и защото много се боря!!! Той ми каза, че като ме видял първия път си помислил, че ще ми трябва около година, за да оздравея напълно, а пък аз още на 3-ия месец от лечението почувствах страхотно подобрение!!! Сега той ми дава максимум 3 месеца с новото лекарство, за да се оправя съвсем, но аз мисля, че възстановяването ми ще е по-бързо... Един Господ знае...  
Ако ви интересува, мога да споделя с вас и причините, поради които според мен изпаднах в тази дупка, но засега стига... Останете с добро психическо и физическо ЗДРАВЕ, и с много ЛЮБОВ в сърцата, другото е бошлаф работа, повервайте ми!!! С приятелски поздрав и с желание да ми пишете - Деси.
 
Животът е пъстър и аз вече се радвам, че мога да чувствам всякакви емоции...

# 31
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Аз не бях толкова зле, въпреки, че понякога се чувствам много изморена психически от непрестанния рев на сина ми. Когато се роди го видях за около секунда, но не можех повече да забравя това личице, така се наби в мозъка ми, беше толкова хубаво бебе, в сравнение с другите новородени, и толкова приличаше на баща си. Първия пит като ми го дадоха след 24 часа след раждането, го гледах и не можех да възприема мисълта, че това бебе е моето, че е излязло от мен, чуствах го толкова чуждо, като че ли са ми дали някое бебе и са ми казали че е мое, а като беше в корема ми го чувствах по различен начин. Нямах търпение да дойдат да го вземат, но следващия път когато ми го дадоха, беше коренно различно, не исках да ми го взимат повече, по цяла нощ не спях за да си го гледам. Нямах търпение да изяза от тази болница и да остана с него и с татко му. Първия 1 месец, не можех да се отделя от него и за секунда бях толкова щастлива, и ми доставяше такова удоволствие да се грижа за него въпреки, че незнаех много неща. Той толкова много плачеше, а аз не знаех как да му помогна, и защо плаче. И сега все още много, много реве и е такъв инат, но си го обичам нали си е моето бебе.

# 32
  • Мнения: 768
И аз като родих пьрвия пьт бях шокирана. Много тежко раждане с вакуум, слава богу всичко беше наред с бебето.
Стоях 5 дни в болницата и много ревях, не занм защо- ревеше ми се.
Като родих втората бебка помолих да ме изпишат на 4 ден за да не рева пак. Да де ама като се вьрнах в кьщи явно от безсьнието и постоянния рев на бебката почнах пак да рева. Мьжа ми ме пита ведньжь Сега защо ревеш, а аз му казвам ами защото бебето плаче нон стоп.
После ми мина естествено и бебето престна да плаче нощем. Сега оглася блока и квартала ама денем. Всички му се чудят колко е гласовито. Нали хората са етични и казват че пеело- според мен реве като мечка Laughing Laughing
Слава богу вече ми е по добро настроението, но сега пьк като се видя в огледалото и сьм на пьт пак да се депресирам.
Мьжа ми ми казва че не бил предполагал че ще стана такава дебела(много е натьжен от вида ми), а аз кьрмя в момента и не мога да пазя диети за сьжаление, сьс спорт не мога да се занимавам по лекарска забрана, преди да ми направят операция (забравили да ме зашият в болницата). Е знам че ще отслабна ама за сьжаление май няма да е скоро. Sad Sad

# 33
Даже не знам как да започна и дали изобщо да споделя това което аз преживях и продължавам да преживявам вече почти 10 месеца.Родих прекрасна дъщеричка  и не съм предполагала че мога да бъда толкова щастлива в мига когато я поставиха на корема ми Heart Eyes.В болницата не съм изпитвала никакво безпокойство или даже и малко притеснение как ще се справя.Исках само да си почивам защото предполагах че един път приберем ли се вкъщи и няма да има време много за почивка.Но детето ми си е кротушка Flutter и не беше от ревливите само през периода на коликите но без това пък как щях да разбера че имам бебе.Всичко започна малко преди Нова година, котато изведнъж ме обзе необяснима тревога и безпокойство, че може да ми се случи нещо лошо и детето ми да остане самичко.И това заради едно сърцебиене което получих една нощ беше ужасно не можех да си поема въздух чак се тресях от страх че умирам.Ужасно се уплаших но не за себе си а за бебето.Естествено последваха прегледи, консулти с кардиолози и прочие, сърцебиенето си продължаваше от време на време, направиха ми изследвания, включително и на щитовидната жлеза, всичко беше о.к.Успокоиха ме че било нормално след раждане, дрън-дрън че съм под невъобразим стрес, да съм пиела валерианови капки и ще ми мине.Да обаче не ми мина и става все по-зле сякаш защото вече и през деня ме обземат такива безпокойства с вълни от сърцебиене.Отгоре на всичко точно в такъв труден момент нашият татко реши, че трябва да се върне на тъпия си кораб и останахме самички.Е това тотално ме довърши.Явно моето не е от типичните следродилни депресии не съм и подозирала че човек може да се чувства толкова безпомощен и така ужасно Cry.Беше ме страх от настъпването на вечерта да не ми стане лошо.Стигнах до там като една хипохондричка да си въобразявам, че имам какви ли не болести.Е поне се прегледах изцяло и наистина се радвам че физически и клинично всичко ми е наред.Проблемът ми е как да се успокоя и да спра да мисля за гадории.Няма повече да ви натоварвам все пак имам още малко сили да съм оптимистка и да се надявам,че ще свърши този ад и след време ще мога да гледам на този период като на един кошмарен спомен.Не бих искала второ дете обаче само при мисълта, че пак ще изпадам в такива състояния.
Пожелавам на всички бъдещи мами леко раждане и по-леки следродилни депресии.И никога не оставайте сами.

# 34
  • Мнения: 1 313
Валентина, прекрасно е че си решила да пуснеш точно тази тема, защото съм сигурна че тя ще помогне на много мами, които изпитват подобни неща.Аз лично не съм преживяла следродилна депресия, но имах предродилна и тя не беше по-лека от описаните тук.Важното е да се въстановяваме и да имаме възможноста и свободата да се радваме максимално на малките ни съкровища.Пожелавам спокойствие и вътрешен мир на всички майчета, целувам ви!

# 35
  • Vienna
  • Мнения: 519
благодаря ви 3а темата. пове4ето от мненията все едно а3 сьм ги писала, само дето моита ми се видя мн. хубаво бебе, но вьпреки това, бе3силие, упреци кьм,себе си 4е не ставам 3а маика. при мен бе6е ло6о 4е след раждането полу4их обрив на цялото тяло (вкл. ходилата и дланите на рьцете), толкова ме сьрбе6е,4е не можех да престана да се 4е6а, ден и но6т... а нямах достать4но мляко, докато стане ясно минаха оба4е 3 седмици, пре3 които бебето пи6те6е неистово сь6то ден и но6т. депресията ми  продьлжи до кьм 3 тия месец. мислех си, 4е сьм некьдьрна дори на го нахраня, нали нямах достать4но мляко....
просто не можех да го слу6ам пове4е пре3 но6тта, бях скапана. докато една но6т мьжьт ми я в3е да спят те двамата в хола (по4ти цяла но6т е бил буден с нея), а а3 сама в спалнята да се наспя. на следва6тия ден, жсе едно 4е някои с вьл6ебна прь4ка ми смени и отно6ението кьм беб40 и настроението, радвах му се, грижих се с удоволствие 3а него. така бавно бавно 3апо4наха да се оправят работите. сега имам една малка принцеса, която др. седмица става на 3 год. и оби4та кьм нея все о6те расте с всеки ден.....

# 36
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Май почти всяка мама преживява своята следродилна депресия. При някои е по-тежка, при други - не толкова, но все пак я има. Моята се изразяваше в това, че ме беше страх, че няма да мога да се справя, че съм лоша майка и т.н. Обикнах бебчето си от първия миг, в който я видях и в болницата всичко беше ОК. Обаче вкъщи - ужас направо. Като че ли ме беше страх от собственото ми бебе. Като ревнеше, се чудех какво да я правя. Свеки може да е всякаква, много сме се карали и т.н., но няма да си кривя душата - в началото ако не беше тя, не знам. Спомням си първия път, когато останах сама с бебето, свеки беше излязла по работа за малко. Ива спеше и аз се молех да си спи, докато свеки се върне, защото ако ревне няма да знам какво да я правя. СЕга ми е смешно, ма тогава... Тя се събуди, рева, съответно и аз с нея, ужас. Всяка вечер си поревавах и се чувствах наистина отчаяна и мнооооого нещастна, чудех се с какъв акъл съм се навила да имам дете, мечтаех си за предишния ми свободен живот, когато не трябваше да се съобразявам с никого, а сега едно малко същество зависеше изцяло от мен. Дори ходенето до магазина ми правеше кеф, защото се откъсвах за малко от бебето. Е, после всичко това отмина и всичко дойде по местата си,  сега чак ми е чудно с мен ли се е случвало всичко това...

# 37
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Моята следродилна депресия започна след болницата. Там не допуснах,смеех се, носех бебето и се опитвах да избутам дискомфорта за по-нататък. Излъгах за състоянието си, за да ме изпишат и да се прибера вкъщи. Там заревах от входната врата и не спрях 2-3 дена. Исках по-бързо да изляза от тоя ад.
Бебето си беше красиво и добре оформено, така че то не ме притесняваше, след 9 месеца ми се включи инстинктът за самосъхранение, трябваше да се възстановя светкавично, за да можа да бъда до детето си.
Наложих и направих неща, които никой от семейството ми не е очаквал, че мога да направя. В рамките на една седмица почти ми се прибра корема, не ми отминаха припадъците и сващанията, два пъти ми махаха шевовете, изкарах най-ужасния рожден ден на един крак и сандвичи, настинах, направих мастит, направиха ми клизма в домашни условия (трябва да бъда честна докрай), кръстът, който ми е бил винаги проблемен, вече виеше на умряло; ревях, но бях адски упорита, че така не мога да се търпя и трябва да се възстановя, ребрата ми се възстановиха след около месец.
Не благодаря на майка ми, защото ми се обиди и каза, че поведението ми е детинско, но така пък ме концентрира и отрезви-нямаше кой друг освен мен да ми гледа детето.
Не благодаря на приятелките ми, които обясняваха раждането като пъшваш два пъти и си готова. Не ми казаха, че коремът остава, целият дискомфорт от новото положение и пр.
БЛагодаря на мъжа ми, който беше до мен и страшно ме подкрепяше.
На 20 ден бях като преди да забременея и ме беше страх, че ще ме обвинят, че това не е моето бебе и съм го откраднала, защото не ми личеше.
Тази седмица беше най-ужасната в живота ми и не искам никога да ми се случва отново.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 353
Аз почти я пропуснах депресията, но заслугата не е моя. В болницата се оказах  в стая с прекрасна жена - Мая. И двете бяхме със секцио, и двете ни тресяха едни и същи чувства и си поплакахме, но в крайана сметка всичко завършваше със смях ,заради глупостите, които успяваха да измътят главите ни - защо не иска да яде бебо, не може да захапе, гърдите ми са на  буци, никой не ме обича, всеки пита само за бебо, мого ме боли, какво ще правя без акушерките у дома /в болница Лозенец,персонала е страхотен/. Благодаря ти Майче!

Когато се прибрахме, мъжът ми беше чел за депресията и беше уплашен да не ме достигне и в същото време подготвен. Не ми позволи да изпадна в нея. Извеждаше ме навън само двамата, казваше ми че ме обича повече и от преди, че по-голямо щастие от това да сме 3-та няма.

Не по-малко важно е, че имах и поможници - майка ми и свекърва ми. Майчета, намерете кой да ви помага първите дни,много е важно! Ако нямах помощ и трябваше сама да мина през всичко, гарантиам,че щах да съм първа пушка в реването непрекъснато.
И аз си поревавах - хормони, но с тези 3 много важни фактора, които описах тук мисля,че нещата минаха много леко.

Успех, ако някой ви каже,че лесно се става майка - изсмейте му се!!!
Това си е приключение и ние сме длъжни да се справим с чест!

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Здравейте, всички добри и прекрасни майчици тук!
Скоро идва есента. По-големите бебчета и дечица ще излизат честичко навън с мамите си, но по-мънечките... Зимата предполага неподходящи за тях условия и нерядко домът си остава мястото на мама и бебо. Два съвета от мен, като жена, минала следродилната си депресия точно през зимния период:
1/ Ако сте с много малко бебе и планирате да го извеждате рядко навън, или пък за кратко, направете си уютно и светло у дома - с помощта на повече лампи, украси, свежи цветове, фантазирайте всеки ден, не оставяйте мрачните и къси дни да ви помрачат съзнанието! Правете гимнастика с бебчо във вас - има подходящи упражнения - така хем ще сте заета с нещо полезно за вас, надявам се и приятно /пуснете и музика/, хем дечко ще установява топъл телесен контакт с вас. Не скучайте! Окъпете се, лакирайте се, почетете при възможност, или излезте на терасата! Каквото и да е.
2/ Общувайте, общувайте и пак общувайте! Говорете по телефона, влезте в някой клуб в Нет-а, запознайте се с друга мама в парка! Не се самоизолирайте! Търсете помощ за домакинската работа. Излизайте поне вечер при възможност, с мъжа си или сама, а бебето оставете на таткото. Разсейвайте се извън дома - на фризьор, на гости, просто някъде... И вие сте човек! Особено ако сте кърмачка, а навън е леденостудено, направете си почивка, дори кратка, без бебчо. Изгледайте едно кино. Хапнете плод. Снимайте се.
Дано съветите ми бъдат от полза поне на някоя от вас!
Аз по принцип имам тенденция да се сдухвам през зимата, така че малко ме е страх от идващата есен и после зима... Написах това да дам кураж и на самата себе си... Дано тази зима не изпадна пак в депресия - все пак Алекс вече ще ходи и ще излизаме двамата повече, надявам се!
С приятелски поздрав - Деси.

# 40
  • Мнения: 703
От сърце благодаря на Валя и всички ви за споделеното от вас!Искрено се надявам, благодарение на откровенията ви,да съм подготвена за това,което ме чака и да се преборя!Желая спокойствие,сигурност и щастие на всяка от вас и,разбира се-много здраве!

# 41
  • Мнения: 149
Благодаря на инициатора на темичката  Валентина, както и на всички майки, които са имали куража да споделят и да се върнат към изживяното от тях (което, убедена съм, не им е било лесно).
Благодаря ви за това, че сте готови да помогнете на нас - бъдещите майки да погледнем нещата от различни аспекти и да сме подготвени!

Общи условия

Активация на акаунт