КАК ЩЕ СЕ АДАПТИРА СЕМЕЙСТВО С МАЛКО ДЕТЕ

  • 6 430
  • 68
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 120
Значи осигуряването го забравяме... Rolling Eyes А да отидеш частно на лекар сигурно е.... MoneyИ за начало трябва да имаме около 10 000 лв. или 5 000 евро... ooooh!Ами доста е трудно , но не е невъзможно нали? Спряхме се последно на Хановер, че е по -близо до родата...

# 31
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Рокмама2, наивно ми се струва да тръгнеш с идеята, че няма да се осигурявате здравно и то с 2 деца  Whistling

Аз съм живяла известно време във Франкфурт (там и родих, де), бяхме с частни застраховки всички, но знам какви са цените на мед. услуги, тъй като си плащахме кеш и после ни възстановяваха сумите (или част от тях). Дебели са цените на здравните услуги, а с малки деца няма минаване метър  Rolling Eyes

Не знам как е на север, във Франкфурт плащахме 1200 евро за много добре обзаведен апартамент от около 120 м2 (2 спални, огромни дневна и кухня). всички режийни (без ток и интернет) бяха в наема. Но това се водеше скъпичко (имаше и по 600-700 евро апартаменти, обаче ние си държахме на някои неща). Може би Хановер като голям град би бил съпоставим, но не знам (във Франкфурт с като бумтящ банков център може да е по-скъпо).

Не мисля, че храна или дрехи са по-скъпи от БГ - дори напротив - но, виж услугите  ooooh!

успех.

# 32
  • Мнения: 1 242
Rockmama2, да добавя още нещо.
Кауцион - капарото за квартирата, която хазяинът задържа до изнасянето ви. Сумата варира, но често е в размер на три месечни наема. Заплаща се още при подписването на договора.
Провизион - сума, която даваш и забравяш, че ще я видиш обратно. Не е задължително, че вие ще попаднете или ще си харесате точно такова жилище. За Хановер не знам, но в Берлин вече все по-рядко се среща. Виж обаче в Мюнхен...

Има специални застраховки за свободните професии, но да си призная нищо повече не знам. През уикенда мога да разпитам един приятел - музикант. В общ план Вечка ти е отговорила.

# 33
  • Мнения: 945
До колкото zнам теzи осигуровки zа самоосигуряващи са по над 500 евро в месец на човек.
Беz да работите или само мъжът ти да е на свободна професия ще ви е доста трудно.
За квартирите... обикновенно хаzяите искат справка zа доходите преди да ви дадът някаква квартира. Така че отначало може да имате проблеми... Но в крайна сметка хаzяите са абсолютно прави, zащото има много случаи на хора, които нямат пари да си плащат наемите, а хаzяите не могат да ги иzгонят, zащото не zнам кой си zакон ги паzи...
И не е така, че на чужденци не дават. Не дават на хора беz доходи, неzависимо от националността...

Loreley, това трябва да е било доста отдавна. Ние сега плащаме 1100 евро zа 3 стаен необzаведен апартамент, но нашия регион си е доста скъпичак.

А, да добавя zа броя на стаите... В Германия има zакон колко човека максимум могат да живеят на определена квадратура. На вас ще ви се наложи минимум 3 стаен да вzемете... (Помня как само на мен и на мъжа ми не искаха да ни дават 2 стаен апартамент с 50 квадрата...)

# 34
  • Мнения: 120
Скъпи немско - български мамми! Благодаря Ви за отзивчивостта...Колкото повече мисля , толкова по - невъзможно ми се вижда.Особено този закон дето трябва да вземем минимум тристаен апартамент...аз си мислех, хайде, ще се посместим някак в началото, по  - нататък ще се разположим на по - широчко. Да, ама не...И с осигуровките нищо не става...Може би трябва да се откажем? newsm78

# 35
  • Мнения: 1 242
Rockmama2,
разликата в наемите между двустайно и тристайно не е кой знае колко голяма.
А и пак е относително. Познавам семейство (съпруг и съпруга), които живееха на 38м2[/size].
Говори и с роднините си за варианти и идеи.

Човек докато не опита, не може да бъде сигурен. Както не бива да се казва хоп, преди да си скочил, така и не бива да развяваш бялото знаме при първата противоречива и непотвърдена информация.

# 36
  • Мнения: 120
Мамунката, много мъдро казано...  bouquetБаба ми е против, много пъти съм я молила да ми потърси работа , а тя..." Стой си в България, тука не е за всеки, много е трудно ...бла бла бла"  Ама не е права, само трябва да измисля откъде да намеря толкова пари за старт...И може би братовчедите на майка ми биха ми помогнали, те са по - млади,по - раздвижени...

# 37
  • Мнения: 120
А знанието на кои езици освен немски може да бъде полезно в Германия? Аз знам перфектно руски и полски, това върши ли ми някаква работа?

# 38
  • Мнения: 264
За закон незнам за квартира незнам, ние подписахме договора много лесно, но моят приятел е немец. Но въпреки всичко договора беше на мое име а хазяйна дори не ме беше виждал. Ние сме в малко градче на Швейцарската граница, и хазяйна беше Швейцарец. Апартамента е с една спалня и хол, никой не ни е казал че ни трябва още една спалня. Но може би сме случили на хазяи. За училището две сменихме досега, не са ме питали кога е родена малката само ме питаха дали е била в БГ на училище. Но веднага я взеха.
Според мен не е кой знае колко трудно да е уредите, особено щом имате роднини, те ще ви помогнат да намерите поне квартира а за останалото съм сигурна че бързо ще си намерите работа и т.н. Знам че в Макдоналдс взимат хора дори и да не сте много добре с езика, доколкото знам дават по 7 евро на час, но това не е проверена информация. А за чистене на апартаменти, моята свекърва плащаше по 10 евро на час на една жена която идваше един път в седмицата.
И още нещо за училището, ако има занималня към него ще е много от полза за децата, мойто дете за 2 месеца проговори там немски.
Ами това е което се сещам за сега Peace Peace

# 39
  • Мнения: 945
Rockmama2, беz да ми се обиждаш, но щом от сега се предаваш, то по добре наистина се откажаи...

Аz лично никога не бих си събрала багажа просто така, zа да тръгна към нова страна беz да zнам какво ще работя там и от къде ще идват парите... По добре първо станете на ясно кой от вас ще работи и какво, понаучете еzика, а още по добре ако почнете още от БГ да си търсите работа. 5000 лева ще ти стигнат най много zа месец, при положение че и квартира трябва да си потърсиш...

Ето ти сайтове zа работа
www.arbeitsamt.de Тук ще намериш неквалифицирана работа
www.monster.de а тук вече нещо по добро, но иzискващо добро владеене на еzик

А тук може да се ориентираш zа цените на квартирите
www.immobilienscout24.de

За еzиците... колкото повече zнаеш, толкова по добре. Виж руски тук zнае поне 5% от населението, но полоски по малко. Английски е просто zадължителен (щом като ще си на работа, иzискваща zнанието на еzици)

Няма лесно начало и никой никого не чака с питка с хляб и сол. Но според мен Германия си струва трудностите в началото.

П.П. Ти zнаеш, че zа Германия ти трябва работна виzа, нали?

# 40
  • Мнения: 120
Да, знам английски, и да, знам за работната виза...Само не ми е ясно как се получава тя... newsm78И не , не се обиждам, даже се чудя, че сте толкова търпеливи Embarassedаз понякога мога да бъда много досадна...

# 41
  • Мнения: 945
За да получиш работна виzа ти трябва работодател и подписан договор zа работа. Като имаш тоzи договор подаваш документите zа виzа и те първо проверяват дали има немци, които биха могли да вършат твоята работа. Ако не се намерят, то тогава получава8 раzрешението zа работа и едва тога можеш да почнеш да работиш.Порцедурата трае около 6 до 8 седмици.

Аz си мислех, че проблема с виzата ти е уреден, тъй като дори и не попита дали имаш право да работиш в Германия...

# 42
  • Мнения: 120
Попитах имам ли право преди известно време в немската тема...Че то трябва да си незаменим специалист, тогава... Rolling Eyes
Sсhade!Знам и друг начин, със студентска виза - кандидатстваш в уни, без да споменаваш, обаче, че имаш завършено висше тук, ако те приемат пристигаш, вземаш квартира, намираш и работа...
И само за протокола, мъжът ми е поляк, той нали има право да работи легално в DE?

# 43
  • Мнения: 945
Не, и той няма право...

А това с виzата не е толкова трудно. Поzнавам страшно много хора, които имат виzи, аz включително. Важно е работодателя ти така да опише иzискванията zа работа, че да не се намерят беzработни немци, които да подхождат zа нея. Примерно еzици, които ти zнаеш, обраzование, което ти имаш и опит, който ти имаш. В Германия няма беzработица в професиите, иzискващи висока квалификация (или поне zавършен университет). Виж, ако искаш са получиш виzа като примерно строител(не съм сигурна, че примера е подходящ, zащото тук строители почнаха да се търсят пак), то почти нямаш шанс.

# 44
  • Мнения: 120
А няма ли такава опция - отиваш там за 3 месеца \ нали толкова престой ни се полага\, намираш си работа, правиш си виза и така...Или трябва да тръгнеш с визата от тук?
Ами аз съм завършила университет, но едва ли ще ми влезе в работа моята специалност....

Общи условия

Активация на акаунт