Въпрос към дългокърмещите майки?

  • 960
  • 18
  •   1
Отговори
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Преди време видях едно бебе на около годинка да суче - стори ми се много странно. Но сега ми се струва толкова нормално и хубаво. Наистина ви се възхищавам!
Искам да ви попитам, мили майки, как успяхте? Интересува ме дали сте кърмили на поискване или с режим, кога и как започнахте захранването, заместихте ли хранене, как продължихте и колко кърмите сега?
Как успяхте да поддържате лактацията, правите ли нещо специално?
Моето бебе е на 4 месеца и до сега сме имали някои проблеми с кърменето, но имам желание да продължим. За съжаление имам подкрепа само от форума и може би ще е доста трудно, но ако имам нужната информация ще се справя!
Благодаря Ви предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 12 225
  Кърмя на поискване от самото начало. Незнам колко често сучат съответно. Определено вече доста рядко за хапване и по-често за успокоение например.
  Захранване след шестия месец, не съм замествала кърмене до годинката, педагогическо захранване плюс в началото и малко пюрета и каши.
  За поддържане на лактацията просто кърмене на поискване. Напълно се успокоих някъде от третия месец, когато придобих увереност че се справям. От там насетне ми беше ясно, че ще продължим докогато и на трите ни е приятно. Не виждам скоро да се откажем  Simple Smile
 

# 2
  • Мнения: 5 401
Кърмене на поискване, недаване на вода, късно захранване (след 6 м.) - също както и Aila.

В първите месеци ми беше много тежко - поспаливо кърмаче, мързеливо сукане, разранени зърна, мастити след мастити, рев, недоспиване..  ooooh! Поставях си кратки срокове (да изблъскаме още един месец в кърмене, пък после ще видим), обграждах се с кърмещи форумски мами (Асинка, обичам те, бе жена!), четях, гушках си бебето и се стараех да забравям упреците на неподкрепяща педиатърка, силно притеснена свекърва и дървен философ (в лицето на мъжот ми).

Лека-полека нещата се нормализираха и ето ни вече в почти 2 год. кърмачески стаж.  Peace Преди 1 год. не бих повярвяла, че може да ни се случи, но и до днес и за двама ни удоволствието е пълно.  Simple Smile Като се върна от работа, той ме гушка и казва "ти-ти", показва ми къде да седна и се гушка в мен. Няма по-прекрасен момент от този след като цял ден сме били разделени! Peace

Желая ви дълго и щастливо кърмене!  Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 6 441
sh0k0lad4e,поздражления,че търсиш информация и искаш да кърмиш повече детенцето си.
Аз също получавам подкрепа почти и само от форума(и от една друга майка,която кърми 1 година и половина).На мен също ми беше странно в началото като чуя за кърмаче на годинка,но всичко си е до информираност.
В началото кърмех под режим(не съм будила,за да давам да суче,но все пак гледах да имаме някакъв режим).Всичко около мен ме тъпчеха с какво ли не,за да имало и бебчо какво да яде.В последствие разбрах,че не е необходимо всичко ,което изяждах-беше достатъчно да се храня що-годе здравословно.Към 5 месец започнах да давам да суче,когато поиска.
Имаше и период,в които дохранвах,защото ми се налагаше да ходя по лекции и изпити и не успявях нищо да изцедя,но от около седмица мога да се похваля,че махнахме и вечерното АМ.
Надявам се да съм ти била полезна!!!

# 4
  • Мнения: 2 829
Май и аз ще повторя мамите преди мен-кърмене на поискване, педагогическо захранване след навършени 6 месеца, изобщо не знам кога съм заместила хранене, но към година и 3-4 месеца дребния можеше да не суче през деня (но ако съм си вкъщи суче).
Не съм правила НИЩО за лактацията, изобщо не съм се и замисляла-просто бях сигурна че ще имам/имам достатъчно мляко. Никога не съм можела да преценя колко мляко имам. До ден днешен ми звучи странно когато някоя мама каже "намаля ми млякото" или "имам малко мляко". Не изключвам някои жени да могат по нещо да преценяват кога колко мляко имат, но аз изобщо нямам никаква представа.

# 5
  • Мнения: 3 092
Кърмих на поискване , не съм бързала със захранването , не съм спирала нощното кърмене  , не знам дали ще кажа нещо по-различно от всичко ,което са ти казали ....така че спирам. Grinning

# 6
  • Мнения: 2 467
Кърмя на поискване 2г7м.
Захраних на 6 навършени месеца. Заместване на хранене не съм си поставяла за цел. Все още като се нахрани обича за десерт да си цокне Simple Smile Така, че без кърма не минаваме.
Нищо специално за поддържане на лактацията не съм правила. Когато се притеснявах преди, че ми намаля кърмата, започвах просто по-често да кърмя.

Подкрепа освен от съпруга си, не получавам. От форума само. Достатъчно е Simple Smile

Оставила съм всичко в ръцете на детето. Колкото иска да си цока. Когато и както иска да се отбива. Децата знаят най-добре!

Дълго и щастливо кърмене ви желая   bouquet

# 7
  • Мнения: 336
Нали се водим от един източник, този форум, и ние се кърмим от 2-рия месец на поискване, все още без заместено кърмене, без какъвто и да било опит за спиране на нощните кърмения (аз напротив, стремя се да откликвам при най-слабия повик, защото мисля, че кърменето в малките часове е от особена важност за лактацията ми), захранване след 6-тия месец (реално към 8-мия). Ежедневно закусвам овесени ядки с обезмаслено кисело мляко, когато усетя гърдите си по-празни (признака, по който се ориентирам за лактацията си) пия някой и друг лактогонен чай или хапвам сурови бадеми. За следобедната закуска с каша се изцеждам и я правя с кърма, въпреки че не правим интервал в кърменето по-голям от 4, 4,5 часа. Все си мисля, че по този начин поддържам малко или много лактацията си. Случвало се е да изцеждам и с помпичка ден - два по веднъж, ако гърдите ми са много празни. И до сега сутрин, независимо от нощните кърмения и броя им, имам най-много мляко (съдейки по размера и твърдостта на гърдите си, понякога пълни до болка), а вечер - най-малко. Обикновено на едно кърмене предлагам едната гърда, но не е правило, предлагам и другата, а тя решава.
Това мога да кажа за нас - отстоявам нощните кърмения и не много големите интервали между кърменията - макс. 5 часа, но най-често 3, 3,5. Имам късмета да работя от вкъщи, така че засега мога да поддържам тази схема.
Успех!

# 8
  • Мнения: 350
Привет и от мен! След 2 сед. ще навършим 1 година активно кърмене. Вълнувам се от този факт точно толкова, колкото и от това , че детенцето ми ще отпразнува 1-вия си РД.
В началото се кърмехме на поискване, захранване след 6-тия месец.За съжаление не ми достигна смелост за педагогическо захранване, но с 2-рото бебче ще поправя грешката. Вода все още  не пие /то няма и за какво/. Моето върло кърмаче на периоди почти отказва твърда храна и затова не мога да кажа, че имаме заместено кърмене.Кърменето ни е пълноценно, макар и само от дясната гърда /там все още се получава хиперлактация/ Лявата я предлагам през нощта за успокоение, макар че и тя пуска по-малко млекце.Не ме тревожи факта, че гърдите са ми видимо различни по обем.По-важно е за мен е удоволствието от кърменето, отколкото , че някой ще ми зяпа циците.
За отбиване въобще не искам да мисля, и ужасно се дразня някой от родата като ми намекне за това #2gunfire Те не могат да осъзнаят факта, че нещата ще се случат от само себе си, без да се налага да се отбиваме насилствено.
Горда съм и от факта, че имам 3 млечни дечица, 4 с моето.На едното продължавам да му цедя кърма, то е на 1,8г.

# 9
  • Мнения: 13 786
Здравей и ти желая дълго и успешно кърмене.
След няколко дена стават година и два месеца откак се кърмим с малкия. С каката се кърмихме една година но когато тя беше кърмаче ( преди 10 години ) това си беше направо рядко постижение. Съветвам те да гледаш с положителна нагласа и да си сигурна в успеха. Аз от своя страна кърмех на поискване, и сега се кърмим 2-3 пъти денем и 3-5 пъти нощем. Всичкото това кърмене се съчетава чудесно с 4 приема на храна на ден за да поддържа добрите му 12 кг.

Ще е прекрасно да имаш и подкрепата в кърменето на таткото, защото обикновено към 4 месец все се явяват някакви доброжелатели , които ще умират да те съветват да започнеш да даваш  кюфтета и сокчета. Следвай инстинкта си , но се води от детето то прекрасно ще ти покаже за какво и кога е готово.
Поздрави

# 10
Здравей и от мен! С малкият ми син се кърмим вече 1 година и половин месец, не дава никакви признаци на отказване. Кърмя го на поискване от самото начало, без никаква вода захаросана или не, никакви залъгалки. До ден днешен суче по няколко път дневно, не ги броя, и поне 2 пъти нощно. Захраних го на 6, 5 месеца с оризова каша разбъркана с кърма. Отначало трудничко прие друг вид храна, трябваше му около  1 месец за да пожелае с охота да приема кашата, не съм замествала хранене напълно дори и сега. След това започнах с пюрета зелечукови домашни и купешки, които също не бяха охотно поемани ама свикна и стях постепенно. На 11 месеца го записах на детска кухня и пак започнахме да свикваме с новите вкусове. Миналата седмица беше болен и единственото, което искаше да яде беше кърма. Така вече втора седмица ми отказва почти всякаква др храна, но не му се плаша, защото знам, че получава най-важното за него. Simple Smile
Успех ти желая и не се отказвай за нищо на света, първото си дете не можах да кърмя повече от месец благодарение на компетентните ни педиатри, а за второто информацията си съм черпила само от тук, за което съм много благодарна на всички момичета, които са събрали тази безценна информация за нас Heart Eyeshttps://

# 11
  • Varna
  • Мнения: 603
И ние се кърмим успешно вече над 1г и 3 месеца.  Първия месец беше наддала много 1,400, но оттам нататък започна с всеки месец да наддава все по малко - 600, после 400, после по 200 грама. След всяка консултация след като видех,че малко е наддала се притеснявах ужасно и кърмата като ,че ли от раз спираше. След това бяхме като скачени съдове 2-3 дена, пиех  лактогонни чайчета и хапвах  сорови ядки и всичко се оправяше... и така до следващата консултация и пак 200грама. За моя голяма радост  педиатърката ме подкрепи и така и не дохраних с АМ нито веднъж. Детето беше видимо доволно и щастливо и нямаше никакви признаци на глад. И така продължихме. До началото на 6 месец беше изключително кърмено бебе, след това захраних и може би и аз се успокоих,че детенцето вече може да яде и други неща, а не само от на мама млечицето. От там нататък кърменето стана лесно и приятно. Все още не съм сигурна,че имаме заместено хранене, защото тя цока по всяко време на деня и нощта!И двете се чувстваме добре така и за сега продължаваме.До кога - още не ни е известно.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 162
Кърмим се вече почти 2 години. На поискване от самото начало, нощно хранене винаги е имало- просто бройката му се променяше през различните периоди, захранване -на 5месеца и 20 дни, заместване на кърма- направих опит след годинката, но реално още нямаме такова; просто вече суче след всяко хранене, а не преди.
Започнах с много проблеми, но се справих с тях благодарение на информацията и подкрепата от форума (момичета, да сте живи и здрави Hug). За количествата мляко, които произвеждам се успокоих напълно след 6я месец. Тогава беше и последната ми лактационна криза (най- сериозната)- след като я преборих, разбрах, че няма от какво да се страхувам, щом спазвам основните принципи на успешното кърмене.

Офф- Леле, Иглика, как лети времето- кога станахте на годинка?! Помня те, откакто Еви беше на 1 месец. Все така да продължавате Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 6 441
Горда съм и от факта, че имам 3 млечни дечица, 4 с моето.На едното продължавам да му цедя кърма, то е на 1,8г.
Едно голямо БРАВО за теб!А ти защо не си се похвалила досега,че си имаш и още 3 млечни дечица!!!Браво ,браво!!! Hug Hug Hug

# 14
  • Мнения: 350
Горда съм и от факта, че имам 3 млечни дечица, 4 с моето.На едното продължавам да му цедя кърма, то е на 1,8г.
Едно голямо БРАВО за теб!А ти защо не си се похвалила досега,че си имаш и още 3 млечни дечица!!!Браво ,браво!!! Hug Hug Hug
Благодаря ти, то си е за хвалба!Едното се роди заедно с Томи и го кърмих от гърда 1 месец по веднъж на ден, а и давах на майката изцедена кърма.Другото ми бебе /по-голямото/, не е кърмено от майката, затова нямаше сукателен рефлекс и давах и продължавам да давам замразена кърма. Имам и едно момиченце.
Надявам се да върша едно голямо добро, аз самата съм щастлива, че го правя и наистина всичко дължа на този форум.Няма педиатър в тази държава, който по-добре да те стимулира , относно кърменето, даже напротив , убиват ти желанието и затова повечето майки се отказват още в самото начало и просто не знаят какво най-прекрасно нещо изпускат.Морално също съм подкрепила и насърчила няколко майки да кърмят успешно.Считам, че е важно някой да е редом с теб и да ти дава съвет и кураж.
Айде, че много се прехвалих...... Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт