Може ли зеле на .....

  • 3 579
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Не съм давала още зеле.
и аз

# 31
  • Мнения: 4 784
Зеле дадох на Калоян след годинката. Хареса го много. Чесън-а обаче претърпя провал. Бях добавила в лещата миналия ден и той още като усети ароматът отблъсна лъжицата и това беше.

# 32
  • София
  • Мнения: 6 965
buni ,постингът на Анче_Мамче  е шеговит,разбира се Peace
Анче_Мамче ,прости ми,че коментирам от твое име!
Изобщо не съм коментирала постингът на Анче_Мамче, не мога да си обясня какво коментираш от нейно има, цитирайки мен?

# 33
  • София
  • Мнения: 2 734
Да,сега видях,че коментарът ти е под друг цитат,объркала съм се PeaceОбаче,от друга страна,къде виждаш някъде да цитирам теб?Май по-скоро се обръщам към теб...

# 34
  • Мнения: 27 524
buni, случват се такива неща, приемай го с усмивка и по-спокойно, нищо не е станало  Simple Smile Догма не е искала да те засегне, нито е казала нещо лошо  Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 2 734
Блонди , Heart Eyes

# 36
  • Мнения: 4 668
Боже  ooooh! За какво говорите , бе хора ? Чесън и зеле на 7 месеца  Sick
Това просто не ми се вярва ...
На 7 месеца моят син си пиеше АМ и хапваше каши и пюрета съобразени с възрастта му .
Просто ми се струва гавра с детето да го натъпча със зеле.
Това с чесъна няма да го коментирам .

# 37
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
И моята лекрка е учила, даже специалността й е педиатрия, но зеле, чесън и други натоварващи храни са далече от вижданията й за хранене на бебе.  Peace

# 38
  • Мнения: 514
И моята лекарка е учила и на нея специалноста й е педиатрия!
Кой говори да се тъпче с едното или другото става въпрос за 1 скалидка чесън на една малка тенджерка с ядене !?!!!!
Не искам да споря с никого повече и не искам да коментирам !!!!??!!!
Чак за думата "гавра"мисля че е малко пресилено!
Всяка майка иска най-доброто за детето си и когато се пише моля да не се опотребяват такива силни думи който не са на място!Косе-Босе беше предоставила инфо и който иска можеше да прочете !!!!

Чесън

Възраст
Според специализирани източници, посветени на детското захранване и хранене, чесън може да се добавя от 8-ми месец. В някои се посочва и по-ранна възраст. Въвежда се, когато и обикновеният лук – и двата вида са трудносмилаеми.

Значение
Чесънът е в минимално количество и термично обработен. Може и под формата на чесново брашно.
- Основната му роля е овкусяване: това е въпрос на лична преценка, проблемно хранене (стимулира апетита и променя вкуса на храната), традиции и пр.
- Специалисти по детско хранене се аргументират, че въвеждането на някои подправки преди 1 година (включително чесън) има безспорни ползи: детето се приучва, че вкусна храна може да има и без сол и подсладители.
- Символичното въвеждане на някои подправки, типични за семейната кухня, улеснява прехода към общата храна около 1 година.

Време на въвеждане
Правилото за въвеждане е около 2 месеца след захранване т.е когато хранителният режим е вече малко по-разнообразен и вкусовите рецептори на детенцето могат да приемат по-ароматни и по-специфични (не пикантни!) вкусове. Както е известно, термично обработеният чесън има мек и деликатен вкус.

Начин на въвеждане
Задължителното условие (както за другите подправки, подходящи от 8 м., като магданоз и копър) е детето да няма чувствително стомахче. Въвежда се като всяка нова храна – по правилото 3-5 дни.
Може да се добави по време на приготвяне на храната, а преди пасиране да се извади. Може да се отстрани сърцевината на скилидката – това смекчава острият вкус.

Алерген
Термично обработените чесън и лук са слаби алергени. При алергични деца се препоръчва след 1 година. Зелен чесън се предлага най-рано от 8 м.
Алергията към суровият чесън е към веществото алицин, което се отделя при смачкването на чесъна.

Други факти
Интересен е фактът, че ароматът на ванилия може да бъде много по-силен и дразнещ за нежното детско обоняние, отколкото сладникавият аромат на задушен със зеленчуци чесън.
Една скилидка чесън е около 3-4 грама – ½ скилидка в пюре от 200 гр прави по-малко от 1% от общото съдържание.

Хранителна ценност
След 12 месеца чесънът и лукът присъстват по-осезаемо в менюто и се използват поради ценните им хранителни свойства. В суров вид – след 12-36 месеца, по преценка.

Ето пак !!!!

# 39
  • Мнения: 1 691
Боже  ooooh! За какво говорите , бе хора ? Чесън и зеле на 7 месеца  Sick
Това просто не ми се вярва ...
На 7 месеца моят син си пиеше АМ и хапваше каши и пюрета съобразени с възрастта му .
Просто ми се струва гавра с детето да го натъпча със зеле.
Това с чесъна няма да го коментирам .
Пипинка, не става въпрос да натъпчеш детето си със зеле. И наистина защо броколи може, а зеле не може?
Единственото, за което съм съгласна с моята педиатърка (иначе много спорим с нея), е това, че при захранването детето може да яде по малко от всичко, с изключение разбира се на гъби, ягоди, патладжани, ядки.
Синът ми на 7 месеца опита супа със зеле (3 лъжички), а сега на 1 г. 4 м. все още не е ял броколи например.

# 40
  • Мнения: 745
Някои от коментарите са много груби!!!

# 41
  • Мнения: 27 524
Пипинка, не става въпрос да натъпчеш детето си със зеле. И наистина защо броколи може, а зеле не може?
Единственото, за което съм съгласна с моята педиатърка (иначе много спорим с нея), е това, че при захранването детето може да яде по малко от всичко, с изключение разбира се на гъби, ягоди, патладжани, ядки.
Синът ми на 7 месеца опита супа със зеле (3 лъжички), а сега на 1 г. 4 м. все още не е ял броколи например.

Броколи може. Броколите са от семейството на зелето, обаче не са равни на зеле все пак, правете разликата. И карфиол може на 8 месеца, и брюкселско зеле.
Видяхме инфото от Косе Босе. Не казвам нищо, никой не се е изказал отрицателно, тя винаги пише верни неща по принцип. Обаче - откъде е това инфо? От какъв източник? Наш? Преведен? Откъде? Когато се дава източник се посочва първоизточника винаги, иначе всеки от нас може да си напише куп неща в нета.  Crazy
Гъби, ядки и патладжани се предлагат след 2-3 годинки. По разум, иначе може и на новородено, кой колкото акъл и инфо носи  Peace
И не, определено бебето не може да яде от всичко, дори по малко  Grinning

# 42
  • Мнения: 523
Navedi1, не се сърди, ти питаш дали може. Нормално е някои да ти каже да, други да са против. Всеки си пише мнението. Ако ти чувстваш, че е правилно да даваш, дай малко да пробвате. Едва ли ще е толкова фатално. Нали е зеле все пак, не е бира, кафе, люта чушка. Аз съм дала по-късно и го избягвам, защото на мен ми създава дискомфорт на стомаха и си мисля, че ще е така и на дъщеря ми. Едва ли съм най-правата.

# 43
  • Мнения: 514
eagle -Аз не се сърдя на никого!!! Hug Hug
Просто смятам че не може да има такива изказвания!Не е красиво !Вярно е че всеки си има свое мнение но.................... Tired Tired няма да коментирам!

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 891
Може да има всякакви изказвания,след като питаш значи не си сигурна дали е правилно или не.Никой не ти казва нищо лошо,просто всеки си изказа мнението,а това че е ралично на твоето и не ти хареса е друг проблем.

колкото педиатри има толкова различни мнения може да чуеш.Избора обаче остава твой какво да направиш.

Дори и да ми беше казала педиатърката че зеле и чесън мога да дам като навърши детето 7 месеца пак не бих го направила.Защото има много други неща който бих предложила на детето и с това да се изчака.

Общи условия

Активация на акаунт