Помощ- хроничен запек!

  • 20 015
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 191
Мили дами имам много сериозен проблем - моето малко момченце има вече според мен хроничен запек. Close
Пробвала съм какво ли не, но той продължава да се мъчи. Просто кръв ми капе от сърцето когато го видя да се напъва и пъшка, и след всичките мъки няма нищо или пък излезе твърдо малко топче.
Той е на почти три годинки. МНого ще съм благодарна ако някоя от вас може да ми даде съвет
  #Puppy dog

# 1
  • Мнения: 3 251
Ами трябва явно да наблегнете на плодовете !А като го заведе на педиатър и каза,какво те посъветваха?

# 2
  • Мнения: 1 250
За да спреш кървенето на сърцето си и да предотвратиш кървенето от дупенцето на детето - консултирай се гастроентеоролог.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 172
А пие ли достатъчно течности? Яде ли манджи или е само на сухоежбина / питам, защото децата обикновено предпочитат сандвичи/?
Другото, което е важно, е навикът - всеки ден по едно и също време да го слагаш да върши работата.

# 4
  • Мнения: 210
Ох и нас ни мъчи същия проблем. Предполагам че за течностите соковети идругите такива вече си чувала и си ги пробвала. Това за слагането по едно и също време също е много хубаво и при нас има добър ефект важно е да настояваш всекий ден детенце да се изаква защото ако дупенцето му е разранено от предното напъване то после ще се стиска от болка и няма да се изака и така отново ще се запече и се полочава един омагюсън кръг. Но предполагам това го знаеш.
Лично аз се съмнявам че консултациите с гастроентеролог ще ти помогнат кой знае колко  но е хубаво и това да се направи.
Сега ще напиша един лек който педиатър ме обеди че не е вреден но все пак аз внимавам с прилагането му. Една лъжичка течен парафин върши прекрасна работа при нас когато сме много закъсали и нищо друго не помага. С това не ангажирам никого ти решаваш но ме убедиха и други хора че е безвредно и дори помага за преодоляването на проблема а не само за моментно изакване. Все пак не съм 100 % сигурна в източника на тази информация затова внимавам с прилагането му.

# 5
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Ходихте ли на гастроентеролог?
Синът ми е със същия проблем, уви на нас гастроентерологът хич не ни помогна, но опитай все пак. Мъка е голяма, синът ми вече го е страх да се изхожда, като го напъне само стиска дупето и се мъчи още повече  Sad . Не знам какво да те посъветвам, освен почти постоянна "диета", тоест без ориз, банани, ограничаване на морковите, картофите, гризта и нишестето, киселото мляко. Знаеш разхлабващите храни и плодове - овесени ядки, сливи, круши, прясно мляко, тиква, домати, киви, портокал. На Яни много добре му влияят и разни зеленяши - коприва, марули. Отделно давам добавка за разхлабване, прди това давах постоянно Дуфалак. Даваш ли Дуфалак, той доста помага, но Яни май привикна към него и сега даваме друго... И течности, колкото се може повече течности, по възможност сладки. Не се сещам за друго  Thinking

# 6
  • Мнения: 191
Много благодаря на всички за вниманието. Пробвала съм почти всичко изброено с изключение на гастроетериолга и парафина.
 Много мерси на maia_sevova за съвета с парафина-ако можеш да ми кажеш от къде мога да го закупя, от аптеките ли?
А дуфалак така и не ни действа. Течности пие много но не сме много по яденето. Ходи на ясла и затова ми е малко трудно да го подложа на особено строга диета.

# 7
Цитат на: mami3

... Ходи на ясла и затова ми е малко трудно да го подложа на особено строга диета.


И ние ходим на градина, но съм предупредила че има непоносимост към млякото, така че си нося всеки ден по 2 бурканчета, а за закуски и мажат филия с маргарин. Попитай дали няма да ти откажат да си носиш храната от къщи.

# 8
  • Мнения: 1 250
Цитат на: slavva
Не мога да не се включа в темата....това е голям проблем. Аз страдах от подобно нещо и е адски мъчително! Направо си е болест, но детенце явно не може да обясни. Сигурно се чувства ужасно! Внимавайте с даването на антибиотици защото те унищожават "добрите" бактерии и нормална флора и водят до такива усложнения като едно то тях запека - поне при мен беше така. От силните слабителни вещества загубих много ранна бременност, просто няма друго обяснение.
Бях се пристрастила към Дуфалака, търсех всячески опити да се лекувам. Дуфалака не е решение защото пък ти изпразва наведнъж стомахчето и след това ти се подкосяват краката от слабост - след дуфалака пък започват едни газове, подуване на корема....ужас!
Аз се "излекувах" след като започнах да приемам прясно мляко. Тъй като имам непоносимост към него и преди не приех, започнах да се насилвам лека полека да го приемам под формата на едно капучино дневно с много мед. След 2-3 седмици ми се нормализира стомаха. Паралелено с това ям ябълки при всеки удобен случай - просто увеличих и целулозата в храната си. Не става веднага но с течение на времето лекарствата стават излишни.
успех. newsm50



Антибиотици почти не съм пила. Спомням си как като отидех при баба ми и дядо ми, той горкия се чудеше какви чайчета да ми дава. Обаче МНОГО мразех прясно мляко.
Дъщеря ми сега е н сепоносимост към млякото (вероятно и аз съм имала в някаква степен). Освен повръщането при нея се проявява с кошмарен запек. Не съм ревлива, ама последния път като видях кръвчица в гърнето ми се доплака - та тя е само на 3 години.
Водих я скоро на гастроенеторолог, специално заради запека и млякото - стори ми се направо НЕКОМПЕТЕНТНА. Кара ме да давам овче сирене, при положение че понася по-добре краве кис. мляко отколкото овче кис. мляко. Освен това ме юрка да давам соево мляко.

Ще търся друг.

# 9
Да течния парафин се купува от аптеката и даваш една чаена лъжичка един път дневно по добре сутрента за да подейства до следобед и да се изака за да не се налага да ставаш през ноща.
А сетих се че много помага й малко топла вода с мед сутрин към 6 часа на гладно но много е важно да е до 6 часа защото тогава отделителната система е активна.

# 10
  • Мнения: 210
гостът съм аз. Просто бързах и исках само да видя дали са ми отговорили на една тема но видях че има въпрос към мен и отговорих без да видя че не съм влязла.

# 11
  • Мнения: 5 500
А защо не пробваш сутрин да не закусва мазани филии или кифли, а да му дадеш 2-3 кивита, след 1/2-1 час портокал. Успеха ти е гарантиран, кивито има невероятен ефект, НО НЕ ЗА ДЕСЕРТ!!!

# 12
bih te posuvetvala sutrin na gladno da mu davash naturalen sok ili mineralna voda pri nas tova deistva..

# 13
  • София
  • Мнения: 56
Цитат на: Anonymous
Да течния парафин се купува от аптеката и даваш една чаена лъжичка един път дневно по добре сутрента за да подейства до следобед и да се изака за да не се налага да ставаш през ноща.


Предлагам вместо парафин да използвате зехтин (най-полезен е студенопресования, а не помаче). Ако дъщеря ми пропусне ден или е акала малко, давам на гладно една лъжичка зехтин и това оправя нещата. По-приятен и полезен е от прафина, а има същото действие.
Другото е много пълнозърнести храни. В супи, кремове и други по-течни храни слагам трици (след термичната обработка) - безотказни са и много полезни.
Освен това винаги първата закуска на децата ми са плодове и след около час им давам други неща.

# 14
  • Мнения: 1 278
Мили майчета,

Запекът при децата е много сериозен проблем. За съжаление твърде бързо той се превръща психологически такъв и наистина е необходимо да се вземат сериозни мерки.

Какво имам предвид. В нормалния случай механизмът на изхождането е следният. Когато правото черво се напълни, от там се подават сигнали до специалния център в мозъка, който отговаря за това. Той от своя страна издава команда "Акане" и така в крайна сметка завършваме на тоалетната чиния (в цивилизованите страни  Wink ).
При децата обаче често пъти, поради някакъв "безобиден" на пръв поглед стрес (например тръгване на ясла или детска градина, временно отделяне от родителите и др), детето реагира като не се изаква известно време, т.е. пренебрегва командите. Така, от продължителния престой в червото, акото се втвърдява. То става на голяма топка, здрава като камък. Когато правото черво се препълни, така че  вече наистина няма накъде, детето пуска съкровището, но за съжаление, този път болезнено за него! Тъй като е мъничко и, след като въпросното стискане се повтори няколко пъти, детенце започва да се страхува да ака и стиска все повече и повече. По този начин все по-често правото черво се препълва до такава степен, че започва да губи естествената си "права" форма и постепенно се уголемява и заприличва на балон. Това пък означава, че вече наистина му трябва много повече "материал", за да се напълни и да подаде сигнал до мозъка. Крайният резултат е, че център "Акане" се поврежда и така се получава хроничният запек.
Лошото в случая е, че, когато един такъв център се повреди, е необходимо мноого време лечение (да не кажа година и повече), за да се изгради нов, който да функционира правилно. Обикновено гастроентерологът предписва размекващи акото лекарства, а също и стимулиращи изакването в началото. Детето трябва да се изаква всеки ден и така с времето правото черво да възстанови формата си и да започне да се изгражда нов център в мозъка.

Когато беше на 1г и 10 м., най-големият ми син се отдели изцяло от нас за 2 седмици. Трябваше да пътуваме и той остана при баба и дядо. При тях не е имало никакъв проблем, но когато се върнахме, той започна да не ака. Все по-често и по-често. Аз пренебрегвах този проблем (или се опитвах да го самолекувам с плодове и други храни) една година. Мислех си, че в крайна сметка е нормално да ака, когато му се ака, след като се харни добре с достатъчно течни храни и плодове. Той започна с времето да се изаква само през нощта, докато спи. Изглежда в съня си отпускаше сфинктера и не усещаше толкова силна болка. Накрая, когато направи пролапс (часто от червото излезе навън) го заведох на детски гастроентеролог (д-р Пантелеева) и вече една година е на съответното лечение по разни схеми. Резултатът е, че се изаква най-много до два дни , но искам да ви кажа, че цялата тая работа е голяма мъка.
Понеже виждам, че спрягате имената на разни лекарства - в лечението на Сашко имаше и Дуфалак, и течен парафин, и глицеринови свещички, имаше даже и Дуспаталин, който, ако не се лъжа, е за отпускане на гладката мускулатура, защото Сашко така се стягаше, че качваше акото все по-нагоре и по-нагоре. Нищо от тези неща обаче не ви съветвам да давате без лекар. Това е много деликатна работа и трябва да се върши от специалист!

Успех и взимайте мерки на време! Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт