Болнични по бременност преди 45-те дни

  • 19 029
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 636
Бременна съм в 26-та седмица и никак не мога да стоя права, иначе нямам кой знае какви оплаквания. Трудно ми е да чакам рейса, още повече че ходя на работа с дребната, защото няма как. Знаете ли как стоят нещата  с болнични преди 45-те дни? Лесно ли се дават или трябва да ти има нещо сериозно? Благодаря ви!

# 1
  • Мнения: 2 908
Зависи от гинеколога ти напълно-аз от 2-ри месец на бременноста си бях в болнични-работя с химикали и щях да увредя бебка абсолютно.Доктора ме разбра и веднага ми изписа болнични и така до края.Не е нужно да ти има нещо сериозно,достатъчно е,че щом не се чувстваш комфортно и нещо те боли,или работиш кофти работа,да ти дадат болничен-в крайна сметка пък дете ще износваш,правят се и те на интересни. Crossing ArmsТова е така,защото лъжат касата,че си по болнични по основателни причини и от касата идват редовно на проверки,и накрая тях санкционирват.За мен обаче това не е никаква лъжа и трябва дори като закон да улегне,че ако сметне жената,че не се чувства комфортно по време на бременноста или работи на лоша работа да излиза веднага,то все мъже измислили законите.Аз лично смятах до 45 дена ако мога да ходя,не съм имала болки или друго и исках да ходя на работа,но работя с отрови и изпарения-веднъж ни обгазиха с амоняк и аз бременна.... ooooh!

# 2
  • София
  • Мнения: 627
И аз съм на мнение,че всички зависи от гинеколога.Моята гинеколожка от 3-4 месец ме преследваше да ми дава болничен,а аз не исках.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 294
Моята гинеколожка ми даваше  Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 1 511
Обясни на гинеколога,че искаш болнични поради причините,които си написала по-горе!
На мен още от първите месеци започнаха да ми дават болнични. Първо за 7 дни,после следват продължения от по 30 дни. Не е проблем за гинеколога,повярвай ми!  Grinning
Сега вече съм в болнични преди раждане - 45 дни.
Успех и не се притеснявай да си поискаш почивка. Знаеш,че ще са ти нужни сили за после!  Hug

# 5
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Няма как да ти откаже, просто отиди и му обясни, ако ти откаже можеш спокойно и да го смениш Peace

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Гинеколожката ми предложи още от вторият месец, но аз отказах. Не съм чувала да има проблем с даването на болнични в такова състояние.

# 7
  • Мнения: 4 335
И на мен моята лекарка от на4алото още ми даваше болни4ни.Не ми се вярва да ти откажи Peace

# 8
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
Нормален лекар няма болничен да ти откаже.Даже се чудя как сам не ти е предложил? Болнчиен за патологична бременност или нещо от сорта, в НОИ се води болничен общо заболяване...Нямаш проблеми нито с работодател, нито с осигуровките.

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И аз съм на мнение,че всички зависи от гинеколога.Моята гинеколожка от 3-4 месец ме преследваше да ми дава болничен,а аз не исках.
   Peace

# 10
  • Мнения: 3 200
Можеш да ползваш до 7 дни от гинеколога ти, а после с лекарска комисия за повече дни

# 11
  • София
  • Мнения: 17 592
Помоли гениколога или дж.п.-то.

# 12
  • Мнения: 506
а може ли направо при личния лекар да отида?Той не може ли да ми даде болничен?или трябва да е по препоръка на гинеколога??

# 13
  • Мнения: 3 200
а може ли направо при личния лекар да отида?Той не може ли да ми даде болничен?или трябва да е по препоръка на гинеколога??

Може да ти даде

# 14
  • Мнения: 9 776
Надявам се някой по- компетентен да ни помогне с повече инфо. Аз също ползвам болнични от самото начало на бременносттта, за щастие не по мед. причини, а защото така съм решила. От работа ми се дава това право. Е да, все пак работя на бензиностанция. Първият болничен беше за срок от 7 дни от личния лекар, след което той ме прати на комисия, която ми даде 20 дни - такъв бил максимума. После взех от аг-то си пак 7 дни и утре пак ще се явявам на комисия за удължаване предполагам пак за 20 дни. Чудя се докога така или все така до края ще бъде? Голямо разтакаване е, независимо, че ми помага познат от болницата. Имам право на 7 дни в рамките на месеца, но незнам дали става въпрос за настоящия месец или се брои месец от определената дата, което може да е примерно 15 число, след което следва продължението на болничния. Май стана доста объркано, но който ползва болнични знае за какво става въпрос. Има ли начин да се издаде някакъв постоянен болничен или нещо от сорта?

# 15
  • София
  • Мнения: 2 381
Обясни на гинеколога,че искаш болнични поради причините,които си написала по-горе!
На мен още от първите месеци започнаха да ми дават болнични. Първо за 7 дни,после следват продължения от по 30 дни. Не е проблем за гинеколога,повярвай ми!  Grinning
Гинекологът, при който ходя на ЖК от 4-я месец ми предлага болнични, ако съм уморена. Така че, поискай си смело.  Mr. Green

# 16
  • София
  • Мнения: 1 511
Надявам се някой по- компетентен да ни помогне с повече инфо. Аз също ползвам болнични от самото начало на бременносттта, за щастие не по мед. причини, а защото така съм решила. От работа ми се дава това право. Е да, все пак работя на бензиностанция. Първият болничен беше за срок от 7 дни от личния лекар, след което той ме прати на комисия, която ми даде 20 дни - такъв бил максимума. После взех от аг-то си пак 7 дни и утре пак ще се явявам на комисия за удължаване предполагам пак за 20 дни. Чудя се докога така или все така до края ще бъде? Голямо разтакаване е, независимо, че ми помага познат от болницата. Имам право на 7 дни в рамките на месеца, но незнам дали става въпрос за настоящия месец или се брои месец от определената дата, което може да е примерно 15 число, след което следва продължението на болничния. Май стана доста объркано, но който ползва болнични знае за какво става въпрос. Има ли начин да се издаде някакъв постоянен болничен или нещо от сорта?

Аз досега на комисия не съм ходила. Thinking Гинекологът винаги отива сам при негов колега,който се подписва и това е комисията.

... Имам право на 7 дни в рамките на месеца, но незнам дали става въпрос за настоящия месец или се брои месец от определената дата, което може да е примерно 15 число, след което следва продължението на болничния...
Това определено ме обърка. Crazy
Най-добре обясни на гинеколога или се обади на счетоводителя ви и го питай за въпросните 7 дни.

Постоянен болничен не съществува. През период от 30 дни се подновява от въпросната комисия.
Би трябвало гинекологът ти да ти помага, а не да те размотава из болницата по комисии. В крайна сметка българче ще родиш! Я му скръцни със зъби или го смени!  Hug

# 17
  • Мнения: 1 674
а може ли направо при личния лекар да отида?Той не може ли да ми даде болничен?или трябва да е по препоръка на гинеколога??
мисля,че трябва да е от гинеколога ти.Първият болничен е 7 дни а всички следващи са по 30 дни.Всичко зависи от гиеколога,мисля,че не трябва да има никакъв проблем.Имаш право на 315 дни болнични

# 18
  • Мнения: 1 674
[quote
[/quote]

Аз досега на комисия не съм ходила. Thinking Гинекологът винаги отива сам при негов колега,който се подписва и това е комисията.

... Имам право на 7 дни в рамките на месеца, но незнам дали става въпрос за настоящия месец или се брои месец от определената дата, което може да е примерно 15 число, след което следва продължението на болничния...
Това определено ме обърка. Crazy
Най-добре обясни на гинеколога или се обади на счетоводителя ви и го питай за въпросните 7 дни.

Постоянен болничен не съществува. През период от 30 дни се подновява от въпросната комисия.
Би трябвало гинекологът ти да ти помага, а не да те размотава из болницата по комисии. В крайна сметка българче ще родиш! Я му скръцни със зъби или го смени!  Hug
[/quote] Peace

# 19
  • Мнения: 9 776
След всеки 7 дни се удължава болничния и ми казаха, че максимума е 20 дни. Това ми го казаха от комисията. А като си взех последните 7 дни от аг-то, акушерката , която работи при него ми каза, че като изтекат трябва да отида при личния, защото те не можели да ми дават за повече от 7 дни за един месец. Като отидох при личния си мислех, че той също ще ми даде 7 дни, но се оказа, че не може, а ще ми даде направление за комисия. Голяма простотия общо взето. И така докато родя явно ще бъде.

# 20
  • Мнения: 4 753
Няма как да ти откаже, просто отиди и му обясни, ако ти откаже можеш спокойно и да го смениш Peace

 Peace

# 21
  • Мнения: 2 908
И аз никога не съм ходила да ме разтакава комисия-както казах-всичко си зависи от гинеколога-моят ходеше при друг от комисията-и двамата бяха в нея,праскаха по един подпис  и всеки месец,моят гинеколог,след съответните прегледи ми предаваше само готовият болничен за следващият месец.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 706
Личният лекар или гинеколога ти могат да ти дадат седем дни. При мен така беше. След това моята гинеколожка ме попита дали искам да продължа да си стоя вкъщи или ще се връщам на работа. казахи че искам да изкарам бременността си вкъщи. Болничния който последва беше 30дни и беше подписан и от лекарска комисия, но аз лично не съм ходила на такава, АГто правеше всичко - просто нейни колеги подписваха и все едно съм минала на прегледи при тях. И този болничен се продължаваше за още 30дни и още30дни и така до края.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 511
След всеки 7 дни се удължава болничния и ми казаха, че максимума е 20 дни. Това ми го казаха от комисията. А като си взех последните 7 дни от аг-то, акушерката , която работи при него ми каза, че като изтекат трябва да отида при личния, защото те не можели да ми дават за повече от 7 дни за един месец. Като отидох при личния си мислех, че той също ще ми даде 7 дни, но се оказа, че не може, а ще ми даде направление за комисия. Голяма простотия общо взето. И така докато родя явно ще бъде.

Но това е абсурдно. Вярно е,че първия болничен е максимум 7 дни,но оттам нататък вървят 30-дневни,докато стигнеш този,който е 45 дни.
Направо не мога да повярвам,че ти дават даже и направление за комисия!!! #2gunfire
Я си смени гинеколога! Егати човека!

# 24
  • Мнения: 636
Задавам въпрос за болничния, тъй като там , където ходя - в ЖК "Шейново", чух преди няколко дни шефката на консултацията Ковачева да се разправя с колегите си за някаква пациентка. Думите й бяхо горе-дору тези: "Какво й е на ..., че не може да ходи на работа, за какво пак й е болничен?". Стана ясно, че момичето много повръща, накрая му дадоха болничен, но останах с неприятното чувсто, че ги "стискат".
При предишната ми бременност не беше така. Пак бях на същото място и редовно имаше чакащи за болничен. Дори не ги питаха какво им е, направо даваха.

# 25
  • Мнения: 780
Всичко зависи от гинеколога.Моята лекарка още в началото ми каза, че е "либерална" по отношение на болничните.Не исках да си взимам, но на работа вдигнах тежко и....трябваше да лежа.Първо дават 7 дни, после комисия ти дава доколкото помня 30 дни.

# 26
  • Мнения: 922
Като не се чувстваш добре би трябвало да нямаш никакви проблеми с болничния. Пак зависи от гинекологът ти.
Отиваш при гинеколога и той ти дава първичен болничен от 7 календарни дни (повече не може). Последния ден от болничния пак отиваш да ти даде талон за комисия която ти издава вторичен болничен от 30 календарни дни. 

# 27
  • Мнения: 9 776
Доколкото разбрах след седемте първоначални дни следва 30 дни продължение и после само продължения пак без нови 7 дни и така до края. Ако това е така значи съм на път да се мина втори път  - утре трябва да ходя на прословутата комисия. Май ще трябва да се поинтересувам пак. Ама всеки път ми казват едно и също тъпите д...Прехвърлят си ме от един на друг.

# 28
  • Мнения: 5 539
Полина, смени гинеколога, който ти наблюдава бременността.
При повечето гинеколози няма проблем с болничните, но някои, които работят сами, не могат да дават за 30 дни, защото не могат сами да сформират ЛК.
И при двете ми бременности бях записана при лекар, който работи в обща лекарска практика с още 2 АГ-зи, и нямах никакъв проблем с взимането на колкото си искам болнични. И лекарят имаше изгода да ми издават болнични, защото плащах по 10 лв. на болничен лист за 30 дни.

# 29
  • Мнения: 506
Аз ходя на консултации в частен кабинет,но д-ра ми работи и в частна клиника,дали според вас това е проблем за издаване на болничен??? newsm78
Защото днес личният ми лекар ми каза,че за повече от 7дни трябва да ми даде направление за лекарска комисия,която да ми издаде болничен.А в частните кабинети и клиники с направления не работят.... Thinking
Не знам,другата седмица ми е !часа за ЖК и ще питам и гинеколога,но искам да знам предварително,за да мога да си взема направление /ако изобщо е необходимо/преди да отида.Не после да се разкарвам пак и за направления.....

# 30
  • Мнения: 961
Личният лекар или гинеколога ти могат да ти дадат седем дни. При мен така беше. След това моята гинеколожка ме попита дали искам да продължа да си стоя вкъщи или ще се връщам на работа. казахи че искам да изкарам бременността си вкъщи. Болничния който последва беше 30дни и беше подписан и от лекарска комисия, но аз лично не съм ходила на такава, АГто правеше всичко - просто нейни колеги подписваха и все едно съм минала на прегледи при тях. И този болничен се продължаваше за още 30дни и още30дни и така до края.
И при мен беше така.

Само искам да обърна внимание, че болничните, които се издават преди 45-дневния болничен преди термина, не трябва да надхвърлят общо 180 дни. Толкова са разрешени от НОИ. Иначе ще те изпратят на ТЕЛК за дните над тези 180 дни или няма да ти платят тези дни болничен. Това е информация, която имам от НОИ.

# 31
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Още от 2рия месец, гинеколога ми предложи болничен

# 32
  • Мнения: 770
Аз бях в болничен от петата седмица на бременността. Мисля, че няма проблем. Не знам от кога е това изискване за 180 дни, при мен нямаше подобно. Болничните ми се пускаха всеки месец от лекарска комисия от трима доктори.
 Peace

# 33
  • Мнения: 961
Изискването за тези 180 дни е от началото на 2007 г. През 2007 г. е било 180 дни за календарна година, но от 2008 г. е 180 дни за цялата бременност.

# 34
  • София
  • Мнения: 1 511
Доколкото разбрах след седемте първоначални дни следва 30 дни продължение и после само продължения пак без нови 7 дни и така до края. Ако това е така значи съм на път да се мина втори път  - утре трябва да ходя на прословутата комисия. Май ще трябва да се поинтересувам пак. Ама всеки път ми казват едно и също тъпите д...Прехвърлят си ме от един на друг.


Правилно си разбрала!
7 дни първичен болничен.
Следва продължение 30 дни.
Пак продължение 30 дни...
И пак...
И пак....
Както елада е пояснила обаче се внимава да не се надхвърлят 180 дни.

# 35
  • Мнения: 9 776
Че аз както ползвам болнични от средата на февруари, а термина ми е в края на септември, това означава, че ще има някакъв период, в който няма да мога да ползвам болничен, защото ще надхвърля тези 180 дни. Егати постотията. Ами освен в осмия месец да се върна на работа с огромния корем. Ще бъда чудна картинка - 12-13 часа на крак и с нощните смени - направо прекрасно. Някой знае ли за други варианти в такива случаи?

# 36
  • Мнения: 9 776
Току що изчислих, че ще ми се получи една дупка от около седмица след 180 дни и преди 45 за раждане, което не е фатално разбира се, но простотията пак е голяма. Мисля, че бременната жена трябва да има право на избор дали да работи или не, а не да ни се налага да ходим по комисии и тем подобни за скапаните болнични, дето все още 1 лев не съм видяла от тях. И като отида днес на тая комисия да се чудя какво да лъжа за състоянието си и дано не предизвикам дявола.

# 37
  • София
  • Мнения: 1 511
... Ами освен в осмия месец да се върна на работа с огромния корем. Ще бъда чудна картинка - 12-13 часа на крак и с нощните смени - направо прекрасно. Някой знае ли за други варианти в такива случаи?

Имаш вариант да пуснеш неплатен отпуск или пък платен ако ти е останал от годината.
Но при всички случаи се консултирай със счетоводителя ви. Едва ли в 8 месец ще стоиш 13 часа на крак...аз 15 минути едва издържах.  Tired

# 38
  • ....от ляво до десния завой...
  • Мнения: 273
Здравей!
Аз съм така в момента - в болничен даден ми защото съм бременна, не мога да пътувам - работя на 37км от града в който живея и ежедневното тръскане не е никак благоприятно! Преди две седмици едва не паднах на работа - ниско кръвно, вие ми се свят, лошо ми е, не съм въобще работоспособна! Отидох при докторката, тя нещо приключваше - прати ме при личния лекар - личната ми изписа 7дни болничен - ангина нещо такова пишеше, като изтекоха тия 7дни, гинеколожката ми попълни талон - явих се на Лекарска контролна комисия, в която влизат трима доктори и ми изписаха 30дни болничен. Сега съм вкъщи и си лежа, разхождам се по малко през деня за раздвижване,  чувствам се много по-добре, отколкото на работа. Не губи време - отивай при гинеколога си и му кажи, че не се чувстваш добре, че ти се вие свят и ще получиш болнични, на бременните дават без никакви проблеми! В края на краищата важно е да сме добре, за да родим здрави бебета, нали?

EDIT - Сега като зачетох по-нагоре се сетих и още нещо - наистина не трябва да се надхвърлят 180те дни. Аз бях болничен целия януари, после през февруари отидох за около месец на работа,надявах се всичко да е добре и да си ходя на работа, но силите ми се изчерпаха доста бързичко, затова пак излязох в болничен. Сега като изтекат тези 30дни може пак да пробвам да ходя, но ако не ми е добре ще си удължа болничния с още 30дни - ще се съберат около 90дни от началото на годната. Вече през май трябва да стисна зъби и да походя на работа, че имам да приключа някои неща и на 27.06. по живо по здраво да изляза в 45дневния болничен преди термина! Просто изчислявай и действай в посока най-добра за здравето ти! Успех! Peace

Последна редакция: ср, 19 мар 2008, 11:31 от sindarella

# 39
  • Мнения: 2 908
Изискването за тези 180 дни е от началото на 2007 г. През 2007 г. е било 180 дни за календарна година, но от 2008 г. е 180 дни за цялата бременност.
Аз имах точно 184 дена болнични общо и всичко ми е платено до сега-дъщеря ми е родена ноември 2006г. ConfusedМисля,че не е от 2007г,защото помня добре,че още докато бях бременна 2006г тук четях че съм имала право на 180 дена,тръшках се от притеснения,питах гинеколога си,а той ми се изсмя да не се притеснявам за такива работи.Точно сега не знам обаче как е.

# 40
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Че аз както ползвам болнични от средата на февруари, а термина ми е в края на септември, това означава, че ще има някакъв период, в който няма да мога да ползвам болничен, защото ще надхвърля тези 180 дни.

 Ами сметни си дните де!45 дневния болничен преди раждане не влиза в тези 180 дни.

Има варинат след изтичане на тези 180 дни жената да се хоспитализира временно.Може и да се върне на работа за 10 дни(но не може да е в отпуск за този период) и след това да й се издае болничен с дуга епикриза.Например от невролог или т.н.

# 41
  • Мнения: 9 776
Драга, ако беше чела внимателно, щеше да видиш, че съм си сметнала дните. Дупката ще бъде десетина дни. Обаче ми е интересно защо да не мога да ползвам отпуска тогава?

# 42
  • Мнения: 2 908
И аз се чудя защо да не можеш да ползваш отпуска тогава  newsm78-можеш-на мен така ми бяха казали,като се притеснявах-ако стане проблем с надхвърляне,да си пусна отпуска.А отпуската,която не си ползвала за цялата бременност къде отива?

# 43
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Драга, ако беше чела внимателно, щеше да видиш, че съм си сметнала дните. Дупката ще бъде десетина дни. Обаче ми е интересно защо да не мога да ползвам отпуска тогава?

   Mr. GreenЕ, ако не беше обръщението "драга", щях да ти обясня Mr. GreenНе стига, че хората ти обясняват, ами и претенции имаш.Аз каквото трябва съм изчела и съм си намерила информацията, оправяй се.

# 44
  • Мнения: 506
А някой знае ли дали в частните клиники могат да ти издадат болничен или на тези комисии се ходи само с направление?? newsm78

# 45
  • Мнения: 610
На мен ми даваха без проблеми Peace

# 46
  • Мнения: 9 776
Биляна, извинявай, че те засегнах, но аз преди да се хвана с някоя тема чета всико писано от всички и тогава се включвам. Аз също мога да се почувствам засегната от това което ти писа по преди, не мислиш ли? В крайна сметка никой не те насилва да даваш съвети. Смяташ ли че няма да се оправя или че някое друго момиче няма да ми помогне с инфо? Мисля, че всички сме се  събрали тука от добри чувства и подобни на твойте изказвания не действат добре на никого, а и в крайна сметка целта на подобни форуми е да си обменим информация и да си помогнем една на друга евентуално. На 32 години съм и едва ли можеш да ми накривиш нещо.

# 47
Здравейте, аз пък искам да запитам дали е задължително да се излезе в отпуск 45 дни преди предполагаемия термин или може да продължи да се работи още 2 седмици докато остане около месец до раждането примерно...
Благодаря!
  bouquet

# 48
  • София
  • Мнения: 932
И аз излезнах в болничен, в началото на 7 месец, просто вече не издържах, на никой от колегите не му пукаше, че съм бременна , пък и аз не се лигавех, работех дори повече от преди да забременея - такъв беше периода имаше много работа, накрая обаче, взех да не издържам , да ходя с нежелание на работа, да се изнервям и си взех болничен, сега като се върна назад се чудя защо толкова се и мъчих, защото за заплатата и осигуровките, които получавах тогава , нямаше за какво да си давам зор.
Обясни на гинеколога си как се чувстваш, мисля че няма да имаш никакъв проблем.

# 49
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
На мен ми даваха без проблеми Peace

 Не забравяй, че новото изискване е от 2008г!

           
Здравейте, аз пък искам да запитам дали е задължително да се излезе в отпуск 45 дни преди предполагаемия термин или може да продължи да се работи още 2 седмици докато остане около месец до раждането примерно...
Благодаря!
  bouquet


  Доколкото знам е задължителен!


       

# 50
  • SZ
  • Мнения: 10
А,може ли аз да попитам нещо!Малко се отклонявам от темата,съвсем леко,за което се извинявам!
В болнични съм от 04.02.08г(първо 7 дни,после по 30) и все още не съм получила никакви парички от НОИ.Колко ги бавят по принцип?

# 51
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 На мен ми ги изплащат винаги до 40-ия ден от издаването на болничния.Имам позната на която от декември не са й изплатени.Виновни са не НОИ, ами от фирмата в която работиш.

# 52
  • София
  • Мнения: 2 381
Влизаш в http://www.noi.bg/ и избираш вляво СПРАВКИ. Отваря ти се един прозорец, на който в средата в зелено пише: Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН. Трябва обаче да знаеш и персоналния си идентификационен код - ПИК, за да провериш. С него се проверява и дали са ти внесени социалните осигуровки пак през СПРАВКИ. Ако фирмата, обаче не е платила СОЦИАЛНИТЕ осигуровки, не чакай пари от НОИ, докато фирмата не внесе парите. Или пък, ако са предали болничния лист по-късно... Ако нямаш код си подай молба в НОИ за ПИК. Дават ти го още същия ден.   

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Зависи от гинеколога ти напълно-аз от 2-ри месец на бременноста си бях в болнични-работя с химикали и щях да увредя бебка абсолютно.Доктора ме разбра и веднага ми изписа болнични и така до края.Не е нужно да ти има нещо сериозно,достатъчно е,че щом не се чувстваш комфортно и нещо те боли,или работиш кофти работа,да ти дадат болничен-в крайна сметка пък дете ще износваш,правят се и те на интересни. Crossing ArmsТова е така,защото лъжат касата,че си по болнични по основателни причини и от касата идват редовно на проверки,и накрая тях санкционирват.За мен обаче това не е никаква лъжа и трябва дори като закон да улегне,че ако сметне жената,че не се чувства комфортно по време на бременноста или работи на лоша работа да излиза веднага,то все мъже измислили законите.Аз лично смятах до 45 дена ако мога да ходя,не съм имала болки или друго и исках да ходя на работа,но работя с отрови и изпарения-веднъж ни обгазиха с амоняк и аз бременна.... ooooh!
Същата работа е и при мен.
Работя с химикали и изпарения и веднага след първия преглед при гинеколога излязох в болнични и откарах така до края.
Добре ми се отрази... hahahaсамо дето много кг качих.
Иначе проблеми не съм имала.Зависи от лекаря.

# 54
  • SZ
  • Мнения: 10
Това със справката в НОИ го направих, всичко ми е наред.Дава ми,че липсват данни за преводи за тази година.Принципно ми е ясно,че трябва да се почака доста,но не знаех колко точно още.Затова попитах.Благодаря за отговорите!!! А аз ще си почакам още малко и ще отида май на място да проверя,къде е проблема.

# 55
  • Мнения: 14 488
Драга, ако беше чела внимателно, щеше да видиш, че съм си сметнала дните. Дупката ще бъде десетина дни. Обаче ми е интересно защо да не мога да ползвам отпуска тогава?


можеш да си ползваш отпуска, няма проблем стига да ти я разрешат.
при мен се получи такава дупка и си взех болничен от личния лекар.

# 56
  • Мнения: 1 931
Ако се ходи при лекар работещ в болница може да ви карат по 1-2 дни в месеца да преспивате в болницата в патология и да ви дават болнични за 1 месец.

# 57
  • Мнения: 135
В момента съм болни4ен 45 преди раждането,а преди това имах общо 158 дни болни4ен.даваха ми по 30дни а,не по  7.Края на януари когато 4аках за поредния болни4ен,стана проблем с една пациентка, 
главната лекарка и обясни 4е ве4е пове4е от 180дни{това не вкю4ва болн. по маи4енство},нямали  право да дават за цялата бременност,но ти си 26, аможе ве4е и 27сед.така 4е не мисля 4е ще ти откажат,но маи трябва гинеколога да го издаде newsm78.Успех

# 58
  • у нас
  • Мнения: 5 715
аз също съм в болнични от втория месец на бременността, по здравословни причини. Общо болничните, които се ползват през бременността, както са писали по-горе момичетата са 180 дни, които не включват 45 дневния болничен преди раждане. Те вече са от 315 дни - преди и след раждане.  Peace Peace

# 59
  • Мнения: 681
Няма страшно,няма да ти откаже.Всички дават.

# 60
  • София
  • Мнения: 2 104
Здравейте, момичета, радвам се, че открих тази тема, защото имам няколко въпроса:
1. значи към ЛКК може да ме препрати личната лекарка или гинеколожката, без значение коя от двете?
2. до момента за 2008 съм ползвала 30 дни болничен за мен и за детето. Това значи ли, че принципно имам право на още 150 дни преди да изляза 45 дни преди термина?
3.когато достигна 40те дни болничен, които еднолично могат да ми бъдат издадени, ще бъда ли препращана към ЛКК и за първичния болничен?
Мерси много  bouquet

# 61
  • у нас
  • Мнения: 5 715
Здравейте, момичета, радвам се, че открих тази тема, защото имам няколко въпроса:
1. значи към ЛКК може да ме препрати личната лекарка или гинеколожката, без значение коя от двете?
2. до момента за 2008 съм ползвала 30 дни болничен за мен и за детето. Това значи ли, че принципно имам право на още 150 дни преди да изляза 45 дни преди термина?
3.когато достигна 40те дни болничен, които еднолично могат да ми бъдат издадени, ще бъда ли препращана към ЛКК и за първичния болничен?
Мерси много  bouquet

1. за да вземеш болничен повече от 30 дни трябва комисия, ама да ти кажа и на двете си бременности това беше формалност. Пише в болничния, че е издаден от ЛКК, но на практика гинеколога се пише две имена на лекари и се разписва. Това си е договорка между тях. Така че не се ходи пред много лекари да те гледат и преценят. Ако гинекологът ти е печен, смятам че няма да има проблем.

2. да, това са общо дните, които имаш да ползаш болничен за година. Но лекаря с подробности, може и да има промени от средата на годината.


3. 45-дневния болничен ще ти бъде издаден от гинеколога, който ти следи бременноста. Няма да ходиш на комисия. Той ти се полага.  Peace Следващия болничен 42- дневен се издава от болниница, а след това взависимост от това дали си преносила или родила по-рано - болничния се издава съответно от гинеколога или личния лекар на детето. Peace

# 62
  • Мнения: 1 428
От началото на 3 месец излязох в болнични и така до края.Но всичко си зависи от гениколога  Peace

# 63
  • Мнения: 91
Личната ми лекарка издаде направление за лкк, болничен, с него при гинеколожката, на следващия ден си взех болничния лист. Болничен ми издават на 30 дена. Нищо не се плаща. Всичко зависи наистина от лекарите. Grinning

# 64
  • Мнения: 1 447
Със сигорност ще ти даде те не отказват.Аз от самото начало на втората бременност си вземах болничен.
А с първата работех до последно

# 65
  • Мнения: 2 111
Много ме болеше кръста когато работех,споделих с гинеколога и той предложи да ми даде болничен-и така от втори месец до края на бременността си почивах вкъщи.

# 66
  • Мнения: 686
Говори с гинеколога си,не вярвам да ти откаже(без това вече си към края,добре е да събереш сили)!

# 67
  • Мнения: 71
обикновено се дават много лесно.никой гинеколог не отказва, първо заради и най-малкото неудобство което може да почуства бременната  и второ дори и в крайна сметка да няма никакъв проблем, пак дават

# 68
  • Мнения: 163
Аз съм в началото на втория месец и много се изморявам на работа. Не, че ми е толкова тежка работата, но се усещам, че имам нужда от почивка. След една седмица съм на изследвания и се чуда как да си поискам болничен ако не ми предложи тя.  Confused Confused Confused Много се притеснявам от това пътуване до работа и напрежението да не навреди на малкото човече  Confused newsm78
Страх ме е, че докторката ще ме отреже за болничния, а личния ми каза, че гинеколога дава болничен по време на бременност.

# 69
здравейте искам да ви питам нещо
в болнични съм от втория мес на бременността и искам така да си изкарам до края да не ходя на работа но въпросните 180 дни ми свършват на края на юли а преди тези 45 ми остава август мес около 20 дни шефа все чака да се въра на работа но аз не искам да ходя там така че няма да ми подпише отпуска
знаете ли какво мога да направя
трябва ли да ходя евентуално на телк или нещо такова
предваително ви благодаря

# 70
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
  tedi8 , трябва да влезеш за 4-5 дни в болница и да ти удължат болничния.Ако ли не, трябва да се върнеш за 10 работни дни на робота и след това да ти издадт болничен с друга диагноза.От ТЕЛК трябва да бъде, да.Аз направих второто, защото не ми се влизаше в болница.

  Не знам дали по време на бременност може да ти се отказва годишен отпуск, нека някой друг да поясни.

Общи условия

Активация на акаунт