Какви изследвания сте правили по време на бременността?

  • 4 879
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 336
Здравейте момичета,
и аз се притеснявам за изследванията, едни ми казват, че това което се отпуска от касата е напълно достатъчно и допълнителни прегледи и изследвания се правят само при наследствена генетична обремененост, други че задължително трябва да се направят защото вече много заболявания и малформации се откривали в ранен стадий и имало възможност за лечение.

Аз съм в 8 седмица и освен, че ходих два пъти на видеозон за потвърждение на бременност и за да чуем съчицето нищо друго не съм направила.... Вие какво ще кажете?

Изследванията, които не се поемат от здравната каса и които е добре да се направят са биохимичен скрининг и фетална морфология. Биохимичния риск се поема от здравната каса ако има рискови фактори - над 35 години, болни в семейството т.н. или по желание и се плаща. Прави се навсякъде - може да поискаш от гинеколога да ти го пуснат и да ти вземат кръв. Показва риск от генетични заболявания, но не е много точно изследване - има много фалшиви положителни и отрицателни резултати. При резултат, който показва риск се прави амниоцентеза (пак по желание), която е доста по-точно изследване, но при нея има риск от аборт. Надявам се да не се стига до нея.
Изследване за токсоплазмоза също може да се пусне ако имаш контакт с котки или си яла недоопечено месо. Пак трябва да попиташ гинеколога, защото сам сигурно няма да ти предложи.
Фетална морфология е най-добре да се направи. Тя е високоспециализирано ултразвуково изследване, изисква много добра техника и специалист с опит. Тези специалисти са много малко и са предимно в София. Аз имам час при д-р Марков, по-горе има сайта. Той има пациенти за месец напред, така че колкото по-рано се обадиш, толкова по-добре! При ФМ могат да се открият различни аномалии при плода, може да се рабере пола и позицията на бебето и въобще всичко се вижда много добре! Аз докато се начудя да ходя ли да не ходя ли и то стана малко късно - ще бъда в 20 г.с.
ИЗВИНЯВАМ СЕ ЗА 'РОМАНА'

# 16
  • София
  • Мнения: 167
Yani Cat, благодаря за романа!! Другата седмица имам час за първоначалните изследвания и тогава ще поразпитам по-подробно, особено за амниоцентезата, имаше една специализирана дискусия за това изследване и едната страна твърдеше, че в България няма жена родила след такова изследване ..което звучеше доста стресиращо.

# 17
  • Мнения: 85
Аз ходих на фетална веднъж за собствено успокоение. Другите главоболия реших да си ги спестя и не съжалявам. Ако имах домашен любимец и токсиплазмоза щях да си пусна. Другото само ако е наложително.
Яни 20 седмица е добре - всички органи ще са завършени.
Успех

# 18
  • София
  • Мнения: 4 588
Аз ходих на фетална морфология, на която ми казаха, че всичко е наред и реших да пропусна БХС.
Също ежемесечно пусках кръв и урина и ходех на видеозон.

# 19
  • Мнения: 1 336
Яни 20 седмица е добре - всички органи ще са завършени.
Успех
Thanks!  Grinning Дано всичко да е наред.
Според мен е проблем, че лекарите не обясняват, а трябва всичко сам да прочетеш.
Ако не си поискаш дадени изследвания никой няма да ти ги направи. И не само за изследванията е така, откакто съм бременна изчетох толкова много литература по въпроса за бременността и раждането. Повечето майки и лекари се учудват как може да не знам някои неща. Ами човек с първа бременност не може да знае всичко. Ами ако разбера много късно  и пропусна важни неща?
Лекарите наистина са много заети, имат да попълват страшно много документация, така че може би трябва да има курсове като в другите държави или специалисти в болницата, които са по-свободни и могат да ти помогнат и да отговорят на всичко, което те интересува.

# 20
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Според мен БХС е задължителен PeaceВлезте в подфорума за увредените деца в темата за Даун и пак говорете/пишете Naughty
Правила съм ФМ,БХС,токсоплазмоза/тя не се прави само,,когато имаш котка Naughty/ и рутинните изследвания всеки месец Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 167
Здравейте,
Siska  съгласна съм с теб за ФМ но за БХС прочетох доста неща и самите лекари казват, че резултатите са доста неточни даже и като насочващи не вършат работа. ФМ е важна и токсоплазмозата  ( аз си имам коте)  също, но за амниоцентезата мисля, че ще я пропусна. Доколкото разбрах тя се прави само при бременни при които рискът да родиш дете с големи малформации или вродени дехекти и много по-голям от риска да направиш аборт след процедурата.
 Момичета, пожелавам ви  много усмихнат ден и всичко това, за което си говорим да останат само напразни притеснания на бъдещй мамчета Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 167
Siska,
дали случайно си спомняш кой от двата маркера, които се изследват в токсоплязмозата трябваша да е отрицателен и кой положителен? Чак вдругиден имам час за лекар да ги оредели?? А в нета не мога да намеря нищо.

# 23
Привет.
ще ти кажа моя опит ти сама ще прецениш какво да правиш.Биохимичният скрининг дава само проценти и после трябва да се отхвърли или потвърди с феталната морфология, което прави последната по-надеждна а първото малко излишно да не говорим че от към пари са ти едно 50лв.-за скрининга при даването на кръв.
От 18 до 20 седмица е добре да отидеш на фетална морфология -ако диагностика е добър ще ти каже всичко, а и ще ти направи запис на бебето.
Аз ти препоръчвам като диагностици д-р Марков от МЦ Марковс/преди е бил във Фемина и е специализирал в Белгия ранна диагностика много мил и прецизен.
д-р Мазнейкова като диагностик в това също е много добра, но те претупва и прегледа е по-скъп, да не говорим че се чака ужасно много.


Аз съм в 14 г.с. и не мога да се ориентирам в тези изследвания. Някои ми казват, че трябва да отида на биохимичен скрининг, фетална морфология, изследване на алфа фетопротеин ... newsm78
Може и да пропускам някое и кое от тези е добре да се направи?
Необходими ли са наистина тези изследвания или причиняват само излишни тревоги?
Ако наистина е добре да си ги направя само в София в Майчин дом ли ги правят и късно ли е за мен?

# 24
  • Мнения: 770
Ехокардиография

# 25
  • Мнения: 3 016
Ехокардиографията е много важно изследване. То позволява да се види дали има някаква   вродена сърдечна малформация .Разбира се не по- маловажни са и ФМ ,както и следенето от специалист.

# 26
  • Мнения: 1 336
Пуснат ми е вече биохимичен скрининг, а за ФМ имам записан час на 28 Април при д-р Марков - ще бъда в 19 г.с. май тогава. Така че ще бъдат едно след друго.  Simple Smile
Не знам още резултатите от БХС и малко се притеснявам.
Благодаря за споделения опит!
Ехокардиографията е много важно изследване. То позволява да се види дали има някаква   вродена сърдечна малформация .Разбира се не по- маловажни са и ФМ ,както и следенето от специалист.
Къде може да се направи това изследване, при кой специалист сте били?

# 27
  • Плевен
  • Мнения: 714
Аз освен стандартните си направих и за токсиплазмоза , защото разбрах , че може да доведе до доста сериозни аномалии при плода.Късно разбрах за феталната морфология , иначе щях да си го направя.
Моето мнение е ако не те бъркат паричките и това , че ще те боцкат малко повече си направи всички.Аз съм голяма паника и все си мисля , че не може всичко да ми е наред и ще ми открият нещо #Crazy

# 28
  • Плевен
  • Мнения: 714
Valya 76 08, аз си правих токсоплазмоза и в различните клиники имат няколко начина за даване на резултати.При мен беше така:
IgM-до 0.49 -отрицателен ; 0.50-0.59 -сива зона (?) ;над 0.60-положителен
IgG-до 0.65 отрицателен;над 8.0 положителен.
Има и някакво съотношение 1:...
Лекарят ми обясни , че при това изследване се търсят антитела-ако си пр. 1:60 имаш антитела за борба с вируса но това не значи , че си болна , а по-скоро че си била болна преди и организма ти се е преборил (на принципа на шарката-имаш имунитет).Прави се обаче ново изследване след месец-два и е лошо единствено ако ти се покачва съотношението-значи антителата се покачват , за да се борят с вируса.

# 29
  • Мнения: 770
Пуснат ми е вече биохимичен скрининг, а за ФМ имам записан час на 28 Април при д-р Марков - ще бъда в 19 г.с. май тогава. Така че ще бъдат едно след друго.  Simple Smile
Не знам още резултатите от БХС и малко се притеснявам.
Благодаря за споделения опит!
Ехокардиографията е много важно изследване. То позволява да се види дали има някаква   вродена сърдечна малформация .Разбира се не по- маловажни са и ФМ ,както и следенето от специалист.
Къде може да се направи това изследване, при кой специалист сте били?

Аз го правих в Трета градска болница (вече се нарича Национална кардиологична мисля), по телефона си записах час, при д-р Павлова.

Общи условия

Активация на акаунт