Възможно ли е при двама родители с Rh+ детето да е с Rh-???

  • 3 528
  • 20
  •   1
Отговори
Mного моля тези, които имат медицински познания да ми отговорят възможно ли е от майка с В+ кръвна група и баща с 0+ да се роди дете с 0- кръвна група. Сестрата на детето е с 0+. Rolling Eyes
Много ми е важно. Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 984
възможно е, обратната ситуация е невъзможна от родители с  RH - , да се роди дете с + RH
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/622/67/

# 2
Дали правилно разбрах. Значи има шанс детето да е дете на родителите си ако например дядото или бабата са били с -Rh?

# 3
# 4
Mного ти благодаря  bouquet  bouquet  bouquet Hug

# 5
spored men triabva da povtorite izsledvaneto. Pri dva minusa ne moje da stane +. Tuk ima niakakva greshka.

# 6
Kakto i pri dva minusa da stane +

# 7
Не е възможно. RH-позитивният ген (RH+) е доминантен. Не може при двама родители с RH+ детето да е с  RH-.

# 8
Точно когато се дължи на доминантен ген е възможно.
Доминантният ген се проявява винаги, когато присъства. Наследяваме двойка гени, по един от всеки родител.
Възможностите са следните:
1.++ : човек има RH+
2.+-  : човек отново има RH+ (от двата гена се изявява доминантният +, но отрицателният присъства и може да се предаде на поколението)
3.-- : човек има RH-

Ако и двамата родители са с комбинация +-, то и двамата са с положително RH, защото се е изявил доминантният ген. Детето взема по един ген от всеки родител. Възможностите са описани по-горе, виж трета възможност, която се получава статистически с 25% вероятност.
Т.е, напълно е възможно. Лично аз съм такъв случай. Сестра ми е с RH+

Както е видно от горното при комбинация -- с -- (двама родители с RH-) единственият възможен резултат е --.

Последна редакция: ср, 19 мар 2008, 21:40 от развейпрах

# 9
  • Мнения: 1 032
Абсолютно е възможно. Аз съм такъв пример. И майка ми, и баща ми, че и сестра ми са Rh+, а аз съм Rh-.

# 10
  • Мнения: 4 111
Абсолютно е възможно. Аз съм такъв пример.

И аз. Simple Smile

# 11
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
spored men triabva da povtorite izsledvaneto. Pri dva minusa ne moje da stane +. Tuk ima niakakva greshka.

Това не е математика, а генетика и тук законите са съвсем различни!
Напълно е възможно, дори и бабите и дядовците да нямат - Рх, защото може да се предава дълго време 'скрит' в поколенията. Няма място за притеснение  Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 1 783
 Генотип                                        Резус тип                                      Rh(D) тест      
       
ccddee                                                     rr                                       Rh отрицателен
CcDdee                                                    R1r                                    Rh положителен 
CCDDee                                                   R1R1                                 Rh положителен 
ccDdEe                                                     R2r                                    Rh положителен 
CcDDEe                                                    R1R2                                 Rh положителен 
ccDDEE                                                     R2R2                                 Rh положителен 


Генотип  е комбинацията от гени, на която сте носител. С малки букви е отбелязан рецесивният, с голяма доминантният. Големите букви подтискат малките. Може да се случи комбинация само от рецесивни гени, в резултат на кръстосването на носените от двамата родители гени. Когато и двамата подители са носители на чиста рецесивна комбинация, децата са носители на същата без изключение.

Последна редакция: ср, 19 мар 2008, 23:20 от Имелда

# 13
  • Мнения: 1 884
Абсолютно е възможно. Аз съм такъв пример. И майка ми, и баща ми, че и сестра ми са Rh+, а аз съм Rh-.
Същото е и при мен.  Peace

# 14

Общи условия

Активация на акаунт