Изравнените такси в частните детски градини

  • 12 947
  • 88
  •   1
Отговори
# 30
Не може да вдигат таксата с 100% !!! Разбирам с 10-15%, но това вече е прекалено. И каква е тази асоциация, където се наговарят всички членове за почти еднакви такси ?! Това не е ли незаконно? Обида за всички родители. Не мога да повярвам - 100 % увеличение на никаква услуга няма в България!  Казаха ми, че искали да си строят собствена сграда. И какво от това. Родителите да я им изплатят за 2-3 години ли? Неприемливо е.

# 31
  • София
  • Мнения: 4 412
И аз бях, цените са както обявените. Наистина има сериозно увеличение в сравнение от преди няколко месеца. Изчислявала съм, че при свободен наем или заем за построяване на градина и гледане, както е по техните рекламни брошури, цените са подобни .
Съгласна съм, че е много неприятна ситуацията с Ерих Кестнер, много сериозно увеличение. А там цената за 1-ви клас е още по висока. За децата, който вече учат там е редно да има отстъпка.
Иначе си мисля, че държавата трябва да има позитивни отношения и към 2-та вида учебни, а на ЧУ да е регулирана печалбата до определен процент и да получават субсидия и помощ.

Ето едно решение http://sofia.dir.bg/2008/03/23/news2805206.html , което тепърва ще се развива.

# 32
  • Мнения: 7 263
В темата за избор на Частно училище също коментирахме въпроса. Аз имам интерес към три училища с изучаване на немски език. Таксата в трите е на практика еднаква. Определено еднаквите такси също са вид извиване на ръце, защото така на практика се елиминира конкуренцията от към цена - остава качеството, която също докато не си запишеш детето в дадено училище трудно можеш да прецениш дали те устройва.
Все повече се разочаровам и то разбирането у нас за частни училища. Освен надутите такси и собствената им самовлюбеност не се отличават с особени предимства пред изстрадалите държавни училища. Просто ..... не виждам изход от ситуацията.

# 33
Случайно попаднах на този форум и тази тема, но бях провокиран и дори се регистрирах за да изкажа свое мнение.
Предварително трябва да кажа, че съм заинтересована страна т.е. участник съм в частното образование от страната му като бизнес - влагам пари и съвсем нормално бих искал да ги възвръщам в годините с печалба. Запознат съм добре  с финансирането и други детайли на няколко от частните училища/градини. Добронамерено пиша тук. И така:

За таксите: Собствениците на такива училища нормално общуват помежду си ( както хората в този форум ) и естествено споделят помежду си неща за бизнеса - включително за размера на таксите за 2008/2009, за инфлацията, за издръжката на едно дете, за дългосрочно развитие и т.н.  Те не се "договарят" да изравнят таксите помежду си. Просто пазара ги "кара" да ги определят такива каквито ги обявиха през последната седмица.

Не мисля, че е възможно днес някое частно училище  (детска градина, начално и основно ) да предложи такса, да кажем до 2000 евро или за гимназия до 1500. Защото ако го направи не може да печели, да се възпроизвежда, какво остава пък да инвестира в нова база, оборудване, транспорт и т.н.
А повечето хора се опитваме да изкарваме пари, нали ?
В този бизнес не се изкарват "големи пари "  въпреки, че   не трябва и да се оплакват инвеститорите.
Така, че накратко таксите макар и да "изглеждат" височки  за някой, мисля че за днес, за 2008 година са дори леко подценени откъм калкулирани предварително всички разходи за учебната 2008/9.
Това е. Не знам дали е разбираем този пост.

# 34
  • Мнения: 3 271
edu_daddy, интересно мнение. А каква цена калкулираш лично ти за учебното заведение, което представляваш? Защото за всички ни има инфлация, но никой работодател няма да вдигне заплатите на служителите си със 100%, така че очевидно броя хора, които ще могат да си позволят частно образование за деца си ще намалее значително!
Явно търсенето е достатъчно голямо, за да не страдат тези училища от липса на кандидати и това обуславя ситуацията, която наблюдаваме. И все пак, когато сме стартирали в частно училище преди 3 год. сме имали друг разчет на семейния бюджет и това, че коефициента търсене/предлагане се промени определено ни поставя в една доста неприятна безизходица - или да приемем (ако можем да си позволим) новите условия, или да променим стереотипа и стандарта на децата си. Видно е, че и двата варианта са неприятни и за родителите, а вероятно и за децата.

Последна редакция: нд, 23 мар 2008, 22:37 от Millena

# 35
  • Мнения: 359
Господин Edi_Daddy, всички искаме да печелим пари, но бизнеса в България гони 1000% печалба и се опитва да печели без особени инвестиции. Тук най-голямото разочарование и болка е повишението от 100%, за следващата година.
Инфлацията не е толкова голяма, а и Вие ще увеличите ли заплатата на служителите си със 100%, за да посрещнат подобни сътресения в семейния бюджет?
Да не би да искате да кажете, че до сега частните училища и градини са работили на загуба и за спонсорирали образованието на децата, ли?

# 36
  • Мнения: 4 877

edu_daddy, долу-горе какви ще са таксите? След като са се движили около 3000 Е (+,-), сега средно как ще е?

# 37
  • Мнения: 7 263
edu_daddy приемам, че вие сте инвеститор или собственик на ЧУ или ЧДГ. До тук добре - да напълно съм съгласна, че всеки иска да печели и че за това работим на практика. Моят работодател тази година ме индексира за инфлацията, така че съм наясно с това че известно повишение на цените е възможно да има. Повярвай ми обаче ничий доход в България не е скочил със 100%. Вие със 100% ли повишихте заплатите на вашите преподаватели?
Ако е така моите поздравления, но силно се съмнявам.
И друго нещо исках да попитам - добре вие повишавате таксите \частна фирма сте и имате това право\ - какво друго направихте в своето Детско заведение, за да оправдаете тези пари - обновихте изцяло обзавеждането, обновихте сградния фонд или безумните маршрутки с които децата се возят до училищата, които в повечето случаи са пред разпадане направо Sad или осигурихте топъл обяд приготвян на място, а не претоплените полуфабрикати от кетърингова фирма.
Таксата е само първата крачка и това трябва да е ясно на всеки тръгнал да ползва услугите на частно учебно заведение - от там се почва такса за храна - 400 - 600Е, такса за транспорт 650-800Е, такса за ателиета 400-600Е и още някоя и друга дреболия, но като ги събереш това си е на практика повече от половин такса. Извинете ни, но ние също можем да смятаме. Също така някои от нас се занимаваме с частен бизнес и сме наясно с финансовите механизми на пазара.
Примери мога да дам веднага преди 10 години НБУ беше едно странно място с платено обучение и една огромна, но не особено привлекателна база. Днес това е един модерен ВУЗ - с прекрасна библиотека, с модерни кабинети за езиково обучение, със страхотни компютърни зали, с изцяло реновирани кабинети и учебни зали, с нови тоалетни. Таксите в някои специалности не са скочили 100% считано от тогава. Е как печелят тези хора и от какво живеят?

Последна редакция: нд, 23 мар 2008, 23:13 от Lennyh

# 38
@ Милена

1. Таксата, която сме определили е съобразена с отношението "издръжка на едно дете отнесено към единица режийни разходи".
2. 100% увеличение е неразумно решение и който го е взел ще бъде наказан в краткосрочен план .
3. Няма разумен работодател, който да може да си позволи увеличение на всички заплати със 100%. Съгласен, но 25-45 % през 2008 ще ги видим в повечето сектори на икономиката.
4. " очевидно броя хора, които ще могат да си позволят частно образование за деца си ще намалее значително" - Мисля, че грешиш. Виж статистиката на столична община по този въпрос, а и разчетите ни показват нарастваща тенденция за следващите 2-3 години.
5. Не си в безизходица . На пазара има 60-70 конкурентни училища. По голяма част от тях увеличават таксите с до 500 евро в годишен план. Това е около 80 лв месечно.  Но ако това не можеш да си го позволиш - имаш проблем.



@ смехурко


- няма законен бизнес, който да работи на 1000%. Това е несериозно и емоционално.
- различните частни училища работят на различен процент брутна печалба, но "вервай ми"  между 15 и 30 %. Виж каква инфо получаваш от първа ръка, защото бизнеса трябва да е прозрачен и нещата общо взето ясни.


# 39
  • Мнения: 7 263
На пазара има 60-70 конкурентни училища. По голяма част от тях увеличават таксите с до 500 евро в годишен план. Това е около 80 лв месечно.  Но ако това не можеш да си го позволиш - имаш проблем.

На хартия може и да са толкова, но на практика истински добрите училища са по-малко от 60-70. Освен това ние не държим на всяка цена децата ни да учат просто в което и да е частно училище, ние искаме те да учат в дадено избрано от нас ЧУ, което отговаря на собствените ни критерии за качество на образованието, отношение към децата и т.н. Но не това е важното. Важното е друго тези 500Е са само явното повишение на такста, от съпътстващите дейности има поне още толкова. Така че увеличението не е 500Е, а по-скоро доближава 1000Е \ това е горе долу половин такса\.

# 40
  • Мнения: 4 877

edu_daddy,
е, леко съм обидена, че не сте ми отговорили на моя въпрос, но по другите отговори се ориентирах за по-конкрентните цифри. Благодаря.

Но все пак цитирам Милка Славчева (председателят на Българската асоциация на частните училища (БАЧУ) - "В момента годишната такса за обучение в частно училище от първи до четвърти клас е около 3000 евро. Такова е заплащането и в целодневните частни детски градини. Таксата за учениците в гимназиален курс е около 2000 евро."

Ако ползвам вашата информация, аритметиката сочи:
 
за ЧДГ и ЧНУ - около 3000 Е + около 500 Е =  около 3500 Е (разбира се, + и -) ???

В повечето у-ща се събират на 2 пъти вноските, защо не ги направите на повече вноски - 3, 4?

Ще се осъществи ли идеята "парите да следват ученика" и за частните у-ща или са предварителни предизборни обещания (все пак догодина идат избори)?

# 41
Какво правите !? Не мога да смогна да отговарям. Засипвате ме с мнения и въпроси. В специализиран форум, където участвам средно получавам по едно запитване/коментар дневно.

Добре.
@лени

"edu_daddy приемам, че вие сте инвеститор или собственик на ЧУ или ЧДГ. До тук добре - да напълно съм съгласна, че всеки иска да печели и че за това работим на практика. Моят работодател тази година ме индексира за инфлацията, така че съм наясно с това че известно повишение на цените е възможно да има. Повярвай ми обаче ничий доход в България не е скочил със 100%. Вие със 100% ли повишихте заплатите на вашите преподаватели?"

-------------отговорих вече на това. 100% нарастване на услугата е глупаво решение, по скоро не е решение.


"Ако е така моите поздравления, но силно се съмнявам."

----------------------------- За съжаление не мога да приема поздравленията ти.


"И друго нещо исках да попитам - добре вие повишавате таксите \частна фирма сте и имате това право\ - какво друго направихте в своето Детско заведение, за да оправдаете тези пари - обновихте изцяло обзавеждането, обновихте сградния фонд или безумните маршрутки с които децата се возят до училищата, които в повечето случаи са пред разпадане направо  или осигурихте топъл обяд приготвян на място, а не претоплените полуфабрикати от кетърингова фирма."

--------------------------------- Инвестирахме 100 000 лв. в транспорт, 20 000 в ремонти и 15 000 в други, да имаме топъл обяд приготвен на място, с добро качество и наистина под добър контрол.

"Таксата е само първата крачка и това трябва да е ясно на всеки тръгнал да ползва услугите на частно учебно заведение - от там се почва такса за храна - 400 - 600Е, такса за транспорт 650-800Е, такса за ателиета 400-600Е и още някоя и друга дреболия, но като ги събереш това си е на практика повече от половин такса. Извинете ни, но ние също можем да смятаме. Също така някои от нас се занимаваме с частен бизнес и сме наясно с финансовите механизми на пазара. "

-----------------Няма нужда да се извиняваш. Нали си чатим. Не се съмнявам, че "някои от нас се занимаваме с частен бизнес и сме наясно с финансовите механизми на пазара"



"Примери мога да дам веднага преди 10 години НБУ беше едно странно място с платено обучение и една огромна, но не особено привлекателна база. Днес това е един модерен ВУЗ - с прекрасна библиотека, с модерни кабинети за езиково обучение, със страхотни компютърни зали, с изцяло реновирани кабинети и учебни зали, с нови тоалетни. Таксите в някои специалности не са скочили 100% считано от тогава. Е как печелят тези хора и от какво живеят?"

------------------------Аз не споменах, че инвестирам само в средното образование. Печалбата на НБУ е около 2 500 000 за 2006 година и тя е в границите на "доброто и разумното" ... вече.

# 42
  • Мнения: 4 877
Какво правите !? Не мога да смогна да отговарям. Засипвате ме с мнения и въпроси. В специализиран форум, където участвам средно получавам по едно запитване/коментар дневно.


ами, нали сме мами и си ни "паднал" сега, но аз наистина имам много въпроси.

# 43
@ дани

"edu_daddy,
е, леко съм обидена, че не сте ми отговорили на моя въпрос, но по другите отговори се ориентирах за по-конкрентните цифри. Благодаря.

Но все пак цитирам Милка Славчева (председателят на Българската асоциация на частните училища (БАЧУ) - "В момента годишната такса за обучение в частно училище от първи до четвърти клас е около 3000 евро. Такова е заплащането и в целодневните частни детски градини. Таксата за учениците в гимназиален курс е около 2000 евро."

--------------------------Милка не е в час отдавна. Все пак ЕГН-то си казва думата за всички ни. И за 2008 г. пак ще е толкова СРЕДНАТА такса +- 10-15 % отклонение.

Ако ползвам вашата информация, аритметиката сочи:
 
за ЧДГ и ЧНУ - около 3000 Е + около 500 Е =  около 3500 Е (разбира се, + и -) ???

------------------------yes


В повечето у-ща се събират на 2 пъти вноските, защо не ги направите на повече вноски - 3, 4?

----------------------- една причина само - сигурност на приходите. Така е в почти целия свят.


Ще се осъществи ли идеята "парите да следват ученика" и за частните у-ща или са предварителни предизборни обещания (все пак догодина идат избори)?



-----------------------Да. 2009/10 или по-вероятно 2010/11 г.

# 44
  • Мнения: 4 877
@ дани

Ще се осъществи ли идеята "парите да следват ученика" и за частните у-ща или са предварителни предизборни обещания (все пак догодина идат избори)?



-----------------------Да. 2009/10 или по-вероятно 2010/11 г.

Благодаря!
Особено за последната информация. Дано да стане. Ще важи ли и за ДГ?

Общи условия

Активация на акаунт