Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 18 май 2005, 15:40 ч.

За седенето под ъгъл?

• 588
  • 5
  •   1
Отговори
Не разбирам как така бебето се слага под ъгъл 45 градуса чак към 4-5-тия месец, за да не му се натоварвали гръбначните кости, а в същото време столчетата за кола за новородени са под същият този ъгъл... даже има колички-столчета за кола... И в мен го държа под ъгъл като седя на стола... Ами като е в кенгуро? В слинг? На ръце? Че тогава съвсем се натоварва гръбнака, по тая логика? Да не би това със неслагането под ъгъл да е препоръка само на българските педиатри?

# 1
Не съм лекар, но от това, което досега съм видяла и чула в Англия, съм с впечатлението, че в България има много по-голям шаш за това сравнително малко бебе да седи, отколкото на други места. Споменям си колективния вой на роднини като им изпратих снимка на малката в стол за кола. Тези столове за кола, които са "от раждане" са подходящи, аз в това нямам съмнение. Също така, по мое (аматьорско) мнение, кенгуро, слинг и разбира се, носене на ръце, за напълно подходящи методи за пренасяне за малко бебе (хе, ако не чрез тях, как?).

# 2
И аз съм се чудила по въпроса. Лично за себе си съм решила да се водя по бебето за всичко и когато почна да се надига и да иска да стои изправена въобще не съм я натискала да ляга, щото така пишело по книжките... Обаче в столчето за кола поне до 2 месеца след раждането ми се струваше, че стои някак си неестествено, главата й клюмваше на една страна и телцето се свличаше. Та й подлагах разни одеалца отдолу.

Малко преди да навърши 4 месеца почна да се надига в количката и да иска да гледа. Тогава почнах да я возя и на междинното положение.

# 3
  • София
Да бе и аз се чудя. Още повече, че в книгата която аз имам: "Какво те чака през първата година на детето" от американски автори се споменава на няколко места, че бебето може и дори е добре да се обляга седнало от 4-ти месец. Основно се твърди, че детето само ще си покаже за какво е готово и за какво не.

# 4
  • в мъжки прегръдки
Според ортопеда при който водихме Мартин е абсолютно погрешно да се слага детето да седи. Ако иска да седи - да се изправи и да седи. Сложим ли го по-рано когато не е готово ще му изкривим гръбнака. Естествената му поза е по корем на пода и да пълзи.

# 5
  • София
Цитат на: wellroundedwoman
Не съм лекар, но от това, което досега съм видяла и чула в Англия, съм с впечатлението, че в България има много по-голям шаш за това сравнително малко бебе да седи, отколкото на други места. Споменям си колективния вой на роднини като им изпратих снимка на малката в стол за кола. Тези столове за кола, които са "от раждане" са подходящи, аз в това нямам съмнение. Също така, по мое (аматьорско) мнение, кенгуро, слинг и разбира се, носене на ръце, за напълно подходящи методи за пренасяне за малко бебе (хе, ако не чрез тях, как?).

Bravo!!!

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт