Моля те, намери ми приятел!

  • 3 889
  • 70
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 393
Имам две породени деца с малка разлика.Дъщеря ми е първа и е адски контактна.Където и да отидеме за нула време си намира приятели,а сина ми е много дръпнат.Гледам си ги сама и отрастват в една и съща среда,но явно гена си има значение.И сина ми проговори по-късно от дъщеря ми,но сега вече говори и се бие(със сестра си и е як,не го е е страх от други деца),но предпочита да седи с възрастните.Вчеря бяхме на детски рожден ден на много близки наши приятели и всичките деца там ни бяха близки,но сина ми през цялото време седя до мен или баща му.Отиде веднъж-два с мен при кака му и децата,но не остана дълго и не обърна на нито едно дете внимание.Незам дали да се притеснявам от това,защото още не ходи на градина,но идеята ми е,че всяко дете си се ражда с характер и майката е безсилна в този случай  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 3 716
Здравей!
Много мъчно ми стана за малкия, още повече че ние вече преминахме през този проблем, макар и не по-най лесния начин.Синът ми изтърпя доста игнориране от страна на другите деца,както в ДГ,така и в училище.Чувала съм същите думички от него и на мен ми се свиваше сърцето,но успях да го убедя, че тези приятели просто не си струват.При първа възможност сменихме средата,записах го да учи в у-ще извън квартала и сега целия клас са му приятели,всеки ден след часовете го прибирам ту от един,ту от друг съученик.А това с играчките и почерпките за съжаление не върши работа,защото децата много бързо разбират,че могат просто да го използват, вместо да го уважават Sad

# 17
  • Мнения: 3 804
ние инахме същия проблем с голямата когато се преместихме тук,тръгна на преду4илищна за няколко месеца за да нау4и езика -там нямаше проблеми а и 2те с по малката бяха заедно,не ги разделиха именно заради езика,но тръгна в 1ви клас и запо4наха проблемите,децата гледаха на нея като на 4уждо тяло в тяхното у4илище,въпреки 4е у4ителките се опитваха вся4ески да я приобщят имаше и доста конфликти с някой деца,в последствие оба4е сама се нау4и да се оправя и си намери приятели
не мисля 4е носенето на игра4ки и лакомства ще помогне,колкото и да ти е мъ4но да го гледаш остави го сам да се справи с положението,все пак това е на54алото на социалния му живот

# 18
  • София
  • Мнения: 2 079
Мъчно ми стана за детето ти, dodo_dodosmile3518
Защо не опиташ да говориш с учителките в групата?    newsm78
Те са по цял ден с децата и най-добре знаят как могат да му помогнат.  Rolling Eyes
А що се отнася до това да почерпи децата с нещо ... Не мисля, че ще помогне да намери приятели.  Thinking
Или ако помогне ще е само за малко, за час-два, докато свършат бонбонките.

А ти го подтиквай - да си играе с другите деца, да е внимателен с тях, а не да е груб, да не им разваля строежите, а да строи с тях.
Успех!  Heart Eyes
Целуни детето си от мен!  Heart Eyes Heart Eyes

# 19
  • Варна
  • Мнения: 5 526
Имам подобен проблем с дъщеря си. Вече 3г ходи на едно и също място на градина и въпреки това продължава да си играе сама и да няма приятели. Говорих и с госпожите, но те казват, че всичко било наред. Как ще е наред, когато особено лятото като отивам да я прибера децата са се разделили на групички и играят, а моята стои настрана и се мотае нещо. Говорим с нея, но явно си е до детето. Просто някакси не успява да се впише в групата. И се притеснявам и тайничко се надявам да си намери приятелки като тръгне на училище. Аз поне чак като тръгнах на училище си намерих приятелки, с които поддържахме връзка дълги години.
Уви съвет не мога да дам, само мога да стискам палци да се оправят нещата. Hug

# 20
  • Мнения: 172
    Много   тъжно   е  ,когато   се  чувстваш   безсилен   да   помогнеш   на   детето  си.
Детският    колектив    е    като   при  нас-възрастните.Децата   копират   социални  модели   на   поведение    от   света ,който   ги   заобикаля.Децата,понякога   могат  да
бъдат    и   жестоки,като   не  приемат  дадено  дете,но   и   оказват   влияние   върху  останалите,като    ги   уговарят    да   отхвърлят  дадено  дете,за  да  им  бъдат  прияте
ли.И   ако  синът   на   dodo  е   по-чувствително    и     по-кротко  дете ,явно   има  проб
лем   със   интегрирането   си  .Категорично   няма   да  помогнат   хитринките   с   почерпките.В   случая,според   мен  , трябва  да  се   намесят   много  тактично   госпо
жите   в  детската  градина.не  се   страхувайте  да  споделите   с  тях   проблема!Мно
го   лесно,под  формата   на   игра -ще   провокират    добротата   и   желанието   на
децата   в  групата    да   бъдат   добри  приятели  с   това   тъжно   дете.А   личният  им   пример   ще  затвърди   мястото  на  това   дете   в  колектива.
   Пиши    как   са  се   развили   нещата   при   твоят   син dodo.

# 21
  • Мнения: 7 821
Здрасти Додо,
Имах и донякъде все още имам подобен проблем с Вики. Той и до сега няма приятел в смисъла, който ние влагаме в думата  Sad.
Додо, пробвах всичко което смяташ да пробваш и ти, но то не помогна. И интересни играчки и т.н. промяната е временна. При нас помогнаха многото разговори и изясняването на фактите. Всъщност проблема на Вики беше, че иска да е приятел с точно определени 3 момченца, но те не искаха да играят с него. Мъчно ми е, че се наложи да проумее толкова малък, че не всички ни харесват и искат да са ни приятели, но какво да се прави. Говорих и с учителките да го насърчават да играе с други деца, а и аз го насърчавах в същото. Сега нещата са много по-добре, вписа се в групата на други деца, а и играе много с момиченцата и с нови попълнения разни.
Има и един друг момент - вгледах се добре в детето си, главно докато играе с брат си в къщи и с приятелски деца Събота и Неделя и разбрах, че той съвсем не е агънцето което ми се иска на мен  Embarassed . Има си трески за дялане и ги дяламе  Wink. Опитва се да командва и манипулира и когато номера с чуждите деца не минава както с брат му, вместо да си вземе бележка и да се извини той започва да страни и да страда, от което проблема се задълбочава.
Много приказки, обяснения и търпение ще са ти/ни нужни, но с помощта на учителките, проблема е разрешим.
Успех!

# 22
  • София
  • Мнения: 4 866
Децата се сприятеляват, когато правят неща заедно. В детската градина е много важна ролята на учителките за това да не допускат всяко дете да контактува само с най-близките си приятели, а да ги насърчават да се "смесват" и да създават нови връзки помежду си.

В групата на Габриела (която е с почти постоянен състав още от яслата) по различно време постъпиха няколко нови деца, последното - преди броени седмици, при това не говори добре български. Няма аутсайдери - всеки играе с всеки. Вярно е, че има групички и близки приятелства, но учителките стимулират разширяването им. Например, Габриела почти никога не се храни на една маса заедно с най-близките си приятели, защото е ясно, че след храна пак ще се съберат, а междувременно всеки от тях ще е имал възможност да опознае и други деца.

В тази връзка, дали учителките не могат да помогнат на Дени да се интегрира във вече създадените приятелски кръгове?

Додо, а дали рожденият ден на Дени няма да е добър повод за сприятеляване? Съвсем скоро е...

# 23
  • Мнения: 4 841
Ама че тъжно  Cry Все едно се върнах в моето детство - само че при мен проблема дойде в първи клас. В един момент се оказах в един изграден колектив (99% от децата преди това бяха ходили в една и съща детска градина, а аз - гледана в къщи), в който се чувствах като ... натрапник. Брррр, и досега настръхвам като се сетя за безутешното чувство да си аутсайдер.

Не знам какво да те посъветвам, НО наистина "купуването" на вниманието е предпоставка в един по-късен момент детето ти да бъде наранено от факта, че е обградено само с меркантилни приятели.

Като се замисля, най-доброто е наистина общуването извън градината - по паркове, сладкарници, детски кътове, празнуване на рождени дни, ходене на гости... В малко по-различна среда, възможно е да се "разчупят" отношенията им. Разбирам, че като работеща майка нямаш много време за такива "екстри", но сигурно можеш да отделиш малко време и да опиташ   Hug

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Ако имаш такава възможност, смени градината или групата. Най-добре с такава, която тепърва се сформира и в нея все още няма заформени групички от приятели.
Не мисля, че "подкупването" ще развие умението на детето да си намира приятели, по-скоро на по-късен етап ще го обгради с използвачи Sad

Не бих прибягнала до такава драстична мярка, защото съм доволна от градината. Не намирам, че това е проблем толкова на нея, колкото проблем на сина ми с интеграцията. Мисля, че той трябва да го преодолее и бягството не е добро решение, защото не може да бяга до безкрай и от всякъде.
Подкупването - да. Съвсем права си. Май ще се откажа окончателно. Sad

# 25
  • София
  • Мнения: 4 866
Изобщо не ми се вижда добра идея да смените детската градина. Да пратиш Дени в нова, непозната среда хич няма да му помогне с адаптацията.

# 26
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
нямала съм такива проблеми (слава Богу), но 1/2-ра от групата на синчето е сформирана от дечица, с които той заедно отрасна. Заедно по площадките, заедно на Млечна кухня, заедно на ясла и т.н.
Та все си мисля, че е добре за се запознаеш с 1-2 майки и в началото по-често, по-натам и по-рядко, но да си извеждате децата заедно и след ДГ и в събота-неделя.
Имам някакви наблюдения, че това е истината.
Ние сме на ет.3. На ет.1 живее момиченце от групата на синчето. А в съседния блок - други 3. Сега, веднага щом се затопли времето са навън заедно по цяла вечер. И после, през деня в ДГ пак са само те заедно. Сформирали са си групичка и това е. Питала съм специално г-жите му, с кого си играе и те ми потвърждават имената на съседчетата.
Та Додо, намери време за запознанства с майки от групата на детето ти. Щом искаш да му помогнеш, това е пътят... много по-верен от бонбонки, дъвки и цветенца. Поне според мен.

Аз пък се шашкам, че моя няма момче-приятел. Само с мацки е обграден и понеже и кротичък, от вси страни е желан за зет  Joy

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 4 221

Аз бих споделила притесненията си с учителките, да си кажат и те мнението и впечатленията и да измислим нещо атрактивно,че да приобщим детето към другите Hug



Коментирали сме го. Дори в самото начало, миналата есен, когато тръгна, те самите угрижени споделяха. Но тогава не се тревожех толкова, защото бе обяснимо - на ново място е, сред нови деца, които се познават вече помежду си.
И точно това госпожите ми казват, че е по-импулсивен и често им разваля играта. Но не от лошотия , а от неумение.
Тази учебна година на няколко пъти провеждах разговори, защото има една групичка от три по-агресивни момченца, които го пердашеха. Обърнах внимание, учителките не отрекоха, даже признаха, че същите тормозели и другите деца. Били по-буйни - знаете, винаги във всеки клас има такива момчета, може да ги наречем калпазани или пък с лидерски заложби, както ви се нрави.
Но не това е важното в случая. Не правя драми толкова от това, че някое детенце може да го набие, а от това, че е самотен. Нали знаете, с верен приятел и най-големите неприятности изглеждат преодолими Simple Smile

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 4 221

Хайде като се стопли да ги съберем да беснеят заедно Hug Hug Hug

Непременно!
Всъщност Денис има доста приятелчета, но те не са от градината/ уви обаче, основното му време минава именно там/. А от квартала, както и децата на мои приятелки, с които понякога се виждаме.
Най-близкият му приятел е именно от квартала - заедно израстнаха от бебета. И са в една и съща градина, за жалост са в различни групи. В началото ме беше яд, че така се случи, после пък реших, че е за хубаво - защото като се съберат двамката, са като лавина. Но ето че сега отново ме е яд, че се случиха разделени.

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 4 221

Успех!  Heart Eyes
Целуни детето си от мен!  Heart Eyes Heart Eyes


 Hug

Общи условия

Активация на акаунт