Как да си променя фамилията?

  • 1 007
  • 14
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 762
Моля за информация, който има такава. В решението на съда след развода, не е упоменато с каква фамилия ще съм след него. Не се учудих, защото не знаех, не се развеждам всеки ден. Бях говорила преди това с адвокатката, че не искам промяна във фамилията си. Така и си останах със старата- бившомъжова фамилия. Миналата година обаче при регистрация на автомобил се оказа, че в КАТ съм с бащината ми фамилия. Скоро установих, че и в НОИ е така  Shocked Значи сега трябва тепърва пак да я променям. Има ли някой представа какъв е реда за това?   bouquet

# 1
  • Мнения: 5 001
Подаваш си документите в районното към което се водиш.При тях в компютъра ще ти кажат дали са им пристигнали данните от развода ти и ще ти приемат тогава документите.Обикновената процедура за вадене на документи е 1 месец....

# 2
  • София
  • Мнения: 1 762
Благодаря ти  Peace Проверих вече, водят ме с бащината ми фамилия, а аз искам да върна тази на бившият ми мъж. Затова е въпросът ми, как става тази промяна? Нужно ли е да се наема адвокат или нещо подобно.
Съжалявам, ако в предния си пост не съм се изразила достатъчно разбира емо  Embarassed

# 3
  • Мнения: 5 001
А мъжа ти беше ли съгласен да задържиш неговата фамилия?

# 4
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
Завежда се дело и ако съда сметне за основателно ти променя фамилията.Трябва да си наемеш адвокат.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 762
Да, разбира се, че беше съгласен  Peace
Значи все пак се минава през съда  newsm78 Надявах се да има по- лесен вариянт, който да отнеме по- малко време  Rolling Eyes

# 6
  • София
  • Мнения: 15 984
Попитай в общината - вадят удостоверение за идентичност на имената. Но после трябва да го носиш винаги със себе си като ти искат различни документи.

# 7
  • Мнения: 8 934
Производството е пред Районен съд.
Напълно ли си сигурна, че в решението за развода не е упоменато с коя фамилия ще си занапред??? По принцип винаги се пише. А в съдебното заседание попитаха ли те коя фамилия ще запазиш?

# 8
  • София
  • Мнения: 1 762
Не си спомням дали са ме питали, не беше много скоро. Но ме пита адвокатката, която подготвяше документите. То е ясно, че сега ще трябва да сменям всички документи. Ще избера по- малкото зло и ще се върна към бащината ми фамилия. Въпреки голямите неудобства. Все пак от години съм г-жа еди коя си  Laughing
Благодаря за отговорите ви, момичета   bouquet

# 9
  • Мнения: 14 483
много е странно как така в нои и в кат си с моминското си име  newsm78

# 10
  • Мнения: 256
Ох, това със смяната на фамилиите е много сложно. Няма да ви занимавам с моя случай, но е направо безнадежно в България да си смениш фамилията, при това с такава, която така или иначе ти е в рода. Какви дела се водят, а какви пари се пръскат по адвокати пък е направо бездънна яма. А като пусна новините и чуя например за трите собствени имена на онази личност Феим, Петър или Бисер лошо ми става.
abet , твоя случай не е чак толкова особен, като при мен. Ще ти трябват свидетели, които да потвърдят, че си известна с фамилията на мъжа си, а не с бащината ти. Без адвокат обаче май няма да успееш да се справиш.
Успех!

Последна редакция: ср, 26 мар 2008, 23:16 от In4oka

# 11
  • Мнения: 8 934
Да, но е важно и мъжът й да е съгласен тя да продължи да носи фамилията му.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 762
 utro77, по-нагоре съм написала, че бившият ми мъж е съгласен да продължа да нося фамилията му  Peace
 In4oka , вече бях решила, но след твоя пост вече категорично се отказвам. Ще трябва да се върна към бащината ми фамилия, колкото и неудобства да ми донесе това  Crossing Arms В края на краищата име е, не трансплантация  Wink
Усмихнат ден на всички    bouquet

# 13
  • Мнения: 730
По-добре, защото без съдебно решение не е възможно, а това е свързано с време и средства.

# 14
  • Мнения: 256
E, не исках да те плаша.  Hug Само споделям неуспешния ми до момента опит. Но си права - име е, въпреки, че и за мен е важно.

Общи условия

Активация на акаунт