За първокласниците- умеят ли да бъдат самостоятелни?

  • 2 374
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 485
Тази година синът ми  ще бъде в първи клас.  Нямам възможност да го запиша в частно училище със засилена охрана и не спирам да си задавам хиляди въпроси- как ще се справи това дете по цял ден само в голямата училищна сграда? Къде ще стои в интервала между редовните часове и занималнята следобяд? Много,много ме е страх,имам чувството че е още толкова малък....и ще бъде ужасен да остане сам....притеснява ме и поведението на децата през междучасията-как тичат из двора без контрол,как се блъскат и обиждат едно друго......Споделете как е при вас,задавате ли си подобни въпроси,притеснявате ли се? Аз единственото което мога да измисля,за да съм по-спокойна, е това да ходи на училище с телефона и да се чуваме от време на време.....

# 1
Нормално е да се притесняваш. В някои училища охраната е под всякаква критика. За да сте по-спокойни и двамата, проведете един дълъг разговор в края на лятото. Обясни му как ще протича програмата - кога започват часовете, колко са дълги, след това кога е почивката за обяд, кажи му къде и какво да прави през тази почивка, после му разкажи и за занималнята. Добре е да го предупредиш, че не всички деца ще са мили (разбира се, не му всявай страх от децата, само спомени, че някои може да поискат да си "играят" по-грубо) и измислете начини как да се справяте с това (ако не ви дойдат наум, пиши ми ЛС, ще дам колкото мога изпитани идеи). Тъй като няма да си наблизо във тези моменти, синът ти трябва да знае как да се справя когато го заговарят непознати, по-големи деца му искат телефона (или парите за обяд), кажи му че ако има проблеми, в случай че не може да ги разреши сам, има учителки (или охраната на входа) и това им е работата. Поощрявай го да измисля начини сам да разрешава проблемни ситуации, но нека знае, че в момента в който реши че няма да се справи сам, трябва да каже на отговорен възрастен. могат да възникнат всякакви ситуации. Добре е да си носи телефон със себе си, но да бъдем реалисти - детето е на 7 години и все ще иска да го покаже на приятели. В това няма нищо лошо, но ако още не сте купили телефон, препоръчвам Nokia (много са здрави и трудно се чупят, а и не се развалят от първото падане като други телефони, имат заключване на клавиатурата) и то не най-новия модел. Купете нещо, което ще е от полза на детето, но няма да е цел на по-големи ученици. За деца на тази възраст е подходящ Nokia 1100 - не е цветен, но работи много добре и копчетата са много лесни за натискане, дори от слабичко дете.
Това е засега. Успех и на двама ви Wink

# 2
  • Мнения: 1 312
Това са неща които всяка една майка си ги мисли преди да тръгне детето и на училище.Казвам го така защото моят син е първи клас и повярваи ми абсолютно същите неща съм си ги мислила.Така че е съвсем нормално да се претесняваш.Обстановката в училище е коренно различна от тази в градината поне при нас е така,трудно е в началото.

# 3
  • Мнения: 485
Благодаря ти Арктика,много са ти ценни съветите,точно така мислех да постъпя,а телефон имаме от миналата година,знае да работи с него-обикновена Нокиа,доста здрава. Много строго възпитание му дадох аз на моя син-да не удря децата,да  помага на по-слабите,да не обижда......и това за съжаление се отрази отрицателно на отношенията му с другите деца още в градината- оказа се ,че все има кой да го тормози,другите са много по-нахални и пробивни.Сега вече друга песен му пея,ама той си знае-един такъв мил и внимателен,даже да отиде да играе с някой пита "Може ли?",ето това ме притеснява.....

# 4
Дала си му чудесно възпитание. В днешно време дете, което е мило и възпитано, се среща рядко. За да няма проблеми с по-нахални деца, може да го запишеш на някое бойно изкуство. Той няма да злоупотреби с това, което ще го научат там, а същевременно ще знае как да се защити от не толкова добри деца. Той трябва да израсне с увереност в себе си, не само с добрите обноски. От твоето момче (както описваш) ще излезе джентълмен като порасне, а тогава такива хора ще са много ценени. Но през годините в училище, ако е подложен на тормоз, ще има проблеми със самочувствието, затова е добре да го подготвиш. Разигравайте различни проблемни ситуации и измисляйте различни решения. Тази подготовка по-късно ще му помогне много Wink

# 5
# 6
  • Мнения: 8 999
Не се притеснявай. Аз имам първокласничка в нормално ОУ. Занималнята започва веднага след като свършат часовете. Госпожата от занималнята има грижата да заведе децата в стола за обяд, а после да  ги прибере в класната стая, където си подготвят домашните. Не ги оставят да се мотат сами по коридорите. Ако е хубаво времето, ги извеждат на двора, но играят на определено място, под наблюдение или на класната /ако е в някое от междучасията/, или на госпожата от занималнята.
И на мен ми се струваше, че дъщеря ми е мъничка и няма да се оправи, но не сме имали проблеми.
Ти просто не осъзнаваш, че детето ти е пораснало достатъчно. Със сигурност ще съумява да върши всичко, което и останалите деца от класа.

# 7
  • Мнения: 24 467
Не умеят, това умение се възпитава постепенно, като задължително следва да започне още в І клас.
Всеки се притеснява за това. Всяко дете пък съумява да се справи по един или друг начин.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Догодина и аз така ще се шашкам. Чувам, че занималните ще ги махат заради делегираните бюджети newsm78. Не стигали парите... Ако това е вярно, ще имам големи затруднения може би.

# 9
  • София
  • Мнения: 39 722
Нормално е да си задаваш тези въпроси. И аз не знам как ще се оправя Дияна от септ. месец. Телефон има, но пък няма да е удобно да й звъня по всяко време. Но се надявам всичко да е ок. У-щето, където съм подала молба е близо до дома. За занималнята за сега няма информация. Като започнат тогава ще разберем.

# 10
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Ситуацията при нас е същата, както я описва baibibi.
Колкото и да не ми се вярва, след първоначалния шок, детето ми си влезе в ритъм и пое отговорност дори за сестра си - взема я от градина и я прибира вкъщи, приготвя и сандвич, ако е гладна, или и дава дрехи да се преоблече, ако е мръсна.
Е, случват се и издънки, но те са изключение.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
ДЕ ВАня Първи клас ли е детето ти?

# 12
  • София
  • Мнения: 62 595
По неволя им се налага да станат самостоятелни в някаква степен. Не зная колко родители са имали възможност да видят какво става между редовните часове и занималнята, но поне на мен не ми харесва това, което виждам като водя и вземам моите от училище. Децата толкова се изморяват от седенето половин ден, че през обедната почивка направо подивяват.. Веселбата започва от хвърлянето на чанти и якета по земята и тъпченето им, следват викове, бутане, дърпане не само по двора, но и по коридора, стига се и до много сериозни конфликти. В лавката е като на Шипка. Повечето деца не се сещат да се облекат и през най-големия студ са без якета и никой не обръща внимание. Майките са приготвили някаква храна, която някои деца просто изхвърлят и отиват да си купят чипс.
Ще кажете, нормално е. И аз така си мислех до момента, в който започнах повече да се заседявам в двора и да наблюдавам какво става наоколо. Така че оставането на занималня не ми се вижда най-подходящият вариант за първокласниците. Ако имате възможност, нека някой да взема детето след училище.

# 13
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
В първи е, да. През май ще навърши 8г.
Умее да се грижи за себе си - няма да остане гладна или да стои на студено, защото не се усеща да си пусне климатика. Но си е дете.

# 14
  • Мнения: 8 999
По неволя им се налага да станат самостоятелни в някаква степен. Не зная колко родители са имали възможност да видят какво става между редовните часове и занималнята, но поне на мен не ми харесва това, което виждам като водя и вземам моите от училище. Децата толкова се изморяват от седенето половин ден, че през обедната почивка направо подивяват.. Веселбата започва от хвърлянето на чанти и якета по земята и тъпченето им, следват викове, бутане, дърпане не само по двора, но и по коридора, стига се и до много сериозни конфликти. В лавката е като на Шипка. Повечето деца не се сещат да се облекат и през най-големия студ са без якета и никой не обръща внимание. Майките са приготвили някаква храна, която някои деца просто изхвърлят и отиват да си купят чипс.
Ще кажете, нормално е. И аз така си мислех до момента, в който започнах повече да се заседявам в двора и да наблюдавам какво става наоколо. Така че оставането на занималня не ми се вижда най-подходящият вариант за първокласниците. Ако имате възможност, нека някой да взема детето след училище.

В училището, където учи моето дете, няма такава картинка. Никога не остават без надзор и никой не ги пуска сами по коридорите и на двора. Винаги са с придружител, надлежно облечени и закопчани преди това. Само до тоалетна ходят сами. На лавката ги пускат по време на занималнята, но когато другите ученици са в час. От ръцете на класната преминават директно в ръцете на учителката от занималнята и нямат никаква възможност да се замерят с чанти по коридорите.

Общи условия

Активация на акаунт