Пиете ли газирани напитки?

  • 4 477
  • 87
  •   1
Отговори
  • Мнения: 106
Давате ли на децата си Фанта и Количка? Ето малко по темата, какво причиняват изкуствените подсладители в газираните напитки: http://www.bg.yosif.net/med/index13.htm Пише малко и за влиянието им върху бременни. 
"Сободната аспергинова киселина, която се съдържа в подсладителя, е причина за възникването на различни остри и хронични неврологични прояви, защото и тя, и нейното съединение аспартат спадат към групата на т. нар. екситоксини . Това са вещества, обикновено аминокиселини, които реагират със специфични рецептори в мозъка. Все повече учени и клиницисти са на мнение, че екситоксините играят много важна роля за появата на някои ендокринни и особено на дегенеративни неврологични заболявания, като амиотрофична латерална склероза (АЛС), Паркинсонова болест, болест на Алцхаймер и някои други, и за дефекти в развитието на нервната система на плода по време на бременността."
Възможно е всичко да е много преувеличено, но все пак те кара да се замислиш, какво слагаш в устата си и доколко то е безопасно за малкото същество, изцяло зависещо от теб.
За хамбургерите и вафлите друг път.  Simple Smile
Извинявам се, ако съм пуснала темата не на място.

# 1
  • Мнения: 5 393
Не давам газирано. Аз също рядко пия.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 10 347
Не давам газирано на малкия, аз от газираните напитки пия кока-кола  Twisted Evil вярно че разяжда ръжда но  Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 3 216
Детето ми нее опитвало нищо газирано. аз като бременна не пиех,че получавах газове. И като цло ги  избягвам.От веме на време си позволявам Кола Лайт и бира.

# 4
  • Мнения: 4 335
Докато бях бременна бях спряла газираното,но сега така си наваксах с колата,а знам,4е е врвдно Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 2 910
Аз пия газирани напитки, но на детето не давам. Всъщност дъщеря ми един път опита Фанта и не й хареса, та до този момент пие само натурални сокове.

# 6
  • Мнения: 2 374
никога не съм пила газирано,а детето като порасне само ще си прецени,аз няма да си налагам мнението,защото аз не обичам газирано.

# 7
  • Мнения: 961
От газираното пия кола, но не много често.
Като малка много обичах газирано, така че един ден и на дечко ще позволявам по малко, стига да иска.

# 8
  • Мнения: 3 376
Не пия никакви газирани напитки,най-много 2-3 пъти в годината.Детето също не пие.

# 9
  • Мнения: 509
Вече не! PeaceПиех много Кока-Кола.Поне по литър на ден Whistling.Малката и тя пиеше,е не по толкова,разбира се WinkАма от както вкъщи не се среща никакво безалкохолно и тя изобщо не се сеща.Пие си сокчета и фрешове.И аз така.И много вода Grinning

# 10
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 220
Аз не мога без газирано /в частност кока кола/! На детето не съм давала.

# 11
  • Мнения: 1 062
Не давам газирано, а и ние не пием много много. Съпругът ми обича Кока-Кола, но в къщи не купуваме. дъщеря ми знае, че газираното е вредно и дори, когато е на гости и там и предложат рядко си позволява да пие.

# 12
  • Мнения: 7 201
Не пия никакви газирани напитки,най-много 2-3 пъти в годината.Детето също не пие.
PeaceИ ние сме така.

# 13
  • Мнения: 1 029
не обичам газирано и никога не съм обичала.Детето не е опитвало, защото още не е виждало.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 912
по принцип не съм им почитателка, но понякога, много рядко ми се допива спраит или кола и си пийвам по чаша, две

# 15
  • Мнения: 3 932
Чак пък никога да не съм давала Thinking, не бих казала, по-скоро даваме много рядко, нещо като награда или особена привилегия е да си пийне 1-2 пръста кола или нещо др. газиранко...

# 16
  • Мнения: 1 464
по принцип не,но откак съм бременна пийвам сода с лимон чат-пат Peace

# 17
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Газирано от семейството ни никой не пие.На детето ми не съм давала никога, не смятам скоро да дам да опита.

# 18
  • Мнения: 11 003
Вкъщи никой не пие газирано. Докато зависи от нас, и дъщеря ни няма да пие.

# 19
  • Мнения: 1 193
Ние, не сме фенове на газираното, даже не купуваме  Grinning
Надявам се и щерките, да не пропият  Praynig

# 20
  • Мнения: 2 090
На детето газирано,на тази възраст-абсурд Naughty
Аз също не съм любител,предпочитам сокове или........чиста водица Hug
Единствено мъжа ми обича газирани напитки и само той си ги пие Wink

# 21
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз газирано не пия,но на баткото давам понякога  Peace

# 22
  • Мнения: 2 132
Газирано не пия от години и хич и не ми липсва  Grinning

# 23
  • Мнения: 59
Аз не мога без газирано /в частност кока кола/!
Peace

# 24
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Много рядко Confused сода или спрайт,ако имам киселини,но големия ми син е луд по кока-кола  от няколко години newsm78  въпреки,че не е пил преди това newsm78

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 891
Не все още не е опитвала.

# 26
# 27
  • Мнения: 9 973
пия рядко,детето е малко

# 28
  • Мнения: 514
А обичам много кока-кола!!Друго газирано не пия!Но ако става въпрос за детето ---живи издрави да порасне не мисля да му позволявам или поне да го предпазвам максимално /дори това да знами и аз да спра/ Peace Peace Peace

# 29
  • Мнения: 1 477
Газирано пия много рядко.Предпочитам минерална вода.Детето е малко все още.

# 30
  • Мнения: 636
От 15 години не пия газирани напитки. Не смятам да давам и на детето.

# 31
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Не, не обичам

# 32
  • Мнения: 593
Много обичам газирани напитки и ми е трудно да им устоя, пък и мъжа ми не може без газирано, естествено и баткото опитва от време на време.

# 33
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Не пия газирано и на детето си няма да давам !

# 34
  • Мнения: 163
Понякога пия газирани напитки, но предпочитам сокове и вода. 

# 35
  • Мнения: 138
аз пия газирано(спрайт), но само0 когато съм излязла на кафенце, иначе в къщи аз много не се сещам за газирано, пия само вода(в огромни количества).

# 36
  • Мнения: 2 311
На детето не съм давала и не мисля да го правя!
Аз и мъжът ми си пием Кола и притеснения нямам ,то вредно тук,вредно-там,е немога от всичко да се огранича.Още повече много ми върви с кафето Grinning

# 37
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Никога не съм била фен на газираното (освен газирана вода и понякога тоник) Доста рядко пия кола, малкият е опитвал по гостита и му харесва много но не му давам .Не купувам такива неща Peace

# 38
  • Мнения: 1 371
Детето ми не пие газирани напитки.


Но аз...... пия изключително много кока-кола. Не признавам друго. Пия по 1-2 шишета от по два литра на ден.  Crazy

# 39
  • Мнения: 472
Не пиеме нито аз, нито щерката. Тя прояви голям интерес и опита веднъж малко кока кола. Изплю я и каза, че е гадна  Wink. Тати е друг случай  Laughing

# 40
  • Мнения: 610
На малката не съм давала газирано никога!Но аз умирам за кола и без нея немога.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 558
Аз обожавам кока кола,но на детето не съм дала...смятам,че е много малка за това.

# 42
  • Мнения: 232
Не пием газирано! Naughty

# 43
  • Мнения: 568
Напоследък избягвам напитки с оцветители и подсладители. Обичам само сода.

# 44
  • Мнения: 719
Ограничавам баткото и до днес....
За себе си също не прекалявам.
Единствената ми слабост е биричката. Тя брои ли се? Mr. Green

# 45
  • Русе
  • Мнения: 2 354
На дъщеря си не давам,
но аз пия в промишлени количества.
Докато бях бременна (в последните месеци), изпивах по 2,5л Пепси  Flutter

# 46
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Не е много голяма почитателка на безалкохолното,както и аз!Много рядко се сеща,дори почти не ми иска, дори ние да пием с баща й!

# 47
  • Мнения: 4 451
Аз не обичам газирани напитки, но голямата ми дъщеря е фен на Фанта. Tired В нейния случай е даже по-опасно, защото тя и без друго е с Хиперактивност и дефицит на внимание. Confused Незнам как да я огранича.
Иначе авторката на темата никак не преувеличава за последствията.

# 48
  • София
  • Мнения: 44 073
Чат-пат давам,рядко наистина, но предпочитам сокче, чайче или вода да пие....
Аз самата много пия газирано - предимно кола.

# 49
  • Мнения: 4 784
Обожавам кока кола, но се ограничавам в пиенето й. Наложих си и вече доста време я избягвам като преди това със ставането сутрин налитах на кола. Сега пия газирано само в изключително редки случаи. На детето също не смятам да давам.

# 50
  • Мнения: 2 197
Не. Аз не обичам газирано. На дъщеря си давам само натурален неподсладен сок, а баща и пие , но обикновено в къщи няма. По принцип изкуствени подсладители има не само в газираните напитки. Аз се стремя да не и давам и подсладени неща. И без това изяжда промишлени количества храна на ден.

# 51
  • Мнения: 6 441
Отбягвам ги,но на малкият изобщо не мисля  да давам  Peace

# 52
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Пия на поразия  Rolling Eyes
На детето н съм давала все  още Rolling Eyes

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 523
Ако изобщо купя газирана напитка, то това е кола. Гледам обаче да не се случва често (купувам веднъж седмично). Обожавам кола, щерката също, но нея гледам да я ограничавам до 1 чаша на ден. Аз не се ограничавам - ако ми се пие, пия.

# 54
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Аз пия,но на децата нр давам.

# 55
  • Мнения: 750
Не съм давала, няма и да дам....

# 56
  • София
  • Мнения: 4 397
И аз и мъж ми пием много газирано, особено аз без кола не мога да живея  Mr. Green
Синът ми от време на време пие, не го лишавам  Peace
Дъщеря ми е още малка за газирано.

# 57
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Не давам газирано. Аз също рядко пия.

# 58
  • Мнения: 864
Да пием и много обичаме   Mr. Green

# 59
  • Мнения: 5 940
Единствената газирана напитка, която обичам е бира. Съпругът ми също не пие нищо друго газирано. Бебчо е малък, но нямам планове аз да му предлагам някога.

# 60
  • Мнения: 4 753
Пия Кока Кола и Пепси, но рядко... А бебчо пие само НАН 1  Peace

# 61
  • Мнения: 1 240
По-скоро не. Понякога пия газирана вода или спрайт, но много рядко. На детето даже не ми е идвало на ум да предлагам.

# 62
  • Мнения: 948
От време на време пия газирано, най-вече Фанта портокал. CrazyМалкият е опитвал еднократно.

# 63
  • Мнения: 959
Ние, пием газирано. Опитваме се да го ограничаваме.
На синът ми, не му давам.  Не че, не е опитвал газирано  SneakyПоследният път, когато видях че, баба му тайно му дава, летяха чаши в нас.Angry

# 64
  • Мнения: 5 140
От газираните вече пия само Кока Кола, не давам газирано да се пие ВЕЧЕ.

# 65
  • София
  • Мнения: 39 754
Ако пия газирано, обикновено е кола. Иначе съм на мин. вода, източвам 10литровите бутилки за отрицателно време. Дияна понякога пие Фанта, кола не й давам. По заведения й купувам натурални сокове. У дома и давам пресни, най обича лимонов сок.

# 66
  • София
  • Мнения: 17 591
Някои от болестните прояви са по-леки, а други - сериозни: главоболие, което може да има мигренозен характер, проблеми с паметта (често срещано), гадене, наддаване на тегло, обриви, депресия (особено у хора с генетичното заболяване фенилкетонурия), безсъние, проблеми със зрението и слуха, сърцебиене, затруднения в дишането, загуба на вкуса, нарушен говор, замаяност и виене на свят, ставни болки и др., като дори има съобщени смъртни случаи. Посочените симптоми са толкова често срещани, че някои лекари говорят за "аспартамна болест"! Отново искам да ви напомня, че според FDA в най-добрия случай се съобщават не повече от 10% от реакциите. За сравнения ще поясня, че от захарина за почти 100 години има само около 10 оплаквания.

Газираното ми ПОМАГА при подобни симптоми.

За захарина пък съществуват изследвания, сочещи, че вероятно е канцерогенен.

И изобщо, подобни изхвърляния едва ли носят полза някому. Впрочем, има газирани напидки, подсладени с обикновена захар. Ако имате притеснения - просто пийте тях!

# 67
  • София
  • Мнения: 663
аз пия и то в огромни количества (наваксвам си от бремеността), а на малката още не давам. въпреки че един път ме издебна и проба, определено й хареса, но аз си грабнах чашата... Hug

# 68
  • Мнения: 1 757
благодаря за информацията, ще я използвам в борбата с "газираните навици" на мъжа ми  Peace

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 295
Малката опитва от газираното, което аз пия, рядко иска втори път.
Не съм и забранявала за сега, защото тя няма желание да пие.
А пък аз напоследък започнах да се ограничавам газираните напитки  Wink

# 70
  • Мнения: 1 049
Не, не ги обича никой в кьщи.  Laughing

# 71
  • Мнения: 625
Аз съм фен на натурален сок портокал и винаги има в къщи.Е,естествено и детето вече е фен на портокаловият сок.Газирано почти не пия и не почти не купувам.За детето съм изцяло против да пие газирано.

# 72
  • Мнения: 27 524
Не, нито аз пия, с изключение на газирана вода.  Simple Smile

# 73
  • София
  • Мнения: 7 097
Аз пия доста газирано, но на нея не давам.

# 74
  • Мнения: 2 438
Моите деца пият газирано от 2 годишни според желанието си. В момента са на вълна газирана вода, изпиват понякога по 2 шишета от 1,5 л на ден.

# 75
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 237
Моята дъщеря все още не е опитвала газирани напитки. Смятам да отлагам колкото е възможно.

# 76
  • Мнения: 478
Аз от малка не пия газирани напитки (поради проблеми със стомаха), мъжо и той (покрай мен отвикна) за малкия съм сигурна, че аз няма да му дам, но като порасне знае ли човек..

# 77
  • Мнения: 106
Малко е подвеждащ въпросът ми.. Не исках да кажа, че газираните напитки са вредни заради това, че са газирани, а че почти всички видове сладки безалкохолни напитки съдържат изкуствения подсладител аспартам, който вреди на здрав зрял организъм, да не говорим за бременни и малки деца. Темата тръгна от там, че онзи ден приятелят ми беше купил безалкохолната напитка Присан, мисля че беше продукт на Пепси и ми предложи да ми налее. Отказах му, защото съм доста предубедена към тоя род написки и го посъветвах и той да не прекалява с тях. После заедно се зачетохме в етикета от любопитство. И се оказа освен така вредният аспартам, сокът Присан, на който с големи букви пише, че не съдържа захар и че е създаден от натурални продукти и като че ли оставя у всеки убеждението, че е много полезен за здравето, та освен асоартам, съдържа и фениланин. Разбира се това го пише  с едни много малки букви и едва ли някой надигайки бутилката му обръща вмимание, а дори и да прочете едва ли ще му стане ясно, какво точно е фениланин. Ровейки се обаче из интернет достигам до информацията, че фениланинът е силен стимулатор, близък до амфетамините и в никакъв случай не бива да се употребява от бременни жени и малки деца. Да, обаче никъде на етикета на тази "натурална" напитка не пише, че не бива да се употребява от бременни жени и малки деца. Производителят си е измил ръцете с малкото надписче и отговорността пада изцяло върху неосведоменият консуматор.  Подобно е положението с много хранителни продукти за жалост.  #Cussing out

# 78
  • Мнения: 106
И още малко по темата: "Изкуствени подсладители има в диетичните храни, безалкохолните напитки , като и в някои витемини и минерали.
Независимо от множеството изследвания, доказващи невро-токсичното действие на подсладителите, Международната здравна асоциация не е забранила на бременните и кърмещи жени да ги употребяват. По време на бременността в плацентата се натрупват фенилаланин и аспартам от четири ди шест пъти повече от нормалното. Вследствие на това децата, които се раждат, са четири пъти по-сензитивни към тази отрова, отколкото възрастните и са предразположени към затлъстяване. Острото и бързо отделяне на инсулин, което се получава при консумация на подсладители, изтегля глюкозата от кръвта и я превръща в мазнини. Това води до глад за сладки храни и до увеличаване на теглото."

# 79
  • Мнения: 106
И един много обезпокояващ факт - "всички дъвки на нашия пазар, с изключение на Hubba Bubba, съдържат аспартам".

# 80
  • у нас
  • Мнения: 5 710
По принцип пия, макар, че не утоляват жаждата. Сега се ограничавам. На малкия не давам.

# 81
  • Монтана
  • Мнения: 220
Мъжът ми е фен на Кока Кола,покрай него и аз и баткото пием,но не често.На малката въобще не давам газирано.

# 82
  • Мнения: 1 820
Не не давам,няма и да дам.Не давам  все още и "нат.сокове"дори.Мисля че дори те са изкуственни!

# 83
  • София
  • Мнения: 1 185
Не съм пила газирано от началото на бременността и не ми липсва!

# 84
# 85
  • София
  • Мнения: 5 751
На сина ми не съм давала никога. Аз пиех преди, вече спрях.

# 86
  • Мнения: 1 428
Много обичам да пия кола или пепси.Но аз вече не кърмя  Cry

# 87
  • Мнения: 4 292
Много рядко пия Кока кола. Не обичам газирано и сина ми прилича на мен в това отношение. Вкъщи консумираме предимно Присан.

Общи условия

Активация на акаунт