Как се проготвя кисел?

  • 37 781
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 317
Как се проготвя кисел?

# 1
  • Мнения: 46 484
Днес мислех да пусна такава тема, но си ме изпреварила Grinning
На киселите, които имам аз пише, че се приготвят с варене или без и за подходящи за бебета. Да ги варя ли?  chef

# 2
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Аз ползвам едни кисели на фирма "Лапа-лапа", които са си със сухо мляко вътре, т.е. не добавям прясно и ги правя горе - долу така:
2 пълни ч.л. от кисела ги разтварям в малко студена вода, добавям 1-2ч.л.захар и доливам 1/2 ч.чаша вода. Варя на слаб огън 5-6 минути и бъркам, иначе става на бучки. Като сваля от котлона обърквам с половин бурканче плодово пюре или накакви настъргани плодове /според сезона/ или пък намачкан банан.


Правя поправката, за да добавя една рецепта от Чета, изрових я от архива   chef

Кисел от плодове
30-50 гр. плодове се измиват, настъргват или размачкват и от тях се изцежда плодов сок, който се запазва, за да се добави после към крема.Останалата част от плодовете се сварява в 100 гр.вода и се пасира. Добавя се 15 гр. захар, възварява се и към врящата вода се добавя 5 гр. нишесте, размито в малко вода или част от кашицата,като постоянно се бърка, докато се сгъсти. Сваля се от огъня и след като изстине, се добавя плодовия сок.

Последна редакция: пт, 20 май 2005, 19:17 от bim_bam

# 3
  • София
  • Мнения: 2 174
Да дам и моята рецепта Grinning:
В 150 мл вряла вода изсипвам бъркайки 2 пълни с връх с.л. натурално нишесте / царевично или пшенично/, разтворено в малко студена вода. То почти веднага се сгъстява. Махам от огъня и добавям около 1/3 до 1/2 бурканче плодово пюре или същото количество настърган суров плод / обикновено ябълка/ или намачкан банан. Като поизстине добавям 2 мерителни лъжички адаптирано мляко. Това е!
Да ви е сладко feeding!

# 4
  • Мнения: 1 263
Не съм давала на бебето си от готовите кисели. Виждат ми се голям болкук. Веднъж бях купила на "Лапа-лапа", но беше ужасно на вид и на вкус.  Предпочитам да го приготвям аз, а и отнема същото време.
Приготвям го почти, като Sunny bunny.
 
2 лъжички (чаени или като бебешките с връх, със супени и с връх ще стане много гъсто) натурално царевично нишесте.
вода - доливам "на око", може би около 150 мл.
Докато наливам водата - разбърквам, много лесно се разтваря.
Слагам на котлона и пак бъркам докато се сгъсти (което наистина е почти веднага, цвета се променя - от бяло става почти прозрачно).
Махам от огъня, изсипвам в купичка и добавям 2-3 м.л. адаптирано мляко и разбърквам, докато сместта стане хомогенна.
Добавям 1/2 бурканче плодово пюре или пресни пасирани плодове (банан, ябълка и т.н)

Последна редакция: пт, 20 май 2005, 20:14 от eri

# 5
  • Мнения: X
Аз ги правя така: 100мл. вода завира, подслаждам малко, слагам две супени лъжици натурално царевично нишесте и когато сваля от огъня сипвам една настъргана на най-ситното ренде ябълка. Понякога слагам и адаптирано мляко, понякога не. Да ви е сладко  feeding

# 6
  • Мнения: 317
Благодаря ви момичета за рецептите , още утре ще му приготвя кисел на моето бебоче  Grinning

# 7
  • Мнения: 2 609
И аз ви благодаря  Hands Clap,скоро се чудех как да го приготвя това чудо

# 8
  • Мнения: 3 861
Ето аз как го приготвях по препоръка на педиатъката ни!!!
Една по голяма ябълка се обелва, нарязва на малки кубчета и сварява на пара. Вари се приблизително 15 мин. в зависимост от твърдостта на ябълката. Трябва да омекне. Понякога добавям и банан към края на варенето и той да омекне. Това нещо се пасира може с вилица, може и с пасатор - според възрастта на бебето и се прибавят 2-3 м.л. каша суха(млечна или безмлечна). Ако детето е по-голямо може и натрошени бисквити. Аз лично съм добавяла и изцеден сок от портокал за разреждане, когато стане много гъсто. Това е КИСЕЛ!!!
Всичко останало, готово на прах е НИШЕСТЕ С АРОМАТИ -  ХИМИЯ!!!!!!!

Последна редакция: пн, 23 май 2005, 12:30 от Lilly

Общи условия

Активация на акаунт